\m Taxi 't Kleuterhuis PUBLIEK kan er wat tegen doen 2323 J. NAUTA Over rijden „onder invloed" tg X(Z l AGENDA FILM-NIEUWS Spiegel van de Nederl. poëzie Uitvoering bespreken van plaatsen filmavond uitgesteld warm geb. VIS Fa. Mosk zn. net meisje Maandag op de markt voor sterk verlaagde prijzen Maar maandag op de markt extra lage prijzen. 1 Goggomobiel Garage Dros, Eet dan vis! 't Vispaleis, tarieven verhoogd Leven en werken boerenknecht Verhuisd woonhuis Mannen Convectorkachel met automatische regeling. De Graaf smederij Uitzoeken. Een heel rek vol jasjes jurkjes blazers f 7,50 alles prima Binnenburg ■MBlümiM Uw kans! Het was niet verwonderlijk, dat alle Texelaars, die deze week kennis namen van het gruwelijke ongeluk dat zondagavond aan drie mensen het leven heeft gekost, in gloeiende verontwaardiging ontstaken jegens de man, die in beschon ken toestand achter het stuur van zijn auto was gaan zitten en die men nu alge meen als een misdadiger beschouwt. Hoe gruwelijk de gevolgen van het ongeluk ook zijn; men dient te bedenken dat J. J. niet de enige Texelaar is, die er om bekend staat, dat hij van tijd tot tijd dronken in een auto rijdt. Wij geloven dat dit feit deze dagen het onderwerp van gesprek is geweest op de markt en in de winkels. Opvallend was het dat velen niet alleen J. J. als de „moordenaar" zien, maar dat men ook de politie ernstige nalatigheid denkt te kunnen verwijten. Zelfs hebben we horen beweren dat de politie de zwaarste schuld zou dragen van dit alcoholmisdrijf. Men rencneerde aldus: De politie wcét toch dat J.J. elke week dronken is en in zijn auto rijdt! Waarom is zijn rijbewijs niet allang ingetrokken? En waarom stappen iedere maandag weer mensen in hun wagen nadat ze 'n lieve som in drank hebben omgezet? Je kunt je voor hen immers niet meer veilig voelen! Wij moeten eerlijk bekennen, dat der gelijke vragen zich ook aan ons op drongen. Daarom zijn we eens gaan praten met de groepscommandant van de Rijkspolitie, de adjudant J. Gul mans. Reeds na korte tijd werd het ons duidelijk, dat men de politie moeilijk iets verwijten kan. Dat steeds weer dronkaards achter het stuur kunnen gaan zitten is voor een belangrijk deel te danken aanhet publiek. Men schijnt van nature geneigd te zijn mede lijdend het hoofd te schudden, wanneer iemand in zijn auto gedragen moet worden. Evenals de andere Nederlanders wil de Texelaar de man-onder-invloed achter het stuur niet zien als een potentiele moordenaar. Toch is dat de realiteit. Enfin, het is zondagavond op bijzonder duidelijke wijze aangetoond. De heer Gulmans vertelde ons wat de politie soms onder neemt om een dronken chauffeur te kunnen aanhouden. Verbijsterend on dankbaar reageert doorgaans het pu bliek op deze pogingen. Het is zelfs gebeurd, dat men de betrokkene onmid dellijk op de hoogte bracht van het feit, dat langs die-en-die weg een politieman stond te wachten. De man bleef dan wijselijk nog een paar uurtjes in het café rondhangen of reed langs een om weg naar huis. Zonder medewerking van het publiek kan de politie weinig beginnen. Theoretisch geredeneerd kan men wel een dronkaard achter het stuur inrekenen. Dat is mogelijk als de betrokkene door de politie een rijver bod is aangezegd. Om dat te kunnen doen, zou men bij elk café elke avond een man op moeten stellen, die met deze taak is belast. Eerst als de chauf feur, nadat hem het rijden is verboden tóch in de auto stapt, kan men optreden. Dat dit in de praktijk onuitvoerbaar is, is duidelijk. Bewijs Wat doet de politie als bekend is dat iemand dronken in een auto rijdt? Als de auto normaal rijdt, kan men helaas weinig beginnen. Dronkenschap moet bewezen worden. Verreweg het meestovertuigende bewijs is de bloed proef. Bij een zeker percentage acht men dronkenschap bewezen en komt de betrokkene voor de rechter. De man is echter niet verplicht zich aan de proef tc onderwerpen. De men sen, die van tijd tot tijd te diep in het glaasje kijken, weten dat maar al te goed en weigeren dus doorgaans de proef. Een tweede mogelijkheid is de verklaring van getuigen. Als twee men sen kunnen verklaren dat een bepaalde auto duidelijk onzeker of zig-zaggend over de weg reed, is dat soms reeds voldoende voor de politie om de man aan te houden en zijn rijbewijs tijdelijk in te vorderen. Men dient het invorde ren van een rijbewijs niet te verwarren Vorige week is het eerste nummer van 1964 van „Voor Vrienden van Texel" aan onze leden en donateurs verzonden. Op het ogenblik komen grote aan tallen aanvragen uit binnen- en buiten land binnen. Wij nemen aan dat door de leden dan ook al goed verhuurd wordt voor het komende seizoen. In dit verband willen wij nogmaals de aan dacht vestigen op de lijst van vrije akkommodaties. De volgende opgaven voor de lijst verwachten wij vóór 20 januari (maandag a s.). U weet: zonder opgave kunnen wij U niet in de lijst opnemen. De tweede „aanvraaglijst" verschijnt op donderdag 23 januari a.s. Het abon nementsgeld, voor het hele aanvraag- seizoen, bedraagt ƒ4,contant te be talen. Wij vestigen voorts de aandacht van onze leden op de door ons verkochte huurcontracten in het Nederlands en Duits. Deze contracten, welke in duplo opgemaakt moeten worden, kosten ƒ0,30 per stel. Nu door velen reeds bepaalde perioden volgeboekt zijn, zijn ook de afschrijfkaartjes van belang. Deze kos ten ƒ0,04 per stuk en zijn in het Neder land en het Duits voorradig. Correcties en (in beperkte mate) ad vertenties voor het tweede en derde nummer van „Voor Vrienden van Texel" kunnen nu reeds opgegeven worden. Nieuwe opgaven voor het lid maatschap van de V.V.V. zijn juist nu belangrijk, nu zo'n groot aantal aan vragen wordt ontvangen. Nieuwe leden, welke zich opgegeven hebben na het uitkomen van de V.V.V.-krant, worden opgenomen in een aparte gestencilde lijst, welke bij de krant wordt gevoegd. Uiteraard worden zij wel vermeld in de volgende nummers van „Voor Vrienden van Texel". met het intrekken van de rijbevoegd heid, want deze straf kan alleen door de rechter opgelegd worden. Als van iemand wordt aangetoond, dat hij dron ken zijn wagen bestuurde, b.v. door ge tuigenverklaringen, dan zal de politie uit veiligheidsoverwegingen het rijbe wijs tijdelijk invorderen als voorzorgs maatregel. De rechter vonnist door gaans streng. Intrekking van de rijbe voegdheid voor enige tijd of voorgoed is een veeltoegepaste straf. Of het zover zal komen met het merendeel van de Texelse verkeersmisdadigers, die nu nog het leven van U en Uw kinderen bedreigen, hangt af van de medewer king van het publiek. J J. in een der chauffeurs die al meerdere malen op het politiebureau is verschenen ter zake van rijden onder invloed. Wegens gebrek aan bewijs heeft men tot op heden niets tegen hem kunnen ondernemen. Totdat er iets ge beurdeDan kan het volgens de wet namelijk wel. Ook als het ongeluk dat wordt veroorzaakt maar heel on schuldig is. Nog onlangs heeft men een Texelse alcoholist in afwachting van het gerechterlijk onderzoek zijn rijbe wijs kunnen ontnemen, nadat hij ken nelijk onder invloed, een ongelukje ver oorzaakte dat zo onbenullig was, dat het niet eens in de kolommen van deze krant is genoemd. Maar J. J. en zovele anderen bleven vrij rondlopen enrijden, omdat het publiek uit „kameraadschap" of misschien uit angst voor represailles niet wilde getuigen! Het publiek krijgt vaak de kans een dronkaard het rijden te beletten en als dat niet mogelijk is, de politie te waarschuwen. Een belang rijke taak is hier weggelegd voor de caféhouders Bij velen van hen heerst nog de angst voor het verliezen van een goede klant over de morele plicht om in te grijpen. De mentaliteit van het publiek tegen over de dronken chauffeur moet zoda nig veranderen dat men hem beschouwt als een moordenaar, inbreker of ver krachter wiens activiteiten men, zo men ze niet verhinderen kan, moet doorgeven aan de politie. Laten we hopen, dat het ongeluk van zondagavond de vreselijke aanleiding tot deze verandering zal zijn. Wij zijn zo vrij bedenkingen te koes teren tegen de wetgeving, die het on mogelijk maakt om direct effektief te gen dronken automobilisten op te tre den. Dit is geen particulier standpunt. In enkele dagbladen van gisteren is het-1 zelfde geconstateerd. Hopelijk leidt eén en ander tot wijziging van de bestaande wetten. Experiment SCHOOLTELEVISIE TE DEN BURG De gemeente Texel is voornemens een proef te nemen met schooltelevisie. Met ingang van dinsdag 21 januari zullen in de hoogste klassen van de drie lagere scholen te Den Burg tv-toestellen zijn aangebracht, die het de leerlingen mo gelijk maken de speciale middagpro gramma's éénmaal per week tc zien. Voorlopig zullen de op de Openbare, Christelijke en R.K. school „tv-lessen" worden gegeven. De benodigde appara ten zijn door drie verschillende hande laren uit Den Burg geleverd. Na enige tijd zullen de hoofden van de betrokken scholen aan de gemeente advies uit brengen over de resultaten van de les sen. Aan de hand van de ervaringen zal worden nagegaan of het zinvol is ook op de andere Texelse scholen tv- toestellen te plaatsen. Texel is een der eerste gemeenten in Nederland, die deze proef neemt. Steeds méér maatschappijen. WEER SPRINGSTOF NAAR TEXEL Verwacht wordt dat binnen enkele dagen de Duitse oliemaatschappij Mobil- oil op Texel een seismografisch onder zoek gaat beginnen. De firma maakt niet gebruik van de momenteel op Texel aanwezige SSL, maar beschikt over een eigen exploratie-team. Ten behoeve van het onderzoek zal 2000 kg. springstof naar Texel worden gebracht. Op het ogenblik wordt een bunker in de Den nen gereed gemaakt om de lading in op te bergen. Intussen heeft ook een andere onbe kende maatschappij te kennen gegeven op Texel naar olie te willen zoeken. Ook deze firma wil springstof naar het eiland brengen en zoekt naar een op slagplaats. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. A. KNVB: Flevo-VZV; Hollandia T-Grasshoppers; LSVV-BKC; Texel- Helder; Con Zelo-Watervogels. Afd. N.H.: Geel Zwart-Texel 3. Texel 2 en junioren geen wedstrijd. Adsp. Pet- ten-Texel a; Texel b-ZDH (zaterdag). Of er gespeeld kan worden, dienen we af te wachten. Voorlopig zitten we nog in de greep van de winter. Let op de berichten via de radio en controleer het kastje. JAARVERGADERING KNIENEBERG Vrijdagavond komt te Oosterend in „Het Wapen van Amsterdam" de ver eniging van Volkstuinders „De Kniene- berg" bijeen voor de jaarvergadering. Illlllllllllllll Illlllllllllllll Vrijdag 17 januari Den Burg, Dorpshuis, 8 uur Fotoclub „De Kiekendief". Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, voordrachtsavond 't Nut met Vera Bondam. Midden-Eierland,, oude school, 20.00 uur, op voering van het toneelstuk „Het hoedje van Marinus". Zaterdag 18 januari Den Burg, De Oranjeboom, Uitvoering door het Koninklijk Texels Fanfare. Maandag, 20 januari Zuid-Eierland. Vliegveldhotel, 20.00 uur, avond Veilig Verkeer. Dinsdag 21 januari Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, bijeenkomst ALMJON. Woensdag 22 januari Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, bridge-drive. Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, jaarvergade ring R.K. Arbeidersvrouwen. Den Burg, De Zwaan, 13 30 uur, voorlich tingsmiddag over suikerbieten. JAARVERGADERING S.V.O. Hedenavond houdt de gymvereniging S.V.O. haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a de uitreiking van vaardig heidsdiploma's. Na de pauze wordt een fraaie film over gymnastiek vertoond. SCHAATSSPORT TE DEN BURG IJsclub Den Burg heeft zijn baan weer geopend en we starten het pro gramma met het afleggen van vaardig- heidsproeven voor de jeugd. Meisjes en jongens van 9-12 jaar mogen hieraan deelnemen. Inschrijfgeld 0,50. Zater dagmorgen om 10 u. gaan we beginnen. Dan krijgen we zaterdagmiddag om precies 2 uur de start voor het kam pioenschap van Den Burg. Hier konden we wel eens voor verrassingen komen te staan. Zondagavond volgt de klap op de vuurpijl. Groot gecostumeerd ijsfeest. Aanvang 8 uur. Woensdagavond wordt in het City theater de film „De maagenbron" van de bekende Zweedse regisseur Ingmar Bergman vertoond. Het verhaal speelt zich af in de veertiende eeuw. Een rijke boer en zijn vrouw sturen hun mooie jonge dochter, vergezeld van een dienst meisje dat het met de eerbaarheid niet zo nauw neemt, naar de dichtstbijzijnde kerk om er kaarsen te offeren ter ere van de H. Maagd. Onderweg wordt de dochter in het bos aangerand en ver moord door twee geitenhoeders. Na hun daad maken de moordenaars zich mees ter van de fraaie kleren van het slacht offer en zoeken, niet wetende wie zij was, onderdak in de boerderij van haar ouders. Als de vader merkt dat hij het met de moordenaars van zijn dochter te doen heeft, ontsteekt hij in woede en doodt beide mannen maar ook de kleine jongen die getuige van de moord is ge weest. De volgende ochtend komt hij tot bezinning als hij het lijk van zijn doch ter heeft gevonden. Hij draagt God ver giffenis en belooft op deze plaats een kerk te zullen bouwen. God aanvaardt en bezegelt zijn onderwerping met een wonder: op de plaats waar het meisje lag, ontspringt een bron. de maag denbron. ,.De Maagenbron" werd in 1960 te Cannes onderscheiden met het predikaat „meesterlijk" en kreeg de prijs van de internationale filmcritici. Toegang 18 jaar. Heel wat lichtzinniger is de film „Summer Holiday", waarin o.a. Cliff Richard meespeelt. Het is een muziek film, die de belevenissen van vier bus chauffeurs tot onderwerp heeft. Het viertal heeft aanvankelijk pech als ze tijdens een reis door Frankrijk met hun bus in botsing komen met de auto, waarin drie zangeresjes blijken te zit ten. Het incident is echter het begin van een prettige samenwerking vooral als de charmante zangeres Barhara zich bij hen voegt. Liefst vijftien bekende songs krijgen de bioscoopbezoekers bij het zien van deze film te horen. Zater dagavond en zondagmiddag. Toegang alle leeftijden. De beroemde Vittorio de Sica had de regie van de film „La Ciociara" (Twee Vrouwen) die men zondag- en maandag avond kan zien. Niet minder bekend is Sophia Loren, die de rol speelt van Cesira, de weduwe die met haar 13- jange dochter wegvlucht uit Rome naar het platteland. Ze slagen er echter niet in de verschrikkingen van de oorlog te ontvluchten. Deze film, die een goed beeld geeft van de tragedie, die de beide vrouwen doormaken, kan worden ge zien door personen van 18 jaar en ouder. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes H Avondmaal Dc Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds Oskamp De Koog 10.00 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. Beerthuis Bevestiging ambtsdragers, extra collecte noodlijdende kerken en personen. Oudeschild 11.00 uur ds. Beerthuis Bevestiging ambtsdragers GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 uur ds. Van Leeuwen Viering Heilig Avondmaal 3.00 uur ds. Van Leeuwen Viering H. Avondmaal en nabetrachting GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15,30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeck Oosterend 11.15 uur ds. Van Bilderbeek Den Hoorn 19.30 uur ds. Bilderbeek Dinsdag 21 januari Zusterkring te Den Burg. Opnieuw verschenen: Victor E. v. Vriesland 1100-1900 Een dubbele Meulenhoff reuze pocket f7,50 bij Langeveld de Rooij TEXELAARTJES Deurw. Prins houdt maandag van 10 - 12.30 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, Incasso, kosteloos advies ln pachtzaken). Onze kleding voldoet voor jaren. Uw kleerma ker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alk maar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Te koop aangeboden THEBo heteluchtkachel zgan Sloek, Brink 27, De Koog. Wij gaan door met het afleveren van Persilge- schenken uit voorraad Gvmver Oostererd p/a J Daalder, Vliestraat, Ger de Jong en Rentenaar, tei 227 Te koop z g a n. kinder- ledikantje en nieuw bedje en hemeltje Ada van Hol landstraat 17 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Joha H List G. List-Saai Texel, 14 januari 1964 Plevierstraat 17, De Koog De heer en mevrouw De jongh Vader geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun zoon Edwin Jacob West-Terschelling, 15 januari 1964, Willem Barenrszkade 26 Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze dochter en zusje Johanna Die bij het H Doopsel de namen ontving Jantje Johanna Maria J P Stolk D. Stolk-Bult Wim Den Helder, 14 jan. 1964, Krugerstraat 122 Jan Witte en Beb Vermeulen geven u kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking 2al plaats vinden op 5 februari 1964 te llpendam Op Texel is er a s 26 ja nuari gelegenheid tot feli citatie in huize „Agnes" van 15,30 tot 17,30 uur n.m. Toekomsti adres: Aster straat 14, Purmerend Wij wensen U allen een voorspoedig nieuwjaar en danken itder die ons goe de wensen zond Ds en mevr. De Lange Van Doetinchemstraat 2, Deventer Overleden: Ds Carl Schroder Mede uit naam van zoon en dochters C Schröder- van der Vliet 4 januari 1964 Kalamazoo, Mich USA Voor de grote belangstel ling ons betoond bij het overlijden van mijn lieve en zorgzame man en onze vader en grootvader OTTE GOËNGA betuigen wij U onze op rechte dank. in het bijzonder de Vrij willige Brandweer voor de laatste eer aan hem bewezen. Uit aller naam: M. Gognga-Bakker Schilderend 30, Den Burg REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en. goedkoperl Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg Koningklijk Texels Fanfarecorps Zaterdag 18 januari in de Oranjeboon Er is nog gelegenheid voor het hedenavond van 7 15 tot 8 15 in de Oranjeboom (ingang groeneplaats) Het bestuur Sociëteit Het Witte Huis De voor heden (vrijdag) avond aangekondigde wordt tot nader aankon diging Het bestuur Heden vrijdag 12 uur Gravenstraat 14, tel. 2574 Gevraagd voor a.s seizoen Rest. „Boedapest" De Koog, p/a W v Beierenstraat 28 Den Burg. brengen wij een grote partij restanten stoffen en wollen dames- en herenondergoed, TRUIEN halve prijzen. SNEEKES textiel en NUYENS Jal Ja! Nu geld verdienen! De wolprijs opgeslagen Tot maandag. Vonder, Wieringen. Te koop wegens inruil 300 cc, rijbewijs vrij, in prima staat slechts 8500 km gelopen. Eierland C 49, telef. 233 Schrikt U van de prijsverhoging voordelig en gezond. Elke dag tot 7 u geopend. telefoon 2598, Den Burg. Vanaf maandag 'a.s, zijn onze Knippen f 1.60 Kinderen t/m 12 jr. f 1,10 Herenkappers Den Burg. in Nederland 1813-1963 Een prachtig kijk-leesboek slechts f3,50 bij Langeveld de Rooij BIEDT ZICH AAN een leeftijd 16 jaar, waar te vens gelegenheid is, voor tractor te leren rijden. Kunnende hand- en machinemelken Brieven onder nr. 582 bur. v. d. blad van Schilderend naar Parkstraat Drogisterij v. d. Slikke Te koop bij inschrijivng Dorpsstraat 47, De Waal. Briefjes uiterlijk voor 31 januari bij Sj Feenstra, Julianastraat 2, Den Burg bestellen (02220) bellen Toon Smidt mechaniseer het huishouden van Uw vrouw Help haar met een Altijd dezelfde temperatuur in Uw huiskamer Kom vrijblijvend eens kijken bij Telefoon 2382 Koop nu voordelig uw servies. Wij ruimen op tegen zeer lage prijzen. Ontbijt-, thee- en tafelserviezen' Zie onze etalage. Weverstraat

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2