Cjrocn Twartj-Jexeh in het harL, 150 ha grond in Eierland door Mobil Oil bezet" Elk Koopt Zwolsman „Rio Grande"? Andere maatschappijen geen kans si Boortoren (760 ton!) voor BRP komt uit de Pyreneeën e was een wissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Dninhanters brachten „De Vrijbuiters Wilde geruchten in Eierland A fscheidsreceptie kapitein Krijnen Keuken van boerderij geheel uitgebrand DINSDAG 17 MAART 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7845 COURANT Uitgave N.V. v.h. Laugcvcld dc Rooü Bock-, Knotoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 F.'fe.-sa Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -|- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Mobil Oil Nederland te Den Haag is er in geslaaad een stuk arond van ca. 150 ha. in de polder Eierland te „bezetten": De maatschappij heeft met de eigenaren van de grond contracten afgesloten, waarin is bepaald, dat gedu rende het komende jaar geen enkele andere oliemaatschappij voor het doen van proefboringen, seismisch onderzoek of metingen op deze terreinen wordt toegelaten. Voor deze toezegging ontvangen de eigenaren een bedrag van ƒ10,per hectare. Alleen met de bezitters van een ca. 39 ha. groot stuk van de heren J. C., L. en M. Witte, hoeve „Burst" is de maatschappij niet tot over eenstemming gekomen. Sir Robert Pee Palcnbol DE SLUFTER Msdur» DOOR Dordrecht vveilust Sluftzrbolkn Bland- ery Ber Na het vernemen van deze gerucht makende feiten, hebben wij ons in ver binding gesteld met Mobil Oil Prod. Nederland te Den Haag, van waaruit de exploratie wordt geleid. Een woord voerder van de maatschappij toonde zich verbaasd over het feit, dat wij van de transactie afwisten, maar weigerde verder commentaar te geven Het oude liedje dus. Afgaande op bepaalde uitlatingen van de onderhandelaars moet het zeer waarschijnlijk worden geacht, dat ook Mobil Oil over enige tijd een proefbo ring in het nu door haar bezette gebied zal beginnen. Twee mogelijkheden Het gebied dat Mobil Oil voor an dere maatschappijen heeft gesloten ligt tussen de Postweg en de Slufterduinen en wordt aan de zuidkant begrenst door de Slufterweg en aan de noordkant door de Derde Dwarsweg door Eierland, ook wel de Groene weg genoemd. Het is merkwaardig, dat Mobil Oil voor een toekomstige proefboring een zó groot gebied reserveert. Dit feit is gedeeltelijk verklaarbaar doordat de maatschappij twee mogelijkheden overweegt: Een proefboring op het land en een boring vanuit een kunstmatig eiland in zee ter hoogte van hetzelfde gebied (De Sluf ter). Uit de resultaten van het onlangs gehouden seismisch onderzoek schijnt gebleken te zijn, dat de kansen op suc ces zowel op het land als in zee onge veer even groot zijn Kennelijk heeft men door het bezetten van de grond willen voorkomen, dat concurrenten daar aan de slag gaan, terwijl Mobil Oil een kunstmatig eiland bouwt voor de kust waarvoor veel meer tijd nodig is dan het bouwen van een boortoren. We leggen er de nadruk op dat dit laat ste een veronderstelling is, waarover weinig zekerheid is te verkrijgen. Het enige wat mag worden aangenomen is dat Mobil Oil binnen afzienbare tijd op of bij Texel gaat boren! met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. EIJERLA1SD Het lichtgekleurde stuk land, begrensd door de Slufter, de Groeneweg, de Postweg en de Slufterweg, is het gebied waarvoor Mobil Oil grote belangstelling heeft. Behalve een gebied van ca. 40 ha., dat hoort bij dc boerderij ..Burst", heeft de maatschappij het hele blok voor andere oliemaatschappijen afgesloten. De familie Witte van „Burst" heeft het voorstel van Mobil Oil van de hand gewezen Alle an dere eigenaars hebben beloofd andere maat schappijen dan de Mobil Oil te weigeren, waarvoor ƒ10,per hectare wordt betaald Zoals wij eerder meldden, hebben de N.A.M. en de BRP reeds de voorberei dingen tot hun proefboringen resp. bij „Akenbuurt" en ,,De Witte Engel" ter hand genomen. Vaststaat dat Caltex soortgelijke plannen heeft en nu dus ook Mobil Oil. Als niet nóg meer maat schappijen zich. melden, zullen over enige tijd vier boortorens op Texel staan! Toren uit de Pyreneeën Intussen werken de NAM en de BRP hard aan de verwezenlijking van hun plannen. De NAM werkzaamheden bij Akenbuurt maken goede voortgang. Bekend is geworden dat de Franse maatschappij BRP bij de Witte Engel een boortoren zal plaatsen die nu nog in de Pyreneeën staat bij de plaats Pan (bekend uit dc Tour de France). De 45 meter hoge toren (evenhoog als dc Herv. kerktoren van Den Burg!) weegt 760 ton en wordt op dit ogenblik afge broken. De stukken worden met trucs naar Bordeaux vervoerd, waar ze op coasters worden overgelaten. De coasters slaan hun lading op hun beurt in Amsterdam over op zolderschuiten van de rederij gebr, Goedkoop. Deze schuiten (waar onder ook zg. pontons) meren nog vóór Pasen af in de haven van Oudeschild. Naar Texel zullen door een Amsterdam se transportfirma 4 kolossale opleggers worden overgebracht, waarmee de stuk ken, waaronder delen van 25 ton, naar De Witte Engel worden gebracht. Spoed Achter het werk wordt enorme haast gezet. Men wil de BRP boortoren vóór Pasen in 6 a 7 dagen overbrengen en daarna zo snel mogelijk opbouwen. Een zeer grote ploeg arbeiders niet van Texel is bij het bouwen betrokken. Het ziet er naar uit dat de BRP boor toren eerder gereed zal zijn dan die van de NAM, ondanks het feit, dat de NAM (bij Akenbuurt) eerder is begon nen. Dit is te wijten aan het grondwerk dat bij Akenbuurt veel ingrijpender is. Bovendien moet bij Akenbuurt een weg worden aangelegd wat de BRP niet hoeft te doen, omdat haar terrein aan sluit op de Hoornderweg. De maat schappijen treffen zo veel mogelijk maatregelen om het boorwerk straks ongestoord te kunnen laten voortgaan. De BRP en waarschijnlijk ook de NAM, richten op het boorterrein een eigen elektrische centrale in De BRP legt zelfs een waterleiding aan, die wordt aangesloten op een norton.put Bielzen vanmiddag of morgen Zoals in het vorige nummer gemeld, wordt het boorterrein bij de boerderij geplaveid met 5000 spoorbielzen, die morgen in de haven van Oudeschild door coasters worden aangevoerd Een Texelse transportfirma is belast met het vervoer van bielzen van de haven naar het boorterrein. Het transport is door de lage waterstand op de Waddenzee een dag vertraagd. DE KOOG Voor dc toneeluitvoe ring van „De Duinkanters" bestond za terdagavond veel belangstelling; de zaal van „De Toekomst" was vrijwel tot dc laatste plaats bezet. Aan het opgevoerde spel over de kust vaart in drie bedrijven „De Vrijbuiter" hebben zowel spelers als toeschouwers veel genoegen beleefd. De rollen van dit stuk zijn goed speelbaar, de typering van de ten tonele gebrachte personen brengt, daar het allemaal „gewone menr sen" zijn, geen bijzondere moeilijkheden mee. „De Vrijbuiter" is de naam van de coaster, waar nu Jannes Sjollema als kapitein op vaart en die eigendom is van Barend Sjollema, zijn grootvader. Het bezit van dit schip wordt bedreigd doordat Aalders, de vader van Aaltje, de hypotheek heeft overgenomen en deze op korte termijn opzegt. Hij komt hiertoe omdat hij fel is gekant tegen een huwelijk van zijn dochter met Jan nes. Als deze twee het niet uit maken, zal hij „De Vrijbuiter" laten verkopen. Deze gedachte kunnen de Sjollema's niet verkroppen en Barend speelt zelfs met de gedachte het schip dan nog lie ver „weg te brengen". Zijn dochter Neeltje komt in de waan dat hij het De Cocksdorp Uit verschillende, doorgaans betrouwbare bronnen, wordt vernomen dat de eigenaar van de boerderij „Rio Grande" voornemens is 't gebouw met de ca. 55 hectare bij behorende grond binnenkort te ver kopen. Over de identiteit van de koper wordt opmerkelijke geheimzinnigheid betracht, hetgeen voedsel heeft gege ven aan het al bestaande gerucht dat de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen meer bekend als het „Zwolsman-concem" het meest be langstellend zou zijn. Dat de eigenaar de erven Van YVa- veren te Haarlem het stuk voor een zo hoog mogelijke som van de hand wil deen, staat overigens vast. De bedrijfs leider, dc heer M. W. Hingstman te De Cocksdorp, heeft vorige week zondag opdracht gekregen geen agrarische werkzaamheden meer op het terrein uit te voeren. De grond mag o.a. niet meer worden bemest. Het is waarschijnlijk dat de koper het terrein wil gebruiken voor het ves tigen van een recreatieobject. Het stuk land is daarvoor zeker zeer geschikt. Ongeveer 20 hectare van de oppervlakte bestaat uit duin. Gisteren hebben wij enkele leden van de familie Van Waveren in Emmeloord en Haarlem opgebeld in de hoop een bevestiging van de geruchten te ver krijgen. Wèl plannen Onze vrees, dat dit niet zou lukken, werd bewaarheid. Te Emmeloord ver telde ons de heer W. F van Waveren, dat er wel bepaalde plannen bestonden, maar dat daarover onder geen beding mocht worden gesproken. Publikatie was op dit moment zeker nog niet ge wenst, zo meende hij. Gécn plannen De heer Van Waveren te Haarlem toonde zich verbaasd over het gerucht Deze foto werd enkele dagen gelegen gemaakt en toont het nog geheel ongerepte weiland bij ..De Witte Engel", waar zeer binnenkort met de bouw van een 760 ton zware boortoren van de Franse maatschappij BRP wordt begonnen In het midden hebben we de plaats aangegeven waar de betonnen fundering voor de toren komt. Intussen is de firma De Vries en van der Wiel met het grondwerk begonnen. Vandaag of morgen zal worden begonnen met het pla veien van het gehele, op dc foto zichtbare terrein met 5000 spoorbielzen. Op de voor grond de toegang tot het terrein aan de Hoornderweg. en zei van niets te weten Ook het ver haal dat hij het terrein wilde verkopen, was volgens hem volkomen uit de lucht gegrepen. Er bestaan géén plannen, zo beweerde hij, waarmee hij onze zegs man te Emmeloord tegensprak. Overi gens toonde de heer Van Waveren (di recteur van de Kon. Graanhandel N.V.) zich zeer nieuwsgierig naar de bronnen waaruit wij onze gegevens putten. Hij wees tenslotte op de algemene neiging van het Nederlandse publiek om naar Zwolsman te wijzen, zodra sprake is van aan- of verkopen van grond of gebouwen in Nederland Ook op Texel zal dat het geval wel zijn, zo besloot de heer Van Waveren. Onze conclusie na deze en enkele an dere informaties is dat er met het terrein bij Rio Grande wel degelijk iets bijzonders aan de hand is. Dat onder handelingen met een koper worden ge voerd staat vast en dat de koper een financieel zeer krachtige instelling of persoon moet zijn, eveneens. Maar mis schien zijn er méér rijke kooplustige lieden dan alleen ZwolsmanDe tijd zal het leren. Kapitein C. Krijnen te Oudeschild, zal op donderdag 19 maart officieel afscheid nemen van de TESO wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid daarvan zal op donderdag 19 maart a.s. van 4.00 - 5.30 uur n.m. een afscheidsreceptie worden gegeven in het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild. Oorspronkelijk zou deze receptie op vrijdag 13 maart j.l. hebben plaatsge vonden, maar de redaktie verzuimde door een misverstand het betreffende bericht in de krant van vrijdag op te nemen. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Uitslagen donderdag 12 maart: A. Terpstra-C. Joustra afgebr. F. R. Drevel-L J. Vlugt V*V2 J. Nieuwenhuis-J. Hoogerheide 10 J. Hoogerheide-J. Nieuwenhuis 01 Terpstra maakte onvoldoende gebruik van een fout van Joustra en won een kwaliteit i.p.v. een vol stuk. Later moest hij deze weer teruggeven, maar behield een pion meer. Of er in de afgebroken stelling meer dan remise zit is echter nog de vraag. Vlugt ruilde al snel en kele stukken en vermeed elke compli- katie. Het dame-eindspel was al gauw remise. Lange tijd stond Hoogerheide een pion voor, maar Nieuwenhuis wist gelijk te komen en zelfs twee pionnen te winnen. Toen Hoogerheide de dames liet ruilen was het bekeken. Deze week wordt weer normaal op woensdag (18 maart) gespeeld. AANDEELHOUDERSVERGADERING N.V. TESO OP 10 APRIL De Algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V TESO zal op vrijdag 10 april worden gehouden, vrijdag 10 april worden gehouden in hotel „De Oranjeboom" te Den Burg. De agenda zal op 24 maart a.s. worden gepubliceerd. serieus meent. Zij is dan ook de wan hoop nabij als enkele dagen later het bericht komt, dat de coaster aan de grond is gelopen. Gelukkig komt het schip spoedig weer vlot. De hypotheek kan worden afgelost en zo komt, zoals in zo'n toneelspel gebruikelijk, aan het slot alles in orde Vlot spel De heer H. Veldman speelde de rol van Jannes Sjollema, de schipper van „De Vrijbuiter" kennelijk met veel ple zier. Evenals de heer KI. Veldman, die de rol van Bertus Wielema, de stuur man van dit schip, op zich genomen had, was hij echt het type van de zee man. De heer D. Bonne speelde de oud zeeman Barend Sjollema op de van hem bekende wijze, dus heel aanvaardbaar. Neelfcje Sjollema, de dochter van Barend en moeder van Jannes, werd op heel natuurlijke wijze ten tonele ge bracht door mevr. Bakker. De heer K. Bonne was „Bakkie", de marskramer. Inderdaad was hij de luchthartige zwer ver, waar de rol om vroeg, al zou de mimiek soms wat meer beheerst kunnen worden Een bijzondere rol in dit stuk werd over het voetlicht gebracht door de heer H. Houwing. Aalders, de „blikke domi nee". was bij hem in goede handen. De heer Houwing wist door niet te over drijven te voorkomen, dat deze figuur onecht zou aandoen. Nu werd deze on gevoelige huichelaar levensecht uitge beeld. Tegenover de onsympathieke vader stond de lieve en nog wat kinderlijke dochter Aaltje Aalders. Mevr. Bruin gaf aan het verlegen en weinig zelfbewuste meisje op charmante wijze gestalte. Alie Kiewiet was als het meisje uit het havenkwartier „Rooie Jopie", mis schien nog niet zo vlot en brutaal als de rol we! vroeg. Ongetwijfeld was gebrek aan toneelervaring hier de oorzaak van. Op den duur zal zij stellig een goede kracht kunnen worden! Mevr. Kamp was als Marietje Toet goed op dreef Zij was werkelijk wel een toekomstige zeemansvrouw. „De Vrijbuiter" werd ingestudeerd onder regie van de heer J. v.d. Kerkhof. Souffleuse was mevr. Holtewes. Het toneel, een havenkroegje, was eenvou dig en karakteristiek ingericht. Voor het bal begon deelde de heer H. Veldman nog mee, dat het in de bedoe ling van „De Duinkanters" ligt, het vol gend seizoen voor donateurs te gaan spelen. De vereniging hoopt zodoende de toneelliefhebbers in de eerste plaats aan hun trekken te laten komen. Het bal is bijzaak en komt dus in de tweede plaats. Dit gezellige besluit van de avond wil men echter niet achterwege laten' Snel optreden van brandweer voorkwam erger Gisterochtend om 8.05 uur brak brand uit in de boerderij „Dc Vier sprong" in de polder Het Noorden van dc heer T. Eelman. Waarschijnlijk door een lekkende slang raakte een butagas- flcs in brand in de keuken. Het vuur breidde zich snel uit en de keuken was één vuurzee toen de bewoners in de kamer iets merkten. Onmiddellijk werd de brandweer te Den Burg gewaarschuwd, die binnen zeer korte tijd ter plaatse was en werd begonnen met het bevrijden van het vee in de aangrenzende stal. Een gemakke lijk karwei was dat niet. Ondanks dat de ruimte al vol rook stond, konden en kele koeien er maar moeilijk toe be sluiten de koude oostenwnd in te stap pen. Ook werd veel huisraad naar bui ten gesleept. De brandweer slaagde er in het vuur snel te bedwingen, maar de keuken brandde geheel uit. De schade bedraagt enkele duizenden guldens, en kele verbrande huishoudelijke artike len waaronder een stofzuiger en was machine meegerekend. OP HET NIPPERTJE GERED OUDESCHILD De jeugdige Piet Schagen te Oudeschild heeft aan het kordate optreden van enkele vissers uit Yerseke zijn leven te danken. Woens dagavond raakte de jongeman, toen hij over het havenplein te Oudeschild fiet ste, door de zeer dikke mist kennelijk de kluts kwijt en reed de zg. langedam op. Te laat remde hij en plonsde in het ijskoude water. Door de plons en het gegil van de drenkeling werd de aan dacht getrokken van enkele vissers uit Yerseke, die met hun schepen in de buurt lagen. Zij snelden onmiddellijk toe en trokken de onfortuinlijke wiel rijder op de wal. Het bewustzijn had hij toen al verloren, waaruit blijkt dat de hulp geen ogenblik later had moeten komen De jongeman maakt het op het ogenblik uitstekend en is de schrik weer helemaal te boven.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1