■5SHB ZUINIGE Purol hs"dt<S3! mmmm f :i§ Groenbemesting w I Wmmmmé I ÏÉJ! rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT >*n (.ronln^ni gpsllilg Bij alle veranderingen, die zich in de landbouw voordoen, blijven bepaalde dingen toch altijd gelijk. Eén van die dingen is het grote belang van een goed onderhoud van de grond. Het be grip onderhoud klinkt als we het voor de grond gebruiken wat minder bekend dan in andere gevallen. Als we spreken over het onderhoud van werktuigen, een huis of een auto, dan begrijpt iedereen direct waar het over gaat en men is direct bereid om te onderschrijven, dat een goed onderhoud in deze gevallen erg belangrijk is. Maar wat wordt er nu bedoeld met het onderhoud van de grond? Organische stoffen zeer belangrijk Naar ik meen behoort tot dit onder houd in ieder geval een goede voorzie ning met organische stoffen. Dit geldt o.a. wel zeer speciaal voor ons eiland, omdat we voor de meeste gronden in ons gebied niet kunnen spreken van een natuurlijke vruchtbaarheid. De meeste grond op Texel moet het van de geven de hand hebben En die gift omvat dan organische meststoffen en kunstmest. Hoewel we niet graag zouden beweren, dat er aan de toediening van kunstmest niets meer mankeert, kunnen we toch wel zeggen, dat de fouten, die er op dit gebied worden gemaakt, niet onrustba rend groot zijn. Laatste jaren verwaarloosd Voor de organische meststoffen ligt dit beslist anders. We denken hierbij speciaal aan de bedrijven met een naar verhouding grote oppervlakte bouw land. De hoeveelheid stalmest op deze bedrijven is beslist te klein om zowel het bouwland als het grasland goed van organische stof te voorzien. We zijn hier aangewezen op andere bronnen. En we vertellen U bepaald geen nieuwtje als we zeggen, dat een zeer belangrijke bron de toepassing van groenbemesting kan zijn. De meeste landbouwers op Texel weten dit wel. Maar ook hier geldt weer, dat weten en doen twee is Naar ik meen kunnen we wel positief vaststellen, dat de oppervlakte grond, die jaarlijks een groenbemesting krijgt, in het verleden belangrijk groter is ge weest dan de laatste jaren het geval is. Er zijn hiervoor wel oorzaken aan te wijzen. We noemen er een paar Enkele oorzaken Wat de graangewassen betreft streven we naar zware gewassen. Daarom wordt de stikstofzak flink gebruikt. Het be zwaar van legering achten we minder groot, omdat de combine er vrijwel al tijd in slaagt het gewas te oogsten. Maar deze zware gewassen bieden weinig of geen mogelijkheid aan en onder dek- vrucht gezaaide groenbemesting. Dan het oogsten met de combine. Het graan staat bij deze oogstmethode lan ger op het veld dan bij de ouderwetse wijze van oogsten. Dit betekent, dat de mogelijkheid om na het ruimen van het graan nog een groenbemestingsgewas te zaaien vrijwel verkeken is. Daar komt nog bij, dat we een paar late en natte zomers achter de rug hebben, waardoor het graan extra laat van het veld kwam. Mede hierdoor zijn de stoppelbewerkin gen achterwege gebleven of minder intensief uitgevoerd Het gevolg is ge weest toename van wortelonkruiden. In deze omstandigheden is het niet erg aantrekkelijk een groenbemestingsge was te zaaien, omdat we hierdoor de mogelijkheid om de wortelonkruiden te bestrijden wegnemen. De genoemde bezwaren mogen o.i. toch niet leiden tot verwaarlozing van het onderhoud van de grond. We zullen alle mogelijkheden om een groenbemes tingsgewas te verbouwen moeten aan grijpen. En dan zal blijken, dat er toch nog wel wat mogelijkheden zijn. We willen er enkele noemen. YVesterwolds raaigras Op Texel is het nog al eens gewoonte om bij het zaaien van graan 6-8 kg. Westerwolds raaigras door het zaad te mengen. Dit gras groeit samen met het graan op, maar laat enige tijd vóór het oogsten het zaad vallen De hoeveelheid is meestal voldoende om een volledige bezetting met gras te krijgen. Om een flinke hoeveelheid groene massa te krij gen is een zware stikstofbemesting no dig. De kosten van zaaizaad zijn op deze wijze echter zeer laag. Westerwolds raaigras leent zich ook uitstekend om na het rooien van aard appelen, die voor pootgoed bestemd zijn te worden gezaaid. In dit geval moet echter 50 kg. zaaizaad per ha. worden gebruikt. Om een flinke massa te krij gen, moet 400 - 500 kg. 'kalkammon- salpeter worden meegegeven. De resul taten van een vorig jaar aangelegde proef met enkele groenbemestingsge- wassen op het bedrijf van de heer Dros, ,,De Volharding", tonen duidelijk aan, dat W.W. raaigras één van de beste groenbemestingsgewassen is. Siletta een nieuw en goed gewas Een voor ons eiland betrekkelijk nieuw groenbemestingsgewas is blad- ramenas, meer bekend als Siletta. De aantrekkelijkheid van dit gewas is, dat het betrekkelijk laat kan worden ge zaaid. Het ziet er naar uit, dat de oogst dit jaar vroeger zal vallen dan in de laatste jaren het geval was. Siletta, die op 15 augustus wordt ingezaaid, kan nog een flinke groene massa vormen In dit opzicht biedt dit gewas meer mogelijkheden dan stoppelknollen. Vo rig jaar bleek op het genoemde proef veld duidelijk, dat Siletta minder kwetsbaar is voor slecht weer dan stop pelknollen. De zomertarwe, die dit jaar op het proefveld wordt verbouwd laat de beste stand zien op het W.W. raai gras, daarna volgt de Siletta We zaaien van dit gewas 15-20 kg. zaad per ha. De stikstofbemesting moet als voor stoppelknollen zijn. Alexandrijnse klaver geeft alleen mo gelijkheden op vroege stoppels. Kan men pas in augustus zaaien, dan ver dienen W.W. raaigras en Siletta de voorkeur. Hoewel de Alexandrijnse kla ver. evenals de stoppelkno'llen maar een licht gewas gaven is thans toch duide lijk te zien, dat de zomertarwe op deze gewassen beter staat dan op het ge deelte van het perceel, waar geen groenbemestingsgewas werd gezaaid. Effect op lange termijn Intussen zullen we het o.i. niet alleen in het directe effect moeten zoeken. We spraken in het begin van dit artikel over onderhoud. Nu is het kenmerkende van het achterwege blijven van onder houd, dat de gevolgen zich pas op de lange duur laten zien. De eerste jaren merkt U er niet zo veel van als Uw huis op z'n tijd geen verf krijgt of het verversen van de olie in de motor van Uw auto eens achterwege blijft. Dat komt pas na enkele jaren Dit geldt ook voor het onderhoud van de grond. Het kan een hele tijd goed gaan. Zo lang, dat men gaat denken: „Al die verhalen over het belang van een goede voorzie ning met organische stof kunnen we wel aan ons laars lappen". We staan U er echter borg voor, dat het op de duur niet ongestraft blijft als U over deze kwestie te gemakkelijk denkt. Gebruik daarom de mogelijkheden, die U straks weer krijgt. En zorg, dat U er alles voor klaar hebt om na het VOORKOM DE AARDAPPELZIEKTE Van de specialist voor Plantenziekten, de heer H Glas, ontvingen wij een kort artikel over de aardappelziekte, dat wij in de aandacht van de Texelse aard appeltelers aanbevelen. Op het eiland Texel verkeren de aard appeltelers in de gelukkige omstandig heid, dat de aardappelziekte minder voorkomt dan op het vaste land. Toch kunnen we niet zeggen, dat deze ziekte nooit optreedt. Vooral vorig jaar is er in enkele gevallen flinke schade gecon stateerd. Daarom verdient het aanbeveling om aandacht aan deze ziekte te geven, speciaal in de gevallen, waarin vatbare rassen worden verbouwd. Een bespui ting moet worden uitgevoerd met een schimmeldodend middel als de planten in de rij elkaar raken. Voor deze eerste bespuiting kan een zinkpreparaat of een ander soortgelijk middel worden ge bruikt. Het is als het ware een voor raad bespuiting, waarvan we steeds een goede uitwerking op de gezondheids toestand van het gewas hebben gecon stateerd. Het tijdstip van een eventueel vol gende bespuiting hangt af van de groei en vooral van het feit of de weersom standigheden kritiek worden voor het optreden van de aardappelziekte. In de meeste gevallen zal met een bespuiting van zink of soortgelijke middelen kun nen worden volstaan. Is het weer erg kritiek, of komt de ziekte al voor, dan is een bespuiting met tin- of koper middelen noodzakelijk. i-JSSJL—ametteloos- zuiver TEXELSE BOYS-NIEUWS Dinsdag 23 juni speelt een junioren elftal op het Boysveld tegen een junio renelftal van S.V Texel. Donderdag 25 juni speelt een senio renelftal tegen een elftal van de Mok. Probeer een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Het doelgemiddelde kan een woordje meespreken. De opgestelde spelers die buiten Den Burg wonen, krijgen bericht. Voor de rest zie de elftallen in het kastje. Beide wedstrijden 's avonds kwart over zeven. oogsten van het hoofdgewas zo spoedig mogelijk een groenbemestingsgewas in te zaaien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN \Y oensdag 24 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oosterend 14.45—15.30 uur; De Cocksdorp: 15.30— 16.00 uur; De Koog 16.0016.30 nur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 juni op om 4.20 uur en gaat onder om 21.04 uur; 24 juni op om 4 20 en onder om 21.04 uur. Maan: 28 juni V.M 2 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild. 19 juni 3.36 en 15 59; 20 iuni 4.44 en 17.08; 21 juni 5.44 en 18 06: 22 juni 6 36 en 18.56; 23 juni 7 20 en 19.39; 24 juni 7.58 en 20.18; 25 juni 8.35 en 20 54; 26 juni 9.12 en 21.28. 27 juni 9.50 en 22 04. Aan het strand ongeveer <«q uur eerder hoog water. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: zwart-wit zakje inh. wasgoed, o.a. overall, sokken; gebreide blauwe wollen want; rose damesportemonnec, inh. foto's en ƒ18,bruine portemonnee inh. 0,95, zilveren halsketting met hangertje, waarin verwerkt langwerpig glas of steen; 1 huissleutel; blauw meisjesvest wol; sleutelring met 3 sleutels w o 1 bromfietssleutel, merk TOK; 1 rijksdaalder; blauw windjack, nylon, met rode voering; broche met opschrift Arn hem. waaraan paddestoel en hertje; 2-kleurigc ballpoint; vrijwel nieuw, zwart herenrijwiel, merk Stokvis, type Tourist, met jasbeschermer, grijze rubberen snelbinders, complete licht installatie, op achterspatbord plaatje H. Sla- man te Oudeschild. Verloren te Den Burg: herenpolshorloge zonder bandje, merk Anckci, met goudkleurige kast; sleutelring met plm. 8 sleutels; zwarte regenbroek; grijze dameszomermantel nog vrij goed, rieten tas inh. schoenen en scheerappa- raat en bril: achterbord aanhangwagen; zwarte vulpen zonder dop; donkerbruin nylon heren jack; autosleutel DAF no. SZ 50 in groen étuilje en kettinkje met hoefijzertje; wit damesvest; donkerblauwe damesregenjas Fal con; herenpolshorloge merk Union, chroom stalen kast met zwart bandje van schildpadden- huid; grijze wintertrui dubbel geweven; zee hondenportemonnee met rits inh ƒ1,bril met zwart montuur; wit-zwart geruite zwem broek; 2 plastic emmers; zilveren broche; blauwe badtas inh. 2 luchtbedden, pompje, 2 paar schoenen en toilettas; blauw met witte meisjesfiets. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. SfiSKHSoeroR-: - RDEEL NAADLOZE NYLONS. Extra geïmporteerd voor deze voor deelaanbieding. Extra kwaliteit deze eerste keus micro nylons. Extra schotse prijs 1.95 per paar èn... het tweede paar voor halve prijs. WOLLEN DEKEN Jacquard geweven van 100% scheerwol is deze extra lange deken (150 x 220). U hebt de keus uit 5 kleuren en verdient op zo'n prachtdeken maar liefst 8.75. Normale prijs 48.50 - schotse Pr,js 39.75 WERKDOEKJE Flinke maat dit werkdoekje in fris streepdes- sm, te kiezen uit 3 kleuren. Nu spotgoedkoop met 35% kor ting. Normale prijs 1.- schotse prijs -.65 JUPON van sneeuwvvitte nylon met rijke kantgarnering. Dit is lingerievoordeel op z'n best. Ruim 25% voordeliger (1.80) koopt U dit modieuze pracht stuk. Normale prijs 6.75 - schotse prijs 4.95 HERENOVERHEMD Bijna 3 gulden verdient U op dit mo derne herenoverhemd van zelf- strijkende poplin met geweven fantasiestreep. Normale prijs 12.75 - schotse prijs 9.95 JONGENSPYAMA stoer en modern. Het oerdegelijke twentse flanel is bedrukt met moderne frisse ruiten U kunt voor uw jongens tot 15 jaar terecht voor dit voordeeltje, normale prijs 2 jaar 5.98 - schotse prijs 2 jaar 4.95 Kleine stijging per maat HERENPYAMA waarop U maar liefst 2 gulden bespaart. U kiest uit 4 kleurenkombmaties bij deze flanel-pyama's. Profiteren maar. Normale prijs 11.75 - schotse prijs 9.75 DROOMPYAMA, ook voor riet schotse dames die van een voordeeltje houden. Vlotte jeug dige modellen in midsummer- mghtsdream-dessin. Normale prijs 8.50 - schotse prijs 6.75 NYLON DUSTER met 4 gulden voordeel. Deze makkelijk was- bare (zó droog!) en zelfstrij- kende duster kiest U uit di verse kleuren. Normale prijs 18.95 - schotse prijs 14.95 ZACHTE LUIERS. Deze luiers, speciaal voor U uitgezocht voor de schotse voordeelaan bieding, zijn extra zacht-absor- berend. Royale maat. Normale prijs 6 stuks 7.50 - schotse prijs 6 stuks 0(_ TWEE DAMESSLIPS van prak tisch, zacht katoentricot met uitstekende pasvorm. Nu extra voordelig in de zuinige schotse voordeelverkoop Normale prijs 2 stuks 1.96 - schotse prijs 2 stuks 150 BADDOEK in 'n royale maat, die helemaal niet schots aan doet. Prima kwaliteit. Fraai bloemdessin in diverse kleu ren. Normale prijs 3.50 - schot se prijs 2.95 BIJPASSENDE WASHAND JES van zachte, maar oerdege lijke badstof. Verdien geld en neem er 'n paar extra. Normale prijs -.65 - schotse prijs -.55 DAMESBLOES. Makkelijk, zo'n bel-O-fast zelfstrijkende bloes, waarvan U er niet genoeg kunt hebben. Wit met lange mouw. Kan open of gesloten gedragen worden. Normale prijs 8.75 - schotse prijs 7.50 zonder mouw nog goedkoper 5.75 Gekleurd 1.- hoger COCKTAILSCHORTJE. Vraag uw man maar eens hoe gezel lig die moderne schortjes staan. Nu met extra voordeel in effen no-iron met twee royale zakken en tres opgestikt. 4 kleuren. Normale prijs 3.75 - schotse prijs 2.95 NYLON ONDERJURK. Pittig, chic model met kant boven en dubbele rij kant onder. Leuk om op zo'n modieuze onder jurk 2 gulden te verdienen. Nor male prijs 6.90 - schotse prijs 4.90 RHODIA DAMESSJAAL. Elke sjaalvl gulden voordeel. Elke sjaal een modieuze aanwinst. Kies uit een gevarieerd assor timent uw eigen kleur en uw eigen dessin. Normale prijs 2.75 - schotse prijs 1.75

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4