"nr1 De vierde dag BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF gezondheid Oude rijtuigen bij concours-hippique Paardensportevenementen tijdens stadsfeesten Brief uit de Philippijnen Nieuwe jeep gaat „Texelaar" heten Openbare gezelligheidsrit i 1 TEXEL O TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 JUNI 1964 Zoals eerder is gemeld zal de Vereni ging voor Vrienden van het Paard de gezelligheidsrit dit jaar houden op zondag 28 juni. In tegenstelling tot de vorige jaren, toen men de rit als een „onderonsje" beschouwde, heelt het bestuur van de vereniging nu de route bekend gemaakt, zodat ieder weet waar hij het boeiende schouwspel aan zich voorbij kan laten trekken. Gestart wordt aan de Beatrixlaan te Den Burg, 's morgens om 10 uur. De stoet trekt door Den Burg en gaat dan over de Hogeberg, door Zuid-Haffel, de Westen, de Dennen naar De Koog, waar in het Witte Huis wordt gepauzeerd. Om ca. 11.30 uur gaat het vanaf De Koog door het Mienterglop langs Vredestein naar Waal en Burg, waar ieder zijns weegs gaat. Deelname aan de gezelligheidsrit is voor ieder mogelijk, die met paard en wagen komt. De stoet wordt voorafge gaan door de Waddenruiters. De andere ruiters in niet georganiseerd verband, vormen de achterhoede. Opgave uiter lijk maandag a.s. bij mevr. B. Keesom- Karsten in hotel „De Lindeboom-Texel" of telefonisch (02220) 2729. Concours-hippique Voor de vijfde keer organiseert de paar densportvereniging een concours-hip pique, dat daarom cours-hippique wordt het Lustrum-con- genoemd met als extra bijzonderheid het feit, dat het plaatsvindt in het kader van de feesten Texel 550 jaar stad. Zij, die aan dit evenemen (op za terdag 25 juli) willen deelnemen dienen zich uiterlijk maandag 29 juni op te geven bij mevr. B. Keesom-Karsten of de heer Joh. C. Roeper te Oosterend, tel. (02223) 204. Het vraagprogramma: rijtuig, alléén voor paarden, die in het L.T.P.: a. Eénspan voor twee-wielig éénspan op Texel of elders nog nooit 65. En nu, waarde lezeressen en lezers, krijgen we te maken met een van die merkwaardige toevalligheden, die het leven zo rijk en verrassend maken. In specteur van Donnerwetter trad name lijk naar voren en zei: „Ik vind het goed Pepi. Hou jij de trein maar tegen. Doe het zo, dat hij beslist niet door kan rij den, al zou hij het ook willen. Er zit namelijk 'n wereldberoemde voetballer uit het land van brigadier Piet in die trein. Een semiprof, die liever amateur gebleven was. Die vent wil ik wel 'es zien. Het lijkt me een raar geval. Maar hoe het ook zij, deze voetballer is ont voerd door twee Italianen en nou moe ten we zien, dat we die knaap terug krijgen...." Deze woorden troffen de FEUILLETON door H. van Omme. 10. „Af en toe ben jij een brutaal ding, Akke Feenstra. Dat neemt niet weg, dat ik je wel mag. Tjitske had fouten en jij hebt ze ook. De volmaakte huishoudster bestaat natuurlijk niet. Nou, als je je excuses aanbiedt, zullen we het er maar bij laten". Akke liep rood aan. „Wel nou nog mooier...." begon ze op nijdige toon, doch de zieke begon te lachen en wuifde met zijn hand. „Laat maar zitten en maak je niet kwaad. Hoewel, als je boos wordt, ben je helemaal een knap ding". Vol stomme verbazing leunde Akke tegen de muur en stotterde: „Wel ja. ikik zou gaan flirten, als ik u was". Hij trok zijn wenkbrauwen omhoog. „En waarom niet? Ik ben een weduw naar en jij bent een vrije meid, zoals wij dat hier zeggen. Wou jij soms, dat ik m'n ogen sluit, als jij binnen komt? Ik kan op m'n oude dag nog best vrou welijk schoon appreciëren, dus ik zie je graag". Akke haalde haar schouders op en draaide zich om naar de deur. „Het wordt tijd, dat dokter Van Asselt weer eens komt. Ik heb zo het idee, dat u op dit ogenblik wartaal uitslaat". „Noem je dat wartaal? Als ik beweer, dat je een knap ding bent? Als ik wat jonger was, bedacht ik me geen ogen blik". Akke sloeg vol verbazing haar handen in elkaar en keek de man nog eens aan. een prijs hebben gewonnen (nieuwelin gen); b. Open klasse éénspan; c. Eén span fokmerries voor de landbouwwa- gen. Alléén voor paarden die minstens één veulen hebben gebracht; d. Twee span voor de landbouwwagert. Voor de nieuwelingen in deze rubriek zijn extra prijzen beschikbaar gesteld, e Open klasse tweespan voor luxe rijtuig, f. Eénspan voor luxe rijtuig, gereden door dames Trekpaarden: Concours van éénspan trekpaard voor de landbouwwagen. Fjordcnpaarden: Speciale aandacht wordt gevraagd voor de nieuwe rubriek éénspan fjordenpaard voor twee- of vierwielige wagen, bij voorkeur vier wielig. Pony's: Concours van éénspan pony's aangespannen voor de wagen en gere den door kinderen van ten hoogste veer tien jaar oud. Concours d'élcgance voor luxe automo bielen, gereden door dames. Ook voor particulieren is deelname mogelijk! Speciaal wordt gelet op de kleurencom binaties van automobielen, kleding, in terieur en de verzorging van het geheel. Opgave voor deze rubriek bij de heer P. Th. Luyckx, Beatrixlaan 48, Den Burg. tel. (02220) 2405. Rubriek oude voertuigen, aangespannen met paardei\. Voor opgave voor deze rubriek en nadere inlichtingen erover wende men zich tot de heer Hans Boom Jzn., De Ruyterstraat, Oudeschild, tel. (02220) 2853. Zoals gebruikelijk wordt op deze paardendag het concours-hippique 's middags gehouden. Dit jaar weer met medewerking van de Waddenruiters en de ponyclub, 's Morgens worden de keuringen gehouden: aanvang 9.30 uur. Tijdens de keuring zullen voor het eerst vier paardenstamboeken samen aanwe zig zijn! Aan het geheel werken mee het VLN (warmbloedpaarden), de Kon. Ned. Ver eniging Het Nederlandse Trekpaard, Het Nederlandse Fjordenpaardenstam boek, en het Nederlandse Shetland ponystamboek. Noteert U de datum? Zaterdag 25 juli. Maak er een uitgaansdag van! brave Pepi blijkbaar diep in het hart, want hij begon aandoenlijk te huilen. „Ach, ach...." snikte Pepi, „een voet baller ontvoerd door Italianen! Net als mijn zoon Moritzl. Moritzl was de beste voetballer van héél het vorstendom Sla vonic en die nare Italianen hebben hem hier wegge troggeldDoch toen werd die echte keiharde Slavonische geest over Pepi vaardig: die geest, die men alleen maar vindt bij die prachtige, met de woeste bergnatuur vergroeide mensen. Pepi droogde zijn tranen en zei schor, doch nadrukkelijk: „Jullie kun nen op me rekenen, jongens! Ik houd die trein tegen, of mijn naam is geen Pepi Zugentapperl meer! Doch daarvoor heb ik militaire hulp nodig. Inspecteur van „Als ik u zo al die onzin hoor uitkra men, verkeer ik in de veronderstelling, dat u aan de betere hand bent. Dat zal straks wat worden, als u weer uit bed mag". „Je hebt m ieder geval een goeié in vloed op me, Akke. Ik voel me vandaag bijvoorbeeld weer een stuk beter. Wie weet, knap ik nog weer helemaal op. In ons geslacht worden ze allemaal oud". De volgende dag bracht dokter Van Asselt zijn periodieke bezoek, onder zocht de patiënt en deelde hem mede, dat hij een ander drankje zou krijgen. Akke keek toe. terwijl hij zijn recept schreef. Sinds kort was ze steeds bij de hand, als de arts zijn visite bracht en hielp hem als een volleerd verpleegster. Dokter Van Asselt overhandigde haar het recept, keek nog eens naar de zieke en zei: „Je ziet er vandaag bijzonder goed uit. Alle respect voor Tjitske, maar ik geloof toch wel, dat Akke's goede zorgen hun uitwerking niet missen". De patiënt snoof. „Ik moet haar af en toe wel eens op haar tabernakel zitten, want ze doet natuurlijk niets liever dan sigaretjes roken in de keuken, maar ze doet voor Tjitske niet onder. Dat is waar". „Dat sigaretjes roken zal wel loslo pen", veronderstelde de arts glim lachend en een knipoogje aan Akke ge vend. „Maar forceer alsjeblieft niets, he? Door al die maanden in bed liggen, ben je behoorlijk verzwakt. In dat nieuwe" drankje zit wat versterkends. Neem het trouw in, vermoei je niet en laat je verder maar verwennen door Akke. Dat is haar wel toevertrouwd. „Wel ja", mopperde de patiënt, „steek jij haar ook maar een pluim op de hoed. Bauko, 1 juni 1964 Beste Texelaars, Het is al weer sinds verleden Kerst mis, dat ik U, om zo te zeggen, in publiek mocht toespreken. Inmiddels heb ik al weer van de besten onder U (dit om de anderen aan te sporen) een puur beetje nieuws mogen horen, soms droevig, gelukkig meestal goed nieuws. Alle briefschrijvers bedankt, vooral de genen, die hun woorden onderstreepten met gestreept en ongestreept onder- en bovengoed voor de mensen hier. Alle pakjes kwam behouden aan. Dit heeft me moed gegeven om te dromen van een paar honderd Texelaars, die giro 586210 Missionarissen van Leidschen- dam zullen bombarderen met een gift van 25 gld. of minder (of meer. zo dat we een jeep kunnen aanschaffen voor het werk. We zitten hier n.l. nu alleen voor een 15.000 mensen sinds de oude herder (79 jaar) verleden week op groot verlof is gegaan. Al de mensen van het dorp kwamen hem uitgeleide doen en grote speechen en dikke tranen werden zonder moeite geproduceerd, terwijl een groot spandoek in het En gels verkondigde „grote dank en vaar wel voor onze geliefde herder". Doch zo gauw was de jeep niet de bocht om of het spandoek werd omgekeerd en er stond Hartelijk welkom voor de nieu we parochieherder" en terwijl de traan tjes per abuis nog wat doordrupten, zongen ze „He is a Jolly Good Fellow" en begonnen ze met het feest van de installatie van mijn persoontje, dat voor iedereen prettig verliep met uitzonde ring van een vriendelijk met zijn staart zwaaiende grote hond, die geslacht werd en opgegeten (alles behalve de staart). Zo zijn we dan gepromoveerd en wegens de emotie heb ik ze dan verklapt dat ik bij U om een jeep zou bedelen en nu, de volgende ochtend, denk ik, ontnuchterd, dat ik misschien teveel opgeschept heb over het gouden boltje. Maar dat mag verdikkeme niet waar wezen, hoor beste mensen! Daarom be loof ik elke milde gever van 25 pop mede-eigenaarschap, die van een tien tje mogen nog voor noppes mee en die minder kunnen geven (alles ik welkom) mogen er naar kieken. Dat is nog niet alles, want als alles goed gaat wordt ie de „Texelaar" gedoopt en komt ie in de Texelse Courant, net zoals de indertijd door Texel gegeven tractor van onze roemrijke pater Witte. Hierbij ook een fotootje van het drum- en bugel korps van Texel afdeling Philippijnen. Trompetten kunnen er nog met af. Eerst Donnerwetter moet onmiddellijk het Slavonische leger optrommelen!" De inspecteur liet deze kans om mili taire roem te behalen niet glippen. Hij trommelde in een wipje het Slavonische leger bijeen, en kijk daar komen ze al aan! Het Slavonische leger mocht dan al niet groot zijn, het was echter keu rig gedrild en prima uitgerust. Het wa ren keiharde kerels, die stuk voor stuk bereid waren voor het vaderland te sneven, doch het zal wel aan de be zielende leiding van de kapitein Fritz von Köpenick liggen die wij zo uiterst krijgshaftig zien marcheren aan de rechterzijde van het plaatje. Ze loopt nu al de hele dag met die rooie neus van haar in de lucht". „Die is helemaal niet rood", hapte Akke, waarop de beide mannen lachten en Akke het maar het beste vond om zwijgend te vertrekken. Doch toen dokter Van Asselt de trap afkwam, stond Akke hem op te wach ten. yVindt u hem werkelijk beter, dok ter?" De arts legde zijn hand op haar schouder en dwong haar zo verder te lopen naar de grote salon. Daar bleef hij staan en keek het meisje aan. „Akke", antwoordde hij ernstig, „voor wat hij onder de leden heeft, is helaas nog geen kruid gewassen. Ik monter' hem echter zoveel mogelijk op. Hij is taai, komt uit een oersterk geslacht, en kan nog maanden daar liggen. Klaagt hij nooit over pijn?" Akke dacht na. „Een enkele keer Vooral na het eten, en dan wijst hij op zijn maag. Ik krijg dan de schuld hem iets gegeven te hebben, dat zijn maag niet kan verdragen. Het is wel eens moeilijk, hoor". De arts knikte. „Ik weet het, Akke. Probeer maar zoveel mogelijk geduld met hem te hebben. Ik ken hem al ja ren. Hij is niet ongeschikt en had een goede naam in ons stadje. Ik mag wel zeggen: een heel goede naam. En als het je teveel wordt hij kan zo af en toe zeker lekker te keer gaan, niet? probeer je dan in zijn positie te ver plaatsen. Soms kan ik niet goed uit hem wijs worden en ik weet nu nog niet, of hij de ernst van zijn toestand wel inziet. In ieder geval dat weet je zelf hij heeft nog overal belangstelling voor. Probeer hem het leven zo prettig moge- de „Texelaar". Ook een foto van een blinde jongen, die op het orgeltje stu deert. Het orgeltje is gegeven door een Texelaar. „Voor niks, pater", zei die goede man, „ik ben wel van wat ze zeggen, van een andere richting, maar tenslotte gaan we allen dezelfde kant op en moeten we mekaar helpen". Zo dat is alles bij elkaar dus goed nieuws van hier. We zijn in blijde afwachting, vooral in verband met de a.s. „Texe laar", maar toch ook in verband met al het wel en wee van het onvergetelijke schoongewaaide zonovergoten Texel. Met deze fraaie en oprecht bedoelde woorden besluit ik mijn herderlijke brief met het motto „Op naar de Boe renleenbank". Daar zullen ze U graag helpen met het overmaken van Uw gift Ge moogt het dan nog van Uw be lasting aftrekken ook. U Gods beste zegen toewensend vanaf de bergtoppen en vanonder uit de palm bomen van het wonderschone Philip- pijnse land Uw dankbare zoon, Revd. Th. Bandsma. pr. Bauko, Mountain Prov., Philippijnen p.a. Jan Dirkszoord 25 lijk te maken, Akke. Slik maar eens wat, als het nodig is. Ik ben tenminste blij, dat hij, na Tjitske, weer zo'n toe gewijde huishoudster heeft. En dat is geen vleierij, dat meen ik". Akke kleurde en keek hem dankbaar aan. „Ik zal mijn best voor hem doen, dokter". Hij klopte haar op de schouder en knikte. „Dat weet ik wel, Akke. En eh.als het misloopt.boven. geen moment aarzelen, maar mij onmid dellijk waarschuwen, al is het midden in de nacht, begrepen?" „Daar kunt u vast en zeker op reke nen". Een half uur later bracht ze zijn thee boven en de patiënt keek haar arg wanend aan, toen hij het kopje uit haar handen overnam. „Wat hadden jullie beneden te foezelen, he? Jij en die kwakzalver?" „Kwakzalver?" „O, pardon, dokter Van Asselt. Hij is helemaal geen dokter, gevtoon arts, meer niet, maar alia.... meneer de dokter. Hij probeert me zo lang moge lijk in leven te houden, he? Logisch, des te meer verdient hij aan me. Ik wed, dat hij nog nooit een patiënt gehad heeft, waaraan hij zoveel verdient". Akke schudde haar hoofd en ant woordde: „Wat slaat u weer door, no taris. We hebben beneden overlegd, welk vertrek het meest geschikt is voor u, als u de komende zomer zover her steld bent, dat u weer op mag en een uurtje of zo beneden kunt zitten". Hij keek haar nauwelijks gelovend aan. „Neem je me in de maling?" „Bent u dan vergeten, dat dokter Van Asselt zei, dat u er vandaag een stuk JONGE AUTOMOBILIST REED MEISJES AAN Maandagavond om twintig minuten over acht deed zich in de Weverstraat te Den Burg, ongeveer ter hoogte van hotel „De Graaf" een aanrijding voor, waarbij een automobilist en twee meis jes waren betrokken. De meisjes werden ieder licht gewond. Er ontstond flinke materiële schade. Uit de Parkstraat kwam in zijn oude Opel-Olympia personenwagen de 19- jarige Ch. Ipeniburg. Hij wilde het links van de straat gelegen parkeerterrein van hotel „De Graaf" oprijden, maar lette daarbij niet voldoende op het ver keer dat uit de richting van het Schil derend kwam. Hij zag dus de bromfiets niet, die werd bestuurd door de 18- jarige mej. G. de Graaf uit de Prins Hendrikpolder. Op de duo zat de 19- jarige mej. H. M Witte uit Alkmaar. Mej. De Graaf wist de auto niet meer te ontwijken en botste op de rechter- voorzijde van het voertuig. Aanvanke lijk liet de toestand zich ernstig aanzien, maar de dokter constateerde dat slechts gesproken kon worden van lichte ver wondingen, die de betrokken dames hadden opgelopen De bromfiets van de meisjes was zeer zwaar beschadigd. Van de auto was de rechter voorbumper ver nield en er waren deuken ontstaan in het dak en de rechterzijde van de mo torkap De jonge chauffeur, die zeer on der de indruk was van het gebeurde, verklaarde dat hij de meisjes beslist niet had gezien. De meisjes dachten echter dat de chauffeur wild had gereden. Opgemerkt zij, dat het ter plaatse op genoemde tijd verboden is te rijden met motoren en brommers, waarvan de motor is ingeschakeld. De politie maak te proces-verbaal op. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Renout en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FORTGENS, Oosterend. tel. (02223) 250 of 207. beter uit ziet?" „Daar meent hij toch niets van", mop perde de oude m3n. „O nee? Vraagt u het dan eens aan uzelf. Wees nu eens heel eerlijk, notaris. Hoe voelt u zichzelf dan?" Hij dacht een poosje na, keek van zijn thee naar het meisje, voor zich op het dek en toen weer naar Akke. „Nu ja. in ieder geval niet slechter. Tamelijk fit, zou ik zeggen". „Nou dan?" Akke keek hem met een triomfantelijke blik aan. ,,U komt toch uit een heel sterk geslacht, niet? En hoe oud bent u helemaal? U kunt nog best de honderd halen". Hij keek met half dicht geknepen ogen haar aan. „Dat zou jij niet uit houden met mij nog negentien jaar". „Als uw gezondheid beter wordt, zal het met uw humeur ook wel anders worden. Let eens op: volgend jaar dan sen we samen beneden de twist. De zieke glimlachte en begon te drin ken. „Ik heb het nooit verder gebracht als de polka en een wals, en de valeta maar daar zul jij wel nooit van gehoord hebben". „Dan leert u mij de oude dansen en ik u de nieuwe. Let eens op, zodra het lekker warm weer is, halen we u dage lijks een poosje naar beneden". Hij zuchtte; „Kind, ik wou, dat het waar was. „Precies doen, wat de dokter zegt, u niet vermoeien en zo min mogelijk mop peren. Een zonnig humeur doet ook wonderen". (Wordt vervolgd) CfO Jaar itU 1414 1964

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3