Jongens op t dievenpad Marsdiep vaart 17 juli Per 1 september imbecielenafdeling aan de Beatrixschool Misdaad en straf in Texel verleden (XI) Mejuffrouw Mathijssen benoemd tot leerkracht Dertig baby's per uur in Nederland Rijkswaterstaat en 1 eso delen mee Per 1 september van dit jaar zal aan de Beatrixschool te Den Burg een afde ling voor imbeciele kinderen worden toegevoegd. De huisvesting van deze klas in oen noodgebouw ondervond moeilijkheden, zodat men moest uitzien naar een andere tijdelijke oplossing. Men heeft nu het R.K. Kerkbestuur be reid gevonden de oude R.K. Kleuter school aan de Molenstraat (Sint Jans huis) voor dit doel ter beschikking te stellen, gedurende één jaar. Aangeno men mag worden, dat het zal lukken voor 1 september 1965 een nieuw tijde lijk schoolgebouw voor de groep gereed te hebben. Burgemeester C. de Koning deelde het bovenstaande mee aan het begin van de raadsvergadering, die woensdagmiddag werd gehouden. In dezelfde vergadering kozen de raadsle den met algemene stemmen mej. A. H. D. Mathijssen te Den Burg als leer kracht ten behoeve van de afdeling, con form de voordracht van B. en VV'. Mej. Mathijssen is thans nog leidster aan de kleuterschool te De Koog. Voordien was zij werkzaam in de kleuterschool te Den Burg De functie die zij nu gaat aan vaarden is haar met vreemd, want zij heeft twee jaar lang een imbecielenklas te IJmuiden geleid. De raadsleden toon den zich bijzonder verheugd met de be noeming van mej Mathijssen. Een belangrijke mededeling van de voorzitter was ook het definitieve be sluit van Provinciale Staten om voor de bouw van het Cultureel Centrum te Den Burg aan de Stichting Cultureel Werk een subsidie toe te kennen van ƒ100.000,Voorts deelde de voorzitter mee, dat een wijziging is gekomen in de plannen tot oprichting van een Vor mingsinstituut voor meisjes Oorspron kelijk zou het instituut onder de hoede van de Stichting voor Mater Amabilis- scholen gaan functioneren, maar deze (katholieke) stichting bleek van mening te zijn, dat dit toch moeilijkheden zou geven. Na gezamenlijk overleg werd be sloten daarom het Nationaal Centrum voor de vorming van Bedrijfsjeugd te Amersfoort de rol van Mater Amabilis te laten overnemen. Een en ander is in volledige harmonie geregeld en bete kent in feite slechts een wijziging van de Statuten. Naar aanleiding van vragen in vorige vergaderingen deelde de burgemeester mee, dat binnenkort zal worden begon nen met het doodspuiten van onkruid op de fietspaden. Tegen de stank van de vloeiweide te De Koog is op dit ogen blik weinig te doen De bouw van een rioolzuiveringsinstallatie zal de enige oplossing zijn, zodat men nog even ge duld moet hebben. Vakantiesluiting De Texelse bakkersbond had verzocht in de bestaande regeling voor een ver plichte vakantiesluiting voor bakkerij- bedrijven enikele wijzigingen aan te brengen. Verzocht werd net aantal ver plichte vakantiedagen uit te breiden van 6 tot 12, de beperking dat deze vakantie in de periode van mei t/m september moet worden gehouden te laten vervallen en naast De Cocksdorp ook Den Hoorn van deze regeling uit te sluiten aangezien ook in Den Hoorn slechts één bakker is gevestigd. De Kamer van Koophandel had geadvi seerd niet over te gaan tot verlenging van de vakantie, maar wel de genoemde tijdsruimte te laten vervallen en Den Hoorn van de regeling uit te sluiten Vijf bakkers, w.o. de heer J. C Timmer, hadden dit in een bezwaarschrift tegen het verzoek van de Bakkersbond even eens bepleit. Ook de meeste raadsleden wilden zich na enige discussie met deze wijziging in de verordening verenigen De PvdA-fractie vroeg zich echter af of er wel overleg was geweest met de vakorganisaties. De voorzitter vond het met het oog op de komende vakantie periode echter gewenst de voorgestelde regeling te aanvaarden, maar wilde er in september op terugkomen. Voorts werd besloten tot het bouwen van 16 woningwetwoningen aan de ge- projekteerde Bcrnhardlaan (nabij de Hallerwcg) te Den Burg. Later zullen deze woningen aan de woningbouw vereniging „Texel" worden overgedra gen. Een voorschot hiertoe werd ver leend. Ook werd een voorschot ver leend en grond overgedragen aan de zelfde vereniging voor de bouw van 12 woningwetwoningen te Den Burg achter de Witte Kruislaan en 6 woningwetwo ningen nabij 't Homtjc. De heer J. Daalder wees op het feit, dat de woningbouwvereniging nog steeds een lagere grondprijs betaalt dan anderen. De voorzitter gaf dit toe, maar stelde vast, dat men moeilijk anders kon handelen Als een hogere prijs zou worden gevraagd, zouden de woningen eenvoudig niet verkregen kunnen wor den. Raad gepasseerd? Van de heer H. Troost te Den Hoorn werd een stukje grond aangekocht ge legen op de hoek Herenstraat-Naalrand. De grond is nodig voor de verruiming van de hoek. De heer J. K. P Zwan uitte zijn ontstemming over het feit. dat de raadsleden weer eens voor een vol dongen feit worden geplaatst. Al sinds veertien dagen zijn de plannen op het stukje gerealiseerd en nu mag men de aankoop achteraf goedkeuren. Hij wees er op dat het de tweede keer in betrek kelijk korte tijd was. dat zoiets gebeur de. Indertijd werd ook tot verkoop van de Koningshoeve te Oosterend overge gaan op het moment dat de adspirant- koper de restauratie al bijna had vol tooid. De voorzitter vond dit toch wel een heel ander geval dan de Konings hoeve. Ook als men het betreffende stuk straat nooit in eigendom zou krijgen, zou de gemeente de straat ter plaatse hebben aangelegd ter verbetering van de verkeerssituatie. De heer Zwan bleef echter van mening, dat de raad in deze zaak was gepasseerd. „Men had de raadsleden eventueel kunnen opbellen", zo meende hij. Aan de heer O. J Agter te Den Burg werd een perceeltje grond verkocht, ge legen aan het Schilderend te Den Burg. Ook de verkoop van een stukje grond aan de Plevierstraat te De Koog aan de heer A. C Plaatsman werd goedge keurd. De heer Zwan vroeg of het waar was dat Plaatsman met wethouder Roe per had gesproken over de grondprijs en of de wethouder bij die gelegenheid had toegegeven dat de gevraagde pnjs rijkelijk hoog was en dat Plaatsman maar een bezwaarschrift moest indie nen. De heer Zwan had dit van de heer Plaatsman gehoord. Wethouder Roeper ontkende echter nadrukkelijk, dat hij zoiets zou hebben gezegd. De verkoop van het pand Burger- houtstraat 4 te Den Burg aan de heer T. van den Heenk werd goedgekeurd, evenals de verstrekking van een aan vullend crediet aan de betrokkene voor aankoop en verbouw van de door hem bewoonde woning Voorts werden en kele begrotingswijzigingen goedgekeurd. In het bestuur van de Stichting Nijver heidsonderwijs werd in de vacature mevr. F de Wijn-Jonker, mevrouw S M. de Lugt-Parlevliet met 9 van de der tien stemmen gekozen. Een aanvullende hypothecaire geldlening werd tenslotte aan de heer P. Oosterhaven verleend. Rondvraag De heer Zwan vond dat de verorde ning. waarin wordt bepaald dat een zomerwoning achter een bestaand huis geen grotere oppervlakte mag hebben dan 30 m2, eens gewijzigd moet worden. Nu worden er huizen gebouwd, waarbij men de inhoud tracht te vergroten door het in de hoogte te zoeken. Er ontstaan zo wangedrochten en men tracht op allerlei manieren de ruimte te vergroten b.v. door het bouwen van een „garage". De voorzitter vond dat de huidige zomerwoningverordening al ver genoeg gaat. Ongetwijfeld zou men misbruik maken van een grote oppervlakte. Dit zou tot dubbelverhuren leiden. De prak tijk toont dit nu al aan. De heer S. Keijser zei, dat hij niet erg gelukkig was met de heffingen, die bij het storten van vuil op de vuilnisbelt moeten worden betaald. Gemiddeld worden er in ons land per uur dertig kinderen geboren. Dit is één van de oorzaken, dat Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Een andere oorzaak is, dat hier het zuigelin- ger.sterfte-cijfer zo laag is. De jonge moeder en het pasgeboren kind vragen niet alleen veel zorg en aandacht, in ons land krijgen zij ook die zorg en aan dacht. Nederland neemt op dit gebied een uitzonderlijke plaats in. In de meeste westerse landen wordt de zorg aan moe der en kind gegeven in kraamklinieken of de kraamafdelingen van ziekenhui zen. Maar hier ligt dat anders, de be valling van het merendeel (73 procent) van de Nederlandse vrouwen gebeurt thuis. De medische hulp wordt dan ge geven door de arts of verloskundige (vroedvrouw), de verzorgende hulp door verpleegster of kraamverzorgster. Juist laatstgenoemde, de kraamver zorgster de moderne uitgave van de uit vroeger jaren alom bekende baker blijkt een uiterst gewaardeerde hulp te zijn voor de in het kraambed liggen de moeder, haar baby en met te ver geten de overige gezinsleden. Dat behoeft niet te verwonderen want die kraamverzorgster krijgt alvorens zij haar taak in een gezin begint een ge degen opleiding van ongeveer 15 maan den. Tijdens de drie maanden durende vooropleiding in internaatsverband, die de leerling-kraamverzorgsters krijgen, wordt naast andere hoofdzaken, aan de omgang met-de gezinnen en ge zinsleden veel aandacht besteed. Een andere boeiende kant van het be roep van kraamverzorgster is, dat zij steeds werkt met „levend materiaal". Het werk kan daardoor nooit tot een Lange tijd geleden had de heer J. Daalder gevraagd naar de mogelijkheid om een gedeeltelijk trottoir langs de Vliestraat te leggen. Hij had hierop nog steeds geen antwoord gekregen. De voorzitter beloofde, dat er in de völ- gende vergadering antwoord zou wor den gegeven. De heer Daalder stelde verder voor dat de raadsleden voor de buitengewone raadsvergadering die op 4 juni bij de opening van de stadsfees ten werd gehouden, geen presentiegeld zullen ontvangen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten dit presentie geld in het Anjerfonds te storten. De heer Westerlaken drong nog eens aan op de hoognodige verbinding Wa- termolenweg-'t Homtje. De toestand daar noemde hij onhoudbaar. De heer P. Smit toonde zich dankbaar voor de verbetering die bij de Coöp. Zuivelfabriek is aangebracht. De berm is daar nu verhard. De heer F. L. de Grave pleitte voor een parkeerverbod in de Waalderstraat te Den Burg. De straat is nu veelal af gesloten door de auto's (In dit verband noemde de heer De Grave de Stenen plaats het „IJsbeerplein". hetgeen grote hilariteit veroorzaakte). De heer J J. Westdorp, die in de vorige vergadering wees op de slechte toestand van de Eierlandse dijk wees er op dat hij dit niet had bedoeld als een verwijt aan het polderbestuur. Het pol derbestuur heeft zelfs al het mogelijke gedaan om de dijk op de juiste wijze te onderhouden. WACHTVERBOD IN DORPSSTRAAT TE DE KOOG DE KOOG Met ingang van maan dag a.s. geldt in de Dorpsstraat te De Koog een wacht verbod voor het ge deelte tussen de Brink en de Badweg en voor de Kaapstraat. Deze maatregel werd door de gemeente Texel nodig geacht in verband met de vrijheid van het verkeer, die daar ernstig werd be lemmerd. De wens om in de Dorpsstraat een wachtverbod te hebben voor motor voertuigen leefde ook onder de mid denstand van De Koog, die grote last ondervond van de vrijwel onafge broken rijen geparkeerde auto's. Overi gens staat tot dertig dagen vanaf van daag de mogelijkheid voor belangheb benden open om tegen deze maatregel beroep aan te tekenen. Dit beroep moet worden gericht aan de Koningin en worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin INGEKOMEN PERSONEN Herman J. Boekei, van Hilversum, Huygensstr. 28 naar Den Burg, Wilhel- minalaan 58; Adrianus G. van den Berg en gezin van 's-Hertogenbosch, Jacob v. Maerlantstraat 155 naar Den Burg, Groeneplaats 12; Marie Zwan, van Am sterdam. Amstelkade 112 III naar De Koog, Ruijslaan 33; Martinus J te Win kel, van Meppel, Dr E. J. Roelofsema- laan 4 naar Den Burg. Wilhelminal. 12. sleur verworden. Het wonder van een geboorte wordt steeds opnieuw beleefd. Meisjes en jonge vrouwen, die voor dit wonder een open oog hebben, zullen dan ook zeker in de kraamverzorging op hun plaats zijn. Na de vooropleiding volgt een jaar praktijk in de kraam- gezinnen. Daarna wordt een Staats examen afgelegd. De gediplomeerde kraamverzorgster blijft in dienstver band werken bij het kraamcentrum. Bij dat centrum kunnen de aanstaande moeders zich vervoegen om een af spraak te maken voor kraamhulp. Dertig baby's per uur! Momenteel worden negen van die dertig baby's vensorgd door een gediplomeerd kraam verzorgster, maar van die dertig worden er zelfs nog in Nederland zes baby's nog steeds door niet-deskundige handen verzorgd! Er is dus dringend behoefte aan meis jes, die het beroep van kraamverzorg ster willen leren. Inlichtingen omtrent plaats en aanvang van de opleidingen kunnen overal worden ingewonnen bij de plaatselijke kruisverenigingen. HULDEBLIJK VOOR LEIDSTER DE KOOG Te De Koog werd woensdagavond mej. Annie Ran, smds ruim acht jaar leidster van de gidsen- groep „Margaretha Sinclair", m de bloemetjes gezet. Na een avondmis, die werd opgedragen in de nieuwe bijkerk ter gelegenheid van de „dag van de dienstbaarheid" werd zij toegesproken door kapelaan Stam, die de voortreffe lijke kwaliteiten van de leidster bena drukte. Zij heeft de Margaretha Sin- clairgroep grote diensten bewezen, vooral door de verbinding te vormen tussen kabouters, gidsen en leiding. Een kostbare tegel werd haar als blijk van waardering aangeboden door de voor zitster van het groepscomité oud-giiido Door Witte. Tijdens de avondmis zorg de de drumband voor een bijzondere muzikale begeleiding. Inbraken en diefstallen kwamen vroeger op Texel maar al te vaak voor. Meestal bleef de schade beperkt tot wat levensmiddelen, kledinqstukken, eenvoudiqe gebruiksvoorwerpen en kleine qeldsbedraqen. De inbrekers, die op de eerste kerst- daq van 1806 hun slag sloegen bij Vrouwtje Teunis List, de 49-jarige we duwe van Gerrit Cornelisz Hoeper, slachtster en vleeshouwster in de We verstraat te Den Burg, zagen kans het voor die daqen aanzienlijke bedrag van f110,buit te maken. Toen Vrouwtje List die dag om half drie thuis kwam van De Waal, waar zij met haar dochter Grietje de kerkdienst van de doopsgezinden had bijgewoond, trof ze een lessenaartje waarin ze haar geld bewaarde, opengebroken en leeg geplunderd aan. Onmiddellijk na de aangifte van de diefstal stelde schout Martinus Langeveld met de schepenen van Den Burg Jan Ran en Jan Luijtsz en een diender ter plaatse een onder zoek is Voor de oplossing van het mis drijf stonden de schout maar weinig aanknopingspunten ter beschikking. Er waren geen sporen van braak; vleesres- ten aan het lessenaartje deden vermoe den, dat dit met een slagerswerktuig was geforceerd. Er rees enige verden king tegen de inwonende boereknecht, de 17-jarige Jacob Willemsz Schaatsen- berg, omdat Vrouwtje List meende, dat zijn pijp mtussen van het rek was ver dwenen, maar de knecht hield vol, dat hij de hele dag niet in de buurt van het huis was geweest. Dit bleek in strijd met de waarheid. Een paar dagen later kwam Jantje Hendriks Boon, de vrouw van Cornelis Cornelisz Roeper, Westergeest, vertel len dat zij op de eerste kerstdag toen zij omstreeks twaalf uur door de We verstraat kwam. Jacob Schaatsenberg met zijn pijp in de mond bij het hek bezijden het huis had zien staan; het kon ook wel zijn broer Pieter zijn ge weest, want ze kon die twee jongens nooit uit elkaar houden. De beide broers werden gehaald en met de nieuwe ge tuige geconfronteerd. In 'n verward ver haal, waaruit bleek dat ook Maarten Zijm en zijn vrouw Guurtje Smit (Wes- lergeest) hem hadden gezien, gaf Jacob toe dat hij bij het hek had gestaan. Maarten Zijm en zijn vrouw bevestigden dit en de schout besloot de verdachte toch maar vast te houden voor een nader verhoor. Het bleek dat Jacob Schaatsenberg de bewuste dag nogal veel opgetrokken was met zijn 13-jarige vriendje Hendrik Cornelisz Gieles uit de Warmoesstraat en daarom werd ook deze bij de schout geroepen. Eerst vertelde Hendrik, dat gegaan en later alleen maar even op de Stenenplaats was geweest, maar toen hij direct na de kerk naar huis was Langeveld nader aandrong, kwam hij met een heel ander fantastisch verhaal. Na met Jacob via de Stenenplaats de Weverstraat te zijn ingelopen, was hij bij het huis van Vrouwtje List door het glop van Hendrik van Heerwaarden even het land opgegaan om zijn gevoeg (behoefte) te doen, terwijl zijn vriend bij het hek bleef wachten. Plotseling zag hij twee soldaten met grijze jassen uit de tuin van Vrouwtje List komen, van wie één een doek met iets onder zijn jas verstopte. Hij riep Jacob er bij en samen zagen zij de soldaten over het land hard weglopen in de richting van de Schans. In het Klaphuis In zijn pogmgen de verdenkmg op an deren te werpen had Hendrik Gieles zich lelijk vastgepraat. De schout liet zich door zulke doorzichtige verzinselen met om de tuin leiden, integendeel, hij vond de verklaring „in zichzelve zo tegenstrijdig en geheel contrarierende die van Jacob Wz Schaatsenberg" dat tegen hem ,.een fehemente suspicie, dat hij deelgenoot aan de diefstal was" ont stond. Het was met al die verhoren al ver na middernacht geworden en daar om besloot men de beide verdachten afzonderlijk in het zogenaamde klap huis op te bergen zij zouden anders wel eens een gezamenlijke uitvlucht kunnen verzinnen en de zaak de vol gende dag voort te zetten. In het donke re klaphuis sprak de bewaker Lamber- tus Feijs, zelf vader van een stuk of ze ven kinderen, Hendrik vaderlijk ver manend toe en „bracht hem op ernstige en serieuze wijze zijn verpligting onder t oog om de waarheid hulde te doen en den rechter niet te misleiden". De jon gen kwam daarvan zo onder de indruk, dat hij het hele misdrijf opbieéhtte. De volgende morgen werd de bekentenis voor schout en schepenen herhaald, waarop het hele gezelschap naar huize Gieles in de Warmoesstraat toog op zoek naar het gestolen geld. Even scheen Hendrik zich nog te bedenken. Hij klom op zolder op enig aldaar op de hane- balken liggend stro, maar daar was de buit niet te vinden. Toen pas leidde hij de heren naar de tuin, waar de schat onder een steen tegen het hek verbor gen was. Voor Jacob Schaatsenberg zat er nu niets anders op dan ook maar te beken nen Ter zitting, op 22 januari 1807 werd de toedracht van het misdrijf nog eens uitvoerig uit de doeken gedaan. Toen Jacob zijn werkgeefster eens met het geld in het lessenaartje bezig zag, beslopen hem de eerste slechte ge dachten. Het is verre van mij, de eer waarde heer pastoor de betichten van misdadige invloeden, maar een feit is dat onmiddellijk na het uitgaan van de laatste dienst van de Roomse kerk de vage plannen vaste vorm aannamen. Aan zijn vriend Hendrik Gieles, met wie hij tot de herberg De Zwaan opliep zei Jacob „een avontuurtje te weeten", zonder zich over de aard daarvan uit te laten. Zoals de meeste dertienjarigen voelde Hendrik wel voor avonturen, die hij later zou moeten bezuren. Beide jongens gingen eerst naar hun ouders in de Warmoesstraat. Even later kwam Jacob Hendrik afhalen. Zij gingen naar de Weverstraat, kwamen via het glop van Van Heerwaarden' achter de tuin, klommen over het hek en verschaften zich in het steegje via een venstertje in de zijmuur, dat wel gesloten maar niet vergrendeld was, toegang tot het huis van Vrouwtje List. Eerst keek Jacob buiten nog even of de kust veilig was, bij die gelegenheid was hij blijkbaar ge zien door Jantje Boon en Maarten Zijm De brave Hendrik was inmiddels wat angstig geworden voor het ongeoorloof de avontuur en de mogelijke conse quenties en weigerde actieve medewer king, zodat Jacob alleen met een hak mes de kas moest openbreken en leeg halen. Met het geld in een doek ge knoopt verlieten zij het huis langs de zelfde weg, gingen langs de tuin van Jan Poulusz Kikkert en bereikten in een wijde boog via het land van Jacob Dirksz Keijser en het huurland van Reijer Dijt de woning van Gieles. waai de buit werd verstopt met de bedoe ling deze later te verdelen. Zware straf De schout nam Jacob Schaatsenberg „zijn vooroverlijden en zeer misdadigen diefstal ten huize van zijne vrouw, Vrouwtje List (wiens brood hij at)" ten zeerste kwalijk en eiste tegen beide verdachten geseling en brandmerking. De schepenen vonden dat nog niet vol doende. Zij bepaalden dat de jongens, na naakt ontkleed te zijn en alzo door den scherprechter aan de paa! gebonden met roeden moesten worden gegeseld Voor Jacob kwam daar nog brandmer ken en twee jaar tuchthuis bij, voor Hendrik één jaar tuchthuis. Vooral voor de jonge Gieles, die in het hele misdrijf zo'n ondergeschikte rol had gespeeld, was dit wel een zeer zware straf. Omdat Holland sedert 1806 een ko ninkrijk was onder Napoleons broer Lodewijk, werd er recht gesproken uit naam des konings. De veroordeelden en hun vaders, geadviseerd door procureur Abraham Kikkert, beschouwden dit niet als een fraaie leuze en dienden een gratieverzoek in bij koning Lodewijk Napoleon. Aan het hof waren blijkbaar meer verlichte denkbeelden doorge drongen, want de barbaarse lijfstraffen werden kwijtgescholden. De jongens konden hun kleren dus aanhouden. Hendrik Gieles kreeg zelfs volledige gratie. Voordat het zover was had hij trouwens bijna een jaar gevangen ge zeten. De gratiebesluiten waren onder tekend door 's konings rechterhand, baron W. F. Röell, die later onder ko ning Willem I nog minister van Binnen landse Zaken is geweest. Jacob Schaat senberg. die in november 1807 naar het tuchthuis in Haarlem was overgebracht, werd daar wegens goed gedrag ruim een jaar later vrijgelaten. J. S. M. D. DR. STAM SPRAK OVER KONGO Op boeiende wijze heeft de medische entomoloog, dr. A. B. Stam, raadgever van de provinciale minister van gezond heid van de republiek Kongo, woens dagavond in de RHBS te Den Burg voor leerlingen, leraren, genodigden en be langstellenden een boeiende lezing ge houden. Op een heel andere manier dan ons de voormalige Belgische kolonie in de dagbladen wordt gepresenteerd (ook nu is Kongo weer in het nieuws) heeft Dr. Stam een beeld gegeven van land en volk. Dat dr. Stam in staat was deze voordracht op Texel te houden, is te danken aan de connecties die hij heeft met een dei HBS-leraren, de heer W. A. K H. Boere en het feit, dat hij zich voor een congres in Europa bevond Zijn betoog ondersteunde hij met een reeks door hemzelf vervaardigde dia's. Na afloop mocht dr. Stam tal van waar derende woorden aanhoren. O. a van de directeur van de RHBS Texel, de heer C. v.d. Eijck en namens de leerlingen organisatie van Kees van Es. Laatst genoemde sprak de hoop uit, dat dr. Stam een volgende keer nogmaals in de gelegenheid zal zijn een dergelijke voor dracht te houden. Namens het bestuur van de leerlingenorganisatie reikte hij de spreker een herinnering over: een fotoboek van Texel. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag, 7 en donderdag 9 juli a.s. zal worden geschoten vanaf Breezand- dijk, tussen 09.00 en 17.00 uur, met een tank, richting 200-230° Den Oevre. 53°1'30" Noorderbreedte 5°12'00" Oosterlengte. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 5 juli 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjcs Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp De Cocksdorp 11.00 uur ds. Oskamp De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur Eerw heer Veldhuis De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Oudeschild 19 30 uur ds. Beerthuis, H. Avondmaal GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10 uur ds Van Leeuwen Heilig Avondmaal 19.30 uur ds. Van Leeuwen Heilig Avondmaal en dankzegging GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 cn 15.30 uur ds. C. Stam van Groningen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Koopmans Oosterend 10.45 uur ds. Koopmans De Koog 19.30 uur mej. G. van Zetten Rijkswaterstaat heeft het bestuur van de N.V. TESO laten weten, dat de fuikhaven te Den Helder op vrijdag 17 juli zover gereed zal zijn, dat de nieuwe veerboot „Marsdiep" er kan af- en aanmeren. Omdat de fuikhaven van 't Horntje nu reeds bruikbaar is, betekent dit dat op 17 juli eindelijk de langverbeide veerdienst met gebruik van koplading een feit zal zijn. Op het ogenblik wordt in de haven van Den Helder nog baggerwerk verricht. Er wordt dag en nacht gewerkt. Op 17 juli zal de haven bruikbaar zijn, maar nog niet geheel zijn voltooid. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat na het verwerken van de grootste drukte rond de bouwwakweken de veerdienst weer enige tijd op de oude manier wordt onderhouden. Opgemerkt zij dat de fuik op de genoemde datum in gebruik kan worden genomen als zich geen technische storingen van betekenis voordoen.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2