op staat Moord op Oudejaarsavond Pu rol BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF houdt™ rubriek voor I 'V WilflkJii1! LANDBOUW en VEETEELT c Wisselbeker met „Ouwe Sunderklaas" Stichting Cultureel Werk Texel vergaderde TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1964 „VROEGE" EN „LATE" STIKSTOF We menen wel te mogen zeggen, dat iedere veehouder op Texel weet, dat stikstof „iets" doet. Over de mate, waarin dat het geval is, kan er nog wel verschil van mening zijn, maar de meeste veehouders hebben wel onder vonden, dat door stikstof de grasgroei flink wordt aangezet. Minder bekend is waarschijnlijk, dat het effect van een stikstofbemesting sterk afhankelijk is van de tijd, waarin de stikstof wordt gegven. Een zelfde hoeveelheid stikstof doet nl. in elk ge deelte van het groeiseizoen niet het zelfde. Het effect van op verschillende tijden gegeven stikstof is nagegaan door het Instituut voor Bodemvruchtbaar heid te Groningen. En uit dit onderzoek zijn zeer frappante verschillen naar voren gekomen, die voor de praktijk van groot belang zijn. In de jaren 1957 en 1958 is voor hoe veelheden stikstof, die varieerden van nul tot 120 kg. zuivere stikstof per ha. het effect van 1 kg. zuivere stikstof be paald. En dit voor verschillende mo menten in het groeiseizoen. De stikstof werd nl. gegeven in april, juni en au gustus. In al deze gevallen werd na een groeitijd van 7 weken bepaald wat de stikstof had gedaan. De basis van ver gelijking was hierbij niet de hoeveel heid vers gras, maar de hoeveelheid droge stof. Het is nl. bekend, dat herfst- gras veel meer water bevat dan voor jaarsgras en uiteindelijk gaat het niet om het water, dat in het gras aanwezig is, maar om de droge stof, d.w.z. het gedeelte, waarmee de dieren hun buik kunnen vullen. Onderstaand tabelletje geeft U het resultaat van dit onderzoek. Meeropbrengst aan droge stof per kg. zuivere stikstof Stikstof in 1957 1958 April 23 kg 33 kg Juni 20 kg 26 kg Augustus 15 kg 15 kg In het jaar 1957 kreeg men dus van de in april gegeven stikstof een I1/'* maal zo groot effect dan van de in augustus toegediende stikstof. In 1958 was dit zelfs tweemaal zo groot. Als we daarbij in aanmerking nemen, dat voorjaarsgras bij de veehouders veel hoger staat aangeschreven dan herfstgras is het duidelijk, dat het van het grootste belang is om in het voor jaar zijn slag te slaan. Als U dit leest is het npg geen half april en U hebt dus nog de kans om van het gunstige effect van een voorjaarsstikstofbemesting te •profiteren. AANDACHT VOOR DE RUILVERKAVELING Het feit, dat de werkzaamheden van de ruilverkaveling op het veld binnen enkele maanden vrijwel geheel stil ko men te liggen, betekent niet, dat er nu ook niets gebeurd. „Achter de scher men" gaat het werk door. Dit werk heeft vooral betrekking op het klaar maken van de plannen voor het volgend jaar. De Plaatselijke Commissie streeft er nl. naar om het grote werk van de Ruilverkaveling in 1965 zoveel mogelijk te beëindigen. Om dit te realiseren is het in ieder geval nodig, dat de plannen in de herfst van dit jaar gereed zijn. De Commissie hoopt in ieder geval de aanbesteding van het werk nog in 1964 te kunnen houden. Naast het werk, dat als het ware vanzelfsprekend in de plannen voor de kavelinrichting wordt opgenomen, zijn er een aantal objecten, die meer een particulier karakter dragen. We denken hierbij aan het draineren van de grond, egalisatie-werkzaamheden, plaatsen van tuinwallen enz. Tot nu toe was het zo, dat ook eige naren van grond, waar de eigenlijke verkavelingswerkzaamheden reeds ge reed waren gekomen, nog de gelegen heid kregen om achteraf tot drainage over te gaan. In enkele gevallen zijn de draglines ook teruggekomen om ge breken, die meestal betrekking hadden op wateroverlast weg te werken. De Commissie wenst hier binnenkort een punt achter te zetten. Tot uiterlijk 1 september a.s. wordt nog de gelegenheid gegeven om voor de reeds klaar gekomen gebieden aanvra gen in te dienen voor zgn. particulier werk als drainages en egalisaties. Ook de eigenaren, die nog in afwachting van het werk van de kavelnchting leven, wordt aangeraden bij de bespreking van het kavelwerk direct op te geven welke percelen gedraineerd moeten worden en welke andere werkzaamhe den men wenst uit te voeren. Het is derhalve voor iedere eigenaar van grond in de ruilverkaveling van belang na te gaan welk werk hij even tueel nog uitgevoerd wil hebben. Pro beer te voorkomen, dat U straks achter het net vist. C. v Gr. TEXELSE MARKT Maandag werden aangevoerd: 64 nuchtere kalveren ƒ40,ƒ130,20 schapen 80,- ƒ125,3 koeien ƒ800,ƒ1000,—; 8 biggen 75, 80,1 lam (sog) ƒ25, SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van woensdag 1 april: J. Dijt-P. Eelman 01 L. J. Vlugt-C. Joustra 1/tVs A. Ter.pstra-J. Hoogerheide 01 F. R. Drevel-O. Feitsma 10 Vlugt bouwde langzaam maar zeker aan het behalen van een voordelige uit slag en kwam gewonnen te staan. Op het kritieke moment liet hij echter de winst nog glippen. Hoogerheide won, ondanks een achterstand van enkele pionnen. Dijt liet zich verrassen door een matzet, terwijl Feitsma het niet verder bracht dan een tiental zetten, door in de opening te falen Drevel (64 58%) maakte gebruik van het gedeeltelijke verlies van Joustra 1(62.50%) door weer beslag te leggen op de eerste plaats. Verder bleef de stand praktisch ongewijzigd. Met nog 4 partijen te spelen gaat het er nu wel om spannen 51. „Die ellendige telefoon ook altijd!", riep drs. J J Delijn Trecker nijdig uit. „Je kunt op ons departement ook nooit eens rustig aan je werk blijven". „Zeg dat wel, mijn waarde", viel mr. Fotsjes hem bij. „Als je niet oppast heb je zo een hartkwaal op ons departement. Er worden hier veel te hoge eisen aan je werkkracht gesteld, maar ja gelukkig geeft een pokertje wat aflei ding op zijn tijd. Dat komt een hoge ambtenaar wel toe, dunkt mij". En wiens pen zal nu in staat zijn de schrik en de ontsteltenis te beschrijven, die zich aftekenden op de beschaafde 34. Tante Anne is overstuur geraakt, want haar neef is er achter gekomen, wat haar bron van inkomsten is. Jan Gillissen is een rechtschapen jongeman en hij vond het verschrikkelijk om tot de ontdekking te komen, dat zijn tante een woekeraarster was. Hij dreigt met de politie en spreekt er schande van. De ruzie wordt bijgelegd ik memoreerde dit reeds en op advies van de neef zal tante Anne naar Dor ringen komen om daar oud en nieuw te vieren en de kwestie verder met haar neef uit te praten. Maar tante Anne is helemaal niet van plan om met haar praktijken op te houden. Integendeel. Collega Veenstra heeft ontdekt, dat de vrouw tussen 28 en 31 december nog ruim zeshonderd gulden heeft uitge leend. En intussen .prakkizeert ze over het probleem: hoe snoer ik de mond van mijn neef? Ze heeft toegezegd naar Dorringen te komen en ze zal wel schrijven hoe laat ze arriveert. Behalve haar pleegdochter heeft ze nog een protégé: Michiel Hendrikse, die ook hier aanwezig is. Giel, zoals hij genoemd wordt, was bestempeld tot pleegzoon van tante Anne, maar omdat hij niet bepaald een gehoorzame jongen was, kwam hij al gauw in moeilijkheden met de politie. De Amsterdamse recher che is eens gaan neuzen in zijn verle den en daaruit bleek, dat Giel al op 16- jarige leeftijd met de justitie in aan raking kwam, dat hij op 17-jarige leef- gelaalstrekken van drs. Delijn Trecker, toen hij hoorde wie daar aan de lijn was. „Juist...-, juist, commissaris", stamelde hij. „Wij zullen de zaak on middellijk in handen van Zijne Excel lentie de minister leggen". Toen legde hij volslagen wanhopig de telefoon weer op de haak „Wat is er. is er oorlog?", vroeg mr. Fotsjes ontdaan. „Was het maar waar. Het is veel erger", antwoordde drs. Delijn Trecker somber, „We zullen aan het werk moe ten, want er schijnt de een of andere voetballer ontvoerd te zijn. Karei tijd een voorwaardelijke veroordeling heeft gekregen: een maand tuchthuis met een proeftijd van twee jaar. En nog vóór zijn 18e jaar reeds met deze in richting kennis maakte. Ik zal verder niet alles opsommen, wat deze jonge man al aan misstappen deed. maar op zijn 21e jaar kwam hij uit een opvoe dingsgesticht en klopte netjes bij tante Anne aan, die op haar manier een zwak had voor Giel en hem weer verder hielp Maar Giel had een gruwelijke hekel aan werken en hing de nozem uit op de Nieuwendijk. Tante Anne gaf hem af en toe wat geld, doch dat was natuurlijk niet genoeg. Giel hing smoesjes op van zaken, die hij ging doen en leende zo genaamd handelskapitaal. Dat ging enige tijd goed, tot tante Anne er ge noeg van kreeg. Het bedrag was intus sen al opgelopen tot rond tweeduizend gulden, dus eiste ze teruggave. Van dit laatste gesprek was Jan Gillissen ge tuige. Althans, hij hoorde Giel's stem. Achteraf is nu gebleken, dat tante Anne meer narigheid had met haar schuldenaren en ze wilde daarom nog niet meer moeilijkheden hebben. Giel moest haar helpen En Giel accepteerde, temeer omdat tante Anne beloofde alle schuld kwijt te schelden, als hij deed, wat ze van hem verlangde. Na enige aarzeling beloofde Giel dit. We komen nu op woensdag. Giel moest een auto huren Dat gebeurde. Van een garage uit de Willemstraat huurde Giel een oude Ford Consul en daarmee reed men in de namiddag naar Dorringen. Tante Anne wist het adres van haar neef: Parklaan 4, maar wist verder heg noch steg in ons dorp, om dat ze er nog nimmer geweest was. Ze stelde zich op de hoogte van de ligging Kleurtjes of Geurtjes of zo iets. Hij is op weg naar Italië. De politie verwacht nu van dc minister, dat deze zekere diplomatieke stappen zal ondernemen. We zullen naar de baas moeten, Fotsjes. Er zit niets anders opEn kijk, daar lopen de twee ijverige dienaars van het vaderland al door het gebouw, op weg naar de werkkamer van de minister „Belachelijk! Diplomatieke stappen voor een doorgewone voetbal ler!" smeerde mr. Fotsjes. „Zeer juist", zei drs. Delijn Trecker op 2ijn beurt, „Zo iets kan de regering doen vallen Tijdens de onlanqs qehouden ver gadering van het centraal bestuur van de Stichtinq Cultureel Werk Texel werd voorzien in enkele vacatures in de commissie van toezicht op de mu ziekschool. Nadat in een voriqe verqa- derinq de heer J. D. Roeper te Den Burq in deze commissie was benoemd, werden nu de heren H. Wierinqa te Oosterend en de heer G. A. Smeenk te De Cocksdorp er aan toegevoegd. Met vreugde werd kennisgenomen van het feit, dat de verbouw van het dorpshuis ,,'t Skiltje" is begonnen. Ook de plannen tot oprichting van een Stich ting „Gemeenschapscentrum Ooster- end" zijn in gevorderd stadium Het stichtingsbestuur besloot voorts het ge meentebestuur te gaan adviseren met betrekking tot de besteding van het in gestelde kunstvoorwerpenfonds. De plannen voor de stichting van een openbare leeszaal op Texel zijn intussen aan het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voorgelegd. De stichtingsacte werd door de vergadering gunstig ontvangen. Sportleraar Ingesteld werd een studiecommissie, die zal moeten nagaan in hoeverre het mogelijk is in samenwerking met dc Texelse sportverenigingen een sport leraar aan te werven, aan wie grotere zekerheden kunnen worden geboden, dan tot nu toe mogelijk bleek. COLLECTANTEN GEVRAAGD VOOR DE EMMABLOEM-COLLECTE Het Witte Kruis „Texel" hoopt in de periode van 13 t/m 19 april as. de traditionele „Emmabloem-collecte" te houden ten bate van de tuberculose bestrijding op Texel. De opbrengst van deze collecte is in zijn geheel bestemd voor „Het Witte Kruis" en hangt voor een groot deel af van het aantal collec tanten, dat hieraan hun medewerking wil verlenen. Toestemming voor deze collecte werd verleend door het college van Burgemeester en Wethouders van deze gemeente Voor het slagen van deze collecte doen wjj een dringend be roep op Uw medewerking door U op te geven voor collectarJ(e) bij onderstaan de adressen: H. K. Remmers, H Melissen, Den Burg; J. Th. Boom, Oudeschild; Mevr. Bakker-Witte en G. Kikkert, Den Hoorn; Mevr. Eelman-IToogenbosch, De Koog; B Paagman, Eierland; J J Westdorp, De Cocksdorp; Mevr, Bakker-Bruin, De Waal; F Witte en J. Bakker, Oosterend, of. bij een van de Wijkverpleegsters. Het Bestuur van het Witte Kruis zegt U bij voorbaat hartelijk dank voor de medewerking. Voor werden aan een aantal Texelse verenigingen subsidies toegezegd Aan de leerlingenvereniging van de RHBS werd een bedrag van ƒ100,toegewe zen, aan de afd. Texel van de NATU 225,(in verband met de gehouden NATU-zomerbijeenkomst 1963), aan het Kon T xels Fanfare ƒ840,en aan het fanfarekorps D E.K. te Den Hoorn ƒ160,ter aflossing van uitstaande schuldverplichtingen wegens aankoop van instrumenten. De Paardensportvereniging werd een risicogarantie toegezegd voor het ko mende concours-hippique. Aan B. en W is voorgesteld voor kin derfeesten in de dorpen in het kader van de viering van het 550-jarig stads recht, een bescheiden bijdrage be schikbaar te stellen. Ouwe Sunderklaas Tijdens de vergadering heeft men zich ook beraden over de vraag, hoe dc deelname aan het Ouwe Sunderklaas- feest op Texel kan worden gestimuleerd. Een voorstel om voor elk dorp een wis selbeker beschikbaar te stellen, naast de bestaande bekers, zal nog nader worden bezien. De uitvoering van de plannen tot stichting van een cultureel centrum te Den Burg (bij technische school) laat zich hoopvol aanzien. Tenslotte werd de samenwerking goedgekeurd met de Volksmuziekschool van Den Helder vooi wat betreft de tewerkstelling op Texel van de leraar orgel, de heer B J Wolters. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 31 maart 1964 Gevonden te Den Burg: 1 wollen lichtgroene kindcrwant met grijs doorwerkt, idem blauw wit enit rode en groene kruisjes; mond harmonica merk Diamant; crèmeachtige da- mcshandschoent rechter» wol, gebried; auto- wieldop merk Simca; regenbrock: een paar rood-wit-blauwe wollen wanten Noors motief; rijwielkinderzitje; 1 grijsgroene wollen want; gele kindcrportemonncc inh huskaariabonnc- ment. bcigckleurige ceintuur met koperen gesp. afk. van een herenjas; dubbele grijze fietstas; zwarte ijsmuts met roodwitte streep; snoer van een elcktr gehoorapparaat; metalen blikopener; blauwe wollen k'ndcrwant; rood zwart gestreepte das lichtblauwe en lichtbruine knipporlcmonnecs voor kinderen, donkerblau we muts met kwastje; twee delige hengelstok met molen merk RU-Rccord; kinderleesboekje Ventje Vijfhaar; 2-wielig blauw kinderfietsje met crcme spatborden; bruine herenportemon nee; platte rode zaklantaarn met chroom: ketting met hanger, blauwe steen; bankbiljet ƒ100,weegschaaibak. wieldop in het mid den rood met letter S; autosleutel Borgward no. 35233; sleutelring met 2 sleutels merk Yale Hel bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18 00 uur. WEET U DAT... de bekende hoortoestellenspeciallst GEERVLIET NV, uit Amstei dam elke woensdag volgende op de Ie dinsdag van de maand aanwezig Is bij de firma Halee. Beatnxstraat 52. Den Helder voor het geven van Inlichtingen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE In zake de aanschaffing van een hoortoestel? Wij leveren hoortoestellei.. oorhangers en hoorbrlllen van de beste fabrikaten. Komt u eens op onze zitting? U zult er geen spijt van hebben. Desgewenst komen wij u thuis bezoeken. GEERVLIET N.V., Keizersgracht 411, Amsterdam Tel. 237728 (020) van het dorp, reed naar het busstation, liet Giel aan een buschauffeur vragen, waar de Parklaan was en reed erheen. Het was inmiddels al lang donker en langs de Haarlanderweg rijden steeds veel auto's, dus het heen en weer rijden van de Ford viel niet op. Tante Anne constateerde tot haar genoegen, dat er een park liep langs de Haarlanderweg. Ze zocht een plekje op en had haar plan klaar, dat ze met Giel besprak. Want, mijne heren, de moord op tante Anne was een grote vergissing. De da der had namelijk opdracht een ander te vermoorden. Niet tante Anne moest neergeschoten worden in de bocht bij de woning van de heer Van Rijn, maar als slachtoffer was aangewezen de neef, Jan Gillissen. Die moest vermoord wor den!" HOOFDSTUK 17. Een geroezemoes van ontzetting was het gevolg van deze mededeling. Gert pauzeerde even en keek naar Giel Hen drikse, die met een spotlach rond zijn lippen terugblikte en zelfs geen ooglid trilde, toen Gert uitgesproken was. Hoolwerf haalde diep adem en ver volgde „U begrijpt nu wel: tante Anne had alles van te voren tot in de puntjes smetteloos zuiver uitgedokterd. Ze zou om half acht met de bus uit Enschede arriveren. Neef Jan zou haar ophalen en haar koffer dra gen. Tante Anne was zwaarlijvig en liep dus vrij langzaam. Misschien zou ze op het afgesproken punt extra langzaam lopen. Misschien zou ze er op specu leren, dat Jan de koffer wel eens een keer zou neerzetten om een paar ogen blikken uit te rusten In ieder geval was alles zo voorbereid, dat de dader ruim schoots het slachtoffer in het vizier zou kunnen krijgen. Hij liep immers aan de boskant, dus het doelwit was onge hinderd. Aanvankelijk wilde Jan aan de andere kant lopen, maar de buschauf feur heeft tante Anne horen zeggen: loop jij aan de andece kant, als je wilt, want m'n linkerarm is wat stijf van de rheumatiek. Dan kan ik, als het nodig is, met m'n rechterarm op je steunen. Is het niet zo, meneer Van Dalen?" De buschauffeur knikte instemmend „Dat heb ik heel duidelijk gehoord vrijdagavond". „Juist. We weten nu dus, dat ook dit met een vooropgezette bedoeling ge schiedde. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden uitgedokterd. Het park langs de Haarlanderweg lag in het don ker en zelfs al zouden passanten ge tuigen zijn geweest van de moord, dan nog zou de dader in het donker van het park, dat hij in zijn eentje op donder dag 29 december tot in alle uithoeken heeft verkend, ruimschoots de gelegen heid hebben om ongemerkt en ongezien te verdwijnen. Vooral eer de politie ge waarschuwd was, zou hij al lang zijn auto bereikt hebben en kilometers ver zijn geweest. U begrijpt nu eveneens, die van tante Anne de opdracht kreeg haar neef Jan Gillissen te doden, in ruil voor algehele kwijtschelding van alle schulden. Die opdracht kreeg haar beschermeling, Giel Hendrikse. Ont kent u dat, meneer Hendrikse?" Gert keek hem aan en de man in de stoel lachte smalend „Bewijst u dat maar. Misscchien is er wel het een en ander waar van wat u verteld hebt. En u bent heel wat te weten gekomen, maar wie de moord gepleegd heeft, weet u niet, meneer. Ik heb het in ieder geval niet gedaan". Gert glimlachte even „Heb ik dat gezegd, meneer Hendrikse? Heb ik U beschuldigd van moord? Of van dood slag? Ik heb alleen gezegd, dat u van tante Anne opdracht kreeg iemand uit de weg te ruimen. Zelf had ze al jaren een revolver in huis en die heeft ze u gegeven". Gert draaide zich om, trok een la open van een bureau en nam er een revolver uit. „Dit is de revolver, die vroeger aan oom Kees, de overle den man van tante Anne heeft behoord. Ontkent u, dat tante Anne u die gege ven heeft?" Giel haalde verachtelijk zijn schou ders op. „U maakt cm niks, meneer, al doet u nog zo lelijk. Ik heb niemand vermoord. Ik ontken niks en ik beken niks, omdat ik niks ie ontkennen of be kennen heb. U weet immers al zoveel? Vertelt u dan ook maar eens, of er met die revolver geschoten is". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3