Cjrom c/jwarL-Jexels in het harL, j Twee sportvissers zondag bij Het Horntje verdronken Gronden definitief onteigend Deze auto kunt U winnen „Doms Rijkers vond lege boot Talrijke uitbreidingen en verfraaiingen Ondanks felle protesten van mevrouw Vrijdag-Keijser Gemeentewerken Texel heeft handen vol DINSDAG 28 APRIL 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7856 COURANT Uitgare N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Het is vrijwel zeker, dat zondagmid dag twee sportvissers uit Haarlem in de Waddenzee nabij Het Horntje zijn ver dronken. De slachtoffers zijn de 26- jarige A. Koelemeijer en de 51-jarige G. J. van Straten. Beiden waren in ge zelschap van hun vrouw, kinderen en enkele andere familieleden 's morgens met twee auto's naar Den Helder ge reden, waar zij de wagens bij de haven parkeerden en met de boot van negen uur naar het Horntje gingen. Direkt na aankomst huurden zij bij het botenver- huurbedrijf van de heer A. Leijen nabij de veerhaven een roeiboot en roeiden naar een plaats bij de monding van de Mokbaai, die de heer Leijen hen aan wees. De familieleden en kennissen van het tweetal gingen naar het strandje langs de Mokbaai, waar zij zich de ko mende uren amuseerden, zonder iets op te merken van het drama dat zich om ongeveer half 12 moet hebben afge speeld. Om ongeveer 11 uur ontdekte Leijen, dat de mannen de aangewezèn plaats hadden verlaten en ligplaats hadden ge kozen bij de kop van de Stuif dijk, ge vaarlijk dicht bij de op dat moment zeer sterke ebstroom. De verhuurder be sloot de Haarlemmers op het gevaar te wijzen en kwam een kwartier later met zijn roeiboot op de plaats aan. Daar hoorde hij, dat het anker van de boot was vastgeraakt in de stenen en het rijshout op de bodem Pogingen om het los te trekken faalden. Leijen gebood het tweetal niets te ondernemen en te wachten tot hij teruggekeerd zou zijn met zijn motorboot. Getracht zou wor den de boot met behulp daarvan los te trekken. Met de terugtocht en het in orde maken van de motor van de boot gingen ongeveer drie kwartier heen. Spoorloos Toen Leijen met de motorboot weer op de plaats arriveerde, waren boot en hengelaars spoorloos. Leijen dacht dat de twee er in waren geslaagd de boot los te krijgen, want vanaf de wal had hij gezien dat zij, ondanks zijn advies, heftig aan het roeien waren. Maar de verdwenen boot was nergens meer te bekennen. Leijen voer nog even rond en zocht ook achter de Stuifdijk en langs de Hors in de hoop een spoor te ont dekken. Het zoeken was vergeefs en Leijen ging terug naar huis om de po litie te waarschuwen. De politie alar meerde de plaatselijke reddingscommis sie, die de hulp inriep van de motor- reddingboot van Den Helder. Omdat de „Prins Hendrik" in onderhoud is, voer korte tijd later de „Dorus Rijkers" uit samen met een motorsloep. Intussen begon de Texelse politie met behulp van enkele militairen van het amfibisch oefenkamp De Mok het schiereiland en de zandplaat af te zoe ken. Men hoopte, dat de twee vermiste sportvissers aan land hadden weten te komen en ergens zondzwerfden. Hun moeite werd niet beloond. De hoop dat de twee Haarlemmers nog levend zou den worden aangetroffen, verdween vrijwel geheel toen de heer Leijen, die langs de waterlijn lopend, de Hors af zocht, twee grijsgeschilderde plankjes vond, die juist waren aangespoeld. Het waren zonder twijfel plankjes, die af komstig waren uit de vermiste boot. Verlaten boot Ook schipper Bot van de „Dorus Rijkers" deed een veelzeggende vondst. Ter hoogte van de Zanddijk, op onge veer anderhalve mijl uit de kust, vond hij de verlaten 4 meter lange en 1,45 meter brede boot. Een stuk verder trof men de beide riemen aan. De boot werd naar het Horntje gesleept. Intussen bleef men op het iand naar de vermisten zoeken. Vanuit de waar nemingspost van de Marine Luchtvaart- BAZAR TEN BATE VAN N.H. KERK DE COCKS DORP Ten bate van de Ned. Hervormde kerk te De Cocksdorp zal op vrijdag en zaterdag, 1 en 2 mei, een bazar worden gehouden in de ga rage van de heer I. van der Linden. Tij dens de openingsuren bestaat gelegen heid tot het kopen van diverse textiel- goederen, die zijn gemaakt door de leden van de beide vrouwenverenigin gen. Evenals vorig jaar zijn er tal van attracties en de bezoekers kunnen van de gezellige zitjes gebruik maken om in prettige sfeer hun consumpties te ge bruiken. Beide dagen is de bazar ge opend van 15 tot 17 uur en van 19.30 tot 23 uur. dienst op de zandplaat werd met kij kers de omgeving afgespeurd, maar het heiige weer belemmerde het uitzicht. Op zee bleef de Dorus Rijkers nog enige uren zoeken in het Molengat en bij de Wadden. Ter hoogte van Oude schild werden enkele persoonlijke bezit tingen van de mannen opgevist, w.o. een foudraal van een veldfles. Toen de duisternis viel werd het zoeken ge staakt. De familieleden zijn, nadat zij van het gebeuren op de hoogte waren gesteld, naar huis teruggekeerd. Bij het onderzoeken van de boot, die bij het Horntje aan land werd gebracht, bleek dat de nylon ankerlijn nog bijna in zijn volle lengte aan de boot zat, maar dat het anker was afgebroken. Aan het breukvlak te oordelen, was de draad door de stenen kapotgeschuurd. De boot zelf verkeerde in goede staat. Tweede maal Hoewel men naar de toedracht van het ongeluk slechts kan gissen, is het waarschijnlijk dat dit drama zich op ongeveer dezelfde wijze heeft voltrok ken als vorig jaar op 30 november toen een hengelaar verdronk in dezelfde om geving. Toen kwam de 32-jarige sport visser J. v.d. Veer uit Hilversum om het leven toen hij een vastgeraakt anker wilde lostrekken, waardoor de boot wa ter schepte en kapseisde. Zijn metgezel werd op het nippertje gered. Ook deze sportvissers hadden van het verhuur bedrijf Leijen een roeiboot gehuurd. De vraag dringt zich op of niet een verordening in het leven moet worden geroepen, waardoor de aanwezigheid of het dragen van bv. zwemvesten in zo'n gehuurde boot verplicht wordt gesteld. AUTO BOTST OP SCOOTER DE KOOG Donderdagmiddag om 3.30 uur deed zich op de hoek Pijpers- dijk-Pontweg nabij De Koog een aanrij ding voor tussen tussen een auto en een scooter, waarbij flinke materiële schade ontstond. Van de Pijpersdijk kwam de 71-jarige R. C. Eelman in zijn op 20 km. per uur afgestelde auto. Bij het naderen van de hoek van de Pontweg zag hij van links uit de richting Den Burg een scooter •naderen, bestuurd door mej. K. A. Wesseling uit Dwingelo. Hij meende echter, dat het een bromfietser was, die ten onrechte op de rijweg reed, in plaats van het fietspad gebruik te maken. De heer Eelman dacht dat de „bromfietser" zou begrijpen, dat hij geen enkel recht had en voor hem zou inhouden. Dat ge beurde niet, zodat de auto de scooter op de hoek opzij aanreed. Omdat de snelheid van beide betrokken voertui gen niet bijzonder groot was, deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar zowel auto als scooter vertoonden verschillende deuken en andere bescha digingen. De politie maakte" proces verbaal op. ONERVAREN AUTOMOBILISTE RAMT TUINHEK DE KOOG Zondagmiddag om on geveer half zes deed zich te De Koog een ongelukje voor, waarbij enige schade ontstond. De automobilist W. wilde zijn vrouw, die geen rijbewijs heeft, graag eens in de gelegenheid stellen enige rijervaring op te doen en liet haar achter het stuur plaatsnemen. Het ging goed tot mevrouw de wagen de Parnacsiastraat indraaide en voor een voorwerp op de weg plotseling moest uitwijken. Zo abrupt stuurde ze bij, dat ze het trottoir opreed en het hek van de tuin van de heer R. Kikkert ramde Het hek doorstond deze beproe ving niet en ging tegen de grond De auto werd beschadigd. Bij de veerhaven van Het Horntje is begonnen met de voorbereiding tot het vormen van een nieuwe woonkern al daar. Er is een voorlopige bouwstraat gemaakt en ook de riolering is gereed. Aan de aan te leggen straat 6 meter breed met trottoirs komen voorlopig acht woningen, die inmiddels zijn aan besteed. Een rioolzuivering kan men voor dit kleine getal nog niet aanleggen. Daarom wordt voorlopig volstaan met zg. Emcoputten, die voor ca. 100 aange slotenen toereikend zijn. Er is er een geplaatst, de tweede volgt binnenkort. Achter de te bouwen huizen is een hec tare boombeplanting aangelegd. De ca. 25 a 30 meter brede beplantingssingel is samengesteld uit veldiepen, elzen, eiken en ander geboomte, die over enige jaren het landschap een prettig aanzien zullen geven. Telefoons op het strand Op alle plaatsen langs de Texelse Noordzeekust waar zich 's zomers veel mensen plegen op te houden, zullen te lefoons worden aangelegd. Nog voor het seizoen zullen toestellen worden ge plaatst bij paal 9, VVesterslag, paal 17, De Koog en paal 28 (Noordbatterij). De Mevrouw G. Vrijdaq-Keijser heeft haar huid duur verkocht. Vrijdagmiddaq protesteerde zij fel en uitvoerig tegen het voorstel van B. en W. aan de raad om het plan tot onteigening van haar gronden nabij de Waalderstraat en de Wilhelminalaan definitief vast te stellen. Hoewel het er op leek, dat enke le andere raadsleden haar bezwaren teqen de vaststelling in de huidige vorm deelden, werd het plan toch aangenomen met één stem van de heer S. Keijser (VVD) tegen. Voordat tot stemming kon worden overgeqaan ont sponnen zich enkele emotionele discussies. Mevrouw Vrijdag meende, dat zij zeer onrechtvaardig was behandeld, omdat op haar wens een tweetal stuk ken grond bij haar huis uit het onteigeningsplan te houden, afwijzend was beslist. Bij verschillende andere grondeigenaars was wel aan een dergelijk verzoek voldaan. Zij wenste qeen wijziging van het uitbreidingsplan, maar wilde de halve bunder houden om er zelf de plannen van de gemeente op te realiseren. Nu de Raad op haar verzoek afwijzend heeft beschikt, zal mevr. Vrijdag aan de Rechter vragen, zélf het plan op haar terrein te mogen uit- Mevrouw Vrijdag zei, dat zij en haar man altijd hebben willen onderhande len. Reeds bij de eerste bespreking in 1961 met. wethouder C. H. Roeper had zij zich bereid verklaard 5/6 van het gebied voor de geboden prijs van ƒ1, per m2 te verkopen aan de gemeente. Het resterende stukje van een halve bunder naast haar huis wilde zij in eigen beheer houden en er zelf de ge bouwen laten neerzetten, zoals die in het uitbreidingsplan waren geprojek- teerd. De heer Roeper stelde de eis „alles of niets" en daar is het nadien bij gebleven. Mevrouw Vrijdag vroeg zich af of men dit onderhandelen kan noemen. Natuurlijk kon zij niet op het voorstel ingaan. Het was logisch, dat het echtpaar Vrijdag de door de ge- meent» aangestelde onderhandelaar, de heer Boerendonk, niet wilde ontvangen, want deze had al aangekondigd dat ook hij de eis „alles of niets" moest stellen. Dat het echtpaar Vrijdag de behoefte van de gemeente aan bouwgrond be twijfelde, is begrijpelijk, aangezien men enkele belendende percelen kocht van de heer Witte voor ƒ12 per m2. Boven dien werden zijn speciale wensen wel ingewilligd. Enig bouwterrein mocht hij zelf houden en bovendien mochten en kele perceelsgrenzen worden verlegd. Het verwijt van B. en W. dat zij nooit had laten blijken, dat zij bereid was op haar grond te bouwen, noemde mevr. Vrijdag volkomen ongegrond. Een groot gedeelte van de Wilhel minalaan is gerealiseerd op door haar verkocht bouwterrein. Bovendien wordt het perceel op de hoek Waalderstraat- Op ons eiland voltrekken zich op het oqenblik meer veranderingen dan ooit tevoren. Het aanzien van de dorpen en het lanschap wijziqen zich voortdurend zo snel, dat zelfs de Texelaars van tijd tot tijd met verbazinq de diverse vernieuwingen aanschouwen. Een belanqrijk deel van deze wijzigin gen in het vertrouwde beeld vloeit voort uit besluiten van onze gemeente raad tengevolge waarvan het personeel van gemeentewerken de handen vol heeft. Om ons een beeld te geven van de diverse objecten, die de dienst qemeentewerken onder handen heeft, werden wij donderdagmiddag uitge nodigd door de technisch ambtenaar A, de heer J. van Hoorn om per auto een tocht langs deze objecten op het eiland te maken. toestellen bij paal 9 17 en 28 worden gemonteerd in speciale waterdichte kas ten en blijven ook 's winters bruikbaar. Dit laatste is belangrijk in verband met mogelijke strandingen en andere onge lukken aan de kust. De andere toestel len worden zoveel mogelijk in de be staande paviljoens gezet. Voor de Stichting Sociaal Toerisme zijn op het kampeerterrein „Loodsmans duin" nieuwe klinkerwegen aangelegd met een totale lengte van ca. 1700 mtr Op verschillende plaatsen langs de be- tonstenen, 3 meter brede weg zijn fraaie fietsenstallingen gebouwd. De voor het toerisme zeer belangrijke Okusweg in de Dennen heeft eindelijk opgehouden een vrijwel onbegaanbaar modder- of zandpad te zijn. Het pla veien van de drie meter brede weg met betonsteen nadert zijn voltooiing. Inte ressant is de wijze waarop men daarbij tewerk gaat. Het zandbed tussen de betonnen randen wordt aangeplempt, waarna men met een mal precies het ronde wegprofiel uitschaaft. Het voor deel van deze werkwijze is, dat men geen gebruik hoeft te maken van ge schoolde stratenmakers. Het 1600 meter lange stuk tussen Bos en Duin en de Jan Ayeweg wordt nu als een blokken doos in elkaar gelegd door „gewone" grondwerkers. De nieuwe Okusweg zal vóór Pinksteren voor verkeer in beide richtingen worden opengesteld. Het ziet er naar uit dat Staatsbosbeheer pa rallel aan deze weg door het dennenbos een tweede weg zal aanleggen. Als deze plannen doorgaan kan de Okusweg een éénrichtingsweg worden, hetgeen in verband met geringe breedte zeer wen selijk is. Ook de situatie op de kruising bij Bos en Duin wordt door een verbete ring van het wegdek veranderd. Be langrijk is ook het plaveien van de Ploegelanderweg-Ruyswe_g, dat bijna gereed is Helaas kan nog niet worden begonnen aan de vernieuwing van de Pelikaansweg en de Californieweg, aan gezien de goedkeuringen hiervoor nog niet ontvangen zijn. Ook in De Koog vallen diverse ver nieuwingen te bewonderen. De Plevier straat is nu gereed en levert door de smaakvolle bebouwing een fraai aan zien Ook de Parnassiastraat nadert zijn voltooiing. Deze straat wordt t.z.t. door getrokken naar de Ruyslaan. Naar de nieuwe R.K Hulpkerk zal zo spoedig mogelijk een brede weg worden aange legd met parkeerterrein. Hel kerkge bouw nadert zijn voltooiing en wordt zoals eerder gemeld op 5 juni inge wijd. Ook De Cocksdorp maakt zich gereed een flink toeristenbezoek te ontvangen. De Kikkertstraat, die er vorig jaar door de gerooide bomen nog desolaat uitzag, is fraai uit het stof herrezen. Er zijn nieuwe jonge bomen geplant. Men wil een proef nemen met een bijzonder harde uit de poolstreken afkomstige soort, de Zweedse lijsterbes. De Kik kertstraat is nu 6 meter breed en heeft aan een zijde een trottoir van 3 meter en aan de andere zijde een trottoir van 1,20 meter. Ook hier is de riolering ge reed, evenals in de Langeveldstraat. De zuiveringsinstallatie aan de Langeveld straat is in verband met de grote capa citeit niet continue in werking. De in stallatie schakelt zich automatisch in, afhankelijk van de waterstand in het riool. In De Cocksdorp is de afgelopen maanden 1300 meter riool aangelegd, 4000 m2 straat en 2500 m2 trottoir. Bij het toekomstige recreatieterrein de Krim wordt 2V* ha bos aangelegd. De werkzaamheden op het nieuwe sport terrein van De Cocksdorp liggen stil in verband met het niet langer beschik baar zijn van werklozen. Een bijzondere verfraaiing ondergaat op het ogenblik Oudeschild. Men is vrijwel gereed gekomen met de aanleg van een groot .plantsoen tegenover de R.K. Kerk. Bij het plantsoen is ook een speelplaats gemaakt, waar een zandbak is en waarbij verschillende speeltuin- instrumenten worden geplaatst. Het weggetje, dat voordien van de dijk naar de De Ruyterstraat liep, is verdwenen. Ook het plaveisel van de De Ruyter straat is ter plaatse verdwenen en heeft plaatsgemaakt voor een breed trottoir. In het plantsoen zijn verharde wandel paden aangelegd en het gras is inge zaaid. Om de grasmat ongestoord te laten ontwikkelen, zullen voorlopig alleen de paden voor publiek worden opengesteld. Als het gras over enkele maanden voldoende is uitgegroeid, kan men de gazons vrij betreden. Op de be woners van Oudeschild wordt een be roep gedaan hun kinderen hier op te wijzen. (Zie vervolg pagina 4) Op deze foto ziet U de Renault R 4 auto, die de enige en eerste prijs is van de grote loterij, die wordt georganiseerd door het comité „Texel 550 jaar stad". De opbrengst van de loterij komt, zoals bekend, ten goede aan het garantiefonds dat voor de feesten in het leven wordt geroepen. Als men het garantiefonds na afloop van de festiviteiten niet behoeft aan te spreken, zal het geld worden be steed aan een nog nader te bepalen Texelse bestemming. Er zijn slechts 1000 loten aangemaakt, zodat de kans op deze begeerlijke prijs enorm veel groter is dan bij andere loterijen. Dat de prijs per lot van ƒ10,zeer billijk is te noemen, zal ieder met ons eens zijn. Nu reeds zijn de loten bij de volgende adressen verkrijgbaar: Mevrouw Bakker-Zuidewind, Witte Kruislaan, Den Burg; de heer J. J. Westdorp, Kikkertstraat 80, De Cocksdorp; de heer W. Albcrs, Sommeltjesweg 1, De Waal; de heer C. J. Witte, Schilderend 24, Den Burg; de heer L. Sok, Parkstraat 4, Den Burg. In de niet genoemde dorpen zullen nog verkoopadressen worden aange wezen. In Den Burg zijn de loten verder verkrijgbaar bij het VVV-kantoor, de bockhandelaren en de banken. Wilhelminalaan sinds jaren zeer so ciaal benut: twaalf volkstuinders vin den daar hun vrijetijdsbesteding. Ver ontwaardigd bleef mevrouw Vrijdag ook over de tervisielegging van het in details uitgewerkte uitbreidingsplan, terwij! zij op reis was. „Toen de ge meentesecretaris dit deed, wist hij dat ■hii mij een .paar dagen tevoren had ver zekerd dat er mets zou gebeuren. En hij wist ook dat het plan was veranderd nadat prof. Wieger Bruin het de raad had laten zien", zo betoogde mevrouw Vrijdag. „Door de verandering kwam het er op neer, dat wij midden op een industrieterrein kwamen te wonen, waarbij in mijn achtertuin een bedrijfs gebouw van 30 x 6 meter zou komen, dat mijn woongebied nog maar een diepte van 26 meter zou krijgen, dat op de hoek een groot garagebedrijf zou verrijzen en dat er geen drooglijn of zelfs schommel meer mogelijk zou zijn!" Mevrouw Vrijdag meende, dat er geen bevoorrechting van een raadslid zou zijn geweest als men even gewacht zou hebben met de tervisielegging van het plan. Na de tervisielegging wilde men de bezwaren van mevrouw Vrijdag niet aanhoren. De heer J. Agter echter, die ook na het verstrijken van de wettelijke termijn met bezwaren kwam, werd wel willend behandeld. Mevrouw Vrijdag verzocht de raad tenslotte met klem haar grond te kopen, maar haar de twee kleine percelen bij haar huis te laten behouden. Zijzelf wilde het uitbrei dingsplan hierop realiseren. (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1