Ook politieke delicten fefiSS Ds. H. van Bilderbeek nam afscheid Kerkdienst werd druk bezocht Misdaad en straf uit Texels verleden "bureau Ds. H. van Bilderbeek heeft zondag middag tijdens een dienst in de Doops gezinde kerk te Den Burg officieel af scheid genomen van zijn gemeente. In tussen is de predikant naar Leiden ver trokken.. Zo velen wilden van deze gelegenheid gebruik maken deze dienst mee te am- ken, dat het kleine kerkgebouw tot de laatste plaats was bezet. Na de dienst sprak als eerste, mede namens de Algemene Doopsgezinde So ciëteit, de heer A. Daalder, voorzitter van de kerkeraad. Hij riep de tijd in herinnering voor de komst van de pre dikant en gaf toe, dat men toen geen hoge verwachtingen van ds. Van Bilder beek koesterde. Dat men dit gerust wel had mogen doen, bleek al gauw en kwam nu ook naar voren, getuige het stampvolle gebouw. De heer Daalder noemde de Doopsgezinde gemeente Texel bevoorrecht omdat zij er steeds in slaagt over een predikant te beschik ken, in tegenstelling tot vele gemeenten die herderloos zijn. Spreker verwachtte, dat de nieuwe predikant, ds. Koopmans, het spoor van ds Van Bilderbeek zal volgen. De scheidende predikant zal in Leiden een zware taak krijgen, maar men twijfelt er niet aan, dat hij ook daar de gemeente tot grote bloei zal brengen. Vervolgens sprak mej. ds. C A. Schippers, doopsgezind predikante te Den Helder. Zij wenste, dat de predi kant mocht blijven geloven in de ge meente van God en wenste hem Gods zegen toe. Vervolgens sprak mej. G. van Zetten, plaatselijk medewerkster van de Doops gezinde gemeente. Mej. Van Zetten her innerde er aan, dat het die dag precies 7 maanden geleden was, dat zij haar werkzaamheden in het belang van de gemeente op Texel aanpakte. Ze zei blij te zijn, omdat ze in de afgelopen periode had gemerkt, dat zij en ds. Van Bilder beek er dezelfde gedachtengang op na hielden. De samenwerking was mede daardoor bijzonder prettig geweest. Zeer vele malen was zij ontvangen op de pastorie, waar zij welhaast deel ging uitmaken van het gezin. Zij toonde zich hiervoor dankbaar en wenste de predi kant het beste in zijn nieuwe gemeente. Namens het Texelse Theologen Con vent sprak ds. D J. Froentjes. Hij merkte op, dat ds. Van Bilderbeek zich niet steeds gehouden heeft aan een werkwijze, die men geneigd is als de juiste te beschouwen. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is, maar de waar heden van zijn kerk ging hij niet uit de weg al verschilden ze met de opvat tingen van de spreker. In zijn nieuwe standplaats zal ds. Van Bilderbeek tal van nieuwe ervaringen opdoen, waar mee hij zijn voordeel kan doen. Wethouder C. H. Roeper sprak na mens burgemeester C. De Koning, die door omstandigheden niet in staat was de dienst mee te maken. Het woord werd vervolgens gevoerd door de heer J. C Rab als oud-voor zitter van de kerkeraad van de Doops gezinde gemeente. Hij toonde zich niet alleen dankbaar voor het werk van de predikant, maar ook voor de medewer king, die hij daarbij van zijn echtgenote ondervond. Tot mevrouw Van Bilder beek richtte zich ook speciaal mevrouw Gulmans namens de Doopsgezinde zus- VEILIGHEIDSINSPECTIE NU LANDELIJK Reeds sinds enkele jaren organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Bond van Auto mobiel-, Garage- en Aanverwante Be drijven (BOVAG) en de politiële instan ties vrijwillige periodieke veiligheids inspecties voor personenauto's en lichte bestelwagens tot lVi ton. Konden deze veligheidsinspecties tot voor kort nog slechts in bepaalde delen van het land worden uitgevoerd, het Verbond voor Veilig Verkeer is thans zo ver gevor derd met de uitbreiding van het net van inspectiestations, dat de automobilist praktisch overal in het land zijn wagen kan laten onderzoeken op die punten en plaatsen, die voor de veiligheid van het verkeer van belang zijn. Over het gebe'e land verspreid zijn namelijk 1097 garagebedrijven inmiddels gemachtigd om de veiligheidsinspectie uit te voeren. Bij een veiligheidsinspectie, die elk half jaar, zo mogelijk gelijktijdig .met de regelmatige grote onderhoudsbeurt in de meeste gevallen na elke tiendui zend kilometer dient te worden uit gevoerd, wordt de wagen op niet min der dan 45 punten nauwkeurig onder zocht Blijkt de wagen weer geheel .veilig" te zijn, wordt rechts onder op de voorruit een speciaal vignet aange bracht, dat elk half jaar een andere kleur heeft. Aan deze kleur is met een oogopslag te zien in welk tijdvak de wagen voor het laatst aan een veilig heidsinspectie werd onderworpen De garagebedrijven, die de veiligheidsin specties verrichten, zijn kenbaar aan een rood schild, waarop hetzellfde „goedkeuringsteken" is aangebracht als op het genoemde vignet. De eigenaar van de auto krijgt de resultaten van de inspectie opgetekend in een inspectie rapport, dat hem samen met het vignet eneen veiligheidslogboek wordt ver strekt. Het doel van de veiligheidsinspecties is het voorkomen van dat soort ver keersongelukken, dat wordt veroor zaakt door defecten aan of slechte con ditie van het voertuig. BROMFIETS IN BESLAG GENOMEN De rijkspoltie heeft een jonge Texelse bromfietser aangehouden, die de moge lijkheden van zijn voertuig had ver groot door er een zg. racecarburateur in te bouwen. Zodoende kon de jonge man fabelachtige snelheden bereiken. De brommer werd in beslag genomen. terkringen. Zij dankte voor de wijze, waarop zij de laatste vijf jaar de kring heeft geleid. Ze verwachtte, dat ook in Leiden de deur altijd zou openstaan en overhandigde mevrouw Van Bilderbeek een koffiepot als herinnering. In zijn dankwoord vertelde de schei dende predikant, dat hij niet vaak in de gelegenheid was geweest in Noordhol land vacaturebeurten te vervullen o.a. omdat vacature in eigen gemeente Oosterend dit onmogelijk maakte. Uitgebreid dankte hij alle sprekers op vaak geestige wijze. Tot een tweetal vertegenwoordigers van de gemeente te Leiden in de kerk zei ds. Van Bilder beek, dat hij in Leiden geen bijzondere moeilijkheden verwachtte. „De geruch ten over een bepaalde gemeente zijn vaak erger dan de werkelijkheid. „Lei den zal zeker niet in last zijn!" Aan het eind van de bijeenkomst maakten velen van de gelegenheid ge bruik van de heer en mevrouw Van Bilderbeek persoonlijk afscheid te ne- TEXELSE MARKT Maandag werd aangevoerd: 1 pony ƒ400,75 nuchtere kalveren 40,ƒ125,11 schapen ƒ100, ƒ140,4 lammeren ƒ45,ƒ50, 9 biggen ƒ65,ƒ85,—. RECTIFICATIE Elders in dit nummer leest U in een kop, dat door de Provincie één ton be schikbaar wordt gesteld voor cultureel werk. Bedoeld werd: cultureel Centrum, zoals ook uit het vervolg blijkt. Red. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op vrijdag 24 april 1964, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (vergaderzaal in het Polderhuis). Texel, 15 april 1964. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente Texel in de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N V. Texelse Elektriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het stemmen vóór een na dere regeling van de toelage van de directeur. 4. Vaststelling van een besluit ex artikel 36, 4e lid, der woningwet, inzake de voorbereiding van de herziening i en aanvulling van diverse uitbreidings plannen. 5. Vaststelling van het besluit tot ont eigening van gronden gelegen aan en nabij de Hallerweg, de Wilhelminalaan en de Waalderstraat te Den Burg. 6. Aankoop van een perceel grond met opstal te De Cocksdorp van de heer K. Kalis, aldaar. 7. Aankoop van een perceel grond te De Cocksdorp van het Roomsch-Katho- liek Kerkbestuur, aldaar. 8. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente Texel naar de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V, Texelse Elektriciteitsmaatschappij i(T.E.M.) tot het stemmen vóór de uit gifte in erfpacht van een perceeltje grond te Oudeschild. 9. Verkoop van de door betrokkene be woonde woningwetwoning aan de heer W Stam te Den Burg. 10. Verkoop van de door betrokkene be woonde woningwetwoning aan de heer E. Zoer te Oudeschild. 11. Verkoop van de door betrokkene be woonde woningwetwoning aan de heer C Groen te Den Burg. 12. Herziening van het besluit tot be schikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager en uit gebreid lager onderwijs voor het jaar 1964 13. Herziening van het besluit tot ver lening van voorschotten op de exploi tatievergoeding aar. bijzondere lagere scholen voor het jaar 1964. 14 Herziening van het besluit tot be schikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1964. 15. Vaststelling van een verordening op het keurloon en het koelrecht. 16 Verlening van een hypothecair cre- diet voor de aankoop van een woning aan de heer W. Stam te Den Burg. 17. Verlening van een hypothecair cre- diet voor de aankoop van een woning aan de heer C. Groen te Den Burg. 18. Aangaan van een geldlening van ƒ623.000,met de N.V. Bank voor Ne- derlandsehe Gemeenten te 's Graven- hage. 19. Wijziging begroting 1963 van de Sociale Dienst in de gemeente Texel. 20. Wijziging gemeentebegroting 1963. 21 Wijziging gemeentebegroting 1964 PROGRAMMA SCHOOLVOETBAL Programma zaterdag 18 april op het A- en B-terrein van S.V. Texel: Groep I veld A 10 00 uur C.V.O.-R.K. 2 10.30 uur O.L S. Den Burg-De Koog 1100 uur RK 2-Oudeschild 11.30 uur C.V.O -O.L.S. Den Burg 12.00 uur Oudeschild-De Koog veld B 14.00 uur O.L.S. Den Burg-R.K. 2 14.30 uur C.V.O -Oudeschild 15.00 uur R.K. 2-De Koog 15.30 uur O.L.S. Den Burg-Oudeschild 16.00 uur De Koog-C.V.O Groep II veld B 10 00 uur Oosterend (comb.)-Den Hoorn 10 30 uur R.K. 1-Beatrix 11.00 uur De Cocksdorp-Oosterend 11.30 uur Den Hoorn-Beatrix 12.00 uur De Cocksdorp-R.K 1 veld A 14.00 uur R.K 1-Oosterend 14.30 uur Beatrix-De Cocksdorp 15.00 uur R.K. 1-Den Hoorn 15 30 uur Oosterend-Beatrix 16.00 uur De Cocksdonp-Den Hoorn (JO Jaar itad 1964 GROENTE- EN FRUITHANDEL UITGEBREID Nooit tevoren is de Texelse midden stand zo intensief aan het vernieuwen en uitbreiden geweest als in de afge lopen maanden. Verschillende herope ningen van zaken, die aan de toeris tische eisen des tijds zijn aangepast, hebben intussen plaatsgehad. Nu komt daar nog de ingebruikneming bij van de verbouwde winkel van de fa. Van der Meer-Langeveld. De zaak aan de Binnenburg heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. De vloeroppervlakte is nu verdubbeld. Dit werd mogelijk, doordat het achter de winkel liggende woonhuis is verdwenen. De heer v.d. Meer vestigt zich binnen kort met zijn gezin in een nieuwe wo ning aan de Beatrixlaan. In de winkel is naast de groente- en fruitafdeling veel aandacht besteed aan diverse levensmiddelen, die met de bereiding Van groente in nauw ver band staan. „Toch is het geen kruide- niersbedrijf geworden, want zeeppoeder zult U vergeefs bij ons zoeken", verze kerde ons de heer v.d. Meer. Het geheel maakt een aantrekkelijke indruk. De klant is in staat de gehele collectie te overzien en kan aan de hand daarvan zijn keus bepalen. In een aparte afdeling bevinden zich de snij-, schil- en schrapmachines en de apparatuur om fruit te verpakken. Ten behoeve van het personeel is een gezel lig dagverblijf gebouwd. De verbouw werd uitgevoerd door de fa Bakker en Koorn. De fa. Jan Agter zorgde voor de aanleg van de verlich ting en de fa. Moerbeek legde de vloer bedekking. LIJSTCOLLECTE TEN BATE VAN BEJAARDENTOCHTEN, KINDERSPELEN, VOLKSSPELEN EN STADSPOORTEN In, samenwerking met de vrouwen verenigingen van Den Burg houdt de dorpscommissie Den Burg van 20 - 25 april een lijstcollccte in Den Burg en omstreken. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de bejaardentochten, die met de „Marsdiep" worden gemaakt. Een deel van de opbrengst wil men be stemmen voor de kinderspelen, volks spelen en de poorten die te Den Burg worden gebouwd. Dit om te voorkomen dat men later nog eens een beroep op de offervaardigheid moet doen. Met de collecte hebben vertegen woordigsters van de vrouwenverenigin gen zich belast. Zij hopen een flink be drag te verzamelen. De N.V. TESO heeft al zeer royale me dewerking gegeven door het nieuwe vlaggeschip gratis voor dit doel te laten varen. De ouden van dagen zien vol ongeduld de trip met de „Marsdiep" tegemoet. Vooral voor hen, die de oprichting van TESO van nabij hebben meegemaakt, moet het een bijzondere ervaring zijn. Met medewerking van allen kan de tocht evenals de genoemde andere evenemen ten een groot succes worden. O.L. SCHOOL OUDESCHILD HOUDT VIERDE LEERKRACHT OUDESCHILD Aangezien de openbare lagere school van Oudeschild 108 leerlingen telt, zal men over een vierde leerkracht kunnen blijven be schikken. Per 1 september wordt nl. een leerlingental van 101 als minimum gesteld. Dit deelde de heer Visser, hoofd van de school, dinsdag j.l. mee tijdens de ouderavond. Er zijn heel wat veranderingen op til. Op 25 mei verlaat mej. Bcrgstra de school. Intussen heeft men voor haar 'n opvolgster gevonden: mej. B. J. Mink- veld te Apeldoorn. Maar zij komt eerst per 1 juli. Ook mevr. Laan-Boogaard zal de school verlaten, waarschijnlijk over drie maanden. De bijeenkomst trok geen bijzonder grote belangstelling. In verband met zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer werd de heer Visser toegesproken. De heer Visser was nog slechts korte tijd te Oudeschild werkzaam, maar hij had zich in deze periode een gewaardeerde kracht getoond. Ook mevrouw Visser werd in de hulde betrokken, omdat ook zij in belang van de school steeds actief bezig is. De notulen werden in orde bevonden. Gewag werd gemaakt van de nieuwe borden, die zijn aangeschaft. Ook de school van Oudeschild profiteert van de weer op gang gekomen schooltandver- zorging Alle kinderen zijn door de schoolarts onderzocht. Er bleken veel kinderen met platvoeten te zijn, wat toegeschreven wordt aan het dragen van „slippers". Ook kwamen er heel wat bnldragertjes bij. Waarschijnlijk is de tv de oorzaak. Voor het schriftelijk ver- keersexamen slaagden alle kinderen. Tezamen met de school van Den Hoorn en Zuid-Eierland wordt een schoolreis gemaakt op 1, 2 en 3 juli, al leen voor de zesde klas. Zodoende wor den veel kosten bespaard. Bovendien wordt vanwege de gemeente per kind een subsidie van ƒ10.verstrekt. De 5e, 4e en 3e klas gaan gezamenlijk een dag naar Amsterdam, op 3 juli. De eer ste en tweede klassers gaan naar Alk maar en Bergen. Aan de stadsfeesten doet de school ook mee. Op 19 juni wordt met de andere scholen een versierde optocht gehouden. Het wordt een historische voorstelling met Tromp en De Ruyter. Na de pauze met koffie en koek werd door de heer Visser een film ge draaid over de oliewinning bij Schone- beek. Maar de door de heer Visser zélf vervaardigde kleurendia's werden nog meer gewaardeerd. ONDER DE POMP Hèèw jee ók ól hóórt dót RAP en BRP bóóre bee de Witte Engel? O ja? 'k Hèèw altied al docht dót Jaap Rab er achter zat! In de jaren rond de Franse revolutie was Nederland in twee scherp geschei den politieke kampen verdeeld. Ook op Texel kwam het soms tot hooglopende meningsverschillen. Een zekere Fije Zwart, die openlijk voor zijn patriottische gezindheid uitkwam, had in 1788 de onvoorzichtigheid begaan zich in prins gezind gezelschap enkele beledigende opmerkingen aan het adres van de prin- gezinden te laten ontvallen. Door zijn woorden voor het gerecht te herroepen en te verklaren, dat hij in grote drift had gesproken, wist hij aan een veroor deling te ontkomen. Door de revolutie van 1795 kwamen de patriotten aan de macht, en nu was de beurt aan de prinsgezinden om op hun woorden te passen. Oproerige taal? Dat ondervond Geerlof Koopman uit Oosterend. In juli 1797 vertelde hij bij de haven van Oudeschild aan een sol daat van de Bataafse troepen, die daar wachtten om op een expeditie van 's lands vloot te worden ingescheept, dat ze zich maar beter konden overgeven, omdat er wel 800 Engelse schepen voor de kust lagen. Ongelukkigerwijze had een officier deze „verregaande oproe rige opmerkingen" gehoord. Deze ar resteerde Koopman ogenblikkelijk en leverde hem over aan de schout. Mar- tinus Langeveld, die na het herstel van de Nederlandse onafhankelijkheid en de terugkeer van Oranje in 1813 vrede rechter werd, trad in deze zaak voor het eerst als aanklager op. Hij beschouwde de geïncrimineerde woorden als opzet telijke verzinselen en eiste „dewijl zoortgelijke valsche en versierde tijdin gen, vooral aan militairen gedaan, van zeer veruitziende gevolgen voor het vaderland kunnen zijn" uit naam van het Volk van Holland een zware straf: geseling op het schavot voor het Raad huis, vijf jaar tuchthuis en eeuwige ver banning uit de provincie Holland. Het Comité van Justitie (de revolu tionaire naam voor de oude schepen bank) vond het blijkbaar verstandiger de zaak niet al te hoog op te nemen en ontsloeg Koopman op 17 augustus uit de voorlopige hechtenis, onder belofte, bij handtastinge gedaan, dat hij zich ter beschikking van de justitie zou houden De geschiedenis gaf Koopman gelijk. Nog geen twee maanden later, op 11 oktober 1797, werd de Bataafse vloot, ondanks de bekwame leiding van admi raal De Winter bij Kamperduin vernie tigend door de Engelsen verslagen. Een rumoerige bruiloft Er zat ook een politiek tintje aan de vrolijke viering van de bruiloft van Simon Pietersz Bakker, bijgenaamd de Engelsman, en Trijntje Sijbrands Dek ker uit de polder Oosterend op 27 de cember 1799, kort na de terugtocht van de Engelse en Russische invasiestrijd macht. Een zevental Oosterender jonge mannen vergezelde het bruidspaar naar Den Burg, maar ter hoogte van De Waal had de stemming al zo'n hoog peil be reikt, dat men bruid en bruidegom maar alleen verder naar het Raadhuis liet gaan De heren waren voorzien van pistolen, die zij ter verhoging van de feestvreugde links en rechts afvuurden, waarbij een hunner een niets vermoe dende burger van De Waal, Jan Pietersz Bakker, in het gezicht had gescholen. Dat laatste klonk heel wat erger dan het was; de vuurwapens waren niet geladen. Vervolgens streek het gezelschap neer bij kastelein Arie Schouten om de dor stige kelen te bevochtigen. Daar hadden zij zich schuldig gemaakt aan een zeer ernstig feit, het zingen van het verbo den oproerlied „Al is ons prinsje nog zó klein, al evenwel zal hij Stadhouder zijn". Gerrit Jacobsz Slot (24) probeerde Isbrand Dirksz Brouwer (28) ertoe aan te zetten, dit Oranjelied ook op de tang te spelen, maar deze weigerde dat door de tang op tafel te werpen. Toen kwam kastelein Arie Schouten tussenbeide (misschien was hij bang voor zijn tap- vergunning) en verbood het gezang. Op 1 februari 1800 kwam de zaak te gen zes verdachten voor (de zevende man, Jan Klaasz Kok, was in De Waal zijn zuster gaan opzoeken en had niet aan de ongeregeldheden meegedaan). Schout Langeveld eiste tegen allen een strenge straf. Behalve geseling aan een paal vroeg hij nog 5 jaar werk- of rasphuis en eeuwige verbanning. Het Comité van Justitie bracht de zaak tot meer reeële proporties terug. Gerrit Slot, de belhamel van het gezelschap, kreeg drie weken water en brood. Een zelfde straf viel ten deel aan Willem Cornelisz Dijker, die het pistool op Jan Bakker had afgeschoten. De 27-jarige Pieter Dirksz Brouwer uit Zevenhuizen had bovendien Giel Duijnker bedreigd met de woorden: „Straks-laat ik er een kogel op lopen en schiet je voor je kop" en „Giel, haal je kop, of ik schiet je onder de voet (overhoop)". Brouwer verweerde zich, dat hij dat maar voor de grap had gezegd en dat zijn pistool ongeladen was, maar hij kreeg toch ook drie weken water en brood. Pieter Cor nelisz Dijker en Klaas Pietersz Metse laar, die zich alleen maar aan wijn en gezang hadden bezondigd, kwamen er met twee weken van af. Isbrand Dirksz Brouwer sloeg bij de rechtdrs een goed figuur omdat hij geweigerd had op de tang te spelen en de tang op tafel had gegooid. Hij kreeg drie dagen water en brood. (De vele woordenboeken en en cyclopedieën, die wij er op hebben na geslagen, geven voor tang allerlei bete kenissen van grijpwertuig tot en met oud wijf maar niet die van oud- Texels muziekinstrument. Ook een bekende pianist kon ons niet helpen. Anders componeerde hij mis schien nog wel een concert voor tang en orkest, met als thema de melo die van „Al is ons Prinsje nog zo klein", uit te voeren ter gelegenheid van de 550 jaar stadsrecht viering). Dronkeman valt burger aan De eerste februari 1800 was voor het Comité van Justitie een drukke dag. Toen stond ook Gerrit Simonsz Boon, 34 jaar, woonachtig in Den Hoorn, te recht. Zonder aanleiding had hij op za terdag 11 januari in de,Mulderstraat in Den Burg schipper Jan Lattje aange vallen onder het slaken van de kreet: „Ben je mal Jan!" Boon's kennelijke staat bleek al, toen hij Lattje een stoot in de borst gaf en door diens afwerende beweging in de sneeuw rolde. Willem Verberne, die de dronkeman trachtte te kalmeren, raakte ook met hem in hand gemeen en opnieuw belandde Boon in de sneeuw. Onverdroten zette hij echter zijn dolle tocht voort. Hij drong het huis van Willem Dijker tot in de keuken binnen, werd weer half naar buiten geloodst, maar beklom bij de voordeur een stoel en hief het schone gezang aan: „Al is ons Prinsje nog zo klein, al even wel zal hij Stadhouder zijn" onge twijfeld een tophit in die dagen. Daarna ging hij Pieter Jacobsz Keesom te lijf en in de Hogerstraat moest burger Jan Stam het ontgelden; deze had hij „onder het uitbraken van vloeken gewelddadig in de borst gevat". Cornelis Jansz Ver berne, grossier in sterke dranken, was het volgende slachtoffer. Boon greep hem beet en eiste drank. Verberne's jongere broer Willem snelde hem te hulp, maar pas met de hulp van de jus titie gelukte het hem te ontzetten en de beschonkene te overmeesteren. Gerrit Boon had voor zijn rechters een eenvoudig verweer. Hij gaf voor van alles niets te weten .alzoo hij be schonken was". (Ook nu is het onder juristen nog een twistpunt, of dronken schap op grond van het ontbreken van bewustzijn een verlichtende omstandig heid moet zijn, of op grond van het grotere gevaar juist strafverzwarend moet werken. Voor dodelijke verkeers ongevallen onder de invloed van alcohol veroorzaakt, heeft de wetgever de knoop doorgehakt en het strafmaximum van 1 op 3 jaar gebracht). Schout en schepenen braken zich niet lang het hoofd over deze problemen. Martinus Langeveld eiste weer de be kende combinatie van geseling, rasp huis en verbanning. Nu het Comité van Justitie toch bezig was water en brood uit te delen, kon Gerrit Boon er ook nog wel bij. Vonnis: twee weken. Voor ci pier Adam Kalf brak een drukke tijd aan. J. S. M. D. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 11.00 uur ds Froentjes, in de Geref. Kerk Dc Cocksdorp 10 uur ds. Socsan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp De Koog 9.30 uur ds Waardenburg De Waal 19.30 uur ds Waardenburg Oosterend 10 uur Gemeenschappelijke dienst van Doopsgezinden en Hervormden in de Doopsgezinde kerk Voorgangers mej. Van Zetten en ds. Bccrthuis. Collecte voor het Ncd. Bijbelgenootschap Oudeschild 11.00 uur ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.30 en 3 uui ds Uidam Oosterend 10 en 3, uur ds. H. v.d. Brink Zendmgszondag GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur mej. G. van Zetten Oosterend 10 uur gezamenlijke dienst met de Ned. Herv. Gemeente Voorgangers: mej. Van Zetten en ds. Beerthuis. In onze verbouwde zaak vindt U een geheel nieuwe sortering. Loopt U éven binnen?

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2