Cjroen 2 rwartsJexeUin het Gaat ook Caltex op Texel boren? Schooltandverzorging nu eindelijk op gang Dental-car in gebruik Avond over woninginrichting Bejaardenflats en Bogaerswoningen te Oosterend C. van Zutphen werd kampioen VRIJDAG 6 MAART 1964 77e JAARGANG No. 7842 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roojj Bock-, Kantoorboek- en Fotohunde! Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Zeer waarschijnlijk zal ook de olie maatschappij Caltex op Texel een proefboring gaan verrichten. Uit be trouwbare bron vernamen wij dat de maatschappij daartoe de boortoren wil gebruiken, die nu nog op Ameland staat. Zc-als bekend is de Caltex-boring daar mislukt. Nadere gegevens ontbreken nog. Als de Caltex-plannen doorgaan, komen er dus drie boortorens op Texel. De andere twee zijn, zoals we in het vorige nummer uitgebreid meldden, van de NAM en de Franse maatschappij BRP. Het hoofdartikel in de vorige editie heeft heel wat stof doen opwaaien. Het pleit niet voor het vertrouwen in onze krant, dat tal van lezers meenden, het met een aprilmop te doen te hebben (in verband met de genoemde termijn van ca. 5 weken, die zullen verstrijken voor dat met de bouw van de torens wordt begonnen). Intussen hebben de dag bladen onze publikatie bevestigd, zodat de meeste twijfel wel zal zijn wegge nomen. HEREN NOORDIJK EN LEBER BENOEMD TOT ERE-BESTUURS- LEDEN LANDBOUWSCHOOL Dinsdag j.l. werd in de Landbouw school te Den Burg een vergadering van het bestuur van de school gehou den. Bij die gelegenheid nam de heer H. Leber afscheid als secretaris. Hij heeft deze functie 35 jaar lang vervuld! In zijn plaats werd de heer C. Schermer benoemd. In de commissie van toezicht van de school werden de heren M. Wieringa, F. L. de Grave en S. de Vries gekozen. Zij namen de plaatsen in van de heren E. Noordijk, H Leber en C. Mechielsen. De heren Noordijk en Leber hebben 35 jaar lang deel uitgemaakt van de commissie van toezicht. Naar aanleiding daarvan stelde de voorzitter, de heer Jurr. Beumkes voor beide heren te be noemen tot ere-bestuursleden van de Landbouwschool, waarmee de andere aanwezigen enthuosiast instemden. GEEN MEIERBLIS BIJ ASFALTWEGEN Vorig jaar is aan enkele asfaltwegen op Texel schade ontstaan door de Meierblis op 30 april. Vaak werden de vuren zo dicht bij het wegdek gestookt, dat de teer smolt en kostbare reparatie noodzakelijk was. Zonder aan 't folklo ristische meierblisbranden afbreuk te willen doen, wijst het gemeentebestuur zowel als de polderbesturen er op dat de jeugd het stoken van vuur op de smalle bermen langs asfaltwegen moet nalaten. Vorig jaar gebeurde het zelfs, dat het vuur op de weg (Kadijksweg- Hallerweg) terechtkwam, omdat de grasberm ter .plaatse veel te smal is. Ook bij brede bermen moet het vuur zo ver mogelijk van het wegdek worden aangelegd. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING LEZINGEN OVER VERZORGING VAN KAMERPLANTEN De komende week zullen door de Huishoudelijke Voorlichting in alle Texelse dorpen lezingen worden gehou den over de verzorging van kamerplan ten. De causerieën worden verzorgd door de tuinbouwlerares van de Huish. Voorlichting te Haarlem. Het staat vast, dat veel dames bij het houden en op kweken van hun kamerplanten vaak moeilijkheden ondervinden, die ze zelf niet kunnen verklaren en dus niet het hoofd kunnen bieden. Waarom worden de bladen van de ficus geel? Waarom bloeit die cactus nooit? Mag deze plant in de zon staan en moet hij veel water hebben? Wat voor kunstmest? Alle maal vragen waarop een antwoord zal worden gegeven. Ook moeilijke experi menten met planten komen ter sprake. O.a. wordt uitgelegd hoe men verschil lende plantensoorten kan stekken. Het is duidelijk, dat de huisvrouwen deze avond niet mogen missen, want er valt iets te leren dat ieder in de prak tijk kan brengen. De toegang is gratis. Voor de komende weken zijn de volgen de plaatsen en tijden vastgesteld: Oudeschild: Dinsdagavond 10 maart om 8 uur in het R.K. Bondsgebouw; Den Burg: woensdagmiddag 11 maart, 2 uur, in het Rode Kruis-gebouw; De Cocksdorp: woensdagavond 11 maart 8 uur in hotel ,,De Hoop"; Oosterend, donderdagmiddag 12 maart, 2 uur in ,,'t Centrum"; Den Hoorn: donderdagavond 12 maart, 8 uur in „Ons Huis"; P.H. Polder: dinsdagavond 17 maart, 8 uur, bij mevr. Roeper, Pontweg; De Koog: woensdagmiddag 18 maart, 2 uur in het Herv. Jeugdhuis; De Waal: woensdagavond 18 maart, 8 uur in het Dorpshuis. Maandag j.l. is de nieuwe behande lingswagen officieel aan de Stichting Schooltandverzorging Texel overge dragen. Als waarnemend voorzittcT van de stichting verwelkomde burgemeester C. De Koning in de serre van hotel „De Lindeboom-Tcxel" tal van genodigden, waaronder de leveranciers, de firma's Vermeulen uit Haarlem en Tjaden Co. te Utrecht. De burgemeester schetste de langdurige en vaak moeizame voorbe reidingen, die tenslotte tot de aankoop van de dental-car hebben geleid. Spe ciaal roemde de burgemeester de be moeiingen1 van het Alg. Ziekenfonds Texel in deze. Het woord werd ook gevoerd door de heer Thomassen, namens de sociale raad voor tandheelkunde. Dc behandelingswagen is deze week in gebruik genomen door de twee tandartsen Ten Hooi en Rijk aard. Chauffeuse is assistente, mej. A. Ran, die maandag gefeliciteerd werd met het behalen van het onmisbare rij bewijs. De geschiedenis van de schooltand verzorging op Texel begint in 1949 toen de gemeente Texel toetrad tot de Stich ting Schooltandverzorging Den Helder. In 1957 werd de samenwerking met Den Helder beëindigd naar aanleiding van verschillen van inzicht ten aanzien van de behandeling en in verband met de reorganisatie van de Schooltandverzor ging in Noordholland. Maar als gevolg van technische en organisatorische moeilijkheden werd de dienst Bergen in december 1959 opgeheven. Direct werd getracht een andere regeling te treffen, omdat men de angst koesterde dat, wat in de afgelopen tien jaar was opge bouwd nu te verliezen. Op 8 april 1960 werd de Stichting Schooltandverzorging Texel opgericht, het resultaat van sa menwerking tussen Gemeente, Zieken fonds, het Witte Kruis en de lagere scholen op het eiland. De activiteiten van de nieuwe stich ting werden echter belemmerd, doordat het niet lukte de dringend benodigde tandarts voor vestiging op Texel te in teresseren. Omdat de huisvesting vaak het struikelblok was, kocht het Zieken fonds Texel voor dit doel een woning. De woning bleek later toch niet nodig, omdat de tandarts, die tenslotte besloot op Texel te gaan wonen, ongehuwd was en met een kleinere woning genoegen nam. Met de heer Ten Hooi werd met De behandelingswaqen dental<ar van de Stichtinq Schooltandverzor ging Texeldie maandag j.l. in gebruik is qenomen. betrekking tot de schooltandverzorging een bevredigende regeling getroffen. Fraaie wagen De nu in bedrijf gestelde dental-car betekent voor de Stichting een belang rijke vooruitgang. 0.p Texel, met zijn ver uiteenliggende scholen, is alleen een behandelingswagen het aangewezen middel om zoveel mogelijk kinderen te bereiken, bijna zonder storing in het onderwijs. De financiering van de wagen, die ƒ44.000,kost vindt plaats met een lening van het ziekenfonds. Het chassis van de wagen werd geleverd door de fa. Jan Reij te Den Burg, de inventaris door de fa. Tjaden te Utrecht en de carrosserie werd gebouwd door de firma Vermeulen te Haarlem. Het resultaat van de samenwerking tussen genoemde firma's was een uniek fraai voertuig, dat op de RAI grote bewondering oogst te. De tandartsen Rijkaard en Ten Hooi zullen met medewerking van de assis tente mej. A. Ran die de wagen te vens chauffeert ongetwijfeld plezie rig met de dental-car werken 2400 vullingen Onmiddellijk na de officiële over dracht van het voertuig aan de stichting maandagochtend j.l. is begonnen aan een omvangrijk karwei. In eerste in stantie zullen de kinderen van de eerste tot de vierde klassen van alle lagere scholen worden behandeld. De grote achterstand bij de school tandverzorging blijkt wel uit het aantal deelnemende kinderen 838 stuks waarbij ongeveer 2400 vullingen moeten worden aangebracht. (Per kind gemid deld bijna 3 vullingen!). Het is de vraag of men er in zal slagen alle kinderen van de eerste vier klassen dit schooljaar de twee nodige behandelingen te geven De eerste schoolkinderen, die met de nieuwe dental-car hebben kennis ge maakt, zijn die van de openbare lagere school van Zuid-Eierland. VERKEEKSCURSUS DEN BURG Hedenavond derde les, in het bios cooptheater te Den Burg (totaal 7 les sen). De inschrijving sluit heden. Les geld ƒ7,te voldoen aan het loket. Reeds hebben zich 135 cursisten aan gemeld. Een kijkje in het interieur van de wagen. De apparatuur is zodanig ge construeerd dat zowel links- als rechts- handige tandartsen ermee kunnen werken. Dit is een uniek systeem dat in vakkringen zeer de aandacht trekt. De Koog Het kantoor te De Koog zal de ko mende weken op zaterdagen geopend zijn, en wel van 10.00 tot 13.00 en van 14 00 tot 18.30 uur Vanaf 25 maart zal het kantoor, i.v.m. de Paasdrukte, alle dagen geopend zijn. V V.V.-leden in De Koog en omstreken raden wij aan van de gelegenheid gebruik te maken de nodige huurkontrakten en afschrijf- kaartjes aan te schaffen. Boot- en trein kaartjes worden nog niet verkocht. Strookjes Het gebeurt herhaaldelijk dat een dag na de op de strookjes genoemde datum nog opgaven bij ons binnenkomen. Wij raden onze leden aan de genoemde data precies aan te houden, daar de lijst ge maakt wordt op die data Bereikt een opgave ons een dag later dan kunnen de gegevens niet meer worden opge nomen. Adverteren. Nogmaals maken wij U attent op de mogelijkheid samen met de V.V.V. in de dagbladen te adverteren. Voor opgaven en inlichtingen: Langeveld De Rooy. Door ons is een advertentie opgesteld, waarin met name gewezen wordt op de voordelen van de maanden mei en juni (lange dagen, minder regen, meer zon). Voor leden vrouwenorganisaties Op maandagavond 9 maart a s. wordt onder auspiciën van de Huishoudelijke Voorlichting Texel in de jeugdherberg Panoroma" een z.g „Grote Avond" voor leden van alle Texelse vrouwen verenigingen en -organisaties gehouden. De avond zal worden verzorgd door mevr. Smit-Goeman uit Renkum, die zal spreken over het onderwerp woning inrichting O.a. komt ter sprake hoe men een ouderwets interieur kan mo derniseren en over de artikelenkeuze bij het inrichten van het huis. Om het hen, die voor deze avond belangstelling heb ben, gemakkelijk te maken rijdt vanaf enkele dorpen op het eiland een bus naar de jeugdherberg en na afloop te rug Vertrektijden: De Cocksdorp 18.50 uur; Oosterend 19.10 uur; De Koog 19.15 uur. Terug: ongeveer 11 uur. EVANGELISATIESAMENKOMST Als sprekers voor deze maandelijkse samenkomst hopen de heren H Kraak en Jb. Graaff uit Den Helder in ons midden te zijn. U wordt uitgenodigd om ook te ko men op maandag 9 maart om 8 uur in het Dorpshuis Burgwal te Den Burg VERTROKKEN PERSONEN Jan Weber, van Den Burg, Groene- plaats 14 naar Apeldoorn, Jozef Haydn- laan 23; Roelof Idema, van Den Burg, Schoonoorsingel 41 naar Heemstede, Meerweg 15; Jacobus A. J. C. van Rijn, van Den Burg, Beatrixlaan 93 naar Am sterdam, Ranonkelkade 57; Jan Nijboer, van C 3 naar Noordoostpolder, Emmel- oord, Bovenweg 25a Grote plannen van Oud-Texelaar OOSTEREND Een oud-Ocsteren- der, de heer S. Vlaming, die te Den Haag een bouwbedrijf exploiteert, is van Plan in zijn geboorteplaats op Texel bejaardenflats te bouwen, die hijzelf „verzorgingsfiats" noemt. Opgericht is een stichting „Coöperatieve Vereniging Verzorgingsf'at Oosterend Texel", waarvan belangstellenden lid kunnen worden, waardoor zij bij het bereiken van dc 65-jarige leeftijd recht op een flat kunnen laten gelden. Men kan zo wel een koop- als een huurovereen komst aangaan. Het voorlopige plan van de heer Vlaming voorziet in de realise ring van 40 flats, gebouwd in één woon laag. De constructie is zodanig dat het gebouw later met drie etages kan wor den uitgebreid. Dc heer Vlaming vertel de ons, dat zijn stichting de benodigde Biljartfkampioenschappcn 3de klasse In liotel „De Graaf" heeft zondag avond de finale plaatsgehad van de Texelse biljartkampioenschappen 3de klasse. Kampioen werd tenslotte dc here C. van Zutphen uit Dc Koog (ge middeld 2,36). Nummer twee werd de heer J. Meedendorp (gemiddeld 2,20) cn heren S. Rijk en H. Spigt werden resp. 3 en 4 (gemiddeld 2,10 en 1,89). De prijzen werden met een toepasselijk woord door de heer J. Dekker uitge reikt. Dinsdag zijn dc wedstrijden om het kampioenschap 2de klasse gestart. Iedere avond wordt vanaf 8 uur ge speeld. Belangstellenden zijn welkom. Einduitslag kampioenschap derde kla C. van Zutphen gespeeld, gewonnen, punten, beurten, hoogste serie, gemiddeld): J. Meedendorp 7 7 525 234 16 2,24 S. Rijk 7 6 502 259 26 1,94 C. Groot jen 7 4 497 254 16 1,96 H. Prins 7 4 447 263 13 1,70 J. Daalder 7 2 447 260 9 1,72 C. Kooijman 7 2 414 268 10 1,54 A Dekker 7 2 404 281 16 1,44 P. v.d. Slikke 7 1 377 291 11 1,30 H. Spigt 7 7 525 237 13 2,22 C. van Zutphen 7 6 516 224 15 2,26 R. Daalder 7 5 506 252 16 2,01 C. Maas 7 3 454 306 10 1,48 S. Langeveld 7 3 393 310 8 1,27 P. Dam 7 2 392 279 11 1,41 P. de Wit 7 2 403 308 10 1,31 A. Wonder 7 0 360 303 11 1,16 grond voor dit projekt al heeft gekocht van de heer S. Koning te Oosterend. Het perceel ligt aan de Peperstraat (nr. 15) en is 24 are en 75 ca. groot. Momen teel is er het kantoor van de stichting gevestigd. De heer Joh. Koning ver strekt aldaar aan belangstellenden de nodige inlichtingen. De voorlopig te bouwen veertig flats krijgen van buiten het aanzien van één gebouw. De huisjes zijn gebouwd aan een verzorgingsgang. Elke afdeling, die geschikt is voor bewoning door twee personen, bestaat uit een woonkamer, slaapkamer, douche, wc, keuken en gang. Men zal voor ca. ƒ20.000,eige naar kunnen worden. Voor het hele complex is één centrale keuken, tele fooninstallatie, ziekenzaal, rouwkamer etc. De bewoners hebben na het kopen van hun flat recht op volledige verzor ging. De heer Vlaming, die voor zijn plan zeer enthousiast is, beschouwt het als een typisch Oosterender aangelegen heid. Ook de bouw zal waarschijnlijk aan een Oosterender aannemer worden uitbesteed. Uit een berekening van de heer Vla ming blijkt dat voor deze flats van de zijde van de Oosterenders grote belang stelling bestaat. Zelfs zou bij het ge reedkomen ervan een belangrijk deel van de bejaarden uit het dorp, dat nu in rusthuizen te Den Burg is onderge bracht, naar Oosterend terugkeren. ..Iemand, die in Oosterend heeft ge leefd, wil er ook sterven", meent de heer Vlaming. „Bovendien heeft het wonen in een „eigen" huis met volle dige verzorging tal van voordelen boven een bejaardenhuis". De heer Vlaminq heeft grond en ken nelijk ook geld; belangrijke voorwaar den om een dergelijk projekt te verwe zenlijken. Maar de benodigde vergun ningen heeft hij nog niet. Ook als het complex in de vrije sektor wordt ge bouwd, zal na het indienen van het plan nog minstens 3 - 4 jaar heen qaan voor de rijksqoedkeuring is afgegeven. Bovendien is het plan van de heer Vlaming in strijd met het uitbreidings plan, zodat we weinig hoop hebben dat we binnen afzienbare tijd een ver slag van de openingsplechtigheid in deze courant kunnen plaatsen. Bogaerswoningen te Oosterend? De heer S. Vlaming is ondanks zijn gevorderde leeftijd een ondernemend man. Op eigen initiatief wil hij de woningnood op Texel helpen oplossen door 5 of 6 goedkope („Bogaers") wo ningen te bouwen, alweer te Oosterend, waar hij over een stuk grond van 300 m2 beschikt. Het terrein is gelegen aan de Kotterstraat. De huisjes zullen met de grond en andere kosten voor de kopers ƒ20.000,— tot ƒ21.000,— per stuk kosten. Ook deze huizen worden door de fa. Trap gebouwd. In een ad vertentie elders in dit nummer, roept de heer Vlaming belangstellenden op voor deze goedkope woningen.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1