Opening stadsfeesten in beeld I INEE De vierde dag mÊï mxj* ^LJ BWzv.l ■- BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF f#fP§ 3 vierae Y*) mSI&vV f. Vakantie sT5Tï~rr Jan Ligtharlhuis enne I IB SPORTACCOMMODATIE OP TEXEL Door het C.B.S. worden regelmatig statistische inventarisaties gehouden van de in Nederland aanwezige accom modaties op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding. Het vraagstuk van de behoefte aan sport accommodaties wordt als regel niet in het onderzoek, betrokken. Evenmin wordt aandacht besteed aan de ge bruikswaarde en de kwaliteit van de verschillende terreinen en inrichtingen, zomede de intensiteit van het gebruik. De terreinen worden onderscheiden in specifieke en niet-specifieke. Onder een specifiek sportpark (-ter rein) wordt verstaan een perceel, dat als zodanig bedoeld en ingericht, uitslui tend voor sportbeoefening gebruikt wordt. Een niet specifiek sportpark (-terrein) is een terrein, dat een of meer bestemmingen heeft, maar tevens enigermate geschikt gemaakt is als sportveld en als zodanig regelmatig gebruikt wordt (bv weilanden, speel weiden). Onder sportveld of baan, wordt ver staan een veld of baan, waarop op een bepaald tijdstip één en niet meer dan één wedstrijd gespeeld kan worden. Volgens de uitkomsten voor 1963 (1959) bedraagt op Texel het aantal specifieke terreinen 8 (3), het aantal specifieke voetbalvelden 5 (4), tennis banen 2 (2), ijsbanen 1 (1). Het aantal niet-specifieke sportter reinen 2 (3). voetbalvelden 2 (3). Het aantal gymnastieklokalen onder ging de laatste vier jaren geen wijzi ging. Het aantal bedraagt 4, waarvan 1 alleen in gebruik door verenigingen en 3 door scholen en verenigingen. VERTROKKEN PERSONEN Maria S F. Buis ev. Zijlstra, van De Koog, Dorpsstraat 24 naar Wonseradeel, Makkum, Hollepoarte. Lezer'k laat mij thans verleiden Ditmaal eens een lied te wijden Aan de schoonste aller tijden, Naam'lijk de vakantietijd. Ha, dit ene woord vakantie Geeft mij nu reeds de qarantie, Dat ik aanstonds weer het strand zie Aan mijn voeten neerqevlijt. Dan de daqelijkse zorgen, Die er weer zijn elke morqen, Voor een poosje opqeborqen. Maar eens zorq'loos er op uit, Zo maar heerlijk in je blootje, Rustiq kauwend op een strootje. Lekker lanquit in een bootje Met een zonverbrande huid. 'k Zit me nu reeds op te winden En de folders te verslinden Waar of ik met mijn beminde Deze zomer heen zal gaan. Naar d'Ardennen of Malorca, (Ma zegt: „dat is veel te duur, pa") Of misschien naar de Riviera? Maar ook Urk lokt mij wel aan. Och, het maq 'm ook niet deren Waar of wij gaan bivakeren En HOE wij ons installeren, Ieder diertje zijn plezier. Deze drentelt door de heide. Gene zoekt een alpenweide En een derde laat zich leiden Naar de Scheveninqse pier. Maar waarheen u ook mooqt dwalen, 't Zij per auto of pedalen. Of qewoon op de sandalen En ik weet niet wat al meer, 'k Wens u qraaq op al uw weqen, Hóever die ook zijn qeleqen. Veel plezier en weiniq reqen En behouden wederkeer! Huib de Rijmelaar. Een opname, die we donderdag maakten van de buitengewone zitting van de Texelse gemeenteraad in de grote ten toonstellingshal. Staande burgemeester C. De Koning. Links van hem de Com missaris der Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranenburgh. Na afloop van de buitengewone raads vergadering werden op het terrein de Texelse en de Nederlandse vlag cere monieel gehesen. Op de foto ziet men burgemeester C. De Koning, die, ge assisteerd door een verkenner van „De Zwalkers" ed nu officieel vastgestelde groen-zwarte gemcentevlag voor het eerst hijst. Rechts de toekijkende mr. Kranenburgh. Links, juist naar de vlaggemast, de voorzitter van het orga nisatiecomité, de heer W. Albers. BESTEDING OPBRENGST MOTORRIJTUIGENBELASTING De provincie ontvangt jaarlijks een bedrag uit de opbrengst van de motor rijtuigenbelasting. Dit bedrag is be stemd voor de onderhoudsplichtigen van de op de Provinciale Wegenlijst voor komende wegen en van de daarin ge legen bruggen. Voor zover de gemeente Texel onder houdsplichtig is voor bedoelde wegen werd de uitkering over 1962 vastge steld op ƒ193.836,29. Hierop werd reeds volgens het zojuist verschenen Provin ciaal Blad, ƒ150.000,als voorschot uitgekeerd, zodat het nog uit te keren bedrag ƒ43.836,29 bedraagt. Voor de Gemeenschappelijke Polders werd dit maal geen uitkering vastge steld. 62. Na enkele minuutjes vliegen met een vaart van minstens duizend kilometer per uur, zei Gerben de Graaf: „Kijk, brigadier. daar beneden ons ligt de grote grensplaats Zevenburgen, die zo beroemd is om zijn parken en bossen. Daar is die Karei Kleuntjes dus over de grens gegaan, gisterennacht. Een fraaie geschiedenis, dat moet ik zeggen. Ik houd zelf ook erg van voetbal en ik zeg altijd maar: die Karei Kleuntjes, zo'n speler, hè!" Gerben maakte daarbij het bekende pilotengebaar van duimpje op, en zoals iedereen vermoedelijk wel weet, is dat de grootste vorm van waardering, die de ene man de andere kan toedelen. Daar zinken zelfs de hoogste militaire onderscheidingen en ridderorden bij in het niet. Vlieger Zondervan en zijn passagier konden ongehinderd met el kaar praten, want, Gerben's toestel was van de nieuwste snufjes voorzien. Het bevatte zelfs een geluidaichte cockpit. Er werd dus héél wat afgepraat, maar toch keek de brave Piet iedere keer op zijn horloge. „Stel je toch niet zo zenuwachtig aan. brigges", lachte Gerben. „Je komt heus niet te laat, hoor! We vliegen nu al boven de uitlopers van de Dolopathen en ik verzeker je, dat je om half tien veilig en wel op de grond staat in Otto- burg. Haha.dat zal de eerste keer zijn, dat ze daar een modern straal vliegtuig zien. Wat zullen ze opkijken, die smakkers!" En Gerben de Graaf had gelijk. Om precies vijf voor half tien kwam het kleine Ottoburgse vliegveld in zicht en in een grote cirkel draaide Gerben er zijn vliegtuig naar toe, gereed om te landen KMAAR - j :s 0 R C f K. I het alweer gevierde gouden Echtpaar Tjepkema-Koelmans hebben in de loop der jaren wel „iets" met elkaar te ma ken gehad, dacht 'k zo. Februari '54 maakte ik voor het eerst kennis met de fam. Tjepkema en had toen geen idee. dat wij persoonlijk en de Jordaanjeugd zo sterk bij deze goede lieden betrokken zouden worden. Er is feest geweest in de Prins en in Den Hoorn. Niet alleen eigen familie, maar ook de bewoners van de Prins Hendrik polder en velen met hen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Oma en Opa Tjepkema hebben dit ten volle verdiend en met grote dankbaarheid voeg ik hier aan toe, dat de Jordanertjes, voor ons huidige kampement enige jaren ge heel belangeloos zo'n hartelijke gast vrijheid hebben genoten. Och nee, dit Echtpaar beschikte niet over een reeks adellijke titels en namen, maar.zij bezaten wél de adel-van-cle-cenvoud, als u begrijpt wat 'k bedoel. Stormen des levens zijn hun zeker niet gespaard gebleven en Opa weet u op zijn smakelijke wijze wel te vertel len, dat hij z'n schapen nog voor geen ƒ3,kwijt kon, zulks in tegenstelling met de huidige prijzen op de lammeren- markt. Oma Tjepkema, de koningin in de familie en in ons hart, met haar Echt genoot beschikken over die benijdens waardige vroomheid, die niets te maken heeft met een „huilebalk-gezicht". Bovendien bezit Opa het geheim van een uitzonderlijke humor, welke ge paard kan gaan met levensernst. De gedenkdag moge een herinnering blij ven, als een stijlvolle, waardige viering, welke aanving aan het ontbijt met kin deren en kleinkinderen, ('t geheim van een goed gezinsleven). „Happy Days" was als pied a terre gekozen, en het moet gezegd, de familie Drijver heeft zich als voortreffelijk gastvrouw en -heer van hun taak gekweten. Na koffie en lunch, met zeven auto's toeren over een zon-overgoten Texel. Ternauwer nood bekomen van de feestelijke maal tijd, weerklonken de tonen van „piep- en-blaaslust" in de verte en verscheen Fanfarekorps D.E.K. met de pittig- kleurige Drumband en onderging het gouden Echtpaar een muzikale hulde, hetgeen door de verrassende komst wel bijzonder op prijs werd gesteld. De avondlijke receptie was overweldi gend. Welk een hartelijk meeleven, wat een bloemen, fruit en geschenken. Na zo'n onvergetelijke dag hebben beide Echtelieden mogen ervaren: God zal genade en ere geven. We hebben gepro beerd ook langs deze weg dit gouden Echtpaar, met de staf der waardering aan te raken en denken met grote dank baarheid terug aan de tijd dat zij met ons écht zorg hadden over onze Jorda nertjes. Dat wilde we graag nog eens nadrukkelijke memoreren. Zo is dat! Joh. K. A. Schreuder FILMNIEUWS Dinsdag- en woensdagavond kan men de kennismaking met de komiek Fer- nandel nog eens vernieuwen. „Zó zal je er een hebben" is een film, waarin we hem zien als Antoine, één van de auto wassers, die met Paul het plan beraamt om een miljonairszoon te ontvoeren teneinde hun financiële positie te ver beteren. Het ontvoerde jongetje blijkt de grootste kwajongen van Parijs te zijn, zodat het tweetal al spoedig spijt krijgt van deze daad. Zelfs willen de kidnappers de vader geld betalen, als die hem tenminste maar weghaalt Een gekke film dus. waarmee men de lachspieren weer eens kan trainen. Alle leeftijden INGEKOMEN PERSONEN Frederik W. A. Sieverts, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Petronella M. Aarts, van Deurne, Hei molenweg 14 naar Den Burg, Schoon oordsingel 37; Cornel is J. van Etten en gezin, van Schagen, Noord 152 naar Den Burg, Kogerstraat 6; Gerrit A. Keijser en gezin, van Dordrecht, de Savornin Lohmanweg 25 naar Texel, O 12; Hilligje Hingstman, van Zeist, Prof. Lorentzlaan 76 naar Texel, C 84; Sjoerdtje Vellema, ev. Feenstra en zoon, Van Dokkum, Bonifaciusplein 45 naar Den Burg, Burgwal 11; Marcel F. A. Splint, van Bussum, Dr. J. Th. de Visserlaan 10 naar Den Burg, West straat 1; Gerrit Kooiman, van Amster dam, Van Hallstraat 82 naar Oude- schild. De Ruyterstraat 52. FEUILLETON: door H. van Omme. 7. Ze staakte haar werk, waarmee ze in de benedenzaal bezig was en richtte zich overeind en naar gelang de stemmen luider werden, nam de ongerustheid toe. Zo erg was het nog nooit geweest. Zou ze naar boven gaan en proberen in te grijpen? Tenslotte was de notaris vrij ernstig ziek. Dat wist ze van de dokter, die trouw om de andere dag kwam aan lopen. Langzaam maar zeker sloopte de ongeneeslijke kwaal het taaie, sterke lichaam van de oude man. Tjitske moest wijzer wezen. Laat hem toch schelden. Dat is nu eenmaal zijn lust en zijn leven. Mopperen is een tweede natuur van hem geworden. Laat het toch over je kant gaan. Op een gegeven ogenblik hoorde ze een deur hard dichtslaan en toen was het stil. Akke's hart klopte hoorbaar en zenuwachtig droogde ze de handen af aan haar schort haar oren gespitst, maar van boven kwam geen geluid meer. Wat zou er gebeurd zijn? dacht ze. Misschien was Tjitske wel huilend naar haar kamer aan de overkant gegaan. En lag ze nu op haar bed te snikken. Het was vandaag ook wel verschrikke lijk. Zo'n bui als hij nu had, zo erg had ze het nog nooit meegemaakt. Om tien uur was Tjitske al overstuur beneden gekomen en Akke had haar moeten hel pen met het eten gereed te maken. Zelfs haar vertroostende woorden hadden dit maal weinig uitwerking gehad. Akke stond besluiteloos in de gang en luisterde. Maar geen geluid kwam er meer van boven. Ze begon het benauwd te krijgen. Als er maar niets ernstig ge beurd was. Stel je voor. dat hij in een woedende bui plotseling dood bleef. Minuten gingen voorbij en nog hoorde Akke niets. Enerzijds vond ze, dat ze poolshoogte moest gaan nemen, doch Tjitske was toch boven? En ze kon zich toch moeilijk ermee bemoeien. Als die twee heibel met elkaar hadden, bemoei de ze er zich nooit mee. Ze durfde niet goed naar boven te gaan, hoewel de stilte in huis onheilspellend op haai1 begon te drukken. Tenslotte ging ze maar weer verder met haar werk Als er moeilijkheden waren, die Tjitske niet aan kon, zou ze haar wel roepen, veronderstelde Akke. En voor de restze was hier ten slotte werkster, meer niet. Automatisch bewogen haar armen over de vloer, maar gelijktijdig luister de zij, in de hoop enig gerucht te zullen opvangen. Doch alles bleef angstwek kend stil. Minuten gingen voorbij, tot Akke eindelijk een deur hoorde opengaan en weer dicht Vlugge passen kwamen naar de trap en Akke zag tot haar grote verbazing de huishoudster naar bene den komen, geheel gekleed en met een koffer in iedere hand. Gedecideerd kwam ze tree voor tree de traD af. een vastberaden trek over haar gezicht. In de hal zette ze de kof fers met een plons neer, waarna ze met snelle passen naar de keuken beende Akke kwam langzaam overeind, veegde automatisch de haarpieken voor haar ogen weg en volgde haar naar de keu ken, waar de huishoudster bezig was enkele eigendommen in haar tasje te proppen. In de deuropening bleef Akke staan en vroeg, terwijl de waarheid al half tot haar doordrong: „Wat krijgen we nou?" Tjitske draaide zich naar het meisje toe. „Dat de maat vol is, meer dan vol. Ik vertik het langer zijn gescheld en.. .en.verdachtmakingen. en. en insinuaties en gemopper te verdra gen. Het zit me tot hier". Ze wees naar haar hals. „Laat- ie voor mij maar een ander nemen. Eens kijken, hoe lang die het bij dat stuk sjachrijn uithoudt! Vier en een half jaar heb ik zijn luimen en grillen verdragen. Nooit deed ik wat goed. En dan iedere keer maar voor je voeten geworpen krijgen, dat je kapita len verdient en voor nog geen tiende arbeidsprestatie verricht.zijn gelief koosde stokpaardje. Terwijl hij drom mels goed weet, dat ik hem beter ver zorgd heb dan een gediplomeerde ver pleegster, dat ik iedere dag tientallen malen die verdoemde trap op en neer ren, als het meneer belieft aan die bel te trekken. Hij kan me nog meer. Al is hij dan honderdmaal ziek ik ben niet van plan nog zijn voetveeg te zijn". Ze stak haar armen uit en vervolgde: „Mijn handen staan nergens verkeerd voor. Gelukkig kan ik in deze tijd overal werk krijgen. En zo niet, ik heb tenminste een paar centen gespaard. Nog een geluk, dat ik hier vier en een half jaar geen gedegenheid had om ook maar eens een keer twee uurtjes naar de bioscoop te gaan. Nog geen dank je krijg je van hem. Nog geen waarderend woord Alleen maar schelden en mop peren en donder maar op. ik heb je gezicht alweer lang genoeg gezien naar m'n zin. Goed, hij krijgt m'n gezicht nooit meer te zien, dan heeft-ie z'n zin". Ze was klaar met pakken en keek nog eens de keuken rond. Akke was op een stoel neergezakt en keek de huis houdster radeloos aan. „Ja maar, Tjits ke, hoe moet dat nu met hem? Dit kun je toch niet doen?" De vrouw boog zich naar het meisje en antwoordde %op scherpe toon: „O nee? Moet je eens opletten, hoe goed ik dit kan doen. Zonder enige wroeging. Een medalje heb ik verdiend met al mijn gesloof, maar hij gooit liever de lege medicijnflesjes naar m'n hoofd. Neem jij mijn baantje maar over en probeer een goede werkster te krijgen. Mijn zegen heb je. Moet je eens oplet ten; Dit houd jij geen maand vol". Tjitske pakte haar tasje en beende weer naar de hal. gevolgd door Akke, die meteen uit haar stoel was opge sprongen. In de hal greep ze de vrouw bij de arm en keek haar angstig aan. „Tjitske, laat je mij alleen.... met hem?" „Smeer 'm dan ook! We zijn toch ze ker geen lijfeigenen? Ik bel dokter van Asselt wel op. We kennen elkaar goed en hij zal best kunnen begrijpen, dat ik er op een gegeven moment genoeg van zou krijgen. En ik zal zijn familie ook inlichten en ze vertellen, hoe een schat die broer, die oom van hen is. Alsof ze dit zelf al niet weten. In ieder geval: adieu!" Ze opende de deur, schikte haar tasje over de schouder en greep met een stevige greep de beide koffers. En voor Akke goed en wel van haar verbazing en schrik was bekomen, had Tjitske de straat bereikt en liep. zonder om te kijken over de stoep, in de richting van het centrum. Akke liep naar de deuropening, ging op de stoep staan en wilde roepen, maar ze begreep, dat het geen zin zou hebben. Aan de overkant zag ze iemand door de gordijnen gluren en meteen trok ze zich terug, behoedzaam de zware voordeur sluitend. In gedachte liep ze naar de keuken, trok een stoel bij en stak een sigaret op. Nou, Akke. daar zit je nu. Moederziel alleen in het grote huis met een lastige, oude, zieke man. Wat moet je daar nu mee aan? Laat hij nog zo'n doerak zijn meneer de gewezen notaris, dat neemt niet weg: hij is ziek, erg ziek. En zieken zijn dikwijls lastig, heel lastig. Je kunt ze niet ernstig nemen. Het zijn net kin deren. Met dit verschil, 4at je een lastig kind op een gegeven ogenblik een draai om zijn oren geeft of een pak slaag. Maar dat kun je die oude stakker niet toedienen. Dat zou gelijk staan met moord. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4