Cf roen TftvarLrfJéxels in het harL, Ha* Ook havenbouw Den Helder vordert naar wens Vera Bondam verzorgde hoog staande avond voor „het Nut" il I! Maanden achterstand iugelopen en handen ruw? DINSDAG 21 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7829 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqcvcld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. B«er«aie*a- bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familiebericklM 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. w. Zo als wij in een der vorige nummers melddenverloopt de bouw van de tuikhaven aan het Horntje voorspoedig. Het is algemeen bekend dat dit wei nig waarde heeft, als ook de bouw van de fuik te Den Helder niet naar wens verloopt. In Den Helder is het niet steeds voorspoedig gegaan. In november van het vorige jaar ontstond door storm zoveel schade aan het werk, dat een vertraging van ettelijke maanden optrad. Waarschijnlijk naar aanleiding daarvan ontstond op Texel het gerucht, dat men in Den Helder nog lang niet klaar zou zijn. Men zou het ook tijdens het komende seizoen zonder de dringend gewenste pontverbinding moeten doen Om na te gaan of zich inderdaad een dergelijke ramp zal voltrekken, brachten wij dezer dagen een bezoek aan het werk te Den Helder. In de houten directiekeet op het uit gestrekte terrein stond technisch hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat, de heer J. Beuse, ons te woord. De heer Beuse vertelde dat het er na de storm van 22 november nogal bedenkelijk heeft uitgezien Door de hoge water stand liepen de bouwputten vol water en werd bekistingsmateriaal vernield. De wapening en het vlechtwerk leden eveneens grote schade. Een dergelijke tegenvaller kon zich bij de bouw aan het Horntje niet voordoen, omdat daar volgens een ander systeem tewerk kon worden gegaan. Ten koste van een enorme inspanning is de aannemer, de Fa. Geerdings te Rotterdam er in ge slaagd de achterstand met Texel, die aanvankelijk ruim vier maanden be droeg, in te lopen tot minder dan één maand! Hierbij moet worden opge merkt, dat de fa. Geerdings 60 arbeiders bij het werk te Den Helder heeft be trokken. Het ziet er naar uit, dat men er in slaagt ook de resterende achterstand weg te werken. De heer Beuse verwacht dat de fuik vóór het seizoen gereed is, misschien nog iets eerder. Die verwach ting kan slechts bewaarheid worden, als zich geen ernstige tegenslagen voor doen. Ook hierover is de heer Beuse optimistisch gestemd Elke dag groeit het werk en wordt het minder gevoelig voor weersinvloeden. Vooral als een voor weersinvloeden. Vooral als de winter niet langdurig wordt, lukt het wel. In meerdere opzichten verschilt de fuikbouw van Den Helder met die van Texel. Een leek valt dit onmiddellijk op. In Den Helder is nog vrijwel niets gedaan aan het betonnen landhoofd. dat op Texel al gereed is. Daarentegen zijn te Den Helder al onderdelen afgewerkt, die op het Horntje nog moeten worden aangebracht. Om de fuik te Den Helder te kunnen bouwen, heeft men in tegen stelling tot Texel veel grondwerk moe ten verzetten Ook daar is men druk mee doende. Het uitgestrekte terrein ligt dan ook vol met zandhopen en de draglines werken dag in dag uit. Een groot parkeerterrein met bushaltes wordt aangelegd aan de zijde van de marinehaven. De toevoer en afvoer- wegen naar de fuik lopen over een terrein, dat is ontstaan nadat een deel van de marinehaven was gedempt. Ondanks alle inspanningen van de firma Geerdings zal het evenwel niet lukken om op hetzelfde tijdstip als op Texel gereed te zijn. Een technische reden is er de oorzaak van dat tussen het gereedkomen van beide havens een tijdverschil van ca. één maand zal be staan. Dat wordt veroorzaakt door de fa. Hensen te Rotterdam, die over en kele maanden de dertig meter lange stalen brug tussen het fuikeiland on het landhoofd gaat aanbrengen. De firma heeft een maand nodig om een brug te monteren en kan er slechts één tege lijk aanbrengen. Zowel de brug voor Het Horntje als die voor Den Helder zijn inmiddels te Rotterdam afgebouwd en wachten op het tijdstip dat ze kun nen worden vervoerd op een groot pon ton. Inmiddels slaat vast dat de fuik op Texel het eerst zijn brug krijgt. CEBECO OPENDE VESTIGING Vorige week dinsdag heeft de voorzit ter van de Coöp. Aankoopvereniging Texel, de heer A. Dros, de vestiging van CEBECO te Den Burg officieel geopend. Het bedrijf is gevestigd op het indus trieterrein in het pand, dat tot 1 januari bezit was van de heer Jac. de Graaf. Een groot aantal genodigden gaf bij dit voor de Texelse Coöperaties belangrijke moment acte de presence. Onder hen bevond zich burgemeester De Koning, wethouder C. H. Roeper en vertegenwoordigers van verschillende Texelse standsorganisaties. Ook waren de Texelse loonwerkers aanwezig, als mede een vertegenwoordiging van de LTB. Een geluk was het, dat men in de naburige spuiterij van de fa. Graaf de verschillende mensen kon verwel komen, want de weersomstandigheden maakten een lang verblijf in de buiten lucht tot een zware beproeving. Na afloop van de plechtigheid werd in hotel „De Graaf" het woord gevoerd door de burgemeester, de heer Jac. Roeper Johzn., de heer H. Keijser en de adjunctdirecteur van Ceebco, de heer Ir. D. Intveld. De vestiging van het bedrijf op Texel is bedoeld om reparatie- en service werkzaamheden te kunnen verrichten aan de landbouwwerktuigen, die van de Coöperatie zijn betrokken. Tot op heden vormde het feit, dat men op Texel slechts kleine reparaties kon ver richten een belemmering om landbouw werktuigen van de C.A.V. te betrekken. IJLBODE REDT HUWELIJK Bij het huwelijk van de heer A. Boo gaard met mej. J. Bekker te Den Burg bleken er vrijdagochtend bijzonder be letselen tezijn. De pen waarmee de trouwacte moest worden ondertekend, was leeg en in het gehele polderhuis, waar getrouwd wordt sinds het Texelse raadhuis wegens bouwvalligheid is af gebroken, was geen inkt te vinden. De ambtenaar van de burgerlijke stand promoveerde de bode tot ijlbode. Na een tijdje verscheen deze met een flesje inkt, waarop de plechtigheid ver der kon gaan. Aldus lezen wij in het „Vrije Volk". VANMIDDAG WEDSTRIJDEN OM K AMPIOENSCHAP VAN TEXEL Hedenmiddag om 1.30 uur begint op „De Putten" bij Oost de schaatswed strijd om het kampioenschap van Texel, georganiseerd door de Texelse IJsbond. Gereden wordt op een baan van 250 meter. Deelnemers kunnen zich telefo nisch opgeven, nummer (02223) 414, of op de baan. De wedstrijden om het Texelse kam pioenschap beloven bijzonder spannend te worden. Over mogelijke kanshebbers valt weinig te zeggen. Insiders vertel den ons dat de kampioen van vorig jaar, P. Saai te De Cocksdorp, nu niet favo riet is. Vanmiddag kunt U het weten. Belangstelling is welkom op de Putten! Voor het eerst op Texel WOENSDAG WEDSTRIJD OVER 5000 METER Het is vrijwel zeker, dat de wedstrij den op de lange baan (5000 meter) a.s. woensdag zullen worden verreden op de baan van Waal en Burg. Deelnemers moeten om 1 uur 's mid dags aanwezig zijn. Opgave dient zo spoedig mogelijk te geschieden. Als de mogelijk invallende dooi de plannen niet verhindert, is dit de eerste keer in de geschiedenis, dat op Texel lange- baanwedstrijden worden verreden. We zijn zeer benieuwd wie woensdag met de eer gaat strijken. MODERNE AUTOSPUITERIJ WORDT ZATERDAG GEOPEND Zaterdag a.s. hoopt het schildersbe drijf de fa. Z. Graaf te Den Burg haar nieuwe autospuit- en moffelbedrijf op het Industrieterrein officieel in gebruik te nemen. De spuiterij is volgens de modernste inzichten gebouwd. In de zeer grote ruimte is o.a. een installatie aangebracht, waarmee gespoten auto's in zeer korte tijd kunnen worden ge droogd. De openingsplechtigheid heeft plaats om 11 uur 's morgens. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Een te .klein" bedrijf Iedere landbouwvoorlichter, die het waagt iets te zeggen over bedrijfs- grootte kan er op rekenen, dat hij te genspraak krijgt. Zoals ik vorige week al meedeelde is dit een zeer kwetsbaar onderwerp Eén van de dingen, waarop hij kan rekenen is, dat men met voorbeelden bij hem komt, waarin kleine bedrijven goed uit de bus komen en „grote" be drijven het financieel niet vol kunnen houden. En inderdaad zijn die voor beelden er. O.g. meent echter, dat ook hierbij tel kens weer vergeten wordt, dat het bij klein en groot niet gaat om de opper vlakte grond, maar vooral om datgene wat „er aan de weg wordt gezet". En in dit opzicht kan een „klein" bedrijf wel groot zijn en een „groot" bedrijf klein. Een dezer dagen had ik een gesprek met een landbouwer-veehouder, die niet tevreden was over de bedrijfsuit- komsten En terecht! Zijn inkomen lag ver beneden dat van een landarbeider. Bij oppervlakkige kennisname bleek me al, dat het hier geen kwestie van één jaar was, maar dat het inkomen al ja ren te laag ligt. In de normale betekenis van het woord was dit beslist geen klein be drijf. De oppervlakte lag ver boven het gemiddelde van ons eiland. En toch ben ik geneigd dit een „klein" bedrijf te noemen. Op dit grote bedrijf waren nl. zo veel volwaardige werkkrachten aan wezig, dat iedere werkkracht een te kleine taak had. Als ik nl. het aantal melkkoeien en hectaren bouwland deel door de aanwezig werkkrachten, dan is die taak de verzorging van 7 melk koeien met bijbehorend jongvee en 4 bunder bouwland. Voor een goed be grip moet daarbij nog worden verteld, dat het bouwland voor meer dan twee derde deel voor de verbouw van graan werd gebruikt. Een extensief bouw plan dus. En nu ga ik iets gewaagd zeggen. Naar mijn mening passen op d i t be drijf niet in de eerste plaats klachten over de landbouwpolitiek en over te lage prijzen voor produkten. Hier moet eerst iets anders gebeuren. Een eerste mogelijkheid is het bedrijf te intensi veren. Zowel in de graslandsector als op het bouwland Waren daarvoor nog mogelijkheden Een andere mogelijkheid en waarschijnlijk ligt deze nog meer voor de hand is om één van de werkkrachten „af te stoten". Ik begrijp heel goed, dat men dit niet van van daag op morgen doet. Als men eenmaal op een bepaalde methode en tempo van werken is ingesteld, valt het niet mee een wijziging aan te brengen, die voor het gevoel minder aangenaam is. Willen we echter een inkomen heb ben, dat in de lijn ligt van medemensen met een ander beroep, dan zit er m.i. niets anders op. Rendabele pootgoedteelt In gesprekken met pootgoedtelers blijkt ons, dat men er van overtuigd is, dat in de naaste toekomst het half- automatisch poten zal moeten worden vervangen door het volautomatisch po ten. Je kunt echter heel goed bemer ken, dat dit een goede pootgoedteler aan het hart gaat. Eén van de eerste voorwaarden voor een rendabele pootgoedteelt is n.l. de zorg voor het pootgoed. We hebben daar de laatste jaren ook het een en ander over gezegd. En nu is de ervaring van de pootgoedtelers, dat een deel van die goede zorg weer ongedaan wordt ge maakt door volautomatisch poten. De kiemen, die hij er nl. met veel zorg op heeft weten te krijgen, gaan voor een Het bestuur van het Nutsdepartcment „Texel" heeft een bijzonder goede greep gedaan door de actrice Vera Bondam naar Texel uit te nodigen. Mevrouw Bondam, die bekendheid geniet door haar optreden voor radio en televisie heeft het publiek, dat vrijdagavond naar hotel „De Lindeboom-Texel" kwam, ge durende enkele uren intens geboeid door de luisterrijke voordracht van een drietal stukken. „Point of no return" heette de eerste voordracht, die mevrouw Bondam ten gehore bracht. In de passagierscabine van een transatlantisch vliegtuig was zij de stewardess. De spanning stijgt als zich een technisch defekt voordoet. Op ongelooflijke wijze wist de actrice door haar spel de andere personen in het gegeven gestalte te geven. Na korte tijd voelde haar gehoor dezelfde beklem ming als de passagiers in het vliegtuig! Ook in „Sybill Monchrief's Waag stuk", het tweede stuk dat mevr. Bon dam voor de pauze bracht, kreeg men deze merkwaardige ervaring, die sterk pleit voor de talent van de actrice. Alleen suggereerde zij de aanwezig heid van een aantal gasten in een Lon- dens Restaurant en speelde zelf de rol van de Majoor van de Generale Staf William Bowen. Na de pauze besloot Vera Bondam haar optreden met een voordracht die de luisteraars naar het jaar 1667 bracht, „Liefde en hermelijn" verschilde sterk van de andere twee creaties, maar was toch bijzonder boeiend Het is duidelijk, dat degenen, die ver zuimd hebben deze avond mee te maken (televisie?) iets hebben gemist. Dat zullen de ca. 75 aanwezigen met enthou siasme kunnen bevestigen! WEINIG DEELNAME AAN GECOSTUMEERD SCIIAATSFEEST Zondagavond j.l. had de ijsclub Den Burg op de bevroren speelweide een ge- costumeerd ijsfeest georganiseerd. Zo als bekend was een dergelijke opzet vorig jaar bijzonder goed geslaagd. Dit maal zijn de kijkers enigszins teleurge steld, want slechts 27 deelnemende en kelingen, paren en groepen namen deel. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de zeer korte voorbereidingstijd. Boven dien was dit evenement heel bescheiden aangekondigd Als de vorst even wil aanhouden, wordt het misschien nog een keer geprobeerd. De jury kende aan de volgende nummers de prijzen toe. Zij, die hun prijzen nog niet hebben afge haald, moeten zich wenden tot het be stuur van de ijsclub. Enkelingen. 1 no. 18; 2 no. 20; 3 no. 9, 4 no. 24; 5 no. 11. Groepen en paren; 1 no. 14, 2 no. 17; 3 no 12; 4 no. 13; 5 no. 22, TONEEL TE DEN HOORN A.s. vrijdag- cn zaterdagavond brengt de Toneelclub „De Vriendenkring" te Den Hoorn in het dorpshuis „De Wald hoorn" het stuk „Eduard haalt een titel". Dit komische stuk in drje bedrij ven van de schrijver Ben Heuer zal on getwijfeld veel belangstelling trekken. De opbrengst van de avonden komt ten goede aan de sportvereniging ZDH. Zaterdagavond na afloop bal. De Hoornder toneelvereniging kan men zeer actief noemen. Nu reeds heeft „De Vriendenkring" een nieuw stuk in studie genomen dat medio maart voor het voetlicht wordt gebracht. Het is de thriller „Niets dan de waarheid" van Francois Cools, een stuk in drie be drijven. ZEER GROTE DRUKTE OP IJSBAAN TE DEN BURG De ijsbaan van Den Burg, de bevro ren speelweide, verheugt zich deze da gen on een ongekend grote belangstel ling van de zijde der schaatsliefhebbers. Vooral 's avonds is de drukte enorm. Het ijs is van uitstekende kwaliteit. Uit een aantal luidsprekers klinkt voortdurend pittige muziek, afkomstig van plaatjes, die door Jan de ijscoman worden gedraaid in zijn luxueuze „koek-en-zopie-tent" De geluidsinstal latie is eigendom van de ijsclub, die er onlangs haar outillage mee uitbreidde. Een uitgebreide verlichting zet de baan 's avonds in een zee van licht. De ijs club is dit jaar weer sterk gegroeid en telt nu meer dan duizend leden, de grootste ijsclub van Texel. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wocnsdaq 22 januari a.s. worden ét moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. groot deel weer verloren door het vol automatisch poten Een conflict dus tussen wenselijkheid en mogelijkheid. Dit komt meer voor! In „Voorlichting en Onderzoek" van het Rijkslandbouwconsulentschap te Leeuwarden wordt dit probleem ook besproken. Uiteraard blijven de aanwij zingen voor een goede behandeling van het ipootgoed gelden. Het gaat er om op het pootgoed een goede stevige kiem te krijgen. Daarvoor is vroeg inbakken een eerste eis. Verder moet de bewaring er op gericht zijn door een lage tempera tuur en belichting de kieming te rem men Daarbij zal het vrijwel altijd no dig zijn de eerste kiemen door om storten of afspruiten te verwijderen. De praktijk zal wel bewijzen, dat het met de hand afspruiten tot de „vrome" wen sen behoort Verder dan omstorten zul len we meestal wel niet komen. Maar hoe dan verder? In genoemde consulentschap zijn vorig jaar proeven genomen met be waring in de buitenlucht vanaf maart onder plastic. Daartoe werden drie rijen bakken naast elkaar tot een hoogte van plm. 2Vz meter onder een speciale hoes geplaatst. Deze hoes was zo gemaakt, dat de uiteinden gemakkelijk konden worden opgerold, waardoor een zekere trekking, ofwel ventilatie ontstond. Men gebruikte hiervoor doorschijnend plas tic, zodat ook van de zijkanten vol doende licht kon toetreden. Vermeld dient nog te worden, dat de poters van te voren iets werden opge warmd, dus een zgn. warmtestoot kre gen Dit om schade bij de verwerking te voorkomen en de kieming aan te zetten. Uiteraard moet de afdekking met het plastic zodanig zijn, dat de poters een nachtvorst kunnen meema ken. Aldus behandelde poters konden, zo als uit de proeven bleek, een stootje hebben.Bij volautomatisch poten trad practisch geen beschadiging op; nog iets minder dan poters, die onder goede omstandigheden bewaard werden in een glazen poterbewaarplaats. De kunst van boeren is ook om als de omstandigheden zich wijzigen maat regelen te nemen, die bij afneming van de beschikbare arbeidskrachten toch een grote opbrengstverlaging voorkomen C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1