versnapering van "nn1 RENTE TOT 4% De vierde dag Bij de NlWlB is het PIET EN BRIGADIER DE SEMI-PROF goed sparen! De schapenproeven TEXEL O NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! bruininq PiGtnaderm f2.95 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI 1964 PLATTELANDSVROUWEN OP DE FIETS Meer dan tweehonderd opgaven binnen Voor de proef, die vorig jaar werd genomen bij de heer Jn. Huisman, „Berkhoeve" was goede belangstelling van de praktijk. Dit bleek uit het be zoek, dat we kregen toen we een avond beschikbaar stelden om het resultaat van deze proef te beoordelen. Men kwam niet alleen, maar uit de vragen en opmerkingen, die vaak ook kritisch waren, bleek, dat men er belang in stelde. Dit .jaar liggen zelfde proeven op de bedrijven van de heren A. W. Bakker, „Breemhoeve", de Hemiper en Th. Commandeur, „De Oude Stolp", Den Hoorn. Het betreft dus proeven, waarbij ooien met 2 lammeren worden geweid op percelen grasland, die een flinke stikstofbemesting krijgen en waarbij aan schapen en lammeren geen kracht voer wordt verstrekt. Ter vergelijking zijn koppels aanwezig, die op de „nor male" wijze worden gehouden. Het gaat er ons beslist niet om, dat U op de proeven komt om „ja en amen" te knikken. We stellen er prijs op, dat U schapen en lammeren kritisch bekijkt en daarna Uw oordeel geeft. Uit de proeven van vorig jaar is ge bleken, dat het zeker mogelijk is om schapen met 2 lammeren zonder kracht voer te houden, indien voldoende gras van goede kwaliteit beschikbaar wordt gesteld Bovendien meenden wij, dat de kosten van de extra-stikstof lager wa- GESLAAGD OOSTEREND Onze plaatsgenote, mej. E. Bremer, Kerkstraat, slaagde te Amsterdam voor Chemisch Analiste A. Zij is werkzaam bij N.V. Philips te Weesp. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 28 mei j.l. lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: J. Gernaat (e), Texel, Oudeschild, Barendszstraat 12. Ambulantehandel in aardappelen, groenten en fruit. ren dan van het krachtvoer, dat bij de normale wijze van schapenhouden wordt verstrekt We hopen dit jaar nog wat meer ge gevens te krijgen, omdat het in de be doeling ligt zowel uit de koppel lam meren met krachtvoer als ook uit de koppel zonder krachtvoer een aantal aan te houden voor de weiderij. We kunnen dan in eigen omgeving vaststel len hoe het verdere verloop van de groei van de lammeren is. We verwachten zaterdag a.s. om half elf heel wat oudere en jongere schapen- boeren. VOORLICHTINGSOBJEKTEN STAAN TER BEZICHTIGING De Huishoudelijke Voorlichting Texel vraagt de aandacht voor enkele voor- lichtingsobjecten. Te De Koog staat nog de verbouwde woonkamer van de fami lie P. Kuip ter bezichtiging. In Eierland is bij de familie Roeper „Johannes- hoeve", een keuken als voorlichtyigs- objekt ingericht. Voorheen was hier een kleine keuken met onvoldoende ber ging. Met de achter het keukentje ge legen kleine kamer is nu één ruime keuken ontstaan met een zithoek. Spe ciale aandacht is besteed aan de ver lichting en ventilatie. Bij de familie H. Bakker te Den Hoorn is een meisjes slaapkamer als voorbeeldobject inge richt. In de moderne slaapkamer wordt tegenwoordig niet alleen maar geslapen, maar er wordt ook gestudeerd en het vertrek dient tevens als ontvangst ruimte voor vriendinnen. In de slaap kamer is een groot werkblad met laden aangebracht. De wastafel, die in een dergelijke zit-slaapkamer altijd een on gezellige indruk maakt, is vernuftig weggewerkt. Ook hier is aandacht aan een doelmatige verlichting besteed. Zij, die een van de genoemde objekten wil len bezoeken, kunnen zich in verbin ding stellen met de commissieleden van de Huishoudelijke Voorlichting of met mej. Bastiaans. Ook is het mogelijk om excursies van vrouwenorganisaties te houden. Dat men zelfs per „ouderwetse" fiets op ons eiland op de meest genoegelijke wijze tal van interessante ontdekkin gen kan doen, hebben de plattelands vrouwen van de afdeling Texel weer eens ondervonden. Evenals vorig jaar toen men zich voor het eerst aan dit „experiment" waagde, trokken de da mes per tweewieler onder de best denk bare weersomstandigheden over het eiland. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de voorlichtingstuin van de familie Koorn nabij De Koog. Vandaar ging het naar de Dennen, waar even werd halt gehouden. Om vier uur 's middags kwamen de dames in Den Burg aan, waar een bezoek werd gebracht aan de sociale werkplaats aan de Burg wal. Wat daar te zien was overtrof ieders verwachting. Een lijstenmakerij, boekbinderij, mandenvlechterij en en kele andere „industrieën" in het klein leverden een bedrijvig en indrukwek kend beeld. De heer Van der Slikke, die de dames rondleidde, zei verheugd te zijn dat er eens een groepje mensen kwam om te zien wat in deze werk plaats gebeurde. Hij hoopte dat anderen het voorbeeld van de Plattelandsvrou wen zouden volgen. De Texelaars heb ben er in het algemeen geen notie van wat er in deze werkplaats wordt ge presteerd. Aan het slot van de excursie in de werkplaats kregen de dames een kopje thee geserveerd, waarna men voldaan over deze leerzame en prettige middag huiswaarts keerde. Op 16 juni hoopt de afdeling nog maals actief te zijn. Dan komt n.l. de afdeling Wijdenes het beloofde tegen bezoek brengen. In het Rode Kruis-ge- bouw zullen de dames worden ontvan gen met koffie, waarna een bezoek aan de Oudheidskamer wordt gebracht, ge volgd door een wandeling door Den Burg. Om 12 uur wordt een brood maaltijd geserveerd in het Rode Kruis- gebouw. 's Middags wordt een rondrit over lj,et eiland gemaakt. Ook de Texelse leden kunnen aan deze dag deelnemen (zie advertentie elders in dit blad). BELANGSTELLING VOOR GASTENDAG GROEIT NOG STEEDS De belangstelling voor de Texelse gastendag is veel groter dan men had durven hopen. Nog steeds komen bij het organisatieco mité „Texel 550 jaar stad" aanmeldingen binnen van oud- Texelaars. die de 17e juni present zullen zijn als gast van de Texelse folklorcvercniging. Het aan tal heeft thans de tweehonderd over schreden. De volgende personen meldden zich gedurende de afgelopen dagen aan en werden aan de bestaande lijsten toege voegd. Zij zullen binnenkort de officiële uitnodiging ontvangen. Achter de na men staat tussen haakjes het aantal personen, dat hen begeleidt. T. R. Bais-Tuinder, Ruighweg 347, Den Helder; Dr. A. Vis, Dr. Schuitstraat 8, Beverwijk ffl); A. Boonacker-Kikkert, Paul Habriëlstr. 116. Den Haag (1); J. Nauta-Dijker, Maurits Sabbehof 6a, Amsterdam (1); G. J. Egers, Parallel weg 31, Den HeideiN. Jonge jan-Boon, Sportlaan 90, Oudesluis (NH); K Koorn, Jac Catslaan 7, Driehuis (1); P. Bakker, Cort. v.d. Lindekade 4, Alkmaar (1); D. Kooy-Kuijper, Buitenhaven 47, Den Helder (1); S. Rijk, Breewaterstraat 38, Den Helder; D. Engel-Kievit, Andr Schelfhoutstraat 41, Amsterdam; mevr. J Wulp-den Braven. Pirolastraat 3, W. Terschelling (1); mevr. C. J. Jansen- Moerbeek v. Speijkstr. 115 I, Amster dam; mevr. wed. v.d. Vliet-Schaap, W. Barendsstr. 110, Den Helder; A van Dienst, Tripkouw M 16, Midwoud, post Oostwoud NH S. Vlaming (Bouwbe drijf), Stationsweg, Den Haag; J. Rijk, Groothertoginnenlaan 231, Den Haag (1); Looyen, Cdt. der Rijkspolitie te Blaricum; J. de Scallij. Adelaarsewg 93, Amsterdam (1); M. Schabbing-Dijt, Wij denes Spaansweg 17, Breezand; D. J Wuis, Marialaan 1, Voorburg (1); H. Boon, Weststraat 93, Den Helder (1); W D. Bakker, Fazantenstraat 47, Den Helder !(1); G. Rijk, v. Hallewijnlaan 345, Voorburg (1); B. Smit-Roeper, Blij destij nlaan 17 Hilversum, T. Dros, De Baselstraat 6, Hilversum! mej. G Buijs, Rijksweg K 90, 't Zand N.H.D. de Jong, Wildekamp 32, Bennekom Gld. (1); A. van Aken-Brouwer, Zuidstraat 56. Den Helder (1); A. Dros, Violenstraat 35. Den Helder (1); H Femjn, Midden weg 98. Haarlem (1); J. A. v.d. Berg te Slootdorp; K. L Zomer te Heemskerk; W. van Liere te Slootdorp en L. v.d Berg te Slootdorp S.V. TEXEL Texel kon het niet bolwerken tegen het Haarlemse Ripperda. Met een nogal incompleet elftal brachten ze het niet verder dan 71 voor de thuisclub. Lang bleef de stand 31, maar in het laatst pas vielen de goals De adspiranten hadden weer een fijn weekend in Beverwijk. Met 1 gewonnen, 2 gelijke spelen en 2 nederlagen kwa men ze niet in de prijzen. Toch hebben ze het weer best naar de zin gehad. Zaterdagmorgen brachten leiders en jongens een bezoek bij Othmar. We wensen hem het allerbeste toe. A.s. zondag gaan Texel a en b deel nemen aan de jaarlijkse adspiranten- dag van de afd. Noordholland van de KNVB. waaraan 389 elftallen deelne men. In poule 2A spelen QSC, Flevo en Texel a; in 4 U RCZC, RKAFC k en Texel b Hier wordt gestreden om de zo zeer begeerde speldjes. Doe je best, jongens. Nog onze dank voor de leiders, zowel voor Beverwijk als nu voor Texel. Op 16 juni wordt de jaarvergadering gehouden. Zorg dat je er bij bent. TEXELSE BOYS-NIEUWS Zaterdagmiddag, dus morgen, worden alle leden die zich opgegeven hebben, verwacht voor de te verrichten werk zaamheden. Laat ons niet in de steek, het werk moet af. Ook de andere leden zijn natuurlijk welkom. Zondagmorgen vertrekt adspiranten a met de bus van half 8 voor de adspi- rantendag in Alkmaar. Elftal in het kastje. Zondagavond half acht spelen de Veteranen tegen Oosterend op het Boys- veld. PUP1LLENCOMPETITIE Eindstand: Texel a 12 11 1 0 23 75— 4 Texel b 12 8 2 2 18 49— 8 SVC 12 8 2 2 18 38—13 ZDH 12 2 5 5 9 13—38 Tex. Boys a 12 2 4 6 8 9—39 Tex. Boys b 12 1 3 8 5 6—39 Texel c 12 1 1 10 3 7—56 Dank aan allen, die hieraan mede- werkten. D. D. S.V.C.-NIEUWS Wegens afwezigheid van mej. Keijser is er a.s. zaterdag geen gym. LOOS ALARM Zondagavond sloeg een badgast alarm die meende dat hij noodseinen had ge zien van een jacht ter hoogte van paal 17. De kustwacht Eierland waarschuw de de reddingboot te Den Helder. De „Dorus Rijkers" begon onmiddellijk bij de opgegeven plaats te zoeken, maar vond niets. Ook naderhand kwam geen melding over een vermissing binnen. S SO jaar stad 1414 - 1964 FEUILLETON door H. van Omme. 6 De man bekeek het en las overluid: „Het notariaat is een ambt, dat zeer veel sudie vereist, waarvoor men ter dege op de hoogte moet zijn van be paalde wetten en pas na jarenlange er varing zullen de uitblinkers in staat zijn zich op te werken tot candidaat, waar na het nog van veel factoren afhanke lijk is of men ooit in aanmerking zal komen voor een standplaats". Hij knikte goedkeurend en keek haar daarna met fonkelende ogen aan. „Je houdt me voor de gek, want je hebt meer gehad dan de lagere school". „Ik heb ULO-diploma, maar dat hebt u me niet gevraagd", antwoordde Akke. Hij legde de blocnote neer en schoof zijn bril omhoog. „Zo. zo, ULO-diploma en dan als resultaat van deze opvoe ding: werkster. De weg van de mmste weerstand. Waarom zit je niet ergens op een kantoor?" Akke werd bleek en op afgemeten toon sprak ze: „Er kunnen zich in het leven omstandigheden voordoen, waardoor je geen andere keus meer hebt". „Enfin hij keek weer naar de door haar geschreven regels enfin, je hebt een behoorlijk handschrift, en je zins bouw is uitstekend. Denk er om, dat je de talenten, die je gekregen hebt. niet in een zweetdoek stopt en in de grond begraaft". „Ik ben over mijn huidige werkkring tevreden, notaris". Hij grinnikte. „Een gemakkelijk baantje, he? En vijftig gulden met de volle kost. Ik zal het wel betalen. Schiet op, aan je werk. Je bent me te duur om lang mee te kletsen". Onverstoorbaar haalde Akke haar schouders op en verliet het vertrek. Waarna ze weer even blijmoedig ging stoffen en dweilen, schrobben en vegen, matten kloppen en koper poetsen, meu bels wrijven en Tjitske helpen in de keuken. Geen karweitje was haar te zwaar of te veel en altijd was ze in een gelijkmatig humeur. Zelfs als de zieke een uitzonderlijk slechte zin had. Door gaans verdroeg ze zwijgend zijn tirades, scheldwoorden en verwijten, gaf een en kele maal een rustig commentaar en dacht er verder het hare van. In tegen stelling tot de huishoudster, die op zulke dagen tenslotte doodzenuwachtig werd met al§ reactie een huilbui 's avonds in de keuken. Waarbij Akke haar troostte en een half uurtje langer bleef babbe len, om haar af te leiden. Van de familieleden moest Akke niet veel hebben. Over het algemeen waren het norse mensen, die zuur kijkend naar boven gingen en na korter of langer tijd met nog langere gezichten weer terug kwamen en een korte groet mompelden, als Akke of Tjitske hen uitliet. De enige uitzondering was een 25-jarige neef, Jacob Derkindere, een Zeeuw, die op een notariskantoor in Leeuwarden werkte. De enige, die hetzelfde ambt ambiëerde als zijn oom. De enige ook, die goedmoedig alle hatelijkheden van de zieke verdroeg, er op inhaakte en tijdens een zijner bezoeken bijvoorbeeld er soms de spot mee dreef. Als zijn oom op scherpe toon verklaarde, dat hij er niet op hoefde te rekenen ook maar één cent uit de erfenis te zullen krijgen, antwoordde de neef met uitgestreken gezicht: „Hé, dat is nou niet aardig, oom, want ik rekende er zo vast op. Ik heb al een tekening voor een huis laten maken, dat ik dan van uw centen wil laten bouwen". En dan waren ze een half uur samen aan het bakkeleien en bekvechten, waarna Jacob junior met een lachend gezicht de trap af kwam. Met Tjitske, die van nature terughou dend was, als het de andere sexe be trof, ging hij familaii om. presenteerde haar .steevast een sigaret en klopte haar gemoedelijk op de schouders. Roemde steevast haar voortreffelijke verzorging en zei op een keer: „Tjitske, als het aan jou lag, wordt oom honderd jaar. Je bent je gewicht in goud waard. Oom had geen betere huishoudster-verpleeg ster kunnen wensen. Als jij een jaar of wat jonger was, nou, dan wist ik het wel In zulke gevallen bloosde de huis houdster en noemde hem een „heer", als hij weer vertrokken was. En Akke kon haar geen ongelijk geven. Ook zij vond hem een keurige jongen, misschien ook wel omdat hij de eerste keer. dat Akke hem uitliet inplaats Tjitske, zei, nadat hij haar verwonderd aangekeken had: „Nooit gedacht zo'n mooie bloem te zullen vinden in deze muffe, oude kas". Misschien zou de voorspelling van Jacob Derkindere wel uitgekomen zijn, als alles was blijven reilen en zeilen in „het huis". Dan zou Tjitske nog jaren lang de scepter gezwaaid hebben in de keuken en de rest van de woning en zou Akke wellicht jarenlang haar trou we rechterhand geweest zijn, ondanks de schimpscheuten van de zieke. HOOFDSTUK 5 Tjitske heeft er genoeg van Maar op een natte novemberdag was alles mis in huis. Een nieuwe postbe- steller, die niet op de hoogte was van het feit, dat men achterom diende te gaan, belde aan met een pakket boe ken. dat de zieke besteld had. Waardoor deze om kwart over acht al wakker was, als een bezetene belde en Tjitske de huid vol schold, omdat ze niet spoedig genoeg boven kwam. Als hij niet om streeks negen uur uit zichzelf wakker was geworden, bleef hij de hele dag kribbig en ongenaakbaar. Dan deugde er niets, liet hij de huishoudster tien keer boven komen, omdat zijn bed niet goed lag, of een boek van zijn bed was gegleden. Dan was de thee te heet of te koud, niet zoet genoeg of er was op het schoteltje gemorst. He brood te vers en de kaas met te harde korsten. Pre cies zo met het middagmaal en het avondbrood, zodat Tjitske na zo'n dag op van de zenuwen was en Akke een enkele likeer voor haar inviel, omdat zij zich niet zo spoedig overstuur liet maken. Zijn antwoorden waren alleen maar grauwen en snauwen. Hij verweet de vrouwen, dat ze kapitalen verdien den, maar een minimum aan arbeids prestatie opbrachten. Eén keer was het Akke zelfs te erg geworden en terwijl haar gezicht zich donkerrood kleurde, had ze op zijn aantijgingen en verdacht makingen geantwoord: „En nu is het genoeg, notaris. Als U een jonge kerel was, sleepte ik u uit bed en diende U een ongenadig pak slaag toe. Ik neem aan, dat dit heilzamer zou zijn dan al die poeders en pillen, die u slikt". De zieke had volkomen overdonderd in zijn bed gezeten en keek het meisje sprakeloos aan. Pas na een minuut her vond hij zijn spraakvermogen en siste haar toe: „Is dit een bedreiging?" Schouderophalend had ze geantwoord: „U kunt dit opvatten, zoals u het wilt". En wijzende naar de telefoon, vervolgde ze: „Belt u de politie maar op. als u zich beledigd gevoelt. Ergens is een grens. Ik heb heel veel respect voor u, in de eerste plaats omdat u een oude man bent, en in de tweede plaats omdat u op een ziekbed ligt. Maar u, als man van ontwikkeling, dient zich toch beter te beheersen". En zoals gewoonlijk, verliet ze zwij gend zijn vertrek, zodat hij stof had om over na te denken. Doch op die late novemberdag barstte eindelijk de bom. Akke had altijd grote bewondering gehad voor het Jobsge duld, dat Tjitske bezat. Want tegen de huishoudster ging hij nog veel meer te keer. Misschien had Tjiske ook haar dag niet. In ieder geval was er 's mid dags, toen de thee boven gebracht was, een hevige woordenwisseling in het ziekenvertrek. En voor het eerst hoorde Akke ook de scherpe stem van Tjitske, die zo mogelijk nog luider klonk dan die van de notaris. (Wordt vervolgd) en bescherming 61. Brigadier Piet schoof een raampje open in de slanke romp van het super sonische straalvliegtuig en stak er zijn hoofd door naar buiten „Ja, commis saris'lachte hij geheimzinnig, ,,U wilt weten waarom ze me in Otto- burg meteen wilden helpen, hè? Dat komt omdat ze daar zo van voetbal houden. Ik zei u vannacht toch al, dat het zo jammer was, dat u geen ver stand van voetbal had?" De commissaris keek alsof hij het m Keulen hoorde donderen. „Nou moet je me niet kwalijk nemen, brigges. bracht hij er tenslotte uit. „Maar wat heeft de hulp van de Ottoburgse politie nou in vredesnaam te maken met die krankzinnige voetballerij?" „De krént lezen, commissaris, de krant lezen!" lachte Piet. „Als u de voetbalnieuwtjes goed had bijgehouden, dan had u nu ook kunnen weten, dat de Italianen juist zo'n dag of zes geleden drie van de beste voetballers van Sla vonic hebben weggeronseld. Dat zit die Slavoniërs hoog, want ze hadden er niet zo veel. Het is immers maar zo'n klein landje? Ze zijn daar nu amper meer in staat een elftal op te stellen De Slavo niërs zijn dus ziedend op de Italianen. Dat kon een kind wel begrijpen en daar heb ik onmiddellijk gebruik van ge maakt. Begrijpt u nu waarom ze me wel wilden helpen?" „Als een kind dat begrijpt, dan kan ik dat óók wel begrijpen!" gromde de commissaris, die tot de conclusie kwam, dat het ook in zijn beroep wel eens nut tig kon wezen het een en ander van voetbal af te weten. Middelerwijl was ook Gerben de Graaf ingestapt. Behen dig en kwiek startte hij de straalmoto ren en nog geen tien tellen later verhief de brullende machine zich al in de lucht, nagewuifd door commissaris Kaasnagel. „Ik ga intussen grachten volplempen", riep de kundige commis saris nog, maar dat hoorde Piet natuur lijk al niet meer, want in een oogwenk was het toestel in de wolken verdwe nen.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3