De vierde dag City Theater Aan staande" zondag: skelterrace Mariandl Via Mala t TEXEL 0 Zaterdag mag publiek zelf rijden Jerry de schrik van het bataljon Dorpsfeesten De Waal vrijdag 17 en zaterdag 18 juli Een helder volk kiest schone warmte... kiest Caltex Edelhaardolie ^kristalzuiver Zondagmiddag zal in het kader van de Texelse stadsfeesten een skelterrace worden gehouden, die is georganiseerd door de Landia Karting Club onder auspiciën van de Nederlandse Karting Federatie in samenwerking met de MA.B.-club Texel. Om één uur 's middags beginnen de klasseringsritten over vijf ronden. Om half drie beginnen de officiële wedstrijden (dit in tegenstelling tot de tijden die in het programmaboekje en op de affiches zijn genoemd). De strijd wordt op het Wezenland (industrieterrein) te Den Burg gestreden. De wedstrijdorganisatoren vonden dit circuit ideaal. Er zullen snelheden van meer dan 100 km. per uur bereikt kunnen worden. Voor hen die zelf eens met de skeltersport kennis willen maken bestaat zaterdagmiddag de gelegen heid om een rondje te rijden in een skelter, die speciaal voor dit doel is meege nomen. Men dient hiervoor een kleine vergoeding te betalen. Gezien het feit, dat zich onder de deelnemers diverse prominente rijders be vinden, kan gerekend worden op een spannende wedstrijd. Er zullen ca. zestig skelters aan deelnemen. De coureurs zijn voor het merendeel al op Texel ge arriveerd. Zij worden ondergebracht in de „Paardenstal" en de „Zwalkers burcht" te Den Burg. op Texel zouden deelnemen, zodat de wedstrijd dan een internationaal karak ter zou hebben gekregen. Door omstan digheden was dit echter niet mogelijk, zodat men slechts coureurs uit diverse plaatsen in Nederland kan zien. BEVEILIGINGSSYSTEEM VOOR BOOMKORVISSERIJ Een beveiligingssysteem voor de boomkorvisserij is goedgekeurd. Het systeem is een ontwerp van de Helderse visser Post en de heren II. en O. Visser van de scheepswerf „De Lastdrager". De beveiliging, die al enkele jaren op de Helderse kotter HD 51 wordt toegepast, is sinds enige maanden ook in gebruik bij andere Helderse vissersboten. Schip per l*)st demonstreerde onlangs het be veiligingssysteem door zijn schip door middel van een anker op een wrak te laten vastlopen. Het systeem voorziet in een tweeschijfs takel, die onderaan de mast is bevestigd en vanaf de brug kan worden bediend. Een kleine lier is tegen de brug aan gebouwd. Over deze lier lopen twee lijnen naar de top van de bomen. Hier door wordt het mogelijk het takelblok in de mast, waardoorheen een vislijn wordt gevierd, af te vieren tot op de railing of daarbuiten. Wanneer er nu iets gebeurt, wordt de kracht op de on derste lier opgevangen. Omslaan is dan vrijwel onmogelijk geworden. De hoofdinspecteur van de scheep vaart, de heer J. Metz, die aanwezig was bij de onlangs gehouden proefne mingen, heeft een en ander geslaagd bevonden. Enkele maanden geleden zijn kort na elkaar twee kotters, die op boomkor visserij waren omgeslagen (waarbij in totaal acht mensen het leven verloren), doordat bij het vastlopen van het net achter een obstakel onder de water spiegel alle kracht via de boom op de mast werd uitgeoefend Dit nu werd de vissersboten fataal. Ook onder de Texelse vissers bestaat belangstelling voor de Helderse vinding. Bijzonder enthousiast is men echter nog niet. Men wil eerst zien of het systeem in de praktijk bevalt. TELEFOONKABEL DEFECT Gisterochtend ontstond een defect aan de telefoonverbinding tussen Texel en het vasteland. Het telefoonverkeer werd daarom tot 1/3 gereduceerd. Om half 11 was de toestand weer normaal. Karting, meestal gemakshalve „skel- m -m teren" genoemd, is |-V| de jongste vorm tj van autosport. Dat is wellicht de reden van het feit dat ve len er enigszins ge ringschattend over denken en het ver gelijken met rijden in botsautootjes of zelfs zeepkisten. Maar op deze voertuigen rijdt men in Engeland en Amerika (waar de sport vandaan komt) met snelheden van 160 a 170 km. per uur! Op het circuit op Texel zal dat niet mogelijk zijn, maar de snelheid zal ook daar ver boven de toegestane maximumsnelheid voor „ge wone" auto's liggen! Met nadruk ver melden we dat skelteren beslist niet gevaarlijk is voor rijders of publiek mist de voorgeschreven veiligheidsmaatrege len in acht worden genomen. Dat zal op het Wezenland a.s. zondag zeker het geval zijn. Het hele circuit wordt be schermd met stropakken, zodat zich zeker geen ongeval kan voordoen, zoals onlangs in Limburg. Men dient nauw keurig de aanwijzingen van de baan commissarissen op te volgen. Onder de deelnemende skelters kan men typen van de meest uiteenlopende soort zien. Er zijn er van diverse fabrikaten, maar men kan ook zelfgebouwde skelters be wonderen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat ook Duitse rijders aan de race GESLAAGD De heer Aris van der Slikke te Den Burg legde woensdag te Amsterdam met gunstig gevolg het examen „Gediplo meerd Drogist" af. TEXELSE BOYS-NIEUWS Maandagavond, 13 juli, beoefenen we nu eens een andere sport dan voetbal len. Ieder Boyslid, dat enigszins het klaverjasspel kent en ook vele anderen, worden die avond in het Zwaantje ver wacht. Het batig saldo zal een welkome injectie zijn voor onze clubkas. Binnenkort moeten de nieuwe leden lijsten weer ingezonden worden. Nieuwe leden zo spoedig mogelijk melden bij de secretaris, Willem van Beierenstraat 46. Degene, die als lid wil bedanken, en die verwachten we natuurlijk heel weinig, ook met spoed bericht aan bovenstaand adres. „KON. WILHELMINA" VIEL UIT Woensdag ontstond in het verkeer van en naar Texel aanzienlijke vertra ging doordat het m.s. „Kon. Wilhel- mina" uit de vaart was genomen. Het schip kon in verband met het storm achtige weer geen dienst doen. (De Kon. Wilhelmina is bij hogere windsnelheid dan 7 niet verzekerd). De Dageraad kon echter het vervoer niet verwerken, zo dat aan beide zijden flinke files ont stonden. 's Avonds moesten daarom enkele extra diensten worden gevaren. „WAUDI" VANDAAG NOG IN „DE SCHUILHUT" DE KOOG De bekende clown en poppekastspeler „Waudi", alias de heer Frederik E. Woudenberg heeft met zeer veel succes voorstellingen verzorgd voor de Texelse kleuterscholen. Van daag treedt hij nog enkele malen op en wel in „De Schuilhut" te De Koog. Om drie uur zal hij een voorstelling geven voor Duitse kinderen. De Hollandse voorstelling volgt om half vijf. De en treeprijs bedraagt ƒ1,Indien er vol doende belangstelling voor bestaat, zal 's avonds een derde voorstelling worden gegeven voor volwassenen. De heer Woudenberg werd geboren in Rotterdam, maar verhuisde later naar Zwitserland, waar hij nu nog woont en regelmatig voorstellingen geeft, die enorm veel publiek trekken. Het is stellig een buitenkans, dat men er in geslaagd is, hem op Texel te laten op treden. PROGRAMMABOEKJE VOOR HALF GELD Het programmaboekje van de Texelse stadsfeesten is thans voor de helft van de oorspronkelijke prys verkrijgbaar. Voor slechts een kwartje kan men het boekje krijgen bij de boekhandelaren en VVV-kantoren. Het organisatiecomité achtte deze prijsverlaging billijk omdat de helft van de stadsfeesten inmiddels is verstreken. Bovendien beschikt men nog over een ruime voorraad. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 12 juli 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Den Hoorn 10 uur ds. E H. Lourens marinepredikant van Den Helder De Cocksdorp 19.30 uur ds. Froentjes De Koog 9 00 uur ds Waardenburg 10.30 uur ds. G. A. Waardenburg van Dieren 10.30 uur Kinderkerk voor Hollandse en Duitse kinderen in „De Schuilhut" De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur Eerw. heer Veldhuis Oudeschild 11.15 uur ds. Froentjes Restau ratiecól lecte DUITSE DIENST De Koog 10.30 uur Pfarrer Zühlke, Hamburg, in de „Kleine Vermaning" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur ds. C. Stam van Groningen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Koopmans Den Hoorn 10.45 uur ds. Koopmans De Koog 19.30 uur ds. Koopmans FEUILLETON: door H van Omme. 15. „Misschien is de vermicelli dan eens een keer goed gaar".. Akke trok haar wenkbrauwen op, maar ze besloot het spelletje mee te spelen. „Zal ik even een mes halen? Kunt u ze doorsnijden, als ze te hard zijn". Hij keek haar glimlachend aan. „Je wordt tegenwoordig niet zo gauw meer kwaad, he?" „Waarom zal ik? U meent er toch niets van". „O nee? Nou, ik heb je moeder ge zegd, dat je in de tijd, dat je hier nu werkt, tenminste een beetje geleerd hebt, hoe je eten moet koken". Akke knikte. „Waar zo'n huishoud sterbaantje al niet goed voor is, niet, notaris?" Hij wenkte met zijn hoofd. „Schiet op, anders branden de aardappels aan". Ze keek hem lachend aan. „Kan niet. Vandaag heb ik uw lievelingskostje: stamppot boerekool". „Kan ook niet. Er is nu geen boere kool". „Uit de diepvries Moet u eens op letten, hoe heerlijk het is" Toen ze enkele minuten later de scho tel met stamppot en stukjes spek en worst voor hem neerzette, bleef ze staan met de handen in de zij. „Nou?" „Wil je me vandaag verwennen?" vroeg hij, toch geroerd door haar zor gen. „Als het kan: iedere dag". Hij iproefde en knikte. ,,Is je moeder al naar huis?" „Ja, notaris" „Ben je niet nieuwsgierig naar wat wij besproken hebben?" „Ik zou geen vrouw zijn, als ik op z'n tijd niet nieuwsgierig ben. Als mem het nodig acht, zal ze het me wel vertellen. Morgen of later". „Ga zitten hij wees naar de stoel en luister, terwijl ik eet. Dat bezoek van die twee doktoren, he? Het waren psychiaters en jij weet natuurlijk wel, waarin deze heren zich specialiseren". Ze ging zitten en knikte. „De heren hebben, in het bijzijn van mijn vriend Jan van Asselt geconsta teerd, dat ik nog volkomen in het bezit ben van mijn verstandelijke vermogens" „Ik heb nooit anders gedacht". Ik had daarvoor natuurlijk een spe ciale bedoeling. We hadden het gister avond over mijn familie, weet je wel? Ze zijn mijn erfgenamen volgens de wet. Daar kan ik niets aan doen. Tenminste niet, zoals de zaken er thans voor staan. Maar. ik ben weduwnaar, Akke, dat weet je natuurlijk". Ze knikte en luisterde belangstellend. „Nu ik er één radicale mogelijkheid om mijn hele familie te onterven: als ik hertrouw". Akke sperde haar ogen wijd open. „Als u.meent u dat?" De zieke at rustig verder, keek haar van tijd tot tijd aan en knikte. „Heilige ernst. Je weet nu. dat ik nog niet se niel ben, of geestelijk gestoord of hoe men dat verder wil noemen. Integen deel: volkomen in het bezit van mijn verstandelijke vermogens. Daarom ben ik van plan om te hertrouwen. Aange nomen natuurlijk, dat de vrouw, welke ik op het oog heb, er in wil toestemmen om mijn vrouw te worden". „Allicht". En toen kwam Akke half overeind. Met haar mond open keek ze de notaris enige ogenblikken aan en stotterde: „Liet u. liet u daarom mem boven komen? Wilt u met haar hertrouwen? Wat heeft ze gezegd?" De zieke legde zijn vork en mes neer en leunde tegen de kussens. ,,Je moeder is een lief mens, Akke, maar ik heb haar niet gevraagd. Weet je, waarom ik haar liet komen?" Ze keek hem onafgebroken aan. „Als als dat het niet is. dan heb ik er geen idee van". „Luister goed, Akke, en val zo met een niet om van de schrik. Ik vroeg je moeder, of ze er bezwaar tegen zou hebben, als ik jou, Akke, ten huwelijk vroeg". HOOFDSTUK 9 Iets, om ernstig over na te denken Nog steeds keek het meisje de zieke onafgebroken aan. Langzaam trok de kleur uit haar gezicht en ze bevochtigde haar plotseling droog geworden lippen. Instinctmatig deed ze een pas terug en haar hand bewoog zenuwachtig naar haar mond. „Nee", prevelde ze, „u houdt me voor de gek „Ik zei het al; het is voor mij heilige ernst. Bij deze vraag ik je ten huwelijk. En daar hoef je helemaal niet van te schrikken". Het meisje bleef zwijgen en geleide lijk aan maakte de dodelijke bleekheid op haar gezicht plaats voor een diep rood wordende kleur. Ze stond nog steeds met de hand voor haar mond en keek de zieke, die nu rustig achterover leunde in de kussens, aan. En toen ze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Je eerste gedachte is natuurlijk: dit is absurd: een man van bijna 82 en een meisje van 22. Een man, die doodziek is en een jon ge, gezonde, levenslustige frisse meid. Maar ik kan veel bezwaren ontzenuwen Om te beginnen zal de status van man en vrouw voor ons slechts een formali teit zijn. In feite zal er niets de bestaan de toestand veranderen, tenzij het feit, dat je dan niet langer mijn huishoud ster zonder meer zult zijn, maar mijn wettige echtgenote. Ik maak natuurlijk geen enkele aanspraak op welke rechten dan ook. Ik ben behoorlijk gefortuneerd en wanneer na mijn dood dit fortuin in handen komt van mijn familie, dan is dit kapitaal binnen enkele maanden fi naal opgesoupeerd en zijn ze weer net zo ver als vóór mijn dood. Ik bewijs mijn broers en zusters helemaal geen dienst door hen mijn bezittingen na te laten. Integendeel. Het zijn sterke be nen, die de weelde kunnen dragen en de hunne zijn er te enen male niet toe in staat. Ik weet dit, want ik ben de oudste van alle broers en zusters en in het verleden heb ik vele malen gecon stateerd, dat het stuk voor stuk bodem loze putten zijn, waarin geld gooien niet het minste nut heeft. Het vooruitzicht, dat zij zich straks als aasgieren op mijn geld en verdere bezittingen zullen wer pen, werd mij vooral na het bezoek van mijn broer Gerard ondraaglijk. Toen kwam dit idee in mij op, gisteravond na dat we schaakten. Je zei gisteravond, in het vuur van je spel: Denk er om, nota ris, dat u uw dame niet kwijtraakt. Het is een te waardevol stuk in het spel. Dat drong toen meteen tot me door. Jij bent mijn dame en ik wil die dame niet meer kwijt. In het spel dat ik speel, kun jij mijn dame zijn. Mijn vrouw. Als je met me trouwt, erf jij alleen alles, wat ik bezit. Zo bepaalt de wet dit. Ik mag wel eens op je mopperen, maar ik heb heus wel zoveel verstand, dat ik je goede zorgen naar waarde weet te schatten. Mijn aanzoek kun je voor wat mij betreft ook beschouwen als een beloning". Nog immer gaf Akke geen antwoord. Als een standbeeld stond ze daar mid den in het ziekenvertrek, keek af en toe voor zich, naar haar voeten, dan weer schichtig naar de zieke en met haar vingers streek ze over haar mond. „Ik heb je toch niet bang gemaakt, Akke? Daarvoor is geen enkele reden, hoor. Ik ben aan mijn ziekbed gebonden en ik zou, geloof ik, de kracht missen om er uit te komen. Natuurlijk valt dit wat ruw op je dak. Maar mijn aanzoek is serieus". „Het is. begon ze zacht.„het is niet reëel tegenover uw familie, en „Akke Feenstra, ik ben 81 jaar en je zult mij wel willen geloven, als ik zeg, dat ik behoorlijk wat mensenkennis be zit, niet? Wel, aan mijn familieleden, één uitzondering misschien daargelaten, is mij geld niet goed besteed. Aan jou wel. Jij zult er met je moeder onbe zorgd van kunnen leven. Je zult andere mensen kunnen helpen, want zo ben jij Je zult het verstandig beheren met be hulp van terzake kundige mensen en je zult mij straks in vrede kunnen laten sterven als je „ja" zegt".. (Wordt vervolgd) TEXELAARTJES Te koop prima Doré M Huisman, „De Veen", telefoon 2203 Maak uw gasten er op attent, dat het adres voor de huur van rijpaarden is Hoeve „Vredestein", De Koog, telefoon 293 Rijwielverhuur S. Keijzer, Oosterend. Ook kinderrijwielen. Te koop betonloodsen, garages enz. uitneembaar (enkelwandig, gewapend waterdicht trilbeton), in vele afmetingen, bijv. 6.24 x 3.19 m. 1.065,— 6.24 x 4.72 ƒ1.465 9.30 x 7.77 12.35 x 7.77 12.35 x 9.30 15.37 x 6.24 2.225, ƒ2.820,— ƒ3.220,— ƒ3.025 3.580 ƒ3.845,— 5.850,— 6.700,— 15.37 x 7.77 15.37 x 9.30 18.42 x 10.83 21.47 x 10.83 enz. enz. Levering franco thuis, compleet pasklaar met ramen, deuren, enz. Model 12.37 x 7.77 te be zichtigen bij Stam.Twuy- verweg 59. St. Pancras, tel. (02267) 592. (Verte genwoordiger v. Bouwmy B.I.C., Hoofddorp). Uit gebreide prospectus op aanvraag. Rijwielen te huur. S. Rentenaar, tel. 227, Oos terend Maak nu bessensap van rode en zwarte bessen. Profiteert van de lage prijs. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Weet u dat wij steeds Persilgeschenken in voor raad hebben! Ook nog pa raplu's en wollen dekens. Gymv. Oosterend p.a. J. Daalder, Vliestraat, Ger de Jong of Rentenaar, tel. 227 Af te geven 2 jonge hondjes 7 weken oud. Te bevragen Schoonoordsin gel 21 Te k. zeer goede scoo ter, 175 c.c., moet weg. Prijs 400,Boom, De Ruijterstraat 125, Oude schild. Wie komt ons helpen bollen pellen, v.d. Berg, Vuurtorenweg C87, tel. (02222) 285 De nieuwe aardappelen zijn nu klaar en goed. J. Huisman, „Berkhoeve" Pontweg K90 Arbeiders gevr. voor bollenwerk voor direct. „Pomona", De Koog Goed tehuis gevraagd voor 3 jonge poesjes. J. Brans, 016 Oosterend, tel. 386 Te koop nieuwe aard appelen Eigenheimers. Jn de Ridder, E60, Eierland Wie heeft het horloge van Hans Mosk gevonden bij De Brink in De Koog? Gaarne terug: Dorpsstr. 28 Te koop puikbeste Doré's 22 cent per kg. F. Huisman. Ongeren BI98a Wij hebben in voorraad bruin, wit en oranje doek voor elk doel. Zadelmake rij Bakker Heeft u koeien die zui gen. Wij maken helsters met punten. Zadelmakerij Bakker H.B.S.-er zoekt werk van 6-30 aug. Br. onder nr 660 bur. Tex. Crt. Te koop 2 IJselmuiden plafondventilatoren (snel- draaiers) type Y 2. Koger- straat 112, tel 2668 Te koop gevraagd snel- brommer in goede staat Adres te bevragen bur. Texelse Courant. Verloren Prisma heren horloge Tegen beloning terug te bezorgen. Molen dwarsstraat 6 Hiermede bericht ik dat 6 juli in het zie kenhuis „Parkzicht" te Den Helder, na voor zien te zijn van de Ge nademiddelen van de H Kerk, is overleden, mijn trouwe huisge noot C. Barhorst Azn. in de leeftijd van 83 jr Mej. M. Rijs Rio Grande. De Cocksdorp De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad Voor al de zorg en mede i leven, tijdens de ziekteen i het overlijden van mijn lieve man, zeg ik allen die daar aan hebben deelge- nomen heel hartelijk dank E Rotgans Koning Naalrand 15, Den Hoorn. I Getroffen door de vele belangstelling bij mijn ziekte in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst ondervonden, zeggen we allen hartelijk dank. Joh. D. Bakker 't Kaaswinkeltje, Den Burg. Heden overleed plot seling in Huize St. Jan onze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder Maria Margarctha Koers wed. van B. de Boer, in de ouderdom van 79 jaar. Gibraltarstraat 728, Amsterdam H. Bierenbroodspot B. Bierenbroodspot- de Goede Marion Irene „St. Jan". Den Burg, Texel, 6 juli 1964. De begrafenis heeft plaats gehad donder dag 9 juli op de Ned. Hervormde begraaf plaats te De Cocksdorp Langs deze weg betui gen wij onze hartelijke dank voor het medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder Aaltje Heerschap-Eelman In het bijzonder Dokter Coutinho tijdens de ziek te, Ds. Beerthuis voor de troostwoorden tot ons ge sproken, verder familie, vrienden, Dorpshuiscom missie en Bejaardensocië teit Den Hoorn, dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Namens de familie K, Heerschap Herenstraat 28, Den Hoorn, Texel. Telefoon 2027 Vrijdag, zond-rg en dinsdng 8 tur Conny Froboess, Hans Moser, Peter Weck, Rudolf Prack in een sprankelen de kleurenfilm met oude en nieuwe melodieën Vrolijk, gezellig, vlot en onderhoudend. TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN Zaterdag 8 uur en zondag 3 uur Jerry Lewis in: Een soldatenklucht van de allerbeste soort. Jerry Lewis in talloze oerkomische militaire situaties. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. maandag en woensdcg 8 uur brengen wij u een diep ontroerend ver haal, op grootse wijze verfilmd in het majestueuze berglandschap der Zwit serse Rofflaravijn John Kmttel's beroemde roman op meesterlijke wijze verfilmd met Gert Fröbe, Joachim Hansen, Christine Kaufmann, Christian Wolff. TOEGANG BOVEN 18 JAAR. S SO Jaar stad VRIJDAG 17 JULI 9.00 uur Versierde Kinderoptocht (met muziek); 11.00 uur bokkerennen. Daarna kinderspelen. 's Middags Volksspelen (hinderniswedstrijden en tobbesteken); 's Avonds 19.15 uur optreden Marg. Sinclair Drumband met kinderoptocht; 20.30 uur Gemaskerd bal in de tent! Entree ƒ1,50 ZATERDAG 18 JULI: 10.00 uur Ringsteken met tractoren. 11.30 uur Kussengevecht. 14.00 uur Sprietlopen. 15.30 uur Voetbalwedstrijd: De Waal - Baar denclub. 16.30 uur Vossenjacht voor bromfietsen. 19.30 uur Wagenspel. 21.00 uur Feestprogramma in de tent m.m.v. Menno Grondsma (conferancier), Herman Teunissen (organist). De Carina's (zangduo) en Teo Alton (goochelaar). Na afloop dansen. Entrée ƒ2,00. Inleggeld voor volksspelen 25 ct per persoon. Caltex Edelhaardolie Is kristal- zuiver. Maakt geen vlekken, houdt uw haard schoon, en geeft een ab soluut reukloze en roetvrlje ver branding. Ga daarom deze winter over op Caltex EdelhaardoHe. Dros' Ing. bureau en autocentrale Schilderend 56 Den Burg, Texel. Tel Den Burg 2151 Tel. Den Burg 2071 Tel. Ouieschild 2320 Tel De Koog 314

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2