RENTE TOT 4% Jeugdmarkt trok veel bekijks Bij de NlwlB het goed sparen! Gezellige drukte op de Groeneplaats NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Woensdag veteranenvoetbal OUDESCHILD De voetbalwed strijd tussen de veteranenelftallen van Oudeschild en Tex. Boys, die vrijdag avond zou worden gehouden, is door het slechte weer niet doorgegaan. De wedstrijd zal nu gehouden worden a.s. woensdagavond om half acht op het sportveld te Oudeschild. Zondag Veilig Verkeersrit Wij herinneren de Texelse automo bilisten, scooterberijders, bromfietsers en motorrijders nog even aan de vei lig verkeersrit, die a.s. zondagmiddag wordt gehouden. Zoals wij eerder meldden is het een puzzelrit, waarbij de verkeerskennis wordt getest. Gere den wordt over een parcours van 40 kilometer. De start is om 2.30 uur na bij het TEM-terrein te Den Burg. Het inschrijfgeld bedraagt voor personen auto's f2,50 en voor scooters, motoren en bromfietsen f 1,50. Gastendag (Ingezonden) De gastendag was inderdaad ge slaagd met uitzondering van een deel van het avondprogramma. Het wagen spel „De Strooppot" kon door velen niet of 'nauwelijks gevolgd worden omdat men had verzuimd het verkeer om te leiden. Door de herhaaldelijk passerende auto's, brommers, enz. ont stond een gevaarlijke situatie op de Groeneplaats en door het ontbreken van de rust was het moeilijk de aan dacht bij het voortreffelijk gespeelde stuk te houden. Eén man bij een af zetting ter hoogte van Albert Heijn in de Binnenburg en het verkeer zou keurig door de Burgwal zijn geleid. Dat zelfde moet gebeuren op woens dagen tijdens de folklore-activiteiten, en ook tijdens de markt op maandag. Laat de auto's parkeren in de nieuwe wijken en niet in het oude gedeelte van Den Burg want de situatie wordt daar hopeloos. Dat kon men gisteren weer eens duidelijk zien. Zet op de hoek bij De Zes een richtingsbord en verwijs de automobilisten daarmee naar de parkeerplaats. Ook de mid denstand is er mee gediend dat men in Den Burg loopt en niet rijdt! Mis schien kan men dan ook op drukke dagen weer behoorlijk door de Waal- derstraat; dat is nu vaak onmogelijk. De situatie is zeer gevaarlijk. Laten we de put dempen, vóór het kalf ver dronken is. Max, Den Burg. Schandelijke toestand (Ingezonden) De Bussen komen niet meer in De Koog. Wie nam die schandelijke maatregel Hoe stom is dat uitgedacht. Nu moeten de buspassagiers met hun zware koffers van De Brink naar het einde van De Koog lopen. Is er wel gedacht aan de oudere mensen die daartoe niet in staat zijn? Kennelijk denkt men alleen maar aan de jeugd. Bedenk dat juist die ouderen de beste klanten zijn. Jaag ze niet weg. De gevolgen zijn niet te overzien. Laat de TESO weer naar haar busstation, midden in het dorp rijden. Daar is ieder bij gebaat en bovendien zijn die ouderen er dankbaar voor. S. Langeveld; Den Burg NOODEDITIE Op het moment dat de krant gedrukt moest worden, bleek de motor van de drukpers te zijn doorgebrand. Pogingen om deze te repareren mislukten en ook vervanging was niet direct mogelijk. Door de medewerking van onze collega, de heer J. H. Brügcmann, zijn wij ech ter in staat onze abonnees een nood- editie aan te bieden, waarin liet belang rijkste nieuws is opgenomen. Wij heb ben goede hoop, dat het defect vóór de volgende krant is verholpen. Zij, die ten gevolge van deze stagnatie de krant te laat in huis hebben gekregen, bieden wij onze verontschuldigingen aan. Redactie en Directie Texelse Courant Na de succesvolle historische jeugd markt van zaterdagmiddag kunnen we terugzien op wéér een geslaagd evene ment in het kader van de Texelse stads feesten. Het weer hield zich uitstekend en de belangstelling was enorm. De Texelse jeugdverenigingen, die de ver schillende kramen op de markt hadden ingericht, hebben goede zaken gedaan. Men kon zijn geld best kwijt, maar men kreeg er dan ook iets voor terug, dat de moeite waard was. De bezoekers van de markt, die een paar gulden lichter terug zijn gekeerd, hebben ook de vol doening één van de vele Texelse im mer noodlijdende jeugdverenigingen te hebben gesteund. Het was na de ope ning 's middags om half drie urenlang een gezellige drukte rond de kraampjes. De Groeneplaats had weer veel van zijn oude knusse charme teruggekregen, doordat verschillende kramen waren opgesteld achter gezellige (kartonnen) geveltjes, die de kale Boerenleenbank en de weggebroken huisjes van het Raaksje gedeeltelijk aan het oog ont trokken. Burgemeester C. de Koning opende de markt op de wijze, waarop vroeger de jaarmarkten werden geopend: door het Minister over sterfte onder zeedieren SEISMISCH ONDERZOEK NIET DE OORZAAK DEN HAAG Het Tweede Kamer lid, de heer Tollens (CHU) vroeg de minister onlangs of de sterfte onder kleine zeedieren in het waddengebied werd veroorzaakt door de seismische proefnemingen aldaar. Hij achtte de teelt van mosselen in de Waddenzee ernstig bedreigd. De minister van land bouw en visserij heeft nu geantwoord, dat het verschijnsel langs de gehele Nederlandse kust is opgetreden en dat daarom de explosies die bij het seis misch onderzoek naar olie en aardgas worden veroorzaakt er niet noemens waard aan hebben bijgedragen. Mr. B. W. Biesheuveel deelde voorts mee dat onderzoekingen door de vis serijinspectie en het rijksinstituut voor visserij onderzoek hebben uitgewezen dat de plotselinge sterfte gezocht moet worden in het massaal optreden van een plantaardige planktonsoort. Dit viel samen met een voor de maand mei on gewoon weertype. Plaatselijk is door dit plankton zuurstofgebrek ontstaan waardoor allerlei kleine zeedieren dood gingen, waaronder mosselen. In het laatst van mei is de sterfte overigens bijna overal tot staan geko men Ook de mosselen gedijen weer als voorheen zodat de bedrijfsuitkomsten van de mosselkweker in het komende seizoen gunstig zullen zijn. Grote activiteit in de kraam van de handwerk- en hobbyclub Oudeschild luiden van de marktbel. De burgervader sprak er zijn blijdschap over uit dat hij na enige tijd afwezig te zijn geweest, weer eens een evenement in het kader van de stadsfeesten kon meemaken. Twee in deftig livrei gestoken markt meesters reikten daarop de bel over die een ogenblik later voor ieder duidelijk hoorbaar de opening bekrachtigde. We hebben ons met camera en notitieblok tussen de drukte gewurmd om ook iets te ondergaan van het enthousiasme van de verkoopstertjes in de kramen. Bij de stand van de padvindersgroep De Zwal kers konden we al direct een mogelijk gevoel van honger wegwerken met waarlijk uitstekend gebakken oliebol len: één voor een dubbeltje en elf voor een gulden. De verkenners van deze groep deden ook goede zaken in een schiettent. Geschoten werd met pijl en boog, zodat heel wat bekwaamheid van de schutters werd geëist. Bovendien bleek niet elke boog even zuiver te zijn, waardoor de zeer grote schietschijf af en toe tóch gemist werd. Vanuit Textiel- huis Zegel had hopman Slijderink van de Sint Jeroenverkenners het oog op zijn jongens, die goede zaken deden met een ,,spiekerbalk". Het ging er om in drie slagen een kanjer van een spijker in een stuk boomstam te slaan. De meesten probeerden het vergeefs, zodat de verkennertjes veel geld verdienden en met een voorraadje prijzen bleef zitten. Aan een aangrenzende tafel kon men de voor jaarmarkten en kermissen typische prullen kopen, die weliswaar weinig waarde hebben, maar er toch beslist bijhoorden: elastieken ballen, vlaggetjes en feestmutsen. De vijftig jarige sportvereniging Texel weerde zich ook geducht. De SVT-ertjes ver kochten gasballonnen en brachten spe ciale doosjes lucifers en jubileumglazen aan de man. In een andere stand beke ken we een aantal fraaie beeldjes, hand werken en souvenirs. „Zelfgemaakt", verklaarden de kabouters van De Zwal kers vol trots. De handwerk- en hobby club van Oudeschild heeft op de histo rische jeugdmarkt ongetwijfeld de show gestolen. Ónder de* bekwame leiding van mevrouw Janssen-van Esch en haar assistenten exploiteerden de Oudeschil- dertjes een grote kraam, waar zich een enorme activiteit ontplooide. Er waren niet alleen allerlei zelfgemaakte voor werpen te koop, maar men kon ook zien hoe ze werden gemaakt De jongens en meisjes waren aan het figuurzagen en handwerken met een toewijding alsof ze thuis zaten in plaats van het drukke marktgewoel. Ook ons kleine dorp De Waal heeft een actieve hobbyclub. Dat bleek uit hun kraam, waar eveneens allerlei zelf vervaardigde voorwenpen op kopers la gen te wachten. In een andere stand verkochten de kinderen van onze jeugd- herbergvader N.J.H.C.-speldjes en -vlaggetjes. De Gidsen van Margaretha Sinclair bakten op een comfoor met ver bluffend eenvoudige hulpmiddelen lek kere knapperende wafels. Héél mooie schelppoppetjes hadden de leden van de meisjesclub van Zuid-Eierland gemaakt. Mét het eigen fabrikaat speelgoed oogstten ze heel wat bewondering. De meisjesclub De Stormvogeltjes" gaven ons een hengel in handen, waarmee we mochten proberen de hoedjes van een aantal poppen op te pikken. Als het slaagde vielen mooie prijzen te ver dienen Rode Kruis-meisjes hadden be staand serviesgoed verfraaid met ge schilderde bloemen en sigarenbandjes Ook dat was te koop. Tineke de Jong, Ineke Wolse en Dilly Wit brachten ƒ6,51 bij elkaar voor het Jeugd Rode Kruis Last but not least noemen we de kraam van het echtpaar Brouwer-Terpstra, waar voor kinderen bestemde bijbelse literatuur voorhanden was. Halverwege de middag maakte kape laan Y C Tuyn de prijzen voor de mooist versierde en origineelste stands bekend. Nummer één werd de hobby club van Oudeschild, die een door de Texelse Courant aangeboden boekenbon van 7,50 in ontvangst nam. De tweede prijs was voor de gidsen van Margare tha Sinclair (boekenbon ƒ5,en de derde prijs (boekenbon 3,50) werd ge wonnen door de Herv. meisjesclub „De Stormvogeltjes". TEXELSE MARKT Gisteren werden 833 lammeren aan gevoerd, die 95,ƒ135,per stuk opbrachten. De handel was stug. Verder werden aangevoerd: 8 nuchtere kalve ren ƒ125— - 200,—; 1 paard ƒ1100,—; 8 biggen ƒ70,80, Geen belangstelling voor volksdanskunst? ZAJEDNICA TROK WEINIG PUBLIEK De uitvoeringen, die de Amsterdamse volksdansgroep „Zajednica" in het afge lopen weekend te Den Burg en De Koog heeft gegeven, trokken helaas weinig belangstelling. Met elkaar hebben nog geen driehonderd mensen genoten van de verrichtingen van deze amateurs, die op enthousiaste wijze een uitgebreid programma van Israëlische, Hongaarse, Joegoslavische, Russische en zelfs Ame rikaanse dansen voor het voetlicht brachten. Eigenlijk is het beschamend, dat men geen interesse wist op te brengen voor deze groep, die voor de Nederlandse, Duitse, Italiaanse en Oos tenrijkse televisie optrad en tijdens bui tenlandse toernee's grote bewondering oogstte. In Den Burg was de geringe opkomst van het publick misschien ver klaarbaar. Het buiige, koude weer nood de niet bepaald tot een urenlang zitten op de houten banken in de vooral bij avond niet erg sfeervolle Wezentuin. In De Koog op de speelweide werd de tweede voorstelling zondagmiddag ge houden, begunstigd door vrijwel onaf gebroken zonneschijn. Na afloop hadden we daar een ge sprek met een der leidsters van „Za jednica", mevrouw J. Steijn. Ze vertelde dat de dansers, ondanks de geringe be langstelling niet gedeprimeerd waren. Natuurlijk geeft het meer voldoening te dansen voor een groot publiek, maar de prestaties waren op Texel zeker niet minder dan anders. De mensen, die er wél waren vormden een prettig publiek, dat geboeid de ingewikkelde, vaak woeste bewegingen gadesloeg. „We dan sen beslist niet in de eerste plaats voor het publiek, maar voor ons zelf. Het enthousiasme onder de leden is enorm groot. Er gaat heel wat vrije tijd zitten in de repetities, maar de successen, die regelmatig worden geboekt in binnen- en buitenland geven geweldige voldoe ning". Een opname van de demonstratieqroep van Zajednicazaterdagavond in de Wezentuin.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2