Huiver niet op de zebra BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF De vierde dag rubriek voor i^**rria»k«<- LANDBOUW en VEETEELT>an (.ronii»a« n Geef uw ogen de kost Er zijn jaren in het leven van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting ge weest, waarin het aantal proefvelden veel groter was dan de laatste jaren het geval is. En dit niet zonder reden. De proefvelden liggen nu meer centraal, waardoor het werk eenvoudiger is ge worden en de rayonassistenten meer tijd beschikbaar hebben voor ander werk. Het zou me niet verwonderen als sommige boeren het niet meer aanwezig zijn van een flink aantal proefvelden in eigen gebied als een verlies beschouwen. En we hebben daar wel begrip voor. Het had inderdaad zijn voordelen. Toch betekent het voorgaande niet, dat er in het eigen gebied niets meer te zien en op te merken is. We hebben al meer gezegd, dat in de groeitijd op eigen bedrijf en eigen omgeving altijd wel iets van een proefveld of demonstratieveld aanwezig is. Het gaat er maar om of men hiervoor oog en aandacht heeft. Nu er dit jaar op diverse bedrijven gebruik is gemaakt van de mogelijkheid van chemische onkruidbestrijding in bieten is er ook op dit terrein wel iets te zien. In de eerste plaats dit. Het moet iedereen wel opvallen, dat de verzor- gnig van de bieten op percelen, die met een chemisch opkruidbestrijdingsmiddel zijn behandeld uren minder tijd vraagt dan percelen, waar dit niet gebeurd is. In diverse gevallen doet één man op behandelde percelen een even grote op pervlakte als vier man op onkruidrijke percelen, waar het onkruid nog op de normale wijze moet worden bestreden. We krijgen dit jaar op ons eiland zeker voorbeelden, waarbij de gehele verzor ging van de bieten niet meer dan 45 uur per ha. heeft gekost. Dit begint er op te lijken. In de tweede plaats het volgende. Nog niet alle vragen rondom het nieuwe middel Pyramin zijn opgelost. Het ziet er naar uit, dat speciaal de te gebrui ken hoeveelheid per ha. nog nader moet worden bekeken. We hebben nl. de in druk, dat de voorgeschreven hoeveel heid van 4 kg. per ha voor lichte, hu- musarme zandgrond wel eens te hoog kan zijn Er zijn aanwijzingen, dat op dergelijke grond de groei stagneert dooi de bespuiting. Verder wijzen de resultaten van de behandeling na opkomst van de bieten er op, dat de voorkeur moet uitgaan naar een bespuiting tussen zaaien en opkomst. Vooral op zwaardere grond verdwijnen bij een bespuiting na de opkomst van de bieten niet alle on kruiden. Speciaal melde en varkensgras groeien na een korte stagnatie toch weer door. Bekijk deze dingen in Uw omgeving en doe er Uw voordeel mee! VOOR AARDAPPELSELECTEURS EN AARDAPPELTELERS Door de voorlichtingsdienst op Texel wordt op het moment grote aandacht besteed aan de pootgoedteelt. In dit licht moet U ook de aanleg van enkele eenvoudige rassenproefvelden zien. Deze proefvelden liggen op de bedrij ven van de volgende landbouwers: J. v.d. Geest. P H. Polder. H. Smit Pzn., Noord-Haffel, KI. Eelman, „Noordwijk", 't Noorden, Gebr. Broekman, „Zeeland", Eierland Op deze proefveldjes vindt U in totaal 15 rassen. Het zijn: Vroeg: Sirtema, Bea, Primura en Asoka. Middenvroeg; Sientje, Bintje, Climax, Eigenheimer en Dalco; Laat: Alpha, Patrones, Iréne, Woudster, Désiree en Spartaan. Uiteraard kan ieder op elk gewenst moment deze proefvelden gaan bekij ken. De naam van het ras vindt U bij elk veldje. De Voorlichtingsdienst wil U echter gelegenheid geven om dit ook onder toezicht en zo nodig met toelichting van voorlichtingsmensen te doen We denken hierbij speciaal ook aan de se lecteurs in opleiding die binnenkort examen moeten doen. Een belangrijk punt op het examen is n.l. kennis van enkele rassen. Op vrijdag 19 juni van 's middags kwart over één tot half drie kunt U terecht op het proefveld bij KI Eelman in het Noorden. Van kwart voor drie tot kwart voor vier is er gelegenheid het proefveld bij H. Smit Pzn., Noord- Haffel te bekijken. Er is een goede kans. dat ook enkele mensen van de N.A.K., die nauw be trokken zijn bij het examen voor selec teur aanwezig zullen zijn. Het lijkt ons daarom vooral voor de deelnemers aan de cursus voor aardappelselectie van groot belang om present te zijn. Dus vrijdag 19 juni van 13.15 tot 15.45 uur. LAMMERENMARKT TE LEIDEN LEIDEN Op de Leidse lammeren- markt werden vrijdag 550 Texelse lam meren aangevoerd, die 95,ƒ130, opbrachten. De handel was rustig. 13% TEXELAARS AAN HELDERSE L.T.S. Texel levert 13% van het aantal leerlingen van de Technische school te Den Helder. Dit blijkt uit het dezer da gen verschenen jaarverslag van de Vereniging Ambachtsschool voor Den Helder en omstreken. Texel levert aan Den Helder zelfs nog 3% meer leerlin gen dan de gemeenten Wieringen, Anna Paulowna, Callantsoog en Zijpe teza men. Hierbij zij opgemerkt, dat laatst genoemde gemeenten tevens op de Technische School te Schagen zijn ge oriënteerd. Hoe lang nog zal Texel 13% bijdra gen? De school in Den Helder telt thans 700 leerlingen. Zodra de school in Den Burg geopend is en de school in Wierin- gerwerf zijn poorten opent zal het leer lingental ongetwijfeld teruglopen. UITSLAGEN VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJD Aan de veebeoordelingswedstrijd, die was uitgeschreven door de oud-leerlin genvereniging Lagere Landbouwschool hébben 34 personen deelgenomen. De wedstrijd werd gehouden op het buiten- terrein van de expostie „Texel telt mee" op zaterdagmiddag. Het ging er om een beoordeling uit te brengen, die het meest overeen stemde met die van de deskundige jury. De eerste prijs werd gewonnen door de heer P. Bakker te Den Hoorn H 121 (7 straf punten). De tweede prijs ging naar Johnny Rijk, Gerritsland K 92 (10* strafpunten). De derde prijs was voor de heer KI. Zui- dewind, Kerkeplaats (buiten mededin ging - 10 strafpunten) en de vierde prijs werd gewonnen door mej. M. Doornbos, Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn (12 strafpunten). Door het organisatiecomité „Texel 550 jaar stad" was een extra prijs beschik baar gesteld in de vorm van een Delfts blauw wandbord voor degene, die de koe met de beste uier aanwees. Theo Witte, Martinushoeve H 89 te Den Hoorn was de gelukkige. VOLLEYBALNIEUWS G.V.T. Donderdagavond wordt iedereen ver wacht op de training aanwezig te zijn. Laat onze nieuwe trainer, die de zaak serieus wil aanpakken, niet voor niets komen. Voorts hebben we belangrijke beslissingen te nemen. Ook zullen we spreken over eventuele deelname aan wedstrijden. Dit is mogelijk, maar dan moet iedereen de trainingsavonden re gelmatig bezoeken. Dames, die voorne mens zijn lid te worden, worden ver zocht, vooral nu aanwezig te willen zijn. Wie donderdagavond verhinderd is, moet dit even doorgeven aan mevr. Van Hoorn. Haffelderweg 15. We rekenen op ieders medewerking! 64. Trots als een pauw vanwege het belangrijke werk, dat hem te wachten stond, leidde inspecteur Von Donner- wetter zijn gasten naar de gereedstaan de dienstauto der Ottoburgse politie Nouhet was me de auto wel. Het was een oude Benzl en de wagen was al zó oud, dat de Benzl-fabrieken zich nauwelijks meer wisten te herinneren, dat ze vroeger inderdaad zulke wagens gemaakt hadden. Maar hoe oud hij ook was, hij liep nog best. Opperwacht meester Zwiebelmann schakelde bedre ven de ronkende motor in en daar stoof het vehikel tje al weg. Oude Sepp en FEUILLETON: door H. van Omme. 9. Haar medelijden werd steeds groter. Ze borg de boeken en schriften weg en streek even met haar hand over zijn gerimpeld voorhoofd. „Heb ik laatst niet gezegd, dat u hele maal niet zo'n isegrim bent. als U zich voordoet? Diep in uw hart bent u de aardige, oud-notaris van Bollega". Ze wees naar het lintje, dat hij altijd op zijn «pyjamarever droeg. „Dat hebt u van onze Koningin. Omdat u vele jaren zo'n bekwaam notaris bent geweest. Toen men u die onderscheiding opspel de, heeft men een aantal van uw deug den opgesomd: misschien ijver, plichts betrachting, onkreukbaarheid, altijd klaar staan om de mensen te helpen, ook lastige mensen, want ik weet zeker, dat u dit ook tot uw plicht achtte. En nu u ziek bent, doet u altijd zo lelijk. Dat houdt geen mens op de duur vol, dit dag aan dag te moeten aanhoren. Terwijl u helemaal niet zo'n moeilijk mens bent. Integendeel. Zelfs op uw ziekbed studeert u nog, hebt u belang stelling voor alles, wat met uw vroegere ambt te maken had. Kom, notaris, laat dat goede hart van u weer spreken. Dan zal ik van mijn kant proberen u het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Dan kunt u op mij rekenen, zolang u nog geen ander hebt. Afgesproken?" Ze stak haar hand uit en na enige aarzeling legde hij zijn smalle bleke hand er in. „Goed. Akke, ik zal het pro beren. En als ik nog eens uit m'n rol oude Max keken de wagen na. „Die buitenlandse goozers hadde niet veul belangstelling voor onze folkloristische kestuums", gromde Max. „Ze gaan naar 't staasjon.zei Sepp bedachtzaam!" „En ze late d'r lui vliegende schijf onbewaakt achter.voegde Max er geslepen aan toe. „We zoue d'r best mee kenne wegvliege, as we woue. De zure opmerkingen van oude Sepp en oude Max waren echter niet in staat de loop van deze geschiedenis te be ïnvloeden. Zo kwam het. dat brigadier Piet even later al kennis maakte met mocht vallen, heb dan maar een beetje geduld met me". Ze knikte tevreden. „Ziezo, daarover zijn we het dus eens. En gaat u nu maar eerst een poosje lekker rusten. Deze emoties zijn natuurlijk niet goed voor u. En als u me nodig hebt, belt u maar. Ik kom meteen". Doch beneden in de keuken verdween haar opgewektheid als bij toverslag. Opnieuw stak ze een sigaret op en keek nadenkend voor zich. Eerst maar eens een advertentie opstellen en de krant telefoneren En dan zal ik vanavond voor het eten moeten zorgen. En af wassen En daarna. Ik moet mem waarschuwen.ik kan natuurlijk niet naar huis gaan. En ik heb hier niets, geen pyjama, geen tandenborstel. Ik zal hier moeten slapen tot er een nieuwe huishoudster is. Dat is ook wat? In dit grote enge huis. Ik doe vast geen oog dicht. En ik moet er voor zorgen, dat alle deuren vanavond stevig op slot zijn. Jakkes, als er eens inbrekers ko men .ik krijg het nu al op m'n ze nuwen HOOFDSTUK 6 Volgend jaar dansen we samen Sint Nicolaas, Kerstmis en het Oude jaar gingen voorbij. Het nieuwe begon met hevige sneeuwjachten en daarna strenge vorst. Ondanks dat de centrale verwarming wijd open stond en het vuur in de ketel zorgvuldig bijgehouden werd, gingen de bloemen niet van de ruiten. De sneeuw stond halverwege de stoep van het hoge huis. Dagelijks wa ren de sneeuwploegen bezig de wegen en paden begaanbaar te maken. Doch de Pepi Zugentapperl, de kundige station chef van Otatoburg. Pepi was zéér verbaasd over het on verwachte bezoek van zoveel illustere lieden tegelijk en hij dacht eerst, dat er iets met het spoorboekje niet klopte. Maar brigadier Piet helderde de situatie gauw op. „We moeten de trein van Pa rijs naar Fiorenza doorzoeken, chef", zei hij, „Zoudt u die trein hier een tijdje kunnen vasthouden?" „Als inspecteur Von Donnerwetter dat goed vindt, dan kan dat wel", ant woordde Pepi nadenkend. Toen men indertijd bepaalde dat voetgangers voortaan op het zebrapad vrije doorgang zouden hebben, deed men dat met de bedoeling hen een rede lijke bescherming bij het oversteken te garanderen. Het was beslist niet de bedoeling daarmee de zebrapaden te maken tot punten van verwarring in het verkeer. In de praktijk zien we ech ter verwarde situatie op en om zebra's veelvuldig ontstaan. Meestal is dat een gevolg van een onduidelijk gedrag van zowel voetgangers als bestuurders van voertuigen. Soms zijn het de voetgangers, die hui verig om van hun voorrechten op de zebra gebruik te maken, lange tijd be sluiteloos aan de kant staan te wach ten. Wanneer ze zich eindelijk op het zebrapad wagen, zijn ze dan maar al te vaak geneigd door een naderende auto of bromfiets in twijfel te geraken en te aarzelen. Het overige verkeer weet dan met meer waar het aan toe is, en uit de verwarring, die daarvan het gevolg is, kan gemakkelijk een ongeluk voort komen. Goed uitkijken voor het oversteken, en zodra de verkeerssituatie dat toelaat de zebra opstappen en op besliste wijze naar de overkant lopen, dat is de enige manier voor de voetganger om ondui delijkheid en onbegrip te voorkomen. Daarbij is het dan niet de bedoeling om onverwacht en zonder uit te kijken als een verrassing voor het overige verkeer op het zebrapad te verschijnen. Ook moet de voetganger zich bewust zijn, dat de zebrastrepen bij duisternis of een nat wegdek uitermate moeilijk door het rijdende verkeer zijn te zien. Houdt men met deze factoren geen rekening, dan is de kans groot dat de bestuurder van een naderend voertuig plotseling met een door „zebrastrepen beveiligde" oversteker wordt geconfronteerd, en plotseling sterk moet remmen, met een ongeluk als mogelijk gevolg. Voor het rijdend verkeer, in het bij zonder voor de automobilisten, geldt dat MAANDBLAD „NOORDHOLLAND" AAN TEXEL GEWIJD Als de feesten ter gelegenheid van het 550-jarig stadsrecht geen succes zouden worden, zal dit nooit aan gebrek aan propaganda naar buiten kunnen worden toegeschreven. Na diverse kran ten en radio heeft nu ook het maand blad „Noordholland" uitvoerige aan dacht aan het onderwerp Texel be steed. Het veertig pagina's tellende, rij kelijk van foto's voorziene nummer is zelfs geheel aan het „gelukkige eiland", zoals het ergens wordt genoemd, ge wijd. Aan het boeiende stuk documen tatie werkten o.m. burgemeester C. De Koning mee, J. P. Strijbos en G. A. Oskam. Voorts schreef drs. S. Schreur een artikel over de veranderingen op Texel en behandelde de heer R P Goetsch de geschiedenis. Het geheel maakt een uiterst verzorgde en waarde volle indruk. Stellig zullen velen be langstelling hebben voor de uitgave. Het maandblad is in een beperkt aan tal exemplaren verkrijgbaar bij de Texelse boekhandelaren voor ƒ1,50 per stuk. een beschermde voetgangers-oversteek plaats nooit met een te hoge snelheid moet worden genaderd. Hard rijdende voertuigen kunnen bij de voetganger twijfel doen ontstaan, of hij al dan niet zijn tocht over de zebra veilig kan volbrengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer ad viseert tenslotte de bestuurders van auto's, die voor een zebrapad, waar een voetganger aanstalten maakt over te steken, moet stoppen, geleidelijk en .pompend" met de remlichten snplheid te verminderen Het achteropkomend verkeer wordt dan tijdig gewaarschuwd, en de kans op botsingen wordt sterk verminderd. Texelaar voor Alkmaarsc rechtbank KOGER REED DOOR SCHRIKHEK BIJ RUIGEDIJK ALKMAAR Vrijdag eiste de offi cier von justitie tegen de heer K. K. uit De Koog een boete van ƒ150,en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor tien maanden met een proeftijd van twee jaar. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, reed K. op de avond van de 15e november van het vorige jaar met zijn busje op de Postweg bij de Ruigedijk rechtdoor, waardoor hij door een schrikhek reed en in de sloot terecht kwam. Een voor in het busje zittend echtpaar werd aan het hoofd gewond.K. kwam met gedim de lichten uit de richting van De Cocks- dorp met een snelheid van ca. 70 km. per uur. Bij de scherpe bocht voor de Ruigedijk werd hij misleid door een tegenligger, die uit een landweggetje kwam. In de bocht reed hij daardoor rechtuit met genoemd gevolg. De raadsvrouwe van K. meende, dat de verdachte niet de schuldige was, maar de gemeente Texel, die verzuimd heeft de weg goed te bcbakenen. Dc Rijkspolitic had de gemeente na het onderzoek geadviseerd om witte strepen in deze gevaarlijke bocht te laten aan brengen langs de kant van de weg. Er rijden daar regelmatig automobilisten verkeerd zelfs overdag en er zijn daardoor al verschillende ongelukken gebeurd. De officier mr. W. A. B. van Sloterdijkck, vond dat niet gesproken kon worden van roekeloosheid, maar meende dat artikel 25 van het wegen verkeersreglement was overtreden. Uit spraak over veertien dagen. DRIE AUTO'S BIJ BOTSING BESCHADIGD Donderdagmiddag omstreeks zes uur deed zich op het parkeerterrein bij het strand van paal 12 een ongeluk voor, waarbij twee volkswagens zwaar en een derde auto licht beschadigd werd. Het ongeval gebeurde toen een Duitse toe rist zijn vrouw, die ruet in het bezit van een rijbewijs was, achter het stuur liet plaatsnemen. Toen zij de wagen startte, drukte ze in plaats van op de koppeling op het gaspedaal. De wagen, die in de versnelling stond, schoot vooruit en ramde de geparkeerde auto van de heer B. van der Knaap uit Den Burg. Zo hard kwam de klap aan, dat de wagen van Van der Knaap nog een stuk voort- schoof en tegen de zijkant van de ge parkeerde Daf van Ds. Uidam uit Den Burg botste. De Daf werd licht be schadigd. Niemand liep ernstig letsel op. vorst bleef overdag ook aanhouden en in de gure oostenwind was het geen pretje om buiten te werken. In die dagen zorgde Akke voor stevige, warme soep en iedere leverancier, die aan kwam, profiteerde van haar aanbod, van de postbode tot de melkboer en van de slager tot de krantenbezorger. Sinds het vertrek van Tjitske was er wel het een en ander veranderd. De advertentie voor een huishoudster had geen resultaat opgeleverd. Er was geen enkele sollicitant of brief gekomen. Toen veertien dagen na het vertrek van Tjitske duidelijk bleek, dat er blijkbaar geen huishoudster bereid was om in „het huis" te werken, werd er een ad vertentie geplaatst in een paar lande lijke dagbladen, doch ondanks de belof te van „Hoog loon" was hierop ook door niemand gereageerd. Dus hield Akke krijgsraad op verzoek van de zieke. Ze bespraken de moeilijk heden en als resultaat kwam er uit de bus, dat de man het meisje vroeg de functie van huishoudster op zich te ne men. „Misschien is er niet zo moeilijk aan een andere werkster te komen", veronderstelde de man. Akke dacht er twee dagen bver na, pleegde overleg met haar moeder, die steevast iedere dag even aanwipte en koffie dronk in de grote keuken en deze raadde haar aan de functie maar te aanvaarden. „Want", zo constateerde de oude vrouw, „in feite ben je het immers al?" En daarop kon Akke geen ont kennend antwoord geven. Dus vertelde ze de notaris, dat ze het aannam en werd een advertentie geplaatst voor een werkster, waarbij Akke er onder liet plaatsen; „Prettige werkkring in een gezellig milieu". Dat kon immers de trekpleister zijn? Tot Akke's grote verwondering kwa men er vier sollicitanten. Ze hoorde de twee vrouwen en twee meisjes uit en besloot een stevige weduwe te nemen, terwijl ze van de andere drie de adres sen noteerde. Ging; het niet naar haar zin, dan zou ze misschien nog een van de drie overige vrouwen kunnen krij gen. Over het loon was men het spoe dig eens en de vrouw beloofde meteen de volgende dag te zullen komen. Akke deed de morgen daarop hetzelf de als Tjitske gedaan had: ze ontving de nieuwe werkster vriendelijk, zette de vrouw op haar gemak in de keuken met een uitgebreid ontbijt en zei ten slotte: „Zeg maar gewoon, Akke, hoor. We zullen proberen het elkaar zo pret tig mogelijk te nnaken, niet?" Na een week wist Akke het: Ik heb goed gegokt. Rnaske is een uitkomst. Ze werkt gestadig door en doet haar werk precies en nauwkeurig. Bovendien was ze maar wat blij met deze hulp. want nu kreeg ze het zelf wat gemakkelijker, omdat al dat zware werk nu haar uit handen was genomen, al hielp ze, als het zo uitkwam, wel eens een handje mee. Op de ziekenkamer was wel wat ver anderd, doch op gezette tijden verviel de patiënt weer in zijn oude mopper- toon en hoewel hij het nooit zo bont meer maakte als indertijd tegen Tjitske, moest Akke zo n.u en dan wel eens een gepeperd woord aanhoren. Meestal ver droeg ze zijn geraas geduldig zwijgend, maar als ze er op zeker moment genoeg van kreeg, dan werd ze kil en ant woordde op ijzige toon: „Als u nu met alle geweld wilt, dat ik dezelfde kant uitga als Tjitske, moet u vandaag zo doorgaan. Dan ben ik vóór de avond valt vertrokken". De patiënt was in de regel niet in het minst geïmponeerd. Doorgaans keek hij haar dan verwijtend aan en antwoord de: „Wel ja, smeer 'm maar. Laat een hulpeloze zieke man maar aan z'n lot over. Durf je dat op je verantwoording te nemen? Daar zou je de moed niet toe hebben, jij". Op een middag in februari had hij ook weer zo'n bui gèhad en Akke dreig de voor de zoveelste maal met vertrek ken, waarop hij reageerde: „Dat doe je toch niet. Jij hebt een veel te goed ontwikkeld verantwoordelijkheidsge voel. Na de eerste stap buiten de deur zou je geen rustig ogenblik meer heb ben. En als er onverhoopt wat met mij gebeurde, zou je het je hele leven ver wijten". Akke antwoordde niet dadelijk, keek hem enige tijd aan en schudde haar hoofd. „Eén en tachtig jaar bent u, maar af en toe zou ik haast zeggen, dat u achttien bent. U maakt misbruik van de omstandigheden, dat u ziek bent, nota ris. Kinderen weten dat ook zo fijntjes uit te buiten". (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 juni 0.56 en 13.02; 17 juni 1.36 en 13.46; 18 juni 2.29 en 14.54; 19 juni 3.36 en 15.59; 20 juni 4.44 en 17.08. Aan het strand ongeveer ten uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4