Cjrom "Zwartrjexeh in het harL Op Texel is het ideaal wandelen Avondvierdaagse voor vierde keer ;groot succes ■EEraRESEr- asssiaffiKiaKESsiaBEr' Expositie trok meer dan vijfduizend toeschouwers met been in gips Echtpaar De Ridder-van Vliet viert morgen diamanten huwelijksjubileum .1 S Hedenavond Johnny Lion komt Man was vermaard stroper en jutter DINSDAG 16 JUNI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7869 COURANT Uitgave N.V. v.b. Langeveld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 /sa Verschijnt dinsdags en vrfldaga. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Voor de vierde maal is de avondvierdaagse gelopen. Evenals de vorige jaren heeft de wandelmars een bijzonder succesvol verloop gehad. Meer dan 930 sportieve Texelaars hebben hun beste beentje voorgezet. Evenals de vo rige jaren was het overgrote deel van de deelnemers jonger dan veertien jaar. Er waren slechts 350 ouderen en het merendeel daarvan was jonger dan 21 jaar. Veel jeugd dus in de Texelse avondvierdaagse. Het is enigs zins teleurstellend, dat juist de ouderen, die voor het verbeteren van hun conditie eigenlijk elke dag een stuk zouden moeten lopen, niet bijzonder en thousiast zijn voor de vierdaagse avondwandeling. Maar er zijn tekenen, die er op wijzen dat dit in de toekomst anders wordt. Steeds meer wordt men zich op het auto-rijke Texel bewust van de noodzaak om enige extra lichaamsbeweging te nemen. In de gelederen van de wandelaars wordt het goede voorbeeld al gegeven. Donderdagavond zijn de zegevierende scharen weer Den Burg ingetrokken, voorafgegaan door alle Texelse muziek korpsen en drumbands. De zegetocht eindigde in de Wezentuin. waar de oud ste wandelaars in de bloemetjes werden gezet en de anderen gloedvol werden toegesproken door de organisatoren. Geschiedenis Het initiatief tot de oprichting van een wandelclub namen indertijd de ka pelaans Tuijn en Suidgeest. De opge richte vereniging „Het Gouden Boltje" werd echter geen katholieke aangele genheid (sommigen meenden dat men kon spreken van het geel-witte boltje!) maar kreeg een brede opzet. Het werd een Texelse wandelsportvereniging, waarbij ieder zich kon aansluiten. Dankbaar maakte men in de begintijd gebruik van de ervaringen van anderen, in dit geval Den Helder. De eerste avondvierdaagse werd dan ook onder auspiciën van de Helderse vereniging gelopen. Omdat de Texelse vereniging nog niet bij haar bondsorganisatie was aangesloten, kon men zelfstandig niets organiseren. Een jaar later zocht men echter contact met de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding, de KNBVLO, die o.a de be kende vierdaagse wandelmarsen te Nij megen houdt „Het gouden boltje" be gon zelfstandig te organiseren Er kwa men meerdere marsen. Succesvolle tochten De Vogelwandeltochten werden ge houden, oorspronkelijk in samenwer king met Den Helder en tochten werden georganiseerd ten bate van de actie „10 x 10" en „Het Dorp". Onder de sterkste wandelaars leefde de wens om een tocht rond Texel te lopen in één dag. Door technische omstandigheden bleek dit niet mogelijk, zodat het een zeven-dorpentocht werd. Aan deze on derneming bewaren de wandelaars bij zondere herinneringen De 50 kilometer lange tocht was door de gestaag neer vallende regen bepaald geen prettig kuiertje geworden. De helft viel dan ook uit en dat was geen schande. Door dat kapelaans veelvuldig overgeplaatst plegen te worden, heeft de vereniging al heel wat bestuurswijzigingen meege maakt Op het ogenblik maken de heer C. P. Laan (voorzitter), mevr. Keesom- Karsten en de dames G. Grisnich, M. Visser en T. van Sambeek er deel van uit. Zeer belangrijk is ook de bereid willige medewerking van de contro leurs, de heren A. van Sambeek, R. Boom, A. van der Meulen en A. de Wilt. die hun drukke taak vaak vervullen met behulp van hun echtgenotes. „Willen is kunnen" De naam van onze recreatieconsulent, de heer J. M. de Vries, noemden we nog niet. Hij is een enthousiast bevor deraar van de wandelmarsen. Niet al leen om het lichamelijk, sportieve ele ment ervan, maar vooral om het gees telijk vormende effekt dat uitgaat van het gezamenlijk met elkaar optrekken door de prachtige landschappen van Texel. Texel is een wandelsportgebied bij uitnemendheid. Wanneer de rechte polderwegen worden vermeden, is elke weg een ideale wandelweg met e°n telkemp ;visKficaitfrp omgeving? IJoh ".vcai<- delen wordt op Texel nooit „vervelend" en zelfs hebben verschillende jonge Texelaars hun eigen eiland eerst op deze wijze leren kennen. Daarbij is vooral op de tweede en derde avond de wil om door te zetten van belang. Hoe wel de avondvierdaagse met zwaar ge noemd kan worden, is de verleiding voor de ongetrainden om er de brui aan te geven soms groot. Niettemin blijft het aantal uitvallers klein. Doordat lang niet het uiterste gevergd wordt, hebben ook de ijverige Rode Kruis- helpsters het niet bijzonder druk. Oudsten gehuldigd In de Wezentuin verwelkomde kape laan IJ. C Tuijn, die nog steeds bij de organisatie is betrokken, ondanks het feit, dat hij enige tijd geleden voor voorzittersfunctie aan de heer Laan Controle. Zowel bij aankomst als vertrek van de wandelaars bij de start en finishplaats in de Wezentuin had den de orqanisatoren de handen vol. Hechts de heer M. de Vries met zijn echtqenote. In het midden kapelaan IJ. C. Tuyn. De tentoonstelling „Texel telt mee", die zaterdag haar deuren heeft gesloten, is bezocht door meer dan 5000 perso nen. Het getal is niet precies bekend, omdat een vrij groot aantal baarddra- gers gebruik heeft gemaakt van de mo gelijkheid om de expositie gratis te be zoeken, waardoor zij niet werden gere gistreerd. Er werden 4966 kaartjes ver kocht. Onder de bezoekers bevonden zich 405 scholieren in klasseverband, 640 kinderen en 3883 volwassenen. Er werden 38 zg doorlopende kaarten ver kocht. Het drukst was de zaterdag toen 1730 personen de expostie bezochten. Het rustigst was de openingsdag: 689 personen. Donderdag en vrijdag werden respektievelijk 1303 en 1244 personen geteld Vooral donderdag werd „Texel telt mee" door scholieren bezocht. De Landbouwhuishoudschool, de RHBS en dip jJLS'TXrlrool1 ooumdeir eter groep van» 337 personen. Daar qaan ze, de doorzetters! Deze plaat maakten wij voriqe week op de Hoqeberq, onqetwijleld een der mooi ste delen van de route. overdroeg, de toegestroomde en met bloemen beladen wandelaars. Speciaal feliciteerde hij de oudste deelnemers aan de avondvierdaagse 1964, de 63- jarige heer C. Merkx, mevrouw Maas en het echtpaar Laan. Staande in de muzieknis kregen zij een geweldige ovatie. De drumband „Margaretha Sin clair" bracht een stuk muziek ten ge hore, waarna de nieuwe voorzitter van „Het Gouden Boltje", de heer Laan. het woord nam. Hij noemde de groepen, die in aanmerking komen voor de groeps- medaille en stelde vast dat de avond vierdaagse dit jaar onder gunstiger om standigheden is gelopen dan ooit tevo ren. De derde dag leek het er op dat de regen moeilijkheden zou veroorzaken, maar de bui dreef letterlijk over. Hij dankte zijn voorganger, kapelaan Tuijn., voor zijn inspanningen voor deze mars en toonde zich ook erkentelijk jegens de fa. J. de Wit, die alle wandelaars van een flesje limonade had voorzien. Voorts betrok hij in zijn dankwoord de E.H.B.O.-dames, de vrijwillige andere helpsters, de muziekkorpsen, de politie en alle anderen voor hun onmisbare hulp. De bijeenkomst in het park werd traditioneel besloten met het spelen en zingen van het Wilhelmus. Het teenager-idool Johnny Lion, die met de Jumping Jewels een toernee door Malakka en Pakistan maakte, kwam gisteren op Schiphol aan met een been in het gips. Dat was het gevolg van een ongelukje, dat hem bij een op treden in Singapore overkwam. Hij viel van drie meter hoogte naar beneden, waardoor hij enkele been- en armspie ren heeft gescheurd. Deze pijnlijke han dicap stond echter het vervolgen van zijn toernec niet in de weg. Vanavond worden de gewonde Johnny en zijn Jumping Jewels op Texel verwacht, waar zij in de grote tentoonstellingshal meewerken aan de door Herman Stok gepresenteerde teenagershow. Kaarten voor de avond zijn nog in beperkte hoe veelheid verkrijgbaar bij de VVV-kan- toren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 juni worden de moeders vcmi Tudofxihildi zev Dcev Rung' -.VHT.VQohb van 14.00 - 16.30 uur. Ondanks het leit, dat de heer A. de Ridder op 10 november 88 wordt, den ken hij en zijn al even krasse vrouw er qeen oqenbhk over om in een be jaardenhuis te qaan wonen. Liever blijven ze vrij, zeltstandiq en avontuur lijk zoals hun hele leven is qeweesi. De Ridder en zijn vrouw, mevr. P. de Hiader-van Vliet wonen aan ook bij zonder tevreden in hun eenzaam gele- qen huisje ergen in het Koqerveld. Als we de levensgeschiedenis van het tweetal horen, begrijpen we dat ze het liever alleen moeilijk zouden hebben, dan gemakkelijk onder de zorgen van anderen. Wanneer we jubilerende bejaarde echtparen volgens de traditie fotografe ren en interviewen is dat altijd een spannende onderneming. Meestal willen de betrokkenen met in de krant („hèéle gaar niet nodig") en zijn evenmin bereid veel over hun verleden uit de doeken te doen. Met enige zachte drang lukt het tenslotte meestal, maar vaak ook niet. Bij het echtpaar De Ridder-van Vliet hebben we voorbeeldige medewer king ondervonden. „Zestig jaar ge trouwd 't is een mensenleeftijd. Daar kan je dankbaar voor wezen!" merkte mevrouw De Ridder terecht op en ze nam haar man mee naar het keukentje om zijn haar in fatsoen te brengen. Een ogenblik later klikte de sluiter. Klaar! Vader De Ridder kan uren vertellen. Hij heeft dan ook een leven achter zich, waar weinigen op kunnen terugzien. Keihard was het, maar avontuurlijk en vrij. Schutter Als jutter en stroper was De Rid der vermaard. Hij begon er al vroeg mee. Als 8-jarig jongetje leerde hij de fijne knepen van zijn vader en kon al gauw met een jachtgeweer omgaan. Het gevolg was dat hij bij het vervul len van zijn dienstplicht grote bewon dering oogstte: de recruut boekte de beste resultaten op de schietbaan. Hoe wel De Ridder een Texelaar in hart en nieren is en de duinen en stranden tot op de laatste vierkante meter heeft ver kend, is hij geboren in Wieringerwaard. Maar toen hij met zijn vader naar Texel kwam, was hij de luiers nog niet ont wassen. De eerste tijd woonde het ge zin aan de Hoofdweg in Eierland, later gingen de De Ridders naar De Koog. Naar school gaan deed de jonge stroper als hij er tijd voor had. En hij had het druk, zodat hij in de loop der jaren in tatGd' micsohion' oom jcco :n> do- ixihooh- b anken zat. Analfabeet Het gevolg is dat De Ridder lezen noch schrijven kan. Hij is misschien de enige analfabeet op Texel! Maar daar door heeft hij extra veel tijd om te ver tellen over zijn spannende belevenissen op het strand en in de duinen, maar ook over de lotgevallen bij de uitoefe ning van zijn cgenlijke beroep: boer. Hij vertelt hoe hij in de oorlog een paard kocht, dat, nadat het was inge spannen, op hol sloeg. De Ridder viel van de kar en kwam onder een der wielen terecht. Het heeft jaren geduurd, voordat de gekneusde heup was her steld Zelfs nu heeft hij er af en toe nog last van.. Bij een ander ongeluk brak hij in eén keer zeven ribben en eens tijdens het jutten verdronk hij bijna in de Slufter. „Ik zag over het water een berg hout op het strand liggen en ik liep ei recht op af, dwars door de geul. Maar het was diep en het water stroom de zo hard dat ik werd meegesleurd. Het was een wonder, dat ik de kant toch nog bereikte!" Hard bestaan Moeder De Ridder (79) is geboren en getogen in De Koog. „Als rijke boeren dochter?" informeren we. Ze lacht dat het schatert. „Nee hoor, we waren maar schooiers, arbeiderskinderen. Mijn va der verdiende 80 cent per dag en daar moesten we met ons tienen van leven". Mevrouw De Ridder heeft de lagere school wél doorlopen, maar buiten de schooluren moest ze aanpakken. In De Koog ontmoette ze ook haar stoere echtgenoot, die direkt veel voelde voor de vrouw die van aanpakken wist en bereid was het ruige bestaan met hem te delen. Ze trouwden. Er kwamen 2 kinderen, waarvan er een overleed. De andere maakt het goed en woont met zijn gezin ook in het Kogerveld, onge veer 150 meter dichter bij de openbare weg, maar aan hetzelfde oude wagen pad. Morgen is het precies 60 jaar geleden, dat de twee elkaar eeuwig trouw zwo ren. Een diamanten feest PUBLIEK HOUDT ZICII CORRECT AAN MAXIMUMSNELHEID De Texelaars en vreemdelingen blij ken zich in het algemeen uitstekend te houden aan het gebod om op Texel niet harder dan 80 km. per uur te rijden Dit is de conclusie van de Rijkspolitie na een aantal controles, o.a. aan de Pontweg. Met behulp van een ingenieus apparaat kan een overtreding onmid dellijk worden geconstateerd. Slechts enkele automobilisten werden aange houden In één geval bleek dat de be- waalmaan dat. zijn snelheidsmeter niet deugde.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1