Cjroen 'ZwarteJ'exeU in het harL, NeüS DoopsgezindTexel nam afscheid van ds. H. van Bilderbeek Bakk &AMPC Elke was een wissewas wasautomaten. er's Ijzerhandel n.v. Verbouwing ,,'t Skiltjebegonnen Oudeschilders steken zelf de handen uit de mouwen Financiële toestand Kunstkring Texel hersteld Maar toch dringend geld nodig verkouden VRIJDAG 10 APRIL 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7851 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roojj Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. Op een bijzonder originele manier heeft de Texelse Doopsgezinde Gemeen te woensdagavond j.l. afscheid genomen van haar predikant, ds. H. van Bilder beek. Beseffende, dat hun scheidende herder niet gebrand was op lovende toespraakjes zonder meer, kozen de or ganisatoren een attrakticve vorm, om de verschillende gebeurtenissen binnen de gemeente gedurende de ambtsperiode van ds. Van Bilderbeek te belichten. Het programma had een ,,Dit is Uw leven"-karakter. Door een aantal per sonen werden met de scheidende pre dikant gesprekjes gevoerd over allerlei aangelegenheden Op deze manier werd bereikt, dat ds. Van Bilderbeek zelf een hoofdrol speelde in dit „stuk van zijn leven". Namens alle echtparen, waarvan tij dens zijn Texelse periode door ds. Van Bilderbeek de huwelijken werden inge zegend (niet minder dan 27 stuks!) werd door het „jongste" echtpaar in de ge meente, de heer en mevr. Van der Kooi-Heijmans. een mandje met bruid suikers overhandigd Een reglements wijziging, die in 1958 plaatsvond, werd door één van de daarmee belaste com missieleden, de heer M. Mantje, nog eens nader toegelicht. Ds. Blanksma-van der Zwaag was uit Friesland overgekomen, om nog enige dingen te vertellen uit de periode, gedu rende welke ze met ds. Van Bilderbeek op Texel heeft samengewerkt. De PTT had een speciale telefoonlijn aangelegd, waardoor het mogelijk was gesprekken te voeren met de vroegere Oosterendse predikante ds. Reinhold- Scheuermann; met oud-lid en oud voorzitter, de heer H. de Jongh van Terschelling, met mej. G. de Wilde uit Steenwijk, namens de werkkampen op „Bloem en Bos" en met ds. Beekhuis uit Veenwoude-Zwaagwesteinde, die een reisgenoot van ds. en mevr. Van Bilderbeek was tijdens hun trip naar Amerika in 1961. De heer Kassenaar, kerkmusicus, ver telde iets over de kerkmuzikale „expe rimenten", ds. Oskamp uit Den Hoorn over de kanselruil met de N.H. Kerk. Namens het Texels Theologen Convent voerde kapelaan Stam een alleraardigst gesprek. De heer J. de Vries met baard belichtte de maandagmorgen activiteiten op de markt; mevr. Boer- horst-Veenstra, las een brief van mej. Betrouwbaarheidsritten voor landelijk kampioenschap KEES RAN WON TWEE GOUDEN MEDAILLES Onze plaatsgenoot C. Ran heeft in de drie laatstgehouden betrouwbaarheids- ritten voor het landelijke kampioen schap twee gouden en één zilveren me daille in de wacht gesleept. De eerste rit werd gehouden te Lage Mierde in Brabant, waar in de 240 km. lange rit 7 straf punten werden gemaakt. Ran bezette de zesde plaats met 14 kampioenspunten: een zilveren medaille. De tweede rit werd 21 maart gehou den te Meerkerk in Zuidholland, waar gereden werd over een parcours van 200 km Ran bezette zonder strafpunten en met 20 kampioenspunten de eerste plaats: een gouden medaille. Zaterdag j.l. werd te Marum in Gro ningen over 140 km de derde rit ver reden. Met 0 strafpunten (20 kam pioenspunten) kreeg de succesvolle Texelse rijder in de klasse t/m 100 cc. wéér een gouden plak toegekend. De betrouwbaarheidsritten werden in de klasse t/m 250 cc. ook meegereden door een tweede Texelaar, de heer J. Grisnigt. Deze liet in Lage Mierde 1 strafpunt en 10 kampioenspunten no teren: zilveren medaille. Te Marum had hij 33 strafpunten en bereikte de vijfde plaats, 12 kampioenspunten, waardoor hij de bronzen medaille verdiende met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. Koburg uit de USA voor, speciaal voor dit doel geschreven. Namens de leden uit en rond De Waal vertelde mevr. Bakker, „Mennohoeve", het één en ander over het sluiten van de Doops gezinde kerk aldaar. Met behulp van de antipendia, die het hele jaar de kerk sieren, vertelde mevr. Laan-Boogaard het een en ander over de betekenis van kleur en symbolen van deze handwer ken. De heer De Jager bracht de dank over namens de bewoners van de Gol- lardsstichting en mej. Hanny Krugers namens de leerlingen- catechisanten van de RHBS. Tot slot brachten de heren D. Bruin, L. v.d. Wulp en Fr. Zegel een reprise van het succesliedje „Toen ik een heel klein jongetje was", dat in de revue t.g.v. het 40-jarig jubileum van de zusterkring zijn eerste opvoering kreeg. Mevrouw Van der Kooi en mevrouw Veldstra spraken namens de Bijbel cursussen een bijzonder ABC uit. Na mens de Gemeente boden toen de heer en mevr. Laan-Kistemaker de scheiden de predikantsfamilie een aantal ge schenken aan. In zijn dankwoord memoreerde ds. Van Bilderbeek nog even de belangrijke dingen, die gedurende zijn verblijf op Texel veranderd, verbeterd of tot stand gekomen zijn. Met hem mag de Texelse Doopsgezinde Gemeente terugzien op een bijzonder belangrijke en vruchtbare periode A.s. zondag, om twee uur n.m. zal ds. Van Bilderbeek voor het laatst in zijn Texelse Gemeente voorgaan. Moge voor hom in Leiden een even voorspoedige en succesvolle ambtsperiode weggelegd zijn. ZAAK TEGEN TESO-KAPITEIN AANGEHOUDEN Den Helder „U kunt handiq klet sen", was het commentaar van rechter mr. C. W. F. Pot tegen kapitein K.S., die schuldiq of medeschuldig wordt qeacht aan de aanvarinq tussen de Texelse veerboot „De Daqeraad" en vissers- kotter „Texel 25" op 4 november vorig jaar. De aanvaring vond plaats voor de haven van Den Helder in dichte mist. Dinsdag verscheen de heer S. uit Oudeschild, kapitein van de „Dageraad" voor de kantonrechter, waar hij zich fel tegen de beschuldiging uitliet. „Hoe durven jullie zoiets zeggen, dat is een belediging" De officier van justitie, mr. F. van der Dussen, eiste een boete van ƒ150,of 30 dagen hechtenis. De zaak zal worden aangehouden tot 19 mei, omdat de verbalisanten gister morgen niet aanwezig waren. De aanvaring tussen de „Dageraad" en TX 25 gebeurde 4 november 's mor gens in een dichte mist op driekwart mijl van de Helderse haven De TX 25 voer uit Oudeschild naar Den Helder om een van de opvarenden op te halen, voordat het schip naar de visgronden zou vertrekken. De „Dageraad" had achteruit varend de haven van Den Helder verlaten en was juist gekeerd. Bij de aanvaring liep vooral de Texelse kotter flinke averij op. De „Dageraad" kon de veerdienst blijven onderhouden. De heer S. had weinig goede woorden voor de beschuldiging. „Er werd niet gevaren, het schip lag stil, buiten de vaargeul. Wij wilden net koers zetten naar Oudeschild toen de kotter op ons af kwam". Via het radarscherm had de kapitein van de „Dageraad" niets gezien. „Als het schip draait, heb je met veel aan de Vervolg pagina 2 OUDESCHILD Tijdens de laatstgehouden verqaderinq van de Stichting Dorpshuis 't Skiltje in het Dorpshuis is uitvoerig gesproken over de verbou- winq en uitbreiding van het gebouw, die inmiddels is begonnen. De voorzitter, de heer J. D. Koning, deelde mee, dat door prijsstijgingen van materialen en verhoging van arbeidslonen, de twee jaar geleden gemaakte begroting moet worden herzien. Omdat men bij het aanvragen van de subsidie was uitge gaan van het oorspronkelijke lage bedrag dat met de verbouw gemoeid zou zijn, heeft men goede hoop, dat ook de toegezegde subsidie nog iets kan worden vergroot. Het zal in ieder geval qeprobeerd worden. Voorlopig blijft echter een bedrag te overbruggen van ƒ26.000,een som die de qemeen- schap van Oudeschild zal moeten opbrengen. Het is de bedoeling, dat hier voor een gangbare rente wordt betaald. Het bedrag kan echter belangrijk worden gedrukt als er bij het slopen bruikbare materialen vrijkomen. Maar vooral als een flink aantal mensen bereid is zelf de handen uit de mouwen te steken bij bepaald werk, wordt enorm veel bespaard. De leden van de klaverjasclub hebben het goede voorbeeld gegeven. Vijftien personen gaven zich spontaan op voor het uitvoeren van sloopwerk, waaraan woensdag j.l. is begonnen. Ook bij het schilderen en het grondwerk kan men zelf iets doen. Gehoopt wordt nu op blijvende medewerking, zowel overdag als 's avonds. Uit de aanwezigen, die overigens in bescheiden aantal waren opgekomen, kwamen naar aanleiding van de bouw plannen diverse vragen naar voren, die door de voorzitter naar genoegen wer den beantwoord. Af en toe aangevuld door de heer J. M de Vries, de recrea tieconsulent, die een gedeelte van de avond bijwoonde. De verbouwing is dus aan de gang. Het bestuur rekent op de medewerking van alle Oudeschilders om het projekt tot een goed einde te brengen. Finan ciële toezeggingen kunnen nu al wor den gedaan. De wijze en tijd, waarop het beloofde bedrag voldaan wordt, kan later worden geregeld. Het bestuur roept alle Oudeschilders op te tonen, dat zij achter de plannen staan door steun te verlenen door financiële bij dragen en/of werkkracht. Uit het jaarverslag, dat door de secre taris, de heer F. Zegel aan het begin van de vergadering werd voorgelezen, bleek, dat in het dorpshuis diverse en talrijke activiteiten hadden plaatsge vonden. Hier blijkt uit, dat het dorps huis in een grote behoefte voorziet. Intensieve gebruikers zijn de Klaverjas club en de Bejaardensociëteit. De penningmeesteresse, mej. T. Blom, vertelde, dat door de strenge winter van 1963 er toen minder bijeenkomsten waren geweest dan in 1962, waardoor ƒ1200,minder werd ontvangen. Dit nam niet weg, dat van een financieel bevredigend jaar kon worden gespro ken. Ten behoeve van de verbouw was van het Kon. Julianafonds een bedrag van ƒ3000,aan subsidie ontvangen. Helaas kon de stichting niet worden vrijgesteld van overdrachtskosten. (Het gebouw werd zoals bekend door Het De financiële situatie van de Stich ting Kunstkring Texel, die vorig jaar zeer slecht was, heeft zich hersteld. Het grote verlies, waarmee vorig jaar de boeken werden afgesloten, heeft men weten weg te werken door de uitgaven voor de verschillende evenementen van de serie 1963 zo klein mogelijk te houden. O.a. door samen te werken met de Stichting Wikor kon het on langs opgevoerde toneelstuk door de toneelgroep „Het Masker" voor de helft van het bedrag worden uitge voerd dat er anders mee gemoeid zou zijn. Ondanks dit gelukkige feit, heer ste er op de onlangs gehouden jaar vergadering van de Stichting in het dorpshuis te Den Burg een weinig op timistische stemming. Verschillende aanwezigen brachten naar voren, dat de belangstelling van de gemiddelde Texelaar voor de culturele evenemen ten die in het kader van de activiteiten van de Kunstkring worden ontplooid, nog zeer gering is. Er zijn zelfs eilandbewoners die de Kunstkring als een concurrent zien van de bestaande toneelverenigingen. Alge meen schijnt men de Stichting te be schouwen als een door import-Texelaars in het leven geroepen instelling, waarbij men als „gewoon" mens niets te zoeken heeft. Een flink aantal leden is echter le vensbelang voor de Kunstkring. Met het organiseren van culturele evenementen zijn steeds hogere bedragen gemoeid. Vooral het uitnodigen van een gezel schap beroepstoneelspelers kost enorm veel. Een groot ledental zou dit be zwaar uiteraard doen vervallen, waar door men in staat zou zijn het aller beste en „dus" allerduurste te laten komen. In het uitnodigen van middelmatige gezelschappen wil men de oplossing beslist niet zoeken. Een oplossing is misschien solo-toneel of voordracht, waarbij dus aanzienlijk Een TESO-candidaat, die commercieel z'n mannetje staat J. C. BRUIN (T.E.M.) Adv. Ingez. med. Eigen Gebouw geschonken aan de Stichting Dorpshuis 't Skiltje). Dat scheelde maar liefst ƒ1000, Door vertrek naar elders namen tien leden in de afgelopen periode afscheid, zeventien nieuwe leden werden inge schreven. Per 1 januari waren er 195 donateurs, die gemiddeld ƒ2,per per soon betaalden. Nieuwe donateurs zijn zeer welkom en een verhoging van de donaties eveneens. De rekeningnazie- ners, de heren A. Dootjes en D. Witte, hadden de boeken in goede orde be vonden. Ze meenden dat mej. Blom voor haar accuratesse een pluim heeft ver diend. Met algemene stemmen werd de wij ziging van enkele punten in de statuten goedgekeurd Bestuursverkiezing De aftredende mevrouw Haker en' de heren J. D. Koning en H. Bekker wer den herkozen. Wegens vertrek naar elders trad ook de heer J. Barhorst af Voor hem werd de heer A. Dootjes ge kozen. Het bestuur is nu als volgt sa mengesteld; J. D. Koning, voorz., Fr Zegel, secretaris; mej. T. Blom, pen ningmeesteresse. Als leden hebben de heren J. Bakker, H. Bekker, mevr. Ha ker, G. Stolk, W. Vlas en A. Dootjes in het bestuur zitting. VERGADERING T.E.S.O. Bezoekers van de aandeelhouders vergadering van T.E.S.O. worden erop attent gemaakt, dat de zaal van „De Oranjeboom" van 7.30 uur n.m. af zal zijn geopend. De vergadering begint om 8.30 uur. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 april 1964 Geboren: Johan Willem Adriaan, zv. Jacob Voorthuijzen en Francisca D. G. v. Zijll; Jan Dirk, zv. Pieter de Wit en Irene J. M. Roeper. Ondertrouwd: Jelle Visser en Maartje H. Koorn; Harry Trent en Adriana W. Heijmans. Overleden: Harm Mulder, oud 54 jaar. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZITGELINGEN Woensdag 15 april a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. I minder artiesten zijn betrokken. Minder moeilijk is het met de muziekgezel- schappen gesteld; deze zijn onder voor de Kunstkring gunstige condities heel wat gemakkelijker naar Texel te krij gen. Leden werven? Nagegaan werd of er geen mogelijk heden bestaan, het ledental wat te ver groten. Voorgesteld werd in de dorpen contactpersonen te benoemen, die tot taak hebben de mensen op te wekken om van de mogelijkheden, die de Kunstkring biedt, te profiteren. Veelal denkt men te zakelijk. In plaats van een abonnement te nemen op de gehele serie van het jaar, ziet men daar van af omdat wordt gedacht dat men misschien niet alle evenementen zal kunnen be zoeken, waardoor men economischer een kaartje per evenement kan kopen. Als een mentaliteit ontstaat, waarin men vóói alles een voor Texel belang rijke instelling als de Kunstkring wil steunen, wordt de situatie heel wat gunstiger. Uit het door de penningmeester, de heer P Zeegers, voorgelezen financiële verslag bleek, dat de Stichting over een batig saldo van ƒ107,23 beschikt. Toch waren de cijfers mede de oorzaak van de geuite ongerustheid, want zo wel de inkomsten als de uitgaven waren belangrijk lager dan vorig jaar. Dat duidt niet op gezonde groei. Serie 1964 Voor 1964 vermeldt de serie 'twee muzikale en twee toneeluitvoeringen. Op 4 juni zal tijdens de Stadsfeesten in de grote feesttent een uitvoering wor den verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest Op 7 juli zingt Aafje Heynis in de Herv. Kerk te Den Burg met begeleiding van Felix de Nobel. Op nog niet bekende data zul len toneelvoorstelling worden gegeven, waarvan één door beroepsspelers en één in samenwerking met de Natu. Tijdens de bestuursverkiezing werd mevr. Bruin-Over benoemd in de vaca ture van mevr. Van Loon. De heer Hennephof nam de plaats in van de heer Schalkwijk en Ds Waardenburg werd herkozen Een TESO-candidaat, die commercieel z'n mannetje staat J. C. BRUIN (T.E.M.) Adv. Ingez. med. OVERDENKING; GEDENK, DAT JEZUS CHRISTUS UIT DE DODEN IS OPGEWEKT „Ik heb het vergeten" zijn woorden, die wij zelf nog wel eens bezigen, of van anderen horen. Vergeten is een menselijke eigen schap. De één is er minder mee behept dan de ander. Wat kan een mens er in feite aan doen, dat hij iets vergeten heeft! Dit alles schuilt zo'n beetje achter de woorden: „Ik heb het vergeten". Onze vergeetachtigheid kan soms zeer nadelige gevolgen hebben, voor onszelf of voor anderen Denkt U eens is, hoe ernstig het zou zijn, als een dokter een zwaar zieke zou vergeten. U weet het, als U vergeet belasting te betalen Als U een verjaardag vergeet, kan dat vaak heel verdrietig zijn voor de jarige. En U kunt zelf doorgaan. Maar de gevolgen van al onze ver geetachtigheid zijn echter nog niets vergeleken bij het vergeten van het feit, dat Jezus Christus uit de doden opgewekt is. Pasen ligt weer 14 dagen achter ons. Wij weten allen, of wij geloven of niet, wat op Pasen gevierd wordt. De Op standing van Jezus Christus. Dat is een gebeurtenis, die afwijkt van alle andere historische gebeurtenissen. Hier is de dood overwonnen. Jezus leeft. Dit zullen wij niet vergeten, als wij waarlijk geloven En als wij het nog niet kunnen geloven, dan geldt het zelfde. „Jezus leeft". En wij kunnen deze Jezus telkens weer ontmoeten En als wij daarmede ernst maken, Hem zoeken, dan zullen wij Hem ontmoeten en vinden. In de 40 dagen, dat Jezus nog op aarde was. hebben verschillende men sen Hem ontmoet. Maar zij zochten Hem ook ernstig. En zo is het nog. Pasen kan ook voor ons realiteit worden. Telkens weer. Zoekt en gij zult vinden. Dit is een belofte, die Jezus ons geeft. W, A. S. PLAKPLAATJES EN SLUITZEGELS NOG IN VOORRAAD De autoplakplaatjes en sluitzegels met het stadsfeestenvignet zijn nog uit voorraad verkrijgbaar. De sluitzegels voor 2 ct bij de bekende adressen en de autoplakplaatjes voor 50 ct. bij de ben zinestations en de boekhandelaren. AANDEELHOUDERS VAN TESO Onderstaand treft U in ALFABETISCHE volgorde de namen van zes Texelaars aan van verschil lende richting en overtuiging. Zij hebben gemeen dat zij behoorlijk commercieel zijn onderlegd en dat zij bereid zijn zich kandidaat te stellen als commissaris Uwer N.V. M. BAKKER, „Electrohuis Bakker" J. C. DROS, Dros' Smederij, Eierland L. VAN DER GEEST, dir. L.T.B. B. KLEINHUIS, dir. T.E.M. C. J. VAN DER KOOI, „Dros' Magazijn" J. VAN STRIEN, dir. Loonbedrijf „Texel" Een aantal aandeelhouders.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1