fro en fwartrjexel s in het harL, Twee jaar geëist tegen J. J. ~~^sa Raadsman twijfelt aan schuld Vonnis over veertien dagen Wachten op nieuwe machines en nieuwe drukkerij Texelse Courant worstelt met technische problemen Personeel en machines zijn overbelast De hellepoort van Schilderend Door de Anjercollecte steunt U het culturele werk FILMNIEVWS VRIJDAG 26 JUNI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7872 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en Trtfdaffc Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Dinsdag stond voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar de 44-jarige J. J. uit Den Burg terecht, die op 12 januari van dit jaar onder invloed van alcohol in de Kogerstraat te Den Burg het echtpaar A. Barhorst-Bos aanreed dat ten gevolge daarvan overleed. De officier, jhr. mr. A. Reigersman, requireerde tegen de verdachte een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek (J. is al vijf en een halve maand gedetineerd) en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. Zoals onze lezers zich zullen herinneren was een bijzonder tra gische bijkomstigheid van dit verschrikkelijke ongeval, dat de in de Koger straat wonende weduwe Witte-Bakker, die het ongeluk zag gebeuren, ter plaatse aan een hartverlamming overleed. De 67-jarige heer A. Barhorst moet op slag dood zijn geweest. Zijn eveneens 67-jarige echtgenote was zo ernstig aan het hoofd gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed. Verdachte stamt uit een primitief milieu, dat hem een agressieve inslag heeft gegeven. Van de andere kant is hij hulpvaardig ingesteld en weet hij ook de handen uit de mouwen te steken. Zijn alcoholverbruik in het weekend zijn enige ontspanning na een week op zee schuilt in het afreageren van een minderwaardigheidscomplex, dat hem er totnogtoe ook van heeft weerhouden in het huwelijk te treden met een meis je, dat zeer op hem is gesteld. Deze stap zou hem de voor hem noodzakelijke geborgenheid verschaffen. Cognac J. was aan het gebruik van vijfen twintig glazen bier op één dag al ge wend, maar omdat het op de bewuste dag dat het ongeluk zich voordeed vrij fris was, schakelde hq na enkele glazen pils op cognac over. Daarvan gebruikte hij een twaalftal glaasjes. Hij stapte daarna in zijn auto en reed door de Kogerstraat in Den Burg, waar het bejaarde echtpaar Barhorst-Bos op weg was naar de kerk. J. week enigs zins voor deze mensen uit. maar niet voldoende, met als gevolg dat het echt paar werd aangereden. Getuigen De officier, jhr. mr. A. Reigersman, zei gisteren, dat hij de indruk had, dat verdachte de oude mensen niet eens heeft gezien. Een 23-jarige getuige, K., die op het moment van het gebeurde de Kogerstraat wilde inrijden, was het op gevallen, dat verdachte lange tijd claxonneerde, ook toen hij al een stuk verder de straat door was gereden. Zijn broer, K K., die gezien had hoe de auto slingerde, merkte op: „Die is vast dronken". Een andere getuige schrok van de zigzaggende auto. die recht op VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeen te Texel op woensdag 1 juli 1964 n.m. 2 30 uur ten raadhuize (vergaderzaal in het Polderhuis). Texel, 19 juni 1964 De burgemeester van Texel, C. De Koning 1 Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Benoeming van een leerkracht aan de Beatrixschool te Den Burg ten be hoeve van de op te richten imbecie- lenafdeling. Voorgedragen wordt mej. A. H. D. Mathijssen nabij Den Burg. 4. Eerste wijziging van de Verordening, bedoeld in artikel 5 van de Winkel sluitingswet 1951 5. Besluit tot het bouwen en later over dragen aan de woningbouwvereni ging „Texel" van 16 woningwetwo ningen te Den Burg, alsmede verle ning van een voorschot hiervoor en en verlening van een voorschot en overdracht van grond aan genoemde vereniging ten behoeve van de bouw van 12 woningwetwoningen te Den Burg en 6 woningwetwoningen nabij 't Horntje. 6. Aankoop van een strookje grond te Den Hoorn van de heer H. Troost, al daar. 7. Verkoop van een perceeltje grond te Den Burg aan de heer O. J. Agter, al daar. 8 Verkoop van een strookje grond te De Koog aan de heer A. C Plaatsman aldaar. 9. Verkoop van het pand Burgerhout straat 4 te Den Burg aan de heer T. van den Heerik, aldaar. 10 Verstrekking van een aanvullend hypothecair crediet aan de heer T. van den Heerik, voor de aankoop en verbouw van de door hem bewoonde woning. 11. Wijziging gemeentebegroting 1963. 12. Wijziging gemeentebegroting 1964. 13. Benoeming van een bestuurslid van de Stichting Nijverheidsonderwijs voor vacature Mevr. F. de Wijn-Jonker. Aan- meisjes op Texel ter vervulling van de bevolen wroden; 1. Mevr. S. M. de Lugt- Parlevliet; 2. Mevr. W. C. van der Kooi- Mooijen. 14 Verstrekking van een aanvullende hypothecaire geldlening aan de heer P. Oosterhaven. zijn auto kwam toegereden. De opper wachtmeester der rijkspolitie N. J. Vrouwe zei, dat z.i. J. met in staat was geweest zijn voertuig naar behoren te besturen Er bestaat nog enige onzeker heid over het feit, of J. alleen de heer .bariiorst, of ook diens vrouw heeft ge schept. Volgens opper Vrouwe was mevr. Barhorst ook door de auto ge raakt en toen tegen een stenen muurtje gesmakt. De officier noemde J. een agressief man, die enerzijds wel hulpvaardig is, maar het anderzijds met de normen niet zo nauw neemt. Rekening houdende met de omstandigheden, wilde de officier met de maximumstraf (drie jaar) eisen. Maar omdat J. al diverse waarschuwin gen in het verleden had gekregen, zou de straf zwaar moeten zijn. Hij vroeg dan ook twee jaar met aftrek en vijf jaar ontzegging. De officier gaf te kennen, dat hel opvallend was dat de Texelse politie, die op .principiële gronden tegen de bloedproef is, in dit geval het toch noodzakelijk achtte de proef te ne men, en hij vroeg zich af of verdachte wel eens heeft nagedacht over de ver keersongevallen die hij in de krant leest en die ook zonder alcohol al ge noeg keren voorkomen. De verdediger, mr. YV. C. A. Buers, voerde aan, dat niemand van de getui gen het ongeluk heeft zien gebeuren en dat de arts die verdachte heeft onder zocht, heeft gemeld, dat hij niet merk baar onder invloed van alcoholhoudende drank was. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. „BROOD' -RUZIE TE DE COCKSDORP In het begin van dit jaar kwam te De Cocksdorp de pas begonnen bakker M. in conflict met een ambtenaar van de Economische Controledienst. De bakker verkocht zijn brood enkele centen te duur. Toen de controleur hem om het borgboekje vroeg, weigerde de jonge bakker hem dit te overhandigen. De vader van de bakker vond dat de controleur op dit boekje geen recht had. Maandag verschenen vader en zoon M. voor de politierechter te Den Helder. Zij waren in gezelschap van hun raadsman en de betrokken ambtenaar. Tegen het gedurende enkele weken verkopen van brood voor een iets te hoge prijs bracht verdachte, die pas als broodbakker en -venter aan het werk was, mets in. Hij was bereid geweest het borgboekje te geven, maar zijn va der vond dat de ambtenaar hierop geen recht had. Hij wilde niet dat „iedereen" zou weten wie bij hem en voor hoeveel in de schuld stond. „In een dergelijk dorpje weet dan meteen iedereen alles over iedereen", zo zei M. sr. Tenslotte kwam de politierechter tot de volgende strafoplegging: twee maal 30,boete voor het te duur verkopen van brood tegen M. jr. en ƒ50,oi 10 dagen voor het met willen afgeven van het borg boekje. M. sr. die zijn zoon hiertoe had aan gezet, waardoor de ambtenaar bij het nasporen belemmerd was geworden in zijn werk, kreeg voor dit delict ƒ150, of 30 dagen en een week gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar opgelegd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 24 juni 1964 Geboren; Joannes Maris, zv Theo Witte en Anna Maria Bakker; Nanja Hendrika, dv. Nan Huisman en Hen- drika Bas; Geertruida Maria, dv. Jan Cornells Zijm en Francina van Uden; Karei, zv. Lubbert Oldenburger en Bargonda van der Veur. Ondertrouwd. Ide Moerbeek en Irma Maria Savelkouls. Overleden: Reijer Simon Smit, oud 82 jaar; Dirk Rotgans, oud 72 jaar; Antje Eelman, wv. A. Heerschap, oud 73 jaar; Lodewijntje Klasina Gieles, echtgenote van K van Leeuwen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 juli worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 14.00 - 16.30 uur. De meeste abonnees, die tweemaal per week hun krant in de bus krijgen, zyn niet of nauwelijks op de hoogte van de omstandigheden waaronder de Texelse Courant tegenwoordig wordt gedrukt. Als die omstandigheden normaal waren zouden wij U het volgende niet vertellen. Nu echter de abonnees enkele malen hebben bemerkt, dat er in de drukkerij van hun streekblad iets hapert, is het gewenst iets over de moeilijkheden die voornamelijk van technische aard zijn te vertellen. De inventaris van de drukkerij is namelijk verouderd en ge deeltelijk zelfs volkomen versleten. Dat heeft de directie natuurlijk zien aan komen en er zijn maatregelen genomen om daar verandering in te brengen. ven uren nodig heeft, MOET de krant Al bijna vijf jaar geleden werd beslo ten aan de Warmoesstraat, achter de boekhandel, een nieuwe drukkerij te bouwen. De oude drukkerij werd door de gemeente Texel gekocht, die het ge bouw t.z.t. zal afbreken om ruimte te maken voor het nieuwe raadhuis. In die nieuwe, zeer ruim geprojecteerde druk kerij (waarvoor 3 bestaande huisjes aan de Warmoesstraat moeten verdwijnen) zal o.a. een nieuwe pers worden ge plaatst, geschikt voor het drukken van de Texelse Courant. Het ligt voor de hand dat wij die pers niet aanschaffen vóór het gereedkomen van het nieuwe gebouw. Immers, het zou niet ipractisch zijn een nieuwe machine te plaatsen in een gebouw dat hopelijk! binnen een jaar zal zijn afgebroken. Zetmachine Een tweede zetmachine, eveneens een dringende noodzaak, kan in de oude drukkerij niet worden geplaatst, omdat er geen ruimte voor is. De belangrijke taak van de Texelse Courant, het bren gen van nieuws, wordt door deze om standigheden ernstig belemmerd. Want was is iedere maandag en donderdag het geval? Uw redacteur schrijft zijn stukjes en artikelen, die voor ongeveer de helft op het laatste moment binnen komen. Vooral de laatste jaren met toe nemende activiteit op allerlei gebied, komt er doorgaans véél nieuws binnen. Vaak teveel om op één ochtend door één machinezetter te worden gezet. Lang durige ervaring en vakmanschap stellen onze zetter, de heer J. Vlaming in staat ongeveer één hele pagina tekst te zetten op een ochtend. De andere tekst, die eerder binnen is gekomen, waaronder feuilleton, landbouwrubriek, kinderver haal etc. is de dag tevoren gezet. Maar omdat die oude, uit het begin van onze jaartelling daterende pers voor het drukken van de gehele oplaag liefst ze- om ongeveer half elf perse gaan. 's morgens ter Overwerk Door de grote hoeveelheden nieuws lukt dat de laatste tijd bijna nooit en dus moet er na zes uur 's avonds wor den doorgewerkt. Dat ons personeel dit meestal blijmoedig doet. staat hen te prijzen, maar een aanvaardbare toe stand is het niet. Kon het dan vroeger wel? Ja, want we hadden toen veel minder abonnees. Bovendien waren er minder adverten ties, terwijl ook de verschijningsdagen gunstiger konden zijn Ook was er minder nieuws, zodat de inhoud van de krant in hoofdzaak bestond uit alge mene artikelen, die dagen tevoren al waren gezet. Vóór 1945 was de Texelse Courant nog dagbladvervangend, zodat er ook het landelijke nieuws beknopt in opgenomen was; evenmin haastwerk, want ook dat kon veelal op tijd in huis zijn We spraken over het drukken van één blad. Het is niet moeilijk zich voor te stellen wat er is gebeurd wanneer U een krijgt krijgt met een tweede en soms zelfs derde en vierde blad: Er is voor overgewerkt, vele nachtelijke uren lang. De toestand is de laatste tijd nog moeilijker geworden door de hogere eisen, die het publiek is gaan stellen. Wij kunnen ons moeilijk permitteren iets niets te vermelden, want men con stateert dit onmiddellijk. „Ramp" U kunt zich voorstellen, dat wij van een „ramp" spreken, wanneer één van de machines ons in de steek laat. Dat gebeurde in het verleden enkee malen, maar de lezers merkten er niets van, omdat tijdige reparatie mogelijk was. Maandag echter brandde de motor van de grote pers door. Op Texel was geen andere motor met regelbaar toeren tal aanwezig. Ondanks urenlang zwoegen lukte het niet de machine weer op gang te brengen. De oplossing werd gevonden door het belangrijkste nieuws (Ingezonden) Reeds geruime tijd is onze Texelse Courant, bezig zich een behoorlijke plaats te verwerven tussen de grotere broers en zich te ontplooien tot een flink lijfblad. Welnu, dan zal er ge schreven moeten worden. Nu is 't niet zo'n toer om iets te schrijven, wanneer er iets gebeurt, maar juist als er NIETS gebeurt, wordt het toch wel moeilijk. Geen nood echter; onze redacteur, hier bij geassisteerd door een of andere zich noemende meelevende stadgenoot, vindt daar wel iets op en al wemelt het dan van fouten en onjuistheden.het staat er toch maar netjes. Ter rehabi litatie van al die nare, stijve, geen ge voel voor humor hebbende Schilderen- ders wil ik de palen, die U zo scheef gezet hebt, toch wel graag weer een beetje recht zetten. Het is n.l. helemaal met zó, dat ondergetekende de palen enz. geplant heeft als lokmiddel voor de Buren, want juist was ik die dag net als thans wat ,,in de lappenmand". Buur jongens daarentegen hebben trouw ge holpen en al was het werk niet af, het leefde nog en wachtte op zijn voltooiing. Nu lijkt het me niet geheel juist, als al die in uw oog zo lakse buren waar ik juist zo goed mee opschieten kan en die ik wel voldoende ken de dupe zouden moeten worden van aan verbeelding grenzende fantasie. Als U dus, mijnheer de redacteur, in den vervolge ter zake juist ingelicht wilt worden, vervoegt U zich dan s.v.p. tot een goede bron, zon der al te veel fantasie. Aan het eind van uw „verhaal" vraagt U: Of het helpen zal? KOM NOU!!!! Ik ben wel een beetje bevreesd, dat U het smeulende vuurtje helemaal gedoofd hebt. U, mijnheer de redacteur, dank voor de plaatsruimte en aan „de meelevende Stadgenoot" voor de aangebrachte ver siering. Hoogachtend, Th. M J. Rutten, Den Burg. COMMENTAAR REDACTIE: Geachte heer Rutten, Dat het gewraakte stukje zou „weme len van fouten" en blijk zou geven van „aan verbeelding grenzende fantasie" is iets overdreven. De enige nalatigheid die we kunnen ontdekken is dat we ver zuimden de buurjongens te noemen, die wél hun steentje hebben bijgedragen. Bovendien hebben we niet beweerd dat U eigenhandig de palen plantte. Letter lijk stond er „Er werden enkele palen in de grond gezet". Maar dat dit op inspiratie van U geschiedde is toch waar? Uw vertrouwen dat het na die lange tijd nog met de poort in orde zou komen, lijkt ons vermetel. De stadsfees ten zijn intussen bijna voor de helft verstreken! Dat U het voor de bewoners van het Schilderend toch opneemt siert U. Aan het slot van Uw stukje bent U hen tevens van dienst door aan te tonen wie de oorzaak is van het feit, dat er op dit moment nog steeds kale palen op het Schilderend staan in plaats van een erepoort: de redacteur van de Texelse Courant. Toch is het verheugend dat we beiden hetzeLfde doel nastreven. Redactie. LIJSTCOLLECTE TE OUDESCHILD OUDESCHILD De volgende week zal te Oudeschild met een lijst worden gelopen. De opbrengst is bestemd voor het dorpsfeest op 31 juli. Daar is nu eenmaal geld voor nodig. Gezien de offervaardigheid van de Oudeschilders bij andere aangelegenheden, behoeft er met aan te worden getwijfeld dat de opbrengst bevredigend zal zijn. De feestcommissie wijst erop dat de op brengst van deze lijstcollecte uitsluitend bestemd is voor het feest op 31 juli. De grote slotmanifestatie van de feesten „Texel 550 jaar stad" op 1 augustus te Oudeschild, staat hiervan geheel los. uit de vorm te lichten en het zetsel of te drukken met de iets kleinere pers van de heer J. H. Brügemann, die ons op deze manier prachtig hielp. Het noodlot wilde, dat op dezelfde dag ook de zetmachine uitviel. Met de repara tie daarvan gingen ook uren verloren, zodat het tenslotte dinsdagochtend was dat de laatste druk van onze „nood- editie" van de pers kwam. Wanneer? Wanneer komt nu die nieuwe druk kerij, waardoor aan deze langzamer hand onhoudbare toestand een einde komt? Tot de vorige maand wisten we het evenmin als de autoriteiten, die be zig zijn met de bestudering van de bouwplannen. Het wachten is op Haar lem. Het einde van de ellende komt nu in zicht. Het ziet er naar uit dat de langverbeide vergunning nog dit jaar wordt afgegeven. Het vooruitzicht bin nenkort te kunnen werken in een nieu we drukkerij met nieuwe machines houdt bij ons de moed erin. Hopelijk ook bij de abonnees, die nu weten waar om een krant soms te laat in de brie venbus komt of er een „nood-uitgave" wordt bezorgd. BERT GARTHOF OP TEXEL De heer Bert Garthof heeft gisteren de gehele dag over Texel gezworven om opnamen te maken voor het bekende radio-programma „Weer of geen weer", dat zondagochtend wordt uitgezonden. Bezoeken zijn o.m gebracht aan de vo gelkolonies, het Texels Museum en ook de Texelse stadsfeesten zullen aan de orde komen Het programma zal a.s. zondag kunnen worden beluisterd. In de komende week zal uw aandacht gevraagd worden voor de jaarlijkse „Anjercollecte" ten bate van het Prins Bernhardfonds. In de verschillende dor pen zal deze collecte muzikaal worden ondersteund door plaatselijke muziek verenigingen. Zo zullen in Den Burg het Koninklijk Texels Fanfarecorps en de drumband Margaretha Sinclair een rondgang houden. In Den Hoorn doet dit het fanfare korps D.E.K en in Oosterend de Chr muziekvereniging „Excelsior" Deze muzikale opluistering heeft tot doel het verband tussen deze collecte en het culturele leven nog eens wat nadrukkelijker onder uw aandacht te brengen. Het Prins Bernhardfonds en de pro vinciale Anjerfondsen zijn uitgegroeid tot belangrijke steunpilaren van het culturele leven. Ook Texelse verenigin gen hebben dit in het verleden meerma len mogen ondervinden. Zelden deden zij tevergeefs een beroep op het provin ciale Anjerfonds. Zo kreeg vorig jaar de NATU-afdeling Texel nog een toezeg ging voor de gehouden provinciale zo merbij een'komst voor het amateurtoneel. Onlangs zegde het Anjerfonds Noord- Holland nog een bepaalde financiële medewerking toe t.bv de stichting van een gemeenschapscentrum te Den Burg. (De combinatie van een sporthal en een cultureel centrum). Naast vele muziek- en zangverenigingen werd in 1963 o.m. ook steun verleend aan de navolgende instellingen: Stichting jeugdhaven Zaandam voor de aanschaf van een filmprojektor; Stich ting cultureel centrum Grootebroek voor de inrichting van het dorpshuis, Stichting dorpshuis Landsmeer voor de aanschaf van een piano; De restauratie- commissie van de Ned. Herv. Kerk te Hoogwoud voor de herstelwerkzaam heden van kansel en koorhek; Chr gymnastiekvereniging Turnlust te Hoorn voor de aanschaf van een brug en een lange mat; etc. Als u dit werk wilt steunen en het is zeker zo, dat dit werk ons aller steun verdient, dan kunt u dit doen door u te tooien met een papieren anjer of een fotokaart van het Koninklijk gezin aan te kopen. Gaarne wek ik alle Texelaars op de Anjercollecte te steunen. Ik hoop en vertrouw dat op uw offervaardigheid niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan. C DE KONING, burgemeester van Texel De titel van de film, die zaterdag- en zondagavond in het City-theater wordt vertoond is veelzeggend „Inspecteur Gorilla slaat er op los". Niet alle kwes ties in deze film worden dus door vreedzaam overleg opgelost. De Gorilla is de bijnaam van een man, die wer kend voor de geheime dienst de taak heeft te voorkomen, dat de secretaris generaal. die een beslissing moet nemen over de aanleg van een spoorweg dwars door Afrika, wordt vermoord. Het plan betekent nl. de ondergang voor de parti culiere onderneming Compagnie-Fran- co-Africain onder directie van de mis dadige heren Lehurit en Rapus. De Gorilla slaagt met list en geweld in zijn opdracht. De secretaris-generaal blijft leven en het plan kan doorgaan. Voor het zover is vallen er heel wat vuist slagen ten gevolge waarvan alle mis dadige elementen tenslotte knock-out of dood zijn. De oude Nederlandse succesfilm „De Jantjes" naar het bekende toneelstuk van Herman Bouber draait zondagmid dag en maandag- en woensdagavond in de bioscoop. De Jantjes zijn Dries, Man us en Toon, die in de Jordaan be kend staan als de Dolle, de Schele en de Blauwe. Na hun militaire diensttijd aan boord van een oorlogsschip keren ze terug naar Amsterdam, naar hun meisje Maar het geluk laat nog op zich wachten Bekende sterren werkten aan de film mee: Fientje de la Mar, Aaf Bouber, Rika Hopper, Jan van Es. Johan Kaart Jr., Henriëtte Davids, Sylvain Poons en Louis Davids. Ongetwijfeld zullen velen „De Jantjes" nog eens willen zien. Vrijdag- en dinsdagavond wordt „Ich bin nur eine Frau" vertoond, een opper vlakkig geschiedenisje, waarin Maria Schell als de psycho-therapeute Lilli König de hoofdrol speelt. Voor de lief hebbers van een verhaal zonder veel sensatie maar de liefde als thema onge twijfeld een aardig kijkspel.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1