(fro en fwartsjexels in het harL, Wieringer kotter bij Texel gekapseisd BEMANNING NA ANDERHALF UUR GERED Na 28 uur bij Den Helder gezonken Onze nieuwe feuilleton ,de vierde dag" rubriek voor l LANDBOUW en VEETEELT DINSDAG 5 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7858 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 4- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. BB De Wieringer schipper S. P. Lont, zijn zoon Gert cn zijn knechts C. de Boer en A. Bakker hebben vrijdagochtend op de Waddenzee nabij Texel een angstig avontuur beleefd, dat zij gelukkig allen kunnen navertellen. Hun vaartuig, de 19 meter lange en 38 ton metende WR 6 „Pieter Albert" sloeg tijdens het vissen met boomkorren ondersteboven toen een der netten op een obstakel op de zeebodem liep. De vier vissers wisten zich te redden en boven op de met de kiel naar boven liggende kotter te klim men. Na ca. lVt uur werden zij opge merkt door een sleepbootje en gered. Collega-vissers brachten de kotter naar „do Balg' nabij Den Helder waar de sleepboot Titan probeerde de WR 6 rond te trekken. Daarbij ontsnapte een deel JJO laar »t»a VIJFDUIZEND SPELDJES GEREED Het speldje met de afbeelding van het stadsfeesten vignet is gereed. Door de fabriek zijn vijfduizend exem plaren afgeleverd, die zeer binnenkort overal op Texel te koop worden aange boden tegen een prijs van veertig cent per stuk. Het organisatiecomité Texel 550 jaar stad verzoekt detaillisten die de speldjes in hun zaak willen aanbieden, contact op te nemen met de administrateur (raad huis te Den Burg. Het vignet staat afge beeld op een vierkant metalen plaatje van 15 x 20 mm. De belangstelling voor de Texelse gastendag op woensdag 17 juni is zeer bevredigend. Ruim 80 personen hebben van de opgavestrook in onze krant ge bruik gemaakt en zich aangemeld. Het is van belang, dat mogelijke andere be langstellenden zich zo spoedig mogelijk opgeven. Wanneer zij niet meer over een opgavestrook beschikken, kan men ook volstaan met een briefkaart. Op gave can Organisatiecomité p.a. Raad huis Den Burg. Er zijn nog talrijke Texelse automo bilisten, die op hun wagen nog niet het fraaie plastic plakplaatje hebben aan gebracht. De plaatjes zijn nog uit voor raad leverbaar en worden gaarne voor veertig cent per stuk verkocht door de Texelse benzinestations en de andere bekende adressen w.o. de boekhandela ren te Den Burg. Zij, die een plaatje op hun wagen wil len bevestigen raden we aan daarvoor zoveel mogelijk een uniforme plaats te kiezen. Het meest geschikt is de achter zijde van de wagen aan de linkerkant op de achterruit of op het metaal. Voor al als de auto's staan geparkeerd sprin gen de plaatjes op deze wijze het meest in het oog. Wil men het plaatje op de voorruit plakken, dan is de rechterkant van het glas het meest geschikt. Zoals bekend is de belangstelling van de zijde van de Texelse bejaarden voor de drie tochten met de Marsdiep op de Waddenzee op 12 en 13 mei bijzonder groot. Belangstellenden, die zich nog niet hebben opgegeven, worden ver zocht dit zo spoedig mogelijk te doen bij de bekende adressen Voor het vervoer van en naar het schip voor de tocht van de 13e zijn nog geen auto's beschikbaar. Een beroep wordt daarom gedaan op automobilis ten, die op deze wijze de tocht willen helpen slagen. Zij worden verzocht kon- takt op te nemen met mevrouw Was senaar, Willem van Beierenstraat 34, Den Burg, telefoon 2181 GESLAAGDE KONINGINNEDAG DE KOOG De viering van Konin ginnedag is ook dit jaar een succes ge worden voor de Oranjevereniging De Koog. De deelname aan de optocht van ver sierde fietsen en wagentjes was groter dan andere jaren. Verscheidene deelne mers waren met fantasie en ijver te werk gegaan en het was dan ook een bijzonder fleurige, bont gekleurde stoet die, beschenen door de lentezon, door het dorp trok. De Margaretha Sinclair Band, die de optocht voorafging, was goed op dreef en heeft zeker veel bijge dragen aan het succes. 's Middags heeft de jeugd enthousiast deelgenomen aan de kinderspelen. De twist-wedstrijd gaf aanleiding tot veel vrolijkheid. De voetbalwedstrijd voor dames trouwens ook. Van de Meierblis, die het feest be sloot, kwamen de kinderen traditie getrouw roetzwart thuis. van de lucht onder de kiel ten gevolge waarvan de kotter zaterdagochtend om 7 minuten over acht zonk, 28 uur nadat hij was omgeslagen. Dit is het tweede ongeval in zeer korte tijd waarbij een kotter tijdens het vissen met boomkorren omslaat. Zoals bekend onderging de Helderse kotter HD 89 „Hessel" drie dagen tevoren het zelfde lot. Bij die ramp kwam de ge hele uit 6 koppen bestaande bemanning om het leven. Schipper Lont uit Den Oever kan dus van geluk spreken, even als zijn zoon Gert, de stuurman A. Bak ker en C. de Boer uit Volendam, die zich op het nippertje van de verdrin kingsdood hebben kunnen redden. Op het moment van het ongeluk, vrijdag ochtend om 4.15 uur nabij de oostkust van Texel waren Bakker en De Boer aan dek. Toen de kotter plotseling dwars getrokken werd en kapseisde, la gen zij in het water en konden later makkelijk op de kiel van het schip klim men. Schipper-eigenaar Lont en zijn zoon zaten in het kombuis toen het wa ter plotseling binnenstroomde. De zoon, die lid is van een onderwaterzwemclub, wist snel uit de kleine ruimte te komen, maar zijn 24 jaar oudere vader had daar meer moeite mee. Gert dook een keer naar hem. maar slaagde er niet in in het kombuis te komen Tenslotte kwam vader Lont op „eigen kracht" vrij en bereikte de oppervlakte. De natte, op de kiel zittende mannen hadden aanvanke lijke enige warmte van het motorkoel water, dat vlak tegen de onderkant van de kotter stroomt, maar toen dat af koelde, werd het ijskoud. Eerst tegen zes uur werden ze opgemerkt door de bemanning van een sleepbootje van de havenwerken bij Het Horntje, dat juist op weg was van Texel naar Den Helder. De onfortuinlijke vissers konden instap pen en het leed was spoedig geleden toen zij in Den Helder aan de wal van den gezet en door de heer H. Visser van de scheepswerf „De Lastdrager" naar huis werden gebracht. Verontrusting? Niet alleen de kottervissers van Den Helder, Texel en Wieringen zijn diep onder de indruk van de ongelukken die hun collega's zijn overkomen. Ook de scheepvaartinspectie is ernstig veront rust en zint op maatregelen om derge lijke ongevallen in de toekomst te voor komen Maar dat zal niet makkelijk zijn. De boomkorvisserij is een wijze van vissen, die zeer economisch is; er wordt meer gevangen dan op de oude manier. Bij deze methode sleept de kotter twee netten voort over de zeebodem, die elk aan lange stalen bomen zijn opgehangen aan weerszijden van het schip. Om de netten te kunnen ophalen, zitten de bomen zo hoog mogelijk aan de mast be vestigd. Men begrijpt wat er gebeurt als één der netten tijdens het vissen blijft haken achter een wrak: door het grote motorvermogen waarvan tegenwoordig ook de kleinere kotters zijn voorzien, trekt het schip zichzelf dwars naar de zijde waar de weerstand wordt onder vonden. Door het hoge bevestigings punt van de boom wordt door de mast een enorme kracht uitgeoefend op het Naar aanleiding van desbetref fende vragen van abonnees, delen wij mee dat wij op dinsdag 2 juni met een speciale editie zullen uit komen in verband met de opening van de feesten ter gelegenheid van het 550-jarig stadsrecht. In deze krant worden o.a. interes sante rijk geïllustreerde artikelen opgenomen voor een deel de his torie betreffende. Onze adverteer ders verzoeken wij hiermee reke ning te houden cn wij raden hen aan, de tekst van hun advertenties zo vroeg mogelijk in te leveren. Gaarne met de vermelding „Feest nummer". schip, dat tengevolge daarvan kapseist: het schip wordt door de eigen mast om getrokken. Ook komt het volgens de scheepvaartinspectie voor dat een der netten blijft haken en dat de schipper dit met de lier tracht los te trekken. De vissers zijn bereid een groot risico te nemen om de kostbare netten te be houden, die niet verzekerd kunnen wor den. Als het door het trekken met de lier niet scheurt, kan de kotter ook op deze wijze worden omgetrokken. Uiteraard zijn deze gevaren bekend en daarom bestaat het voorschrift dat de lier op eenvoudige wijze onmiddellijk vrij kan worden gegooid, zodat de ka bel kan doorschieten als het net blijft haken. Ook is het verboden een vastge raakt net door de blokken in de mast op te trekken. Dit moet over een der boorden gebeuren. Er wordt naar een methode gezocht om in een dergelijk geval de blokken makkelijk van de mast te kunnen halen, zodat deze niet meer als hefboom kunnen werken. Naar „De Balg" Nadat de opvarenden naar huis waren gébracht, namen collega vissers de ge kapseisde „Pieter Albert" onder hun hoede. De WR 141, 130, 177, 69 en 20 namen de kotter tussen zich in en voe ren langzaam naar de haven van Den Helder, waar men de kotter wilde laten oprichten door een drijvende bok. In verband met het gevaar dat de WR 6 in de haven zou zinken, werd daarvoor geen toestemming verleend. Daarop werd de kotter naar De Balg gebracht, oostelijk van Den Helder. Daar werden de ankers uitgegooid, maar de vijf kot ters bleven gedurende de hele nacht waken. Zaterdagochtend arriveerde de sleepboot „Titan" van Weissmuller, die het karwei overnam en vastmaakte bij de schroef. Toen de sleepboot de kotter rondtrok, kwam deze enigszins schuin in het water te liggen, waardoor lucht onder de kiel ontsnapte en de WR 106 dieper wegzonk. Kort daarop ging de verbinding met de sleepboot verloren, doordat de kabel brak. De nog drijvende kotter werd on middellijk door de stroom gegrepen. De vissers zetten de achtervolging in en slaagden er in weer vast te maken. Daarbij ontsnapte de rest van de lucht onder de kiel, zodat het vaartuig naar de diepte zonk. Een onderzoek met dui kers in het ter plaatse 12 meter diepe water, heeft uitgewezen dat de kotter op de stuurboordzijde ligt en waar schijnlijk kan worden geborgen. Het bergingskarwei zal in de loop van deze week worden uitgevoerd door Weiss muller. Akke Feenstra komt als werkster in de woning van de zieke oud- notans Schaarsma de Zwart, een bijzonder lastige patient. Zo lastig, dat de huishoudster, ten einde raad er vandoor gaat en Akke alleen achter blijft in het grote huis met de patiënt. Ze is echter anders als huishoud ster Tjitske; Akke brengt de zieke rustig doch beslist aan zijn verstand, dat zij zich dat gescheld en gemopper met zal laten welgevallen. Akke is erg gevat en er groeit een zekere verstandhouding tussen haar en de zieke. Maar. op een dag vraagt de zieke grijsaard Akke ten huwe lijk. Voor Akke komen er vragen, die beantwoord moeten worden: Is een huwelijk van een jonge vrouw met een grijsaard volgens onze mo rele begrippen verantwoord? Praktisch altijd speelt geld in een derge lijk huwelijk de hoofdrol, dat weet Akke ook wel. Liefde komt er ter nauwernood aan te pas. Maar, wanneer er nu eens een ander motief is? Dit: voorkomen, dat familie, die het niet waard is, de erfenis in handen krijgt en daardoor de laatste levensdagen of -weken van de oude man gelukkig en blijde maken? En een toegewijde jonge vrouw in het bezit komt van de erfenis. Wat is daar op tegen? Na veel strijd kiest Akke en beleeft drie gelukkige dagen. Doch beginnen de moeilijkheden, die Akke moedig en vastberaden het hoofd biedt. Ze is immers jong en heeft nu geld, veel geld. En geld betekent toch ook macht? Akke krijgt veel ontgoochelingen te verwerken. Uit eindelijk ligt er toch geluk en liefde op haar levensweg. Maar voor het zover is De schrijver van dit boeiende verhaal speelt twee meningen tegen el kaar uit zonder zelf op nadrukkelijke wijze partij te trekken. Dat laat hij steeds weer aan lezeres en lezer over. Totdat hij er voor een ieder aanvaardbaar slot aan maakt en conclusies trekt, die misschien de meeste mensen zouden trekken, daarmee weer de cirkel rond makend. Dus terugkerend tot de bij ons heersende moraal, intussen ons allemaal een spiegel voorhoudend Een feuilleton, dat u iedere keer opnieuw naar het vervolg zal doen verlangen. REDAKTIE. Omloi* rctfaliliV NOGMAALS ONKRUIDBESTRIJDING IN GRANEN De weersomstandigheden waren de laatste tijd minder gunstig voor che mische onkruidbestrijding in granen. Dit zal kunnen betekenen, dat een ge deelte van de vroegst gezaaide granen het stadium van geschiktheid voor on kruidbestrijding met de gele kleurstof fen is gepasseerd. Ook de grootte van het onkruid speelt daarbij een rol. Vooral onkruiden als varkensgras, muur en ereprijs zijn vrij spoedig te groot voor een effectieve bestrijding. Ziet men geen kans om de onkruid bestrijding in alle graangewassen met de gele kleurstoffen uit te voeren, dan zouden we in de eerste plaats het gewas zomertarwe behandelen. Dit gewas lijdt het minste van bespuiting met gele kleurstoffen en het meest van een on kruidbestrijding met de zgn. groeistof fen. Verder is onze ervaring, dat we vooral bij dit gewas een groeibevorde- rende werking van de gele kleurstoffen kunnen waarnemen Na zomertarwe komt zomergerst in aanmerking voor onkruidbestrijding met deze middelen. In het gewas haver zien we in het algemeen de meeste schade van een bespuiting met kleur stoffen. Groeistoffen worden door haver zeer goed verdragen. Intussen behoeft U niet bang te zijn, dat haver een be spuiting met de kleurstoffen niet kan verdragen. De schade valt na een paar weken altijd mee. We blijven van mening, dat deze zgn. D.N.O.C.-middelen ideaal zijn voor de bestrijding van zomeronkruiden in granen. I GOED WEIDEN IS EEN KUNST Op zichzelf is het strooien van een flinke hoeveelheid stikstof op het gras land geen kunststukje. Als de porte monnee goed gevuld is, wil de leveran cier de stikstof graag leveren en met de centrifugaalstrooier is ook het strooien een kleinigheid. De rest doet „de na tuur" dan. Een veel groter kunststuk is het om het gras, dat mede door de stikstof groeit tot waarde te brengen. En naar mate men meer stikstof strooit wordt de kunst om van het gras het volle profijt te trekken groter. Zo had ik één dezer dagen een ge sprek met een veehouder, die zich in deze zaken graag laat adviseren door de voorlichtingsdienst. Hij zal met het pro bleem welke percelen hij moest reser veren voor het rundvee en welke per celen gereserveerd konden worden voor de winning van kuilgras en hooi. Dat is werkelijk niet zo eenvoudig. Het maakt hierbij al een groot ver schil of we de komende weken groei zaam weer of wel koud. schraal weer krijgen. In dit opzicht moet men dus „gokken". Verder maakt het wel iets uit of de koeien dag en nacht weiden of maar een korte dag in de wei lopen en de rest van de tijd op stal verkeren. Daarom is een advies over een derge lijk geval niet zo eenvoudig. Toch wil- I len we een richtlijn geven. Op een bedrijf, waar we de laatste jaren regelmatig komen, speelt de vee houder het nu al enkele jaren klaar om als eerste weide een oppervlakte van plm. 17 - 18 are per koe te nemen. Met eerste weide bedoelen we hierbij de oppervlakte, die per koe nodig is totdat I de dieren op de etgroen kunnen. Voor 1 20 melkkoeien heeft men in dit geval dus in totaal 3Vt ha. grasland nodig. We moeten er wel op wijzen, dat in dit ge val het vee de eerste drie weken 's nachts op stal komt. i Om misverstand te voorkomen ver melden we nog, dat per koe niet direct de volle oppervlakte van 17 - 18 are beschikbaar wordt gesteld Veelal wordt eerst een soort rantsoenbeweiding toe- gepast. I Bovengenoemde oppervlakte is zekei aan de lage kant. Het is dan ook beslist nodig één of meer percelen vroeg te kuilen, zodat men vrij spoedig de na- groei van deze kuilpercelen voor de beweiding kan gebruiken. Is het een maal zo ver, dan krijgt men meer ruimte. j Toch blijven we van mening, dat goed weiden een kunst is. Te veel grasland i onder het vee geeft slordige weiden. Heeft men de oppervlakte te krap ge nomen, dan kan dit flink melk kosten, j En U moet werkelijk niet denken, dat de mensen van de voorlichting menen, dat zij in dit opzicht de wijsheid in pacht hebben. GESLAAGD OOSTEREND Onze plaatsgenoot, de heer W. Bakker, deed met gunstig gevolg examen voor het diploma motor- drijver op de zeevisvaart. De heer Bak ker kreeg zijn opleiding aan de visserij- school te IJmuiden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oostcrcnd: 13.4514.30 uur; De Cocksdorp: 14.30 15.00 uur; De Koog: 15.00—15.30 uur. C. (.wmlngni ZO SPOEDIG MOGELIJK IN DE BIETEN Op de voorlichtingsmiddag voor bie tentelers, die dit voorjaar werd gehou den, deden de inleiders enkele medede lingen over de oppervlakte bieten, die één man zou kunnen bewerken. De Texelse bietentelers vonden deze opper vlakte voor onze omstandigheden veel te hoog. We hopen, dat één voor dit doel aangelegde proef hierover meer licht zal brengen. Wel menen wij er op te moeten wij zen, dat het voor het bewerken van een grote oppervlakte per man beslist nodig is om vroeg te beginnen Een collega van Uw redacteur zei het als volgt: „Je moet zo vroeg beginnen, dat je 's avonds als het ware „kippig" bent van het turen naar de kleine plantjes". Nu is het niet onze bedoeling de bietentelers een paar slechte ogen te bezorgen als gevolg van het turen naar te kleine plantjes. De bedoeling zal echter wel duidelijk zijn. Het gaat er om, dat U zo spoedig mo gelijk met de hak te velde gaat. Vooral als U gebruik hebt gemaakt van preci- siezaad en U tevens een chemische on kruidbestrijding hebt toegepast is die mogelijkheid er. De planten staan dan voor een goed gedeelte apart en ze zijn ook niet omgeven door een krans van onkruid. Wat de groei van de bieten betreft is het vrijwel altijd een voordeel als de planten zo vroeg mogelijk opeen staan. We zagen de laatste dagen percelen sui kerbieten, die voldoende ontwikkeld zijn om in de week van 4 mei tot 9 mei bewerkt te worden. CHEMICALIËN RAAKTEN IN BRAND Vrijdagmiddag om ongeveer zes uur ontstond brand in een opslagschuurtje van de bloemisterij Kortenhoeven aan het Schilderend te Den Burg. Door zeer snel ingrijpen van mensen die in de om geving aan het werk waren en de Texelse brandweer bleef de schade ge ring. Personeelsleden van Bakker's Ijzer handel zagen vanuit hun werkplaats, die aan het erf aan de fa. Kortenhoeven grenst, dikke rookwolken van achter het schuurtje opstijgen. Zij grepen on middellijk schuimblussers en renden het gebouwtje binnen, waar de ver stikkende rook hun de adem bijna be nam. Het was moeilijk vast te stellen wat precies in brand was geraakt, maar tenslotte bleek de rook uit de naden van een afgesloten houten kast te ko men, waarin diverse chemicaliën, plan tenziektebestrijdingsmiddelen, opgesla gen waren. Intussen was de brandweer gewaarschuwd, die zeer kort na de mel ding met de schuimblusser ter plaatse was. Zoals gewoonlijk stroomden veel belangstellenden toe, die door de politie op afstand moesten worden gehouden. De rookvorming was sterker geworden de onaangename stekende geur noodzaakte de brandweer van een zuur stofapparaat gebruik te maken om het gebouwtje veilig binnen te kunnen dringen. Korte tijd later kon de rokende houden kast naar buiten worden ge bracht en na te zijn opengebroken, wor den geblust Het bleek dat een zakje Natrmm-chloraat door zelfontsteking was gaan branden. Deze chemische stof levert bij onoordeelkundige opslag groot gevaar op. Eenmaal brandende kan een zeer heet vuur ontstaan, dat in stand blijft, door de zuurstof, die bij het che mische proces vrijkomt. De verstikken de rook, die erbij ontstaat is gevaarlijk voor de gezondheid Een soortgelijk be gin van brand deed zich korte tijd ge leden voor in een opslagplaats van che micaliën van de Coöp. Aankoopvereni ging Texel aan de Waalderstraat Ook toen raakte een hoeveelheid natrium- chloraat spontaan in brand en wist de brandweer door snel optreden ernstige gevolgen te voorkomen. Deze gebeurtenissen tonen duidelijk aan, hoe belangrijk het is chemicaliën, die ten behoeve van land- of tuinbouw in huis worden gehouden, op een veilige manier op te bergen. Metalen bussen en glazen flessen zijn over het algemeen geschikt. Papieren zakken beslist niet. Ook plastic zakken zijn gevaarlijk, om dat deze makkelijk lek worden waar door de inhoud in contact komt met andere chemische stoffen, vocht of lucht. De scheikundige reacties, die daardoor kunnen ontstaan, zijn zeer on gewenst, omdat er doorgaans flinke hitte bij ontstaat. Vooral het genoemde natrium-chloraat kan fel gaan branden. Veelzeggend is het, dat deze stof als grondstof wordt gebruikt voor het ma ken van bepaalde springstoffen IIOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 mei 0.40 en 13.20; 6 mei 1.44 en 14.34; 7 mei 3.14 en 16.08; 8 mei 4.47 en 17 38; 9 mei 6 14 cn 18.54. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1