Cjroen '^wartsjexels in het hart-, r te Herman Stok komt met ,Top of Flop' Iff 0^ Volgend jaar begint bouw Witte Ivruis-gebouw Kosten 2 a 3 ton I Ereburger der gemeente f Texel yjjyt JBBk Optreden Johnny Lion en Threci v.d. Schoot i Oude gebouw wordt gesloopt *>- ;v tl ré Op 16 juni in tentoonstellingshal JDAG 5 JUNI 1964 77e JAARGANG No. 7866 itgave N.V. v.h. Langeveld de Roo(j Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Dit is een deel van het door de architect C. R. Alkcma te De Koog vervaar digde schetsontwerp voor het nieuwe Witte Kruis-gebouw te Den Burg. De tekening toont het gebouw, zoals het te zijner tijd te zien zal zijn vanaf de Witte Kruislaan. Tijdens de laatstgehouden vergadering van het Witte Kruis Texel heeft de architect zijn ontwerp toegelicht. Nog zeer vele instanties zullen hun goedkeuring aan het plan moeten hechten voordat met de bouw kan wor den begonnen. Behalve gemeente, provincie en rijk heeft ook de Inspectie Volksgezondheid een vinger in de pap. Bovendien zullen de doktoren, die regelmatig in het gebouw zitting zullen houden, moeten vaststellen of het plan voldoet aan de moderne eisen. Als de voorbereidingen in een redelijk vlot tempo verlopen, kan medio of eind 1965 met de bouw worden begonnen. drie zusters en een concierge met gezin. De zusters (twee op de begane grond en één op de bovenverdieping) hebben elk een woonkamer, twee slaapkamers, keuken, badkamer-wc en kleine hal ter beschikking. De concierge op de boven verdieping beschikt bovendien over een boven de hal gelegen slaapkamer en een tweetal slaapkamers op de zolderver dieping. De voorgevel van het woonge deelte is ruim 17 meter breed en ligt aan de Witte Kruislaan. In tegenstelling met een vroeger ont werp, waarin het oude uit 1911 date rende Witte Kruis-gebouw deel ging uitmaken van het nieuwe complex, zal dit oude gedeelte in het nieuwe plan moeten verdwijnen Het zal onmiddel lijk nadat het nieuwe centrum gereed is gekomen, worden afgebroken, waar door de hoek Witte Kruislaan-Schoon- oordsingel aanmerkelijk ruimer zal worden. Ten behoeve van de bouw nam het Witte Kruis indertijd grond over van de woningbouwvereniging Texel en een aan de Witte Kruislaan staande woning, die ook zal worden gesloopt. Het nieuwe gebouw zal bestaan uit een woongedeelte, garage-bergplaatsen en behandelingsgedeelte. Het woongedeelte zal door zijn hoogte sterk domineren, terwijl het liefst vijftig meter brede behandelingsgedeelte met badhuis er achter minder opvalt, doordat het van een plat dak is voorzien en gelijkvloers wordt gehouden. Vooral in vergelijking met de eerste uitbreidingsplannen kan gesproken worden van een zeer groot projekt, dat naar schatting twee a drie ton aan bouwkosten zal vergen en een totaal ander aanzien zal geven aan de Witte Kruislaan en de Schoonoord singel. Ruim woongebouw Op de tekening ziet men het woon gedeelte dat zal worden ingericht voor Rechts op de tekening ziet men het bestaande badhuis en kleuterzorgge bouw, dat enkele veranderingen zal ondergaan. Eén der douches zal ver dwijnen en de nu bestaande wacht kamer zal worden verdeeld in een hoog- tezon- en UKG-behandelingskamer. In krimping van het aantal douches is in verband met het steeds kleiner worden de aantal baders zeker verantwoord. In het bestaande badhuis-consultatie bureau zal de kleuterzorg uitgeoefend blijven, terwijl men zich voor sport keuring. tbc-onderzoek of rheumabe- handeling in het er op aansluitende nieuwe gedeelte vervoegt. Hoewel beide gedeelten door een deur met elkaar in verbinding staan, is het de bedoeling dat elke categorie van een eigen ingang gebruik maakt. Op de tekening is de in gang voor de laatstgenoemde groep ge heel links te zien. Omdat in de tekening het perspectief niet tot uiting komt, wijzen we er op dat het bestaande bad huis en de geprojecteerde behandelings gedeelte ca. 13 meter achter het woon gedeelte liggen. Tussen de twee gebou- I Johannes Adriaan van der Vlis ("j V Voor het eerst in Re geschiede- nis heeft de gemeente Texel het (|j) ereburgerschap toegekend. De (S) heer J. A. van der Vlis viel deze eer te beurt vanwege zijn zeer A\ grote verdiensten op het gebied a! van de geschiedschrijving van de Y. gemeente. Door het schrijven van V boeken en artikelen heeft hij er y naar de mening van B. en W. en de Raad toe bijgedragen, dat Texel zich meer bewust is geworden van zijn rijke historie en van het be- lang om historisch waardevolle ge- (j| bouwen, voorwerpen, documenten en fotomateriaal voor het nageslacht te an bewaren. Belangrijk achtten B. en i, \V. ook zijn artikelen die van tijd tot tijd in de Texelse Courant versche ep nen en waarmee hij appelleerde aan w het groeiende historische besef. Johannes Adriaan van der Vlis A\ werd geboren te 's-Gravenhage op 24 y april 1900. Van 1921 tot 1928 was hij y als onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Den Burg verbon- an den. Ook nadien bleef hij nauwe re- I? laties met Texel onderhouden. Na de oorlog was hij enige tijd werkzaam als redakteur van de Texelse Cou rant, in welke periode bij hem het idee rijpte om de gebeurtenissen rond de Georgische opstand vast te leggen Door de uitgave van „Trage die op Texel", dat in 1945 verscheen en bij de vijfde druk in 1955-'56 nog weer in aanzienlijke mate werd her zien, is hij stellig in zijn pogen ge slaagd om van deze dramatische ge beurtenissen een objektief verslag te geven. Bijzonder langdurig en uitge breid navorsingswerk was de grond slag voor zijn boek „Texel, land en volk in de loop der eeuwen", dat in 1949 verscheen. Ook dit boek is voor de Texelse gemeenschap van grote waarde gebleken. (Zie verder verslag pagina 2) wen zijn vier garage-bergplaatsen langs een verbindingsgang geprojekteerd. Langs deze verbindingsgang. van waar uit de vier garages elk bereikbaar zijn, wordt een overdekte rijwielstalling aan gebracht. Behandelingsgedcelte Het behandelingsgedeelte voor sport keuring, rheumabehandeling, tbc- onderzoek, röntgen etc gaat op de teke ning bijna geheel schuil achter het woongedeelte. De ingang sluit aan op een zeer ruime wachtkamer-gang. De onderzoekkamer kan van daaruit betre den worden vanuit kleedhokjes, waar van er vier zijn geprojekteerd. Vanaf de gang is ook het magazijn te bereiken en de administratieruimte. Vanuit de onderzoekkamer kan de zuster of arts een gang betreden, die aansluit op het laboratorium, tracheaspoelruimte, wc en wasgelegenheid. Bij de onderzoek kamer is ook een donkerekamer ge pland voor het ontwikkelen van rönt- genopnamen. Tenslotte is er, aanslui tend op het naast de onderzoekkamer gelegen magazijn een spoelkamer en een bergplaats voor artikelen, die niet in het magazijn kunnen worden opgeslagen. In het ontwerp is rekening gehouden met een mogelijk later gewenste uit breiding. De benodigde grond daarvoor blijft beschikbaar. DE HEER H. MELISSEN PLOTSELING OVERLEDEN Woensdagmiddag om kwart over twaalf is de 66-jarige heer H. Melissen te Den Burg plotseling overleden. In de Parkstraat, ongeveer ter hoogte van het VVV-kantoor, werd hij onwel en zakte ineen. Een arts kon slechts de dood constateren. De heer Melissen was hart patiënt en moest zich al sinds enkele jaren bijzonder in acht nemen. De overledene kwam in 1937 met zijn echtgenote naar Texel om als vader van het Algemeen Weeshuis te worden aangesteld. In 1955 legde hij die functie neer. De heer Melissen had als pen ningmeester zitting in het bestuur van het Witte Kruis Texel, een functie die hij in 1952 aanvaardde. Het Witte Kruis verliest in hem een uiterst plichtsgetrouwe en eerlijke kracht, die zich op de best denkbare wijze voor de belangen van de vereni ging inzette. SLUITINGSUUR BADHUIS VERVROEGD Door het bestuur van het Witte Kruis Texel is besloten het badhuis op zater dagavond voortaan om zes uur te slui ten in plaats van acht uur. CONCERT AAFJE HEYNIS NIET IN JUNI Het concert verzorgd door Aafje Heynis zal niet zoals in een circulaire van de Kunstkring abusievelijk is aan gekondigd plaats vinden op 16 juni, maar op 16 juli a.s. Overigens zal deze onjuistheid ook al wel gebleken zijn bij een vergelijking met de officiële feest programma's. HANDWERKENEXPOSITIE OP TENTOONSTELLING Op de tentoonstelling „Texel telt mee" hebben ook de Texelse vrouwen organisaties een stand voor hun reke ning genomen. Er worden demonstraties klantklossen en spinnen gegeven en er zullen door Texelse dames gemaakte handwerken worden tentoongesteld. Zij, die over zelfgemaakte handwerkjes be schikken en deze voor de tentoonstel ling tijdelijk beschikbaar willen stellen, worden verzocht deze in te leveren bij mevr. Gerrits-Broekman, Pieker van Cuyckstraat 4, Den Burg, mevr. Zijm- Witte, „Sir Robert Peel", Eierland, of mevr. Tatenhove-Stark, Weststraat 2, Oosterend. Zowel handwerken, die op oude manier zijn gemaakt, als die naar moderne methoden zijn vervaardigd, zijn welkom. Voorts is door de Huishoudelijke Voorlichting en de Vrouwenorganisaties besloten de deelname aan de bloem schikwedstrijd voor ieder open te stel len. Ook niet-leden van Texelse vrou wenverenigingen kunnen dus op 10 juni, 's morgens van acht uur tot half tien hun stukjes inleveren. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 mei tot en met 3 juni 1964 Geboren: Andrea Simone, dv Andreas Simon Blommaert en Grietina Hende- rikiena Frieling; Adriana Catharina Jo hanna, dv. Johannes Huisman en Jo hanna Maria de Groen, Margaret, dv. Johannes van der Star en Marretje Koopman; Erwin, zv. Jan van Beusekom en Grietje Mast. Overleden. Elisabeth Breen, oud 83 jr.; Ludwig Dittmar, oud 63 jaar, wo nende te Gelsenkircnen (Duitsland). MEDEDELING GYMVER. „TEXEL" Maandag 8 juni a.s., van 5-8 uur is er geen gymnastiek. EVANGELISATIEAVOND A.s. maandag, 8 juni, is de maande lijkse samenkomst. De heer Ad Kooij- mans, zendeling in Paraguay (Zuid- Amerika), nu met verlof in Holland, zal deze avond leiden. Hij zal spreken over. „Uw ambitie of Gods plan?" Ieder is hartelijk welkom om 8 uur in het Dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg. OVERDENKING TWEE VISIES Een Amerikaanse boer was tegen het advies van vele vrienden in gaan pio nieren ergens in een onvruchtbaar ge bied van Noord-Amerika. Jaren later ging zijn vroegere predikant, die in de buurt met vakantie was, hem eens op zoeken. Deze was blij verrast, toen hij ontdekte, dat het zijn vroegere leerling gelukt was om inderdaad dit onvrucht bare land te herscheppen in vruchtbare akkers. En het eerste, dat hij Ame rikaans-joviaal tegen zijn oude vriend zei bij de begroeting, was: „Joe, jongen, onze lieve Heer en jij hebben hier samen iets groots gepresteerd". Het antwoord kwam als een koude douche: „Dominee, laat Uw lieve Heer hier nou maar buiten. U had die rotzooi hier eens moeten zien, toen Hij er alleen voor stond". Hoe vieren wij het 550-jarig bestaan van „onze stad"? Er zullen er genoeg onder ons zijn, die er maar liever niet al te diep over na denken en voor wie het genoeg is. dat er weer eens een feest valt te vieren. Dat zal in de eerste plaats het geval zijn met de velen, die alleen maar als seizoen-gasten, dit feest mee komen vieren. Ter gelegenheid waarvan dit feest precies wordt gevierd, zal hen uiteraard minder interesseren. Maar voor ons, Texelaren ik reken mij er zelf maar bij, hoewel ik hier nog geen maand geleden pas bij de Burger lijke Stand werd ingeschreven! zal er toch in de meeste gevallen ook nog een andere kant zijn aan dit feest: een terugkijken op een stuk geschiedenis. Wij zullen het bekende boekwerk van Van der Vlis er nog eens of naslaan of minstens de historische artikeltjes in deze courant lezen om ons weer eens te binnen te brengen, hoe het was en hoe het geworden is. Want in die vijf en een halve eeuw is er nog al het een en ander veranderd. Hoe kijken we dan terug? Zoals die Amerikaanse boer: op een stuk mense lijk verleden, dat vertelt van menselijke arbeid, strijd, nederlagen en overwin ningen? Zonder dit nu helemaal ge schied-vervalsing te durven noemen, zou ik toch willen zeggen, dat wij dan een dimensie van die geschiedenis ver geten, een dimensie, die ook om der wille van het heden en van de toe komst! niet ongestraft vergeten kan worden. Verwacht U van mij op deze plaats niet een diepgaande beschouwing over de visie van het geloof op de geschiede nis. Een dichter uit de 17de eeuw heeft het duidelijker en beknopter gezegd dan ik het zou kunnen' Gij zijt, van vóór Gij zee en aard hebt door Uw woord bereid, altijd dezelfdedie Gij waart, de God der eeuwigheid! O God, die droeg ons voorgeslacht in nacht en stormgebruis, bewijs ook ons Uw trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis. U zult er versteld van staan hoe Uw visie op de geschiedenis, op het ver leden, maar ook die op het heden en op de toekomst, verandert, als U deze di mensie er in verdisconteert L. K. De feesten ter gelegenheid van het 550-jarig stadsrecht zouden geen feesten voor alle Texelaars zijn als in het feestprogramma geen speciaal evenement voor de Texelse tieners voorkwam. Het organisatiecomité heeft zich echter kunnen verzekeren van de komst van een aantal tienersterren, waarvan alleen de namen al een geslaagde avond garanderen. Op dinsdag 16 juni 's avonds om kwart over acht zal in de tentoonstellingshal aan de Beatrixlaan een pro gramma van start gaan, dat wordt gepresenteerd door de vooral van de televisie bekende Herman Stok. Hij is voor het hele pro gramma verantwoordelijk, maar treedt zelf voor het voetlicht tijdens het spel „Top of Flop". Het spel zal ongeveer een half uur van het volledige avond programma in beslag nemen. Voor de ouderen vermelden we, dat bij het tv-spel „Top of Flop" gramofoonplaten worden gedraaid. Een jury spreekt een oordeel over de plaat uit en kiest: top of flop. Ook de jongelui in de zaal hebben een vinger in de pap en kunnen hun mening laten horen. Voor het spel in de tentoonstellingshal worden dezelfde attributen gebruikt als bij de bekende tv-uitzen- dingen. De jury zal bestaan uit Texelaars. Herman Stok S SO (aar stad 1414 - 1964 onderdeel zorgen Vóór en na dit The Jumping Je wels voor tiener- gitaarmuziek van klasse. Zij zullen o.a. de jonge Neder landse zanger Johnny Lion bege leiden. Johnny Lion is een ster wiens populariteit snel stijgt. Zijn bezoek met de Jumping Jewels aan Texel sluit aan op een toernee door India en Singapore. Ongetwijfeld zal ook het optreden van de jonge Threa van der Schoot grote indruk maken. Dit jonge zangeresje is volgens de mensen die het weten kun nen, een ster die zeer binnenkort in één adem genoemd zal worden met de aller grootsten. Nu al is Threa van der Schoot zeer populair, wat blijkt uit enorme aantallen gramofoonplaten, die in Nederland en zelfs al daarbuiten wor den verkocht. Aan de avond zal nóg een populaire radio- en tv-ster mee werken, waarvan de identiteit nog ge heim wordt gehouden. Zoals het hoort wordt deze tiener- avond besloten met een tienerbal. Voor de muziek zorgen de New Orleans Sin- copaters, een band die al heel wat zalen tot groot enthousiasme heeft gebracht. De avond zal omstreeks half een 's nachts worden besloten. Dat de Texe laars van dertien tot 20 jaar en waarschijnlijk ook heel wat ouderen dinsdagavond 16 juni in de tentoon stellingshal aanwezig zullen zijn, staat vast. In de hal is plaats voor 2000 per sonen.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1