(jroen kwartsJexels in het Uitstekende opvoering van „Patricia" Halve eeuw getrouwd Werkloosheid neemt toe 14 februari Wereldvrouwengebedsdag „Sint Jan" weer in oude gedaante Geslaagde carnavalsavond Kapitein C. Krijnen met pensioen J Tengevolge van stillegging ruilverkaveling 97 personen ingeschre ven bij arbeidsbureau DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 77e JAARGANG No. 7SM T E X E LS E «COURANT Uitgave N.V. v.h. Langcvcld de Roojj Bock-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Versclignt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f- 30 ct. incasso. Advertenties: familiebericlitea 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Voor de uitverkochte zaal van hotel „De Oranjeboom" heeft de R.K. Toneel vereniging „Sint Jan" zaterdagavond met zeer veel succes het blijspel of klucht zo U wilt „Patricia" voor het voetlicht gebracht. De spelers hebben van dit stuk in drie bedrijven van de schrijver Dick van Maasland gemaakt wat er van te maken was en dat was heel veel! Ook zonder het geslaagde bal na afloop hebben de bezoekers hun lachspieren aan zware beproevingen onderworpen. De opvoering was een gunstig debuut voor de heer H. F. Fre- deriks, een „nieuwe" onderwijzer aan de R.K. Sint Jozefschool, die met de regie van dit stuk vol dwaze misver standen was belast. Patricia is de naam van een vrouw, die voor de radio reclame maakt. Met haar betoverend stemgeluid weet zij ieder voor zien te winnen en het door haar gepropageerde merk nylonkousen gaat dan ook vlot van de hand. Tot grote ergernis van de zakenman Martin Dekker, die de verkoop van zijn kousen angstwekkend ziet dalen. Zijn compag non besluit zelfs om een nieuw bestaan op te bouwen in Australië. De dwaze werkelijkheid omtrent Patricia is, dat zij uit drie verschillende vrouwen is samengesteld. De radiostem is die van mevrouw Dekker, de foto van haar is een opname van het fotomodel Mathilda Gordijn en de afbeelding van de beroemde benen van Patricia werd in werkelijkheid gemaakt naar de benen van Thea, de verloofde van de com pagnon van Dekker. Het duurt lang voor deze feiten aan het licht komen. Grote moeilijkheden ontstaan als de slome infanterie sergeant-majoor Bolenbach, één van duizenden militai ren, die dagelijks naar het liefdevolle stemgeluid van Patricia luisteren, in een radioquiz de hoofdprijs wint: ,,12 ro mantische uren met Patricia". Als het adres uitlekt en de soldaat zijn prijs ten huize van mevr. Dekker komt opeisen, zijn ruzie en misverstan den niet van de lucht. Maar tenslotte komt alles goed en krijgt ieder waar hij recht op heeft. Gezegd mag worden dat de rolver deling zeer gelukkig was. Ieder kon zijn tekst volkomen aan. De heer C. Witte sloeg als de zakenman Martin Dekker een uitstekend figuur. Van hem verwachtten we ook niets anders. Mevr. C. J. Rijk-Koster hoort nog steeds tot de briljante krachten van „Sint Jan". Zij vertolkte de rol van Mies Dekker op zeer overtuigende wijze. Mevrouw T. Graaf-Visser heeft eveneens bewezen BLOEMBOLLENTEELT OP TEXEL Dat er op Texel heel wat bollen de grond zijn ingegaan, wordt U duidelijk uit onderstaand overzicht, verstrekt door de heer A. Lagerveld. Narcissen op Texel in 19G4 De met narcissen beplante opper vlakte in R.R., met de voornaamste soorten, die op Texel worden gekweekt. 1963 1964 Gele Trompetten 24.118 28.104 Bicolor Trompetten 924 1.326 Witte Trompetten 635 604 Grootkronige 13.119 15.483 Kleinkronige 191 256 Dubbele Variëteiten 14.298 11.317 Triandus Variëteiten 118 Poëtius 56 13 Poetaz Variëteiten 586 423 Totaal 53,927 57.644 Enkele belangrijkste soorten: Golden Harvest 8.047 10.719 King Alfred 1.364 869 Rembrandt 11.323 12.932 Unsurpassable 1.359 1.167 Dutch Master 1.005 1.431 Magnet 494 686 Mrs E. H. Krelage 494 371 Carlton 11.286 13.145 Fortune 398 599 Von Sion 12.768 11.317 Texas 1.089 1.088 Krokussen-statistiek 1964 1963 1964 Blauw: RR. R.R. Early Perfection 195 215 Purpereus Grandiflorus 131 104 Remembrance 2.839 2.448 Sky Blue 62 33 The Bisshop 25 Div. Blauw 93 77 Bont: Glory of Sassenheim 153 106 Pick Wick 367 392 King of the Striped 16 48 Diverse bont 19 10 Wit: Jeanne d'Arc 1.271 1.233 Peter Pan 296 188 Diverse wit Geel: Geel 30.519 31.729 Totaal 35.961 36.608 uit het beste acteurshout gesneden te zijn. Als Karin Dekker, de dochter des huizes, speelde zij voor het êerst een vrij lange niet bepaald gemakkelijke rol. Ook de heer A. Verberne als haar verloofde, de luchtmachtluitenant Tonny, stemde tot tevredenheid, hoe wel een iets losser bewegen tot een nog gunstiger resultaat zou hebben geleid. Mej. Loes van Sambeek deed het uit stekend als het kattige dienstmeisje Fanny, die er tenslotte voor zorgt dat Bolenbach niet door vierduizend man wordt uitgelachen. De heer H. Smit bracht het er als Daniël Donker, de compagnon van Dekker vrij gunstig af. Het zelfde kan gezegd worden van mej T. van Heerwaarden, als Thea, zijn verloofde. Ook mej. M. Smit, als Ma thilda Gordijn (het „bovenstuk" van Patricia) stelde niet teleur. De heer C. Witte („Driehuizen") heeft zaterdag de lachers het meest op zijn hand gehad. Als de hardnekkig naar het romantische samenzijn met Patricia verlangende slome sergeant-majoor zorgde hij voor de meest dolle situaties. Tenslotte noemen we de naam van mevr. N. Zijm-van Sambeek, die als souffleuse geen bijzonder zware taak leek te hebben. Dc rolvastheid van de spelers was in het algemeen goed. VERVOER VAN RIJWIELEN NAAR TEXEL Tijdens de afdclingsvergadering van de V.V.V. afdeling Den Burg maakte de heer W. G. Rijk het be stuur er op attent dat het nog steeds niet algeme enbekend is, dat de Nederlandse Spoorwegen zich niet meer belast met het ver voer van rijwielen van vakantie gangers naar Texel. Sinds het in gebruik nemen van de nieuwe haven aan Het Homtje is liötf voor T.E.S.O. onmogelijk geworden voor het vervoer van Den Helder naar Texel zorg te dragen omdat op het haventerrein geen opslagruimte is. Dc N.S. vervoert dc fietsen daarom tot het station van Den Helder, waar ze door de bezitter zelf moeten worden overgenomen. Hoewel aan het bovenstaande bekendheid is gegeven in het spoorboekje en in de V.V.V.-kran- ten, wordt het om onaangename verrassingen te voorkomen, wen selijk geacht om een folder of stencil beschikbaar te stellen waarin er nog eens op wordt ge wezen. Dit schrijven kan door de leden bij de correspondentie aan aan de toekomstige gasten wor den bijgesloten. Het stencil zal voor V.V.V.-le- den binnenkort in het V.V.V.-kan- toor te Den Burg verkrijgbaar zijn UITSTEL VAN BETALING Een jongeman uit Den Burg werd dezer dagen door zijn vrienden uitge daagd om voor een aantrekkelijk be drag in het koude water van de Waddenzee te duiken. De jongelieden hadden erop gerekend, dat hun vriend het aanbod van de hand zou wijzen omdat bekend was dat hij het zwem men in de winter geen onverdeeld ge noegen vond. Maar tot hun schrik ging hij onmiddellijk op het voorstel in en voegde zondag te Oudeschild de daad bij het woord. Toen de zwemmer na het bad het beloofde geld opeiste, bleken de vrienden niet over de mid delen te beschikken. Er ontstond een pijnlijke situatie. Tenslotte besloot de jongeman enkele weken uitstel van betaling te verlenen, om de jongens in de gelegenheid te stellen het geld bij een te brengen. Vandaag herdenken de heer F. Stark en mevrouw M. Stark-Lok te Zuid- Eierland het feit, dat zij vijftig jaar geleden in de huwelijksboot stapten. Tra ditiegetrouw hebben we dezer dagen de jubilerende echtelieden opgezocht. Achter hun huisje „Avondrood" aan de 's-Hertogenboschweg troffen we „vader" al aan, bezig met het hakken van hout. In de kamer was mevrouw Stark bezig met een uitgebreide schoonmaakbeurt. Een beter bewijs van hun gezonde vitaliteit is haast ondenkbaar. Al gauw hebben we de 75-jarige F. Stark op zijn praatstoel. Hij kijkt terug op een welbesteed leven en vertelt trots dat hij, zoon van een landarbeider, zich heeft weten op te v/erken tot zelf standige boer. Op de plaats van zijn boerderij onder de duinen bij De Muy stond vroeger het ouderlijk huis, dat er gétuige de oude foto's, die de 76- jarige mevrouw Stark laat zien uit zag als een plaggenhut. Mevrouw Stark is afkomstig uit Rotterdam; ze leerde haar man op Texel kennen. In de loop der jaren kwamen er tien kinderen. Twee emigreerden er naar Canada, waar ze het uitstekend maken. Toen zijn zoons hem in het bedrijf gingen helpen, kreeg de heer Stark ge legenheid om zich in de Muy als vogel wachter nuttig te maken. Dertig jaar lang deed hij dit werk naast zijn boe- rentaak. Dertien jaar geleden nam zoon Philippus de boerderij over en verhuis den de ouders naar het huis „Morgen rood", dat de heer Stark direct om doopte in „Avondrood". De reden? Ge dachtig het bijbelwoord „En gij zult het aanschijn des Hemels onderkennen", wist de heer Stark dat morgenrood voor later slecht weer voorspelt maar avond rood mooi weer' Dat demonstreert het vertrouwen in het Leven na dit leven. Niettemin wensen we beiden nog veel jaren toe in goede gezondheid. ANONIEME BIJDRAGEN VOOR „ONDER DE POMP" De afgelopen weken hebben we in onze post diverse bijdragen voor de ru briek „Onder de pomp" aangetroffen, waarbij geen afzender was vermeld. Omdat we graag willen weten wie de betrokken stukjes heeft gemaakt en wat er precies mee wordt bedoeld, verzoe ken we deze medewerkers even met ons contact op te nemen. Red. Voornamelijk ten gevolge van het stagneren van de ruilverkavelings werkzaamheden neemt de werkeloos heid op Texel sterk toe. Doordat in januari de subsidiëring van een op- ject in de zuidwesthoek van het eiland werd ingetrokken, kwamen 20 van de ca. 140 op ruilverkavelingsobjecten werkzame arbeiders zonder werk. De op het arbeidsbureau te Den Burg ge registreerde arbeidsreserve liep hier door op tot 97 personen, dit is 5,1% der afhankelijke mannelijke beroeps bevolking. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Helder, waar onder het bijkantoor te Den Burg res sorteert, is van mening dat dit percen tage tot nadenken moet stemmen als beseft wordt, dat het landelijk ge middelde op dit tijdstip 1.4% bedraagt! Een teken aan de wand voor hen, die met een ongegrond optimisme vol blijven houden, dat het met de Texelse werkgelegenheid wel zal loslopen. De belangrijkste oorzaak van dit ver schijnsel is, zoals wij in de vorige editie reeds meldden, het uitblijven van finan ciële middelen voor de ruilverkaveling, waardoor de aannemers gedwongen zijn met hun werk te stoppen en hun perso neel te ontslaan. Nog elke dag komen er meer arbeiders vr:j, die zich als werk loos laten inschrijven. Omdat de ruil- vcrkavelingswcrkzaamheden in 1964 waarschijnlijk geheel komen stil te lig gen, mag worden verwacht dat het werklozental nog aanzienlijk zal toene men. Voor zover de situatie nu overzien kan worden, zal men eerst in 1965 weer werkgelegenheid in de ruilverkaveling vinden. Wij kunnen dus kennismaken met de situatie die zich over enige jaren, als de ruilverkavelingswerkzaamheden zijn afgerond, óók zal voordoen. De vrijko mende arbeiders zullen op Texel geen emplooi kunnen vinden en moeten naar mogelijkheden elders uitzien. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Alle betrokkenen zijn op Texel gehuisvest en verlaten niet zomaar het eiland. Volgens de heer K. Stoepker, direc teur van het bijkantoor te Den Burg. toont de huidige toestand duidelijk aan, dat snel gewerkt moet worden aan het vormen van werkgelegenheidsobjecten. De heer Stoepker zou het liefst zien, (lat zich op Texel bepaalde industrieën gingen vestigen. Hij denkt aan bedrij ven, die artikelen vervaardigen van een zodanige waarde dat de kosten van af voer geen ernstig bezwaar vormen. (Zo als Philips in Drachten). Maar zolang nog steeds blijkt dat ve len de ernst van de situatie niet inzien, moet worden verwacht dat de daartoe nodige actie uitblijft. ZONNESTRAAL-COLLECTE In de week van 17-23 februari a.s. zal de twee-jaarlijkse Zonnestraal- collecte worden gehouden ten bate van het NW-TBC-fonds. Wij willen deze collecte van harte bij U aanbevelen om dat het NW TBC-fonds zeer veel heeft bijgedragen tot het verlichten van veel 1 leed. Dank zij bijdragen door collectes, de gezinsbusjes en de „Zonnestraal"- loten heeft men zeer veel sociaal werk kunnen doen ten behoeve van hen die hun grootste schat de gezondheid voor langere tijd verloren. Laat de op brengst van de collecte op Texel een uiting van medeleven zijn met de ge troffen landgenoten. Op 13 maart a.s. zal kapitein C. Krij nen uit Oudeschild de TESO officieel vaarwel zeggen, omdat hij dan de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Vrijdagmiddag j.l. oefende hij voor het laatst zijn functie uit en nam hij nadat hij „De Dageraad" voor de laat ste maal het Homtje had binnenge bracht afscheid van de bemanning. Voor kapitein Krijnen van zijn pen sioen gaat genieten, houdt hij een wel verdiende vakantie. Krijnen heeft de N.V. TESO 31 jaar gediend. Een dag, die steeds meer bekendheid gaat genieten. Een dag, waarop steeds meer vrouwen van alle gezindten over de hele wereld hun gebeden opzenden. Van dat de zon opgaat tot dat ze onder gaat, een keten van gebeden van mil joenen Christenvrouwen. Dit jaar is de liturgie (dezelfde voor de hele wereld) opgesteld door slechts één vrouw, mej. dr. Madeleine Barot, secretaresse van het departement voor de samenwerking van mannen en vrou wen in kerk, gezin en maatschappij van de Wereldraad van Kerken te Genève. Als onderwerp koos ze: „Laat ons bidden". Ze liet zich daarbij leiden door verzoeken en suggesties van vrouwen groepen uit verschillende werelddelen. De voorbede neemt in deze liturgie een grote plaats in. We hopen, dat ook alle Christen vrouwen van Texel zich willen vereni gen in gebed en dat de jongeren, die het soms zo moeilijk hebben met de apart heid der kerken, bedenken, dat deze dag de scheidsmuren wegvallen en dat dit gebedsuur niet alleen voor de moe ders en de grootmoeders is! Elk jaar zingen we hetzelfde lied aan het eind van de liturgie. Twee cou pletten daaruit luiden: En als elk werelddeel of eiland een nieuwe dageraad begroet, Wordt steeds opnieuw 't gebed vernome», het loflied, dat U prijzen moet. De zon, die daalt, geeft ons de ruste, een nieuwe dag in 't Westen rijst, en uur na uur weerklinken zangen van 't volk, dat op zijn beurt U prijst. Laat Texel in deze gebedsketen niet de zwakste schakel zijn! Den Burg 8 uur Doopsgezinde kerk Den Hoorn 8 uur R.K. kerk; De Cocksdorp-Eierland 8 uur Herv. kerk Oosterend 8 uur Doopsgezinde kerk Oudeschild 8 uur R.K. kerk; De Koog 8 uur Herv. kerk; De Waal 8 uur Herv kerkekamer.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1