lnrl Geweldige rukwind richtte grote schade aan Gastendag Geheimzinnige sterfte onder Lepelaars Hulp bij onderzoek gevraagd TEXEL O Dameskoor Den Burg behaalde le prijs in superieure afdeling Tientallen strandhuisjes vernield Eerste maanden noodvoorziening Technische school start 1 september Directeur benoemd Vogelniinnend Texel is opgeschrikt door een abnormaal hoog aantal sterf gevallen onder de lepelaars. De afgelo pen dagen zijn liefst zes dode exempla ren aangetroffen op verschillende plaat sen op Texel. De dode vogels verschillen onderling in leeftijd en vertonen geen sporen van geweld. De laatste twee vondsten, die de aanleiding waren om een onderzoek in te stellen, werden in het afgelopen weekend gedaan. Zater dag werd een kennelijk juist gestorven lepelaar gevonden tussen Den Burg en De Koog. De andere trof men zondag aan in de buurt van De Cocksdorp. Het Staatsbosbeheer, dat het beheer voert over de lepelaarskolonies De Geul en De Muy, vermoedt dat nog meer vogels zijn omgekomen. Om de geheimzinnige doodsoorzaak te kunnen achterhalen, zijn al twee dode lepelaars opgestuurd naar Prof. Voous van het Zoölogisch Museum te Amsterdam. Om het onder zoek zo goed mogelijk te kunnen ver richten en om een inzicht te krijgen in de omvang van de sterfte, wil men gaarne over de andere gestorven lepe laars beschikken, die nog niet bij het Texels Museum of Staatsbosbeheer zijn gebracht. Wij verzoeken onze lezers dringend bij het vinden van een dode lepelaar het dier onmiddellijk naar het Texels Museum te brengen of naar de bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje te De Koog. De plotselinge sterfte onder de be trekkelijk zeldzame lepelaars houdt waarschijnlijk geen verband met de on langs in de Waddenzee opgetreden sterfte onder kleine zeedieren, die het voedsel vormen voor lepelaars en an dere vogels. Bovendien zet het verdwij nen van de voedseldiertjes niet door. De toestand is op het ogenblik weer vnj- T.g.v. gastendag: VERTONING OUDE TEXELSE FILMS ten dode opgeschreven? wel normaal. Mogelijk is het doodgaan van de lepelaars te wijten aan het op treden van een parasiet. Iets dergelijks deed zcih enige tijd geleden ook bij Sterns voor. Van groot belang is het dat men de oorzaak zo spoedig mogelijk opspoort om deze te kunnen bestrijden. WEER VOETBALWEDSTRIJDEN TUSSEN DE MOK EN TEXELSE CLUBS De voetbalwedstrijden tussen de Mok en de Texelse club zullen deze zo mer weer gespeeld worden. SVC is in het bezit van de beker en zal in deze serie van zes wedstrijden de spits af bijten. Zoals bekend zal de Mok 7 of meer matchpunten moeten verzamelen om winnaar te worden. Gebeurt dit niet, dan beslist het doelgemiddelde welke Texelse club winnaar is geworden. 'Het rooster luidt: Donderdag 18 juni SVC-De Mok; Maandag 22 juni S.V. Texel-De Mok; Donderdag 26 juni Tex. Boys-De Mok; Dinsdag 30 juni Oosterend-De Mok; Donderdag 2 juli De Koog-De Mok; Maandag 6 juli ZDH-De Mok. Afhankelijk van de sterkte van de Mok wordt mogelijk nog een wedstrijd gespeeld tegen een Texels elftal. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden lammeren- markt werden 860 lammeren aange voerd, die ƒ110,ƒ145,opbrachten. De handel was zeer vlot. Voorts werden 20 nuchtere kalveren aangevoerd (ƒ100,ƒ125,en 1 .pony (ƒ550, In de grote ten toonstellinghal zul len morgenavond, ter gelegenheid van de Texelse gasten dag een aantal oude Texelse films wor den gedraaid. De vertoning is ook toegankelijk voor hen die niet aan de gastendag deelnemen. De intreeprijs bedraagt ƒ1,Aanvang 20.30 uur. De films werden indertijd, van 1934- 1938 opgenomen door wijlen de heer Joh. G. Duinker De films zijn in het bezit van de familie Dumker-van Wijk en zijn bereidwillig voor dit doel ter be schikking gesteld. Enkele jaren geleden werd een korte selectie uit deze serie films vertoond tijdens de week van de fotografie. Voor de filmvertoning be stond toen enorme belangstelling. On getwijfeld zal dat ook nu het geval zijn. Men maakt kennis met het vooroorlogse Texel en ziet talrijke Texelaars, waar van het merendeel zelfs al is overleden. De films hebben stellig grote historische waarde. Het programma, dat aan de 280 deel nemers van de gastendag zal worden aangeboden, vermeldt voorts: 10 20 uur aankomst boot op 't Horntje met verwelkoming door de Boeren- kapel en Folkloregroep; 11.00 uur Feestelijk onthaal aan de Ele- mert door een bruidsstoet in origi nele oud-Texelse klederdracht. Op tocht naar de Groeneplaats; 11.15 uur Intekenen van een bruidspaar op de Groeneplaats zoals dit vroeger gebeurde Daarna in optocht naar de tentoonstellingshal voor de gasten- maaltijd. 14 00 uur Rondrit over Texel, alleen voor oud-Texelaars. 16.00 uur Optreden van de jeugddans- groep onder leiding van de heer F. G. Kassenaar en opvoering van het wagenspel „De Strooppot" verzorgd door Texelse toneelverenigingen. 17.30 uur Vertrek van de oud-Texe laars naar de boot voor de terugreis. 20.00 uur Optreden Texelse volksdans groep o.l.v. de heer Veldwisch. De stichting Amateurfotografie zal de aanwezige amateurfotografen speciaal van dienst zijn O.a zal een geweldige flits worden veroorzaakt, waarbij men een foto kan maken van een grote groep in oud-Texelse kledij gestoken Texe laars. Bij minder gunstig weer zal het pro gramma in de tentoonstellinghal worden uitgevoerd. V.A.R.A. REPORTAGETEAM BIJ GASTENDAG Voor de Texelse gastendag, die mor gen wordt gehouden, bestaat zeer grote belangstelling van de zijde van radio en televisie Definitief heeft de VARA toegezegd, dat het van deze gebeurtenis een reportage zal maken voor het radio programma van dezelfde avond. Daar toe zal morgenochtend een reportage wagen arriveren o.a. met de reporter Kees Buurman. De journaaldienst van de NTS heeft laten weten eveneens ge ïnteresseerd te zijn. JEUGDMARKT OP GROENEPLAATS Zaterdagmiddag om twee uur begint op de Groeneplaats te Den Burg de door het C.J.O.T georganiseerde histo rische jeugdmarkt. Vooral voor de kin deren belooft dit een feestelijke beleve nis te worden. Zij, die op een of andere wijze aon de evenementen tijdens de jeugdmarkt willen meewerken, worden verzocht contact op te nemen met de heer J. M. de Vries, p.a. Raadhuis, Den Burg. De toegang tot de jeugdmarkt is gratis. Zaterdagavond omstreeks half elf is op verschillende plaatsen op Texel schade aangericht tengevolge van een geweldige rukwind, die vanuit zuid westelijke richting vanuit zee het eiland „oprolde" en vooral op het strand een geweldige ravage veroorzaakte. Het was dus beslist geen windhoos, zoals radio, tv en dagbladen vermeldden. Daarvoor ontstond de schade over een te grote oppervlakte. De heer P. Kooiman, exploitant van dertien strandhuisjes nabij het strand paal 12, kreeg de schrik van zijn leven. In gezelschap van o.a. zijn zwager zat hij op het moment dat de korte storm met orkaankracht opstak in zijn pavil joen. Plotseling klonk een hevig geraas en een daverende klap, toen het losge scheurde dak van een der strandhuisjes boven op het paviljoen werd gesmeten. Het paviljoen zelf begon angstwekkend te kraken, zodat Kooiman met zijn ge zelschap naar buiten rende en met alle kracht ging trekken aan de spandraden, die het dak op zijn plaats houden. Mis schien daardoor was het houten gebouw GESLAAGDEN H.B.S. ONTVINGEN DIPLOMA'S Zaterdagochtend vond in de gymna stiekzaal van de RHBS te Den Burg een langzamerhand traditioneel gewor den plechtigheid plaats: Aan de ge slaagde candidaten werd het eind diploma uitgereikt. Ditmaal had de bijeenkomst echter een bijzonder tintje, want voor het eerst hadden ook A- candidaten het examen afgelegd. De heer C. v d. Eijck, directeur van de RHBS Texel, sprak er zijn teleurstelling over uit dat niet alle candidaten waren geslaagd. Hij feliciteerde de geslaagde leerlingen, maar wees er op dat het verkregen diploma niet als einddoel mag worden geschouwd. De waarde van het diploma wordt bepaald door wat men er mee doet. Helaas liggen op Texel voor de geslaagden weinig of geen mo gelijkheden. Zij zullen hun toekomst buiten het eiland moeten opbouwen. Burgemeester C. De Koning sprak namens de Commissie van Toezicht. Hij vertelde te hebben gelezen, dat in het jaar 1980 er een overmaat aan betaald intellect zal zijn. Het ziet er dus naar uit dat de geslaagde leerlingen te zijner tijd concurrentie zullen ondervinden en veel moeite zullen moeten doen om een plaats te veroveren. De burgemeester vond dit een reden temeer om niet te vreden te zijn met het behaalde diploma maar om door te studeren. Namens de oudervereniging sprak de heer C. P. Laan Hij vond dat de leer lingen hun Schepper dankbaar moesten zijn voor het intellect, dat hen in staat stelde dit diploma te halen. Ook dank jegens de school, die deze prestatie mo gelijk maakte, is gepast. Maar men moet beseffen, dat het niet alléén de intel lectuelen zijn die de maatschappij vor men. De anderen zijn minstens even belangrijk. De heer Laan vertelde, dat met de traditie om de leerling met de beste puntenlijst een boekenbon aan te bieden, was gebroken. Alle geslaagden zouden nu iets krijgen. De heer Van Neerrijnen is nog bezig met het ont werp van een fraaie map om het di ploma in op te bergen. Daarom deelde de heer Laan een eenvoudiger karton nen map aan alle geslaagden uit met het verzoek deze in november voor het defi nitieve exemplaar te komen inruilen. Tenslotte riep hij de geslaagden toe de verworven kennis zoveel mogelijk in dienst van hun medemens te stellen. De aanwezigen maakten daarop van de mogelijkheid gebruik om de HBS-ers met hun diploma geluk te wensen. De namen van de geslaagden B lui den: de heren D. C. Bakker, De Westen, J. E. Craanen, Den Burg. L. J. Dijksen, De Dennen. R. Dijkshoorn, Eierland, J. H. Geus, Den Burg, J. van Hoorn, De Cocksdorp, W. de Koning, Den Burg, B. Lakeman. Den Burg. W. H. Schrama, Den Burg, en de dames M. T. Boom, Den Burg, T. M. Lap, Den Hoorn, en E. A. Timmer, Den Burg. Geslaagden A; mej. W. F. Grisnich, mej. J. M Krügers, mej. A. Witte (Zuid- Eierland) en de heer C. H. J. Ran te De Cocksdorp. het enige dat overeind bleef. De vol gende ochtend kon men de schade op nemen. Alle dertien strandhuisjes wa ren van hun voetstukken geblazen en in stukken en brokken soms honderden meters verder het duin in gerold. De huisjes kosten ƒ600,per stuk. De eigenaar is tegen water- en windschade verzekerd. Ook aan het Westerslag ont stond schade, maar in belangrijk min dere mate. De daar staande 29 badhuis jes van de heer S. Zijm te Oudeschild werden op vijf stuks na omgegooid. En kele werden geheel vernield. Een soort gelijk beeld leverde het strand van Den Hoorn, waar het merendeel van de daar staande huisjes ook als lucifer doosjes werd weggeblazen. Op ver schillende kampeerterreinen o.a. Loods mansduin, woeien tenten om. Zelfs in Den Burg was de invloed van de slechts enkele minuten durende orkaan merk baar. In de grote tentoonstellingshal ontstond bijna paniek toen een der be- vestigingskoorden in het linnen dak het begaf, waardoor een gat ontstond en het er een ogenblik op leek dat het hele dak zou worden weggerukt. Kennelijk ver wachtte het publiek ook weinig goeds, want iedereen voelde plotseling behoef te om naar huis te gaan. Recordhitte Zaterdag was de warmste dag sinds vele jaren. De temperatuur te Den Burg bedroeg om 2 uur 's middags liefst 33 graden; voor Texel een zeldzaamheid. Triomf van dirigent J. Visser Op het zondag te Andijk gehouden concours van de Bond van Zangkoren in Noordholland heeft het dameskoor Den Burg onder leiding van haar diri gent, de heer J. Visser, een uitstekende indruk gemaakt. Voor het eerst zong het koor in de hoogste, de supe rieure afdeling. Als verplicht nummer werd „Pleurs" van Géza Frid gebracht. Hiervoor werden 120 punten toegekend. Als vrij nummer was het moeilijke „Pueri Hebraerum" van J. P. da Pales- trina gekozen. Hiervoor noteerde de jury 128 punten, zodat een totaal van 248 punten werd bereikt, 24 punten meer dan nodig was voor een eerste prijs! Voor deze opmerkelijke prestatie Vrienden laat de klok maar luiden, Makkers laat de klok maar slaan, Morgen treden Texels gasten Op het Gouden Boltje aan. Ha, dat zal een vreugde worden, Ha, dat wordt een blij festijn. 'k Zit me nu reeds op te doffen, Even als mevrouw Fenijn. 't Zal een machtig weerzien worden Al die ouwe Tesselaars Uit ik weet niet wat voor windhoek, Op een boltje bij elkaar. En maar hevig handjes schudden En maar praten over „toen". En maar zeggen: „Hè, wie bèn je?" Al of niet gepaard met zoen. Zij, die eens als „buitje" gingen. Keren nu als opa weer, Pruikenpronkers werden kaaltje, Ja, het wordt een dag voor ALLEN! Maag'ren vet en omgekeerd. Niemand kijkt naar rang of stand, Het zijn alle Tesselaren, Zonen van hetzelfde land. Dijten, Drijvers, Drossen, Duinkers, Vlamings, Vissen, van der Vlis, Roepers, Rijken, Kikkerts, Eelmans, Wuisen, Boonen, Doctor Vis. Ga maar door en vul maar aan, lui, Als ik allen noemen moest, Werd mijn lied twintig coupletten. Maar dan wordt de zetter woest. Morgen cjaat ONS feest beginnen, Op de bóót begint het al, En de eigen Boeren blazers". Blazen 'n welkom aan de wal. Nou, tot morgen, mede-gasten, Maak het mede tot een feest Zo er in heel de historie Niet op Texel is geweest Huib de Rijmelaar. Per 1 september van dit jaar zullen aan de L.T.S. te Den Burg de lessen beginnen. Gestart zal worden met de eerste klassen houtbewerking en me taalbewerking. Bovendien zal de tweede klasse metaalbewerking (nu nog eerste klasse te Den Helder) naar Texel komen om daar de cursus te vervolgen. Oor spronkelijk was het de bedoeling, dat deze drie klassen zouden worden onder gebracht in het werkplaatsgedeelte van de in aanbouw zijnde school. Maar doordat de leverantie van de dakplaten op zich liet wachten, ontstond 'n vertra ging, waardoor men moest uitzien naar een noodvoorziening. De leerlingen van de drie genoemde klassen zullen nu in lokalen van verschillende scholen wor den ondergebracht. Het praktijklokaal van de Landbouw school is voor dit doel ter beschikking gesteld, evenals de aula van de o.l. school te Den Burg. Het ziet er naar uit dat deze voorzieningen slechts en kele maanden gebruikt zullen worden. Men verwacht dat het werkplaatsge deelte van de nieuwe school spoedig ge reed zal zijn. Het ziet er naar uit dat de school op 1 september 1965 geheel is voltooid. Directeur Door het bestuur van de Stichting Lagere Technische School Texel is in tussen een directeur benoemd. Het is de WEINIG BELANGSTELLING VOOR UITVOERING „D.E.K." DEN HOORN Aan het warme weer kan het in de eerste plaats geweten v*orden, dat slechts weinigen de uitvoe ring van D E.K. in het dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn bezochten. Dat was bijzonder jammer, want het heel goed spelende korps had zeker een talrijker publiek verdiend. Het enthou siasme, waarmee onder de bekwame lei ding van de heer A. Kuik werd ge speeld, was zeer groot. Al bijna traditie getrouw werd de avond door de meis jesdrumband geopend. Er werd goed ge speeld, maar de band zou zeker nog aan kracht winnen, als er ook jongens deel van uit zouden maken. Het klonk nu soms iets te mat. D.E.K. zou er voorts goed aan doen om ook enkele moderne nummers in het repertoire op te nemen. Stellig zou vooral het jeugdige publiek hiermee gediend zijn. Het bewijs levert de populaire luchtmachtkapel. Door het geringe aantal aanwezigen had bijna iedereen een prijs in de verloting. De avond werd besloten met een boeiend filmprogramma, verzorgd door de heer A. Welboren. heer E. G. Bouwman, 47 jaar, thans nog wonende te Rotterdam, waar hij als leraar metaalbewerking werkzaam is aan de Hogere Technische School al daar. Voor hem wordt op het ogenblik een woning gebouwd in plan-West, die ongeveer gelijk met de LTS gereed zai zijn. De heer Bouwman zal ook aan de Texelse LTS hpt vak metaalbewerking onderwijzen. Voor het onderwijs hout bewerking en het algemeen vormend onderwijs zullen nog twee leraren wor den aangeworven. Ook zij zullen per 1 september hun taak moeten beginnen. De leerlingen metaalbewerking twee de klas zullen voor het beoefenen van praktijkwerk gebruik maken van het praktijklokaal van de landbouwschool, dat daartoe geschikt wordt gemaakt. De leerlingen van alle klassen zullen voorts het algemene vormende onderwijs krij gen, w.o. Engels en gymnastiek. Nu reeds kunnen de ouders hun kin deren voor de Texelse LTS opgeven. Dit dient te geschieden bij de hoofden van de lagere scholen. Dat is dus alleen mogelijk voor de eerste klas van de vak richtingen hout en metaal. werd de heer Visser heel wat lof toege zwaaid. De beoordeling van de jury vermeldde alleen al voor de opvatting van de gebrachte stukken een tien. Tij dens een speciale toespraak feliciteerde een der juryleden de dames met de heer Visser, die zich een wel zeer bekwame kracht heeft getoond. Er kan gesproken worden van een zeer goede muzikale prestatie Over het feit, dat de heer Vis ser indertijd door „Advendo" te De Koog is ontslagen, omdat hij niet in staat zou zijn dit koor op een beter peil te brengen, sprak hij zijn verbazing uit. Het is nu al de tiende keer, dat het dameskoor Den Burg met een eerste prijs naar huis gaat. De 24 leden van het koor zorgden voor gen aardige attentie door de deur van de woning van de dirigent in de Warmoesstraat te versieren en te voor zien van het opschrift „Hulde aan de dirigent". Ook het meisjeskoor van de RHBS, dat in de eerste afdeling zong onder leiding van de heer KI. Venneker boekte een uitstekend resultaat. Het koor be haalde voor de beide gebrachte stukken resp. 113 en 121 punten, samen 234 pun ten, zodat ook de HBS-meisjes met een eerste prijs terugreisden. OOSTERENDERS OP REIS OOSTEREND Dinsdag en woens dag heeft de Reisvereniging Oosterend de jaarlijkse reis gemaakt. Dit jaar wer den Groningen en Drente bezocht. Nadat de eerste boot het gezelschap met bus in Den Helder had afgezet, ging het in één ruk door naar Leek, waar ret rijtuigmuseum werd bezocht. Van daar naar Groningen, waar de Groning se markt voor velen een aardige trek pleister bleek te zijn. De koffie werd gebruikt in hotel „Hofman", waar ook werd gedineerd en later de nacht werd doorgebracht, 's Middags beklommen de Oosterenders de Martinitoren. Vervol gens trok men naar Delfzijl om het zeil schip ,,P. A. Koerts" te bezichtigen, die als jeugdherberg wordt gebruikt. Deze bark die indertijd als Duits opleidings schip dienst heeft gedaan, trok veel be langstelling. Nauwelijks 10 jaar geleden bevoer het nog de zeeën. Van Delfzijl ging het naar Uithuizen voor een bezoek aan „Menkamaborg". Door een voortref felijke rondleiding kreeg men hier een duidelijk beeld van gebruiken en ge woonten uit de oude tijd. Nu ging het weer snel op Groningen aan. De tweede dag waren de leden weer vroeg present voor de reis naar Emmen. Het dierenpark werd bezocht, waarna het verder ging naar Schoonoord.. Daar werd een bezoek aan „de Zeven Mar ken" gebracht, waar men kennis maak te met een stukje oeroude Drentse cul tuur, In Schoonoord werd ook in hotel ,,v.d. Laan" de koffiemaaltijd gebruikt. Het was de laatste maal dat men ge zamenlijk aan tafel zat. Daarom werden enige dankwoorden gesproken, o.a. aan het adres van de TESO-chauffeur, de heer P. Kooiman en het bestuur voor de perfekte organisatie van deze beide reisdagen. Tot besluit van het program ma werd een bezoek aan Paterswolde gebracht, waar een ieder zich op eigen manier te land of te water kon verma maken. Stellig kan de reisvereniging terugzien op enkele fantastische dagen. PLANTENVERKOOP BIJ OPBOD Na afloop van de vertoning van oude Texelse films morgenavond aan het slot van de Texelse gastendag, zal een hoeveelheid fraaie kamerplanten bij op bod onder de aanwezigen worden ver kocht. De planten hebben gediend als entourage in de stands tijdens de ten toonstelling „Texel telt mee". Onge twijfeld zullen vele gasten beslag weten te leggen op een der planten. Al was het slechts om hun gastvrouw of familie leden te verrassen. Laatste nieuws TELEVISIE KOMT De journaaldienst van de NTS heeft definitief toegezegd de gebeurtenissen tijdens de Texelse gastendag a.s. woens dag op de film vast te leggen. Woens dagochtend zal een uit vier man be staande ploeg per vliegtuig op het vlieg veld Texel arriveren. Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke rege1 méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Maak uw gasten er op attent, dat het adres voor de huur van rijpaarden is Hoeve „Vredestein", De Koog, telefoon 293 Te koop pony, 5 jaar ruin en mak. Jo Blokker, Amb. Dijk 5, Oudkarspel Te koop Vt ha hooi H. Kikkert, 's Hertogen- boschweg 119a, Eierland Verloren een paar laar zen op de Kadijksweg. D. Eelman, Hogerend 14, De Waal Te koop koolplanten. P. Hopman, Boogerd 12, na 19 uur Verloren wieldop met sierrand van Fiat 600. Gaarne terug J. Klooster man, gemaal Waalenburg, tel. (02223) 372 Vanaf heden weer aardbeien te koop. M. Huisman. „De Veen", tel. (02220) 2203 Met grote blijdschap geven wij u kennis van de ge boorte van onze zoon en mijn broertje Oscar Etienne C. A. Keijser-Eelman J. Keijser Ina Den Helder, 14 juni 1964, Basstraat 48 Heden 14 juni is van ons heengegaan onze lieve man, vader en grootvader Dirk Rotgans in de ouderdom van 77 jaar Den Hoorn, Texel: E. Rotgans Koning Golf Links, North Ade laide, South Australia. B. Rotgans C Rotgans Suiding Edward Elizabeth Gabriëlle Ninette Den Hoorn, Texel, Naalrand 15 De crematie zal plaats vinden donderdag 18 juni a.s 12 uur te Wes- terveld. Wij vervullen hiermede de droeve plicht u mede te delen, dat zondag morgen ten huize „St. Jan" na een geduldig gedragen lijden, voor zien van het H Sacra ment der Zieken is overleden, onze gelief de vader, behuwd-, groot- en overgroot vader Reijer S. Smit weduwnaar van Joh H Verberne in de ouderdom van 82 jaar Namens de familie P. Smit Texel, 14 juni 1964, Beatrixlaan 30, Den Burg De H Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen woensdag 17 juni te 9 30 uur in de parochiekerk van de H Martinus te Oudeschild, waarna de begrafenis op het r k. kerkhof aldaar

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2