IM Wijzigingen in het bouwplan LANDBOUW en VEETEELT<U >an («ronlntfn» WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR Gemeenteraad kwam bijeen Slotavond veilig verkeer werd druk bezocht Afdeling telt nu ruim 900 leden rubriek voor I <>n.i,.p cini-in- Hoewel de officiële cijfers over de oppervlakte van de diverse gewassen pas na de mei-inventarisatie komen, menen we toch wel een indruk te kun nen geven over verschuivingen in het bouwplan op ons Eiland. Die verschui vingen zijn er zeker. Pluspunten voor zomergerst In de eerste plaats geldt dit een wij ziging in de graangewassen onderling. De laatste jaren werd op ons eiland naar verhouding zeer veel zomergerst verbouwd. Daar zij wel oorzaken voor aan te wijzen. In de eerste plaats is er de geschiktheid van de grond. We kun nen wel zeggen, dat de grond over het algemeen meer geschikt is voor gerst dan voor tarwe en haver. Dit geldt vooral de lichte en droogtegevoelige grond in de polders. De ervaring is, dat in gevallen van noodrijpheid de op brengst van gerst meestal gunstig af steekt bij die van tarwe en haver. Verder is er de kwestie van de inten sieve graantcelt. Granen verdragen zichzelf vrij slecht, d.w.z., dat het ver bouwen van een graangewas na graan minder goede uitkomsten geeft. Het is echter gebleken, dat zomergerst in dit opzicht minder kieskeurig is dan tarwe en haver. Tenslotte is er de geschiktheid van zomergerst voor het maaidorsen. Daar leent zich gerst zeer goed voor. Toch verschuiving naar tarwe Als we op het moment toch een ver schuiving zien in de richting van zo mergerst naar tarwe, dan is dit een ge volg van de prijsverhoudingen. De prijs van gerst en ook van haver heeft het afgelopen seizoen zeer te wensen over gelaten. En daarom heeft men ,,de be zwaren" van tarwe ten opzichte van gerst genomen en de oppervlakte tarwe uitgebreid. In de afgelopen herfst is er al meer wintertarwe gezaaid en de oppervlakte zomertarwe is o.i. zeer be langrijk uitgebreid. Mogelijk is dit ook te danken aan het feit, dat enkele nieu we rassen vrij goed geschikt zijn voor zandgrond. In de eerste plaats is echter de veel betere prijs van tarwe de reden geweest, dat men meer tarwe heetf ge zaaid. Ook uitbreiding suikerbietenteelt Het was te verwachten, dat ook de animo om suikerbieten te telen na de belangrijke prijsverhoging, die minister Biesheuvel heeft bewerkt, belangrijk groter zou worden. We hebben echter de indruk, dat de toename toch belang rijk minder is dan voor het gewas tar we het geval is. De moeilijkheden om het gewas „schoon" en ,,op stuk" te krijgen, vormen nog altijd een belang rijk bezwaar bij de teelt van bieten Blijkbaar heeft men nog geen volledig vertrouwen in de goede werking van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen en dunmachines. Het lijkt er op, dat de uitbreiding van het areaal suikerbieten vooral plaats heeft gehad op de minder grote bedrijven, waar men door ver bouw van dit gewas werkgelegenheid op eigen bedrijf schept. Oppervlakte aardappelen vrijwel gelijk De oppervlakte aardappelen geteeld voor pootgoed zal ongeveer gelijk zijn gebleven Enkele kleinere telers zijn uitgevallen. De bedrijven met een flin ke oppervlakte pootgoed gaan in de meeste gevallen op dezelfde voet door, ook al is de uitkomst voor het oogst jaar 1963 minder gunstig geweest. Vrij zeker is de oppervlakte, die ge teeld wordt voor de consumptie ook dit jaar weer kleiner. Al een aantal jaren hebben de telers van consumptieaard appelen de wind niet mee. De laatste weken zijn nog enkele partijen goede eetaardappelen weggegaan voor prijzen van 9 ct. per kg. Daar zit voor de teler geen brood in. Het komt ons voor, dat de opper vlakte aardappelen, die geteeld wordt voor de fabriek of voor veevoer eerder iets is uitgebreid. De moeilijkheden bij de verzorging van een gewas voeder bieten. hebben enkele veehouders er toe gebracht de bieten te vervangen door voeraardappelen. Een aantal minder belangrijke gewassen Tenslotte een aantal gewassen van minder betekenis. De teelt van knollen- zaad (de praktijk spreekt van raap zaad) is dit jaar weer uitgebreid. De omstandigheden voor uitzaai waren dit voorjaar ook zeer gunstig. Erwten wor den dit jaar weer weinig verbouw en we hebben niet de indruk, dat in de oppervlakte vlas een grote verandering is gekomen. De teelt van graszaad be gint de laatste jaren een iets grotere oppervlakte in beslag te nemen, maar is nog steeds van weinig betekenis. Toch hebben we de indruk, dat hiervoor meer belangstelling komt en de tijd misschien gekomen is, dat ook de voor lichtingsdienst meer aandacht moet gaan schenken aan dit gewas. NOGMAALS DE SLECHTE PRODUCTIE Naar ik meen kunnen we wel zeg gen, dat iedereen zo z'n stokpaardje of stokpaardjes heeft. Het lijkt me niet onmogelijk, dat sommige lezers na het lezen van dit artikeltje zullen zeggen, dat de redacteur van deze rubriek weer één van z'n stokpaardjes laat opdraven. Vorige week hadden we het in deze rubriek over de slechte productie van het rundvee en de mogelijke oorzaken. Over dit onderwerp spraken we daarna ook in een bijeenkomst van voorlichters. Daarbij meende één van de collega's, dat op de bedrijven, waar deze winter bieten en aardappelen gevoerd werden de producties duidelijk beter waren ge weest dan op de bedrijven, waar deze voedermiddclen ontbraken. Het was hem ook opgevallen, dat speciaal op de bedrijven, waar geen bieten en aard appelen aanwezig waren de dieren er kennelijk behoefte aan hadden om stro op te nemen. Ik moet U eerlijk zeggen, dat dit feit mij wel aanspreekt. Het bedrijf met de goede productie, dat wij in ons vorige artikeltje noemden beschikte, zoals U hebt kunnen lezen, ook over bieten en wat aardappelen. Wij dachten toen ech ter in de eerste plaats aan de goede kwaliteit hooi en kuilgras. Het lijkt ons echter de moeite waard om ook voor ons eiland eens na te gaan of er inder daad ook hier aanwijzingen zijn, dat bieten en aardappelen gunstig hebben gewerkt. Mededelingen hierover zijn zeer welkom Intussen willen we onafhankelijk van dit geval er nog weer eens op wijzen, Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spaértegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. D» spaarbanken met volledige bankservlce. (Vervolg van pagina 1) Verandering niet mogelijk De heer F. L. de Grave (KVP) meen de dat wel aan de wensen van mevrouw Vrijdag kon worden tegemoet gekomen, zonder dat het uitbreidingsplan ernstig wordt aangetast. De voorzitter, burge meester C. De Koning, was het daar niet mee eens De consequenties van een dergelijke door de raad aangebrachte verandering zijn niet te overzien, maar zullen stellig het hele uitbreidingsplan in gevaar brengen. Ook na de vaststel ling van de onteigening kan men nog tot een akkoord komen. De raad dient het hele onteigeningsbesluit te nemen of niet. Een voorwaardelijk besluit is niet mogelijk De heer S. Keijser (WD) meende dat door B. en W. nooit getracht is serieus te onderhandelen. Men heeft nooit de gespreksbasis „alles of niets" willen verlaten Onderhandelen was daardoor onmogelijk. De voorzitter gaf daarop een overzicht van de gang van zaken vanaf het moment dat de gemeente liet weteii interesse te hebben voor de grond van mevrouw Vrijdag. De voorzitter vertelde onder meer, dat tijdens het eerste contact met de héér Roeper in 1961 het gesprek ontaardde in een reeks beschuldigingen, zowel aan het adres van de heer Roeper als tegen de ge meente. Mevrouw Vrijdag geloofde de voorzitter kennelijk niet- „Belachelijk, om te gieren We zijn er ingelopen De heer S. Keijser meende dat tijdens de onderhandelingen bij herhaling de ernstige fout is gemaakt door de eis „alles of niets" te stellen, terwijl men in andere gevallen wél rekening hield met wensen van eigenaars. Hij noemde de heer Swama van wie ook grond is onteigend, maar deze heeft wel een stuk uit de onteigening mogen houden. Hij noemde het een schande dat men het riante huis van mevrouw Vrijdag wil verknoeien door de bouwwerken, er omheen te zetten, zoals in het uitbrei dingsplan is beoogd. Hij vond het voorts zeer laakbaar dat de raad niet de gele genheid heeft gehad, inzage te krijgen van het in details uitgewerkte uitbrei dingsplan, nadat het voorlopige plan was goedgekeurd. „Wij wisten bij de goedkeuring van het voorlopige plan niet wat er precies zou gebeuren. We zijn er allemaal ingelopen!" zei de heer Keijser verontwaardigd. De voorzitter reageerde boos op deze beschuldiging aan het adres van B. en W.: „Niemand is er ingelopen en niemand heeft er iemand in willen laten lopen. Wij geven volop gelegenheid óm inzage van de stukken te hebben. Ik vind dit een op merking die kant nog wal raakt!" De heer Keijser haastte zich daarop deze term terug te nemen, maar bleef van mening, dat de raadsleden indertijd geen duidelijk overzicht van de veran dering in het plan hadden. De heer J Daalder (A.R.) voelde wel iets voor het standpunt van mevrouw Vrijdag. Hij meende, dat aan haar wensen tegemoet gekomen kon worden zonder dat het uitbreidingsplan daar door gevaar loopt. De voorzitter wees dit van de hand en toonde nogmaals het gevaar aan van een dergelijke beslis sing. De eigen realisatie van de twee stuk jes werd door de heer J. J. Westdorp en mevrouw J. Koning-Bruin (beiden PvdA) onmogelijk genoemd Tenslotte werd het voorstel in stem ming gebracht. Alléén de heer S. Keij ser stemde tegen Mevrouw Vrijdag moest zich op grond van artikel 52 van de gemeentewet als belanghebbende van stemming onthouden. Bogaerswoningen De raad ging voorts akkoord met de aankoop van twee percelen grond te De Cocksdorp, waardoor de bouw van een aantal Bogaerswoningen mogelijk wordt. Ook werd het perceel, waarop de woningen komen, aan de bouwlustigen verkocht. Eén van hen, de heer L. N. Broekman, had zich teruggetrokken, zodat nu vijf-personen te De Cocksdorp een goedkope woning gaan bouwen. Enkele woningwetwoningen werden aan de huidige bewoners verkocht. De keurlonen voor geslacht vee werden met 25% verhoogd en het invoerkeurloon van 3 tot 5 cent per kg, Een lening van ƒ623.000,werd aan gegaan met de N V. Bank voor Neder landse Gemeenten te Den Haag. J100.000.zal worden bestemd voor de financiering van de hogere kosten van het te bouwen Culturele Centrum te Den Burg. Voorts werden enkele begro tingswijzigingen goedgekeurd. Een be drag van ƒ16.433,is uitgetrokken voor het opknappen van het perceel Hogeieind 6 te De Waal. Het is de be doeling deze schuur in te richten als koetshuis en in bruikleen te geven aan AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT dat we grote waarde hechten aan bieten en aardappelen in het winterrantsoen van het rundvee. De noodzaak daartoe wordt bij opvoering van de kwaliteit hooi en kuilgras o.i. niet kleiner, maar eerder groter. Ook de afgelopen winter hebben enkele rundveehouders onder vonden, dat bij aanwezigheid van hoog waardig hooi en kuilgras het samen stellen van een goed rantsoen veel een voudiger wordt als daarnaast ook bieten en/of aardappelen beschikbaar zijn. Vooral als we een aantal dieren hebben met hoge en zeer hoge producties pas sen bieten en aardappelen uitstekend in het rantsoen. Op het moment zal het meeste bouw land wel bezaaid zijn Mocht U echter nog over „zwart" land beschikken, of door het mislukken van een gewas ge noodzaakt zijn nogmaals te zaaien, denkt dan nog eens aan het gewas bie ten. Ook voor aardappelen is nog vol doende pootgoed te krijgen. de Vereniging voor Vrienden van het Paard voor de stalling van historische wagens, karren etc. De heer P, Smit (KVP) vond het onverantwoord om zo'n bedrag uit te geven ter wille van het onderbrengen van een stel ouwe karren. De burgemeester vond dat dergelijke wagens toch wel waarde hebben. In de oorspronkelijk als wagenmuseum in te richten boerderij in Zuidhaffel zal be slist te weinig plaats zijn, terwijl die oplossing ook veel kostbaarder is. Wet houder Roeper vertelde dat het dak van de schuur dicht zal worden ge maakt en dat er een betonnen vloer in zal worden gelegd. Een wagenmuseum te De Waal zal voor dat dorp een toe ristische trekpleister zijn. Rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg mej. A. G. Luysterburg (CHU) of het weiland te De Koog, dat in de zomer als bus station wordt gebruikt, niet kan worden verhard. Als het regent is het er een modderboel Zij vroeg verder de aan dacht voor de haven van Oudeschild, die sinds het wegvallen van de veer dienst aldaar niet regelmatig meer wordt uitgebaggerd, waardoor vooral de vissers veel ongemak ondervinden. De burgemeester beloofde een en ander te zullen onderzoeken. Mej. Luysterburg wilde voorts een politieverordening in het leven roepen, waardoor het meevoe ren van spelende transistorradio's wordt verboden, zoals op meer plaatsen het geval is. De voorzitter meende dat de nadelen van een dergelijk verbod groter zijn dan de voordelen. De heer Zwan wees er op, dat men ook zonder verordening tegen de lawaaimakende radio-dragers kan optreden door ze eenvoudig om hun luistervergunning te vragen Niemand heeft in de praktijk zo'n kaart. De burgemeester beloofde het verzoek van mej. Luysterburg te zullen bestuderen. Mevrouw Koning-Bruin vroeg of de gemeente de schuur van de wed. Boom aan het Westeina te Oudeschild niet kan kopen. Het ding staat daar in de weg en is storend in de omgeving, waar nu het plantsoen wordt aangelegd. Ook drong ze aan op het spoedig bouwen van de bejaardenwoningen te Oude schild. De heer P. Smit wees op het gevaar dat grote hoeveelheden zand op de Waalderweg (nabij het „Vossenhol") opleveren voor het verkeer. Wanneer daar geremd wordt, ontstaan er slip partijen. De heer S. Keijser vroeg hoe het stond met de instelling van een maxi mum snelheid op de Pontweg. De voor zitter antwoordde, dat nog steeds geen antwoord is ontvangen op een desbe treffend verzoek aan het ministerie. Er zal nu op worden aangedrongen. De heer J. Daalder vroeg een trottoir aan te leggen in de Vliestraat te Oos terend in verband met de wateroverlast aldaar Aan het begin van de vergadering had de burgemeester meegedeeld, dat het ontvangkantoor van de belastingen aan de Emmalaan binnen afzienbare tijd zal verdwijnen Het indertijd gedane verzoek van de gemeenteraad om het kantoor te Den Burg te laten voort bestaan, heeft dus geen resultaat gehad. Het belastingkantoor wordt door de minister op Texel niet noodzakelijk ge acht. Schoolvoetbal 1964 O.L. SCHOOL DE COCKSDORP WERD KAMPIOEN SCHOOLVOETBAL 1964 Nog nooit is het enthousiasme, binnen en buiten de lijnen, zo hoog opgelaaid als dit jaar. Een talrijk publiek, voor zien van spandoeken en toeters en met spreekkoren hun favorieten aanmoedi gend, heeft met volle teugen kunnen genieten van goed en spannend voetbal. Als winnaar kwam dit jaar de o.i. school van De Cocksdorp uit de bus, dat in de finale het dappere Oudeschild naar de tweede plaats verwees. De mannen van meester Moonen zijn nu voor een jaar de trotse bezitters van de zo fel be geerde wisselbeker. Uitslagen: R.K. Den Burg-Oudeschild 03 De Cocksdorp-O.L.S. Den Burg 21 0.L.S. Den Burg-R K Den Burg 02 Oudeschild-De Cocksdorp 01 Eindstand: 1. De Cocksdorp; 2. Oudeschild; 3. R.K. Den Burg; 4. O.L.S. Den Burg. FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG OOSTEREND OOSTEREND Voor de viering van Koninginnedag te Oosterend werd het navolgende programma vastgesteld: 's morgens: 8.45 uur Alle kinderen van de kleuter school worden in de Mulderstraat ver wacht. 10 - 12 uur: Spelen voor de kinderen van de lagere scholen en de b.l.o. school op het terrein bij de muzieknis. Deel nemers worden in verschillende groepen verdeeld van 6 tot 14 jaar. 's middags: 2.30 uur Voor kinderen tot 14 jaar poppenkastvoorstelling door Ger Mon- tagne op het terrein bii de muzieknis. Verder buikspreken en gezamenlijke spelen (toegang gratis). In de Oranjestraat volksspelen, waar bij de attributen dienst doen. die we gens het niet doorgaan van de volks spelen tijdens de feesten van de afge lopen zomer, niet eerder konden worden gebruikt. 4-6 uur: Oriëntatietocht op de fiets voor jongeren tot 18 jaar. 's avonds: 7 uur: Vossenjacht. Startplaats bij de muzieknis; 8.30 uur: Meierblis. 9.30 uur; Strijd om de man en de vrouw bij de muzieknis. Zowel voor de kinderen als voor de ouderen zijn bij deelname aan de ge noemde spelen aantrekkelijke prijzen te verdienen. De muziekvereniging „Ex celsior" zal zoveel mogelijk medewer king verlenen aan deze feesten Bij slechte weersomstandigheden zal het programma zoveel mogelijk doorgaan in overdekte ruimten. Door de bevolking van Oosterend en wijk O is in ruime mate bijgedragen aan deze Koninginne dag en de bejaardentocht op 12 mei. De opbrengst was bijzonder groot. TEXELSE MARKT Gisteren werden aangevoerd: 11 schapen ƒ80,- ƒ130,2 koeien 900,- ./"1050,82 nuchtere kalve ren ƒ50,ƒ160,14 zoggen ƒ30, - ƒ40,4 biggen 65, 70, CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 april a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. Vrijdagavond werd te Den Burg in het City-theater de laatste contactavond ge houden van dit seizoen door de afd Texel van het Verbond voor Veilig Ver keer Naast het gebruikelijke filmpro gramma bestond weer gelegenheid tot vragen stellen aan opperwachtmeester Stomp en hield adjudant Gulmans een algemene inleiding over de verkeers veiligheid. Onder de ca. 200 belangstel lenden, die de bijeenkomst meemaakten, bevond zich ook burgemeester De Ko ning, die de avond met een kort woord opende. De afdeling Texel kan terugzien op een bijzonder actief seizoen. Er werden drie cursussen gegeven, waarvan 2 in de buitendorpen en 1 te Den Burg. Te Oosterend namen 65 cursisten deel. te Oudeschild 75 en te Den Burg 143. Deze bijeenkomst was de achtste contact avond van het seizoen. Gedurende de activiteiten werden in totaal 184 leden gewonnen, zodat het gezamenlijk leden tal op Texel nu 905 bedraagt. De heren Donia, Gulmans en Stomp, die verantwoordelij): zijn voor al deze inspanning ten gunste van de verkeers veiligheid, werden door de cursisten van Den Burg gehuldigd. Namens alle deelnemers reikte mevr. Van Hoorn- Westdorp geschenken onder couvert over. GEEN VOORRANG VERLEEND DE WAAL Vrijdagmiddag tegen zes uur deed zich op de hoek Bomen- diek-YVaalderweg te De Waal een aan rijding voor, waarbij twee personenwa gens waren betrokken. Van de Bomendiek kwam de uit Am sterdam afkomstige 22-jange S. Koopal met zijn Opel Rekord. die de Waalder weg wilde oprijden. Daarbij verzuimde hij voorrang te verlenen aan 'de 41- jarige heer P. J. Stoepker uit Den Burg, die met zijn Peugeot uit de richting van zijn woonplaats kwam. De heer Stoepker trachtte de Amsterdammer te ontwijken, maar raakte daarbij een rechts aan de weg staand betonnen paaltje, dat prompt afknapte. De wa gens botste op elkaar, waarbij vooral aan de Opel flinke schade ontstond. Het linkervoorspatbord. de koplamp en de bumper werden o.a. vernield. De Peu geot kwam er veel beter af. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De politie maakte proces verbaal op. De heer Donia toonde zich bijzonder verheugd over de ruim 200 leden, die de afdeling nu telt. Niettemin wekte hij het publiek op om dit getal nog groter te maken: We moeten nu naar de duizend toe werken! Opgave blijft steeds mogelijk. Een seintje aan de heer C. Donia, Beatrixlaan 64, Den Burg, is voldoende. Aanstaande vrijdag zullen de prak tische verl-Tersexamens voor de lagere scholen worden gehouden. Hopelijk zijn de resultaten even goed als vorig jaar toen de gunstige invloed van de Shell verkeersschool duidelijk merkbaar was. Ook nu heeft de school zeker nuttig werk gedaan. De terugtocht van de wa gen, waarin de school is ondergebracht, is bijzonder spectaculair verlopen. Om dat De Dageraad in dok was en de Kon. Wilhelmina te lage ingangen heeft, werd een beroep gedaan op de NAM, die de wagen met een van haar Pontons vanaf Oudeschild naar Harlin- gen bracht. Vandaar arriveerde de school precies op tijd in de volgende standplaats: Alkmaar. AUTOMOBILIST RIJDT OP STOEP DEN HOORN In de nacht van za terdag op zondag botste de heer J. K.. uit Den Burg met zijn Opel personen- wagen tegen een 35 cm. hoge stoep aan het Klif te Den Hoorn. Tegen de politie verklaarde de automobilist, dat hij ter plaatse had willen keren. De auto werd ernstig beschadigd en is gisteren naar Den Burg gesleept. SCOOTERRIJDER GEWOND BIJ BOTSING OOSTEREND De 65-jarige heer B. v.d. Vis uit Oosterend wilde vrijdag middag om ongeveer half vier met zijn scooter op de IJsdijk bij Dijkmanshui zen een auto passeren. Daarbij werd hij gegrepen door een windvlaag, waardoor hij tegen de auto botste. De Oosteren- der viel en liep een hersenschudding en een hoofdwond op. De auto, die door de heer J Kalf werd bestuurd, werd even als de scooter licht beschadigd. De heer v.d. Vis werd met de ziekenauto naar zijn huis gebracht. NIEUWE KLEUTERSCHOOL 15 MEI OPEN Op vrijdag 15 mei a.s. zal de nieuwe R.K. Kleuterschool aan de Gasthuis straat te Den Burg officieel worden ge opend. De plechtigheid zal worden ver richt door de hoofdleidster van de school, zuster Maris Stella om 10.30 uur 's morgens.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2