Cf roen fwarL-Jexels in het Slotmanifestatie uitstekend geslaagd II U Jte.isa&p trok in 1963 86.000 toeristen Texel Texelse Stadsfeesten op grootse wijze besloten TX 4 winnaar vlootschou w TE SO vervoerde in weekend 3605 auto's Uitkomsten gastenstatistiek V-*'' fy Sensationeel record Steeds meer Duitsers Bungalows favoriet VRIJDAG 31 JULI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7888 Uitgave N.V. v.b. Langeveld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT SSO |ur stad ren zo slecht, dat ernstig overwogen werd het belang rijke slotevenement met de voor het weer zo gevoelige vlootschouw, water skiën en vuurwerk naar een latere da tum te verplaatsen Maar de regen bleef uit en zelfs scheen gedurende het overgrote deel van de dag de zon, die aan het feestende, met duizenden vlaggetjes versierde dorp extra schittering verleende. Vooral ook aan de gepavoiseerde schepen, die ge zamenlijk voor een vlootschouw zorg den, die menig Texels hart van trots sneller deed kloppen! Het succes van zaterdag was de kroon op het dagen lange ingespannen werk van vele Oude schilders, die met verbeten ijver aan de slag waren gegaan om hun dorp te versieren, zoals nog in geen enkele an der Texels dorp was gebeurd. In het vorige nummer maakten we er reeds melding van Na het ter perse gaan van ons blad zijn er nog diverse originele stukken bijgekomen. Voor de toeschou wers, die oog in oog hebben gestaan met het bonte kleurige resultaat van al dit werk, moet het duidelijk zijn geweest, dat Oudeschild met zijn spreekwoorde lijke gevoel voor gemeenschapszin nog lééft en in staat is tot grote dingen te komen. Het dorp heeft dit voor een groot deel te danken aan enkele inwo ners, die bereid bleken zich belangeloos in te spannen. Lieden met een dergelijke instelling worden steeds zeldzamer/ Eén van hen is ongetwijfeld de heer Jan Th. Boom, die met een groot deel van de organisatie van de grote vlootschouw was belast. Zijn stem hoorden we voort durend door de luidsprekers van Radio Holland N.V., toen Texels vissersvloot zich vrijwel compleet presenteerde voor de duizenden toeristen en Texelaars op de dijk. Om twee uur 's middags verlie ten de schepen achter elkaar de haven, terwijl het Koninklijk Texels Fanfare korps een reeks pittige muzieknummers ten gehore bracht. De kotters waren stampvol .passagiers, die gretig van de Om twee uur verlieten alle schepen, die aan de vlootschouw deelnamen de haven. De gepavoiseerde vaartuigen boden een prachtig schouwspel. De Texelse stadsfeesten, die twee maanden hebben geduurd, horen tot het verleden. Gezegd kan worden dat de indrukwekkende reeks evenementen voor het overgrote deel uitstekend is geslaagd. De feestelijke herdenking van het feit, dat Willem van Beieren het eiland in 1414 stadsrechten verleende, werd zaterdag besloten met enkele spectaculaire evenementen te Oudeschild. Vele duizenden bezoekers waren er getuige van, ondanks het minder gunstige weer. Er stond een harde, koude wind, die het langdurige verblijf op de dijk en het haventerrein niet tot een genoegen maakte. Maar gezien de nog belangrijk minder fraaie weersvoorspelling van de vorige avond, mocht men tevreden zijn. De berichten wa- mogelijkheid gebruik hadden gemaakt om op deze bijzondere wijze de schouw te beleven. Behalve de Texelse kotter- vloot namen tal van andere vaartuigen aan de schouw deel. Opvallend was het patrouillevaartuig Balder" van de Kon. Marine, die velen hebben kunnen be zichtigen. Voorts werd meegewerkt door twee vaartuigen van de Rijkspolitie, de reddingboot ,,Dorus Rijkers", schepen van het Zoölogisch Station te Den Hel der en beurtvaartvrachtschepen van de V.T.B. Een romantische verschijning on der de vissersschepen was de oude Texelse aak, die, dank zij de forse bries als een meeuw over het water zeilde en een boeiend contrast vormde met de van moderne snufjes voorziene motor- kotters. Jan Th. Boom vertelde veel over Texels vissersvloot, die de nieuw ste is van geheel Nederland. Interessant was het iets te horen over de verschil lende methoden van visserij, de activi teit van de scheepvaartinspectie, het maatschapscontrast enz. De TX 88 ..Anna Maria" gaf een demonstratie boomkorvisserij. Deze veelbeoefende vorm van visserij kwam in de kritische aandacht door het gevaar dat er aan is verbonden. Als een der netten op een obstakel loopt, kan een kotter onderste boven worden getrokken, zoals in het afgelopen jaar driemaal is bewezen. Dat een visser per week een behoorlijk loon verdiend, werd grif toegegeven, maar jaloers hoeft men niet te zijn als wordt bedacht dat iedere opvarende als zelf standige wordt beschouwd en niet profiteert van de sociale wetgeving. Ze zouden er ook niet van kunnen profi teren, want het aantal werkuren per week is vaak twee maal zo hoog als van de gemiddelde arbeider op de wal. Nadat de schepen zich in een lange rij voor de rede hadden opgesteld, werd een demonstratie gegeven met een auto matisch opblaasbaar vlot, dat tot de verplichte reddingmiddelen aan boord van een vissersschip behoort. De jury, die belast was met het be oordelen van de aan de vlootschouw deelnemende schepen had geen gemak kelijke taak. Tenslotte kwam men tot de volgende uitslag Eerste prijs (Delfts blauw wandbord en wimpel) TX 4 van de heer B. v d. Vis te Oosterend; tweede prijs (wimpel) de TX 33 van de heer K. Drijver te Oosterend; derde prijs (wim pel) de TX 15 van de Gebr Vlas te Oudeschild. Vanaf de dijk maakten wij zaterdag deze opname van een deel van de voor de rede verzamelde schepen, die deelnamen aan de vlootschouw. Spectaculair was het onderdeel „Ski- vliegen" van de waterski-demonstratie, die door het stuntteam van „Intercep tor-show" te Den Haag werd gegeven. Tientallen meters verheft de ski-vlieger zich boven het wateroppervlak. Waterskiën Nog voor de schepen weer in de haven terugkeerden, werd door het stuntteam van „Interceptor-Show" te Den Haag begonnen met de demonstratie water skiën. Door het woelige water was het niet mogelijk dat het programma zoals aangekondigd, kon worden afgewerkt. O.a. moest het nummer blootvoetskiën vervallen. Daarentegen bleek het weer zeer gunstig voor het skivliegen. Onder bewonderende uitroepen van het pu bliek verhief een waterskiër, die een grote blauwe vlieger boven het hoofd droeg, zich tegen de wind van het wa ter en zweefde hoog boven de masten van de schepen. Ook het waterskiën op een tafelblad, zelfs met een stoel erop, oogstte bewondering, evenals het vro lijke slotnummer, waarbij een drietal clowns o.a. met behulp van de drijvende springschans hadden laten zien, hoe men niet moet waterskiën. Door een der medewerkenden van Interceptor- show werd het waterskiprogramma van commentaar voorzien. Avondprogramma Om 8 uur 's avonds kon men zich uitbundig vermaken in de feesttent op het haventerrein. Ook brachten velen een bezoek aan de visbakkerij in de voormalige visafslag. Om 9 uur zou de fakkelshow te water door de Marga- retha Sinclairband beginnen. Het op treden in deze vorm is echter niet door gegaan. Men zag van het plan af de meisjes op twee vissersboten in de ha ven te laten spelen, omdat ze door de grote drukte in de haven waarschijnlijk onzichtbaar zouden worden voor het pu bliek. Bovendien zou de muziek door de Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank-, Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. liet afgelopen weekend is voor TESO weer bijzonder druk geweest. In ver band met het ten einde lopen van de Nederlandse bouwvakvakanties was de stroom auto's en toeristen naar het vas teland zeer groot. Omdat per 1 augustus ook de Duitse vakanties zijn begonnen begonnen was het aantal auto's dat was het aantal auto's dat naar Texel moest worden vervoerd nog belangrijk groter. In beide richtingen werden vrijdag en zaterdag liefst 3605 auto's overgezet. Dit is bijna het dubbele van het vervoer in het zelfde weekend van 1963 toen 1909 wagens werden vervoerd! De „Marsdiep" heeft het overgrote deel voor haar rekening genomen. Evenals bij het begin van de Nederlandse bouw vakvakanties dienden zich zoveel auto mobilisten tegelijk in Den Helder aan, dat een flinke fille ontstond. Een aantal auto's heeft vier uren moeten wachten voor ze aan boord konden worden ge nomen. Ook op Texel was de fille auto's, die op vervoer naar het vasteland wachtte tot respectabele lengte uitge groeid. Door de enorme vervoerscapaci teit van de Marsdiep" was deze toe stand overigens maar van korte duur. krachtige wind uit zuidwestelijke rich ting verwaaien. De band trad daarom op het haventerrein op en bracht een uitstékend programma van een vrij lange tijdsduur Velen zullen zich echter hebben geërgerd aan het storende geloei van de signaalhoorns van in de haven liggende kotters, die veel afbreuk deden aan de muzikale prestaties van de meis jes. Men slaagde er niet in de (jeugdige) veroorzakers van het aanhoudende la waai tot andere gedachten te brengen, zodat de leider van de drumband het programma voortijdig moest laten ein digen. Om ruim tien uur begon het vuur werk, dat afgestoken werd op het noor delijke havenhoofd. Dit allerlaatste on derdeel van de feestelijkheden vormde een luidruchtig en indrukwekkend schouwspel, dat velen in vervoering bracht Auto voor vier man Na afloop van het vuurwerk had in het havengebouv/tje de trekking plaats van de loterij. Notaris J. R. van Wijland trok nummer 585. waarvan de koper de winnaar is van de Renault R 4 auto, de eerste en enige prijs. Het lot bleek ech ter niet op naam te staan van één per soon. De gezamenlijke winnaars waren de heren A. Poel, G. Pansier, G. Donia cn P Oosterhaven, ambtenaren, werk zaam ter gemeentesecretarie. Texel werd in 1963 door 86.000 gasten bezocht, terwijl het aantal geregistreer de overnachtingen 915.000 bedroeg. Dit is belangrijk hoger dan tijdens enig an der voorgaand jaar. Ten opzichte van 1962 toen 69.000 bezoekers naar Texel kwamen en 717.000 overnachtingen wer den geregistreerd betekenen deze uit komsten, dat het aantal gasten met 25% en het aantal overnachtingen met 28% is toegenomen. Een en ander blijkt uit de cijfers van de gemeentelijke gasten statistiek over 1963, die ons een dezer dagen werden toegezonden. I Ifcii flÉÜM Zowel Nederlandse als buitenlandse vakantiegangers hebben tot deze dnt- wikkeling van het bezoek aan Texel bijgedragen Doordat het buitenlandse aandeel in deze ontwikkeling groter is geweest dan dat van de recreanten uit eigen land, is in de totale belangstelling voor de badplaats een flinke verschui ving ontstaan ten gunste van de buiten landse gasten, in hoofdzaak Duitsers. Het aantal overnachtingen van Neder landse gasten bedroeg in 1963 512.433 (in 1962 433 401) en van Duitsers 393.902 (276.384). In 1963 waren er van de overnachtingen 56% Nederlands en 43% Duits. (In 1962 resp. 60 en 39%). De belangstelling van Duitsers voor een vakantie op Texel neemt dus aanmerke lijk meer toe dan van de vakantiegan gers uit eigen land. Het aandeel van de overige buitenlanders blijft betrekkelijk genng. Zowel in 1952 als 1963 bedroeg dit 1%. Nadert kampeerbezoek verzadiging? In de toeneming blijken alle logies- vormen te zijn betrokken, hoewel lang niet alle in gelijke mate. Voor de voor naamste vorm van vakantiebesteding op Texel, het kamperen, wordt relatief de geringste vooruitgang (14% berekend naar het aantal overnachtingen) gecon stateerd. Het kampeerbezoek is zelfs enigszins beneden het peil van 1961 ge bleven toen 290.000 kampeerovernach- tingen werden geteld. Dit zou kunnen betekenen dat het kampeerbezoek aan Texel in de huidige accommodatie zijn verzadigingspunt nadert of zelfs reeds bereikt heeft. Gerekend in absolute aantallen overnachtingen wordt de toe neming van het kampeerbezoek ten op zichte van 1962 (36.000 overnachtingen) slechts overtroffen door het voor de bungalowparken gevonden groeisaldo van ca. 47.000 overnachtingen. Naar deze maatstaf gemeten nemen de huis jesterreinen in de totale groei van het bezoek met rond 30.000 meer over nachtingen dan in het vorige jaar de derde plaats in. In procenten uitgedrukt is de vooruitgang voor deze verblijfs- categoric evenwel het grootst 52%). Het bezoek aan de huisjesterreinen heeft in 1963 in overnachtingen gemeten een omvang bereikt, die 2 x zo groot is als in 1961. Boven de gemiddelde toe neming van 28% komen ook de groei percentages uit, die voor de hotels (4-38%) en voor de pensions (+41%) zijn gevonden. Evenals in de sector kamperen is bij de gemiddelde groei ook de ontwikke ling in de gemeubileerde verblijven 23%) en in de vakantie-oorden 16%) ten achter gebleven. De groei van het Nederlandse bezoek is voor meer dan de helft aan bunga lowparken ten deel gevallen. Het zwaar tepunt van de buitenlandse, in hoofd zaak West-Duitse, toeneming is in de sector kamperen gelegen. Deze ontwik keling heeft uiteraard geleid tot een verschuiving in de verhoudingen tussen de Nederlandse en de Duitse overnach tingen, ten gunste van laatstgenoemde categorie in de meeste logiesvormen. Herkomst gasten Uit de cijfers met betrekking tot de herkomst van de gasten blijkt, dat van het hele bezoek uit eigen land de va kantierecreatie voor Noordhollanders en Noord-Nederlanders, zowel absoluut als relatief sterker is toegenomen dan van de overige Nederlanders Niettemin blijkt ten opzichte van 1962 het rela tieve aandeel van vrijwel elk rayon in eigen land in de totale vakantiedrukte op Texel te zijn gedaald, als gevolg van een sterker gestegen bezoek van West- Duitsers. Uit Amsterdam en omgeving kwamen 94.077 overnachtingen (in 1962 77.321) uit overig Noordholland 117.781 (94.969). Het bezoek uit Noord-Nederland nam liefst met 38% toe. (40.304 tegen 29.103). Er werden 227.256 overnachtingen gere gistreerd van bewoners uit de grote steden in het Roergebied (1961: 157.726); een toename van 44%. Er waren 166.646 overnachtingen van andere West- Duitsers (118.658) een toename van 40%. Verblijfsduur Evenals in 1962 blijken ook in 1963 de overnachtende gasten op Texel ge middeld iets langer te zijn gebleven dan in het vorige jaar. Het laat zich aan- (zie vervolg achterpagina)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1