Folklore onthaalde Oud-Texelaars Taxi Taxi H. TROOST Afwezig 2323 2525 Vanaf heden geopend CALTEX Producten Fa. Mosk Zn ƒ3, Ondertrouwplechtigheid op Groeneplaats ggjj tot 5 juli M. A F. den Prima biels vanaf f6,50 HOUT goed en goedkoop Fa. Frans Zegel Kz., In voorraad bij S. Rentenaar Oosterend Moorman's Tours stukje grond warme gebakken vis klaverhooi jongen of meisje BENZINE-STATION Als de Texelse stadsfeesten tot het verleden behoren, zal het moeilijk te zeggen zijn, welk evenement het meest succesvol was. Afhankelijk van leeftijd en smaak zullen de meningen verschillen, maar het staat nu al vast, dat zeer velen de Texelse gastendag zullen aanwijzen, die woensdag werd gehouden. Liefst 280 oud-ingezetenen van het eiland hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van het organisatiecomité Texel 550 jaar stad en waren gekomen. Het grootste deel arriveerde 's morgens met de boot van 10 uur uit Den Helder in 't Horntje. Gedurende de rest van de dag was het gezelschap te gast bij de Texelse Folklorevereniging, die de gasten op originele wijze feestelijk bezg hield door ze te betrekken bij een bruiloft in oud-Texelse stijl. De organisatie van het geheel verliep perfekt. Mede door het zeer gunstige weer (géén motregen, zoals was voorspeld) werd de Texelse gastendag voor gasten zowel als voor organisatoren een onvergetelijke belevenis. Om 20 over tien meerde de Koningin Wilhelmina in de haven van 't Horntje af. Op het havenplein stond de boeren- kapel, die het koper liet schetteren nog voor de gasten debarkeerden. Een grote groep in oud-Texels costuum gestoken dames en heren vormde een indruk wekkende commissie van ontvangst. Door de luidspreker richtte de heer Jan Agter zich tot de gasten, die vanaf de dekken van het schip de gebeurtenissen met kennelijk genoegen gadesloegen. Hij riep hun een hartelijk welkom toe en zei te verwachten, dat ze hun over- kantse stijfheid spoedig zouden afleggen om plaats te maken voor een feestroes, die zeker bij deze dag paste Daarop gingen de gasten, die onmiddellijk door kennissen en familieleden werden om stuwd, aan wal en stapten in de ge reedstaande TESO-bussen om naar Den Burg te worden gebracht. Op de Elernert was intussen de Bruidsstoet geformeerd Een bijzonder realistisch tintje kreeg de gastendag doordat er een „echt" bruidspaar was. De 21-jarige heer I. Moerbeek uit Den Burg en de even oude mej I. Savelkouls uit De Koog zouden in ondertrouw gaan en bij de burgerlijke stand intekenen op de wijze, waarop dat vroeger op Texel gebeurde. De gasten sloten zich bij de feestelijke stoet van paard en wagens, boerenkapel en folkloregroep aan en liepen in feestelijke optocht naar de Groeneplaats Onder getuige van een veelkoppig publiek had daar. op het grote verrijdbare podium, een inteke ningsplechtigheid plaats. Alles was consequent in oude stijl gehouden. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de in oud-Texels costuum geklede heer G. Pansier, arriveerde per loopfiets, ge assisteerd door gemeentebode Poel, die ook gekleed was als zijn collega's uit vroeger eeuwen Op het podium werd de ondertrouwacte opgemaakt. Nadat het tweetal voor de microfoon hun ,,ja" hadden geantwoord op de bekende vra gen werd ondertekend met de ganze- veer. Yeah, yeah, yeah De heer Pansier zei dat het hem een behoefte was het bruidspaar geluk te wensen. De toespraak van de ambtenaar van de burgerlijke stand bleek aan de omstandigheden te zijn aangepast: „Gij weet, bruidspaar, dat ons schone eiland in het jaar 1414 stadsrechten heeft verkregen. Het eiland Texel kreeg daarmede rechten en plichten. Het recht op zelfbestuur, de plicht om daarvan een goed gebruik te maken. Zo geeft het huwelijk ook rechten en plichten. Wij hebben het recht, met elkander gelukkig te worden, maar ons wordt ook de plicht daartoe opgelegd. Een plicht ten opzichte van onze man of vrouw, ons gezin, ten opzichte van onszelf ook. Joost van den Vondel sprak over de liefde, die ziel met ziel en hart met hart samensmelt. En misschien nu waag ik mij aan een voorspelling misschien komt er eenmaal een tijd. dat dit begrip nog kernachtiger wordt be zongen met de veelzeggende woorden: ,,I love you, yeah, yeah, yeah". Hoe het ook zij, dit is het, waar het PLASTIC GAZONHARK met steel BAKKERS IJZERHANDEL N.V. op aankomt. Er wordt van ons in het huwelijk verwacht, dat wij zullen doen, wat ons hart ons ingeeft. Er wordt van ons gevraagd een medeleven in de meest letterlijke zin van het woord. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo blijven Of wij leven in b.v. 1850, of, laat ons een ander willekeurig jaar noemen, in 1964, dat zal geen wezenlijk verschil maken. Wilt gij, geacht bruidspaar, in de komende weken, onder alle drukte van de voorbereidingen voor de grote dag, U hierop eens bezinnen? Ook de heer Jan Agter Sr. sprak het bruidspaar toe. Hm vond dat de bruide gom blijk van goede smaak had gegeven door een vrouw te kiezen, die niet al leen uiterlijk, maar ook innerlijk zeer ontwikkeld was Zij laat zich geen knollen voor citroenen verkopen", aldus de heer Agter, die er aan toevoegde dat dit, gezien het zelfstandig koopmans- bestaan van het tweetal, zéér belangrijk is Namens de folklorevereniging bood hij het gelukkige paar een smakelijk cadeau aan: een grote taart met een enveloppe met inhoud. Mevrouw Van Sambeek-Schrama las daarop een ge lukwens op rijm voor, waarin ze de jonge bruidegom o.a. wees op het grote belang de folkloregedachte hoog te houden Na dit officiële gedeelte van de intekening kwam de pot boerenjongens op tafel, want er was reden tot vreugde. Feestelijke lunch Deze oud-Texelse drank wachtte ook in de grote tentoonstellingshal, waar een groot aantal leerlingen van de hoogste twee klassen van de landbouw- huishoudschool onder leiding van hun directrice voor een uitstekende lunch hadden gezorgd. Aan de lange tafels was niet alleen plaats gereserveerd voor de gasten, maar ook voor het ge meentebestuur, de folklorevereniging w.o. het bruidspaar met familie en vertegenwoordigers van pers, radio en televisie Laatstgenoemden hebben zich op goede wijze van hun taak gekweten, zodat de Texelse stadsfeesten weer eens in het middelpunt van de belangstelling kwamen in geheel Nederland. De radio bracht haar uitzending reeds tijdens de maaltijd in de aether De uitzending kon door de aanzittenden worden gevolgd via de versterkerinstallatie. De verdere gebeurtenissen tijdens de gastendag kwamen in de radio-uitzending van woensdagavond aan de orde. De tele visie maakte voor het journaal een korte reportage Sprekers De volijverige boerenkapel gaf ook aan het begin van de maaltijd de toon aan, waardoor een extra feestelijke stemming ontstond. Het woord werd ge voerd door de heer W. Albers. Hij schetste uitvoerig de korte, maar glo rieuze geschiedenis van de Texelse folklorevereniging, die deze dag op deze wijze mogelijk had gemaakt. Dat de gasten er heel wat voor over hadden ge had om deze gebeurtenis in hun vroe gere woonplaats mee te maken, bleek uit de langdurige en moeizame reis, die sommigen achter de rug hadden Aan één echtpaar, dat Texel indertijd verliet om zich te vestigen op een ander eiland, bood hij een Delfsblauw wandbord aan. De heer en mevrouw Wulp-den Braven van Terschelling toonden zich bijzonder verheugd met deze attentie. Daarop werd een toast uitgebracht op het bruidspaar. Vervolgens sprak loco-burgemeester C. H Roeper namens burgemeester C. de Koning, die niet aanwezig kon zijn. Ook hij sprak zijn voldoening uit over het feit, dat zovele oud-ingezetenen de weg naar hun vroegere woonplaats of geboorte-eiland hebben teruggevonden. Hij hoopte dat het weer gunstig zou blijven en dat het hele evenement een prettige belevenis zou worden. Namens de aanwezige gasten sprak de heer C. de Roos uit Den Haag. „Ik ben zelf al lang geen Texelaar meer", aldus de heer De Roos, „maar daarom weet ik hoe ik de Texelaars benijdt. Zij leven een eigen leven; wij worden ge leefd!" Hij uitte zijn grote waardering voor het initiatief om oud-inwoners weer naar hun vroegere woonplaats uit te nodigen. Dat is nog nooit ergens an ders gebeurd Ook de vader van de bruidegom, de heer L. Sok. sprak dank bare woorden. Mej. 1. Savelkouls zei haar handteke- ninq onder de onder trouwakte, terwijl haar toekomstiqe echtqenoot en vader L. Sok toekijken. Diverse modellen GRAS- SCHAREN vanaf ƒ3,20 BAKKER S IJZERHANDEL N.V. ROUTE HISTORISCHE OPTOCHT Vandaag wordt de historische optocht gehouden, waaraan een groot aantal Texelse scholen meewerkt. De stoet volgt onderstaande route: Den Hoorn: opstellen op Westerweg vanaf 9 uur; vertrek vanaf Ned. Herv. kerk 9.30 uur; route Naalrand, langs Jan Drijverschool, Herenstraat, Hoom- derweg. Vertrek uit Den Hoorn 9.45 uur. Aankomst Den Burg, Elernert 10.10 uur. Route: Elernert, Beatrixlaan, Jonker straat, Kogerstraat, Binnenburg, Park straat, Julianastraat, .Wilhelminalaan, Schilderend. Vertrek Den Burg 10.55 u Aankomst te Oudeschild 11.10 uur. Route: Loodssjngel, Trompstraat, De Houtmanstraat. Buurtje, Bolwerk, Ha ven, Laagwaalderweg. Vertrek uit Oudeschild 11.45 uur. Aankomst te De Waal 12.15 uur. Route: Bomendijk, Hogereind, vertrek De Waal 13.00 uur Aankomst te Oosterend 13.30 uur; Route; Vliestraat, Oesterstraat, Achter tune, Oranjestraat, Kotterstraat. Ver trek Oosterend 14.00 uui Route Oosterweg, 2e dwarsweg door het Noorden, Vianenweg, Hoofdweg, Mid- den-Eierland, Wageningseweg, Postweg Aankomst te De Cocksdorp 15.15 uur. Route: Kikkertstraat, Langeveldstraat, Vuurtorenweg. Vertrek De Cocksdorp: 15.35 uur. Route Postweg, Ruigedijks- weg. Aankomst te De Koog 16 35 uur. Route: Boodtlaan, Dorpsstraat, Einde. 17.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 21 juni 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Eerw. heer Veldhuis De Cocksdorp 19.30 uur ds. Beerthuis Den Hoorn 10 uur ds. G. H Cassuto, van Den Helder, marinepredikant De Koog 10 uur ds. A Hellendoom De Waal 19.30 uur de heer Mallet, Den Helder Oosterend 10 uur ds. Beerthuis, H. Avondmaal Oudeschild 19.30 uur ds. L. Koopmans. jeugd dienst, extra collecte Boechout GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam 19.30 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds Van Leeuwen 19 30 uur ds. Uidam GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15 30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9 30 uur ds. Koopmans Oosterend 10 45 uur ds. Koopmans De ambtenaar van de burqerlijke stand, de heer G. Pansier, arriveerde per loopfiets op de Groeneplaats. Dansertjcs Na de rondrit van de gasten op afge lopen woensdag, de dag die zonder twijfel de Texelse geschiedenis zal in gaan als de „meest geslaagde gasten dag aller tijden", na die rondrit dus kwam op de Groeneplaats eerst de beurt aan de jeugdige Texelse dansertjes. En alles zat weer mee: het weer, het pu bliek, de hele entourage. Terecht glun derde dansleider Kassenaar wat voor zich heen; zijn pupillen brachten de meest vertederende danspassen op de planken De iets oudere groep deed er niet voor onder Laat ze maar praten, die (weinige) mensen, die zeggen dat het allemaal maar flauwekul is met die folkloristische danserij. Het succes was groot en het applaus gul. De oud- Texelaars zullen er vast en zeker met groot genoegen aan terugdenken. „De Strooppot" Aangekondigd was vervolgens een vertoning van het aloude Texelse ver haal „De Strooppot" als wagenspel. De heer J. v.d. Kerkhof heeft het stuk be werkt, en hij heeft dat op deskundige wijze gedaan De hoofdrollen waren in handen gegeven van de meest gerouti neerde Texelse amateurtonelisten: mej. E. Remmers als vrouw Dirks, G. Pan sier als de goud-vindende Tjebbe. Hun kinderen waren Robert van der Kooi en mej. Dory Dros (Oudeschild). Buurman Knelis, de heer A. Kager, Marg, de vrouw van Knelis, mej. Ans Bonne. De rondtrekkende marskramer was een zacht eitje voor Aris van Zeijlen. De regie was in handen van de heer A. Poel, die tevens als des schouten rech terhand fungeerde. Ja, die schout! Al leen al om zijn uiterlijk verdiende hij eigenlijk een levensgroot portret in de krant, en wel in kleur. Zijn pak was vurig rood, zijn taal al die van een on vervaarde verdediger van het recht. We zouden bijna vergeten te zeggen wie de schout was! Wel, niemand min der dan de heer A. de Wilt, die daarmee op niet mis te verstane wijze duidelijk maakte, dat hij onder de meest merk waardige omstandigheden toneel weet te spelen. Souffleuse was mevr. Room- Wilkeshuis. Groot succes Wat anders bij een toneelvoorstelling door de betrekkelijke zaalduisternis niet kan; men kon nu in alle rust de gezichten van de toeschouwers bestu deren Vrijwel zonder uitzondering za ten de kijkers te genieten, hoogstens zat een doodenkele Johnnymethetgipsbeen- fan een beetje te trekkebekken. De Strooppot duurde maar heel kort, tenminste zo ei-voeren wij het. Een goed teken, en een bewijs dat de heer Van der Kerkhof zijn stuk goed had getimed. Er tussendoor werd. naar oude wijze, een collecte ten behoeve van de arties ten gehouden Wij hadden de indruk dat heel wat hedentijdse zilverlingen in de gereedgehouden flambards werden ge worpen, voor de goede zaak en voor de zo geslaagde dag. De giften kwamen van van harte dankbare mensen. Wat hadden zich de organisatoren van deze dag meer mogen wensen9 VETERANENVOETBAL TE OUDESCHILD OUDESCHILD Hedenavond wordt op het sportveld te Oudeschild een voet balwedstrijd gespeeld tussen een vete- ranenelftal uit Oudeschild en het vete- ranenelftal van Texelse Boys. De wed strijd belooft zeer spannend te worden, want beide teams zijn aan elkaar ge waagd. De match begint om half acht. Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXEL AARTJES 3 regels J 1,—, elke rege.' méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en ondei nummer ƒ0,25 meer In onze maatkleding voelt U zich prettig en verzorgd. Uw kleermaker Carol Schmidt, Boom- kampstr. 8. Alkmaar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Rijwielen te huur. S. Rentenaar, tel. 227, Oos terend Golfplaten 178x82. per stuk 4,75, franco thuis. Warmoesstr. 72, Den Burg Vanaf heden weer aardbeien te koop. M. Huisman, „De Veen", tel. (02220) 2203 Rijwielverhuur S. Kejjzer, Oosterend. Ook kinderrijwielen. Te koop Ford Taunus, koopje. C. H. Mantje, tel. (02223) 331 Gezocht: goed tehuis voor poedeltje, teef, 11 mnd. oud. Weverstr. 28, tel. 2217, Den Burg Te koop gevr. slacht- kippen. Fa. Plaatsman- Cornelissen, poeliers, tel. 2218 Te koop 14 konijnen en handradio, Novak. J. Winter, De Ruyterstr. 134 Oudeschild Te koop een Duitse herder, 12 weken oud. (reu) kampioen-afstam- ming. Tel. (02220) 2190 Te koop gevr. wandel wagentje. W. Trap, Pe- perstr. 38a, Oosterend Biggen te koop. G. Witte, De Nes, tel. (02223) 256 Te koop 4 clubjes (Go belin) bij S. Ellen, De Waal W 35, tel. (02223) 390 Te koop gevraagd 100 gaasbakken (ook in ge deelten). Blom, Wever str. 40, tel. 2494 Met grote blijdschap en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Jan die bij het H Doopsel de namen Joannes Maria ontving. A. Witte-Bakker T Witte Marja 15 juni 1964, Witte Kruislaan 18. internist Mede namens onze kin deren, zeggen wij heel hartelijk dank aan allen, die ons zilveren huwe lijksfeest tot een onver getelijke dag hebben ge maakt. J. van Heerwaarden L. van Heerwaarden- Gieles Wilhelminalaan 78. Den Burg. Voor de vele belang stelling, ondervonden bij de ziekte en het over lijden van mijn geliefde broer S. C. KEIJSER JOHZ., betuig ik hiermee mijn hartelijke dank. N. C. KEIJSER Schilderend 50, juni 1964. Allen, die de 28ste mei voor ons tot een onverge telijke dag gemaakt heb ben, zeggen wij hierbij neel hartelijk dank. In het bijzonder dank aan D.E.K., zowel het fanfarecorps als de drum band voor de gebrachte serenade. Familie K. Tjepkema- Koelmans P H. Polder H 29. Voor de vele blijken van belangstelling, on dervonden tijdens haar ziekte en na haar overlij den van onze zuster en tante ELISABETH BREEN, betuigen wij onze harte lijke dank; in het bijzon der dr. Coutinho, de Di- rektie van de Gollards Stichting en Ds. Froentjes voor de goede zorgen en troostrijke woorden. Ver der de dragers voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Uit aller naam, Zuster P BREEN Denijs van Hullelaan 20. Overveen. bestellen (02220) bellen Toon Smidt lang 1.80 meter Fa. Frans Zegel Kz., Oudeschild - tel. 2719 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en. goedkoper Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg Oudeschild, telefoon 2719 Gazette rijwiel snel en sterk. is onbetwist bet beste merle. voor dagtrips excursies schoolreizen enz. Reisbureau MOORMAN, Brakkeveldweg 62 - 66, Den Helder - Tel. 2860 Aangeboden een 1200 m2, vlak aan de Slufter in Eierland te Texel. Brieven onder no. 648 bur. van dit blad. Fam. G. P. Eelman TIJDELIJK VERHUISD: van bungalow „Klaas Tot", „Hoog Koog". De Koog, naar Postweg E 90, Eierland Vrijdag vanaf 11 uur diverse soorten Gravenstraat 14. tel. 2574 Autobedrijf A. Kievit TE KOOP van 2 ha GEVRAAGD: voor hetdunnenen plukken van fruit H. J Keijser, Molenbuurt, tel 02223 301 Herenstraat 67 - Den Hoorn Verkoop van:

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2