Cjrom 'wartsjexels in het harL, lil flSH „Een pracht land maar keihard!" Elke wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Onkruidbestrijding in aardappelen N.V. Petroland reserveerde grond in Westergeest K. Horn - na 20 jaar terug uit Brazilië: Moeizame weg naar goede positie was een wissewas LANDBOUW en VEETEELT C >att Groningen DINSDAG 7 APRIL 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7850 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rood Boek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Eigenaar ontving hoog bedrag De met Frans kapitaal werkende Ne derlandse oliemaatschappij in oprich ting N.V. Petroland, heeft, naar nu eerst is gebleken, de vorige maand een stuk grond „besproken" aan de zuid-ooste- Hike zijde van de Hogeberg. Het stuk ligt aan de Westergcestweg en is 1,75 ha. groot. Met de eigenaar van het weiland, de heer IJ. Kikkert, is overeengekomen, dat gedurende een jaar geen enkele an dere maatschappij op het perceel mag boren of seismische proeven nemen. Voor deze belofte heeft de heer Kikkert een bedrag ontvangen, dat tientallen malen hoger is dan de som van ƒ10, per ha die Mobil Oil bij een soortgelijke overeenkomst aan een aantal landbezit ters in Eierland betaalde (Zie ons num mer van 17 maart j.l.) De vertegenwoordigers van de N.V. Petroland, die een dochtermaatschappij is van de Franse staatsoliemaatschappij BRP, hebben gezegd voorlopig geen plannen met 't stuk land te hebben. Het is heel goed mogelijk, dat men er zelfs helemaal geen gebruik van zal maken. Naar verluidt zou de Oliemaatschappij het stuk grond hebben gereserveerd voer het geval de boring van dezelfde maatschappij bij „De Witte Engel" mis lukt. Een volgende poging kan dan eventueel in Westergeest worden ge daan. BESTELAUTO OVER DE KOP DE SLOOT IN DE COCKSDORP Vrijdagavond deed zich omstreeks 6.30 uur op de Postweg nabij De Cocksdorp een ver keersongeval voor, waarbij een bestel wagen geheel werd vernield en de twee inzittenden werden gewond. De wagen werd bestuurd door de 23- jarige heer G. Marinus, die in gezel schap van de 20-jarige mej. Kamminga van De Cocksdorp in de richting Den Burg reed. O.a. door de flinke snelheid, waarmee werd gereden en de regen raakte de chauffeur ter hoogte van Sir Robert Peel de macht over het stuur kwijt en raakte in de rechterberm. Daar slceg de wagen enkele malen over de kop en kwam tenslotte in de sloot tot stilstand. Een voorbijganger, de heer T. Verijzer, die het ongeluk had gezien, zag dat de chauffeur uit de wagen was geslingerd, maar dat mej. Kamminga onder in het wrak lag. Hij waarschuwde de dokter, die de heer Marinus naar het ziekenhuis liet vervoeren. De chauffeur toonde verschillende verwondingen en klaagde over hevige inwendige «pijn. Het meisje was er minder ernstig aan toe, maar vertoonde toch diverse ont vellingen en blauwe plekken. De totaal vernielde Renault 4 bestelwagen moest later worden weggesleept. De politie maakte proces verbaal op. GOEDKOPE MAALTIJDEN VOOR IBUNGALOWBEWONERS DE COCKSDORP De heer O. Kik kert te Zuid-Eierland (Vliegveldhotel) heeft van mevrouw Nota te De Cocks dorp het café ,,De Aanleg" gekocht. De heer Kikkert wil het geheel nog voor Pinksteren van binnen en buiten mo derniseren om er z.g. goedkope maal tijden te kunnen serveren. Gebleken is dat onder bewoners van bungalows de behoefte bestaat aan eenvoudige maal tijden van ƒ3,a ƒ4,De nieuw aan te schaffen invenatris zal op 80 perso nen worden afgestemd. Het gebouw dat een andere naam zal krijgen, wordt dus in de eerste plaats restaurant, maar pensiongasten blijven niettemin wel kom. De familie Kikkert blijft het vlieg veldhotel bewonen. met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. „Brazilië is een fantastisch mooi land met enorme mogelijkheden. Het is wer kelijk het land van de toekomst, dat binnen afzienbare tijd Noord-Amerika in rijkdom en welvaart zal overtreffen. Ondanks alle politieke moeilijkheden, die er zich nu voordoen, heb ik het volste vertrouwen in het land. Ik ben dan ook beslist van plan er de rest van mijn leven door te brengen!" Dit vertelde ons een dezer dagen de heer K. Hom, die sinds 20 jaar in Zuid- Amerika woont en nu met zijn echtge note, mevrouw M. Hom-Rijk („Schrijf maar Greet van Willem en Jane, dan weten ze 't precies") twee maanden op Texel doorbrengt. Zoals zovelen leerde de heer Horn zijn vrouw kennen toen hij studeerde I aan de Zeevaartschool te Den Burg. Hij i had toen al enkele jaren gevaren en daarbij kennis gemaakt met Zuid- Amerika, waar hij o.a. Bolivia en Peru bezocht. Toen zijn studie voor derde stuurman na twee jaar achter de rug I was, bleef hij nog enige tijd op Texel, i want als vlieger-waarnemer bracht hij zijn diensttijd door op het toenmalige vliegkamp De Mok. In verband met de toen (rond 1938) heersende crisis kon Ilorn nadien in de scheepvaart geen emplooi vinden, zodat hij zich met allerlei baantjes tevreden stelde. Het leven in Holland stond hem maar matig aan en toen een vriend, die di- I recteur geworden was van een scheep- vaartmaatschappij in Suriname, hem hem een baan als agent aanbood te Nieuw Nickerie, was hij direct enthou siast. Hij vertrok en drie maanden later volgde zijn vrouw. De vochtig-hete om standigheden van het tropenklimaat deden echter hun invloed gelden en op doktersadvies moest Horn na acht jaar met verlof gestuurd worden. Niet naar Nederland, dat toen bezet was, maar naar een koele streek in Brazilië, in de Hollandse kolonie Carambei. Als gast bracht hij daar enige tijd door bij de Nederlandse boeren. De omstandighe den trokken de emigrant zo aan, dat hij zelf een boerderij begon. „Maar dat was niets gedaan", vertelde de heer Horn. „Ook een boer is een vakman en al gauw bleek dat ik de aanleg met had. Na een jaar had ik het bekeken en trok naar de stad. Daar kreeg ik een baan als bedrijfsleider aangeboden bij Swift do Brasil, een frabriek van vleesproduc ten, vet enzin de stad Campinas „Het werk beviel me best. Drie jaar later werd ik benaderd door drie Nederlan ders, pioniers, die de Coöperatieve landbouwgemeenschap Holambra wil den stichten. Ze kenden geen Portugees en omdat ik de taal intussen vloeiend kon spreken, was ik voor hen een ge weldige steun als vertegenwoordiger. Ik zou de aan- en verkopen van produk- ten moeten behartigen en allerhande onderhandelingen voeren. Ze zeurden zó lang, dat ik op hun aanbod inging en mijn andere betrekking opzegde. Zo kreeg ik veel te maken met talrijke Hollandse emigranten die hun geluk in deze Fazenda, de landbouwcoöperatie gingen beproeven. Ik haalde ze af van Santos en assisteerde bij de plichtple gingen waaraan de emigrant, die Brazi lië binnenkomt, wordt onderworpen Deze periode werd na acht maanden op onaangename wijze afgebroken. De pio niers kenden intussen voldoende Portu gees om zich zelf te helpen en stuurden mij de laan uit. Maar als emigrant moet je teleurstellingen kunnen incasseren en ik zag uit naar andere mogelijkheden". Philips In 1949 kwam de heer Horn bij de maatschappij waar hij nu nog is: Philips in Sao Paulo. Hij werd belast met organisatie en rationalisatie en werd vier jaar later personeelchef. De volgende stap was een functie bij het vakonderwijs binnen het concern. De heer Horn werd betrokken bij de vele cursussen, die na arbeidstijd worden gegeven om het in hoofdzaak uit Brazi lianen bestaande personeel te scholen. Philips maakt in Brazilië veel artikelen, die ook in Eindhoven worden gefabri ceerd, zoals radio's, tv-toestellen, pla- tenwisselaars, medische apparatuur, lampen etc. De familie Horn, die de loop van de jaren met een zoon en twee dochters uitgroeide, woont in een prachtig op een heuvel gebouwd huis aan de rond van de ruim 6 miljoen inwoners tellende stad Sao Paulo. Naar Braziliaanse be grippen wonen de Horns niet ver van de Nederlandse Holambra kolonies. De Texelse familie Boersen kennen zij heel goed, maar met de Texelaar André Hin, die zich in Holambra II heeft gevestigd, hebben ze nog geen kennis kunnen ma ken. Vanuit het huis hebben ze het ge zicht op een mooie heuvelachtige om geving. Ruimte voor recreatie is er in overvloed De zee is niet ver, zodat de familie daai tegenwoordig vaak heen trekt met de onlangs gekochte motor boot. „Je voelt je daar vrij. We zien nu hoe nauw en bekrompen alles hier is, zodat we werkelijk niet graag in Hol land zouden blijven De politiek? Daar hebben we het volste vertrouwen in. Op het ogenblik rommelt het, maar denk niet dat de gemiddelde Braziliaan zich daar veel van aantrekt!" Goulart Het verdwijnen van Goulart, waarvan de heer Horn in Nederland hoorde, was iets dat hij al lang verwachtte. „Er be stond al jaren algemeen verzet tegen zijn linksgerichte politiek. De ontwik keling die zich nu heeft voorgedaarj, be schouwt men als een stap in de goede richting!" Ook de inflatie vindt de heer Horn een verschijnsel, dat beslist niet tot een chaos zal leiden. Integendeel, zo meent hij, het is een fase in de ontwik keling die niet te vermijden is. Overi gens heeft mevrouw Horn het inflatie verschijnsel nu duidelijk ondervonden. Toen zij 12 jaar geleden alleen een be zoek aan Holland bracht, betaalde ze voor de (enkele) bootreis 7000 cruseiros. Nu moest ze 280.000 cruseiros betalen. Hard land De heer Horn betrapt zich in zijn ge sprekken herhaaldelijk op een te groot enthousiasme. Hoewel Brazilië een land met enorme mogelijkheden is en een prachtig natuurschoon, is het ook kei hard. Het is hem opgevallen, dat men licht geneigd is te denken dat iemand die in Europa niet slaagt, dat misschien wèl in Brazilië doet. Het tegendeel is waar. In Brazilië kent men geen genade. Iemand, die niet met initiatief weet aan te pakken, gaat onherroepelijk ten gronde. Voor de sterksten is deze drei ging juist een stimulans en zij bereiken iets. Heel wat emigranten zijn met de kous op de kop naai Holland terugge gaan, als ze de terugreis tenminste nog konden betalen. In Brazilië missen zij het beschermde milieu, dat kenmerkend is voor Nederland. In Nederland zorgt een vergaande sociale wetgeving er voor, dat niemand echte armoede lijdt. In Brazilië zijn de sociale voorzieningen beslist niet toereikend. Daarom hebben de daar gevestigde grote bedrijven meestal eigen regelingen getroffen Doorzetten is belangrijk. Dc heer Horn noemde als voorbeeld de familie Boer sen, die het vijf jaar lang bijzonder moeilijk heeft gehad en desondanks tenslotte töih slaagde. „Je krijgt daar niets cadeau, maar een aanpakker en doorzetter kan er ver ko men". WOENSDAG BEGINT „STOFFEN LENTE PARADE" IN CASINO Textielhuis Zegel opent morgen in „Casino" een tentoonstelling onder de naam Stoffen Lente Parade Het is de tweede keei dat de firma een dergelijke show organiseert. Vooral dit jaai is gedacht aan de steeds groter wordende groep Texelse huisvrouwen, die zélf hun kleding en die van hun kinderen gaan maken. Mede onder invloed van de Huishoudelijke Voorlichting is men te recht gaan denken, dat elke huisvrouw in staat# is zelf de meest modieuze kle ding te fabriceren. Niet alleen het geld, dat men er mee uitspaart is belangrijk, maar bovenal de vreugde die het zelf doen pleegt te geven in een tijd waarin steeds meer artikelen zonder meer uit machines rollen. Dat de middenstand dit verschijnsel eerder toejuicht dan be treurt, bewijst wel deze show van de fa. Zegel, die evenals vorig jaar weer een uitstekend en volledig beeld geeft van de enorme collectie stoffen, die momen teel aan de markt is. Japonstoffen wor den getoond in de moderne grote pa tronen het tncels terlenka is er dat men herkent aan de zijdeachtige finish en de Denim stoffen, die geëigend zijn voor vnjetijdskleding. Voorts worden diverse linnens getoond (voor geklede pakjes) in ïuiten en strepen met bijpassende effen kleuren. Voor kinderkleding zijn er de Terlenka ruitjes in een grote collectie. Naast deze stoffen, die de hoofdmoot vormen van de show, wordt een sorte ring pyjama's en nachthemden van ny lon getoond. In de Pastunette-stand vindt men lycra-bh's, gordels, jupons enz. terwijl ook aan de collectie Linda Lu badpakken voor de komende zomer aandacht wordt besteed. De tentoon stelling is tot en met 10 april geopend en is 's middags van 2 00-5.30 uur en 's avonds van 7 30-10.00 uur toeganke lijk. „MARIS STELLA" WORDT POLITIEBUREAU DE COCKSDORP Door de heer H. Tromp, wachtmeester eerste klasse, is van de heer II. Feikema, vroeger arts te Dc Cocksdorp, het gebouw ..Maris Stella" gekocht. Het is de bedoeling dat de familie Tromp in het huis gaat wo nen, terwijl een gedeelte als voorlopig plaatselijk politiebureau wordt inge richt in afwachting van een nieuw te bouwen bureau in de onmiddellijke omgeving. „Mans Stella", dat oorspronkelijk een dokterswoning was, heeft enige tijd dienst gedaan als hulppostkantoor, In de oorlog was het noodziekenhuis. Voor dat dokter Feikema het gebouw betrok was „Maris Stella" R K. zusterhuis. BENOEMING HEEMRAAD Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de eerste dinsdag in juli 1964 be noemd tot heemraad van de Prins Hen- dnkpolder de heer C. van Rossum, rubriek voor l onj.-rrcd.wir Een nieuwe mogelijkheid? Er zijn de laatste jaren diverse nieu we mogelijkheden gekomen voor de bestrijding van onkruid in akkerbouw gewassen. Aanvankelijk waren het vooral de granen, die konden profiteren van de mogelijkheid om het onkruid chemisch te bestrijden. Later waren het de erwten en het vlas, terwijl de laatste jaren vooral dc onkruidbestrijding met che mische middelen in bieten de volle aan dacht heeft. Aan dc bestrijding van onkruid in aardappelen met deze nieu we middelen is tot nu toe weinig aan dacht gegeven. Hiervoor is wel een verklaring te vinden. De onkruidbestrijding in aardappelen is immers nooit het grootste probleem geweest. Heel vaak was het zo, dat een perceel, dat „dik in het onkruid zat" bestemd werd voor de verbouw van aardappelen. Dit gewas bood immers goede mogelijkheden voor mechanische bestrijding van onkruid. Men kon hier voor gebruik maken van de onkruid- egge, de aanaarders en de schoffel machine. We zouden niet graag beweren, dat het bovenstaande onjuist is en dat het ook voor het gewas aardappelen tijd is om nieuwe wegen te gaan bij de be strijding van het onkruid. Vooral als het om de bestrijding van wortelon kruiden waarbij we speciaal aan kweek denken gaat kunnen we bo venbedoelde werktuigen zeker niet mis sen. Toch vragen we Uw aandacht voor een nieuwe mogelijkheid. Deze kwestie kwam naar voren op een bijeenkomst van voorlichters, die we onlangs meemaakten. De inleider was Dr. v.d. Zaag, een zeer bekend onderzoeker op het gebied van de ver bouw en bewaring van aardappelen. Op bedoelde jbijeenkomst kwam ook de onkruidbestrijding ter sprake. De in leider heeft daarbij ook de mogelijkheid van chemische onkruidbestrijding, spe ciaal op lichte gronden, in de discussie betrokken. Dat hierbij vooral aan de lichte gronden werd gedacht had zijn reden. Dr. v.d. Zaag was nl. van oordeel, dat een chemische onkruidbestrijding op zandgrond voordelen kon geven voor de vochtvoorziening van deze gronden. Het telkens weer bewerken van de grond in de periode tussen het poten van de aardappelen tot geruime tijd na de opkomst van het gewas moet zeer beslist waterverlies tot gevolg hebben. Het telkens weer los maken van de grond en het naar boven brengen van vochtige grond moet vooral bij sterk drogend weer een zelfde invloed hebben als het telkens weer schudden en los maken van hooi. Naar ik meen kunnen we het er op ons eiland wel over eens zijn, dat dit in zekere zin funest is. In normale ja ren is het voor zeer veel Texelse gron den van belang het aanwezige vocht te sparen Verder moeten we niet verge ten, dat het gedurig bewerken van zeer lichte zandgrond een ander groot be zwaar heeft. De zandverstuiving van een paar weken geleden ligt ons nog vers in het geheugen. En ook hierover kunnen we het m.i. wel eens zijn, dat grond, die in rust blijft veel minder stuifgevaar biedt dan een grond, die een paar maal per week „los' gemaakt wordt. Het is dus zeker de moeite waard aandacht te schenken aan de door Dr. v.d. Zaag genoemde mogelijkheid. Is hieraan al iets gedaan? Geheel nieuw is de suggestie van Dr. v.d. Zaag niet. Het blijkt nl. dat reeds in 1955 over dit onderwerp proeven zijn genomen in Noord-Limburg. In deze proeven werd uitsluitend gedacht aan de economie van de onkruidbestrijding en niet aan de vochtvoorziening. Deze proeven zijn in 1960 in genoemd gebied herhaald Ook toen ging het uitsluitend om een voordelige onkruidbestrijding. Er werd in deze proeven met diverse middelen gewerkt, d.w.z. zowel met de bekende gele .kleurstoffen als met de M.C.P.A.-middelen De laatste groep is bij de landbouwers beter bekend als de groep van de groeistoffen. Het tijdstip Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Rank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. WEER HOOFDSTADTONEEL TE DEN HOORN DEN HOORN Door het grote suc ces dat het Katholiek Hoofdstadtoneel uit Amsterdam het vorige jaar heeft gehad met de opvoering van een to neelstuk in Den Hoorn, heeft 't bestuur van het Dorpshuis gemeend, deze ver eniging nogmaals te moeten uitnodigen voer een bezoek aan Den Hoorn. De leden van de vereniging hebben dit verzoek direct ingewilligd en komen zaterdag 11 april a.s. voor het voetlicht in „De Waldhoorn" met het blijspel: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". ]}it stuk is geschreven door Noel Coward, die hiermede zijn kans ge grepen heeft op niet al te serieuze wijze het „occultisme" tot het domein van zijn grappigheden te maken. Als toneel schrijver deed hij dit op vakkkundige wijze, waardoor er een plezierig blijspel is ontstaan. In Amsterdam werd dit stuk eerder met groot succes opgevoerd en voor de liefhebbers is het een unieke kans een avond te genieten van goed toneel. Kaarten aan de zaal verkrijg baar vanaf half acht. ALWEER ZO N AANBIEDING I Hollandia nylon onderjurken en jupons in wit. bleu en rose. Speciale prijs onderjurk jupon 6,95 4,95 van bespuiting variëerde van juist vóór of tegen opkomst van de aardappelen tot het moment, waarop het gewas al 20 cm. hoog was. Wat deze proeven leerden In de eerste plaats staat wel vast, dat de bestrijding in een vroeg stadium moet plaats hebben, d.wft. vlak vóór of bij de opkomst van de aardappelen tot een gewashoogte van plm. 5 cm. De D.N.O C.-middelen (de gele kleur stoffen) hebben het beste resultaat ge geven. Dit geldt niet in de eerste plaats de opbrengst van de aardappelen, maar vooral de mate, waarin het onkruid werd bestreden. We moeten hierbij di rect vermelden, dat wat de onkruidbe strijding betreft een bespuiting met groeistoffen bij een hoogte van het ge was van 3-5 cm. practisch even goed was. Speciaal voor pootgoed zullen we echter met deze middelen voorzichtig moeten zijn. De onkruidbezetting op de veldjes, die met de hand werden geschoffeld was duidelijk ongunstiger dan op de veldjes, die met de gele kleurstoffen en de groeistoffen werden behandeld. Dit kwam vooral tot uiting bij de laatste controle omstreeks half augustus. Geen grote verschillen in de opbrengst Om een idee te geven van de op- brengstverschillen geven we de op brengst per are van de objecten, die o.i. bijzondere aandacht vragen Dat zijn de volgende Gebruikt middel Opbrengst per are D N O C bij opkomst 3821/* kg. D.N.O.C. bij 5 cm 354i/t kg M.C.P.A. bij 5 cm. 362V2 kg. Ivosit bij 5 cm. 383Vs kg. Schoffelen 3781/* kg. De enigszins lagere opbrengst van het object D.N.O.C. bij 5 cm. is vooral een gevolg van een afwijkend veldje. De vruchtbaarheid van de grond was hier duidelijk minder. De onkruidbezetting op enkele data Om U een idee te geven van de mate, waarin het onkruid bij de diverse systemen werd bestreden, geven wij U gemiddelde cijfers voor de onkruid bezetting op een aantal tijdstippen. Een hoog cijfer betekent weinig onkruid. Gebruikt middel Onkruidbezetting (resp. 25 mei, 30 juni en 12 augustus) D.N.O.C. bij opkomst 9 9 81;-< D.N.O.C. bij 5 cm. 10 9 8 M.C.P.A. bij 5 cm 788/< 8 Ivosit bij 5 cm. 93/« VI* 6 Schoffelen 5*/4 7 V« 55/< (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1