De vierde dag FILMNIEUWS Terugblik Wat betekent dut? Vanavond draait nog in het City theater een opmerkelijke film, die zeker de aandacht waard is. „55 Dagen in Peking" heeft de beruchte boxeropstand ln 1900 tot onderwerp. De boxers kon den hun activiteit ontplooien door de stilzwijgende medewerking van de be jaarde keizerin-weduwe Tzü Hsi, een briljante, maar sluwe en meedogenloze vrouw, die de toestanden van het oude China wilde handhaven en de vreemde lingen het land wilde uitzetten. Op haar slecht toegeruste leger kon ze niet reke nen, vandaar dat ze steun zocht bij de fanatieke sekte „De vuist der ware eensgezindheid", waarvan de aanhan gers de boxers werden genoemd. De boxers vermoordden de missionarissen onder het motto: Bescherm het land, vernietig de vreemdelingen. De keizerin wegs de protesten van westelijke landen van de hand. Aangemoedigd door hun heerseres trokken de boxers naar Pe king. Voor de buitenlandse gezanten en him personeel was het te laat om naar de kust te vluchten, waar de westerse vloot klaar lag. Op de 20e juni vielen de boxers aan. Ze bestormden de lega ties keer op keer, maar de kleine wes terse strijdmacht wist met succes de verdediging te voeren. De toestand bin nen de muren van de gebouwen werd echter steeds hachelijker. Het voedsel raakte op en de pony's in de stallen moesten worden geslacht. Na 55 dagen konden de buitenlanders worden ont zet door de hulptroepen, die, op weg van de kust. waren opgehouden. Op 14 augustus namen ze de stad in en joegen de boxers met hun keizerin op de vlucht. Deze film, waarin o.a. Charles Heston en Ava Gardner meespelen, kan worden gezien door personen van veer tien jaar en ouder. Als Lord Arlington in Londen een dreigbrief ontvangst van een anonieme afperser, is hij zo verstandig niet te be talen, maar zich tot Scotland Yard te wenden. Maar voor de politie iets kan ondernemen, wordt Lord Arlington dood voor de deur van het politiebureau gevonden. Aldus het begin van de film „De butler des doods" (Das Ratsel der roten Orchidee), die woensdagavond in het City-theater wordt vertoond. De moord op Lord Arlington is het begin van een reeks misdaden in Londen. Scotland Yard en FBI staan voor raad sels. Men herkent in de misdrijven de „stijl" van de uit de V.S. gezette gang ster Minelli uit Chicago, maar er is nog een tweede bende actief Raadselachtig is het bedrag van de butler Parker. Voordat men de bende op het spoor is, vallen er nog heel wat doden, maar zo als ook in de meest verschrikkelijke films gebruikelijk is, ontkomen de da ders niet aan hun gerechte straf. Ook deze rolprent kan worden gezien door personen van veertien jaar en ouder. OostereDd niet langer „droog OOSTEREND Al langer dan vijf jaar kan men in Oosterend niet meer zijn biertje halen. In die ongewenste toestand is nu verandering gekomen, doordat het bedrijf Jatry aan de in de drankwet gestelde eisen voldoet en deze week de vergunning heeft gekre gen. Jatry is bovendien ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Vrijdagavond a.s. zal het bedrijf officieel worden heropend. Leidster benoemd aan Nutskleuterschool Het bestuur van de Nutskleuterschool te Den Burg is er in geslaagd voor de school een kleuterleidster aan te werven. Hef is mej. A. Bruggert te Beverwijk, die op 29 juni haar taak zal aanvaarden. FEUILLETON 11. HOOFDSTUK 7 Akke neemt maatregelen Maar een week later stortte de pa tiënt in na een hevige woordenwisseling met één zijner broers. Akke had bene den al enige tijd staan luisteren naar de woedende stemmen in de ziekenkamer en een paar keer had ze op het punt gestaan naar boven te lopen en in te grijpen, als ze niet dacht aan het uit drukkelijke verbod van de patiënt de ziekenkamer binnen te komen, als hij familie op bezoek had. Doch ditmaal liep de woordenwisseling zo hoog. dat Akke al haar moed bijeen grabbelde en naar boven snelde. Met een ruk opende ze de deur en zag de patiënt achter over liggen, hijgend naar adem. Rood van kwaadheid greep ze het medicijnflesje, dat dokter van Asselt bestemd had voor dergelijke gevallen, keek de bezoeker met een wit vertrok ken gezicht aan en beet hem toe: „Gaat u alstublieft dadelijk weg. Hoe krijgt u het in uw hoofd een zieke man zo over stuur te maken? Gaat u onmiddellijk weg!" Met vaste hand druppelde ze de medi cijn in een glas, ging er mee naar het fonteintje en deed er water bij. Daarna hielp ze de zieke half overeind en goot de vloeistof tussen zijn half geopende lippen. Zacht wiste ze het zweet van zijn voorhoofd en gezicht en hield hem zo in haar armen, tot de man geleidelijk aan kalmeerde. De bezoeker was hevig verontwaar- Boordevol nog van gedachten, Over onze gastendag. Haast ik mij nu neer te schrijven, Wat ik beleefde, hoorde en zag. Eén der vele hoogtepunten, Dat besUst de roos in schoot. Was naar mijn bescheiden mening, De begroeting op de boot. Ongelooflijk, wat een weerzien. Dit was niet een gastendag, Maar één Texelse familie. Die elkaar na jaren zag. Heerlijk was 't te aanschouwen, Hoe een ieder werd begroet. En, zoals ik reeds voorspelde, Menigmaal van toetop-toet. Hé, dag Bea. Ha, die Sieme, Kiek deer hei je Alie ok. Was u niet die luitenante. Die eenmaal de sloot indook? Welgeteld drie burgemeesters, Plus één met emeritaat. Waren ook in het gezelschap. Dus een vroedschap in 't kwardraat. Toen de aankomst in de haven, Door de hoem-pa-pa begroet. Wat stond onze blazer Schrama, Het zwarte kuitenbroekje goed Daarna ging het op Den Burg aan, Waar de bruidsstoet stond gereed. Waarmee men in lange optocht. Naar de Groeneplaats toeschreed. Daar vond ook de ondertrouw plaats, Zomaar in het openbaar. Door op een loopfiets gezeten, Baarddragende ambtenaar. Ik meende waarlijk dat dit „nep" was, Doch na afloop hoorde ik ras, Dat het gold een rasecht bruidspaar, En mijn eigen neefje was. Daarna kwam de koffiemaaltijd. Zonder koffie, dat is waar. Maar de brandewien met boontjes, Was in één woord wonderbaar. Ik hoop dat niemand het genen heeft, Dat ik ook moeders glasie nam. Trouwens, alles was voortreffelijk, Wat er op de tafel kwam. Toen ging heel 't stel aan 't toeren, Eén groep zuid en één groep noord, Nou, ik heb op deze rondrit, Heel wat uitroepen gehoord: Kiek deer weunde Jaap van Dinges, Die is nou al jare dóód. En dat is vast een kiend van Knelis, Kleine kienders worden gróót. En een man zei tot een ander, Sieme Dros lachte zich naar - Wat hebben wij hier veel speuld Jan, Ja, zó ging het lezersschaar, In Den Burg teruggekomen, Was het de heer Kassenaar, Die de dansers aan liet treden, Zeldzaam leuk die kleuter schaar. Toen het wagenspel „De Strooppot", Dat het heel goed heeft gedaan, En toen waren wij genoodzaakt, Weer vlug naar de boot te gaan. Haast ontroerend was het afscheid. Door Jan Agter ons bereid. Bij het stomen uit de haven, Daarvoor onze erkentelijkheid. Hartelijk dank, ook namens allen, Aan 't hele comité, Die deez' gastendag ons aanbood, Op de parel van de Noordzee. Hierbij moet ik het dan laten, Nogmaals dank voor dit festijn. 't Was fantastisch, onvergetelijk. Zó moeten er meerdere zijn! Huib de Rijmelaar HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen in het handels register" lezen wij: „De Aanleg", Texel, De Cocksdorp, Kikkertstraat 1 Cafébedr. U. eig. wed. G. J. Nota-Reus. Bedr. w.v.d. O. Kikkert HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 juni 7.20 en 19.39; 24 juni 7.58 en 20.18; 25 juni 8.35 en 20.54; 26 juni 9.12 en 21.28; 27 juni 9.50 en 22,04. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. digd geworden over de inmenging van het meisje, maar kon niet anders doen dan schouderophalend het vertrek ver laten. Akke was hem al vergeten en had alleen oog voor de zieke, die nu lang zaam bij kwam en zijn ogen opende. „Rustig aan, notaris, er is niets meer om u overstuur te maken. Ik ben bij u en blijf net zo llang bij u, als het nodig is". „Bemoei je er niet mee, Akke....", prevelde hij. „Ik bemoei me helemaal niet met uw familie-aangelegenheden, maar ik heb er zorg voor te dragen, dat u niets over komt. Dat heb ik de dokter beloofd. Waarom maakt u zich zo kwaad? U weet toch. dat dit niet goed voor uw gestel is? Nu waren we zo'n mooi eind op weg naar de beterschap. Neezegt u nu niets. Dat kan straks wel, als U uitgerust bent". Een half uur lang zat ze in een onge makkelijke houding op de rand van zijn bed en hield de oude man in haar ar men. Heel geleidelijk aan kwam de rust weer terug en af en toe keek hij het meisje aan, en knikte ze hem vriende lijk, geruststellend toe. Toen zijn ademhaling weer enigszins normaal was, zei hij zacht: „Dank je, Akke. Het was toch wel goed, dat je ingreep Als ik er de kracht toe had bezeten, zou ik hem de hersens ingesla gen hebben". „En wat zou u daaraan gehad heb ben? U als man van ontwikkeling weest u toch wijzer, notaris. Als er nu weer zoiets is, belt u me dan maar, dan neem ik het wel van u over. Dan schop ik ze de deur uit". „Dat zou je niet durven". „Als uw gezondheid ermee op het spel Zoals onze lezers zich zullen her inneren hebben wij enige malen ge pleit voor een volledige versiering van alle straten in de dorpen van ons eiland ter gelegenheid van de stads feesten. Dat het resultaat daarvan maar zó-zó is, is iets waar we ons intussen bij hebben neergelegd. Het ontbreekt de Texelaars kennelijk steeds meer aan saamhorigheidsgevoel en lust tot enige inspanning. De duidelijke onwil in enkele wijken om ook maar iets te doen aan uiterlijk feestelijk vertoon kunnen we niet anders verklaren. Enige maanden geleden trachtte men de versiering van de grond te krijgen door o.a. in Den Burg figuren te benoemen die buurtheer, blokhoofd of wijkhoofd werden genoemd. Zij hadden tot taak hun persoonlijke in vloed tijdens persoonlijke gesprekken aan te wenden, om de bewoners van hun buurt aan het werk te krijgen. Voor het Schilderend te Den Burg was dat de heer Th. Rutten. Hij deed zijn best maar kreeg weinig of geen medewerking. De heer Rutten heeft lang genoeg op Texel gewoond om de aard van de bewoners te leren kennen en dacht dusNiet de moed laten zakkenHet goede voorbeeld geven, dan volgt de rest. Er werden enkele palen in de grond gezet, begin van een grote erepoort. Nu komen ze zelf wel om 'm ver der af te bouwen, dacht de heer Rut ten en hij trok zich afwachtend terug. Maar de palen staan er nu al weken en nog niemand in deze waarschijnlijk grootste straat van Den Burg is op het idee gekomen om er de passende versieringen op aan te brengen zoals in enkele andere straten wèl voor- TEXELSE BOYS-NIEUWS We willen weten hoeveel personen er meegaan naar Bakkum voor de Veteranendag. Vandaag, dinsdag, even opgeven wie er, buiten de spelers, meegaan. Ook kinderen melden. Tel. (02220) 2988. staat, durf ik alles". Langzaam liet ze hem los, schudde zijn kussens op en legde hem voorzich tig neer. Ze voelde zijn pols. die weer wat regelmatiger klopte en veegde nog eens met haar zakdoek over zijn voor hoofd. Hij schudde zijn hoofd. ,,Dank je wel, mijn verpleegstertje", antwoordde hij op opgewoon zachte toon. Na enige tijd bemerkte ze, dat hij in geslapen was. Ze luisterde nog enige tijd, doch zijn ademhaling ging betrek kelijk rustig en op haar tenen verliet ze het vertrek. Op de gang slaakte ze een diepe zucht. Eerst een sigaret.Ze zou er zelf helemaal van overstuur geraken. Terwijl ze de trap afliep, zag ze tot haar verwondering en ergernis de man beneden staan wachten. Hij keek haar aan en vroeg: „Hoe is het? Is hij weer opgeknapt?" „Meneer slaapt", antwoordde ze op afgemeten toon. „Hoe haalt u het in uw hoofd om hem zo op te winden? Bent u vergeten, dat hij ernstig ziek is?" De man keek haar van top tot teen aan. „Bemoeit u zich alstublieft met de keuken en niet met onze zaken. Hoe lang blijft hij nu slapen?" „I hoop; de eerste paar uur. Wilt u zo vriendelijk zijn om te vertrekken?" „Wat zegt u?" Ze wees naar de deur. „Of u zo snel mogelijk wilt verdwijnen, dat bedoel ik" De man staarde haar met grote ogen aan. „Of ikzeg, wie verbeeldt u zich wel dat u bent? U hebt hier niets te vertellen, weet u dat? Maar ook totaal niets! Ik heb zeer belangrijke zaken met mijn broer te bespreken en als u niet de brutaliteit gehad had om tussen beeldig is gebeurd. Een bekend in woner van Den Burg die iedere keer als hij onder de kale palen doorreed zich groen en blauw ergerde over zóveel gebrek aan initiatief, gaf van zijn gevoelens blijk door in de nacht van zaterdag op zondag een bord aan de poort-in-statu-nascendi te hangen, waarvan de tekst voor zichzelf spreekt. Een vermaning dus aan de bewoners van het Schilderend, die het er tot nu toe bij lieten zitten. Of het helpt? GRATIS REGENDAG Waarschijnlijk in de stille hoop dat men de regeling nooit zou behoeven toe te passen, lanceerden de hotel- en pen sionhouders en kampeerterreinexploi tanten van Schiermonnikoog vorig jaar op initiatief van hun WV-directeur Van Berkel een „stunt", die landelijke bekendheid verwierf. Men besloot nl. de gasten, die in het voorseizoen naar het eiland kwamen, een soort „regenverze kering" aan te bieden, die inhield dat elke dag in mei en juni, waarop meer dan 13 milimeter regen viel, voor hen een gratis dag zou zijn. Aangezien het uiterst zelden voorkomt, dat op één dag in mei en juni zóveel water valt, was dit gebaar minder groots dan het leek. Tóch hebben de houders van logiesver- strekkende bedrijven op Schiermonnik oog vrijdagochtend j.l. even op hun neus gekeken. Evenals bij ons viel het water er met bakken uit de lucht en van don derdagochtend acht uur tot vrijdag ochtend acht uur werd maar liefst 15,5 milimeter water gemeten. Alle gasten op het eiland kregen hun logiesprijs voor éen dag terugbetaald! Was het een wonder dat de toeristen op Schiermon nikoog vorige week heel wat vrolijker over het weer spraken dan bij ons?! Technische school Dinsdag vermeldden wij in ons ar tikel over de Texelse LTS ten on rechte dat per 1 september ook de tweede klasse metaalbewerking naar Texel zou komen. Dit is onjuist. Be doeld werd de tweede klas HOUTbe- werking (nu nog eerste klas houtbe werking te Den Helder.) beiden te komen, zouden we reeds tot een vergelijk zijn gekomen. Gaat U alstublieft aan uw werk. Ik wacht wel in de salon, tot hij wakker is geworden. En breng mij wat te drinken. Thee, zon der melk en suiker. Doe er een paar boterhammen bij, want ik heb nog een hele reis voor de boeg". Akke vouwde langzaam haar armen over elkaar en keek de man onderzoe kend aan. „Al bent u ook honderdmaal de broer van meneer, vanaf heden ont zeg ik u de toegang tot het ziekenver trek, vandaag en voor altijd. Het heeft dus niet de minste zin om te blijven wachten. En als u wat te drinken of te eten wilt hebben wel, in de stad zijn uitstekende restaurants". Het gezicht van de bezoeker werd hoogrood en een hele tijd was de man niet in staat een woord uit te brengen. Akke stond met haar armen over el kaar en verblikte noch bloosde. Doch ze hield hem onafgebroken in het oog. Ten slotte antwoordde de man op ijzig kal me toon: „Met mensen als uw ehsoort, redeneer ik niet. Ik zal zo vrij zijn me het hier gemakkelijk te maken tot mijn broer weer wakker is. En voor de rest héb ik met u niets te maken". (Wordt vervolgd) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 juni as.worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oosterend 14.4515.30 uur; De Cocksdorp 15.30 16.00 uur; De Koog16.00—16.30 uur.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4