(from 'ZwarLrJexels in het harL, Ook BRP-bormg begint binnenkort NAM transport geregeld K®"Dampo Nu definitief bij „De Witte Engel Elk e was een wissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Hoofdbestuur gaat onderhandelen V.V.V.-leden boos over houding van „grote bedrijven' Hoofdkantoor komt in centrum van Den Burg JDAG 13 MAART 1964 77e JAARGANG No. 7844 itgave N.V. v.h. Lange veld de Rooü Bock-, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. In de vorige editie konden we nog geen volledige zekerheid verschaffen over het doorgaan van de proefboring van de Franse Maatschappij BRP op een stuk land van de R.K. Kerk nabij de boerderij „De Witte Engel" aan de Hoornder- weg. Gebleken is nu dat de boring definitief doorgaat. De BRP is met de grondeigenaar tot overeenstemming gekomen en heeft een ca. 1 ha. groot per ceel tussen de Pontweg en de Hoordcrweg gepacht. Overeengekomen is dat, indien de boring resultaat oplevert een klein gedeelte van het nu gepachte ter rein aan de BRP zal worden verkocht. In grote trekken gaat de BRP bij het voorbereiden van de proefboring op dezelfde wijze tewerk als de N.A.M. bij „Akenbuurt", met dit ver schil dat het terrein bij „De Witte En gel"' niet met asfalt zal worden afgedekt maar met houten spoorbielzen. Ook het te verrichten grondwerk is minder in grijpend. Een aanvoerweg zoals bij .Akenbuurt" behoeft niet te worden aangelegd, aangezien de Pontweg en de Hoornderweg beide vlak langs het ter rein lopen. De „ingang" tot het boor- plateau komt aan de Hoornderweg, waar een bestaande dam zal worden verbreed. Alvorens de houten bedek king van de grond wordt aangebracht, wordt eerst de laag teelaarde wegge- graven Aan de firma De Vries en Van der Wiel is opdracht gegeven dit grond werk uit te voeren De grote haast, waarmee ook de Franse maatschappij het boorwerk begint, blijkt wel uit het feit, dat reeds vandaag met dit grond werk is begonnen. Evenals bij „Aken buurt" dat slechts enkele kilometers van deze hoorplaats is gelegen, wordt het terrein binnenkort tot streng ver boden gebied verklaard, dat slechts be treden mag worden door employées van de maatschappij. Transport begint paaszaterdag Een transportbedrijf uit Amsterdam heeft intussen van de N.A.M. definitief opdracht gehad de boortoren met het bijbehorende materiaal met pontons naar Texel te brengen. Dezelfde trans- In memoriam Rikus Kalis Nog voor hij zestig jaar oud kon worden is Hendricus Kalis voor ons Rikus uit onze druk kerij verdwenen. Groot was de verbijstering toen men ons dins dagochtend vertelde, dat deze rot in het typografenvak de avond te voren thuis onwel werd en kort daarop overleed. Het is nauwelijks voor te stellen, dat we voortaan onze pagina's moeten opmaken zonder deze ijverige, noeste wer ker, die bij de drukkerij van de Texelse krant leek te hóren. Sinds 1917 stond Kalis achter de steen Hij had de oudste rechten en was daar trots op Soms waren er meningsverschillen, die tot heftige woordenwisselingen leidden. En dat was geen wonder. Er was altijd tevéél werk. Advertenties bijvoorbeeld, waarmee men te laat kwam aanzetten en die er tóch in moesten. Driftig greep hij dan zijn zethaak en ging aan het werk, binnensmonds verwensingen sla kend aan het adres van de op drachtgever. De collega's wisten dan dat er dan nog één druppel nodig was om de emmer te doen overlopen en zij hielden zich wijselijk stil. Die druppel kwam soms tóch, als de redactie op het onzalige idee kwam op het laatste moment een kop in de nieuws pagina te wijzigen of als het be ruchte „kadertje" er moest komen, waar Rikus het nut niet van inzag Maar de strijd, die over deze kleinigheden ontstond, was spor tief. Soms wonnen wij, vaker Kalis, maar na zulke crises bleek Rikus dezelfde goedlachse enthou siaste knaap te zijn als voorheen. Zó kenden we hem en zo zal hij nog lang in onze herinnering blijven voortleven. Gisteren en eergisteren hebben we geweten wat het is, dat Rikus er niet meer is. Wij hebben nu de advertenties moeten zetten, waaronder die van zijn overlijden, en gevoeld wat het betekent een van de beste en meest ervaren krachten te moeten missen. Zijn vrouw wensen wij bij het dragen van dit grote verlies sterkte toe. We zullen Rikus nooit vergeten portfirma verzorgt ook het vervoer van de haven van Oudeschild naar het boorterrein bij „Akenbuurt". Het is de bedoeling dat met dit werk op zaterdag, 28 maart wojrdt begonnen. Voor het hele transport is ruim een week nodig. Woensdag heeft een vertegenwoordi ger van de transportfirma zich tot het Arbeidsbureau te Den Burg gewend om vijf arbeiders, die bij het werk behulp zaam moeten zijn. Het schijnt de be doeling te zijn dat zelfs tijdens de paas dagen wordt doorgewerkt. GESLAAGDE OUDERAVOND O.L. LUBERTI-SCHOOL DE KCOG In de door de familie Wondei belangeloos tei beschikking gestelde en gezellig versierde zaal van Hotel „De Toekomst" vond de feeste lijke Ouderavond plaats. Behalve door de jeugd werden de prestaties van de leerlingen der o.l. Luberti-school door vele ouders met belangstelling ge volgd. Door het onderwijzend perso neel moet wel heel veel werk zijn ver zet om met de leerlingen tot een der gelijk, in het algemeen heel behoorlijk, spelpeil te komen! Begonnen werd met twee hoorspel letjes, die op eigen apparatuur opgeno men waren, ten gehore te brengen. „Domme Jaap", geschreven door Paul Kikkert en „De Storm" van de meisjes Houwing en Witte werden door de leerlingen der hogere klassen gespeeld. „De Droom van Rozemarijntje" werd door de jongsten alleraardigst voorge dragen. Ingrid Hennink, als Rozema rijntje, Carla Koorn als de .Feeënkonin gin en de elfen en kabouters verteder den de toeschouwers met hun spel, zang en dans. In het toneelstuk „In het Historisch Museum" beleefde een boertje (Stefan Heitstra) grappige avonturen met de tot leven gekomen poppen (Ella Houwing, Ina v.d. Slikke, Hans Mosk en Jan Dek ker). Ook de agent (Paul Kikkert), de knecht (Otto van Loo) en de directeur (Jan Duijzer) droegen het hunne bij tot het applaus aan het slot. Na de pauze waren de derde en vierde klassers aan de beurt met het kinder stuk in 3 bedrijven „Baas Bolster knapt het op!". Dat de schoenmaker zich beter bij zijn leest kan houden bewees Baas Bolster op een bijzonder amusante wijze. Deze rol werd vlot gespeeld door Jan List. Magda Witte speelde voor echtgenote, Hankie Koorn, Olga Klip en Linda Zandstra voor haar vriendin nen. Genoemd dienen ook nog te wor den Arie Rijk en Jan Spigt als de vrien den, Jeannette Groenhof als juffrouw Hazepeper, Benno Bakker als Leen- dertse en Tilly Schoo en Ada Kuip, die twee schoolmeisjes waren. De heer E. Stoer wekte de ouders op tot medewerking aan het Koger aandeel in de Historische Optocht op 19 juni: „De Postdienst Amslerdam-Texel" Ideeën en suggesties hiervoor worden graag tegemoet gezien. Het was een gezellige avond. De jeugd kon bij het naar huis gaan nog een versnapering in ontvangst ne men. met CANDY CONSTRUCTA IIOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. Tijdens de maandagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden alge mene ledenvergadering van de WV Texel is uitvoerig gesproken over het feit, dat enkele grote logiesverlenende bedrijven op Texel, w.o. de Nill Mij, Stichting Sociaal Toerisme, Buka en Stichting Vakantieverblijven geen lid van de VVV zijn en dus geen contributie betalen. De heer J. Vroom bracht een langdurige discussie op gang door op te merken dat deze gang van za ken zeer onbillijk is jegens de andere bedrijven die nu voor de grote moeten betalen. De voorzitter van de VVV Texel, de heer C. J. van der Kooi ver telde dat in de ledenvergadering van drie jaar geleden een uniform tarief voor alle kampeergelegenheden is vastgesteld, maar dat de grote bedrijven dit niet willen betalen. Zij voeren aan dat zij zelf over een wervingsapparaat beschikken en de VVV niet nodig hebben. Deze bedrijven betalen wel een bepaald bedrag als donatie. Verschillende leden uitten hun mis noegen en verontwaardiging over deze situatie. Zij meenden, dal ook de grote bedrijven profiteren van de propaganda die dc VVV maakt voor Texel en dat zij dus zo goed als de andere logies- verstrekkende bedrijven lid van de WV behoren te zijn. De voorzitter vroeg de vergadering om onderhande lingsbevoegdheid om te trachten van deze bedrijven een hogere bijdrage te krijgen dan het bedrag dat zij nu beta len. „Beter een half ei dan een lege dop". Verschillende leden konden zich hier niet mee verenigen en wilden de twee bestuursleden van het Sociaal Toerisme, de heren J J West.dorp en J. K. P. Zwan, die tevens in het VVV- bestuur zitting hebben verzoeken als nog bij hun stichting aan te dringen op het betalen van de uniforme bijdrage. De heer Westdorp antwoordde, dat dat onhaalbaar is. Er zal onderhandeld moeten worden om van deze bedrijven toch nog iets te krijgen. Daarmee moet men tevreden zijn en niet zo ver gaan, dat men elke donatie van hun kant af wijst onder het motto: alles of niets. De heer Beemsterboer deelde mee, dat een gemeentelijke verordening bestaat, waardoor bedrijven gedwongen kunnen 1 orden lid van de WV te z:jn. De raad heeft er indertijd op aangedrongen dit slechts bij uiterste noodzaak toe te passen. Het voorstel om het bestuur machti ging te verlenen met de besturen van de genoemde grote bedrijven te gaan onderhandelen, werd tenslotte met grote meerderheid van stemmen onder steund. Propaganda blijft nodig In zijn openingswoord wees de voor zitter op de noodzaak het eiland Texel als vakantieoord bij de toerist te blijven aanbevelen. Hoewel o.a door hét in dienst komen van de nieuwe veerboot, de langere vakanties en het groter wor dende budget dat de gemiddelde toerist voor zijn vakantie kan uittrekken, op timistische verwachtingen voor de naaste toekomst gekoesterd kunnen worden, moeten enkele andere ontwik kelingen met betrekking tot het toeris me in het algemeen niet uit het oog worden verloren In het buitenland be gint Nederland zijn naam a's „goed- koopte-eiland" te verliezen en de geo grafisch gunstige ligging vooral ten op zichte van Duitsland verliest aan bete kenis door het opkomen van het vlieg- toerisme. Men kan tegenwoordig voor een luttel bedrag een vliegvakantie ma ken naar de vakantiegebieden rond de Middellandse Zee, waar de stranden weliswaar lang zo mooi niet zijn als in Nederland, maar waar het klimaat heel wat aantrekkelijker is. Steeds meer mensen gaan van deze mogelijkheden gebruik maken en het ziet er naar uit dat de genoemde ontwikkeling nog lang niet ten einde is. Een waarschuwend teken is ook het onlangs door de ANW gepubliceerde feit, dat de „toeristische betalingsbalans" dit jaar voor Neder land een tekort vertoonde. Nederlan ders besteden in het buitenland meer geld dan de buitenlanders in Nederland. Het is daarom dringende noodzaak door intensieve propaganda te blijven wijzen op de unieke genoegens van een vakan tie op Texel. De VVV heeft dit begrepen en haar uitgaven voor propaganda elk jaar verhoogd. Oók voor het komend jaar. O.a. door de hiermee gepaard gaande kosten vertoonde de begroting een tekort van ƒ15.000.dat men nu gedeeltelijk wil dekken door een con tributieverhoging. Deze extra bijdrage van de leden bedraagt ongeveer ƒ10.000,De overblijvende ƒ5000, wil de VW proberen te krijgen door een verhoging van de gemeentelijke subsidie en de TESO-bijdrage. De heer Van der Kooi gaf toe dat deze maatre gelen drastisch zijn, maar niettemin dringend noodzakelijk. Aan het slot van zijn openingsrede dankte de VW-voorzitter de TESO voor de enorme inspanningen vaak bij nacht en ontij die deze maat schappij zich heeft getroost om de stroom naar en van het eiland zo goed mogelijk te verwerken. In deze dank wilde hij ook de politie betrekken. De notulen van de vergadering van 21 januari 1963 werden voorgelezen en juist bevonden. Voortekenen De heer Binsbergen deelde mee, dat het er ook voor dit seizoen naar uitziet, dat de stroom toeristen naar Texel weer groter zal zijn. Gedurende de eerste tien weken van dit jaar kwamen 900 aan vragen méér binnen dan in dezelfde periode van 1963 (2148 - 3055). Alleen in de afgelopen week kwamen ruim 130 telefonische aanvragen binnen! Op merkelijk is het dat in deze weken vooral op de vrijdagen veel gasten naar Texel komen, om logies voor de komende zomer te bespreken. Daartoe is het kantoor te De Koog tegenwoordig op zaterdag geopend Het verzoek van het bestuur aan de VW-leden, om machtiging te krijgen voor de verbouw en uitbreiding van het pand Groeneplaats 9 tot kantoor en het aangaan van een geldlening van 50.000,daartoe, ontlokte vrij veel discussie. Zoals bekend moet het pand, waarin de WV nu nog gevestigd is, binnen af zienbare tijd worden afgebroken. En kele jaren geleden kocht de VW het pand Groeneplaats 9 met de bedoeling het te zijner tijd tot kantoor in te rich ten. De gemeente Texel evenwel, heeft de VVV het voorstel gedaan van haar een pand in de toekomstige doorbraak te huren. Dit laatste bleek om econo mische en organisatorische redenen voor de VW niet aantrekkelijk, zodat het hoofdbestuur besloot om toestem ming te vragen, het pand aan de Groe neplaats te mogen verbouwen. Hiermee is een bedrag van ca. ƒ70 000,ge moeid, inclusief de aankoop van het gebouw. Niet in centrum? Verschillende aanwezigen toonden zich weinig enthousiast met het .projekt. Zij meenden, dat de plaats van het VVV-kantoor in het centrum van Den Burg op den duur moeilijkheden op levert. Deze leden vergeleken een VW-kantoor met een benzinestation, dat langs de Pontweg zou moeten staan in de omgeving van Den Burg om aldus aan de passanten de nodige informatie te kunnen verstrekken. Vanuit het zie kenhuis had de heer J C Rijk dit idee zelfs in een briefschrijven neergelegd, dat tijdens de vergadering werd voor gelezen. De heer Rijk voelde iets voor een kantoor nabij „Mont Rosa"; het aangekochte gebouw aan de Groene plaats kan men makkelijk genoeg van de hand doen. De heer J. N. Bruin wilde aan de Pontweg een dubbele Bogaers- woning bouwen als VW-kantoor Dit zou volgens hem mogelijk zijn voor het bedrag dat het pand aan de Groene plaats kan opbrengen De heer C. Won der te De Koog meende dat het plaatsen van het kantoor in het centrum van Den Burg on den duur tot een chaos zou leiden. Het gebouw zal aan de rand van Den Burg moeten komen, waar ruimte is. De heer Beemsterboer voer de aan dat plaatsing buiten het centrum tot een verminderd bezoek van de zijde der vreemdelingen zou leiden; de ver koop van allerlei artikelen zou er o a door geschaad worden Enkele leden uit De Koog voelden er voor het hoofd kantoor te De Koog te bouwen. Dat is het toeristische centrum van Texel, zo meenden zij. Een aantal leden uit Den Burg protesteerde hier fel tegen. De heer Brügemann wilde zo de reali sering van de verbouwing aan de Groe neplaats niet mogelijk blijkt een kan toor inrichten in een vleugel van het nieuwe raadhuis. De gemeente kan zo de WV steunen, betoogde hij. Het idee werd door de heer Beemsterboer als onuitvoerbaar van de hand gewezen. Het plan voor de bouw van het raad huis is gereed en laat zich niet meer wijzigen. Ook andere suggesties van leden, die het kantoor op een andere plaats wilden hebben, dan nu is ge pland, vonden geen genade. De heer W. Visser sprak er zijn teleurstelling over uit dat een deel van de leden zich nu tegen een plan keert dat zij drie jaar geleden steunden door goed te keuren dat het hoofdbestuur het pand aan de Groeneplaats kocht met als bestemming kantoorruimte. Hij wees er op, dat het VW in Den Burg zijn functie als lo- giesinformatie verstrekkende instelling gaat verliezen. Informaties zullen in de toekomst zelfs alleen maar op het ha venterrein te Den Helder worden ge geven. De nieuwe kantoorruimte zal dan ook in hoofdzaak de administratie en archieven herbergen. Kennelijk had den de woorden van de heer Visser effekt en konden de nog daarna ge stelde vragen naar genoegen worden beantwoord, want slechts enkele leden stemden tegen het verbouwingsplan Contributie Tijdens de behandeling van het voor stel tot contributieverhoging zei de heer Joh. Bruin, dat hij het onbillijk achtte, dat leden in De Koog, die een gastenbezetting hebben van ca. 4 maan den, evenveel betalen als leden te Oude schild en Oosterend, die alleen in het topseizoen zijn bezet. De voorzitter was het daar mee eens, maar een andere regeling stuit op onoverkomelijke prac- tische bezwaren. Het is c.a ondoenlijk de grenzen tussen verschillende contri- butiegebieden vast te stellen. Nog veel grotere bezwaren levert een contributie- heffing op in verhouding met de omzet van het bedrijf. De VVV krijgt de be lastingpapieren niet ter inzage! De ver hoging werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard. Het bcddegeld voor hotels, pensions en logies met ontbijt gaat nu ƒ4,50 bedragen. Voor bunga lows ƒ4,gemeubileerde huizen ƒ4, vakantiehuisjes 2,50, kampeerschuren en -terreinen ƒ0,70. Dc middenstands- bijdrage is met 40°/o verhoogd. De basis- contributie blijft ongewijzigd. De begroting voor 1964 werd zonder discussie aanvaard Tijdens de bestuurs verkiezing werden de heren J. K. Fei- kema en K. Minnes met ruime meer derheid van stemmen gekozen. De vergadering ging voorts akkoord met een statutenwijziging- De wijziging is niet ingrijpend O.a. zullen de z.g. vertrouwensmannen in het hoofdbe stuur worden vervangen door hoofd bestuursleden, die normaal periodiek aftreden. De vice-voorzitter zal deel uitmaken van het dagelijks bestuur. De 25 jaar oude statuten zijn daardoor aan de huidige omstandigheden aangepast. Kantoor in Den Helder Naar aanleiding van een opmerking tjdens de rondvraag deelde de voorzit ter mee dat TESO voornemens is om te zijner tijd op het haventerrein te Den Helder een gebouw te plaatsen Het is waarschijnlijk, dat in een afdeling van dit gebouw een onderkomen ten be hoeve van de VVV zal kunnen worden gemaakt. Hierdoor kan men zoals het nu met behulp van de caravan ge beurt de gasten nog voor zij op Texel aankomen, van dienst zijn. OVERDENKING Wat is Texel een prachtig eiland! Ik ben nog maar korte tijd hier woonachtig maar mede dank zij de bijzonder zon nige winter, heb ik dat toch al kunnen ervaren. Dat het hier kouder zou zijn dan in het binnenland, zoals het weer bericht vaak suggereert, daarvan heb ben wij niets kunnen merken, integen deel. Texel is mooi met zijn duinen en pol ders, dijken en stranden en niet te ver geten zijn onvergelijkelijke luchten en wolken. En de mensen hier zijn vrien delijk en gastvrij en flink, een typisch stukje Noord-Holland. De vraag, die ik echter zou willen stellen is deze: is er ondanks de ruime ën diepe luchten boven ons, van ons eiland een weg naar de hemel, waar God woont en troont? Iemand zei eens; een Texelaar „als het daarboven echt straten van goud en paarlen poorten zijn, zoals in de bijbel staat, blijf ik liever in de Muy". Maar bovendien: wat er achter de wolken en boven de sterren is, weet niemand. Nooit iets van gezien. Nooit iets van gehoord. En wanneer je leeft zoals het behoort en niemand iets tekort doet, kun je eens gerust je hoofd neer leggen. Wie doet je dan wat? We mogen wonen op een lief eiland. Het voorjaar breekt aan. De gasten zul len wel weer toestromen. En we zijn keurige mensen, 's Winters hoef je niet eens de huisdeur op slot te doen. Er wordt nooit iets gestolen. Het is prettig leven hier. Met om ons heen de onver moeid aanrollende golven. Maar, beste mensen, met onder ons ook hier op Texel, het kruis, waaraan Jezus Chris tus hing Niet als martelaar of als slachtoffer of als idealist, maar als Verlosser. Hij heeft ook voor de zonden van keurige, flinke mensen betaald. Van harte hoop ik dat u Hem kent of leert kennen. En dat u tot het inzicht komt: de luchten mogen hier wijd zijn en de levens behoorlijk in het algemeen, niemand komt tot de hemelse Vader, dan door Jezus, de grote Verlosser. Ook ik niet P. Uidam TEXELSE MARKT Maandag werd aangevoerd: 7 nuchtere kalveren ƒ40,ƒ110,1 schaap ƒ125,—. i

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1