Oudejaarsquiz was te moeilijk Ooievaars Zeer weinig goede oplossingen Een daverend succes kunnen we de Oudejaarsquiz, die wij in het num mer van 31 december j.l. plaatsten, niet noemen. Bij het controleren van de oplossinqen werd na korte tijd reeds duidelijk dat de puzzel te moeilijk was. Vier daqen na de publikatie was nog geen enkele goede oplossinq binnen! Na het sluiten van de inzendinqstermijn waren we in het bezit van 159 op lossinqen, waaronder zich slechts 22 juiste inzendinqen bleken te bevinden. 55 briefkaarten vertoonden één fout en de 82 kaarten die méér dan 1 onjuiste oplossinq toonden, varieerden van 2 tot 15 fout! Ondanks onze waarschu- winqen hebben de meeste deelnemers de addertjes in het gras niet ontdekt. Gemiddeld werden per inzending ruim twee fouten gemaakt. Het betrekke lijk geringe aantal inzenders moge teleurstellend zijn, de quiz is een voor ons veelzeggende enquête qebleken. Bepaalde zaken, die wij als algemeen be kend beschouwden, bleek men vaak niet te weten en andersom. De belang rijkste conclusie die wij trokken, is dat de Texelse Courant niet meer wordt gespeldzoals vroeger vaak het qeval was. Ook werd bewezen dat het ge middelde lezerspubliek bijzonder lui is. Van de mogelijkheid om bij de be trokken instanties zekerheid over de juistheid van een bntwoord te krijgen, is maar weinig gebruik gemaakt. De „moeilijkste" vraag was nummer 24, waarin gevraagd werd wie de EERSTE TESO Texelfilm vervaardigde. Nu wij „eerste" benadrukken weet U het wel: het was Herman v.d. Horst. 47 inzenders hebben de vraag niet goed gelezen en raadden: Reinier Meyer. Dat de heer ir. Fokkinga de leiding heeft bij het afvuren van raketten bij de vuurtoren, is nauwelijks bekend. 41 inzenders dachten dat hij de fuik haven bij het Horntje had ontworpen! Vraag 14, waarbij moest worden vast gesteld wie de bouwer van het nieuwe orgel in de N.H. Kerk te De Koog was, leverde ook moeilijkheden op. 28 in zenders dachten dat het de N.V. Orcebo was. (Die firma bestéat niet eens!). De orgelbouwer was echter H. J. Vierdag te Enschede. Dertig abonnees meenden dat het nieuwe VTB-schip „Texel- stroom" heet. Het is echter de „Fr. Bal huizen", een foto van het schip heeft indertijd in de krant gestaan Dat vraag 9 voor velen moeilijk was, konden we ons wel voorstellen: Texel kreeg op 26 maart 1414 stadsrechten van Willem van Beieren. Niet op 9 juni zoals 38 inzenders dachten. Ten aanzien van de vervoersmogelijk heden van TESO is men kennelijk op timistisch gestemd. Op 25 briefkaarten stond vermeld, dat in het weekend voor de bouwvakvakanties 4280 auto's wer den vervoerd. Het waren er echter 2560. De moeilijkheden rond TESO zijn toch niet zó geruchtmakend geweest voor de 21 personen, die niet wisten dat Prof. v.d. Hoeven voorzitter was van de com missie van onderzoek. De vis, die bij De Koog aanspoelde was een Orca en géén zwaardvis, zoals 13 personen meenden. De Marsdiep" werd door mevr. Bakker-Zuidewind tewater gela ten. Zes inzenders dachten dat mevr. Vnjdag-Keijser het was! Over het algemeen blijkt men het meest sensationele nieuws het best te hebben onthouden. Iedereen wist dat Peter Schilperoort uit „De Oranjeboom" werd verwijderd en de naam van Leen- dert Geluk, de arbeider, die een onge luk overkwam bij de bouw van de fuik haven, was ook bekend. Ieder wist ook met wie Opa( uit „Opa heeft verkering") tenslotte trouwde: Cobie Verleun. De oorzaak van het slechte hengelseizoen bleek eveneens algemeen bekend. De verdiensten van de heer P. Wensvoort PIET SAAL SCHAATSKAMPIOEN EIERLAND-DE COCKSDORP Zondagmiddag is op de Roggesloot te De Cocksdorp gestreden om het kam pioenschap van Eierland-De Cocksdorp. De uitstekende weersomstandigheden deden heel wat bezoekers naar de baan komen Het ijs bleek, evenals overal op Texel van uitstekende kwaliteit te zijn. Na een spannende race liet Piet Saai zich tenslotte als kampioen noteren. Hij kreeg de wisselbeker uitgereikt, die in het bezit was van Nico Boon. De tweede prijs behaalde Jan van Bennekom, der de prijs Nico Boon en de vierde prijs ging naar Gerrit'Terwindt. In hotel „De Hoop" had na afloop de prijsuitreiking plaats tijdens een zeer genoegelijk samenzijn. Aan de wedstrijden om het kam pioenschap Eierland-De Cocksdorp deed dit jaar voor het eerst een vrouw mee: mej. Lina de Graaf. De snelste tijd werd gemaakt door dokter Siebinga. ERE WIE ERE TOEKOMT (Ingezonden) In de krant van vrijdag j.l. werd mij door de redaktie veel te veel lof toege zwaaid. Uit het kleine ingekaderde stukje kan n.l. worden opgemaakt dat ik alléén zoveel „Eva"-abonnees had gewonnen, dat mijn ouders een reis naar Canada konden maken. Graag wil ik de lezers even laten weten dat de Oudeschilders en de collega's van de gelukkige familie minstens zo aktief waren. Zonder hun medewerking' zou zeker niet het rekord aantal abonnees zijn gewonnen. N. van Hoorn-Westdorp Den Burg. AANGAANDE VERKEERSONGEVAL (Ingezonden) Geachte redaktie, Als men de krant van vrijdag 17 januari 1964 inkijkt, kan men lezen: Dronken Automobilisten of Aangaande Verkeersongeval. Op de tweede pagina, met dikke letters: Publiek kan er wat tegen doen. Als ik U, beste Texelaars, een goede raad mag geven, schrijf niet in de krant over dit verschrikkelijke gebeu ren en spreek hier niet over op straat, want ik weet van nabij, dat door dit schrijven en vele praten, de nabestaan den hun verdriet nog wordt vergroot. Wilt U werkelijk helpen, wees dan goed voor hen, die achterblijven en laten wij hopen, dat zij de kracht zul len krijgen om verder te gaan. Met dank voor Uw plaatsing, W. J. Zijm, Gravenstraat. bleken echter minder bekend te zijn. Een aantal inzenders meende dat hij de vogeltrekroute naar Scandinavië had verlegd, hetgeen een wel zeer onwaar schijnlijk ingrijpen in de natuur is! Prijzen De meeste inzenders van een goede oplossing zijn in aanmerking gekomen voor een prijs of troostprijs. De helft van de „pot" ging, na aftrek van PTT-kosten naar het Kon. Wilhel- minafonds. Kankerbestrijding was nl. de meest ingevulde bestemming op de briefkaarten. De andere helft vormde de prijzen, die als volg.t werden verdeeld: le prijs ƒ20,de heer J. Koning, Willem v. Beierenstraat 10, Den Burg; 2e prijs ƒ12,50: mej. T. Rentenaar, Pe perstraat 44, Oosterend; 3e prijs 8,de jongeheer Nico Kuip, H 118, De Westen, 4e prijs 4,50: A. Poel, Groeneplaats 3, Den Burg. Troostprijzen (hoekenbon ƒ2,50) voor: I. de Boer, Gasthuisstraat 27; G. C. Witte, Gerritsland B 166; A. Nota, Gast huisstraat 30; J. de Graaf, De Westen II 86;a; P. Timmer, Schoolstraat 16, Oosterend; J. D. Koning, Trompstraat 8, Oudeschild; J. Nieuwcnhuis, Willem van Beierenstraat 48; G. Poel, Groene plaats 3; K. Roeper, Willem v. Beieren straat 12; S. Rentenaar, Peperstraat 44, Oosterend. Alle prijzen zullen aan de winnaars werden toegezonden. OECUMENISCHE FORUMAVOND TE DEN BURG Woensdag a.s. wordt in de jeugdher berg ,,De Eierkoogh" aan de Pontweg nabij Den Burg een oecumenische fo rumavond gehouden. De bijeenkomst wordt door het bestuur van de jeugd vereniging Almjon" georganiseerd naar aanleiding van het grote succes, dat een dergelijke avond onlangs te Den Hoorn oogstte. Men hoopt nu vooral jongeren te verwelkomen. Personen van ver schillende geloofsovertuiging zullen hun visie geven op diverse problemen. Ook zal ruimschoots gelegenheid worden gegeven om vragen te stellen. Het fo rum staat onder voorzitterschap van kapelaan Y. C. Tuyn. De heren Th. van Heerwaarden. A. Welboren, C. van Groningen, T. Vos en mej. P. Terpstra zijn de overige forumleden. Belang stellenden van alle gezindten zijn woensdagavond welkom. GESLAAGD Onze plaatsgenoot C. Vinke slaagde te Amsterdam bij N.V. Clichéfabriek Labor Vincix voor het bedrijfsdiploma Kopiist-fotograaf, en aan de Amster damse Grafische school voor het vak- theoretisch diploma Reproductie-foto grafie. EEN LAATSTE HERINNERING Morgenmiddag wordt in „De Zwaan' de reeds eerder aangekondigde Voor lichtingsmiddag voor Suikerbietentelers gehouden. Ook al is de prijs van de suikerbieten belangrijk verhoogd, de teelt is toch alleen rendabel wanneer U er uit haalt, wat er in zit. D.w.z., dat U streven moet naar een maximale op brengst bij een minimum aan kosten. Daarover gaat het deze middag. C. v. Gr. JEUGD DEED SCHAATSVAARDIGHEIDSPROEVEN Zaterdagochtend hebben 70 kinderen schaatsvaardigheidsproeven afgelegd op de ijsbaan te Den Burg. De kandidaten moesten 2000 meter onafgebroken rij den, 100 meter afleggen in 25 seconden en een hindernisbaan afleggen. Het overgrote deel van de jongelui kreeg na afloop het officiële KNSB-diploma De genen, die niet aan de eisen bleken te voldoen, zullen goed moeten oefenen om een volgende keer wel te kunnen slagen! Het was de eerste maal dat op Texel schaatsvaardigheidsproeven wer den afgenomen. WACHTMEESTER REDDE JONGEN Zaterdagmiddag zakte de 7-jarige Hugo Keijser uit Den Burg door het ijs van de vijver aan de Keesomlaan. Ge lukkig kreeg de jongen grond onder de voeten, zodat hij zich staande hield en niet onder het ijs verdween. Hij was zelf echter niet bij machte om op het droge te komen. Omstanders konden de jongen, die tot zijn armen in het water stond, zonder hulpmiddelen niet berei ken en waarschuwden de politie. De heer W. v.d. Berg snelde onmiddellijk met een ladder en een stuk tuinslang naar de plaats des onheils. De politie man zag dat het toepassen van deze hulpmiddelen te veel tijd zou eisen en stapte daarom zelf ook maar in het koude water en haalde de jongen er uit. Thuis werd Hugo direct met warme kruiken in bed gelegd. Ernstig nadeel heeft hij van zijn gestrafte onvoorzich tigheid niet ondervonden. GEBEDSUUR TE DE KOOG Deze week wordt over de gehele wereld de „Gebedsweek voor de Een heid der Kerk" gehouden. In verband hiermee komt men te De Koog op don derdagavond 19.30 uur samen in de Hervormde kerk voor een gebedsuur. KIJKEN VANAF DE DIJK Het bestuur van de ïjsclub „Oost" verzocht ons mee te delen, dat het tij dens de langebaanwedstrijden van morgenmiddag niet mogelijk is dat het publiek de ijsbaan betreedt. Dit in ver band met de nog zwakke toestand van het ijs. Vanaf de dijk zal men echter een uitstekend gezicht hebben op de baan. VAL OP HET IJS Mej. L. Witvliet te Den Hoorn kwam zondagmiddag zo hard op het ijs te vallen, dat zij een hersenschudding opliep. SIJP KUIPER KAMPIOEN DEN BURG Een bijzonder spannende strijd om het schaatskampioenschap van de ijs- club Den Burg heeft zich zaterdagmid dag op de ijsbaan te Den Burg afge speeld. Onder uitnemende omstandig heden hebben schaatsers-met-naam el- kaars krachten vergeleken op een ca 550 meter lange baan. Sijp Kuiper uit De Waal wist tenslotte het kampioen schap te veroveren. Tweede was G. Jimmink, derde J. Kikkert en vierde S. Keijser. De kampioen kreeg de beker uitgereikt en de andere prijswinnaars werden beloond met een waardebon. VIER TEXELSE SCHAATSERS NAAR NIEUWE NIEDORP Onder de Texelse schaatsers bevindt zich veelbelovend talent. Dat bleek zon dagochtend te Nieuwe Niedorp. Daar namen vier Texelse rijders deel aan de kampioenschappen van Noord-Holland. Met name Sijp Kuiper uit De Waal die de dag tevoren het kampioenschap van Den Burg op zijn naam bracht leverde een goede prestatie. Op de 1500 meter finishte hij als derde. Daarbij dient men te bedenken dat er ongeveer 120 deel nemers waren. KON. TEXELS FANFAREKORPS GAF JAARLIJKSE UITVOERING Het Koninklijk Texels Fanfarekorps heeft zaterdagavond haar uitstekende naam weer eens bevestigd tijdens haar jaarlijkse uitvoering, die in „De Oranje boom" werd gegeven. Het programma vermeldde een aantal stukken, die men „populair" kan noemen en die bij het publiek bijzonder goed in het gehoor bleken te liggen. De uitvoering was zonder meer voortreffelijk. Wij hebben de indruk dat de muzikale prestaties van het korps nog ieder jaar stijgen Het is duidelijk, dat de leden hun taak ernstig opvatten en de nodige tijd beste den aan de repetities. Dat geldt uiter aard ook voor de dirigent, de heer C. Rijf. Omdat de zelfwerkzaamheid in de vrije uren op Texel evenals elders steeds minder naar voren komt, is het verheugend dat er een groep mensen blijft bestaan, die een uitzondering op deze „regel" vormen. De start van het muzikale gedeelte van de avond was indrukwekkend. De drumband liet zich horen, en hoe. De trommelvliezen van de toehoorders zijn wel op de proef gesteld. De andere nummers van het programma waren rustiger. Gewoontegetrouw werd na de pauze een klucht opgevoerd door leden van de rederijkerskamer UDI. „Geij bruidspaar in duplo" bleek een vrolijk gegeven te zijn met zowaar nog iets van moraal erin. We waren getuige van vlot to neelspel Medewerkenden waren de heren G. Pansier, Robin v.d. Kooi, A. Poel, Aris van Zeijlen en de dames E. Remmers, D. Dros, I Bakker en F. Agter-Zondervan. De regie berustte bij de heer Poel. De heer A. de Wilt was souffleur. BRANDJE SNEL BEDWONGEN Gisterochtend om 8.30 uur loeide te Den Burg de sirene. De brandweer was uiterst snel ter plaatse, maar ingrijpen was niet nodig. De brandweer was ge waarschuwd door de fam. Cijsouw wo nende in de salonwagen nabij de RHBS. Bij het vullen van de oliekachel was een begin van brand ontstaan. De kachel werd echter snel naar buiten gebracht, zodat geen schade optrad. S.V. TEXEL Alle amateurvoetbal werd afgelast, dus ook die van de afdelingen. Mogelijk dat de programma's is z'n geheel wor den opgeschoven naar a.s. zondag. Dat wordt nog nader bekend gemaakt. Jüist nu allemaal ter training. In con ditie blijven is -de boodschap. Zie ver dere mededelingen in het kastje. Z.D.H.-NIEUWS Weer een zondag zonder voetbal, maar men kan in condieti blijven door te schaatsen. Er is om Den Hoorn ijs genoeg. Vrijdag en zaterdag onze jaarlijkse uitvoering. Deze wordt verzorgd door de Toneelvereniging uit Den Hoorn. Zij, die nog wat voor de verloting over hebben, gaarne de prijzen bij C. Kok of 's avonds aan de zaal. We verwachten een grote opkomst. Zaterdag bal na. KLAVERJASDRIVE TE OOSTEREND Vrijdagavond organiseerde Klaver- jasclub „Het Centrum" zijn nieuwjaars drive, waarvoor 9 prijzen beschikbaar waren gesteld. De uitslag luidde: 1 KI. Burger 7757 pnt.; 2. mevr. Bruin 7512 pnt.; 3. Jn. Waaier 7420 pnt.; 4. mevr. Waaier 6962 pnt.; 5. A. Kalis 6524 pnt.; 6. mevr Kalis 6500 pnt.; 7. Jb. Breman 6128 pnt.; 8. P. Hartog 6072 pnt. en 9. J. de Braven 6032 pnt GYMVERENIGING OOSTEREND HIELD JAARVERGADERING Vrijdagavond j.l. hield de Gymver. van Oosterend op de o.l. schoolzolder haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. de Jong verwelkomde een goede opkomst. Zowel de notulen van mevr. J. Daalder-Barhorst als het financieel verslag van mevr. N. Rentenaar werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd het gehele bestuur herkozen. Op deze avond kregen 30 leden hun vaar digheidsdiploma uitgereikt, waarvoor zij begin december proeven van be kwaamheid hadden afgelegd. Ook kwam deze avond de papieractie ter sprake. De actie gaat onverminderd door. De zo lang verwachte trampoline zal niet zo lang meer op zich laten wachten; er wordt hard aan gewerkt en het toestel zal over enige maanden waarschijnlijk afgeleverd worden. Uiteraard zijn er weer plannen voor een uitvoering die in april zal worden gehouden. In juni zal een demonstratie gegeven worden. Voor de rondvraag was weinig animo Tot slot werden twee films vertoond. „Gymnastrada", een film over gymna stiek met veel massale beelden, die te Zagreb waren opgenomen De tweede film handelde over damesturnen. Beide films vielen zeer goed in de smaak. Op een tamelijk laat tijdstip besloot de voorzitter de vergadering. SCHAAKCLUB „EN PASSANT' De uitslagen van afgelopen woensdag: C. Joustra-F. R. Dreevel afgebroken C. Schulte-L. J. Vlugt 0—1 O. Feitsma-A. Terpstra 10 A. Hovenkamp-J. Dijt 10 J. Hoogerheide-P. Eclman 01 De tijdnood was weer een belangrijke factor, zowel bij Joustra-Drevel als ook in mindere mate bij Schulte-Vlugt. Na dat bijna 20 zetten in 20 min. waren ge daan ontstond een eindspel dat Joustra winstkansen bood. Nauwkeurig verde digen leverde Drevel een eindspel op, dat volgens de theorie remise is. Vlugt keerde Schulte's koningaanval, die net niet scherp genoeg bleek. Heel goed deden ook Eelman en Feitsma het. Joustra bleef aan de leiding (69%) en Drevel tweede (63°/o). Nieuwenhuis is derde met 62%, maar heeft enkele par tijen minder gespeeld. -Vlugt (61%) rukte weer op een drong Schulte naar de 5e plaats (54%). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN TE DEN BURG Gevonden te Den Burg: zilveren armband met plaatje „Marquerite" 2 aug. 1963; lees boek „Blond en Bruin" 4e deel; wollen kinder sjaal wit met blauwe einden, zonnebril in rode étui;; bruin lederen portemonnee zonder inh.: zijden sjaal wit met blauwe stippen; biezen boodschappentas; rood lederen portemonnee inh. 7.20 kleingeld; mohair wollen sjaal met veel bruinige kleuren; Volkswagen wieldop; lederen schede van een dolkmes; kenteken plaat VD 84-51; zwarte regenbroek; weekend tas canvas gestreept; bruine dameshandschoen (rechts); 2,50 munt; kinderwant kl. db. blauw (rechts); zwart wollen damesmuts; bruin lede ren motorwant; ƒ10.bankbiljet; bruine por temonnee; zwarte motorwant (links); brum lederen motorwant (rechts); ƒ10,kinder speelgoed Indiaanse hoofdtooi; Hondepenning no. 39164; wandelwagentje grijs wit; dames handschoen kleur blauw; Ford wieldop; geruite halsdoek; paar kinderschoenen sandclets; grijs wollen kmderhandschocn (links); Hclanca pet; rood zwart wollen want; bruin lederen hand schoen; rood groen wollen want; wollen want in de kleuren geel, bmin en blauw met 8-hoe- kig stermoticf; bruine kinderwant; paar rode dameshandschoencn; oude versleten zwarte aktetas inh. boterhammen; kinderhandschoen wol, kleur grijs-groen; kinderwant blauw- lichtblauw; wollen kinderhandschoen met leer aan de onderkant; zwarte dameshandschoen (rechts); 2,50 munt; handschoen kindermaat; Rozekrans; Stopwatch; paar schaatsen met schoen maat 47; groene wollen muts; geblokte sjaal; rood-grijs-groene sjaal; wollen kinder handschoen rechts, kl. rood met groene, blauwe en gele figuren; rozenkrans in étui, kl. zwart; 1 paar Noren op schoenen; 1 sleutelbos; 1 sleutel in sleutclétui Verloren te Den Burg: 1 nieuw zuigertje bromfiets; portemonnee in de vorm van een schoen, inh. 1 gld vrij goede autobuitenband; vrij nieuw ƒ10,bankbiljet; zwart-bruine hc- renportemonnee inh 2 halve retourkaartjes, ƒ10,papiergeld en plm. ƒ4,50 kleingeld; rode vulpen met soldaatje; grote zwarte kunst- ledcren damesportemonnee met knipsluiting, inh. 3 pap. rijksdaalders, een rijksdaaldermunt en wat kleingeld; nikkelen zakmes; auto sleutels, vijf stuks; zwarte damesmuts, wollen kinderwant, comb, kleuren rood. groen en wit; wollen das behoort bij een mantelpak; zilveren armbandje met 2 bedeltjes, beertje en klompje; leesbril; bruin lederen portemonnee inh. 20, lidmaatschapskaart; twee-wielige step, kl grijs blauw; zwarte lederen portemonnee inh. ƒ1,10 en buskaart; boodschappentas geruit; papier geld ƒ25,dameshandschoen (wol) kleur grijs; ijzeren pocli^; witte lederen damesporte monnee met ƒ4,inh.; vulpen, kleur zwart, klipje eraf; kleine bobslee; bruine aktentas; lege jutezak; wollen handschoen kleur wit; grocn- harige bontmuts; herenpolshorloge met zw. wijzerplaat; grijs lederen handschoen met tricot tussen onder- en bovenkant, merk Sir F.dwin; twee papieren rijksdaalders; zwarte wollen ijsmuts met rode en witte strepen; grijze fiets tassen inh. paar schaatsen en paar rode bont laarsjes; zilveren armband met vier bedeltjes, 1 paar wanten nappa met wit bont; 1 jaar gr. wollen wanten; grijs stoffen bandschoen (Im ker); contactsleutel DAF; zijden damessjaal oranje-bruin; herenpolshorlogc; zwarte pet met 2 gele banden; rijbewijs, kentekenbewijs en be- lasingkaart; bruin plastic tasje voor blitslamp; damesportemonnee inh. ongev. ƒ13,heren portemonnee inh ƒ35,een rode damekwant; rode lederen kinderhandschoen met ritssluiting; pakje met terlenka pantalon; damespolshorloge met garantiebewijs; paars gympakje; wollen want, rechts met Noors patroon. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Na de opleving in 1961 en 1962 is de ooievaarsstand in Nederland het vorig jaar enorm achteruit gelopen. Zagen in de jaren voor de oorlog jaarlijks meer dan achthonderd ooievaars het levens licht, het afgelopen jaar werden, voor zover bekend is, slechts 56 ooievaars geboren. O, wee, daar heb je het gezanik. Ik dacht ook al: waar blijft ie nou. Maar na het lezen van dit stukje Komt d'aap toch eindelijk uit de mouw. En wij maar met elkander dubben Over geboorteoverschot. Want volgens onze statistiekers Gaat d' aanwas veel en veel te vlot. Vandaar ook qaat men allerwegen Met grof geschut hier tegen in En krijgt men dagelijks een sprekert Over geboorteregeling. Maar dat hoort nu tot het verleden, Voorbij is 't ooievaarsgevaar, Kwamen er eerst zon kleine duizend. Nu slechts een handjevol per jaar. Dit lijkt me ook een pracht oplossinq Voor onze grote woninqnood, Want uit het bovenstaande blijkt wel: De ooievaar loopt zich niet dood. Misschien kan het van deze dieren Ook wel een duurtestakinq zijn, Want angstig ook stijgen de prijzen Op dit geluierde terrein. Doch hoe het zij, dit persberichtje Toont ons toch maar weer tot en met. Dat wij niet hoeven in te grijpen. Maar dat natuur zich zelf wel redt. Huib de Rijmelaar. „GEEN BROOD" „KEIN BROT" De Texelaars worden er vaak van beschuldigd, dat in het seizoen de Duitse taal voor hen belangrijker is dan onze moedertaal. Vooral vele winkels en restaurants hebben opschriften en menukaarten in vele gevallen alleen in het Duits. Tot grote verbazing zagen wij onlangs in Den Helder bij enkele bakkerszaken de mededeling: „Geen brood, Kein Brot". TEXELSE OESTERS VOOR AMSTERDAM Onze abonnee, de heer W. Visser te Amsterdam, maakte ons attent op een artikel in het „Handelsblad" van 28 december j.lwaarin gesproken wordt over Texelse oesters. Wij vonden het artikel interessant genoeg om het in zijn geheel over te nemen. Red. Het was in de maand april van dit jaar dat tijdens graafwerkzaamheden bij de Schreierstoren gedeelten van oude muren tevoorschijn kwamen. Tus sen deze muren troffen de verbaasde werklieden honderdduizenden schelpen van oesters en mosselen aan. De heer W. S. S. van Benthem Jut ting van het Zoölogisch museum te Amsterdam heeft een onderzoek inge steld naar de herkomst van de schelp dieren, die ter plaatse nimmer hebben geleefd, ook niet toen het IJ nog open was. Opvallend was dat de schelpen, zowel die van oesters als die van de mossels vrijwel van gelijke grootte wa ren, en dus vrijwel zeker vroeger con- sumptieoesters en -mossels hebben be vat. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek te IJmuiden heeft de schelpen bestudeerd en hij is tot de conclusie gekomen dat de oesters tot de Texelse vorm behoren. Oesters uit de Wadden zee dus. Berichten uit de 18de en 19de eeuw wijzen er inderdaad op dat oes ters en mosselen uit de Waddenzee per schip over de Zuiderzee en het open IJ naar de „Waterkant" te Amsterdam werden aangevoerd. Het maandblad Amstelodamum ci teert in dit verband een advertentie uit de Amsterdamse Courant van het einde der 18de eeuw waarin uit Texel aange voerde oesters werden aangeboden. Het nummer van 20 maart 1733 bijvoor beeld: t'Amsterdam aan de Mosselstij ger is heden aangekomen Jan de Ko ning, met een partij groote Texelsche oesters a 14 st.uiver) 't 100 en bij 't 1000 7 gl alsmede bij P. Weelink op de Nieuwezijds Achterburgwal bij de Lijn- baansteeg, en bij E. Kwaaken op den hoek van de Buiten Bantemerstraat en Oude Waal, zijn ook te bekomen groote Texelsche oesters a 18 st. 't 100. De Amsterdammers lieten zich de Texelse oesters goed smaken: Een pu blikatie van M. J. Bont uit 1874 meldt. In den Vischtijd van 1836-1837 werden ongeveer twee miljoen oesters door de Texelaars naar Amsterdam vervoerd; deze werden door de kooplieden met 5 de duizend betaald. De stad Am sterdam verdiende aan deze transacties, want op 15 oktober 1828 werd een nieuwe ordonnantie op de accijns op de zeevis van kracht. Duizend oesters wer den belast met een bedrag van drie gulden. De oesters werden in oesterhuizen voor ƒ1,20 per honderd stuks verkocht. Het oestergebruik in de hoofdstad ver toonde in de jaren dertig van de 19de eeuw een stijgende lijn: 1 041.560 in 1832; 1 253.170 in 1833; 1.779.060 in 1834, 1.154.010 in 1835. De meeste oestertjes werden echter verorberd in het tijdvak 15 oktober 1828 tot 15 oktober 1829. Maar liefst 2.636.455 stuks werden toen aangevoerd. In de tweede helft van de 19e eeuw gaat het mis. De aanvoer van Texelse oesters loopt sterk terug, doordat het aantal dieren in de Waddenzee meer en meer afnam. Ook vandaag nog vindt men in de Waddenzee oesters. Het zijn echter de zogenaamde wilde oesters en hun aantal is te gering voor een lo nende visserij. De oesters- en mosselschelpbegraaf plaats aan de Prins Hendrikkade is ver moedelijk afkomstig van de eethuisjes in die omgeving.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2