7eugü\ Boerderij door brand verwoest Elke was een wissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Contra-gewichten in fuiktorens geplaatst Oorzaak bleef onbekend Moeder met kind door raam gevlucht Oproep aan alle oud-Texelaars Kom naar de Texelse Gastendag op woensdag 17 juni -puistjes Echtpaar Dijksen-Jonker 50 jaar getrouwd VRIJDAG 17 APRIL 1964 met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roo« Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel v""™? tk - 1 m 1 Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Bocrenleen- Handelsdrukkerij (-rTTiPYt 4 //7 ft~ #/7 V/? P 1 Ti 1/1/?t 1/1/11*1' bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart Den Burg, Texel - Postbus II - Tel. 2058 UfT^CU QMTL> J VX11 171 KJ Cl VJ UTU> I Gisteren herdachten de heer C. Dijk- sen en mevrouw A. Dijksen-Jonker het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De heer Dijksen is 76 jaar oud. Hij is een volbloed Texelaar en werd geboren te Den Burg. Met hem en zijn vrouw hebben we een gezellig praatje gemaakt waarbij het natuur lijk over „vroeger" ging. De heer Dijksen ziet terug op een afwisselend werkzaam leven. Met zijn twaalfde jaar ging hij al van school en ging zijn va der helpen in het rietdekkersbedrijf. Later nam hij de zaak over. „We had den veel werk", vertelt hij„Vooral in j de Eierlandse Polder, de Eendracht en de Volharding hielden we alle boerde rijen bij. Ze kenden me over heel Texel, want ik had overal mijn klanten zitten". I Van nabij heeft hij meegemaakt, dat de kleine polder „De Volharding" tenslotte voor de waterwolf bezweek. Naast het rietdekken had Dijksen lange tijd een bollenbedrijf. Geslaagd precisiewerk aan Het Horntje Het organisatiecomité Texel 550 jaar stad heeft een plan uitgewerkt om alle voormalige inwoners van Texel bij de feestelijkheden rond het 550-jarig stads recht te betrekken. Dit zal gebeuren op de TEXELSE GASTENDAG, die op woensdag 17 juni te Den Burg wordt gehouden. Deze dag zal in nauwe samen werking met de Texelse folklore worden georganiseerd. Het is de bedoeling dat de gasten met de boot van 10.30 uur uit Den Helder arriveren en te Den Burg door een bruidsstoet worden opgewacht. Het programma vermeldt een feestelijke rondgang door het versierde Den Burg en een gezamenlijke broodmaaltijd in de grote tentoonstellingstent. Daar zullen de gasten officieel worden verwelkomd door de burgemeester. Later op de dag kan men deelnemen aan een bustocht over het eiland. Gelegenheid be staat om kennis te nemen van de historische tentoonstelling van het Texels Museum, een wagenspel op do Grocncplaats en het volksdansen door kinderen. Natuurlijk bestaat ruimschoots gelegenheid oude kennissen weer eens op te zoeken. De dag zal offi cieel om 5.30 uur 's middags worden besloten, waarna men zelf kan beslui ten te blijven of te vertrekken. De deelnemers zullen te Den Hel der gratis kaartjes voor boot en bus krijgen. Voor even tuele logiesgelegenheid kan echter, ge zien de tijd van het jaar, niet door het organisatiecomité worden gezorgd. Ter bestrijding van de kosten kunnen de deelnemers een vrijwillige bijdrage storten. Omdat dc Texelse Courant door zeer vele oud-Texelaars wordt gelezen, heb ben wij een cpgavestrook afgedrukt, waarvan deze abonnees, als ze belang stelling hebben voor de gastendag, zich kunnen bedienen. De strook moet inge vuld worden opgestuurd naar bet orga nisatiecomité Texel 550 jaar stad, p.a. Raadhuis Den Burg. Onze abonnees op Texel wekken wij op deze krant te sturen naar hun van Texel afkomstige niet geabonneerde relaties aan de overkant, zodat ook zij op de hoogte zijn en zich kunnen op geven. Na het inzenden van de strook ont vangt men binnenkort een officiële uit nodiging met het uitgewerkte dag programma. Opgavestrook. Hierlangs uitknippen. Voorlopige opgave Texelse gastendag Ondergetekende (naam) Adres Mevrouw Dijksen is 72 en oorspronke lijk afkomstig uit Den Helder. „Maar toch ben ik een echte Texelaar!" verze kerde ze ons Op 14-jarige leeftijd kwam ze met haar ouders naar Texel en ging wonen in Den Hoorn. Toen ze trouwde verhuisde ze met haar man naar Den Burg. De jubilerende echtelieden hebben reden om tevreden te zijn. In hun wo ning aan het Schilderend amuseren ze zich kostelijk en genieten van een goede gezondheid. Dat de gezondheid de grootste schat is, ondervond de heer Dijksen in de afgelopen herfst toen hij op een dag zijn bed niet meer uit kon komen, zó stijf was hij. Intussen is hij weer bijna de oude en loopt weer als een kievit. „Maar mijn brommer wil ik verkopen, zet 'm maar in de krant. Het wordt me te gevaarlijk!" PUROL-POEDER wenst metpersonen deel te nemen aan de Texelse gastendag op woensdag 17 juni. Hij/zij neemt wel/geen auto mee en neemt wel/niet deel aan de tocht per autobus over Texel. Het uitgewerkte programma met officiële uitnodiging wordt binnenkort tegemoet gezien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. LAATSTE (AVOND BILJARTCLUB Hedenavond wordt de laatste bijeen komst van de biljartclub gehouden. Op deze avond zullen aan de winnaars van de tweede en derde klasse de medailles worden uitgereikt en zal de clubkam pioen worden gehuldigd. S.V. COCKSDORP Zondag gaat het eerste uit naar Kaagvogels. GESLAAGD Aan de Middelbare Landbouwschool te Hoorn slaagde een dezer dagen de heer Kees Commandeur, „Marico", Den Burg voor het diploma. ZON MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 april op om 5.35 uur en gaat onder om 1945 uur; 22 april op om 5.28 uur en onder om 19.50 uur. Maan: 19 april E.K.; 26 april V M Hoog water te rede van Oudeschild 17 apr. 11.50 en 18 apr 0.08 en 12.25; 19 apr. 0.51 en 13.08; 20 apr. 1.47 en 14.20; 21 apr 3.22 en 16.03; 22 apr. 5 00 cn 17.33; 23 apr. 6.20 cn 18 47; 24 apr. 7.20 en 19.39: 25 apr. 8 03 cn 20.19 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Een felle brand heeft dinsdagmiddag de boerderij „Avanti" van de heer P. Rozcndaal in de polder Het Noorden voor het grootste deel verwoest. Het vuur, dat in de schuur moet zijn ont- stran, greep, aangewakkerd door een krachtige wind, zo snel om zich heen, dat alle blussingspogingen schipbreuk leden. De grote schuur brandde geheel af en het aangrenzende woonhuis werd zo ernstig beschadigd, dat het de vraag is of het weer bruikbaar kan worden gemaakt. De materiële schade is zeer groot. Omdat het vuur door de bewo ners eerst in een vergevorderd stadium werd ontdekt, konden alleen een twin tigtal koeien worden losgemaakt. De inboedel van de schuur, waaronder een melkmachine, een eiersorteermachine, een automatische wasmachine, een diep- vrieskist en een linnenkast met kleding werd door het vuur vernield. De brandweer van Den Burg, die snel ter plaatse was, is zeer vele uren met blussen in touw geweest. Het blussings- werk werd bemoeilijkt door de enorme ïookontwikkeling, die werd veroorzaakt door een grote hoeveelheid hooi en stro. Eerst de volgende ochtend om 9.30 uur werd het nablussen beëindigd. De heer Rozendaal is tegen brandschade ver zekerd. alle macht in de kettingen van de koeien in de aan de brandende schuur grenzende stal los te koppelen. Op het laatste ogenblik ontkwamen de dieren aan de vlammen en de verstikkende rook. De brandweer, die door de buren was gewaarschuwd, deed alles om het woonhuis te redden. Met meerdere stra len werd het vuur bestreden, maar des ondanks ontstond aan de woning ern stige brandschade. Op een gegeven mo ment merkte men dat ook het dak van de woning in brand stond. In allerijl werd een deel van de dakpannen ver wijderd, zodat het reddende water ook daar zijn werk kon doen. Over de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Men vreest dat een onderzoek door de politie weinig zal opleveren, aangezien het vuur alle mogelijke aanwijzingen heeft uitgewist In de schuur speelden geen kinderen en de heer Rozendaal. die er een uur vóór de brand het laatst was geweest, rookt niet. Dc drijvende bok was juist hoog genoeg om het contragewicht boven dc betonnen toren te brengen. Hier ziet men hoe de 3! ton zware kubus uiterst voorzichtig op zijn plaats wordt gebracht oin even later naar beneden te kun nen zakken. Dinsdagochtend om 9 uur werd in de bouw van de fuikhavcn bij Het Horntje een belangrijke fase bereikt. In de ge deeltelijk opgetrokken betonnen lier torens werd het laatste contragewicht geplaatst. Enige tijd geleden was het eerste gewicht al in de andere toren aangebracht. In korte tijd werd het karwei met behulp van een grote drijvende bok verricht. Uiterst behoedzaam werd het 31 ton zware blok opgetild en 10 meter boven de wateroppervlakte gebracht. De kubus werd boven de toren neerge laten en binnen de betonnen wanden in rails geplaatst. De contragewichten moe ten dienen om de 30 meter lange stalen brug, die tussen het landhoofd en de fuikeilanden wordt aangebracht, in I evenwicht te houden. Om het gewicht precies te kunnen vormen zijn in de betonblokken holten uitgespaard, die later met metalen ponsplaatjes worden gevuld. Het gewicht zal dan toenemen tot 55 a 60 ton per stuk. De blokken worden opgehangen aan armdikke ka bels. De manoeuvre moest nu plaats vinden, omdat bij het verder afbouwen van de toren de bok te klein zou zijn. Bij de fuikbouw is nu ook het hoogste punt bereikt. Een dezer dagen is de be kisting geplaatst, met behulp waarvan de fuiktorens worden opgebouwd. De torens zijn vanaf hun fundering gere kend 23 meter hoog. Negen meter zit beneden de wateroppervlakte. De diep.- te is nodig om de contragewichten vol doende naar beneden te kunnen laten zakken. De volgende fase in de fuikbouw is het aanbrengen van de 30 meter lange stalen brug. Dit gevaarte wordt in de eerste week van mei vanuit Rotterdam overgebracht met behulp van een ponton. Over drie weken zal de „Mars- diep de haven van Den Helder kunnen verlaten en ligplaats krijgen aan de buitenzijde van het grote fuikeiland 1 van Het Horntje. De familie had juist gegeten toen mevrouw Rozendaal naar de woonkeu ken liep. Toen ze uit het raam keek, zag ze dat het erf vol rook stond en dat het dak van de schuur brandde. Ze waar schuwde haar man, die op dat moment zijn middagslaapje deed. Deze kwam onmiddellijk in actie om de inboedel te redden Ik schrok vreselijk", vertelde ze ons gisteren. „Omdat ik het nummer van de brandweer niet uit mijn hoofd wist en me ook de tijd niet gunde het op te zoeken, belde ik mijn broer om hulp". Het vuur greep snel om zich heen en omdat het duidelijk was dat ook het woonhuis niet gespaard zou blijven, greep mevrouw haar 2-jarig dochtertje Janny, die in een aangrenzend vertrek in het bed van haar ouders lag te sla pen. „Ik wilde met het kind het huis uit, maar de zijdeur en de voordeur zaten op slot. Toen ik de achterdeur open trok viel op hetzelfde moment met daverend lawaai brandend hout op het asbest van het gebouw. Er ontstond een geweldige steekvlam en ik stond voor een zee van vuur en rook. Met het kind op mijn arm rende ik terug naar het raam aan de voorkant van het woonhuis. De buren sloegen het stuk, zodat ik naar buiten kon stappen!" Van alle kanten kwam hulp opdagen. Op het nippertje slaagde men er met Met alle beschikbare kracht is de Texelse brandweer bezig te redden, wat nog te redden viel van de in 1905 gebouwde boerderij „Avanti" van de beer P Rozendaal. Rechts het woonhuis dat men met moeite kon be houden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: J BEEKMAN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot cn met maandag 13 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 april 1964 Geboren: Johan, zv. Elisabertus Stoer en Aaltje Jipping; Arie Cornelis, zv. Leendert J. Garritsen en Nelly Koorn; Wilke. zv. Wilke Wassenaar en Ingrid U. Rosema; Henriette Johanna, dv Bernard C. Zoetelief en Henrica A van den Heuvel Ondertrouwd: Jakobus Johannes van Swinderen en Catharma Margaretha Schraag; Hendrik Jacob van der Kaa en Klazina Jenny Vos. Overleden: Jan Timmer, oud 74 jaar. NIEUWE BESTUURDERS VOOR C. E. GOLLARDS RUSTOORD De heren J. N. Bruin en Jac. Bakker hebben besloten zich per 1 mei 1964 geheel terug te trekken uit het bestuur van liet Clasina Emelie Gollards Rust oord. Ingevolge het testament zijn Burge meester en Wethouders van Texel be last met de benoeming van drie be stuurders, die volgens de testatrice moe ten zijn van vrijzinnig Protestantse richting. Als nieuwe bestuurders zijn benoemd de heren C. H. Roeper, G. Bakker Pzn. en L. Sok, allen te Den Burg. REIS VAN OUDLEERLINGEN Voor oudleerlingen van de landbouw school en andere belangstellenden be staat gelegenheid tot deelname aan een vierdaagse reis van 19 tot en met 22 mei 1964. Bezocht worden de groenten- veiling te Broek op Langedijk, het Na tionaal Rijtuigenmuseum te Leek, de Coöp. Landbouwbank te Meppel, de Noord-Nederlandse Drukkerij te Mep pel, Giethoorn, de Noordoostpolder, Urk, Oostelijk Flevoland, Ouwehands Dierenpark te Rhenen en de N.V. Mekog te Velzen. De kosten voor deze vierdaagse reis bedragen ƒ45Er wordt overnacht in de jeugdherbergen te Appelscha, Ernst en Eist. Men kan zich voor deze reis opgeven bij de heer C. P Laan, Koger- straat 21, Den Burg, Texel, tel (02220) 2126. Illlllllllllllll AGENDA lUIIIIIUMilll Zaterdag 18 april Oosterend.. Gymnastieklokaal, 14.00 uur, jeugd- gymnastiekuitvoering: 20.00 uur Gymnastiek- uitvoermg. Woensdag 22 april Den Burg. ,.De Zwaan". 20 00 uur. filmavond met bestuursverkiezing R K. Vrouwengilde. Donderdag 23 april Den Burg, ..Casino", 20.00 uur, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Boekbespreking door mevr Van Sluijs-Bijl. Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, bijeenkomst R K. Arbeidersvrouwen, spreker kap. Y C Tuyn EERSTE „VOUW-FIETS" OP TEXEL Een Tilburgse textielhandelaar is de uitvinder van de opvouwbare fiets. Het vervoermiddel maakte veel opgang en wordt nu o.a, door de Gazelle fabrie ken in serie vervaardigd en op de markt gebracht. De eerste vouwfiets arriveerde een dezer dagen op Texel De fa. B. Dros in Eierland liet ons een proefritje maken na te hebben ge demonstreerd hoe snel en eenvoudig het kleine pakket wordt omge toverd in een volwaardig rijwiel Voor automobilisten die hun voertuig buiten de stad parkeren en de rest 1 van hun tocht snel willen afleggen, is de vouw-fiets een uitkomst. 77e JAARGANG No. 7853

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1