Cjroen 2rwarLrJexelsin het harL, 76 jaar geleden werd in Oudeschild naar aardolie gezocht Dorpsfeest te De Waal met gewijzigd programma Voorlopig geen 2e boortoren naar Texel Boortoren bij Witte Engel binnen kort naar De Cocksdorp VRIJDAG 10 JULI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7876 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 20S8 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. „Eer springt er een aap uit mijn schoenenbak zoo groot als een locomotief, dan petro leum uit den Texelschen bo dem I" Sinds enkele jaren wordt op Texel naar olie ge-zocht. Diverse maatschap pijen hebben de bodem seismisch onder zocht en de resultaten van de eerste proefboring kunnen binnenkort tege moet worden gezien. Nog meer boor torens zullen er komen. Het ziet er niet naar uit dat de olie-rush binnenkort ten einde loopt. Merkwaardigerwijze is men op Texel niet bijzonder optimis tisch gestemd over mogelijke resultaten. De mislukkingen op de andere Wadden eilanden en vooral de boring bij het Duitse eiland Juist, waarbij alleen maar stikstofgas omhoog kwam, hebben de hoop, dat Texel nog eens een belang rijke vindplaats van olie of aardgas wordt, niet versterkt. Toch is het niet voor het eerst in de Texelse geschiedenis, dat de aanwezig heid van petroleum in de bodem wordt verondersteld. In 1888 werd in Oude schild al naar olie gezocht, al ging men bij de exploratie op een zelfs voor die tijd zeer primitieve wijze tewerk. Tóch is er in Oudeschild indertijd aardolie gevonden. Dat staat vast, al was het maar een heel klein beetje. Bladerend in de alleroudste jaargangen van de Texelse Courant vonden we in het nummer van donderdag 14 juni 1888 het volgende bericht, dat onder de zes duizend Texelaars grote opwinding ver oorzaakte Tal van nieuwsgierigen spoedden zich gisteren naar de plek waar door een onzer ingezetenen, bij het graven van een put, en petroleumbron zou ontdekt zijn. In weinige oogenblikken was uit de opening een tobbetje vol vettig vocht verzameld, dat meer rook naar petroleum dan naar duizend bloemengeur. Een weinigje op het vuur geworpen brandde als smeer. Er viel dus niet aan te twijfelen of er was op dit eiland een heusche petroleumbron ontdekt. Welk een uitkomst zou dat zijn! Voortaan geen landverhuizers van hier naar den vreemde, maar omge keerd zouden emigranten van elders naar hier stroomen om werkzaam te zijn bij de petroleumindustrie. In ge dachten zag men Oudeschild reeds in het bezit van een schoone haven, waar lustig de vlaggen van alle natiën wap perden. Trotsche zeekastelen kwamen hier het product halen, dat ons de aar de om niet bood. Ons eiland zou wel licht in een niet ver verwijderd ver schiet, de vermaarde Amerikaanse Oyl-creek op zijde streeven; misschien zelfs overtreffen. Heden vernamen wij niets van de petroleumbraking van den nieuwen put. Vermoedelijk is het de buut van gister de eenige opwelling van lichtgevend vocht geweest. Jam mer voor onze utopiën!" De in het bericht genoemde ingezete ne was wijlen de heer Willem Slaman, smid te Oudeschild, die, zo vertelde zijn zoon ons gisteren, de „bron" ontdekte toen hij achter zijn smederij aan de dijk een put wilde graven voor koelwater. Maar wat te voorschijn kwam was zwart en dik. Toen hij het op zijn smids vuur gooide, brandde het als een fakkel! Olie! Het was toen ook al een tover woord en nadat het gerucht zich in wei nig tijd over het eiland verspreidde, had menige Texelaar goede hoop, dat het spoedig met de in die dagen heersende BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 juli 1964 Geboren: Biem, zv. Klaas van Leeu wen en Pietje van der Vis; Wybren Jacobus, zv. Doede Bram Zoete en Maria Trijntje Pranger; Robert, zv. Willem Lakeman en Catharina Elisa beth de Ridder; Johannes Theodorus, zv. Matheus Hendricus Smit en Margaretha Maria Meester, Astrid Adriana Maria, dv. Harrie Hendrikus van de Wetering en Adriana Maria Schraag. Ondertrouwd: Jacob Dijker en Catha rina Maria den Brok. Overleden: Maria Margaretha Koers, oud 79 jaar, wed. van B. de Boer; Grietje Ellen, oud 65 jaar, echtgenote van B. v.d. Vis. VERTROKKEN PERSONEN Sjoerd S. Slotema, van Den Burg, Groeneplaats 14 naar Groningen, van Panhuysstraat 37a; Johanne L. Veld huis, van Den Burg. Wilhelminalaan 22 naar 's-Gravenhage, Laakkade 60; An dreas S. Blommaert en gezin van E 38 naar Dronten, Koggestraat 14; Johannes W. te Riele, van Den Burg, Willem van Beierenstraat 50 naar Nijmegen, Ka naalstraat 29; Jan Henning, van H 131 naar Rotterdam .b. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". malaise gedaan zou zijn. Er zou werk komen en niet langer zouden honderden Texelaars per jaar naar de Verenig de Staten behoeven te emigreren om daar hun geluk te beproeven. Om te bewijzen dat de olievondst geen fabeltje was, werd een vaatje vol uit de put geschept en naar Den Burg gebracht, waar er gedurende enkele avonden een lamp op brandde. Een zuster van Sla- man, die toevallig naar Amsterdam moest, nam een monster van de vette drab mee naar het kantoor van een olie maatschappij. Tegen betaling van ƒ10, wilde men het daar scheikundig onder zoeken. Na korte tijd werd het resultaat bericht. Het wès aardolie en wel van ongeveer dezelfde samenstelling als die van de Russische bronnen! Dezelfde maatschappij stelde achter de smederij een onderzoek in en besloot de moge lijke „petroleumader" bloot te leggen. „Boren" Met Slaman werd een overeenkomst gesloten en met een voortvarendheid, die ook in 1888 voor oliemaatschappijen kenmerkend was, werd de „boring" ter hand genomen. Het ging heel beschei den en primitief; een boortoren kwam er niet aan te pas. Men ging tewerk als bij het slaan van een pomp. Met behulp van een heistelling werden buizen in de grond geslagen. Na enkele weken werd een diepte van achttien meter be reikt. Maar toen het bij de gevonden kleine hoeveelheid bleef, begon men op Texel de mogelijkheid van een petro leumbron wat af te fantastisch te vin den. Men geloofde er na enkele weken niet meer aan. Ook de Texelse Courant opperde spottend „dat de bron zich in werkelijkheid bij onze tegenvoeters be vindt en dat door lekkage een weinig van den voorraad bij ons terecht is ge komen". Op donderdag 5 juli werd ge meld: „Aangaande de petroleumbron valt weinig nieuws te melden. Zij schijnt op non-activiteit te zijn gesteld. Achttien meter pijp heeft men in de grond ge slagen, zonder van het begeerde vocht ook maar één druppel te ontdekken. Voorlopig is het heien gestaakt. Wij zouden geneigd zijn de woorden, die wij dezer dagen van een schoenpoetser hoorden, tot de onze te maken: „Eer springt er een aap uit mijn schoenen bak zoo groot als een locomotief, dan petroleum uit den Texelschen bodem!" Zonder veel nieuws te kunnen geven ging men een week later weer uitvoerig op het onderzoekingswerk in. Nadat nogmaals twijfel aan de aanwezigheid van veel olie in de bodem werd geuit, wenste men de ondernemers toch een gunstige uitslag. „Niet alleen om de voordelen die daardoor ons eiland zou den ten deel vallen en het loon dat de ondernemers voor hun moeitae zouden bekomen, doch vooral in de hope, dat Heel wat indrukwekkender dan de in stallatie, waarvan de oliezoekers anno 1888 in Oudeschild gebruik maakten, is de boortoren met behulp waarvan men nu op Texel naar bodemschatten zoekt. Op de foto ziet men de toren van de N.V. Petroland, die sinds begin april van dit jaar bij De Witte Engel boort. De plaat werd gemaakt, terwijl men bezig was de kilometers lange boorpijp naar boven te halen, teneinde de boor- beitel te kunnen verwisselen. Rechts worden de dertig meter lanqe stukken, die telkens worden losgeschroeft, in een rek geplaatst. Met dit type boor toren kan men een diepte van ongeveer vier kilometer bereiken, wat „iets" meer is dan de achttien meter indertijd te Oudeschild daardoor de Jan Saliegeest bij menig een zou mogen verdwijnen en mede werking ten nutte van allen en de maatschappelijke samenleving de plaats zou innemen van bekrompenheid en eenzelvigheid, die nog bij velen voorzit". Mysterie Nieuwe hoop kregen de onderzoekers toen op 19 juli „weer een vetachtige vloeistof op het water te dier plaatse werd waargenomen". Maar daar bleef het bij. Nieuwe pijpen werden in de grond geslagen op korte afstand van de eerste „boring". Geen resultaat. Na wekenlang ploeteren gaf men het op. In haar slotcommuniqué leek de maat schappij echter in het geheel niet rou wig om de negatieve bevindingen. Er was een bron, zo werd verzekerd, maar waarschijnlijk buiten de dijk, in zee. Er werd niet meer over olie gespro ken maar het mysterie bleef bestaan. Waar kwam die vette substantie van daan die wetenschapsmensen als echte aardolie herkenden? Er waren voor de optimisten méér bewijzen dat er „iets" moest zitten. Als het regende hadden de kinderhoofdjes, die toen nog voor de smederij lagen een kleurige glans, alsof er olie was gemorst. Bovendien was na sneeuwval de straat bij de smederij al tijd het eerst ontdooid. Later werd de plek opgehoogd en opnieuw geplaveid, zodat het verschijnsel niet meer is waar te nemen. Maar na het debacle van de oliezoekers geloofde het merendeel van de Texelaars met meer in de bron. In de bodem van Texel zit geen olie, het kan gewoon niet, zo werd algemeen be weerd. Binnenkort zal blijken of ze gelijk hadden. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden lammeren- markt werden 376 lammeren aange voerd, die 80,ƒ115,opbrachten. De handel was stug. Verder werden 13 schapen aangevoerd (ƒ110,ƒ140, en 14 nuchtere kalveren (ƒ150,- ƒ250,—). DE WAAL De feestcommissie van De Waal zag zich een maand geleden voor enorme moeilijkheden geplaatst, toen plotseling bleek, dat het geannon ceerde programma in de programma boekjes van de Texelse stadsfeesten geen doorgang kon vinden. Voor velen en niet alleen voor de Waalders was dit een grote teleurstelling, maar een en ander bleek te zijn ontsproten aan een fantastisch brein. Ondanks alle tegenslagen heeft het comité wederom een aantrekkelijk pro gramma weten samen te stellen. Beide dagen, vrijdag 17, en zaterdag 18 juli, wordt er in De Waal feestgevierd nafci aanleiding van het feit, dat Texel 550 jaar stad is. Vrijdagmorgen om 9 uur is er een versierde optocht voor kinderen, voorafgegaan door de Van Lennep Drumband uit Amsterdam. Aansluitend daarop beginnen de kinderspelen op het sportveld (bij slecht weer in de grote tent). Om ongeveer 11 uur is er ring steken met bokkewagens voor de jeugd. Dit festijn zal onder leiding staan van de heer Haarsma, die al maanden lang bezig is zijn bokken hiervoor te dres seren en die ook meerdere wagen heeft gemaakt, 's Middags om 2 uur zijn er hinderniswedstrijden voor dames. Om half vier fietsen met hindernissen en om 5 uur tobbesteken met fietsen en duo passagiers. Het is de bedoeling, dat het middagprogramma zich zal afspelen op het Hoogereind. Om kwart over 7 's avonds komt de Margaretha Sinclair Drumband om in De Waal een show te geven en om de kinderoptocht te bege leiden, die nogmaals wordt gehouden. Er zal dan ook een jury aanwezig zijn, om te bepalen welk kind of welke kin deren in aanmerking komen voor een prijs voor het mooist versierde geheel. Na afloop hiervan wordt in de grote tent. staande tegen de schuur van de heer P. C. Roeper, een gemaskerd bal gehouden, waar de gemaskerden vrij toegang hebben. Zaterdagochtend wordt op tien uur op het Hogereind begonnen met ring steken op tractoren. Verwacht wordt, dat de tractoren feestelijk versierd zul len zijn. Om half 11 kussengevecht, om 2 uur sprietlopen en om half 4 gaan allen naar het sportveld, om aldaar getuige te zijn van een uiteraard span nende voetbalmatch tussen inwoners van De Waal en vertegenwoordigers van de Texelse Baarddragers! Als scheidsrechter is een zeer deskundig Texelaar aangezocht, die bekend staat om zijn onpartijdigheid: de heer A. de Wilt. Ook aan hem is het dragen van sportkleding verzocht. Texelse Baard- dragers, eenmaal hebt U reeds kunnen profiteren van Uw baard, bij de ten toonstelling „Texel telt mee", laat U niet kennen en neemt de uitdaging van De Waal aan! Om half 5 is er voor de bromfiets- jeugd een vossenjacht, te houden in de omgeving van De Waal. De start is op het plein voor de N.H. kerk. 's Avonds om half 8 wordt op hetzelfde plein een reizende kermisgroep verwacht, die een Wagenspel zal opvoeren. Ieders aanwe zigheid zal op hoge prijs worden ge steld voor dit unieke gebeuren. In de grote tent begint om 9 uur het grote feestprogramma, waaraan mede werking zullen verlenen de heer Menno Grondsma, de zingende conférencier, de heer Herman Teunissen, organist en pianist, het zangduo „De Carina's" en de goochelaar Ted Alton, allen artiesten van zeer goede naam. De avond wordt besloten met bal. Verwacht wordt, dat velen deze avond willen bezoeken. Men wordt derhalve aangeraden zich vanaf maandag van een toegangsbewijs te voorzien a ƒ2,Kaarten verkrijg baar bij de bestuursleden; de heren Lok, Luiken en Keijser (Ongeren). EEN JAAR VOOR J. J. ALKMAAR Dinsdagochtend heeft de Aikmaarse rechtbank uitspraak ge daan in de zaak tegen de 44-jarige vis ser-motordrijver J. J. uit Den Burg, die vorig jaar in beschonken toestand het echtpaar Barhorst-Bos aanreed, tenge volge waarvan beide bejaarde mensen overleden. Zoals bekend werd de we duwe Witte-Bakker, die het ongeluk zag gebeuren door een beroerte getroffen en overleed enkele uren later (niet on middellijk, zoals wij op 26 juni bericht ten). Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie twee jaar onvoorwaar delijk met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. J. werd dinsdag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. GOED VOORBEELD Gerthe Keijser en Marijke Zijm, leer lingen van de Jac. P. Thijsseschool te Den Burg, kwamen ons gisteren vertel len, dat zij ƒ5,85 hadden opgehaald ten bate van het Jeugd Rode Kruis. Het tweetal had dit bedrag verzameld door zelfgemaakte schilderijtjes en speldjes in Den Burg te koop aan te bieden. WEER „CONCOURS D' ELEGANCE" OP PAARDENDAG Zoals eerder gemeld organiseert de actieve vereniging „Voor Vrienden van het Paard" zaterdag 25 juli haar jaar lijkse concours-hippique. Naast de di verse paardennummers en muzikale in termezzo's zullen ook de gemotoriseerde paardekrachten in de bonte afwisseling van programmanummers hun aandeel opeisen. Er wordt nl. weer een con cours d'élégance verreden. Ook particu lieren zullen in de gelegenheid worden gesteld hieraan deel te nemen. Van de deelnemers wordt het volgende ge vraagd: De auto moet voor deze gele genheid een extra onderhoudsbeurt hebben gekregen en moet door een dame worden voorgereden. De jury beoordeelt originaliteit en kleurencombinatie van de hele wagen ten opzichte van de ehauffeuse. De organisatie geschiedt in samenwerking met de M.AB.-club Texel. Liefhebbers worden verzocht zich in verbinding te stellen met de heer P. Th. Luyckx, Beatrixlaan 48, Den Burg. Ook voor nadere informaties kan men bij hem terecht. Mede m verband met de eigen voorbereidingen die emge tijd vergen, is het van groot belang dat deelnemers zich zo spoedig mogelijk opgeven. In tegenstelling tot eerdere berichten zal voorlopig GEEN tweede boor toren op Texel worden opgetrokken. Wel zal de N.V. Petroland haar to ren, die nu nog bij De Witte Engel staat naar De Cocksdorp overbren gen om op de hoek IIollandseweg-Hoofdweg een proefboring te beginnen. Een woordvoerder van de maatschappij deelde ons dit gisteren mee. Het ligt in de bedoeling de proefboring bij De Witte Engel over ca. 10 dagen te beëindigen.. De toren zal dan zo snel mogelijk worden gedemonteerd en worden overgebracht naar het terrein bij De Cocksdorp, dat intussen gereed wordt gemaakt. Ook de volledige boorploeg van de firma FOREX, die de proefboring in opdracht van Petroland N.V. uitvoert, zal op Texel blijven. Voor een deel zullen de arbeiders in De Cocksdorp en omgeving worden ondergebracht. Het gerucht, dat voor Petroland een tweede boortoren naar Nederland op weg was, is waarschijnlijk ontstaan door de plannen van de maat schappij om in de Wieringermeerpolder een boring te verrichten. Deze plannen konden niet doorgaan, omdat onlangs van hogerhand werd be sloten alle maatschappijen te verbieden in de polder proefboringen te doen of seismisch onderzoek te verrichten. Naar aanleiding van vroegere ervaringen is men bevreesd, dat dat door het boren van gaten in de bo dem kwelwater van buiten de dijk omhoog zal komen en de structuur van het land zal verslechteren. De bedoelde grond in de Wieringermeer is Rijkseigendom. Een bezwaar bij de nieuwe proefboring bij De Cocksdorp is de grote afstand, waarop de kleiputten zijn gelegen waarin men de boorspoeling, die de vrijgekomen bodembestanddelen bevat, mag storten. De putten liggen op meer dan vijftien kilometer afstand van de toren. Op het ogenblik wordt uitgezien naar een stuk land in de naaste omgeving, waar men deze onschuldige en zeker niet giftige stof kwijt kan. Of de resultaten van de eerste boring, die over tien dagen bij de Witte Engel wordt gestopt, binnenkort aan de openbaarheid zullen wor den prijsgegeven, staat nog niet vast. Of de bevindingen negatief of posi tief zijn geweest, zal in ieder geval niet eerder dan over enkele weken kunnen worden bekend gemaakt. De Nederlandse Aardoliemaatschappij neemt nog steeds een afwach tende houding aan, maar het is mogelijk, dat ook deze maatschappij naar aanleiding van de resultaten van haar concurrent Petroland in actie komt of definitief van haar boorplannen afziet.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1