Cjrocn kwartsJexels in het n N.V. Ph. Vlessing Muziekschool begint 1 september nieuw cursus-jaar Twee koeien door bliksem gedood een leerling cassière een leerling verkoopster een verkoopster Nu ook leraar accordeon benoemd Geluk bij een ongeluk voor direkt of september. Vandaag niet nodig Kapelaan Tuyn naar Tuitjenhorn Hevige onweersbui richtte schade aan VEUDAG 21 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 78S8 COURANT Uitgave N.V. vJi. Lange veld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, V» avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. nun. De Commissie van Toezicht op de Muziekschool Texel heeft de ouders van de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van de Texelse lagere scho len in de gelegenheid gesteld hun kind op te geven voor het nieuwe cursusjaar en tevens op de grote waarde van dit onderwijs gewezen. Voor het nieuwe schooljaar dat 1 september begint heeft men een accor deon-leraar weten aan te werven. Het is de heer W. v.d. Tak die over het sinds kort bestaande Staatsdiploma Accor deon beschikt. Dat men voor enkele da gen per weeek van de diensten van de heer v.d. Tak kan profiteren werd mo gelijk door samenwerking met de mu ziekschool te Den Helder. De Texelse muziekschool is sinds 1 januari 1959 actief. De school wordt op het ogenblik door ongeveer 200 school kinderen bezocht waaruit blijkt dat dit onderwijs in een behoefte voorziet. Dit noemt de Commissie van Toezicht in haar schrijven aan de ouders logisch, omdat de muziek in welhaast ieders le ven een zeer belangrijke plaats inneemt De één hoort graag een pittige mars, de ander een symfonie terwijl een an der deel zich meer voor twist en rock 'n roll interesseert. Er is nauwelijks ie mand die geen enkele muzikale belang stelling heeft. Niettemin is het aantal muziekminnenden dat zélf bij het ma ken van muziek is betrokken tamelijk klein; velen zeggen dat ze niet „muzi kaal" zijn. Vanwaar dit grote verschil tussen de omvang van muzikale interesse en de muzikaliteit? Is dit niet onlogisch? Men is er al langere tijd van overtuigd dat dit verschil in werkelijkheid niet be staat. Van nature is ieder min of meer muzikaal. Alleen heeft bij de meesten deze muzikaliteit niet de gelegenheid gehad zich te ontwikkelen. Methode Tegenwoordig past men methoden toe waarbij die natuurlijke aanleg ontwik keld kan worden. Reeds, in vele plaat sen bestaan muziekscholen wier doel het is de muzikaliteit van een kind te ont wikkelen. Dit gebeurt door middel van de twee-jarige Avmo-opleiding (alge meen vormend muziekonderwijs), waar bij de zogeheten Gehrelsmethode wordt toegepast. In deze periode wordt een grondig begrip bijgebracht voor muziek, maat, rithme, muziekschrift. Voorts wordt het muzikaal gehoor getraind en leert men op de juiste wijze naar de muziek luisteren. Bij dit alles worden de leerlingen steeds actief en persoonlijk betrokken hetgeen in overeenstemming is met de moderne onderwijsmethoden Instrumentaal Eerst na twee jaar komt het eigenlijke instrumentale onderwijs aan bod, al be staat reeds voordien de gelegenheid om zich te bekwamen in het spelen van een sopraan-blokfluit. De kinderen hebben na deze vooropleiding een basis gekre gen, waardoor zij veel sneller vorderin gen maken dan anders het geval zou zijn. Bovendien bereiken zij ongeacht of zij een piano, accordeon, een gitaar of een blaasinstrument bespelen, door de grondige voorbereiding een veel grotere technische vaardigheid. In overweging is reeds na één jaar Avmo gelegenheid te geven ook met instrumentale lessen te beginnen. Een dergelijke systeemwij ziging zal op zijn vroegst op 1 septem ber van het volgend jaar kunnen wor den doorgevoerd. Omdat de gemeente Texel dit onder wijs in belangrijke mate subsidieert, is het mogelijk het lesgeld bijzonder laag te houden. Voor het Avmo, twee uur per week bedraagt het: bij een wekelijks inkomen van de ouders tot en met ƒ80.- 20,per jaar. Bij een inkomen van ƒ80,tot ƒ100,ƒ30,per jaar en bij een inkomen van meer dan ƒ100, 40,per jaar. Per jaar worden minstens 40 leswe- ken gegeven zodat men deze lesgelden kan stellen tegen tenminste tachtig uren. Alle tarieven worden verhoogd met een inschrijfgeld van ƒ2,50 alleen voor het eerste kind. Meerdere kinderen uit één gezin ontvangen korting. Buitendorpen In principe zullen voor het lesjaar 1964-1965 ook klasjes in de buitendor- pengevormd kunnen worden, mits deze niet kleiner zijn dan ca 10 leerlingen Als dit minimumaantal niet bereikt kan worden zullen de leerlingen naar Den Burg moeten komen. In elk geval acht de Commissie het wenselijk zo mogelijk voor het gebied Eierland-Oosterend een aparte klas te vormen terwijl waar schijnlijk ook te De Koog, Den Hoorn en Oudeschild ook eigen klassen kun nen worden bereikt. Het Avmo-onderwijs dat per 1 sep tember start, is in de eerste plaats be doeld voor leerlingen die dan in de vier de klas van de lagere school zitten. Evenwel zullen ook leerlingen van de vijfde klassen (nu nog vierde klassers) alsnog aan dit onderwijs kunnen deel nemen. Bron van kracht De Commissie van Toezicht dringt er in haar schrijven bij de ouders op aan van deze mogelijkheden gebruik te maken. De beschikbare vrije tijd heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid en het is van veel belang dat deze vrije tijd zinvol wordt besteed. Ieder die zelf musiceert zal kunnen bevestigen welke vreugde dit geeft. Muziek is een bron van inspiratie en kracht. Zij vormt oen welkom tegenwicht tegen een al te gro te technische en intellectualistische een zijdigheid. BESCHONKEN VAKANTIEGANGER GEWOND DE KOOG Een Duitse vakantie ganger die dinsdagavond in De Koog zijn vakantieverblijf verliet met het voornemen enkele boodschappen te gaan doen, raakte inplaats daarvan in een café ('in de Dorpsstraat verzeild, waar hij zich tot het middernachtelijk uur overvloedig tegoed deed aan sterke drank. Sterk onder invloed stapte hij weer op straat, waar hij de grootste moeite had 't evenwicht te bewaren Hij bereikte 'slingerend de badweg maar viel als een blok op de grond. Hij kwam zo ongelukkig op zijn gezicht terecht dat hij diverse verwondingen opliep en flink bloedde. Omstanders waarschuw den een dokter die de man met de auto naar het politiebureau te Den Burg bracht. Na daar te zijn behandeld werd de Duitser ter ontnuchtering ingesloten. De indentiteit van de onfortuinlijke gast kon eerst de volgende dag worden vast gesteld omdat hij niet in staat was zich zijn naam te herinneren. JONGEN GEWOND DOOR TRAP VAN PAARD DE KOOG Woensdagochtend kreeg de 16-jarige G. Zoetelief, „Waalenbur gerhuis" te De Koog, een trap van een paard. De jongen werkt als begeleider van huurpaarden op een terrein nabij de „Kogerhoop". Om het paard, dat eigendom is van de heer Van der Wal, tot wat meer spoed aan te sporen gaf hij het dier een tik. Het reageerde hierop door achteruit te slaan waarbij de jongen aan het dij been werd gewond. Zoetelief was niet meer in staat om te lopen en moest naar huis worden ge bracht. Achteraf bleek de verwonding echter niet van ernstige aard te zijn. SCHIETOEFENINGEN Heden, 21 augustus zullen tussen 10 en 16 uur schietoefeningen worden ge houden met draadgeleide projectielen, door vliegtuigen, in het Malzwin, ten oosten van de N.H.M.-boei Schietschijf verankerd nabij boei 5 in het Malzwin. Veiligheidsschip nabij boei 11 en 2e contröleschip nabij boei nr 1 in het Malzwin De heer J. Keijser, Gasthuisstraat te Den Burg, kan van geluk spreken na het merkwaardige ongeluk dat hem woensdagmiddag omstreeks twee uur overkwam. Toen hij zich in de bouwvallige schuur achter zijn woonhuis (aan de Vogelenzangjbevond, stortte het hele gebouw plotseling met don derend geraas in elkaar. De heer Keijser kon zich echter ongedeerd uit de puinhoop bevrijden! De instorting deed zich voor toen zijn knecht A. Witte aan de buitenzijde van het gammele geheel bezig was met t uitvoeren van provisorische reparaties. Hier en daar werd een plankje vastgetimmerd, lekkage werd verholpen en scheefgezakte dapannen werden rechtgelegd. De hamerslagen waren kennelijk voldoende om het rampzalige feit te doen voltrekken: plotseling klonk angstaanjagend gekraak gevolgd door hei la waai van omvallende muren en neerregenende dakpannen. Daarop werd het angstig stil en Witte vreesde dat zijn werkgever dood onder het puin lag. Tot zijn vreugde was dat niet het geval. Keijser werkte zich uit de chaos, wit van schrik maar ongedeerd! „Dat was me een schrik zo vertel de hij ons toen we enkele ogenblikken na het ongeluk ter plaatse versche nen. „Toen ik het gekraak hoorde rende ik onmiddellijk naar een van de hoeken van de schuur, ging gehurkt zitten en hield mijn hoofd tussen de kniëen. Links en rechts vielen balken en stenen maar ik werd alleen door kleine stukjes geraakt". Hij toonde ons zijn pet. „Zie je dat? De spmneweb- ben van de hanebalken zitten er nog op. Kun je nagaan. Hoe groot de schadepost is kon Keijser ons niet vertellen. Behalve hemzelf stonden $r op het moment van de instoting geen waardevolle zaken in het gebouw. De schuur zal in ieder geval niet worden herbouwd. De heer Keijser heeft al eens eerder in groot gevaar verkeerd. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, reed hij enkele jaren geleden met zijn auto m het Noordhollandskanaal nabij Den Helder. Ook toen bracht hi] het er le vend af. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 aug. op om 5.37 uur en gaat onder om 19 47 uur; 26 aug. op om 5.41 uur en onder om 19.40 uur. Maan: 23 aug. V.M.; 30 aug. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 aug. 7.05 en 19.20; 22 aug. 8.00 en 20.12; 23 aug. 8.48 en 20.59; 24 aug. 9.32 en 2141; 25 aug. 10.13 en 22.18; 26 aug. 10.49 en 22.54: 27 aug. 11.24 en 23.25; 28 aug. 11.53 en 23.55; 29 aug. 12.24 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water vraagt voor haar Warenhuis Unie Nationale Rcclasseringsdag 1964 Dat roep ik tegen de bakker, want er is nog brood genoeg voor vandaag. Dan belt er weer iemand en moet ik alweer van mijn werk Grote kans dat ik weer roep: vandaag niet nodig Misschien was het een reiziger of iemand met een col lectebus. Heb ik die nodig? Ik gooi graag eens wat geld over de balk als het voor mezelf is, maar in die bus? Dan moet het wel nuttig besteed worden of ik moet echt ontroerd zijn door het doel. Als het bijvoorbeeld met kinderen te maken heeft of misschien met ouden van dagen, dan komt er nog wel wat in die bus. Maar deze komt voor de reclassering. Wat moet ik daarmee? Iets geven voor mensen die zichzelf in de gevangenis hebben geholpen? Vaak denken we dan meteen: het is misschien maar goed dat ze er zitten, ze zijn een gevaar voor ons, zo lang ze daar zijn, zijn ze veilig. Dat is natuurlijk erg betrekkelijk, want we doen elkaar een heleboel kwaad dat niet met de strafwetten te bestraffen is. En er komt nog iets bij: hoe we ook denken over die man in de gevangenis, hij komt bij ons terug. Hij hoort ook nog bij ons nu hij in de ge vangenis zit. Straks komt hij de poort van de gevangenis uit en de wereld is veel groter en lawaaieriger dan hij zich herinnerde. Is er iémand om hem af te halen? Is er een huis waar hij verwacht wordt en kan hij morgen weer aan het werk gaan? Allerbelangrijkste vragen voor hem, want als het antwoord er op ja is. kan hij weer een plaats vinden in de wereld. Nemen wij hem in huis? Geven wij hem werk op onze werkplaats of in onze fabriek? Als we met hem samen werken, geven we hem dan vertrouwen7 Soms is het antwoord ja, vaak is het ook neen. Misschien drinkt hij wel en kwam hij daardoor in de gevangenis. Natuurlijk zou je kunnen zeggen dat hij dat dan maar moet laten, maar dat is niet zo simpel in een wereld vol drankverlei ding en vol uitnodigingen om mee te doen, omdat je anders geen „echte vent" zou zijn. Allicht kunt u moeilijk de man per soonlijk uit de gevangenis gaan halen of zijn problemen oplossen als hen vrij komt. Maar het is wel uw zaak dat deze man een plaats vindt in de wereld als hij zelf bereid is weer mee te doen in onze samenleving. De reclassering kan dit soort hulp geven. Om die hulp mogelijk te maken tas ten onze vertegenwoordigers, dat is dus onze regering, al diep in de schatkist, die we allemaal samen vullen. Maar uw persoonlijke hulp wordt nog eens ge vraagd door de collectant die op de reclasseringsdag aan uw deur komt of u op straat aanklampt. Zegt u dan: VANDAAG EEN HEEL al moet u het er ditmaal zelf instoppen Kapelaan Y. C. Tuyn die sinds 1960 verbonden was aan de Parochie Sint Joannes de Doper te Den Burg is door de bisschop van Haarlem benoemd te Tuitjenhorn. Zijn plaats zal worden in genomen door de neomist kapelaan J. J. J. de Boer. Kapelaan Tuyn heeft zich in de pe riode die hij op Texel doorbracht ook buiten de katholieke kring een bijzon dere populariteit verworven. Dit was mede te danken aan de grote activitei ten die hij ontplooide ten gunste van Een foto uit ons archief. Kapelaan Y C. Tuyn zoals men hem tijdens de laatstgehouden avondvierdaagse actief bezig zag op de start plaats in de Wezentuin. het verenigingsleven Hij had zitting in diverse besturen wo. die van „Almjon", L.T.B en de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje". Hij was oprichter van de R K jeugdvereniging voor 15 en 16-jarigen „Club des Vedettes" die nu ruim negentig leden telt. Voorts was hij aalmoezenier van de welpen, verken ners en voortrekkers van de Sint Je- roengroep. Kapelaan Tuyn zal Texel op 28 au gustus verlaten. Op laatste moment spijt van diefstal PENSIONHOUDSTER VIEL DOOR DE MAND DE COCKSDORP Dinsdagmiddag kwam een pensionhoudster uit De Cock- dorp in gezelschap van een Belgische fa milie die bij haar had gelogeerd aan gifte doen van een diefstal. De Belg miste uit zijn portefeuille een bedrag van 2000 Belgische franks (ca ƒ160, Nadat de betreffende gegevens waren opgenomen vertrok de Belgische familie naar de Ponthaven, opweg naar huis. De rayoncommandant van De Cocksdorp werd met het verdere onderzoek van de diefstal belast. Deze ging onmiddellijk de omstandigheden na waaronder de diefstal had plaatsgevonden en koester de al gauw argwaan tegen de pension houdster. Nadat zij aanvankelijk hardnekkig poogde de verdenking op enkele andere gasten van het pension te laten vallen, bekende ze tenslotte zélf het geld te hebben weggenomen. Zij had zich door haar daad echter zo bezwaard gevoeld, dat zij het geld kort na haar daad in de voering van de auto van de Belg had gestoken en daar na aangifte had gedaan. Door de boot op te houden slaagde de politie erin de Belg op het laatste ogenblik op de hoog te te stellen en hem te wijzen op het geld dat hij onder de voering van de autozitting had zitten. De dame uit De Cocksdorp is al eens eerder met de po litie in aanraking geweest in verband met door haar gepleegde diefstal. Maandagmiddag zijn tijdens een kor te maar hevige onweersbui twee koeien van de heer P. Breen, „Brakestein" na bij de Hogeberg door de bliksm dodelijk getroffen. Een derde dier dat ook met de elektriciteit van het hemelvuur in aanraking kwam zakte door de knieen maar bleef in leven. De heer Breen heeft de twee koeien naar de nood- slachtplaats moeten brengen. Een bij zonder angstige herinnering aan deze gebeurtenis bewaart de heer Evert Breen en de 16-jarige Harry Keesom die in de loopstal bezig waren koeien te melken. Enkele seconden voordat ze enkele nieuw te melken koeien wilden gaan op halen klonk een donderende slag. Toen de verschrikte twee naar buiten kwam zagen ze de drie koeien op de grond lig gen. Als de mannen een ogenblik eerder naar buiten waren gegaan zouden ze vrijwel zeker getroffen zijn. Het was ongeveer vijf uur toen de onweersbui in alle hevigheid losbarstte. Het was opvallend dat de bui een zeer plaatselijk karakter had en eigenlijk alleen op het zuidelijke deel van het eiland en in het bijzonder in de omgeving van de Ho geberg schade aanrichtte. In korte tijd viel een grote hoeveelheid water en de Kolkende wind met zeer hoge snelheid deed sterk denken aan een hoos. Een dertigtal ruiters met erwten op het land achter „Brakestein" werd omvergebla zen, hetgeen een grote wanorde ople verde Schoorsteen geveld Een grote ravage ontstond ook in de Stoomwassernj Texel van de heer H. J. Collou aan de Schilderweg. Door het stormgeweld werd een ca 12 meter hoge asbest schoorsteenpijp losgerukt. De stukken asbest met een grote hoeveel heid roet stortten door de dakvenster in de wasserij. Ook hier ontstonden geen persoonlijke ongelukken omdat zich op dat moment toevallig niemand in de wasserij bevond. Overigens had men de eerstvolgende uren de handen vol met opruimen en schoonmaken. Dat de on weersbui een klein gedeelte van het ei land trof blijkt uit het feit dat toeristen in de dennenbossen en op de noordelijke helft van Texel er weinig van merkten. In Den Burg woedde het natuurgeweld echter volop maar de hoeveelheid water die daar viel was betrekkelijk gering, n.l. slechts vier milimeter. Door de kol kende wind werd het neervallende re genwater* weer opgezogen waardoor de indruk werd gewekt, dat het bijzonder hevig regende. EVANGELISATIE Een Duitse groep jongelui die weer met vakantie op Texel zijn zullen ook nu weer zingen en spreken in de Evan gelisatiesamenkomst op maandag 24 augustus om 8 uur in het Dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg. Toegang vrij.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1