Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, Nog meer oliemaatschappijen in aantocht op Grote belangstelling voor zeegebied rond Texel Jerrycan met benzine ontplofte Ernstig ongeluk bij spelen met vuur Archeologische werkgroep nu opgericht JS „Seizoen moet worden verlengd!" Werkt de middenstand te De Koog te smalle basis Fa. Klaa» Kikkert opende showruimte DINSDAG 12 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7860 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langeveld de Rooij Boek*, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Het aantal oliemaatschappijen, dat belangstelling heeft voor exploratie- werk op of rond Texel neemt nog steeds toe. Het merkwaardige is dat geen van allen haast maakt om te gaan boren. Zelfs de Nederlandse Aardoliemaatschappij, die in ijltempo een terrein bij „Akenbuurt" in gereed heid bracht om er een boortoren te plaatsen, houdt zich opvallend rustig sinds de door een groep Franse Staats- maatschappijen in het leven geroepen firma N.V. Petroland bij de Witte Engel is gaan boren. Het is duidelijk dat Petroland de eerste ronde in de olie race heeft gewonnen en dat alle ande re maatschappijen in binnen- en bui tenland begerig afwachten wat deze maatschappij in oprichting uit de Texelse bodem weet te halen. Men ver wacht dat Petroland een eventuele olie- of gasvondst niet geheim zal kun nen houden. Een aantal figuren, die in hun meest openhartige buien toegeven lid van „een olie-informatiedienst" te zijn, houden de verrichtingen van de boorploeg bij de Witte Engel nauw lettend in de gaten. Wanneer de boor binnenkort een diepte van ca. 2000 meter heeft bereikt, zal hun activiteit toenemen om een mogelijk resultaat zo snel mogelijk aan hun opdracht gevende maatschappij door te geven. En aangezien de boring bij de Witte Engel bijzonder vlot verloopt de boor heeft al een aanzienlijke diepte bereikt stijgt de spanning snel. Zó gunstig achten de concurrenten de kans op succes, dat zij voorbereidingen hebben getroffen om onmiddellijk naar Texel te gaan, zodra er aanleiding voor is. Een van de belangstellenden is Gulf Oil uit Rotterdam, die intussen toe stemming heeft gekregen om het IJssel- meor en de Waddenzee bij Texel te gaan onderzoeken. Nummer twee is de Stecnkolenhandelsvereniging te Utrecht die op dit ogenblik nog bezig is met Seismografisch onderzoek op de Noord zee en waarschijnlijk ook op Texel komt. Een zeer serieuze gegadigde voor de bodemschatten in het Noordzeegebied is de Amerikaanse Phillips Petroleum Company, die van Economische Zaken toestemming heeft gekregen om een seismografisch onderzoek uit te voeren in Noordholland en Texel. Deze maat schappij zou speciale belangstelling heb ben voor de omgeving van Oudeschild en nu reeds de mogelijkheden hebben onderzocht om een aantal werkkrachten tijdelijk in hotels onder te brengen ge durende de zomermaanden. Tenslotte is er Superiol Oil International Inc., ge vestigd te Houston in Texas, die in de Noordzee en op Texel seismografisch onderzoek wil verrichten. Dit onderzoek zal in opdracht van deze maatschappij worden uitgevoerd door The Geophisical Service Intercontinental Ltd., die ge bruik maakt van een onderzoekings vaartuig, de „Key Anne". Het minst duidelijk zijn de plannen van onze eigen Nederlandse Aardolie maatschappij. Een dezer dagen infor meerden wij bij het kantoor van de maatschappij te Hengelo om te trachten iets te weten te komen over de boor- SPOEDIG VERBETERING TE DE KOOG DE KOOG De bewoners van de Dorpsstraat te De Koog maken zich on gerust over de deplorabele toestand, waarin het wegdek van hun straat zich bevindt. Het plaveisel, dat toch al niet perfekt te noemen was, is haast onbe gaanbaar geworden door de vele opbre kingen van de laatste tijd. Van de zijde van gemeentewerken werd ons verze kerd dat in ieder geval vóór het seizoen de ergste onregelmatigheden zullen worden hersteld. Op de gemeentebe groting prijkt een post, waardoor het na de vereiste toestemming van GS t.z.t. mogelijk wordt het hele plaveisel van de Dorpsstraat op te breken en te ver nieuwen. Het komt dus in orde! BEEN GEBROKEN OOSTEREND Donderdagmiddag om half een deed zich te Oosterend een ongeluk voor, waarbij de heer G Ver hoef een been brak Op de hoek Oes- terstraat-Achtertune verleende hij geen voorrang aan de automobilist S. Zijm, die uit de Oesterstraat kwam. Dokter Renout liet zijn patiënt naar Den Helder vervoeren. De scooter werd flink be schadigd en de auto vertoonde enkele deuken. toren, die nog steeds niet op het ter rein bij Akenbuurt is neergezet. Uit betrouwbare bron hadden wij vernomen dat de maatschappij de toren die zij nog op Terschelling heeft staan, naar Texel zou laten overbrengen door de N.V. G. Doeksen en Zn. Het transport is ge regeld. Om de zware delen van de toren op Texel aan wal te kunnen zetten kwam men vorige maand gereed met enkele speciale voorzieningen aan de dijk bij de haven van Oudeschild. Ook de voorbereidingen op het terrein bij Akenbuurt zijn voltooid en de weg er heen is gereed. Op onze vraag wanneer we de toren op Texel konden verwach ten, wilde men niet antwoorden. Neen, zo verzekerde men ons, de toren van Terschelling gaat naar Wassenaar.... Uit andere bron vernamen wij dat de toren van Terschelling op het ogenblik wordt opgetrokken in de buurt van Hoorn. Bepaald duidelijk is de situatie ten aanzien van de NAM dus niet. Maai aangezien deze maatschappij ons in het recente verleden enkele malen op een dwaalspoor heeft trachten te brengen, vermoeden we dat er toch wel een NAM-toren naar Texel komt. De datum hangt af van de resultaten, die concur rent Petroland misschien binnenkort boekt. Op het terrein van Petroland bij de Witte Engle hebben we een dezer dagen een kijkje genomen met onze ca mera's. De resultaten van dit bezoek hopen wij U in de volgende editie te tonen. HENK METS 25 JAAR BIJ DE POST OUDESCHILD In de afgelopen 25 jaar is de heer H. Mets één der be kendste bewoners van Oudeschild ge worden. Geen wonder, want in dienst van de PTT als postbesteller doet hij dagelijks zijn ronde en krijgt ieder van tijd tot tijd met hem te maken. „Henk" Mets is niet alleen een vertrouwde, maar vooral ook een betrouwbare fi guur die zijn taak zeer serieus opvat. Hoewel zijn beide ouders echte Texe laars zijn, werd Henk te Amsterdam geboren. Hij kwam op 25 april 1939 naar Texel en nam op 12 mei dienst bij de PTT. Al direkt werd hij als hulpbe steller te Oudeschild aangesteld en werd korte tijd nadien bevorderd tot besteller. Mets vertelde ons dat het werk hem nog elke dag uitstekend be valt. „Ik moet twee keer per dag mijn ronde doen op de fiets. Dat is de ene dag makkelijker dan de andere, maar een brommer wil ik toch beslist niet heb ben. Daar voel ik me niet veilig op. Mets heeft het PTT-ambt van geen vreemde Zijn vader was op het Cen traal Station te Amsterdam werkzaam bij de inklaring. Vader overleed en sa men met zijn moeder woont Henk Mets nu in een gezellig huisje aan de Loods- singel. Daar wordt vandaag feest ge vierd. Het is de bedoeling dat de waar nemend direkteur van het postkantoor van Den Helder over komt om de jubilaris te bewijzen, dat het werk van Mets in de afgelopen 25 jaar enorm is gewaardeerd. EIERLAND Vrijdagmiddag om streeks vijf uur is de achtjarige Jan Hooischuur aan de Slufterweg ernstig gewond geraakt toen hij met zijn vriendje, de 9-jarige Martien de Ridder, met vuur speelde, waarbij een plastic bus met benzine ontplofte. De jongetjes waren in de machine- loods van de boerderij „Dei Gratia" van de heer De Ridder. Uit de verklaringen van Martien kon worden opgemaakt, dat de jongens een plastic jerrycan die halfvol benzine was, van de werkbank haalden. Ze drenkte daarop een karton nen kokertje in de vloeistof en staken dit aan. Daarop gooiden ze het bran dende kokertje in de opening van de bus. Dat de jerrycan onmiddellijk ont plofte laat zich denken. Een geweldige steekvlam schoot op. Jan Hooischuur kreeg een straal brandende benzine over zijn kleren. De jongen brandde als een fakkel. Zijn vriendje, die ongedeerd was, rende schreeuwend om hulp naar ouiten. Onmiddellijk schoot de heer De Ridder toe, die de kleren wist te doven door de jongen tegen zich aan te druk ken. Brandende benzine was ook te recht gekomen op een landbouwwagen en een auto die in de loods stonden ge parkeerd. Met het brandblusapparaat doofde de heer De Riddei de vlammen, terwijl zijn vrouw de brandweer van De Cocksdorp en Den Burg belde. De nevel spuit van Den Burg, die daarvoor bij de brand in Westergeest moest worden weggeroepen, was spoedig ter plaatse, Elf Texelaars, die de archeologie als hobby beoefenen, hebben vrijdagavond in de „Bremakker" besloten een ar cheologische werkgroep op te richten. De oprichtingsvergadering werd bijge woond door acht personen, maar naar verwacht, zullen nóg ca. zeven personen toetreden. Aangezien men voor het op richten van een zelfstandige werkgroep minstens tien leden nodig heeft, staan geen belemmeringen de definitieve stichting in de weg. Slechts de goed keuring van het bestuur van de Archeo logische Werkgemeenschap in Westelijk Nederland (AWWN), waaronder de werkgroepen resorteren, moet nog wor den ontvangen. De naar oudheden zoe kende Texelaars zullen volgens de nieuwe monumentenwet zelf geen af gravingen mogen verrichten. Daarvoor moeten zij de hulp inroepen van vak mensen. Het belangrijkste is dat men zich door het vormen van deze werk groep meer kan verdiepen in de archeo logie als hobby. Texel is gebleken een bijzonder interessant werkterrein te zijn. Evenals in andere delen van Noordholland worden hier regelmatig sporen van de vroegste bewoners ge vonden Het zijn vaak potscherven en stenen werktuigen, die veel kunnen le ren over de levenswijze van deze „oer- Texelaars", waarover geen ge schiedschrijver ooit heeft kunnen ver halen. De werkgroep bestaat op het ogenblik uit de heren H. Alta, A. J. Binsbergen, W. Conijn. G. Gerrits, H. Kievits, W. H. Kissing, A. C. Plaatsman, J. P. Reydon, M. J. v.d. Wal, H. J. Zwiers, allen te Den Burg, en mej. D. Over te De Koog. maar hoefde niet in actie te komen, om dat het vuur intussen was geblust. Dok ter Siebinga uit De Cocksdorp verleen de eerste hulp aan Jan Hooischuur, die ernstige brandwonden vertoonde aan het gezicht, de handen en de benen. De jongen werd daarop onmiddellijk naar een ziekenhuis te Den Helder ge bracht. Zijn toestand liet zich eerst vrij ernstig aanzien, maar is nu bevredi gend. PLATTELANDSVROUWEN MAAKTEN HUN UITSTAPJE Vorige week maakten de leden van de afd. Texel van de Plattelandsvrou wen hun uitstapje. Hoewel het weer zich niet best liet aanzien, werd het toch een stralende dag. Ruim dertig deelneemsters hebben een heerlijke dag beleefd. Er werd gereisd met een TESO- bus. Het eerste bezoek werd gebracht aan de „Melco" te Heiloo, waar de heer Bakker, oud-Texelaar, na een rondlei ding het een en ander over de fabriek vertelde. De dames werden getracteerd op koffie met koek en aten van de vla, een van de produkten van de fabriek. Daarop werd een bezoek gebracht aan de plattelandsvrouwen van Wijdenes. De afdeling Wijdenes had voor een goede koffietafel gezorgd. Het was een bijzonder genoegelijke samenkomst, waarbij een koortje enkele liederen ten gehore bracht en gezamenlijk het bonds lied werd gezongen. Na de bijeenkomst werd met de leden van Wijdenes een bezoek gebracht aan een oude gerestau reerde molen, waarin een kantklos- school is gevestigd. De leden van deze school zorgden voor een demonstratie, waarbij vooral mevr Laan-Kistemaker was geïnteresseerd Voorts werd een bezoek gebracht aan een bloeiende fruittuin. Te Blokker werden enkele kassen be zocht, waar diverse plantensoorten werden gekweekt. Te Hoorn werd ten slotte afscheid genomen van de Wijde- nesser gastvrouwen. Via Anna Paulow- na en Breezand, waar bloemenmozaïe ken werden bewonderd ging het weer naar Den Helder. Tevreden met de prettige contacten, die tussen beide af delingen zijn gelegd, wordt nu uitge zien naar het tegenbezoek dat de dames van Wijdenes in juni aan Texel hopen te brengen. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis Tollenaar, van Den Burg, Weverstraat 43, en Jannie J. Bruin ev. Tollenaar van K 34 naar U.S.A., Lodi, Route 2, Box 327; Lucy Eelman en Ja- nette D. Eelman, van Kamerstraat 1, De Koog, naar Zeist. Amersfoortseweg 17; Cecilia H. M. Leusink, van Den Burg, Warmoesstraat 6 naar Nijmegen, Prae- tonumstraat 16; Taeke Bootsma, van S 22b naar Alphen aan de Rijn, Raad huisstraat 44; Wilhelmus G. J. van Lierop en gezin van E 81 naar Someren, Broekkant 17, Hinderkien Lesschen, van Den Burg, Wilhelminalaan 120 naar Assen, Anreep 20; Willy D. de Waal en echtgenote, van Den Hoorn, salonw. a.d. Klif, naar Nieuw-Beijerland, salonw. a.d. 's-Gravenstraat; Frans Bosgraag, van H 131 naar Den Helder, Buitenha ven 5; Maria A. C. Graaf, van Den Burg, Hogerstraat 9 naar Utrecht, Wil lem van Noortstraat 10; Trientje van Leersum ev. Schat, van Den Burg, Schilderend 62 naar Maartensdijk, Prirvi Lernhardlaan 54 DE KOOG Bij de officiële opening van het koopcentrum „J.P." te De Koog, heeft de VVV-directeur, de heer J. W. Dekker zich zaterdag afgevraagd of verdere investering van de Texelse middenstand te De Koog nog langer verantwoord is. Het koopcentrum be tekent wéér een uitbreiding van de sector voedings- en genotmiddelen en het is waarschijnlijk, dat het aantal verkooppunten n deze sector wat al te groot wordt. Al deze bedrijven moeten hun lasten opbrengen in een periode, die niet veel langer is dan ca. 6 weken: het seizoen. Deze periode noemde de heer Dekker tekort. Hoewel hij de mid denstanders niet als varkens wilde be schouwen, zou de spoeling bij voort zetting avn de huidige toestand zeker te dun worden. Er moet gezamenlijk worden gestreefd naar verlenging van het seizoen om de gevolgen hiervan te keren, aldus de heer Dekker. Hij meen de dat in samenwerking met de VVV getracht moet worden te komen tot een seizoen van 10-12 weken. Anders zal een verdere uitbreiding van het aantal winkers beslist onmogelijk zijn; het evenwicht zou worden verstoord. De VVV-directeur zegde toe dat het beleid van de VVV Texel mede daarom op seizoenverlenging blijft gericht. Met een schaar had de heer Dekker om half drie 's middags het koord door geknipt. dat de scheiding vormde tussen de oorspronkelijke zuivelhandel J.P. en het nieuwe grote koopcentrum Tal van belangstellenden kwamen het nieuwe centrum bezichtigen. Zoals bekend heeft de heer J. P. Eelman zijn koopcentrum ingericht in een boerderij aan de Dorps straat tegenover de Badweg. De toerist kan er vrijwel voor alles terecht. Zelfs LOGIES INFORMATIEDIENST Tijdens de Pinksterdagen zullen wij van start gaan met de logies-informatie- dienst. Wellicht ten overvloede delen wij U mede, dat het bier een vorm van reserveren betreft, waarbij de gast aan ons de VVV Texel één nacht logies en ontbijt vooruit betaalt Dit bedrag wordt door ons weer aan de betreffende exploitant afgedragen. Voor een goed verloop van deze logies- informatiedienst is het noodzakelijk, dat wij beschikken over: a. een opgave van de beschikbare ka mers in hotels, pensions en adressen voor logies met ontbijt (1-, 2- en 3- persoons kamers); b. de prijs per persoon, inclusief be diening. Opdat wij steeds beschikken over zo nauwkeurig mogelijke gegevens, is het noodzakelijk, dat men ons direct bericht geeft van de bezetting van een kamer. Wij vertrouwen op Uw medewerking en hopen, dat mede door de L.I.I). het pinksterweekend een goed weekend is. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen in hec Handelsregister lezen wij: Strandpaviljoen „Paal 19", Texel. De Koog, op het strand bij paal 19. Expl. cons, tent E.; K. Veldman. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenote, mej. R. van Kooten, deed te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor het diplo ma Verpleegster A. GESLAAGD De dames R. Boekholt te Den Burg en D. Bakker te Oudeschild hebben met gunstig gevolg examen afgelegd voor het diploma van de Engelse cosmetica- firma Inoxa. De dames, die werkzaam zijn in het bedrijf van de heer A. v.d. Slikke te Den Burg slaagden met uit stekende cijfers. Het examen werd dins dag en woensdag afgenomen in het Hiltonhotel te Amsterdam. TIMMEREN VOOR DE STADSFEESTEN DE WAAL Morgenavond kunnen timmerlustige werklieden uit De Waal en omgevnig weer terecht op het ter rein van de heer A. Keijser in Ongeren. Er moeten nog een aantal bloembakjes in elkaar worden gezet. Het zijn attri buten, die tijdens de komende feestelijk heden De Waal een feestelijk aanzien moeten geven. De werkers zullen tijdens het karwei op een verfrissing worden onthaald. Een extra stimulans dus om even de handen uit de mouwen te steken. voor wollen artikelen, die in een afge schut winkelgedeelte verkrijgbaar zijn. Het is verkooppunt van de Wolfede ratie. Een ander gedeelte van de grote ruimte is verhuurd aan een groenten- en fruithandelaar. Belangrijk noemde de heer Dekker in zijn toespraak ook de Wasserette. Jammer genoeg is dit on derdeel van het bedrijf nog niet in wer king, maar de Wasserette zal ongetwij feld in een grote behoefte voorzien. DE KOOG Woensdag is voor de familie KI. Kikkert te De Koog een feestelijke dag geweest. De opening van de nieuwe showruimte voor fietsen, bromfietsen en een grote collectie elek trische apparaten, is niet ongemerkt voorbijgegaan. Van vele zijden werd belangstelling getoond, zowel van leve ranciers als van de talrijke trouwe klanten. In de winkel stond dan ook een schat van bloemen opgesteld. Bij de vele reeds ontvangen gelukwensen willen wij gaarne de onze voegen. Ongetwijfeld heeft de Badweg hier, zowel dcor het nieuwe winkelpand met magazijn en werkplaats, als door het vernieuwde benzinestation een belang rijke verbetering ondergaan. Het geheel doet modern en fris aan, zonder de al lures van de grote stad te willen pre tenderen In de showroom staan de fiet sen en wat verder ten verkoop wordt aangeboden overzichtelijk opgesteld, zodat men wel overwogen zijn keuze kan bepalen. Ongetwijfeld zal de ver koop hierdoor worden gestimuleerd. Het timmerwerk werd verzorgd door de heer P. Eelman, het metselwerk door de heer J. Klaassen Bos. De aanleg van elektra was in handen van de heer R. Daalder, de loodgieter was de heer M. Koopman, allen te De Koog. De fa. J J. Vonk te Den Burg was het schilderwerk, de fa. Vlessing de vloerbedekking enz toevertrouwd. De architect was de heer Alkema. De wanddecoratie en de etalering in de showroom werden door de Gazelle- fabriek verzorgd. Van de vele in De Kooq qevestiqde middenstandsbedrijven behoort die van de Fa. Kikkert Zn. tot de weiniqe (drie a vier) die het eiqendom zijn van qeboren en qetoqen Koqers. Op 1 mei 1941 beqonnen als klein fietsenmaker- tie, heeft de heer Kikkert in de loop der jaren, daarbij terzijde qestaan door zijn echtqenote en tot voor kort door zijn vader, zijn bedrijf weten op te werken tot een zaak, die er zijn maql DINSDAG 19 MEI A.S. GEEN TEXELSE COURANT Op dinsdag, 19 mei a.s., na Pinksteren, zal de Texelse Cou rant NIET verschijnen. Behalve voor adverteerders, kan dit bericht van belang zijn voor verenigingen, die hun leden moge lijk nog mededelingen hebben te doen. Dir. Texelse Courant. WOENSDAG GEEN ZUIGELINGENBUREAU In tegenstelling tot wat wij in de krant van vrijdag j.l. vermeldden, wordt woensdag geen consultatiebureau voor zuigelingen gehouden. INGEKOMEN PERSONEN Jantje M. de Jong, van Rotterdam, Schiedamse Vest 180 naar Texel, S 22c. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De laatste uitslagen zijn: C. Joustra-J. Dijt 10 J. Hoogerheide-F. R Drevel 01 F. R. Drevel-C Joustra 10 J. Nieuwenhuis-P. Eelman 01 O. Feitsma-P. Eelman 10 C. Schulte-J. Nieuwenhuis 10 J. Nieuwenhuis-J. Dijt 10 A. Tenpstra-J. Nieuwenhuis 10 0. Feitsma-C. Schulte 10 afg. partij Joustra-Terpstra V* Om op de eerste plaats te blijven moest Joustra van Drevel winnen. Dre vel wist echter te winnen en veroverde de eerste plaats. Schulte had toen nog een kans op het kampioenschap mits hij zijn laatste partijen won Hij had echter het ongeluk Feitsma in blakende vorm aan te treffen Hierdoor werd Drevel kampioen en won voor een jaar de beker. De eindstand is als volgt 1. F R. Drevel 66.07%; 2. C. Joustra 64.58%; 3. C. Schulte 60.42%; 4. L. J. Vlugt 57.31%; 5. A. Terpstra 55.56%; 6. J. Nieuwenhuis 47.62%; 7. J. Hooger- heide 44 00%; 8. O. Feitsma 42.50%; 9. P. Eelman 25.00%; 10. J. Dijt 13.33%.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1