Cjroen 27wartsjexels in het harL, Worstel tent" wordt gerestaureerd Auto te water Oordelen DAF over de kop: volkomen vernield Laatste vertegenwoordiger van bijzonder boerderij-type Met steun van Monumentenzorg - - VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7886 Uitgave N.V. vJi. Langeveld de Rooft Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelniinalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrftdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Nog niet zo héél lang geleden woon den in de merkwaardige boerderij aan de rand van de Texelse dennenbossen, op de hoek Smitsweg-Westermient, drie ongehuwde broers. Zij oefenden er op uitstekende wijze het agrarisch be drijf uit wat blijkt uit het feit, dat de boerderij in die periode tot grote bloei kwam. Toch was de goede sfeer op de boerderij wel eens vertroebeld door onderlinge wrijving en ruzie tussen de drie vrijgezellen. Volgens de over levering hadden zij geen gemakkelijk karakter. Het feit, dat de drie niet steeds harmonieus samenleefden, werd algemeen bekend. Het gevolg was dat de boerderij de officieuze naam „Wor- steltent" kreeg, hetgeen schromelijk overdreven is, want tot een handge meen is het tussen de drie broers nooit gekomen. Maar de boerderij bleef deze merkwaardige naam dragen en wordt nu zelfs in de officiële papieren zo ge noemd. Eén van deze papieren is de Monumentenlijst, waarop het merk waardige gebouw sinds korte tijd prijkt. Vele Texelaars zullen zich afvragen, waarom juist deze hoeve op de lijst werd gezet. Heeft deze bouwval, die de laatste jaren niet meer wordt bewoond, oudheidkundige waarde? Deze vraag is door deskundigen bevestigend beant woord. „De Worstel tent" is m de zin van de monumentenwet waardevol en mag daarom niet worden gesloopt of verbouwd. Het staat namelijk vast, dat deze boerderij met het typisch langge rekte model wel degelijk tot een oor spronkelijk Texels type behoort, ook al wordt doorgaans gemeend, dat slechts de bekende stolp met aangebouwd woonhuis als de enige echt-Texelse boerderij kan worden aangemerkt. In het tgdschriit „De Speelwagen", het officieel orgaan van de historische ge nootschappen in Hollands Noorder kwartier, lazen wij een artikel van de hand van de boerderij deskundige K. C. Mekker, waarin wordt opgemerkt, dat op Texel vroeger een 25 boerderijen van dezellde bouw moeten hebben gestaan. De Worsteltent vertegenwoordigt dus een boerderijtype, dat vrijwel geheel is verdwenen. Vandaar de plaatsing op de Monumentenlijst en de financiële steun, die Monumentenzorg geeft aan de res tauratie van het gebouw, waarmee eni ge weken geleden is begonnen. Variant op stolp in de middeleeuwen was de scnapen- teelt het belangrijkste middel van be staan op Texel en het grote aantal schapen, dat er toen was, blijkt wel uit net feit dat er bij de dijkdoorbraak in louy vijfduizend verdronken. Niet altijd stalde men de schapen in een boet, maar men bracht ze soms in de boer derij zelf onder. Dat kon alleen als de boerderij ei speciaal voor was ingericht, zoals het geval was met boerderijen van het type Worsteltent. Er was voor de schapen een buitenstij lruimte ingericht. De boerderij wijkt overigens slechts ogenschijnlijk sterk van de gebruike lijke Texelse stolp af. Het is eigenlijk een variant. Men heeft de tasruimte nl. niet in de hoogte gezocht, maar in de diepte door twee gebintvakken voor dit doel te bestemmen. De nok van het vooreind ligt dus niet veel lager dan de schuur. De onduidelijkheid wordt nog in de hand gewerkt doordat het vooreind (met woon- en slaapvertrek) in de breedte is uitgebreid met een BRUTALE INBRAKEN IN STRANDHUISJES In de afgelopen weken is het herhaal delijk voorgekomen, dat onbekenden zich met geweld toegang verschaften tot enkele strandhuisjes aan het strand Westerslag. Bij vier huisjes werden de ramen mgeslagen en in een ander geval werd een deurknop vernield. Het is de daders voornamelijk om onderdak voor de nacht te doen geweest. In één geval was duidelijk te zien, dat men proviso risch een bed had gemaakt. Zondagoch tend werden in een huisje, waar 's nachts ongewenst bezoek was geweest, ook diverse artikelen, waaronder bad kleding, vermist. Het meeste werd teruggevonden in de aangrenzende duinen, maar een horloge bleef zoek. Ook de kiosk op het strand is door de braakzuchtige lieden al tweemaal be zocht geweest. Daar bleken etenswaren te zijn verdwenen. Woensdag werd ook in De Koog in 'n strandhuisje ingebro ken. De politie heeft deze inbraken in onderzoek. kelder en de erboven gelegen berg ruimte. Gekocht Zoals al met veel boerderijen is ge beurd, die in vervallen staat verkeer den, is De Worsteltent in 1960 gekocht door een „vriend van Texel" aan de overkant met de bedoeling deze op te knappen en er te zijner tijd zelf in te gaan wonen. Eigenaar is de heer v.d Busken, die bij het Vondelpark in Am sterdam een theehuis exploiteert en oorspronkelijk het plan had om van De Worsteltent een oud-Hollands eethuis te maken. Van dat plan heeft hij voor lopig moeten afzien, maar hij wil toch in ieder geval in de fraai gelegen hoeve gaan wonen. Zoals bij iedere restaura tie is voor het herstel van de sterk ver vallen Worsteltent bijzonder veel geld nodig. Dat was de reden, dat de heer v.d. Busken liever nog maar even wachtte en eerst onlangs met het werk begon, nadat vast stond, dat een zeer groot deel van de kosten met voor zijn reke ning zouden komen. Besloten werd het gebouw te „consolideren'hetgeen bete kent, dat men het verval voorlopig stop zet door de kap waterdicht te maken. Bij het sloopwerk kwam echter aan het licht, dat de tand des tijds aanzienlijk meer schade had aangericht dan werd vermoed. De belangrijkste houtconstruc ties van de lange kap bleken te zijn vermolmd en moesten beslist worden vei vangen. Naar aanleiding daarvan werd besloten toch maar te gaan restau reren, met uitzondering van het aange- Douwde woonhuis. Sinds zes weken werkt de Fa. H Aberson uit Steen wijk aan de restaura tie. Deze firma is op Texel geen onbe kende, want in het recente verleden, heeft zij al heel wat kostbare bouw werken van de ondergang gered. De N.H. Kerken van Den Burg en Den Hoorn werden door cie specialisten uit öteenwijk gerestaureerd en op het ogen blik is men ook bezig met de N.H. Kerk te Üudeschiid. Er wordt naar gestreefd ae boerderij weer m haar oorspronke lijke vorm te brengen. In de loop der jaren zijn nl door ae bewoners diverse xieine veranderingen aangebracht, die historisch onjuist zijn. interessant is het, dat in de kap zeer veel aangespoeld wrakhout, afkomstig van zeilschepen, is verwerkt. Duidelijk zijn de masten, gie ken en dekplanken te herkennen, voor het merendeel is het vermolmd en moet worden vervangen. De houten construc tie is zelfdragend. De muren dienen slechts als alsluiting. Niet steeds is het mogelijk alle oorspronkelijke materia len weer toe te passen. Zo wordt in plaats van de lemen grond in de boer derij een betonnen vloer gestort. Deze wordt overigens onzichtbaar, want er komen ouderwetse plavuizen overheen. SCOOTER EN AUTO BESCHADIGD BIJ BOTSING Vrij ernstige schade aan een scooter en een bestelwagen ontstond maandag avond om kwart over acht op de hoek WiLhelminaiaan-Achterom te Den Burg. Uit de richting Waalderstraat naderde een Heinkel scooter, die bestuurd werd door een Duitse vakantieganger. Op de duo zat zijn vriend en een Texelaar,- de heer J. Commandeur uit Den Burg. De bestuurder verzuimde voorrang te ge ven aan de van rechts uit het Achterom naderende Morris bestelwagen van Bakkers Ijzerhandel N.V., die bestuurd werd door de 30-jarige mevrouw 1. Bak ker-Geus. De bestelwagen werd aan de linker voorzijde flink beschadigd. De scooter werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt. De heer J. Commandeur liep bij de aanrijding een blessure op aan zijn knie, die later door de dokter moest worden behandeld. Verdere persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Beide betrokken voertuigen waren all risk- verzekerd. Zo ziet De Worsteltent er nu uit. Het houtwerk van de kap is voor het groot ste deel vernieuwd en men is bezig de muren opnieuw op te trekken. De ijzeren raampjes in de muren wor den gedeeltelijk vervangen door houten kozijnen en de muren zeil worden ge heel opnieuw opgebouwd. Daarvoor wordt dezelfde Friese gele steen ge bruikt, het ontbrekende aangevuld met sleen van* dezelfde soort, die de restau rateurs overnemen van het slopersbe drijf Barhorst te Den Burg Monumen tenzorg houdt het restauratiewerk voortdurend in de gaten en ziet er op toe, dat het geheel historisch verant woord wordt. Er werken voortdurend 6 mensen aan de restauratie. Naar de uit voerder, de heer J. H Soetebier, ons vertelde, is voor het werk bijna een half jaar nodig. De schuur zal dan vol ledig zijn gerestaureerd, terwijl van het woonhuis alleen de kap zal worden dichtgemaakt. Zodra de middelen be schikbaar zijn, zal op een later tijdstip ook het interieur van het woonhuis aan de beurt komen. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter ELIAS, tel. (02220) 2039 (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 augustus worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren* Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oosterend 14.4515.30 uur; De Cocksdorp 15.30 16.00 uur: De Koog 16.0016.30 uur. Dat haastige spoed zelden goed is, werd maandagmiddag om half drie nog eens bewezen toen een Duitse vakantie ganger met zijn gloednieuwe Daffodil personenwagen op de strandweg Wes terslag over dc kop sloeg. Dc wagen werd volkomen vernield. De Duitser, die in gezelschap van zijn echtgenote op het strand was aange komen, herinnerde zich zijn fototoestel vergeten te hebben. In snelle vaart reed hij naar zijn vakantieadres om het te halen. Ongeveer ter hoogte van de ingang van de meeuwenkolonie raakte hij met de wielen in het mulle zand langs de weg De Duitser reageerde hierop door de wagen abrupt naar links te sturen. Het gevolg was dat de Daffo dil enkele malen zijdelings over de kop sloeg en aan alle kanten ingedeukt op het wegdek bleef liggen. Ook inwendig bleek de wagen zeer ernstig te zijn be schadigd. De twee inzittenden liepen wonder boven wonder geen ernstige verwondingen op en konden zich, hevig geschrokken, uit het wrak bevrijden. OVERDENKING •v?- •VSB&SiSK Vele strandbezoekers hebben de af gelopen week dit merkwaardige vaar- rijtuig gezien. Het is een zg. amphicar, een auto, die door een bijzondere con structie, in staat is het water in te rij den en zijn tocht varend voort te zetten. Uiterlijk lijkt het amphibische voertuig veel op een gewone auto; slechts een tweetal schroeven onder de achter bumper verraadt de bijzondere moge lijkheid die de chauffeur ten dienste §iaat. Dergelijke auto's hebben in vele badplaatsen al de aandacht getrokken, maar deze week was het voor het eerst dat men er op Texel een zag. Het voer tuig is bezit van de familie Muzelewski uit Berlijn, die voor veertien dagen kampeert op het terrein „Dennenrust" van de heer J. van der Vliet. Bijna da gelijks trekt het gezin er met de wagen op uit. Het is zaak dat een geschikte plaats wordt gevonden waar men over het strand kan rijden. Eenmaal in het water wordt de kracht van de motor ge koppeld op de schroeven en vanaf dat moment vaart de auto als motorboot door de golven. Het vreemde vaartuig is bijzonder stabiel. Ook in de tamelijk wilde brandmg toonde het niet de nei ging om te slaan. De prijs van de wagen is verrassend laag: nauwelijks j800U, Het nadeel is dat het onderhoud moei lijkheden oplevert. O.a. kunnen olie en water niet van onderen worden afge tapt, aangezien zich daar geen openin gen bevinden. Daarom moet er een zuig- pomp aan te pas komen. Oorspronkelijk had de familie de bedoeling met de auto het Marsdiep over te varen néar Texel. Dit plan kon niet doorgaan, omdat in Den Helder geen geschikte helling kon worden gevonden waar men te water kon rijden. ZATERDAG PONYDEMONSTRATIE OOSTEREND De ponyclub „De Kleppertjes" zal zaterdagmiddag, mor gen, op een terrein te Oosterend een demonstratie verzorgen. O.a. staan dres- suurnummers op het programma, het „dood" liggen en acrobatiek. Evenals de demonstraties in de andere dorpen be looft ook deze uitvoering te Oosterend een boeiend schouwspel te worden, dat veel belangstelling zal trekken. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot 12 augustus 1964 Ondertrouwd: Herbert Runge en Diederika Maria Bruin; Martinus Petrus van de Wetering en Johanna Cornelia Bakker. Overleden: Neeltje Kikkert, oud 74 jaar, echtgenote van Louis van Hoorn; Maria W. van der Heijde, oud 40 jaar, echtgenote van Veeger. INGEKOMEN PERSONEN Leonard C. Boekei, van Bergen, Vin- kenbaan 8 naar Den Burg, Wilhelmina- laan 58; Jannie Stompedissel, van Den Helder, Janzenstraat 7 naar Den Burg, Bmnenburg 15. „Het moet van je afstralen", zei laatst iemand tegen mij. De andere deelne mers aan het gesprek bekeken me kri tisch om te zien of ik aan de gestelde voorwaarde voldeed. „De kerkmensen vinden me eigenlijk maar een arme stakker, omdat ik niet m de kerk kom", zei een ander. Zo kijken we naar elkaar en staan we met ons oordeel klaar. Wij trekken conclusies in ons eigen voor deel. De ander, die anders over de dingen denkt, is er natuurlijk naast. De ander is volgens ons b.v. bekrompen en con servatief of lichtzinnig en op de ver keerde weg. Het woord van Jezus over de splinter en de balk is nog steeds op onszelf van toepassing. Wij zijn zeer bedreven in toepassingen voor anderen. „Dat kan hij in z'n zak steken!" Maar zelf gaan we vrij uit. Het zou misschien hoogmoedig zijn onszelf „goed" te noe men, toch vinden we onszelf zeker niet slecht. Een beetje meer zelfkennis zou echter wel gewenst zijn! De apostel Paulus zegt: „De één achte de ander uitnemender dan zichzelf". Het is heel belangrijk hoe wij de ander beschouwen en hoe wij onszelf beschouwen. Want daarmee hangt samen de vraag, hoe God ons beschouwt. Want met het oordeel, waarmee wij oordelen, zullen wij ge oordeeld worden. En met de maat, waarmee wij meten, zullen wij gemeten worden. Met zoetsappig, versuikerd christendom lopen wij onze eigen on dergang tegemoet. We moeten de waar heid onder de ogen durven zien. Er is een laatste oordeel! We moeten allen voor de rechterstoel van Christus ver schijnen. Er is een opstanding ten leven en een opstanding ten oordeel! Gelukkig is het oordeel niet aan ons! Het oordeel is in goede handen, in handen van Hem, die zichzelf aan ons gegeven heeft. J. G. B. TEXEL IN „WEER OF GEEN WEER" In het bekende radioprogramma voor de vroege zondagochtend „Weer of geen weer" komt a.s. zondag het eiland Texel weer ter sprake. Emge tijd geleden werd door Bert Garthoff -een programma sa mengesteld rond de Oudheidskamer te Den Burg en het Torenhuis in De Wes ten. Gesprekken werden opgenomen met de heren P. Stechwey en De Jong. „Weer of geen weer" begint om 8.30 Nationale schapententoonstelling op 11 september te Den Bosch OPGAVE VAN DE BESTE DIEREN BELANGRIJK Het Texelse schaap trekt niet alleen binnen, maar vooral ook buiten onze landsgrenzen sterk de aandacht. Was Let eerst Frankrijk dat de Texelaar kocht en doorioxte, België volgde dit voorbeeld, /.ij het minder intensief. Diverse andere landen kochten dit schaap met zijn bijzonder gunstige eigenschappen, maar importeerden wei nig oi met meer. De grootste afnemer van fokschapen is echter Duitsifcnd ge worden. De Duitse lokkers beginnen acnapen te houden, omdat het melkvee veelal wegens personeelsschaarste is op geruimd. Maar ook in andere dan de genoemde landen interesseert men zich voor nei Texelse schaap. O.a. Denemar ken, Noorwegen, Zweden en Zwitser land. Dit is een verneugend teken, zo meent het bestuur van het 'lexels Scha penstamboek in NoorcLnoiiand te Alk maar, maar het geelt de Nederlandse en vooral de Nooranollandse schapenfok kers de plicht te zorgen dat zij hun koppel op hoog peil blijven houden. Het is waarschijnlijk algemeen bekend, dat op 11 september te Den Bosch een Na tionale Schapent en toonstelling wordt gehouden (tevens drie rassen varkens), waarvoor mternationale belangstelling bestaat. Iedere provincie heelt een aan tal toegewezen gekregen voor inzending. Ook Noordholland heeft haar leden de gelegenheid gegeven voor opgave van xokdieren, waaruit de collectie zou kun nen worden samengesteld. Maar het resultaat hiervan is geweest, dat niet ieder lid volledige medewerking heeft toegezegd. Beste rammen werden met opgegeven en beste viertallen blijven thuis omdat men het te veel moeite vindt. Het resultaat zal dus waarschijn lijk wei een goede collectie zijn, maar met bestaande uit de besten uit de pro vincie. Dit constateert men by een i'okdag zoals onlangs te Opmeer en bij een voorkeuring van rammen, stelletjes en ramlammeren op Texel. Men kan aanvoeren, dat de fokker-eigenaar de fokwaarde niet zag, maar de dieren veranderen in de zomer vaak snel. Vooral de zo belangrijke conditie gaat door diarrhee vaak hard achteruit. De nationale tentoonstelling moet de in druk geven, dat er de beste fokdieren aanwezig zijn, de top! De voorkeuring op Texel bracht indertijd zeker een verrassing daar er ruim 275 zijn goed gekeurd voor de fokdag. Veel besten zijn hierbij. De schapenfokker kan zich daarvan op maandag 7 september op de Fokveedag te Den Burg overtuigen. V

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1