i I i I DamP® bevrijd Ook op Texel vermindert het roken van sigaretten Bij de PU |g| is het goed sparen! 3 0/ rente bij >4 /o lange termijn Tabakshandel ongerust NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 Dc Texelse handelaars in rookartikelen maken zich over het algemeen ernstig ongerust over de gevolgen van de actie te gen het roken van siga retten, die dc vorige maand is begonnen. Even als elders in het land is op Texel het sigaretten- verbruik flink gedaald. Sommige handelaars stel den een vermindering van 25vast. De handelaren, die ons over deze „crisis in de tabakshandel" te woord stonden, verschilden van mening over de vraag ot het verminderde sigaret tenroken zal worden goedgemaakt door het toenemend roken van pijp en sigaar. Allen waren ervan overtuigd, dat de nadelen voor de handel van regeringswege zou den kunnen worden opge vangen, als een eind werd gemaakt aan het bestaan van diverse verkooppun ten (voornamelijk de ho recabedrijven), die vooral nu een bedreiging vor men voor de „specialist" in rookartikelen. Vcoral op Texel zijn in de afge lopen jaren tientallen ho tels en winkels sigarett- ten als bij-artikel gaan verkopen. Hun aandeel in de sigarettenverkoop werd door een der ta bakshandelaren geschat op zeker 60%. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oostcrend, tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 februari a.s. worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oostcrend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp- 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. Dit is het affiche dat John Stegmeijer maakte voor de expositie van Jeuqd-attiches tegen het loken te Amsterdam. Een sigaret geplaatst tegen een fel rode achtergrond werpt een schaduw vooruit in de vorm van een kruis Vooral de heer W. Vlas die zijn zaak op de hoek Parkstraat-Groeneplaats heeft, achtte de belangen van zijn branche onvoldoende beschermd. Hij vindt het onbillijk dat iemand, die een handel in tabaksartikelen wil gaan drij ven, een uitgebreid examen af moet leggen om het vereiste diploma te krij gen, terwijl een man die een café, restaurant of hotel heeft of zelfs al leen maar met een ijscowagen rijdt voor ƒ5,per jaar een machtiging krijgt, waardoor hij in de praktijk de zelfde handel kan uitoefenen. Geen wonder dat Jan en alleman sigaretten verkoopt Hun concurrentie, hoe ernstig ook, is tot op heden nog wel te ver dragen, omdat veel mensen er de voor keur aan geven rookartikelen van een vakman te betrekken. Maar als de anti rookactie zo succesvol blijft verlopen, als op het ogenblik het geval is, wordt het op de duur zeker moeilijk voor deze bedrijfstak. De heer Vlas schatte de vermindering van zijn sigarettenomzet op 20%. De belangstelling voor sigaren en pijptabak is toegenomen, maar dekt het verlies met. Bij de „specialisten" dient men overi gens ook de kruideniers te rekenen, die het examen hebben afgelegd en over een normale tabaksvergunning be schikken. Bijbaantjes De heer M. Moojen aan de Stenen plaats verkoopt veel sigaretten via de automaat, zodat hij vrij nauwkeurig dc teruggang kon vaststellen: 25%. Ook de heer Moojen sprak van een bedenkelijke ontwikkeling Als men van een tabaks handel wil bestaan, moet men een jaar omzet halen van ƒ75.000,ƒ100.000, want de winstmarges op sigaretten zijn laag. De meeste zaken slagen er niet in deze omzet te halen en zijn dus genood zaakt bijwerk te verrichten om het hoofd boven water te kunnen houden. Er is niet één Texelse handelaar, die naast zijn sigarenwinkel geen andere bron van inkomsten heeft De heer C. Mets aan de Weverstraat was nog niet in staat om nauwkeurige cijfers over zijn verminderde sigaretten- verkoop te geven. Hij heeft echter ook de indruk dat de belangstelling voor de sigaret aan het verminderen is. Daar tegenover staat, dat men zich meer voor pijp en sigaar gaat interesseren. Maai bij vele rokers loopt dat uit op een te leurstelling. Vooral het pijproken moet geleerd worden. Het is waarschijnlijk, dat veel mensen, die van sigaret naar pijp of sigaar hebben willen overscha kelen, na enige tijd zien dat dit weinig voldoening geeft en weer sigaretten gaan roken. Over de toekomst liet de heer Mets zich niet zo pessimistisch uit als zijn collega's. „Op het ogenblik zit de schrik er in door de recente publi- katies in de pers en voor radio en t.v. van de prijzen een rol spelen".. De heer Mets had liever gezien dat men bij de actie tegen het roken, meer de nadruk Er is een goede kans dat de verkoop zich na enige tijd weer wat herstelt. Overigens zal ook de recente verhoging had gelegd op de mogelijkheid om de rookgewoonte te veranderen. Door niet te inhaleren kan zeker veel nadeel wor den voorkomen. De heer P. Plaatsman in de Binn'en- burg had nog weinig van de anti rookactie bemerkt. Wel was het siga- rettenverbruik teruggelopen, maar dit werd ruimschoots gedekt door de ge stegen verkoop van pijpen, pijptabak en sigaren Hij zag de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. ZO WAS HET! ((Ingezonden) Het niet alledaagse voorval betref fende een trouwzaal zonder inkt werd, zoals men uit de dagbladen in en bin nen- en buitenland heeft kunnen ver nemen, terecht opgevat als een klucht, geschikt om in de rubriek wereldnieuws te worden opgenomen. Dit bericht werd door mij als medewerker van het A.N.P. gelanceerd vanuit Weverstraat 51. De naam Texel kwam weer eens op miljoe nen lippen en. bekend maakt be mind. Ik maak met opzet melding van de bron omdat de Texelse Courant niet lang geleden een A.N P. als kwalijk voor de goede naam van ons (goede) eiland onderkende en zulks zelfs nog eens enkele malen in zijn kolommen in de herinnering terug riep. Van andere zijde werd mij onlangs verweten een.bericht te hebben gelan ceerd, waarin gemeld werd, dat ons eiland zó vol gasten was gestroomd, dat er niet één kop of auto meer bij kon. Dat bericht kreeg het A.N.P. uit een mij onbekende bron, waarschijnlijk van eenelders gevestigde instantie. Gaat mijn pen in de (altijd overvloeien de) inktpot daji nooit na rijp beraad. „Texel vol" was klare nonsens. Zoiets kan nooit vanuit Texel zelf worden verzonden. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. de Waal, Weverstraat 51. WERKING VAN SCHEIDSGERECHT UITEENGEZET VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR Op uitnodiging van Bloembollencul tuur kwam Mr. II. Jonker, secretaris en plaatsvervangend voorzitter van het Scheidsgerecht voor de Bloembollen- handel, vergezeld van de heer Braam, lid van deze instelling, vrijdag j.l. naar Texel om de leden een en ander te ver tellen over het scheidsgerecht en het handelsreglement. De voorzitter, de heer M. Bakker, verwelkomde de heren alsmede plm. 60 leden, die aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Mr. Jonker begon te vertellen, dat het scheidsgerecht is geboren uit de ellende der kwekers. Want voorheen konden zij er weinig tegen doen als een exporteur, bij teruglopende markt, de bollen zon der meer terug stuurde. In 1906 werd het scheidsgerecht opge richt en werd het handelsreglement voor de leden van kracht. In de loop der jaren is dit steeds aan de zich wij zigende omstandigheden aangepast. Thans zijn alle leden verplicht hun ge schillen bij het scheidsgerecht aanhan gig te maken op strafte van ƒ5000, boete en royering als lid. De voordelen van deze instelling zijn 3-ledig: 1. deskundigheid. De rechtspraak in elk geschil geschiedt door 7 scheidslie den, 3 exporteurs, 3 kwekers en 1 voorzitter, die meester in de rechten moet zijn. Deze scheidslieden spreken recht als goede mannen naar billijk heid. 2. snel recht. Partijen worden als regel op maandag opgeroepen. Hoor, we derhoor, getuigen, bezichtiging van monsters enz. Er wordt nog dezelfde dag beslist en met een paar dagen ontvangen de partijen bericht over de uitspraak. 3. Goedkoop recht. Ongeveer 10% van het bedrag waar het geschil over gaat. Spreker behandelde uitvoerig de pro cesgang. Formulier invullen en opzen den aan het scheidsgerecht met alle op de koop betrekking hebbende beschei den, zoals koopbriefje, leveringnota's, afschriften van brieven enz, En duide- delijk aangeven wat er wordt gevor derd. Zeer belangrijk noemde spreker de correspondentschappen. Geen enkel scheidsgerecht in Nederland die over een dergelijke instelling beschikt De taak van de correspondent is twee ledig, n.l. het trekken van monsters en de berichtgeving aan het scheidsgerecht. Mr. Jonker behandelde verder de re clametermijnen van het H.B., die pas kort geleden zijn gewijzigd in verband met de vrije zaterdag. Verder ging hij uitvoerig in op de be tekenis van verkoop uit eigen partij Alles verduidelijkt met het voorlezen van gedeelten uit uitspraken van het scheidsgerecht. Verder wat te doen als de koper de bollen terug stuurt Niet weer heen zen den, want dan wordt het voetballen, Rustig laten staan en direct contact op nemen met het scheidsgerecht. Scheids gerecht en handelsreglement zijn prach tige instellingen die de rechten van de kwekers beschermen en natuurlijk ook die van de exporteurs. Maar alvorens een geschil aanhangig te maken is het goed eerst te trachten tot overeenstemming te komen. Als lid kunt u dan eerst nog gratis advies in winnen bij een advocaat in Alkmaar die aan onze veremging te verbonden, Maar ook hier geldt: bezint eer ge begint, aldus besloot Mr. Jonker zijn interessante rede. Tijdens de rondvraag werden door de heren diverse vragen beantwoord. Wanneer men meerdere keren een gedeelte uit eigen partij verkoopt, dient men op het koopbriefje te vermelden eerste koop, tweede koop, derde koop. Doet men dit niet en kan men niet alles leveren, dan zou het geld kunnen kos- ten. J Koopbriefjes ondertekenen is' niet noodzakelijk. Het aannemen of het be houden van een toegezonden koop briefje bepaalt de overeenkomst. Briefje direct sturen als er dingen in staan die men bij de koop niet is over eengekomen. Als u vermoedt, dat de koper per november niet zal betalen, kunt u hem berichten, dat u niet zal leveren. Hij kan u dan ten hoogste voor een eventueel prijsverschil aansprake lijk stellen. De voorzitter dankte de beide heren voor hun duidelijke uiteenzettingen en bood Mr Jonker, namens de aanwezi gen, een boekenbon aan. Nadat nog was meegedeeld, dat de heren Onderwater en 'v d. Zwet woens dag 12 februari een avondje komen praten, volgde sluiting. H. B. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST Wij vragen Uw aandacht voor GEWASSENKEUZE Als we over gewassenkeuze spreken, dan denken we meestal in de eerste plaats aan de kwestie van de vrucht- wisseling. Het is voldoende bekend, dat het bijv. niet mogelijk is het bouwland ieder jaar voor 100% met suikerbieten te betelen. Dit zou al heel gauw tot jevolg hebben, dat de opbrengst tot minder dan de helft zou dalen. En wat voor suikerbieten geldt is ook van toe passing voor andere gewassen, hoewel het met gewassen als rogge en zomer- gerst waarschijnlijk langer vol te hou den is dan met suikerbieten. Toen we hierboven echter het kopje Gewassenkeuze plaatsten dachten we in een andere richting, nl. in die van de rentabiliteit Met andere woorden: Aan welk gewas is het meeste te ver dienen, gesteld dat er uit het oogpunt van de vruchtwisseling uit diverse ge wassen kan worden gekozen? Geen gemakkelijke vraag! Op een dergelijke vraag kan ook een voorlichter zo maar geen antwoord ge ven. We wezen daar enige tijd geleden ook al op. Toch is het ook weer niet zo, dat het nodig is voor de gewassen, die bij de keuze zijn betrokken een volledig uitgewerkte kostprijsberekening te ma ken. We moeten er verder op wijzen, dat het antwoord op die vraag niet voor elk bedrijf hetzelfde kan zijn. Het is werkelijk niet zo, dat als voor een be paald bedrijf bijv. de pootgoedteelt het meest rendabel is, dat dit ook voor an dere bedrijven geldt. Hoe kunnen we te werk gaan? In de eerste plaats moeten we nagaan op welke punten de kosten voor beide gewassen waar het om gaat gelijk zijn. We behoeven die kosten dan n.l in de berekening niet te betrekken. Verder kan het zo zijn, dat de kosten voor be paalde bewerkingen, die door de vaste arbeidskern op het bedrijf verricht kun nen worden ook niet in rekening be hoeven te worden gebracht. Die ar beidskern is er immers en behoort tot de vaste kosten. We moeten dus gaan zoeken naar punten, waarin de gewassen verschillen en nagaan of ze voor het bedrijf extra kosten meebrengen. De werktuigeninventaris Een punt, dat bij de vergelijking een belangrijke rol speelt, is het bezit aan landbouwwerktuigen en trekkracht. Als tot die inventaris bijv. wel een maaidor ser, maar geen bietenrooimachine be hoort, dan heeft dat invloed op de ver gelijking van de rentabiliteit van bijv. zomergerst en suikerbieten. We moeten dan n.l aannemen, dat de landbouwer voor het oogsten van de zomergerst maar zeer weinig extra-kosten krijgt en voor de suikerbieten krijgt hij in dit _eval te maken met de kosten van het rooien door een loonwerker Een bepaald geval We nemen als voorbeeld een geval, waarbij de landbouwer dus voor de keuze staat of hij als sluitstuk van zijn bouwplan op een perceel van 3 ha. sui kerbieten of wel zomergerst zal ver bouwen. De vaste arbeidskern op het bedrijf is zo, dat de landbouwer er kans voor ziet om bij verbouw van zomer gerst zonder het aantrekken van losse krachten de zaak rond te krijgen. Ver bouwt hij suikerbieten, dgin moet hij voor het voorjaarswerk losse arbeiders aantrekken en het rooien van de bieten zal door een loonwerker moeten worden verricht. Verder zal het zaaien van de bieten ook in loonwerk moeten plaats hebben, omdat hij gekozen heeft voor precisiezaad. Welke kosten niet berekenen? We mogen aannemen, dat de pacht in beide gevallen gelijk is. Verder behoeft het ploegen en het zaaiklaar maken van de grond niet in de berekening betrok ken te worden. De kosten zijn gelijk of worden door de vaste kern verricht. Ook kosten als het schoon maken van sloten, onderhoud van drains en allerlei vaste onkosten gaan we niet berekenen, om dat deze gelijk of practisch gelijk zijn voor beide gewassen. Laten we er ver der van uitgaan, dat de zomergerst niet verbouwd wordt voor zaaizaad, maar voor afzet als voergraan. Verder nemen we aan, dat we voor suikerbieten kunnen rekenen op een opbrengst van 40 ton per ha. en voor zomergerst 4000 kg. per ha. We krijgen dan deze opstelling: Diverse kosten Suiker- Zomer- bieten gerst Bemesting: Superfosfaat 52,32,- Kali 40% 52,— 26, Stikstof 150,80, Zaaien 45,- VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 14 februari 1964, namiddags 2.30 uur ten raadhuize (vergaderzaal in het Polderhuis). Texel, 4 februari 1964 De burgemeester van Texel, C. De Koning. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Benoeming van leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim we gens periodieke aftreding per 1 maart 1964. Aanbevolen worden: voor de heer M. C. de Gorter: 1. de heer P. Heijnen; 2. de heer W. J. Broekema; voor de heer P B Riteco: 1. de heer P. B. Riteco; 2. de heer P. Th. Luyckx; voor de heer G. Maat: 1. de heer P. Bakker, 2 de heer H. de Lugt; voor de heer B Kleinhuis: 1. de heer B. Kleinhuis; 2. de heer F. Standaart, voor mej. M Brouwer: 1 mevr. A. Ties- sen-Spaans; 2. mej. S. C. Hazewinkel. Vaststelling van de verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het jaar 1963 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel verband met de nacalculatie van de trend over 1963. Vaststelling van een verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het jaar 1963 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel verband bet de inwerkingtreding van de wet Pensioenmaatregelen 1963 op 1 januari 1964. 6. Vaststelling van de Vijftiende veror dening tot wijzigng van het Algemeen Ambtenarenreglement der gemeente Texel. 7. Vaststelling van de vijfde wijziging van de I.Z.A.-regeling Noord-Holland. Besluit tot instemming met het op richten van een vormingsinstituut voor meisjes op Texel en tot subsidiëring van dit instituut. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1964. 10. Verlenging van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1964. 11. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1964 12. Vaststelling van de 32e wijziging van de Algemene Politieverordening der gemeente Texel. 13. Goedkeuring wijziging statuten Stichting Sociaal Toerisme Texel. 14. Beslissing op ingediende bezwaar- schrften tegen plaatselijke belastingen. 15. Voorlopige vaststelling van de reke ning van de dienst van gemeentewerken over 1962. 16. Goedkeuring van de rekening van de Sociale Dienst in de gemeente Texel over 1962, alsmede van de rekeningen van de Sociale Werkplaats en Sociale Werktuin over dat jaar. 17. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1962 18. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1962. 19. Stemming over de vaststelling van de balans per 31 december 1962 en van de verlies- en winstrekening over 1962 van de N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij. 20. Aankoop van enige pandjes te De Waal van de heer P. Visman, aldaar. 21. Aankoop van enige perceeltjes rond te Oudeschild van de heer S. Smit, aldaar. 22. Aankoop van een perceel grond met opstal te Den Burg van de heer J. R. Ran, aldaar. 23. Ruiling van grond te Den Burg met de heer C. Reij, aldaar. 24. Ruiling van grond te Den Burg met de heer A. Bakker Jzn., aldaar. 25. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer D. van Wilsum, aldaar. 26. Verkoop van een perceel grond te Den Burg aan de heer G van der Struijs, aldaar. 27. Beëindiging van een erfpachtover eenkomst en aangaan van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Texelse Elec- tnciteitsmaatschappij (T.E.M.) 28. Vaststelling van het besluit tot ont eigening van een perceel grond met op stal aan de Groeneplaats te Den Burg. 29. Vaststelling van het besluit tot ont eigening van gronden, gelegen aan en nabij de Waalderstraat en de Koger- straat te Den Burg. 30. Verlening van een hypothecair bouwkrediet aan de heer D van Wilsum te Den Burg. 31. Verlening van een hypothecair bouwkrediet aan de heer G. van der Struijs te Den Burg. 32. Wijziging van de gemeentebegroting voor de dienst 1963. 33. Wijziging van de gemeentebegroting voor de dienst 1964 Zaaizaad Onkruid spuiten Verpleging Drogen en schonen Persen (stro) Bieten rooien Vrachtkosten 65,— 150 500 350,— 150, 50, 35, 45, 45, 20,— Totaal toe te rekenen kosten ƒ1514,368, Opbrengst suikerbieten 40 ton ad 65,per ton ƒ2.600, Bietenkoppen 250, neus, keel en borst van vastzittend slijm Totaal suikerbieten 2.850, Af toegerekende kosten 1.514, Saldo ƒ1.336, Opbrengst zomergerst 4000 kg. ad 26 ct. 1.040,— 3 ton stro ad 50,1'50, Toeslag lichte gronden 175, ƒ1.365,— 368, Af toegerekende kosten Saldo f 997 U ziet, dat in dit geval het saldo voor de suikerbieten plm. ƒ340,hoger ligt dan voor zomergerst. De boer in kwes tie zou dus moeten besluiten om in dit geval suikerbieten te verbouwen in plaats van gerst. Uiteraard moet deze landbouwer er zeker van zijn, dat hij personeel voor de verpleging van de bieten kan krijgen. Voor bietenkoppen is een bedrag van ƒ250,gerekend Voor het geval, dat deze landbouwer de koppen gaat onder- ploegen moet een lager bedrag worden berekend. De bemestingswaarde is geen ƒ250, Voor een landbouwer, die zaaizaad kan afzetten ligt de berekening nog weer anders. We menen echter, dat met dit voorbeeld iedere landbouwer voor zijn geval een dergelijke berekening op kan zetten. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3