Uitvoering ruilverkaveling stagneert Dan maar de lucht Ruiters van morgen Twee draaiorgels voor Texel Zeer ernstig oponthoud VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 77e JAARGANG No. 7834 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langcvcld de Rooü Verschijnt dinsdags en vrijdags. Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel rTrt-\s n I r «tl /l In n T't Bank: Roüerdamse Baok; Coöp Boerenleen- Handelsdrukkerij CfVOCÏl /WUVLS /6X6lS 1111061 K)UTL^ ^0 fiSiSl Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 VV 14 cl. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Enkele weken geleden werd in een overzicht over de werkzaamheden van de Ruilverkaveling de mededeling gedaan, dat de omvang van het werk dit jaar beperkt zou blijven. Intussen is vast komen te staan, dat het tempo niet alleen aanzienlijk vertraagd zal worden, maar dat het werk gedurende een aantal maanden waarschijnlijk geheel stil zal komen te liggen. Een wel zeer somber geluid, nu het jaar 1964 nog maar nauwelijks is begonnen En reeds nu is te bemerken, dat deze gang van zaken duidelijke gevolgen heeft voor de werkge legenheid op ons eiland. Naar wij vermoeden zullen hierover binnenkort wel nadere gegevens worden verstrekt via de daartoe bevoegde instanties. Daar is in de eerste plaats het gehele gebied tussen Den Burg en De Koog aan weerszijden van de Kogerweg en Oorspronkelijke plannen nog ingekrompen De Plaatselijke Commissie voor Ruil verkaveling was tot voor korte tijd van mening, dat het in ieder geval nog mo gelijk zou zijn een complex gronden ter grootte van plm. 70 ha gelegen aan de nieuwe weg door de Hemmer en aan de Hemmerkooiweg dit voorjaar in be werking te nemen. Dit blijkt echter niet mogelijk te zijn. Het voor het jaar 1964 toegestane crediet zal verbruikt zijn als naast nog een groot gedeelte „oud" werk in de omgeving van Den Hoorn en Oudeschild het blok ten oosten van Den Burg afgewerkt is. Dank zij de gunstige weersomstandigheden is in de maand januari veel meer werk verzet dan waarop in normale omstandigheden kan worden gerekend. Dit zal tot gevolg hebben, dat over een paar maanden al het „grote" werk voor dit jaar aan kant is. Oponthoud zeer kostbaar Het staat wel vast, dat een stagnatie van enkele maanden ook financieel een „strop" is. De directies van Koninklijke Ned. Heidemij. en N.V. Grontmij zullen vry zeker genoodzaakt zijn, tijdelijk een gedeelte van het personeel van het eiland te halen. Verder is het vooral voor de Fa. De Vries en v.d. Wiel, de firma, die do meeste werkzaamheden op het eiland uitvoert een zeer kostbare zaak het materiaal van Texel af te voe ren en op een later tijdstip eventueel weer aan te voeren. Dan is er de kwestie van de schadevergoedingen aan landgebruikers, die als gevolg van eerder uitgevoerde werkzaamheden een deel van hun grond missen. Ook deze uitkeringen moeten nu weer langer door gaan. En tenslotte is het ook voor die landgebruikers, die nog in afwachting van de ruilverkave ling leven een teleurstelling, dat nog weer een jaar langer moet worden ge werkt onder omstandigheden, die steeds slechter worden. Wat de oorzaak van de vertraging? Hierover zijn al diverse meningen naar voren gebracht Men heeft daarbij gewezen op het feit, dat in de Rijks begroting voor 1964 toch een flink be drag is uitgetrokken voor Cultuurtech nische werken. Dat is ook inderdaad het geval. Daarbij moet echter het volgende in aanmerking worden genomen. Hand having van hetzelfde bedrag voor Ruil verkavelingen betekent in feite een vermindering, omdat door de prijsstij gingen voor een zelfde bedrag minder werk kan worden uitgevoerd. Verder is er het feit van een steeds toenemend aantal ruilverkavelingen. Er zijn vooral de laatste jaren een flink aantal ruil verkavelingen in stemming gebracht en aangenomen. En als het zover is wil men ook aan het werk. Het gevolg is ge weest dat het beschikbare bedrag over een te groot aantal ruilverkavelingen moest worden verdeeld. Met het be kende gevolg van de vele varkens en de dunne spoeling. Heeft de Texelse Commissie hier niets aan gedaan? Al heel spoedig na het bekend worden van credietbeperking is de Commissie op reis gegaan om te trachten hierin verbetering te brengen. En aanvanke lijk heeft men getracht en gehoopt, dat de brei niet zo heet zou behoeven te worden gegeten als ze opgediend werd. Intussen is nu wel duidelijk gewor den, dat er wat het jaar 1964 betreft weinig muziek in zit. Het jaar 1964 zal wat de werkzaamheden op het veld be treft een „rustig" jaar worden. Voorbereidend werk gaat door Er wordt nu alles op gezet de laatste hand te leggen aan het toedelingsplan. Op papier is dit zo goed als geheel ge reed. Ook de bespreking voor het in richten van de kavels zal regelmatig voortgang vinden. Op deze wijze hoopt de Commissie omstreeks augustus-sep- tember het volledige werkplan gereed te hebben. Er is goede hoop, dat het voor 1965 te verlenen crediet voldoende zal zijn om volgend jaar het werk zo goed als geheel gereed te maken. Of dit ook technisch mogelijk zal zijn moet nog blijken. Het betreft nl. nog een flink gebied, zoals kan blijken uit de -volgende opsomming. het Kogerveld. Verder een gedeelte van de Hemmer en de Westen. En tenslotte vrijwel de gehele Hogeberg. Voor de Commissie is er het eind dan nog niet Het einde van het „buitenwerk" be tekent nog met het eind van het werk van de Commissie. Er rest dan n.l. nog het behandelen van de overgebleven bezwaren en het vaststellen van ieders aandeel in de kosten van de Ruilverka veling. We menen, dat vooral het laat ste geen benijdenswaardige taak zal zijn. De VVV-afdeling De Cocksdorp- Eierland heeft dank zij de medewerking van leden en donateurs in het afgelopen seizoen een strandfeest en lampionop tocht kunnen organiseren. Dit voor de kinderen zo grote feest oogstte het afge lopen jaar zeer veel succes. Ter bestrijding van de hieraan ver bonden kosten ontving het bestuur van de leden een bijdrage, terwijl vele niet- belanghebbenden eveneens een bijdrage gaven. Het bestuur is voornemens, in de loop van de volgende week wederom een beroep op U te doen. Zij vertrouwt er op, dat U er ook dit jaar aan zult willen medewerken, zodat het feest zal slagen. Opleiding in de Dennen MOGELIJKHEID TOT HET DOEN VAN VAARDIGHEIDSPROEVEN De droogtraining voor schaatsers, die onder leiding van de heer J. M. de Vries in De Dennen bij „Bos en Duin" wordt gehouden, is enige tijd onderbroken ge weest. Met frisse moed wordt zaterdag op dezelfde plaats en tijd weer begon nen. Het doel van de training wordt echter iets verlegd. De conditietraining gaat weliswaar door, maar de oefenin gen worden meer gericht op de athle- tiek. Door het ontbreken van een plaat selijke athletiekvereniging kon tot nu toe geen opleiding onder deskundige leiding worden gegeven. In september zal weer aan het oorspronkelijke schaatsdoel worden gedacht. Ter stimu lering zijn de mogelijkheden onderzocht voor het afleggen van vaardigheids- proeven. Gebleken is dat er drie mogelijkheden zijn: Het minst zwaar zijn de eisen die gesteld, worden door de vereniging tot bevordering van harmonische lichaams ontwikkeling om in aanmerking te komen voor het zogenaamde HLO- insigne. Dan zijn er de vaardig- heidsproeven van de Nederlandse Sportfederatie en voor de doorzetters tenslotte het N.O.C -diploma Met nadruk wordt vermeld, dat ieder, die ouder is dan veertien jaar aan de voorbereidende oefeningen en de proeven kan deelnemen, zowel man nen als vrouwen, en ook voor niet- schaatsers. Voor lieden, die duidelijke tekenen van te weinig lichaamsbeweging ver tonen, is de opleiding een ideale me thode om snel af te slanken. Men moet echter niet denken dat de training bij zonder eenvoudig is; vooral de tech nische nummers vereisen veel oefening. Iedere zaterdagmiddag wordt om 2 uur begonnen bij hotel ,,Bos en Duin" De schaatsrijders worden verzocht hun trainer mee te delen of zij in staat zijn om een keer per maand mee te gaan naar de kunstijsbaan. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 februari op om 8.08 uur en gaat onder om 17.41 uur; 12 februari op om 8 03 uur en onder om 17.46 uur. Maan: 13 febr. N.M.; 20 febr E.K Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 febr. 1,47 en 14.25; 8 febr. 2,54 en H.35; I febr 4.10 en 16.50; 10 febr. 5.23 en 18.03; II febr 6.28 en 19.02; 12 febr. 7 24 en 19.58; 13 febr. 8 17 en 20.48; 14 febr. 9 05 en 21.34; 15 febr 9.49 en 22.17. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Dit is één van de twee draai orgels, die onlangs door de heer J. K. P. Zwan te De Koog werden gekocht van een kermisexploitant. De heer Zwan wil de instrumen ten laten opknappen en ze op Texel bij feestelijke gelegenheden laten spelen. Het op de foto afge beelde orgel is „De Gouden Engel" een z.g. mortierorgel, dat een frontoppervlakte van 5.60 x 3.10 meter heeft. Het andere orgel „De Tiet" is van het „Karl Frei"-type. Laatstgenoemd orgel verkeert in staat van verval en moet bij de fabriek in Duitsland grondig wor den gerestaureerd. De heer Zwan, die een groot liefhebber van draaiorgels is, vertelde ons, dat hij al lang naar deze mogelijkheid had uitgezien. De instrumenten zullen over enkele maanden geheel gereed zijn en op muzikale wijze kunnen bijdragen aan de stads feesten. Voor het vervoer worden de orgels in een kermiswagen ge plaatst. INGEKOMEN PERSONEN Hubertus Brokken, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Wilhelmina E. J van de Kamp, van Muiden, Brede- rodelaan 22 naar Oudeschild, Van Neck- straat 3; Hendrika C. Boekholt, van Sneek, Dr. Boumaweg 3 naar Den Burg, Parkstraat 20. VEILIG VERKEER GRATIS FILMAVOND IN DEN HOORN Hedenavond wordt in Loodsmans welvaren te Den Hoorn een gratis film avond gehouden die voor iedereen toe gankelijk is, aanvang 8 uur. Voor het zeer aantrekkelijke pro gramma wordt verwezen naar de cou rant van dinsdag j.l. MEJ. BASTIAANS SPRAK VOOR CHR PLATTELANDSVROUWEN De Christelijke Plattelandsvrouwen bond hield maandag j.l. haar maande lijkse bijeenkomst in het Dorpshuis te Den Burg. Na het zingen van Gezang 229 en het gebed, waarin de presidente voorging, werd mej. Bastiaans van harte welkom geheten. Zij verzorgde de rest van de avond met een lezing „Hoe ontvang ik mijn gasten". Tijdens aan schouwelijke demonstraties werd de juiste houding van gastvrouw tegenover gast duidelijk gemaakt. Niet steeds wa ren alle aanwezigen het met de aan wijzingen van mej Bastiaans eens Het was evenwel een gezellige avond, waar van veel werd opgestoken. Van de ge legenheid tot vragenstellen maakten enkele dames gebruik. De bijeenkomst werd met een dankgebed gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 januari tot en met 5 februari '64 Geboren: Carolina Theresia, dv. Hen- drikus A. van der Meer en Anna Bar- horst. Overleden: Willem Smit, oud 72 jaar; Andreas Gerardus Rijk, oud 49 jaar. Dinsdagmiddag hebben burgemeester C. De Koning, de wethouders Th. R. Hin en C. H. Roeper en de gemeenteambtenaren C. Donia, T. v.d. Heerik en J. Veldstra vanuit een helicopter gedurende een kwartier Texel vanuit de lucht bekeken. Het buitenkansje was hen aangeboden door de luchtvaartmaatschappij „Schreiner Aero Contractors", die gebruik maakte van de helicopter, die ten behoeve van het seismologisch onderzoek op Texel dienst doet. Een woord voerder van de luchtvaartmaatschappij vertelde ons dat de vlucht alleen als een vriendelijk gebaar is bedoeld en niets te maken heeft met het „gunstig stem men" van B W in verband met mogelijke plannen van de olie- en aardgas zoekers. De vlucht werd voor de heren een fantastische belevenis. Door het zon nige, zeer heldere weer had men een uitstekend uitzicht over het grootste gedeelte van het eiland vanuit de ge riefelijke cabine van de „Alouette III" straalturbine-helicopter. Het toestel steeg op van het SVT sportterrein te Den Burg en maakte na de vlucht een geslaagde landing. Op de foto, die wij vóór de vlucht maakten, ziet men bur gemeester De Koning Achter hem wet houder Roeper en links de heer Veldstra. Ook is een glimp te zien van de heer Donia, die nog bezig is de las tige riemen vast te gespen. De Koog Nu in De Koog een afde ling van „De Kleppertjes" is opgericht, hebben ook de eerste trainingen onder leiding van mevr. Van Maldegem- Benit plaats gevonden. Op het oefenterrein bij De Koog komen wekelijks een 10-tal kinderen met hun pony's bijeen om in de eerste beginselen van de rijkunst te worden onderwezen. Het is op zo'n koude februarimiddag hartverwarmend te zien, met hoeveel enthousiasme daar wordt gewerkt. Enkele leden zijn al behoorlijk gevor derd. Met een bravour. die aan de cow boys van het Wilde Westen deed den ken, werd door een enkeling tussen de oefeningen door vertoond, hoe pony en berijder op elkaar ingesteld kunnen zijn. Dat in schril contrast met het ze venjarige jongetje, dat op de allerklein ste pony heel bangelijk het diertje aan de manen vasthield, als het een paar pasjes deed. Gelukkig voor het ruitertje had de pony niet veel spirit en ging hij geen enkele keer in draf! Het is begrijpelijk, dat kinderen van 7 tot 14 jaar vaak nog niet veel macht over hun rijdier hebben. Als een pony, al die bevelen blijkbaar moe, het plot seling op een lopen zet en via het dam- hek probeert naar huis te rennen, is daar door zo'n beginnelingetje nog niet veel tegen te doen. Een andere pony wierp door plotseling in galop te gaan de kleine bereidster af. Deze was wel uit het goede hout gesneden, want di rect ctaarap zat zij alweer in het zadel! Dat alle begin moeilijk is, blijkt hier wel duidelijk. De gezamenlijke inspan ning van mevrouw Van Maldegem en haar discipelen zullen echter zeker tot een goed resultaat leiden! OECUMENE IN DE PRAKTIJK Er moeten mij naar aanleiding van de overgang van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene naar de rooms- katholieke Kerk twee dingen van het hart. Wat mij het meest getroffen heeft, is het geheime karakter van deze over gang. Ik kan mij voorstellen, dat er in dit geval redenen waren om deze zaak tijdelijk te verheimelijken, maar ik kan ze niet billijken. Dat vloeit uit het wezen van het geloof voort. Wie zijn geloof belijdt, doet dat voor God en de mensen. Geloven is tegelijk de meest intieme én de meest publieke zaak. In- zoverre men zijn belijdenis voor God uitspreekt, kan men het slechts in diepe deemoed doen. „Ik geloof Heer, kom mijn ongeloof te hulp". Maar inzover men voor de mensen, en dus in het openbaar belijdt, heeft geloven iets zeer fiers: „hier sta ik, ik kan niet anders". In de Hervormde Kerk spreken wij dan ook bij voorkeur van „openbare belijdenis des geloofs", en dat pleegt te geschieden op een van te voren bekend gemaakt tijdstip, in een kerkdienst die voor iedereen toegankelijk is. Zo is het goed. De geloofsbelijdenis van Hare Koninklijke Hoogheid, in het diepste geheim ten overstaan van de hoogste vertegenwoordiger van de rooms-katho- lieke Kerk in ons land afgelegd, heeft voor het gevoel van velen iets stiekems. Zo iets is niet geschikt om het groeien de vertrouwen in de rooms-katholieke Kerk te versterken. Anders gezegd: er is in de toenadering tussen de kerken een stap terug gezet. Een ander chapiter is, dat deze over gang geïnterpreteerd is als een uiting van oecumenische gezindheid. Deze interpretatie kan de verwarring om trent het doel van de oecumenische beweging slechts vergroten. Laat het daarom nog eens gezegd zijn: de oecu menische beweging is een beweging van kerken, die er op gericht is om sa men de éne Kerk te worden die Christus bedoelt. Gevraagd wordt niet minder dan dat alle kerken zich bekéren, dat zij hun zelfstandig bestaan opgeven, dat zij in de smeltkroes komen en ge zamenlijk in een nieuwe gestalte her boren worden. Individuele overgangen, vrijblijvende interesse voor eikaars „standpunt" en allerlei goedwillend heden zetten geen zoden aan de dijk De prijs die voor de Ene Kerk betaald moet worden, is dat de kerken (alle kerken!) de oecumenische dood sterven. Maar dat is men, God dank, ook aan rooms-katholieke zijde wel degelijk aan het ontdekken. Osk. INVOER VEE In de maand januari 1964 werden 23 koeien, 5 pinken en 12 graskalveren op het eiland ingevoerd.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1