7 LANDBOUW en VEETEELT C. yan («rollingen Moord op Oudejaarsavond BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Pu rol houcSt rubriek voor l omi.-r r<<iuktu- TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1964 VOOR DE POOTGOEDTELERS In dit nummer vragen wij Uw aan dacht voor een tweetal korte artikelen omtrent de verzorging van pootgoed en de bemesting van de percelen, die voor pootgoedteelt worden bestemd. Ze zijn resp. van de hand van de heren C. Zij dewind en K. Borst. Voor de pootgoed- telers op Texel geen onbekenden - Red. HOUDT UW POOTGOED IN DE GATEN! De kieming van de pootaardappelen in de boterbakjes verloopt praktisch in alle rassen traag dit jaar. Moeten wij ons hier druk over ma ken? Algemeen zouden we stellen ja. De kans bestaat n.l. dat als de aard- appelkiemen los komen dit alleen zal geschieden met een top-spruit. Het is daarom gewenst om eventueel nu te zorgen dat deze topspruit er snel opkomt door de aardappelen warm te maken om deze topspruit er af te halen, waarna de aardappelen nog de kans krijgen om meerdere spruiten op één aardappel te vormen alvorens te gaan planten. Indien de aardappelen tot nu toe ge stort bewaard zijn op een aardappel- luchtkoeling is het normaal dat men ze een warm test oot geeft, waardoor meer dere spruiten op één aardappel begin nen uit te lopen BEMESTING VAN POOTAARDAPPELEN Pootaardappelen vormen een gewas, dat in een zeer korte tijd moet groeien. Voor dergelijke gewassen is het van groot belang, dat alle factoren zo gun stig mogelijk zijn. Naast een goede voorkieming van de poters en een goede grondbewerking is een goede bemesting belangrijk. Onder een goede bemesting verstaan wij de juiste soort en hoeveel heid. De fosfaatbemesting moet minstens voor 75%. liefst voor 100% in water oplosbaar zijn, omdat dit gewas vooral in het jeugdstadium veel fosfaat nodig heeft. Tevens is uit proeven gebleken, dat een aardappel zeer dankbaar is voor een ruime fosfaatbemesting. Aardappelen nemen de kali moeilijk uit de grond op, vooral bij droogte, ter wijl bieten dit zeer gemakkelijk doen. In de praktijk geeft men bieten veelal meer kali dan aardappelen, maar dit is niet juist. Bemest aardappelen ruim met kali Op de zandgronden 300 kg. zuivere kali. De stikstofbemesting kan gegeven worden aan de hand van ervaring Heeft U meestal te weinig loof, dan is verho gen van de stikstofbemesting gewenst. Geeft U enkelvoudige meststoffen, dan denken wij voor kali in de eerste plaats aan patentkali en super. Bij mengmeststoffen aan de chloorarme met het fosfaat voor 75-100% in water op losbaar. Een mengmeststof die op aardappelen veel gebruikt wordt is 12-10-20 of 12-10- 18. Heeft U nu zandgrond en gaat U uit van 120 kg. zuivere stikstof, dan zal de fosfaat en kali nog wel eens aan de krappe kant zijn. Voor deze gronden geven wij de voorkeur aan de mengmest 9-10-23. U ziet, er zijn wat de mengmeststof fen betreft nog mogelijkheden. Staat U in twijfel, vraag dan advies. WEET U DAT... de bekende hoortoestellenspeclallst GEERVLIET N V, uit Amster dam elke woensdag volgende op de Ie dinsdag van de maand aanwezig Is bij de firma Halee, Beatrixstraat 52. Den Helder voor het geven van Inlichtingen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE In zake de aanschaffing van een boortoestel? Wij leveren hoortoestellen, oorhangers en hoorbrlllen van de beste fabrikaten. Komt u eens op onze zitting? U zult ar geen spijt van hebben. Desgewenst komen wij u thuis bezoeken. GEERVLIET N.V., Keizersgracht 411, Amsterdam. Tel. 237728 (020) WAT BEÏNVLOEDT DE SORTERING VAN POOT- EN CONSUMPTIEAARDAPPELEN? Voor een pootaardappelteler is het van grote betekenis dat hij een hoge opbrengst behaalt met daarnaast liefst een fijne sortering. Voor een consumptieaardappelteler is een hoge opbrengst eveneens van be lang, maar daarnaast is vooral een be hoorlijk grove sortering van grote be tekenis. De, belangrijkste punten, die hierop van invloed zijn en die wij tot nu toe weten, zijn: 1. De invloed van de afmeting van de poters; 2. De hoeveelheid knollen die per ha. geplant worden; 3. Het aantal stengels per plant of per strekkende meter; 4. De struktuur van het pootbed en de vochtvoorziening tijdens de groei! Wij zullen hierna allereerst een korte beschrijving geven voor de teelt van pootaardappelen. De invloed van de afmeting van de poter Het mag wel als algemeen bekend worden geacht dat kleine knollen wei nig stengels geven en daarom in het algemeen een betrekkelijk kleine op brengst met grote knollen. Algemeen is dan ook aan te raden om de aardappel beneden de maat van 35 mm. niet te planten. Het uitplanten van pootgoed dat gesorteerd is per 5 mm. verdient voor een gelijkmatig ge was de voorkeur Het kan waarschijnlijk aanbeveling verdienen de grondbewerking na het poten zoveel mogelijk te beperken om dat hierbij de kans op vochtverlies, vooral tijdens knolzetting niet onwaar schijnlijk is De hoeveelheid knollen per ha. Vooral nu op verscheidene bedrijven overgegaan wordt of de gedachten gaan naar een rijenafstand van 75 cm, is dit onderwerp weer actueel geworden. Het planten op 75 cm. rijenafstand zal geen oogstdepressie geven wanneer men kan aannemen dat het gewas de grond vol ledig zal bedekken. Een gewas als bijv. eersteling zal dit in de meeste gevallen niet doen en het is dan ook af te raden om een dergelijk ras op 75 cm. rij-afstand te planten. Er blijven echter daarnaast genoeg rassen over die wel in aanmerking komen. Het is van uitermate groot belang dat men minstens het zelfde aantal 47. Frederik J. Zaagmeel, alias melige Freek, zette zich in positie en liet een vreugdeloos lachje om zijn dorre lippen krullen. „Uit' mijn hoofd weet ik het niet", zei hij. „Maar als u me vraagt het na te zien, dan kan ik dat verzoek natuurlijk in overweging nemen Toe dan.vraag het me dan Brigadier Piet slaakte een zucht en zei' „Zou u het misschien even voor me kunnen nakijken?" „Ja zeker! Dat kan", juichte Freek en verheugd stortte hij zich op een aan tal ordners, mappen en dossiers. Ge wichtige stukken vlogen alle kanten op en temidden van al dat onbegrijpelijke 30. „Zo, zo.Ze keek hem spotlachend aan. „Liefste vrouw, dat ben ik na tuurlijk. Maar wie zijn dan de andere vrouwen? Houd jij er soms een harem op na, mannetje?" Gert pakte zijn vrouw beet, hief haar van de grond en draaide enkele malen met haar in het rond. „Meid, wat zou ik met een harem moeten doen, zolang ik zo'n zeldzaam lieve en toegewijde echtgenote heb als jij bent?" De volgende morgen zat Gert op het bureau, toen Jan Gillissen met een somber gezicht binnenstapte. Hoolwerf, die bezig was met een rapport over zijn bevindingen van de vorige dag, draaide zich half om en keek hem aan. Hij wees een stoel en vroeg: „Wat is er aan de hand? Je ziet er zo verslagen uit". „Grada heeft me op laten bellen van uit het ziekenhuis. Ze mag nu bezoek hebben: drie keer daags. Of ik vandaag wil komen. Maar ik ga niet meer. Ik heb het uitgemaakt". „Wat?!" De jongeman ging langzaam zitten en keek mistroostig door het raam naar buiten. „Ja, ik heb haar een brief ge schreven. Eerst tante Anne en nu Grada.... Ze denken allemaal, dat ik het op het geld voorzien heb. Tante Anne in haar brief en die Amsterdamse rechercheur heeft het ook al gezegd na dat ongeluk met Grada. Nu is tante Anne dood en Grada heeft alles geërfd. Een schep geld, huizen en zo.... Ze is nu schatrijk. En ik ben maar een ge wone tuinder. Ze hebben me beschul digd. dat ik haar wilde vermoorden en spoörweggedoe klonk de stem van de melige Freek die de meest vreemde dingen zei. „Loc Q 173 eh; nacht dienst vracht.tractie en materieel zie dossier 14, map 6, juist. blad 37...., kolom 3 sub c...., met verwijzing naar het klappertje C 12, weg en werken. lager personeel. Hermanus Olyrook.juist, dat klopt eh.a hé!!" Bij deze laatste uitroep „aha" keek de heer Zaagmeel trots op. „Het klópt!" zei hij. „Wat klopt?" vroeg Piet. „De trein, waarover u het had", ant woordde de ijverige ambtenaar voldaan. er zijn er die denken, dat ik de hand gehad heb in de dood van tante Anne. Ik wil er niks meer mee te maken heb ben. Met alles niet. Ook dat geld Dat ellendige geld Daarom heb ik geschre ven, dat ze maar een ander moet zoe ken. Dat het anders net zou lijken of ik nu aas op Grada's geld. Ik ben het zat. Ik kan er ook wel komen zonder dat geld. Ik wil verder met rust gelaten worden. Als ik door het dorp fiets, kij ken de mensen me allemaal scheef aan. Als ze langs ons huis lopen, kijken ze veelbetekenend naar ons, als we bij het raam zitten. Het mankeert er nog maar aan, dat ze me achterna schelden. Ik ben het zat. Daarom heb ik het uit ge maakt". „Ja maar, Jan, Grada dan?" „O, die zal zich wel troosten. Ze heeft nu een heleboel geld en ze hoeft nooit meer iets te doen. Laat ze maar trou wen met iemand, die ook een heleboel geld heeft, dan hebben ze samen nooit meer zorgen. Ik zou me toch niet ge lukkig gevoeld hebben met een vrouw, die onafhankelijk is van haar man, om dat ze zelf over kapitaal beschikt. Ik heb er de hele nacht over nagedacht en „U had gelijk. Het staat hier in mijn mapjes allemaal precies genoteerd. Her manus Olyrook had nachtdienst en heeft persoonlijk de briefjes opgeplakt. Er is inderdaad een goederentrein via Parijs naar Italië vertrokken. Een trein met ingevroren groente en fruit. Dat spul gaat allemaal naar Italië. Precies om drie uur tien is deze trein de grens bij Zevenbergen gepasseerd. Ja ja, wij van het spoor vergissen ons niet gauw". Brigadier Piet nam toen afscheid van de werkzame heer Zaagmeel, doch op de trap vroeg hij: „Weet u bij geval ook naar welke plaats in Italië deze trein moest?" toen het telefoontje kwam, was ik al besloten" „Je bent gek", antwoordde Gert on gegeneerd. „Verscheur die brief en stap de bus in. Vooruit, als de wind naar Mokum. En geef Grada een flinke pakkerd van me" De jongeman schudde zijn hoofd. „De brief is al weg". „Wat?" „Ja. Vanmorgen vroeg al gepost. Die heeft ze misschien vanavond al. En anders morgenochtend". Gert stond langzaam op en deed een paar passen naar de jongeman. „Weet je, wat jij nodig hebt? Een flink pak op je donder. Dat klinkt misschien niet erg netjes uit de mond van een politie ambtenaar, maar het feit is er niet min der om Idioot, Grada is stapel op je en jij op haar. Wat kan jou de mensen schelen? Heb je wat op je geweten, waarvoor je je moet schamen? Nou? Geef daar eens antwoord op?" Gillissen keek de rechercheur aan en antwoordde nijdig: „Ik kan iedereen recht in de ogen kijken". „Nou, sufferd, doe dat dan. En als er zijn, die het je lastig maken, kom je maar bij ons. Zullen wij ze hier wel onderhanden nemen, reken maar. Dacht je, dat Grada dat neemt? Die brief van jou zal wel erg bevorderlijk zijn voor haar herstel, vind je ook niet?" Gillissen haalde zijn schouders op. Het kan me allemaal niets meer sche len. Ik ben het zat. Op deze manier al leen kan ik ze laten zien, dat ik glad maling heb aan al dat geld. Op een andere wijze geloven ze me toch niet". Hoolwerf keerde terug naar zijn stoel en ging weer zitten. „Tja, je moet het nollen per ha. plant als op bijv. 67 cm. rijafstand. Wij hebben zelfs de indruk dat in vele gevallen het aantal knollen dat per ha. geplant wordt in ons gebied aan de lage kant is. Nu is ook hiervoor weer geen algemene regel te geven, die van jaar tot jaar op alle grondsoorten als vast staand kan worden aangenomen. Alge meen kunnen wij stellen dat van de maat 35-45 mm. er minstens 55.000 stuks per ha. en van de maat 45-55 mm. minstens 50.000 stuks per ha. geplant moeten worden om een topopbrengst te kunnen bereiken. Het aantal stengels per strekkende meter is dan meestal hoog, waardoor de kans op een groot aantal nieuwe knol len aanwezig is. Om veel stengels op pootgoed te krij gen is het van grote betekenis om vooral te zorgen dat het pootgoed minstens eenmaal is afgesproten, althans wan neer het gedurende de winter „warm" bewaard is. Indien gedurende de winter de poters „koud" bewaard zijn in een aardappel- luchtkoeling en ze daarna een warmte- stoot hebben gekregen, is het van be lang om de spruiten als het kan eerst nog af te harden. smetteloos de huid smetteloos zuiver Voor consumptieaardappelen Ook hier speelt de afmeting van de poter direkt een rol. Het wordt met de teelt van consumptieaardappelen 'n kwestie of men in de sortering boven 45 mm. veel knollen kan afleveren Wij zullen hier in de eerste plaats het zwaartepunt moeten zoeken in het aantal knollen per ha. Algemeen kun nen wij stellen dat dit aantal ongeveer 30.000 stuks .per ha. zal moeten bedra gen om de hoogste opbrengst te krijgen. De maat zal dan 35-45 mm. bedragen. Er zijn echter aanwijzingen dat het aantal knollen per ha. van bedrijf tot bedrijf of door de grondsoorten dus danig wordt beïnvloed, dat men zich hier eerst wel eens terdege over moet beraden. Daarnaast is het van betekenis dat het gewas zo lang mogelijk kan doorgroeien. Een aardappel die met een kleine spruit geplant is, heeft in ieder geval de kans om van het begin af, mits in vochtige grond geplant, door te groeien. Het hangt van het ras af en van de weersomstandigheden of men veel of weinig zal moeten spuiten. Het tijd stip van doodspuiten is in de meeste gevallen afhankelijk van de mate van aantasting van de aardappelziekte. In dien men dus regelmatig en op het juiste tijdstip in vatbare rassen tegen de aardappelziekte spuit, kan het tijd stip van doodspuiten gerekt worden. C. Zijdewind. ZONDAGSDEENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: J BEEKMAN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (022201 - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 maart a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 15.30 uur. S.V. TEXEL Programma voor zondag: KNVB 4e kl. A.: LSW-Flevo; Texel- Schagen, Con Zelo-VZV, Watervogels- Grasshoppers; Helder-BKC; Afd. N.H.: Texel 2 en 3 vrij; jun. Texel-SRC; Adsp. Texel-BKC 10 uur. Ingelast De Koog-Texel b (die naar wij menen al gespeeld is. Kijk dus even in het kastje jongens!) Voor Texel 1 een aloude tegenstander, Schagen. Zij staan met 1 punt voor op de ranglijst. Dat betekent dat er altijd een kans is op één punt. Maar dan ook aanpakken en serieus voetballen en alle maal meedoen van begin tot het einde. De junioren zullen het weer niet ge makkelijk krijgen. SRC zal wel op revanche belust zijn. Houd daar reke ning mee. Ook BKC zal alles proberen om het ongeslagen record van Texel a te ver breken. Oppassen dus, jongens! Denk allen om de Bingo-avond! S.V. DE KOOG In tegenstelling tot wat dinsdag in de krant stond vermeld, speelt het eerste zondag thuis tegen Sint Boys, aanvang INVOER VEE In de maand februari werden op Texel 11 runderen, 12 pinken en 8 gras- kalveren ingevoerd. ZON MAAN EN HOOG W A TER De zon komt 15 maart op om 6.54 uur en gaat onder om 18.45 uur: 18 maart op om 6.47 uur en onder om 18.50 uur. Maan 14 maart N.M.; 20 maart E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild- 13 mrt. 8 04 en 20.38; 14 mrt. 8.56 cn 21.23; 15 mrt. 9.41 cn 22.03, 16 mrt. 10 18 en 22.40; 17 mrt 10 54 en 23.13; 18 mrt. 11.27 en 23.43, 19 mrt. 11.58 cn 20 mrt 0 18 en 12.34; 21 mrt. 0 54 en 13.16. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER Hoe stelt zich de Ideale fauteuil voer? Natuurlijk, comfortabel, maar verder strak of vloeiend ven lijn? Klassiek of modern? Hoe dan ook, üw ideale fauteuil staat In één van de meer dan 100 toon- kamers bij Klercq'e Woninginrichting. Kom vrijblijvend eent kijken bij Klercql DEN HELDER SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT 43-45 natuurlijk zelf weten. Je bent geen kleine jongen meer. Maar het is het stomste, wat je kunt doen Wat denk je, hoe Grada hierop zal reageren? Ze zal zich hevig beledigd gevoelen". „Ik kan er niets aan doen. Ik wou maar, dat tante Anne iedereen ont erft had, dat ze al haar geld had weg gegeven aan de kerk of aan liefdadige instellingen, dan zou er niks aan de hand geweest zijnen zou ook niemand mij verdacht hebben. Maar dit is geen leven meer; ik word er stapelgek van". Gert kon hem wel begrijpen. De jon geman had in enkele dagen meer na righeid meegemaakt dan menigeen in zijn hele leven. „Kom, je kop op, Jan. Weet je, wat jij moet doen? Pak je ge weer en ga het jachtterrein in. Hazen en konijnen en zo is nu verboden, maar eenden vliegen er altijd wel. Dan heb je wat afleiding" De jongeman schudde zijn hoofd. „Ik heb nergens meer zin in. Ik ga naar huis, dan hoef ik ook geen mensen meer te zien". Nadat de jongeman vertrokken was, pakte Gert de telefoon en belde het Binnengasthuis op. „Hier is de politie in Dorringen. Er is een brief onderweg naar de patiënt Grada van Andel. De brief is afkomstig van Jan Gillissen uit Dorringen. Deze brief is een vergissmg en mag niet uitgereikt worden aan de patiënt. De inhoud ervan zou heel na delig kunnen werken op het herstel van de patiënt, als die onder haar ogen kwam. Ja, dit is een opdracht van de politie. U spreekt met Hoolwerf van de recherche der Dorrmgse gemeente politie. Wilt, u er goed rekening mee houden? Legt u die brief voorlopig maar opzij. U krijgt wel nadere instructies, wat er mee gebeuren moet. Dank u voor uw medewerking". Toen hij de telefoon weer neergelegd had, begon hij te grinniken en stak een nieuwe sigaret op. „Ziezo, Grada, we zullen je op deze manier een handje helpen, zo gauw mogelijk beter te worden". HOOFDSTUK 15 Maandagsmorgens kreeg Gert al vroeg een telefoontje uit Amsterdam van zijn collega Veenstra. „De vogel is geknipt, Hoolwerf: de slissende nozem. Compleet met spijkerbroek, leren vest en dikke, veelkleurige wollen das. Een woedend en recalcitrant mannetje. Op grond van jullie opsporingsbevel zit hij achter slot en grendel. Wat doen we met hem?" „Geweldig, Veenstra, m'n compli ment. Ik had wel verwacht, dat jullie hem spoedig te pakken zouden hebben. Daar is Amsterdam voor bekend, he?" „Je maakt me ijdel". „Zeg, moet je luisteren. Ik heb een geweldig plannetje". „Laat horen. Ik ben nieuwsgierig. Brengt m'n vak mee". „Weet ik. Ik ben het ook. Hebben jullie een opneemapparaat?" „Een bandrecorder bedoel je?" „Ja?" „Jazeker. We zijn hier erg modern, hoor". „Dg,t merk ik. Kun je een kort ver hoor versieren? Bijvoorbeeld over z'n alibi?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3