9 roen /wa in het harL, Stijlvolle opening van de stadsfeesten op 4 juni Oecumenische forumavond was groot succes V B „Blij dat ik op Texel woon VRIJDAG 24 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7830 COURANT Uttgare N.V. v.h. Langeveld dc Roo|j Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. rnm. De feesten ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 550 jaar geleden is, dat Texel stadsrechten verkreeg, zullen op donderdag 4 juni a.s. officieel be ginnen met een concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest in de grote tentoonstellingstent. Op dezelfde dag zal een openbare zitting van de ge meenteraad worden gehouden, die in het teken van de feestelijkheden zal staan. Deze stijlvolle gebeurtenissen zullen het tegenwicht vormen van de daarop volgende evenementen. Met de organisatie van het stadsfeest worden op het ogenblik goede vorde ringen gemaakt. Dat bleek tijdens de j.l. dinsdag gehouden vergadering van het organisatiecomité in hotel „Lakeman" te Den Burg. Enkele onderdelen van het festijn kunnen nu openbaar worden gemaakt, terwijl veel andere zaken in vergevorderd stadium van ontwikkeling zijn. De grote tentoon stellingstent, die, 7,0- als bekend, geheel is besproken zal 49 11 stands omvatten, die samen 915 m2 be slaan. Besloten is de reusachtige T-vormi- ge tent met een extra afdeling uit te brei den, groot 120i m2. Deze afdeling zal een speciale be stemming van algemeen belang krijgen. Voor de expositie in de open lucht is voor 1180 m2 ingetekend. De gezamen lijke Horecabedrijven hebben het con sumptiegedeelte in de tent gehuurd. In de tent zal o.a. een informatiecen trum worden gemaakt, waar geluids installaties en telefoons aanwezig zijn en waar bezoekers inlichtingen kunnen krijgen over de meest uiteenlopende zaken. V.V.V.-personeel zal deze stand „bemannen". Van de grote Kermis, die een van de belangrijkste onderdelen van het feest zal zijn, kan nog worden gezegd, dat deze zich niet tot de Groeneplaats zal beperken, maar dat ook de Vismarkt, de Wezentuin, de Hollebol en een deel van de Parkstraat plaats zullen bieden aan allerlei vermaakmogelijkheden. Belang hebbenden, die op deze kermis een kraam voor de verkoop van patates frites, ijs of vis willen plaatsen, kunnen daarvoor nu reeds inlichtingen inwin nen bij het organisatiecomité (Raad huis). Op 18 februari zal de kermis openbaar worden verpacht. Vast staat dat op zondag 19 juli in de muzieknis in de Wezentuin een groot zangconcours wordt gehouden, waaraan tal van vooraanstaande koren zullen SCHIETOEFENINGEN VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Vandaag zal door H.M. Limburg, van af steiger 21 te Den Helder worden ge schoten. Aanslagen in een gebied 1 mijl N.W. en 4 mijl Z O. van lijn Harssens, 050 rechtwijzend. Maximumafstand 10 mijl. Veiligheidsschip aanwezig. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 januari op om 8 30 uur en gaat onder om 17.16 uur; 29 januari op om 8.26 uur en onder om 17.20 uur. Maan. 29 jan. V.M.; 5 febr. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 jan. 2.41 en 15,14; 25 jan, 4.08 en 16.45; 26 jan. 5.36 en 18.14; 27 jan. 6.57 en 19.28; 28 jan. 8.06 en 20.29; 29 jan. 9.04 en 21.25; 30 jan. 9.55 en 22.12; 31 jan. 10.38 en 22.50; 1 febr. 11.15 en 23.19. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Twee ongelukjes te Den Helder GLADHEID SPEELDE TESO-PERSONEEL PARTEN Maandagochtend omstreeks 11 uur deed zich aan boord aan dc in de haven van Den Helder liggende „De Dageraad" een bedrijfsongeval voor. Een dekknecht de heer S. Zijm uit Oudeschild, gleed tijdens zijn werkzaamheden uit op het gladde autodok en kwam zo ongelukkig te vallen dat hij een heupfraktuur op liep. De heer Zijm moest in het zieken huis worden opgenomen. Een tweede ongeluk deed zich enkele uren later voor op het haventerrein van Den Helder. Een TESO-dekknecht, de heer B. de Jong uit Oudeschild, gleed daar uit over een olieplas en raakte met zijn hand bekneld tussen het ijzer van een plateauwagentje. De heer De Jong moest zich onder doktersbehande ling stellen. „HOTEL VEERBURG" HEROPENT Op zaterdag 1 februari a.s. om 10.30 uur 's morgens zal de familie W. J. Zijm, voorheen woonachtig op Texel, het „Hotel Veerburg" te Anna Paulow- na officieel heropenen. Zoals bekend kocht de heer W. J. Zijm onlangs dit bekende hotel aan de Lagedijk te Anna Paulowna. deelnemen, voornamelijk uit Noord- Holland. Het concours van Fanfarekorpsen zal in de tent worden gehouden. Op advies van de financiële werk groep is besloten een loterij te houden. Het is de bedoeling dat 1000 loten zul len worden gemaakt, die per stuk ƒ10, kosten. De hoofdprijs is een auto, waar van het merk nog zal worden vastge steld. Binnenkort zal iedere Texelaar gele genheid krijgen, zijn deel aan de propa ganda voor de feesten bij te dragen door gebruik te maken van speciale sluit- zegels en auto-transfers. Deze artikelen worden op het ogenblik vervaardigd. Het is de bedoeling, dat ook suikerzak jes en bierviltjes worden ontworpen die o.a worden gesierd met het „vogel anker", het vignet dat de feesten sym boliseert. Opgericht is een commissie, die belast is met het stimuleren van de versiering van de dorpen. De versieringscommis sie" bestaat uit vijf leden. Tijdens de vergadering onthulde de pers- en propagandacommissie enkele plannen die de bedoeling hebben de feesten naar buiten meer bekendheid te geven. Het ziet er naar uit dat wij binnen kort méér kunnen vertellen! VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Overwegingen bij het bouwplan Een ieder jaar weer terugkerende bezigheid voor de bouwboer is het zgn. opmaken van het bouwplan. Tenminste als hij geen zgn. „ijzeren" bouwplan heeft. In dit geval is nl. de keuze van de gewassen voor een flinke reeks van jaren van tevoren vastgelegd. Speciaal met het oog op een goede vruchtwisse ling heeft zo'n ijzeren bouwplan wel voordelen. Verder bevordert het een zekere rust in het bedrijf. Toch zijn er ook wel bezwaren. En speciaal in een tijd, waarin allerlei ver anderingen bezig zijn, kan men voor moeilijkheden komen. Ik denk hierbij speciaal aan de factor arbeid, waarvan men op het moment beslist niet zeker is. We komen nl. steeds meer tot de conclusie, dat het vooral de arbeid zal zijn, die in de toekomst zal bepalen wat mogelijk en wenselijk is. En dan zal de gewassenkeuze voor het ene bedrijf wel eens heel anders moeten uitvallen dan voor een buurbedrijf. We dachten daaraan toen we hoorden, dat er dit jaar speciaal van de kant van de kleinere bedrijven animo is voor de teelt van suikerbieten. Dit is in het kader van hetgeen we de laatste tijd schreven over kleine bedrijven volko men verklaarbaar. Het verbouwen van suikerbieten kan voor een bedrijf, waar de eigen ar beidskracht niet voor 100% kan worden aangewend een middel zijn om het be drijf te vergroten. Zelfs al zou strikt economisch genomen de teelt van sui kerbieten niet rendabeler zijn dan de teelt van graan dan is in dit geval de keuze van suikerbieten toch juist. Zou dit niet gebeuren, dan heeft de boer n.l. te kiezen tussen het werken bij anderen of „leegloop". In dit geval betrof het de keuze suikerbieten of graan, maar uiteraard ligt dit voor de keuze pootaardappelen of graan niet veel anders. Alleen zouden we kunnen zeggen, dat het verbouwen van kleine oppervlakten pootaardappe len misschien wat meer bezwaren geeft dan voor het gewas suikerbieten. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de keuze van een gewas dus niet alleen meer bepaald wordt door de geschikt heid van de grond voor bepaalde ge wassen. Het'is o i. op dit moment vooral de mogelijkheid Om arbeid aan te trekken, de kosten van de arbeid, dus het loon en een goede besteding van de op het bedrijf aanwezige arbeidskracht. U zult begrijpen, dat in dit geval de keuze van de gewassen op grote be drijven wel eens heel anders moet uit vallen dan voor een klein bedrijf. Waar bij we uiteraard de spelregels van de vruchtwisseling niet al te zeer met voeten moeten treden. Zo kunnen we ons heel goed voor stellen, dat voor een aantal grote be drijven op ons eiland de teelt van graan aanlokkelijker is dan die van meer intensieve gewassen. Al zou men dit op grond van de bruto-opbrengst niet verwachten. Het gaat echter uiteinde lijk om het laatste regeltje op het aan giftebiljet voor de inkomstenbelasting, zoals een grotere boer in polder Eier- land pleegt te zeggen. Op de enige tijd geleden voorlich tingsmiddag voor pootgoedtelers kwam de kwestie van de rentabiliteit van diverse gewassen ook ter sprake. Eén van de inleiders kwam met een gedocu menteerde berekening over de kost- MEJ. M. M. SLEGH NEEMT AFSCHEID VAN KLEUTERSCHOOL DEN HOORN Den Hoorn Op maandag 27 januari a.s. houdt de Kleuterschool te' Den Hoorn de jaarvergadering in het school gebouw. Tevens zal deze avond afscheid genomen worden van mejuffrouw M. M. Slegh, die gedurende 11 jaar de school voortreffelijk heeft geleid In aanslui ting daarop zullen enkele films ge draaid worden, waaronder de film over de kleuterschool, die de heer Jb. Boon enkele jaren geleden heeft gemaakt. Ouders van oudleerlingen en andere belangstellenden, die ook „Juffie Slegh" de hand willen drukken, zijn hartelijk welkom. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 januari 1964 Geboren; Christina Maria, dv. Mattheus H. Schraag en Elizabeth J. M. Smit, Jan Joop, zv. Ide Moerbeek en Klazina C. Koning. Ondertrouwd: TTieo Hoogerheide en Tetje Lips. Overleden- Paulus Kikkert, oud 70 jaar. SCHAATSWEDSTRIJDEN TE OUDESCHILD De maandag j.l. gehouden schaats wedstrijden voor kinderen te Oude schild leverden de volgende uitslagen op: Meisjes 6 en 7 jaar: 1. Anja Vonk; 2. Gea v.d. Kerkhof; 3. Gerda v.d. Meer; 4. Cora Boekei. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Nelleke Scha- gen; 2. Cobi Dogger, 3 Ria de Porto; 4. Jolanda Dootjes; 5. Margaret Koop man. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Thea Smit; 2. Ineke Kuiper, 3. Janny Vonk. Jongens 6 en 7 jaar: 1. Rudie Boom; 2. Jacky Dekker; 3. Theo van Leeuwen; 4. Bert Koning; 5 Hans Hoogenbosch. Jongens 8 en 9 jaar: 1 Rinus Zandee; 2. Adrie de Porto; 3 Bert Meedendorp, 4. Bauke Visser. Jongens 10 en 11 jaar: 1 Dirk Blom; 2. Henk Groen; 3. Bert Backer Jongens 12 en 13 jaar 1. Rinus Kooger; 2. Hans Witte; 3. Hans den Brok. „Ik ben blij dat ik op Texel woon en dat ik leef in de tweede helft van de twintigste eeuw", aldus de heer C. Hin, voorzitter van dc R.K. Jongerenvereni ging „Almjon" aan het begin van de oecumenische forumavond voor jonge ren, die woensdagavond in de jeugd herberg „De Eierkoogh" werd gehouden. De heer Hin uitte deze gevoelens naar aanleiding van het feit, dat de ver schillende geloofsgrocpcringen hier een I bijzondere verdraagzaamheid jegens el kaar aan de dag leggen. In tegenstelling tot vele ahdcrc plaatsen in Nederland, is een duidelijk begrip voor elkaar ont waakt en ligt de periode van wantrou wen en vooroordeel reeds achter ons. Blij was de voorzitter ook, te leven in de tweede helft van de twintigste eeuw. De omstandigheden zijn nu zodanig ver anderd dat het ontstaan voor een nog beter begrip mogelijk wordt. In tegen stelling tot vroeger leeft men niet lan ger volgens de van „boven" af gegeven regels, maar demonstreert men een WAARBORG VOOR VAKKUNDIGHEID Wendt U voor aankoop van radio of TV lot een zaak niet het embleem van de N.V.R.D. prijzen van pootaardappelen, zomer- gerst en zomertarwe. We hadden de indruk, dat het wel enige bevreemding wekte, dat de kosten per ha. voor het telen van pootgoed zo hoog lagen. Blij kens bedoeld overzicht was de teelt van pootgoed pas rendabel als de telers er in slagen om per ha. ruim 19 ton pootgoed voor een prijs van 19,70 per 100 kg. af te leveren. Daarbij was ver der nog rekening gehouden met een opbrengst van ruim ƒ250,voor „uit schot". Kwam men tot „slechts" 18 ton onder lood, dan moest de prijs al ruim 21,.per 100 kg. zijn. Bij een opbrengst van 4200 kg. zomer- gerst per ha en een prijs van ƒ29,10 per 100 kg. zou teelt van gerst strikt economisch genomen even rendabel zijn als pootgoed van ruim 19 ton met een prijs van ƒ19,70 per 100 kg. De verbouw van zomertarwe zou in dit geval mee kunnen komen bij een opbrengst van 3900 kg. per ha. en een prijs van 30,66 per 100 kg. I Dit zijn cijfers om over na te denken, waarbij ik er nog eens op wijzen wil, dat deze cijfers in de eerste plaats gel- den voor bedrijven, waar alle arbeid j moet worden aangetrokken. Beschikt men over eigen arbeidskrachten, dan 1 moet hiervoor weliswaar loon berekend worden, maar er is de aantrekkelijk heid, dat deze arbeid op eigen bedrijf kan worden aangewend. Intussen leren ons deze cijfers wel hegl duidelijk, dat de teelt van poot goed een dure teelt is. En dat er dus alles op gezet moet worden deze teelt zo goed mogelijk te bedrijven. De mu ziek moet er in komen door de tonnen pootgoed, die U aflevert boven 19 ton per ha. en een prijs, die beduidend ligt boven ƒ20,per 100 kg. En er zijn op ons eiland voorbeelden, die bewijzen, dat dit kan. C. v. Gr. eigen verantwoordelijkheid. Een onmis kenbaar begrip voor eikaars standpun ten is nu aanwezig. Het duidelijkste bewijs van de juist heid van de beweringen van de voorzit ter van „Almjon" was de forumavond zelf: Voor een gehoor, dat overwegend uit R K. luisteraars bestond, gaven vijf personen van verschillende geloofsover tuiging hun visie op verschillende pro blemen waarmee vrijwel ieder te maken krijgt. Ook zag men achter de tafel twee buitenkerkelijke forumleden zitten, die evenwel bewezen dat ook zij christelijke maatstaven aanlegden bij het bepalen van hun levenswijze. Voor de pauze werden een aantal schriftelijk ingedien de vragen behandeld: De houding te genover de godsdienst in het ^lgemeen, de problematiek rond het gemengde huwelijk en het bestaansrecht van ver enigingen op grondslag van een bepaal de geloofsovertuiging. De forumleden slaagden erin, in hun niet zelden van elkaar afwijkende standpunten op dui delijke en boeiende wijze uiteen te zet ten. De opzet van het geheel maakte een uiterst deskundige en goed voorbe reide indruk. Onder leiding van kape laan Y C. Tuyn werd voorkomen dat over één onderwerp te lang werd door gepraat. Opvallend vlot kwam men bij de behandeling van elk probleem ter zake, zodat het geheel tot het einde zeer boeiend bleef. Menig televisie-forum zou hier een voorbeeld aan kunnen ne men. Na de pauze ontspon zich een boeiend vraag- en antwoordspel Hoewel het geen nieuwe pdoblemen waren, die ter tafel werden gebracht, was het verne men van de verschillende, maar vaak ook eensluidende antwoorden van de forumleden verhelderend Aan het slot van de avond werd het gebed om éénheid gebeden. Voorzitter C. Hin dankte de forumleden en bood hen een boekenbon aan. Vanaf deze plaats zouden we willen pleiten voor een herhaling van een dergelijke avond in een groter verband Evenals te Den Hoorn is ook deze forumavond door een weliswaar gevul de zaal. maar toch door een betrekkelijk klein publiek bezocht. Mogelijk zou iets soortgelijks in een der zalen te Den Burg van zeer grote waarde blijken te zijn. Het is zaak de omstandigheden waarin Texel verkeert, te benutten, zo dat iedere Texelaar de gelegenheid zal krijgen zijn hart te openen voor het standpunt van „de ander". De ander, die dan op den duur geen „ander" meer zal zijn maar één van het „grote geheel"! BINGO-AVOND TE DE WAAL A.s. zaterdagavond, 25 januari, zullen de inwoners van De Waal op aange name wijze de avond kunnen doorbren gen in het Dorpshuis „De Wielewaal". De gezamenlijke besturen van ,,'t Ama teurtje" en het Dorpshuis organiseren dan een „Bingo-avond". Bingo is een gezellig, spannend spel, waar een onbe perkt aantal deelnemers tegelijk aan kan deelnemen Ter afwisseling zal er gelegenheid zijn voor een dansje. De financiële opbrengst is bestemd voor de dorpsfeesten, te houden op 17 en 18 juli, in het kader van de festivi teiten „Texel 550 jaar Stad" MIDDENSTANDSBOND RECIPIEERT Dinsdagmiddag a.s. viert de afdeling Texel van de Kon. Nederlandse Midden standsbond haar 50-jarig jubileum. Des middags wordt van 3-4 uur in hotel „De Lindeboom-Texcl" gelegenheid ge geven het bestuur met dit feit geluk te wensen. Zoals bekend zitten de leden van de bond daarna aan een broodmaaltijd aan. 's Avonds treedt het gezelschap Van Praag op. OVERDENKING: BEROEP rEN ROEPING Hebben dominees een bruin leven? Je ontmoet maar weinig mensen meer, die dat nog werkelijk geloven. Toen on langs een predikant bij zijn intree de dominee vergeleek met de kop van jut was men algemeen geamuseerd en aller minst geschokt Hij is in onze samen leving een man geworden met een lij vige zakagenda, die van de ene ver plichting naar de andere holt. Toch blijft er rondom zijn optreden nog altijd een waas van geheim innigheid hangen, juist omdat h.j het zo erkend „druk" heeft. Ic's zwevends, iets ondefinieer baars, dat ook wel daarmee samenhangt, dat men niet goed weet, hoe men zijn werk moet aanduiden. Is het een beroep, een baan? Onwil lekeurig gaat men speciaal voor zijn arbeid het woord roeping reserveren. En daarmee krijgt het dan toch weer een status, die buiten alle werkelijkheid staat. Bepaald gelukkig zijn we met die af stand niet. Soms zou je willen, dat je met ander werk, dat begrijpelijker ligt, je brood kon verdienen. Dan zou je dichter bij de anderen staan en met meer kracht en duidelijkheid je bood schap kunnen brengen. Maar het blijft de vraag, of daarmee dan alles gewon nen zou zijn. Door je „nevenbaan" als predikant zou je toch altijd wel enigs zins een vreemde vogel blijven. Iemand met een plus. Iemand, die na zijn ge wone werk met tot de gewone ontspan ning overgaat, maar als het ware in hoger sferen verdwijnt. Hoe zouden wij elkaar toch ooit eens beter kunnen leren begrijpen? Ik geloof, als wij het woord beroep ook weer eens gingen zien als een naam voor ons da gelijks werk, die met God verbindt. Plezier in het dagelijks werk schijnt een schaars artikel geworden te zijn Ik waag me niet aan een beantwoording van de vraag, of het vroeger beter was. Vermoedelijk werd er vroeger minder over gepraat dan tegenwoordig. Men werkte eenvoudig en mocht blij zijn, als men een baan had. En de crisis van de werkloosheidsjaren heeft velen de arbeid ook weer positief als een zegen leren waarderen Laten wij dit niet vergeten! Een onmiskenbaar feit in onze tijd is, dat wij ons vaak weinig op ons gemak voelen. De arbeid bevredigt ons niet en de vrijetijdsbesteding evenmin. In onze warme huiskamers met radio en tele visie vlak bij de hand, voelen we ons dikwijls nog armoedig Hoe komt dat toch9 Misschien, omdat we het één en ander nog te weinig waarderen als zegeningen van God? Ik geloof, dat c^it inderdaad het punt is. Niet dat je door het zo te zien alles nu voortaan even prettig vindt. We zijn nog niet in het Paradijs terug. Maar door het geloof ga je het leven wel meer zien als een spel van licjit en schaduw, waarin eens het licht overwinnen zal. Dat is ons om Christus' wil geloofd. Wie met Hem leeft, gaat vrolijk las ten dragen. Hij ontvangt het leven uit Gods hand als een geschenk. En in de kaalheid van zijn dagelijks werk en de onbeduidendheid van zijn ontspanning, leeft hij van de genade, dat hij werken en leven mag, een genade, die door Christus' zelf in eenzaamheid verwor ven is, strijdend en lijdend, op een kruis! Maar het kruis is het laatste niet. 't Gaat om de toekomst, die er door ver worven is Wie dat bedenkt, leeft op de toekomst aan, waarvan gezegd is, dat het de hemel op aarde brengt, waar ge rechtigheid en vrede eeuwig wonen zullen. En wie nu in de situatie van zijn arbeid en ontspanning, en in zijn vandaag leert leven met Christus, in al zorgen en ergernissen, die gaat het ge wone leven doorzien tot op die toe komst. T. S. v L. FILMAVOND VEILIG VERKEER IN EIERLAND Maandag j.l. mocht de heer A. Dros, contactpersoon van Veilig Verkeer, in het vliegveldpaviljoen ca. 80 belang stellenden verwelkomen. Het werd een geslaagde avond, waarin naast een uit voerige verhandeling van adj. Gulmans over de bestrijding van de gevaren op de weg, ook diverse vragen op het ter rein van het verkeer werden beant woord door opp. wmr. Stomp. In de pauze werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om de kaart van Texel met aanduidingen van de verkeersongevallen in 1963, te bezich tigen. Een groot aantal personen bleek ver volgens bereid te zijn de afd. Texel van de Vereniging voor Veilig Verkeer te steunen, door zich als lid op te geven (ƒ1,per jaar). De verkeersfilms waren treffend en werden door iedereen zeer gewaar deerd De camera schroomde niet om enkele verkeersongevallen op het doek te brengen en deze verder als onder werp van instructie te behandelen. Tot slot volgde nog een tekenfilmpje, een film over de ruimtevaart en een zeer goede film over het ontstaan en de gevaren van orkanen in de Caraïbische Zee en de goed georganiseerde waar schuwingsdienst.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1