op rui ming DAMESMODE MOERBEEK gegrepen 15-jarige met f 500,- op de vlucht Nijmeegse inbreker op Texel FILM-NIEUWS Januari gereedschapvoordeel kruispunten A Bouwvergunningen ■llllllllllllillllllllllllllllillllllllll Wij ruimen op een partij zomerconfectie tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Doet Uw voordeel. Zie de etalages. Woensdagavond heeft de Rijkspolitie met succes jacht gemaakt op de 15- jarige Nijmeegse arbeider G. A. M. S., die in zijn woonplaats in een school had ingebroken en mot zijn buit van ca. ƒ500,gedurende korte tijd een heren leven in Amsterdam en op Texel leidde. De jongeman trok op Texel de aan dacht omdat hij op een zeer demonstra tieve manier geld uitgaf voor allerlei zaken. Hij arriveerde met een taxi bij een hotel in Den Burg en liet zich in schrijven onder de naam Jansen. Als beroep gaf hij „stalknecht" op en gaf te kennen, voorlopig een week op Texel te willen logeren. De jonge gast bleek een liefhebber van paardensport te zijn. Hij had een complete rijuitrusting mee genomen, die hij 's middags aantrok, waarna hij zich naar De Koog liet brengen. Daar huurde hij bij hoeve „Vredestein" een paard, waarmee hij zich korte tijd amuseerde. Opvallend Weer in Den Burg ging hij winkelen en trok in verschillende zaken de aan dacht door zijn onverschillige manier van kopen en de wijze, waarop hij het verschuldigde bedrag betaalde met ONS LICHAAM PRODUCEERT ELECTR1SCHE ENERGIE Amerikanen willen „menselijke stroom" gebruiken NNP Ons lichaam verricht meer arbeid dan wij doorgaans vermoeden. Maar wie kan weten, dat wij onze eigen stroomleveranciers zijn? In Amerika hebben geleerden nu, na jarenlange experimenten, voor het eerst een parc- tisch gebruik van deze „organische elek triciteit" gemaakt. In het physisch bio logisch onderzoekcentrum van het General-Electric-Concern in Valley Forge, hebben de onderzoekers daar voor eerst een rat gebruikt. Dat ons lichaam, of althans bepaalde organis men en weefsels, stroom levert, is al lang bekend. Maar sinds de ontdekking bijna 200 jaren geleden door Galvani is nog nooit iemand er in geslaagd die stroom ook te lokaliseren en te ge bruiken. In Valley Forge heeft men de rat geopereerd en bepaalde electroden ge implanteerd. Via de electroden werd een speciaal ontworpen zendertje ge voed. Acht uren achtereen leverde de rat voldoende stroom (155 micorwatt) om de 500 kilocycle zendapparatuur te laten werken. Directeur John J. Koni- koff van het onderzoekcentrum wil als volgende stap een minuscuul draadloos zendertje in het lichaam van de rat aanbrengen. Met de door het proefdier zelf geleverde elektrische energie zal het instrumentje drie jaren lang de gemiddelde levensduur van de rat onafgebroken signalen uitzenden. De signalen moeten tot op een afstand van honderd meter kunnen worden opge vangen. Is dit geleerde „spielerei"? Of heeft het toch nog practische betekenis? De deskundigen van General Electric zijn er van overtuigd, dat hun project be langrijke gevolgen kan hebben voor de medische wetenschappen. Al kan ons lichaam niet die elektrische energie le veren, die het wonder onder de dieren de gevreesde sidderaal kan opwekken, toch moet de energie voldoende zijn om bijvoorbeeld de „hulpmotor" aan te drijven, die medici gebruiken om de hartkleppen van hartpatiënten te rege len. Tot nu toe worden deze kleine in strumentjes gevoed door batterijen. Na deel van deze batterijen is, dat zij na een bepaalde periode moeten worden vervangen, hetgeen alleen kan via een chirurgische ingreep. Bij gebruik van hartslagregelaars, welke door het li chaam zelf worden „aangedreven", kan deze lastige operatie achterwege blij ven. Een andere toepassingsmogelijkheid, waaraan men in Amerika denkt, is een minuscuul intern telemeter-systeem. Een zendertje zou daartoe in 't lichaam moeten worden geplaatst en gegevens doorseinen over o a. hartslag, bloeddruk en hersengolven. Zelfs iemand, die op grote afstand is, zou daardoor regelma tig door zijn geneesheer kunnen worden gecontroleerd Met het oog op de ruim tevaart zou zo'n instrumentje bijzonder belangrijk zijn. Zodra er iets mis gaat met de ruimtevaarder kan dit ogen blikkelijk op eenvoudige manier op aarde worden geregistreerd Op het ogenblik moet men in de ruimtecapsule een nogal uitgebreide apparatuur in bouwen om gegevens over de man te kunnen doorseinen. (Nadruk verboden). S.V. TEXEL Programma voor a.s. zondag: 4e kl. A KNVB: Schagen-Flevo; VZV-Hollandia T.; Grasshoppers-LSVV; BKC-Texel; Helder-Con Zelo. Afd. NH: ZDH 2-Texel 3; Texel 2- SRC 2; jun. geen wedstrijd. Adspiran- ten; HCSC a-Texel a, zaterdagmiddag en zondag: Texel a-ZAP a. Voor Texel 1 een lastig begin, maar geef je tot het uiterste. Aanpakken tot de laatste minuut. Texel 2 zal nu weer eens moeten winnen. Jullie staan veel te laag geno teerd, op 1 na onderaan. Texel 3 moet goed blijven volgen. Jullie staan op 1 na bovenaan. De junioren staan op de 4e plaats met 10 punten en adspiranten staat aan de leiding, m^ar wordt belaagd door no. 2. Dus is het noodzakelijk te blijven win nen. Voor allen geldt dus: met volle over gave en een vaste wil de punten be machtigen. Succes allemaal! Controleer vooral het kastje. een handvol bankbiljetten die hij los in zijn binnenzak droeg, In een boekhandel bleek zijn liefde voor de ruitersport an dermaal, toen hij een vijftal boeken over dit onderwerp van een plank greep en zonder verdere vragen be taalde. Zowel de hotelhouder als het personeel van de boekhandel brachten de politie van het merkwaardige gedrag van de jongeman op de hoogte. Tegen de avond kon de Nijmegenaar in Den Burg worden aangehouden. Inbreker Tijdens het verhoor werd duidelijk, dat men het te doen had met een jeug dige recidivist die o.a bij de politie van zijn woonplaats bekend was, omdat hij eens een bromfiets had gestolen. Kort voor hij naar Texel vertrok was hij be trokken geweest bij een andere diefstal. Samen met een vriendje had hij een bromfiets gestolen. De Nijmeegse politie wist de vriend aan te houden, maar men stelde hem na een verhoor voor lopig op vrije voeten. Gevlucht Daarvanmaakte de jongen gebruik om S. te waarschuwen, die daarop, ken nelijk uit angst, besloot te vluchten. Voordat hij uit Nijmegen vertrok, brak hij in bij een school en ontvreemdde een geldkistje met ƒ500,Met dit be drag op zak reisde hij naar Amsterdam, waar de nacht werd doorgebracht en waar hij zich een gloednieuw kostuum liet aanmeten. Daar kocht hij ook de rijuitrusting. Per taxi reisde hij de vol gende ochtend naar Den Helder. Ik weet van niets Tijdens het verhoor op het politie bureau te Den Burg ontkende de jonge man iets met de inbraak te maken te hebben. „Ik weet van niets, probeer het eerst maar te bewijzen" S. is gister ochtend op transport gesteld naar Nij megen. Het pleit voor de aktiviteit van de politie, dat de jongeman werd ge pakt nog vóór men in Nijmegen, waar de inbraak was ontdekt, een verzoek om aanhouding uit had laten gaan. DUITSE OORLOGSLITERATUUR GOED VERKOCHT Maar justitie moet er weinig van hebben. NNP In Keulen is de Westduitse justitie in actie gekomen tegen een uitgeverij van Duitse oorlogsboeken. De boeken, welke compleet met originele foto's worden verkocht voor prijzen rond de tien mark, dragen titels zoals „Wir kampften, wir verloren" en „Brande an der Oder". Een van de medewerkers van de uitgeverij is de in Spanje wonende Otto Skorzeny, de man, die Mussolini bevrijdde en er bijna in slaagde in Amerikaans uniform achter de linies een aanslag op Eisenhower uit te voeren. De nhoud van de boeken is precies hetgeen de titels doen raden. Het zo verafschuwde Duitse „Heeres- idee" uit de tweede wereldoorlog wordt er weer uit volle borst in gepredikt. Be- driegelijk is de stellingname in al de uitgaven, dat met name de Waffen-SS niets te maken heeft gehad met de door Duitsers in de oorlog bedreven gruwel daden. Deze stelling is verkondigd op plak katen, welke waren aangebracht op een reclamewagen van de uitgeverij, die een plaats had gevonden op een druk plein in Keulen. De wagen is nu door de Keulse politie in beslag genomen. Dit gebeurde pas nadat een jonge Israëli sche student, die in de wagen een kijkje wilde nemen, maar werd geweigerd, een aanklacht had ingediend. Hij achtte de plakkaten en boeken „beledigend voor een volksgroep". Later bleek, dat een groot deel van de familie van de student in de jongste oorlog in Duitse concentratiekampen om het leven kwam De Keulse justitie zal nu nauwgezet nagaan of de boeken nazi-ideeën ver kondigen of verdedigen. De uitgever, een zekere Helmut Cramer uit Sieg- burg, die in de oorlog SS-Untersturm- führer was, kan dan worden vervolgd op grond van „het in gevaar brengen van de staat door de verspreiding van ondemocratische ideeën". Het onderzoek zal wel geruime tijd in beslag nemen. Alle boeken en Cramer heeft er in middels al heel wat uitgegeven zul len door de justitie-autoriteiten moeten worden gelezen Inmiddels wordt West-Duitsland overstroomr door een vloed van oorlogs uitgaven. Minstens dertig uitgeverijtjes in West-Duitsland bestaan alleen van het uitgeven van deze „literatuur". Het „Sieg Heil" en „voor Führer en Vader land" is in deze boeken, waarin de Wehrmacht opnieuw onoverwinnelijk is, niet van de lucht. Westduitse autori teiten zijn niet gelukkig met deze uit gaven. Maar het vereist heel wat werk, wil men deze uitgeverijen grondig zui veren. Werk, dat vol zit met juridische voetangels en klemmen. Men wacht voorlopig dan ook af wat de resultaten zullen zijn van de Keulse affaire. De boeken hebben intussen ook een plaats veroverd op de Nederlandse markt. Via een Belgische uitgeverij, die deze boeken in slecht Nederlands ver taalt, bereiken de boeken de Neder landse winkels. Zij zijn dikwijls slecht verzorgd, slecht gebonden en gedrukt op een inferieur soort papier. Maar kennelijk worden zij goed verkocht. De „werken" zijn gelukkig van het „Heil Hitier" enz. gezuiverd. Maar de inhoud de verdediging van het militarisme en de zogenaamde „onschuld" van Duitsland geeft toch te denken. (Nadruk verboden). INGEKOMEN PERSONEN Willy Backer, van Castricum, Duinen bosch 3 naar Oudeschild, Loodssingel 7. In Frankrijk speelt zich het verhaal af van „Fracasse, de onoverwinnelijke musketier". Fracasse is een verarmd edelman, die zich tenslotte aansluit bij een reizend toneelgezelschap. In het ge zelschap ontmoet hij de knappe Isabella, die voorlopig niets voor een huwelijk voelt, omdat ze meent dat zij de toe komst van de edelman dan in de weg staat. Moeilijkheden ontstaan als de schurkachtige Vallombreuse ten tonele verschijnt, die eveneens naar de hand van Isabelle dingt. Zelfs slaagt hij er in de knappe vrouw te schakenTen slotte komt alles goed als door een verrassende wending van het lot alle beletselen wegvallen en Fracasse zijn zin krijgt. De leeftijdsgrens van deze film, die zaterdagavond en zondagmid dag wordt vertoond is 14 jaar. De liefhebbers van een echte Hitch cock kunnen zich zondag- en maandag avond te goed doen aan „Ik beken", een van de minder bekende films, waarmee de „master of suspence" zijn kwaliteiten bewees. Het lijkt ons gewenst niet de inhoud van het verhaal weer te ge ven, omdat dit veel zou afdoen aan de beklemming en spanning van de rol prent. Personen van 18 jaar en ouder kunnen „Ik beken" zien. Set dopsleutels 15-dig 5,45 Zweedse hefboom- vetspuit 13,25 Elektrische handboormachine 46,50 BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje Feepstra, van Den Burg, Groeneplaats 12 naar Maasbracht, Sin telstraat 19; Hendrik D. v.d. Meer, van Den Burg, Waalderstraat 9 naar Den Haag, J. Israëlsplein 1B; Pieter Postma, van C 44 naar Smilde, Oranjestr. 29; Frans A. Rooze, van H 131 naar Den Helder, Waalstraat 31; Maria T. Pran ger, van Den Burg, W. v. Beierenstr. 15 naar Amsterdam, Rooseveltlaan 121; Cornelis J. van Schaijk, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Hendrik H. Smit, van H 131 naar Rotterdam, a.b. Hr. Ms. „Karei Doorman"; Klaas van Randwijk, van H 131 naar Lopik, Kapel- schepad 7; Johan A. Vermeulen van H 131 naar Waddinxveen, Da Costaweg 12; Anna Spigt, van K 9a naar Amster dam, le Helmerstraat 104; Gerbrigdina E. Smit, van De Waal, Hogereind 37 naar Oude Niedorp, "t Veld, Zwarteweg 17; Alida A. Voorthuijzen, van Den Burg, Molenstraat 52 naar Renkum, Oosterbeek, Oranjeweg 1; Paulus A. v.d. Vis, van De Koog, Dorpsstraat 36 naar Amsterdam, Warmoesstr. 123/129; Cor nelia Hattuma (ev. Kok) van Den Burg, Schoonoordsingel 8a naar Harenkarspel B 126; Willem de Graaf (met gezin) van Den Burg, Gravenstraat 14 naar Utrecht, Zuilen, Weth. D. M. Plompstr. 8, Jan Versloot van E 120a naar Hilver sum, Noodweg 37; Dieuwertje M. Voorthuijzen, van Den Burg, Molen straat 52 naar Valburg, Zetten, Wage- ningseweg 78; Albertus H. Hoogewo- ning, van Den Burg, Hallerweg 3 naar Amsterdam, Watteaustr. 5 II; Engeltje H Stam, van De Koog, Boodtlaan 16 naar Utrecht, Lamstraat 20; Leonard C Boekei, van Den Burg, Wilhelmina- laan 58 naar Bergen NH. Vinkenbaan 6; Michiel W. Beerling, van Den Burg, Molenstraat 28 naar Den Helder, Buys Ballotstraat 10; Jenny A. Flier, van B 53 naar Rhenen, Cunerweg 12. MOOI SUCCES Op de Jubileum-clubmatch voor ras honden, gehouden door de Kynologen- club K.C.Z. te Koog-Zaandijk, behaalde de heer P. Kok, Weverstraat, Den Burg, met zijn hond de eerste prijs bij de Duitse Herders. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „Nieuwe inschrijvingen": Diversen: Camping „De Shelter", Texel, De Koog, Boodtlaan K 2a. Expl. kampeer terrein. Eig. K. Holtewes. KALM AAN BIJ KRUISPUNTEN Ruim een tiende van het aantal on gelukken, dat op kruispunten plaats vindt, zou kunnen worden voorkomen, wanneer alle bestuurders van voertui gen die kruispunten met een verant woorde snelheid zouden naderen en passeren. Uitgebreide onderzoekingen in Duitsland hebben namelijk uitgewe zen, dat 11,3°/o van alle ongelukken op kruispunten is te wijten aan een te hoge snelheid. Het zijn niet alleen de be stuurders van auto's, die door hun te grote snelheid gevaar opleveren; de schuldigen aan dergelijke ongevallen vindt men onder alle categorieën van het rijdende verkeer. Het naderen van een kruispunt met een te hoge snelheid kan in combinatie met bepaalde, dikwijls aanwezige, psy chische factoren oorzaak zijn van een ernstig verkeersongeval. Onder de psychische factoren is de meest voorko mende het verkeerd schatten van de afstand tot het kruispunt en een ver keerde schatting van de snelheid van het van opzij naderende verkeer. Het is daarom van het grootste belang, dat iedere weggebruiker, onverschillig of hij nu een motorvoertuig dan wel een bromfiets of een gewone fiets bestuurt, zijn snelheid bij het naderen van een kruising of splitsing van wegen aanpast aan de omstandigheden. Tot hoevér de snelheid moet worden teruggebracht, hangt uiteraard af van de situatie ter plaatse, waarbij het uitzicht een grote rol speelt. Het in volle snelheid „ne men" van een kruispunt is een gok. Niet alleen een gok op het eigen leven, maar ook op dat van een ander. Het is verstandig voor elke onover zichtelijke kruising de voet van het gaspedaal te nemen en hem boven de rem te laten zweven. En daarbij goed uit te kijken naar beide kanten. Het Verbond voor Veilig Verkeer dringt er op aan deze handelingen extra zorgvuldig te verrichten bij het passe ren van een kruispunt, dat is aange duid met het bord „gevaarlijk kruis punt" (het drie-hoekige rood-omrande bord met een zwart kruis op een wit veld). Passeert men een dergelijk bord, dan is het niet voldoende de aanwezigheid van dat bord te constateren, maar moet men zich realiseren dat men op zijn hoede moet zijn, omdat er mogelijk gevaar dreigt! TEXELSE BOYS-NIEUWS Zoals het er vandaag (dinsdag) voor staat is de schaatsvreugde weer van korte duur geweest. Als er dan toch niet geschaatst kan worden, hopen we maar dat onlze velden weer geschikt zijn om op te voetballen. Voor zondag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Cocksdorp-Tex. Boys, 2 uur; Tex. Boys 2-De Koog 2, 2 uur. Adspiranten en junioren zijn vrij. Vrijdagavond trainen. We weten nog niet of de heer Hoebe weer hersteld is, anders zullen we het zelf moeten doen. Terreindienst: R. Graaf, P. v.d. Gracht. Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen, ondernemingen en instellingen de daar bij omschreven bouwvergunningen: De heer L. Dop te De Cocksdorp voor de verbouw van zijn woning aan de Postweg; mevr. T. Huisman-Vlaming te Oosterend voor de verandering van een toiletgelegenheid; de heer G. Kaspers te Den Burg voor de verandering van een toiletgelegenheid; Distr. Rijksgebouwen dienst te Den Helder voor de bouw van enkele garage-werkplaatsen op De Mok; de heer S. Zijm te Den Hoorn voor de bouw van een bollenschuurtje; mevr. J. de Boer-van Boven te Oudeschild voor de verandering van een woning aan de De Ruyterstraat; de heer J. v.d. Berg voor de verandering van 24 bestaande kamphuisjes; de heer P. Geense te De Cocksdorp voor de bouw van een bol lenschuur aan de Hoofdweg; de heer M. Boon te De Cocksdorp voor de bouw van een bergplaats aan de Vuurtoren- weg; de heer L. Vonk te De Koog voor de bouw van twee kippenhokken; de heer M. Witte, Beatrixlaan 110, voor de bouw van een autogarage; de heer A Hemelrijk te Oudeschild voor de ver andering en verbetering van een toilet; de heer E. Eelman te Oosterend voor de bouw van een landbouwschuur nabij Oosterend; de heer H. J. Neijens te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Emmalaan; de heer C. Zandee te Oudeschild voor de verandering en ver betering van een toilet; de heer M. Schrouten te De Cocksdorp voor de bouw van een zomerwoning (C 81); de heer P. W. Daalder voor de bouw van een garage aan de Boodtlaan; de heer H. J. Kager te Den Burg voor de bouw van een bloembollenschuur aan de Pontweg; de heer E. L. J. Lap te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Ruigedijksweg; de heer H. Boekei te Oudeschild voor de verandering van een winkelpand aan de De Ruyterstraat; de heer S Ellen te De Waal voor de ver andering van zijn huis in Spang; de heer M. Knol te De Koog voor de bouw van een keuken; de heer J Geus te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Emmalaan; de heer P. Eelman te De Koog voor de verandering van een werkplaats. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Beerthuis 19.30 uur ds. Froentjes, jeugddienst De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds Oskamp De Koog 10 30 uur ds. Waardenburg De Waal 9.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Froentjes maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst Oudeschild 11 uur ds. Waardenburg maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam 3.00 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds Van Leeuwen 3 00 uur ds. Uidam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19 30 uur ds. Van Bilderbeek De Koog 10 uur ds. Van Bilderbeek Onze kleding voldoet voor jaren. Uw kleerma ker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alk maar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Geboren Jan Joop zoon en broertje van S. Moerbeek-Koning I. Moerbeek Piet en Siebe Hogerstraat 8, Den Burg Texel, 20 januari 1964 Voor zover wij dit nog niet langs andere weg konden doen, betuig ik, ook namens mijn kinderen onze grote dank voor de vele blijken van medeleven welke wij mochten ont vangen na het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader |an Zeeman. Uit aller naam A. J. Zeeman— Stremmelaar Purmerend, januari 1964 Voor Uw deelneming betoond bij het overlijden van onze lieve moeder Mevr. T MOERBEEK ROEPER betuigen wij onze oprechte dank. Fam Moerbeek

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2