Cjrocn 'ZwartsJ~exels in het harL, m Bungalow-exploitant legde zelf zwembad aan Bijzondere service aan gasten Zwemclub R.H.B.S. traint voortaan elke zaterdag „De Schuilhut" in gerieflijk onderkomen Auto met zeven inzittenden over de kop VRIJDAG 3 JULI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7874 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langcveld de Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. GESLAAGD 'Mej. T. Raven te Den Burg deed dins dag met gunstig gevolg examen voor het diploma Hoofdleidster Kleuteron derwijs. Zij ontving haar opleiding aan de Christelijke Opleidingsschool voor kleuterleidsters te Alkmaar, waar zij ook het examen aflegde. AMSTERDAMSE STRAATNAMEN GEÏNSPIREERD OP TEXEL In Amsterdam liggen ingrijpen de uitbreidingsplannen op ver- werkeling te wachten. Ó.a. in Amsterdam-Noord (Nieuwendam) zal binnen afzienbare tijd een complete nieuwe stadswijk ver rijzen, die een deel van de snel groeiende bevolking van de hoofdstad zal moeten opnemen. Evenals op Texel is ook daar het kiezen van namen voor de nieuw geprojecteerde straten een tel kens terugkerend probleem. Enigszins gevleid zijn we met de keuze die de Amsterdamse gemeenteraad onlangs deed. Zes straten in het geprojecteerde Amsterdam-N ieuwendam zullen namen krijgen, die op Texel zijn geïnspireerd Er komt een Ooster- endstraat, Westerduinenstraat, Den Burgstraat, Eierlandstraat, Waal en Buig singel en een Dijk- manshuizenstraat Een Texel- straat bestaat in Amsterdam reeds. De heer C C. Handgraaf maakt alles zelf. Hij en zijn even enthousiaste vrouw kwamen indertijd „op een schoen en een slof", zoals men dat noemt, naar Texel en bouwden in de uitgestrektheid van polder Eierland een bungalowkamp, dat nu tot een der mooiste van Texel wordt gerekend. Het echtpaar Handgraaf liet dus niets doen, maar stak zelf de handen uit de mouwen. Jarenlang v/erd gezwoegd. In het kale terrein onder de duinen bij de Slufter verrezen bungalows en een hoofdgebouw. Ook een ruim camping terrein werd niet vergeten. Grote aan trekkingskracht kreeg het complex door de aanwezigheid van inmiddels hoog opgeschoten beplantingsingels. Elke bungalow is daardoor een vrij huisje geworden met een eigen territorium. Maar de bomen hebben ook een ca mouflerend effekt, met het gevolg dat men even zoeken moet voor men het bungalowpark „Slufterduin" heeft ge vonden. Een beschrijving van het ge heel hebben wij al eens gegeven. Dat was enkele jaren geleden toen nog niet iedereen geloofde in het succes van het echtpaar Handgraaf. Die mensen knoeiden immers maar wat. daar zou niets van terecht komen. Wat er tenslotte van terecht kwam is de moei te van een bezoek waard. Deze week hebben we het rustig gelegen toeristen oord nog eens opgezocht. Alle huisjes waren bewoond, al sinds weken. Het loopt dus wel. Onze speciale belangstelling ging ech ter uit naar een stukje service dat de heer Handgraaf zijn gasten heeft aange boden: een zwembad, dat een dezer da gen in gebruik is genomen. Men is ge neigd te denken, dat een door een par ticulier aangelegd zwembad weinig meer kan zijn dan een pierebad, waar hoogstens enkele kinderen zich pootje- badend kunnen vermaken. Maar. de heer Handgraaf maakte ook dit zwem bad zelf en het resultaat van dit „knut selwerk" is bijna nog indrukwekkender dan het bungalowpark dat er on zichtbaar door het dichte geboomtae omheen is gelegen. En het meest ver heugend is dat de exploitant het bad niet alleen als service voor z'n gasten ziet. Zaterdagmiddag troffen we in het ruime bad een grote schare jongelui aan die zich uitstekend vermaakten. Het waren allemaal Texelaars, leerlingen van onze RHBS. Zwemclub De HBS-ers hebben een zwemclub opgericht. Het bestuur van de club, be staande uit de heren Ronald Hand graaf, Kees van Es, Maarten Laan en Kees van der Eijck, heeft zich o.a. ten doel gesteld de niet-zwemmers onder de leerlingen van de school binnen zo kort mogelijke tijd op te leiden voor het zwemdiploma A. In de heer G. van Beek vonden ze een enthousiast en be voegd ieraar, die indertijd nog zwemles heeft gegeven bij De Schans. Hij ont vangt voor de wekelijkse lessen een ver goeding uit de kas van de zwemclub. De 70 leden van de club betalen ieder per maand ƒ1,voor de maanden juni en juli ƒ1,50. De oprichting van de club werd al heel lang overwogen, maar het gebrek aan een goed zwembad hield het plan op. Het was dan ook bijzonder ge lukkig, dat de vader van de voorzitter van de club bereid was voor zijn gasten een bad te maken, dat tevens voor de HBS-ers kon worden opengesteld. Korte tijd geleden kwam het bad gereed en zaterdag waren de HBS-leerlingen de eerste gebruikers. Plastic bad De heer Handgraaf vertelde ons enige technische bijzonderheden. Het bad meet 25 x 10 meter en is dus geschikt voor wedstrijden Het is 1.70 meter diep. Een zestigtal personen kan zich in het bad vermaken, zonder elkaar tot last te zijn. De grondvorm van het bad is van hout. Er overheen is plastic gespannen, dat het geheel waterdicht maakt. Met mahoniehout zijn de boorden afgewerkt. De heer Van Beek geeft zijn lessen in een apart kleiner bad, dat speciaal is gemaakt voor hen, die de beginselen van de zwemsport onder de knie willen krijgen. Ook dit bad, dat later werd aangelegd, ligt binnen de groene, tegen wind beschuttende boomgordel. Het water in het bad wordt door een continu draaiende pomp uit een nor- tonput gehaald en voortdurend ver verst. Er is een filterinstallatie om het helder te houden. Het water, dat in het bad gepompt wordt, is betrekkelijk koud (10 graden Celcius), maar gebleken is dat het zeer spoedig de temperatuur van de omringende lucht aanneemt. Het badwater is daardoor meestal belang rijk warmer dan de zee. Zaterdag was het 22 graden, een ideale temperatuur. Het water is kristalhelder en licht ge chloreerd De omgeving van het bad is geplaveid met tegels. Er zijn trapjes aangebracht en er zijn zitbankjes. Om dat het zwembad in de eerste plaats is bestemd voor de gasten van „Slufter duin", die zich in hun bungalows kun nen omkleden, zijn nog geen kleedhok jes gebouwd. Wanneer echter leerlin gen van andere scholen in club- of klasseverband het bad voor instructie- doeleinden willen gebruiken, zal die voorziening er moeten komen. De heer Handgraaf is in principe wel bereid zijn bad een aantal uren per week te laten gebruiken door jonge Texelaars, die zwemmen willen leren. Wellicht zijn de scholen belangstellend. Een bezwaar is de vrij grote afstand, maar misschien kan er ten behoeve van de zwemlessen een regeling getroffen worden voor ver voer met auto's of bussen. Het doel is het zeker waard. Geen concurrentie Over dit opzienbarende initiatief van de heer Handgraaf spraken we gisteren met de heer J. M de Vries, onze ge meentelijke recreatdeconsulent, die een van de vechters is voor een groot Texels zwembad te Den Burg. Hij is van me ning dat het voorbeeld van „Slufter duin" navolging verdient. Eigenlijk zou ieder bungalowbedrijf of kampeerter rein een dergelijke service moeten kun nen bieden. Elders gebeurt dit reeds. In Oostenrijk b v. laten de meeste hotels zwembaden bouwen voor hun gasten. Dergelijke baden op Texel betekenen zeker geen bedreiging voor de zwem badplannen te Den Burg. Wat daar nodig is, is een overdekt instructie- bad van bv. 8 x 20 meter dat 's winters verwarmd kan worden en dus het hele jaar bruikbaar is. Van het oorspronke lijke grootse zwembadplan met een 50 meter-bad plus instructicbad en alle mogelijke andere voorzieningen heeft Leden van de zwemclub van de RHBS ziet men hier in het ruime bad van „Slufterduin". men moeten afzien. Daar zijn zulke enorme kosten mee gemoeid, dat men er niet op mag rekenen, dat dit binnen aanvaardbare tijd zal kunnen worden gerealiseerd. Daarom houdt men het voorlopig op het overdekte instructie- bad aan, dat door de scholen zal kun nen worden gebruikt. Verheugend is het dat de plannen voor dit bad in ver gevorderd stadium zijn. Binnenkort hopen wij het ontwerp in ons blad te kunnen afbeelden. De instructiemoge lijkheid die het bad van „Slufterduin" biedt, kan worden toegejuicht. Op be perkte schaal wordt nu iets gedaan aan het tragische feit, dat slechts enkele honderden Texelaars de zwemkunst voldoende machtig zijn. „YVOODY" BEZOEKT SCHOLEN In het kader van het feest „Texel 550 jaar stad" komt de clown en poppekast- speler „Woody" op de Texelse kleuter en lagere scholen om er zijn kunsten te vertonen. Eerst onlangs werd zekerheid verkregen over de komst van „Woody", zedat dit onderdeel van het feest niet in de programmaboekjes is vermeld. Op de volgende tijden en data treedt Woody op: O.l. school te Oudeschild: maandagmid dag 2 uur; o.l. school De Cocksdorp; dinsdagochtend 9.30 uur; o.l. school Oosterend dinsdagmiddag 2 uur, Chr. kleuterschool Den Burg: woensdagoch tend 9.30 uur; Nutskleuterschool Den Burg: woensdagmiddag 2 uur; o.l school De Koog: donderdagochtend 9.30 uur; o.l. school Den Hoorn: donderdagmiddag 2 uur; R.K. kleuterschool Den Burg: vrijdagochtend 9.30 uur. DE KOOG Op het terrein, gelegen tussen de Hervormde kerk en de pasto rie te De Koog staat sinds enige tijd een houten gebouw. Alle kerkcraden van de verschillende protestantse ker ken op het eiland hebben de gelden bijeengebracht, die voor de stichting hiervan noodzakelijk waren. Woensdag werd „De Schuilhut", die hierin is ge vestigd, voor het publiek opengesteld. De ruimte is heel wat geriefelijker dan de linnen tent, waar in „De Schuil hut" vorig jaar gevestigd was. De boe ken van de uitleenbibliotheek beslaan een hele wand. Ongetwijfeld zal hier voor grote belangstelling bestaan. Niet alleen romans, maar ook studiewerken op allerlei gebied kunnen hier te leen worden gekregen, zowel in de Neder landse als in de Duitse taal. In het zaaltje is ook gelegenheid om in alle rust te lezen, brieven te schrijven enz. Bovendien kunnen er aan tafels spel letjes worden gedaan. Assistenten zijn jongelui, die hiervoor een deel van hun vakantie geven. Instuif Iedere morgen is er instuif voor jonge kinderen. Een prachtige gelegenheid is hier dunkt ons aanwezig voor ouders, die bv. een excursie op het eiland willen maken, waaraan jonge kinderen moei lijk kunnen deelnemen. Voor de rijpere jeugd staan er 's avonds allerlei activi teiten op het programma, zoals films, dia-vertoningen en diverse andere at tracties. Jeugddiensten Iedere zondagmorgen is er om half elf kinderkerk voor kinderen vanaf 4 jaar. De jeugddienst, die zondagsavonds NOG STEEDS PERCELEN ZONDER WATERLEIDING Sinds lang profiteren we op Texel van de waterleiding. Het opendraaien van de kraan is voor b ij n a alle Texe laars de gewoonste zaak van de wereld. Bijna, want er zijn nog enkele percelen, die niet op het net zijn aangesloten. Er wordt op gewezen, dat iedereen aan sluit p 1 i c h t i g is en bij in gebreke blijven dus strafbaar. Tegen enkele personen, die het nog steeds niet nodig vonden de aansluiting te laten verzorgen, is proces verbaal opgemaakt. In enkele speciale gevallen is men van de aansluitplicht uitgezon derd, afhankelijk van de afstand tussen het betrokken perceel en hoofdleiding. wordt gehouden, wordt bij toerbeurt vervuld door Hervormde, Gereformeer de en Doopsgezinde predikanten. Kerketochtcn Ook dit jaar zullen weer autotochten worden georganiseerd, waarbij de in teressantste kerken van het eiland zul len worden bezichtigd. Daar gebleken is, dat het niet goed mogelijk is, tijdens één tocht werkelijk kennis te nemen van alle boeiende wetenswaardigheden, zullen de tochten worden gesplitst in een noordelijke en een zuidelijke. Zonder twijfel wordt met al deze acti viteiten, die niet alleen voor de gasten, maar ook voor de Texelaars zijn be doeld, in een behoefte voorzien. Stellig zal, met de bekendheid, ook het succes toenemen! MEER DAN TWINTIG BEKEURINGEN WEGENS NIET INVULLEN VAN G ASTENSTATISTIEK DE KOOG Nog steeds schijnen niet alle exploitanten van logiesverstrekken- de bedrijven te weten, dat het invullen van de gemeentelijke gastenstatistiek VERPLICHT is. Op onaangename wijze is men deze dagen te De Koog nog eens aan deze plicht herinnerd. Alleen in de badplaats werd tegen 22 exploitanten, die in gebreke waren gebleven proces verbaal opgemaakt. De opgelegde boetes varieerden van ƒ60,tot ƒ100,per geval. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de gegevens die door het invullen van de formulieren ter beschikking ko men alléén maar ten behoeve van de statistiek worden gebruikt en eventueel ook de politie of recherche, die op de hoogte wil zijn van de verblijfplaats van de gasten op Texel. Officieel is vastgesteld, dat de gegevens nooit ter beschikking mogen komen van de be lastingdienst of een andere instelling. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 juni tot en met 1 juli 1964 Geboren: Robert Jan, zv Hendrik Veenema en Hendrina Voigt; Gerrit Zijtze, zv. Jarich van der Veen en Neel- tje Postma; Saskia, dv. Jacob van der Vis en Willy Roth. Ondertrouwd: Pieter Johannes Zoete lief en Maria Johanna Bakker. Overleden: Simon de Porto, oud 78 jaar. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -j- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. TER OVERDENKING „En dan gaan we zus en dan doen we zoWie maakt er geen plannen? Wie heeft ze niet gemaakt voor de va kantie, die nu bijna gaat beginnen, of voor velen hier al begonnen is? Ieder maakt ze, voor zichzelf, samen met een ander, voor anderen, met anderen sa men. Plannen worden gemaakt omdat een mens altijd leeft met de gedachte aan een morgen, later. Hij hoopt daarop, rekent daarop en vindt het min of meer vanzelfsprekend, dat er altijd nog tijd is. Plannen maken getuigt ook van le ven, van iets voor ogen hebben, van willen, actief zijn Het is noodzakelijk om richting te geven aan het eigen leven, om mee richting te geven aan het leven van anderen, in verschilende levensverbanden Het wordt van ons gevraagd, omdat er in de ruimte en in de tijd, die wij toegewezen krijgen, ge werkt moet worden aan het bewerken en bewaren van de hele bewoonde we reld Toch kunnen onze plannen ook vaag zijn, kortzichtig zijn, mislukken, er is zoveel waar we rekening mee moeten houden. Plannen maken is moeilijk werk! Maar we maken ze telkens weer en telkens met geloof in eigen goede bedoelingen ermee. God heeft ook een plan. Hij sloot een verbond met een mens, met een volk, met de mensheid. Aan de verwezenlijking van dat plan werkt hij dag aan dag. Het is het plan, dat alle mensen in Zijn verbond zullen treden. Hem zullen kennen en dat zij samen zullen leven uit Zijn Liefde. Dit plan waaraan God met Zijn tijd werkt, omvat al onze plannen of ze nu voor een dag of voor tien jaren worden ge maakt „Welaan dan, gij, die zegt: Vandaag of morgen gaan wij op reis, naar die en die stad, wij zullen er een jaar door brengen, zaken doen, en winst maken, gij, die niet eens weet, hoe morgen Uw leven zal zijn!" Dat zegt Jacobus en hij geeft de raad om in plaats van zo plan nen te maken, te zeggen „Indien de Heer wil zullen wij leven en dit of dat doen". Zet Jacobus hier nu geen domper op het enthousiasme van die eerste Chris tenen, die in moeilijke tijden toekomst plannen zaten te maken? Hij wil ze waarschuwen tegen overschatting van eigen kracht en roemen op zichzelf. Wij zullen zeker plannen maken, maar laten we hier ons wel gezeggen, dat wij dat dan alleen maar kunnen doen vanuit het weten, dat ze in Gods plan opgeno men kunnen worden of niet. Dat bete kent, dat we alleen vanuit onze ont- moeting-steeds-weer met God onze plannen kunnen maken. Ze krijgen dan ook pas zin als die goede bedoelingen getoetst zijn aan de wil van God. Dat betekent dat we ons wel bewust moeten zijn van Gods plan met ons. Gods plan is er. Hij werkt daaraan, wij maken plannen en hopen dat we ze kunnen uitvoeren. Willen wij vandaag leven, werken, vakantie houden, mens zijn naar de zin die God daaraan geeft, laten onze plannen voor morgen dan een ant woord zijn op de Liefde die God van daag gaf. Z. Op de hoek Pontweg-Duinweg sloeg dinsdagavond om tien over acht een personenauto met zes Utrechtse studen ten en een Duits meisje over de kop. De studenten, die deel uit maken van een werkkamp dat jaarlijks enige weken op Texel doorbrengt, kwamen uit de rich ting Den Burg en wilden het meisje naar het kampeerterrein „Dennenrust" brengen. De chauffeur, tevens bezitter van de tamelijk nieuwe auto, de 20-jarige C. K. van Breugel uit Doorn, wist echter de weg met en volgde de aanwijzingen op van een der andere studenten achter in de wagen. Te laat herinnerde deze zich dat men bij de Duinweg linksaf moest slaan. Krachtig remmende zette de student met te grote snelheid de bocht in. Doordat de remmen van de voor wielen waarschijnlijk iets krachtiger waren dan die der achterwielen, sloeg de wagen zijdelings tweemaal over de kop en kwam weer op zijn wielen te recht. Eén der inzittenden, de 22-jarige F. Hogenhuizen uit Meppel, brak ten gevolge van deze buiteling een sleutel been en hij liep diverse schaafwonden en waarschijnlijk ook een hersenschud ding op. Dokter Coutinho, die eerste hulp verleende, liet hem met een extra boot naar het ziekenhuis „Parkzicht" in Den Helder brengen. De andere inzit tenden bleken geen letsel van beteke nis te hebben opgelopen. Zij wisten zich door de kapotte ramen van de totaal vernielde auto. een „Renault Ondine", te werken. Het wrak werd later weg gesleept door de fa. J. Kaczor. De be zitter van de auto was all risk verze kerd. Tegenover de politie verklaarden de studenten, dat de wagen niet harder dan ca. 60 km per uur had gereden. Proces verbaal is intussen opgemaakt.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1