Cjrocn ZwartsJexels in het harL, Binnenkort STICHTING Texels folklore Autospuitbedrijf officieel in gebruik genomen Autocross en skelterrace tijdens komende stadsfeesten Volksdansgroep van ondergang gered AGENDA f 6000,- nodig voor komend seizoen Eén der mooiste bedrijven van Noordholland Besluit tijdens vergadering M.A.B.-club Texel Leuke reclameplaat reticle. DINSDAG 28 JANUARI 1964 TEXELSE 77c JAARGANG No. 78S1 COURANT Ultgaye N.V. v.h. Langeveld de Rootf Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. ■Ulllllillll llllllllllllllll Dinsdag 28 januari Den Burg, „De Zwaan", 20 00 uur, bijeen komst R.K. Vrouwengilde, tentoonstelling bakkunst. Den Burg, „De Oranjeboom", feestavond 50- jarig bestaan Middenstandsver Texel. Woensdag 29 januari Den Burg, „De Lindeboom-Texel" bridgeclub Donderdag 30 januari Den Burg, „De Lindeboom-Texel, 10.30 uur, voorlichtingsbijeenkomst Alg. Vergadering Ver. voor bedrijfsvoorlichting, spreker Dr. Ir A. L. S. Bar over export. De Koog, Kleuterschool. 20.00 uur ouderavond HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 jan. 8.06 en 20.29; 29 jan. 9.04 en 21.25; 30 jan. 9.55 en 22.12; 31 jan. 10.38 en 22.50; 1 febr. 11.15 en 23.19 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. en J. de Vries. De winkelierskern blijft bestaan uit de heren J. Agter, J. Brüge- mann, J. v.d. Meer, mevr. I. Sok-Moer beek en D. van Sambeek-Schrama De belangstelling voor deze avond van de zijde van de middenstand was overigens matig. Weinig belangstelling De heer J. Agter, die tot op het mo ment dat de voorzitter van het folklore- comité, de heer J. v.d. Meer, was ge arriveerd, de vergadering presideerde, kon slechts een matige belangstelling verwelkomen. Uit het financieel verslag van de heer Zegel bleek dat het afge lopen seizoen voor ƒ8000,kosten is gemaakt, waarvan ƒ2000,voor cos- tuums. De heer J. Nauta vertoonde een reeks door hem zelf en anderen gemaakte dia's van de folklore-evenementen van vorig iaar. Daarbij was ook een serie door een Duitse gast opgenomen dia's. De Duitser had zich in zijn begeleidend schrijven zeer enthousiast over de Het voortbestaan van de Texelse volksdansgroep heeft aan een zijden draadje gehangen. Ondanks een onlangs gehouden wervingsactie was de groep er niet in geslaagd, haar gelederen zodanig uit te breiden dat ge durende de folkloristische evenementen van de komende zomer kan worden opgetreden. Wel waren er voldoende dames, maar de heren lieten verstek gaan. Jongstleden donderdagavond kwam de nijpende toestand, die hierdoor met betrekking tot de folkloristische festiviteiten ontstaat, aan de orde tijdens de vergadering van het Comité Texels Folklore in hotel ,,De Lindeboom- Texel". Hoewel onder sterke aandrang, is het tijdens de vergadering gelukt een aantal heren te interesseren om de eerstvolgende oefening van de groep mee te maken. Het ziet er dus naar uit dat de dansgroep, waaraan men voor een groot deel het succes van de zomerse woensdagmiddagen kan toeschrij ven, ook dit jaar weer op het podium op de Groeneplaats zal optreden. Vooral de heer J. Agter sr. wist zijn gehoor er tijdens een gloeiend betoog van te overtuigen dat de folklore zon der dansgroep ondenkbaar is. Zijn wooren en die van de voorzitter van het folklorecomité, de heer J. v.d. Meer hadden tenslotte het resultaat dat zich aarzelend acht heren in de zaal opga ven, terwijl ieder zich voornam om in de naaste kring van kennissen nog meer leden te interesseren. Men is voornemens het komende seizoen een soortgelijk programma te geven als het afgelopen jaar. Uit reac ties van verschillende gasten werd af geleid dat de inspanningen van het folklorecomité zeer op prijs worden ge steld en van grote waarde zijn voor het eiland Texel als toeristenoord. Ook nu zal een groot bedrag benodigd zijn om alle plannen te verwerkelijken, De kos ten, die gepaard gaan met fanfare, schapenscheren, netten boeten, hoefbe slag, koetsiers enz. worden voor 1964 begroot op ruim ƒ6000,een bedrag dat de betrokken middenstanders bijeen zullen brengen. Subsidie? Tijdens de vergadering werd gepleit voor het aanvragen van gemeentelijke subsidie. Dit zal echter eerst mogelijk zijn als de huidige organisatie van de bevorderaars van de Texelse folklore, ingrijpend gewijzigd wordt. Om subsidie te krijgen moet men vereniging of stichting zijn. De lasten die thans op de deelnemers drukken, worden veel te zwaar geacht. Het is te verwachten, dat het comité Texels Folklore binnen af zienbare tijd in deze zin gewijzigd zal worden. Teneinde de folkloristische activitei ten op Texel te kunnen blijven ont plooien, wordt het noodzakelijk geacht dat het aantal deelnemers sterk wordt uitgebreid. Betoogd werd dat het niet alleen de winkeliers van Den Burg zijn die op den duur de vruchten plukken van hun inspanningen. Heel Texel is er bij gebaat dat de vreemdeling hier iets aantreft dat hem boeit en interesseert Voor Den Burg kan haast van een le vensbelang worden gesproken. Wat zou er in dit dorp te „beleven" zijn als de folklore er niet was? O.a. doordat de Pontweg langs Den Burg loopt, is het mogelijk dat vele gasten het eiland bezoeken om er hun vakantie door te brengen zonder dat zij Den Burg bezoeken Door de trekpleis ter die de folklore is, wordt dit onge wenste verschijnsel voorkomen. Bij een flink bezoek van gasten heeft iedere Texelaar belang. Als men dat beseft, zal men niet aarzelen zijn steun aan dit streven te geven. Voorlopig Stichtingsbestuur Besloten werd direkt een begin te maken met de „bredere opzet" van folklore. Een voorlopig bestuur werd benoemd, dat werd samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende groeperingen. Dit bestuur zal naast de bestaande kern van winkeliers werken .en o.a. de taak hebben bredere lagen van de Texelaars te interesseren. Zij zullen de Stichting moeten vormen. Benoemd werden mevr. M. Brugmans- Lagerveld, mevr. M. v.d. Vis-v.d. Slikke en de heren W. Rijk, J. Veltkamp, E. Breeuwer, F. Kassenaar, P. v.d. Gracht folkloristische feesten uitgelaten en zelfs beweerd, dat hij nog nergens zoiets moois had ontmoet! Ideeën Tijdens de vergadering werden ver schillende ideeën om de aantrekkelijk heid van Den Burg te vergroten, naar voren gebracht. Zo werd voorgesteld om bepaalde gevels in Den Burg van schilderingen te voorzien en kreeg ook het idee om een plaggehut met oud- Texelse bewoners in het park of op een andere plaats te bouwen, de aandacht. Door de heer F. Kassenaar werd mee gedeeld, dat de jeugddansgroep dezer dagen met haar lessen is begonnen. De belangstelling is groot: 34 kinderen zullen dit jaar dansen. Wel zijn er te veel meisjes, zodat verschillende meisjes als jongetjes gekleed moeten worden. Een probleem is ook het te klein wor den van de costuums. Kritiek op V.V.V. De heer E. Breeuwer zei dat de VW Texel meer daadwerkelijk de activitei ten van de folklore moet steunen. Naar aanleiding daarvan meende het bestuur de in de zaal aanwezige VW-directeur, de heer J. W. Dekker, onwilligheid op dit punt te kunnen verwijten. Het werd na een onaangename woordenwisseling echter duidelijk, dat de beslissing in deze niet ligt bij de directeur maar bij het hoofdbestuur van de V.V.V. Men hoopt dat het bestuur zal bedenken, dat de folkloreactiviteiten een goede ver vanging zijn van de indertijd door de V.V.V. uitgenodigde muziekgezelschap pen naar Texel. V.V.V. heeft belang bij de folklore, zo werd betoogd. Zaterdagochtend waren tal van geno digden getuige van de officiële inge bruikneming van het nieuwe autospuit en moffelbedrijf van de fa. Z. Graaf op het Industrieterrein te Den Burg. De plechtigheid werd verricht door de jongste dochter van de familie Graaf, de 7-jarige Tilly, die de installatie van de in het gebouw staande spuitcabine in werking stelde. De heer P Graaf verwelkomde een grote schare genodigden, waaronder burgemeester C. De Koning, pastoor en kapelaans van Den Burg en tal van zaken- en familierelaties. De heer Graaf gaf een kort overzicht van de geschie denis van het schildersbedrijf van de fa. Z. Graaf. Begonnen werd door wij len de heer Z. Graaf in de Hogerstraat te Den Burg waar de schilders- en be hangerswerkplaats stond. In de kleine ruimte was het een groot probleem om het werk „stofvrij" uit te voeren. Bij het aflakken van de rijtuigen en- til buries was het zaak vochtige kleding te dragen, om te voorkomen dat de gewen ste hoogglans door het stof niet werd bedorven. De lak droogde langzaam. Voor het schilderen van een rijtuig was 3-5 weken nodig! Een grote vooruit gang was de komst van de verfspuit. De oudste zoon van vader Graaf, de in 1934 door de auto-ongeluk omgekomen Bert Graaf, had al spoedig de leiding van de spuitafdeling die werd onder gebracht in een gebouw aan de Holle- walsweg. De heer Graaf vertelde dat hij zich na de dood van zijn vader en zijn broer de nodige kennis moest ver werven om de zaak voort te kunnen zetten. In de Hogerstraat werd 6 jaar geleden een spuiterij gebouwd, die in een enor- Tijdens de vrijdagavond j.l. gehouden jaarvergadering van de motor-, auto- en bromfietsclub „Texel" heeft het bestuur meegedeeld, dat zij enkele evenemen ten zal organiseren in het kader van de deze zomer te houden stadsfeesten. Men is voornemens op 26 juli een autocross te houden op een nog nader te bepalen terrein. Waarschijnlijk op 12 juli zal een skeltcrrace worden gehouden. Zowel voor deelname aan de autocross als aan de skclterrace bestaat grote belangstel ling. Voor de skelterrace zullen waar schijnlijk 70 skelters naar Texel komen. Beide evenementen worden door het organisatiecomité „550 jaar stad" ge zien als „kasstukken", waarvoor van de zijde van het publiek grote belangstel ling bestaat. Zaterdag a.s. zullen enkele skelterspecialisten naar Texel komen om een geschikt terrein te kiezen. Het is mogelijk, dat de race te De Waal wordt gehouden of rond het Industrie terrein te D enBurg. De betrokken skel tervereniging zal waarschijnlijk enkele extra skelters mee naar Texel nemen om ook anderen in de gelegenheid te stellen, met deze sport kennis te maken. Zowel voor de komst van de skelters j als de autocross-deelnemers zijn gun- I stige condities geschapen. Het is o.a. mogelijk dat de cross-auto's niet op vrachtwagens vervoerd behoeven te worden, maar op eigen kracht zullen rijden. Enkele wagens zullen een paar dagen vóór de cross rondrijden over I Texel om reclame voor deze „stunt" te maken. Zoals de lezers zich zullen herinneren, trok een autocross, die en kele jaren geleden in de Polder Waal enburg werd gehouen, zeer veel pu bliek. Gunstig jaar De M.AB.-club heeft vooral in finan cieel opzicht een gunstig jaar achter de rug. De voorzitter, de heer C. N. de Wit, kon echter geen grote belangstel ling in hotel „De Lindeboom-Texel" verwelkomen. Van de 218 leden waren er naast het bestuur slechts acht aan wezig. De heer De Wit herdacht het BROMFIETSER RIJDT OP GEPARKEERDE AUTO Zaterdagavond omstreeks 7.30 uur ontstond schade toen een bromfietser in de Kogerstraat te Den Burg op een ge parkeerde auto reed. Dp 19-jarige A. P. S. uit Oudeschild kwam uit de richting van Den Burg en keek om ter hoogte van de winkel van Plaatsman-Cornelissen naar een kame raad die achter hem reed. Hierdoor raakte hij uit de koers en botste op de (voor hem rechts geparkeerde) auto van A, B. De rechter koplamp van de wa gen werd vernield en de motorkap en het spatbord werden ingedeukt. Van de brommer brak de achteras en een pe daal. De bromfietsei werd gewond aan een knie. De verzekering zal waar schijnlijk de schade dekken. De politie maakte proces-verbaal op. Een der werknemers (W. Jas) toont de spuitcabine, waarvan U ecu beschrijving in bggaand artikel vindt. me behoefte voorzag, maar tenslotte toch niet meer aan de eisen voldeed. Het sterk toegenomen autoverkeer op Texel en daaruit voortvloeiende stijging van het aantal te spuiten auto's, deed de heer Graaf besluiten een nieuwe spuiterij te bouwen op het Industrie terrein. Op de toekomst gericht Bij het inrichten van de spuiterij heeft men rekening gehouden met de toekomst Opmerkelijk is het dat de zeer grote ruimte (340 m2) wordt over spannen door drie balken die samen 10.000 kg. wegen en waarop het platte dak rust. Door deze 20 meter lange overspanningen heeft men vermeden, dat in de ruimte stutten moesten wor den geplaatst. Een inrichting, die van zeer veel belang is om snel en econo misch te kunnen werken, is de spuit cabine. In deze ruimte worden de auto's geplaatst om te worden gespoten, terwijl een ventilatorinstallatie 300 m3 lucht per minuut naar binnen blaast. Gezuiverd komt de lucht in de werk plaats terug. Als de auto gereed is, wordt deze zeer snel gedroogd door de cabine te sluiten en de ingeblazen lucht te verwarmen tot maximaal 85 gr. Celcius. Binnen enkele uren is de wagen droog en kan de volgende onder handen worden genomen. Gedurende de spuit- werkzaamheden kan in de werkplaats ongestoord ander schilderwerk aan de auto's worden verricht. Daartoe is o.a. een hefbrug aangebracht, die de auto mobielen hydraulisch op de gewenste werkhoogte brengt. Door een speciale constructie van de plafonds en de ra men kan nergens condenswater ont staan. De afgelopen weken dat het be drijf in gebruik is, heeft dit bewezen uitstekend te voldoen. De spuiterij werd gebouwd door de fa. J. G. H. Hennink. De elektriciteits- aanleg werd verzorgd door Electrohuis Bakker. Gemeente verheugd Burgemeester C. De Koning, die na de heer Graaf het woord voerde, vond het gereed komen van deze spuiterij een dubbele gelukwens waard. De gemeente is blij dat zich weer een vorm van industrie op het daartoe gestemde ter rein heeft gevestigd. Hij prees het za kelijk inzicht van de heer Graaf en had bewondering voor de moed die tot dit initiatief kon leiden. De heer P. Stoepker sprak namens het landbouwmechanisatiebedrijf Cebe- co. Het Cebeco-bedrijf werd onlangs gevestigd in het aangrenzende pand. De heer Stoepker twijfelde er niet aan, dat beide ondernemingen goede buren zouden worden en bood de heer Graaf een presentje aan: een set gereedschap. De heer M. Bakker, die sprak namens de Middenstand feliciteerde vooral de zoon van de heer Graaf, Kees, die de scepter over het bedrijf zwaait. Onlangs vestigde hij zich in de aan de zaak grenzende woning. Als een persoonlijke relatie van de familie Graaf wist de heer Bakker welke offers moesten wor den gebracht om de zaak met deze aan winst te kunnen uitbreiden. Van groot belang achtte hij het dat dit bedrijf evenals enkele andere, het centrum van Den Burg heeft verlaten om elders be ter tot zijn recht te komen vorig jaar overleden lid, de heer H. Dijt. Na de notulen van secretaris R. de Vries, las de penningmeester het finan cieel verslag voor, waaruit bleek dat over een saldo van ƒ569,11, wordt be schikt.. De heer J. J Westdorp werd be noemd tot lid. van de kascontrolecom missie. De aftredende bestuursleden O. J Agter, J. Grisnigt en A. Zielman werden bij acclamatie herbenoemd. Geen nationale trial Besloten werd het komende jaar geen zg. nationale trial te houden in verband met de geringe belangstelling, die daar voor bij vorige gelegenheden bleek te bestaan. Bovendien telde de trial het afgelopen jaar niet mee in het landelijk verband, omdat zich te weinig senioren opgaven. Voor de traditioneel geworden C. P. Moojen-rit bestaat wél enthou siasme en deze rit gaat zeker door. Een probleem bij deze voor motorrijders be doelde rit, is de hinder die de deelne mers veroorzaken op zondagochtend. Getracht zal worden starttijden en startplaats zodanig te kiezen dat men deze keer geen moeilijkheden krijgt. Er zal weer een ,snert-rit" worden gehouden, enkele puzzelritten en een betrouwbaarheidsrit. BELANGRIJKE LEZING VOOR DE BOLLENKWEKERS Het bestuur van de afd. Texel, der Kon. Alg. Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft Mr H. Jonker te Haar lem, .pi. voorz. van het Scheidsgerecht, uitgenodigd een lezing te komen houden over het ontstaan en de werkwijze van het scheidsgerecht alsmede over de toe passing van het handelsreglement voor de bloembollenhandel Daarna zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen die op het handels reglement betrekking hebben. B.v wat de kweker in het algemeen moet doen als de exporteur om de een of andere reden zijn bollen weigert te ontvangen. Verder of de koper het recht heeft (bij zakkende marktprijs) een partij bollen te weigeren als er sle'hts een paar zieken in worden gevonden. Of de kweker verplicht is te leveren, als hij vermoedt dat de koper per no vember niet zal betalen. Hoe het scheidsgerecht de kosten be rekent. Enz. enz Daar de kwekers onverwachts, vooral bij een teruglopende marktprijs, met het scheidsgerecht te maken kunnen krij gen, raadt het bestuur van Bloembol lencultuur alle leden aan deze belang rijke bijeenkomst bij te wonen. "uitrit elzit HwtAtef.xd*ux>H 4 INKT POLDERHUIS Korte tijd geleden maakten wij in onze kolommen gewag van de vertra ging, die zich voordeed tijdens de vol trekking van het huwelijk van de heer A. Boogaard en mej. J. Bekker. Zoals gemeld bleek de pen, waarmee de trouwacte moest worden ondertekend, geen druppel inkt te bevatten. De bode werd tot ijlbode gepromoveerd en ver scheen korte tijd later met een flesje inkt zodat de plechtigheid kon door gaan. Dit merkwaardige voorval werd in de verschillende dagbladen vermeld en trok de aandaqht van de N.V. H. van Gimborn te Zevenaar, een firma die zich o.a. bezig houdt met het maken van vulpennen en inkt. Door de Texelse ge beurtenis geïnspireerd werd deze re clameplaat ontworpen, die voor zichzelf spreekt.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1