Cjroen 2tmrL- Jexels in het harL, Kurtax schept ruime mogelijkheden op Duitse eilanden Achttien jonge Texelaars behaalden zwemdiploma „Bij jullie gaat het nog op zn Jan boerefluitjes Na opleiding in particulier Texels zwembad Eerste resultaat van R.H.B.S.-zwemclub Zaiw ^vereniging „Stem des Volks' ontbonden DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7897 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. In een vorig artikel vertelden we, dat het al ruim anderhalve eeuw ge leden is, dat op het Duitse wadden eiland Norderney de eerste toeristen voet aan wal zetten. Dat was toen de bovenlaag van het Duitse volk; Nor derney groeide snel uit tot een mon daine badplaats, waar o.a. de laatste koning van Hannover, Georg V, zijn zomerresidentie had. Ook in die dagen kwam men in de eerste plaats naar de eilanden om er gezondheid op te doen. Al snel werden de bijzondere eigenschappen van zeewater en zee lucht bekend. Wat het laatste betreft is er weinig veranderd, maar het is niet meer de bovenlaag van het volk dat naar het befaamde N oordzee-eiland komt. De heer W. Ferner, die op Nor derney een functie bekleedt, die te vergelijken is met die van VVV-direc- teur bij ons, vond dat maar een be denkelijk verschijnsel. „De rijken ko men niet meer; die gaan naar Afrika en de Canarische eilanden", vertelde hij ons in pertekt Nederlands. We wa ren verbaasd dit te horen. Tot dat moment hadden we werkelijk gedacht, dat alleen Duitsers met een zeer ruime beurs zich een verblijf op Norderney met zijn ontstellend hoge prijzen kon den veroorloven. „Dus hier komen jongelui, arbeiders en kleine midden standers, die maar een bescheiden be drag voor hun vakantie hebben kun nen opzijleggen?" informeerden we. De heer Ferner lachte: „Gelukkig niet, er is bij ons geen sociaal toerisme zo als bij U. Wij krijgen de middengroe pen. Ik ben enkele malen op Uw eiland geweest en heb gezien hoe men daar de gasten ontvangt. Ik geef toe, het kost niet veel, maar het gaat dan ook nog op zijn Jan-boere-fluitjes. Zo noemt U dat toch!?" Wij wierpen tegen dat de gasten dat bij ons juist een van de charmes van het eiland vinden De gasten komen bij ons in de eerste plaats om eens uit de stadsdrukte te zijn en om gezellig wat te verpozen in een uitgestrekt land schap met een mooi strand en vrije duinen. De heer Ferner lachte weer en zei knipogend: ,,Ja, ja, chauvinisme. Maar het gevolg is dat Uw eiland vol staat met kampeertenten, waarin men sen wonen, die weinig uitgeven. Hotels hebt U bijna niet. Bij ons op Norder ney hebben we tientallen hotels tot de allerduurste toe en zelfs die zijn maan denlang tot de laatste kamer volge boekt. We hebben maar twee kleine kampeerterreinen. Mensen, die willen kamperen moeten maar ergens anders heen gaan, daar kunnen wij onze kost bare ruimte niet voor afstaan". De heer Ferner ging uitvoerig in op alle plussen van zijn eiland. „Hebt U vijf tennis- plaatsen, een grote boulevard, een strand, dat door dertig man wordt be waakt, een overdekt warm-zeewater golfzwembad, een luchthaven, twee zie kenhuizen en grote cruise-schepen, waarmee tochten naar de naburige eilanden kunnen worden gemaakt? Nee: Duitse dame kreeg rijles AUTO BIJ AANRIJDING VERNIELD Zondagmiddag om ongeveer drie uur kwamen twee personenauto's op de hoek Westerwcg-Westerlaanweg nabij „Immetjcshoeve" in aanrijding. De bot sing was zo hevig, dat een der wagens volkomen werd vernield, terwijl de an der ernstig werd beschadigd. Het on geluk ontstond door een verkeerde han deling; door gebrek aan rijervaring werden rem- en gaspedaal op het kri tieke moment met elkaar verward. De echtgenote van de predikant G. Ballke uit Mühlheim am Ruhr be stuurde een Citroen 2 CV (lelijke eend) op de stille Westerlaanweg. De heer Ballke achtte het verantwoord zijn vrouw op deze weg njles te geven. Toen mevrouw de Westerweg naderde, voer de zij correct de gebruikelijke hande lingen uit om rechtsaf te slaan. Uit de richting van Den Hoorn kwam op dat moment de 22-jarige H. Spanjer te Den Burg in zijn Volkswagen 1500 station car Mevrouw Ballke wilde remmen om de Volkswagen voorrang te verlenen, maar inplaats daarvan trapte zij krach tig op het gaspedaal en reed met grote snelheid op de wagen van de heer Spanjer in. De Citroën werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt en was total loss De stationcar was er minder ernstig aan toe, maar het is de vraag of deze kan worden gerepareerd. De stuurinrichting en het chassis waren ernstig ontzet De heer Spanjer en zijn passagiere, de twintigjarige mej. I. Brink uit Hilversum, man keerden niets; de predikant en zijn vrouw vertoonden enkele wonden in het gezicht. De heer Ballke was all-risk verzekerd. De politie maakte proces verbaal op. De beide wagens werd door de fa. Kaczor weggesleept naar Den Burg. dat hebt U niet. Als U dat alles wel zou hebben, zou U vooral uit Duitsland veel beter publiek trekken. Wat nu naar Holland gaat. zijn gasten die het bij ons te duur vinden. Wat ik mooi vond op Uw eiland zijn de bungalows. Daar moet U er veel meer van bou wen, beslist!" En vaderlijk voegde hij er aan toe: ,,En U moet ook meer pro paganda maken. De meeste Duitsers hebben nog nooit van Texel gehoord en van de Duitsers moet U het toch hoofd zakelijk hebben, niet?" Kijk dit is ónze propagada". Er kwamen fraai ge kleurde foldertjes op tafel, die we mochten meenemen en laten zien op Texel. De heer Ferner had makkelijk praten, vonden we. Kurtax We waren het niet met alles eens wat de Duitser ons vertelde. Maar het is een feit, dat Norderney de genoemde begerenswaardige zaken bezit en vooral ook bij slecht weer en in de winter een trekpleister is. Het kleine eiland, dat wat oppervlakte betreft zelfs bij Ame land nog maar een pover figuur slaat, boekte vorig jaar ruim twee miljoen overnachtingen Dat Norderney en de andere Duitse eilanden zich enorme in vesteringen ten bate van het toerisme kunnen veroorloven, is voor een groot deel te danken aan de Kurtax, de lo- geerbelasting. Ieder, die zich op het eiland ophoudt en er niet woonachtig is, is Kurtax-plichtig. Binnen een dag na aankomst dient men zich te melden bij het betreffende kantoor, waar men een formulier moet invullen (tevens gastenstatistiek), waarop onder andere het aantal verblijfsdagen moet worden aangegeven. Met het formulier ver voegt men zich bij de kassa, waar men na het betalen van een bedrag van DM 30,een kur-kaart krijgt, die een maand geldig is. De kur-kaart moet men bij zich dragen en op verzoek to nen. Regelmatig kan de gast op het strand en in de openbare gelegenheden worden aangeklampt met het verzoek de kur-kaart te laten zien. Iemand, die minder dan vijf dagen op het eiland verblijft kan volstaan met het kopen van een dagkaart, waarvoor DM 2,50 per verblijfsdag moet worden neerge teld. Kinderen tot veertien jaar betalen de helft van het kur-bedrag. Buiten het hoogseizoen gelden echter belangrijk lagere tarieven, terwijl de tweede, der de en vierde personen in één familie eveneens een kleine korting genieten. Per jaar ontvangt Norderney uit de Kurtax een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen. Zelfs in Duitsland kan men met een dergelijk bedrag vele voorzie ningen bekostigen. Liever niet, maar toch Duidelijk willen we vaststellen, Het overdekte zeewaterzwembad van Norder ney. Het water van het bad wordt voortdurend via een pijpleiding vanuit zee aangevoerd, ge filterd en verwarmd tot een temperatuur van 23 graden Celcius. Zwemmen in het kristal heldere, aangenaam warme water is een nau welijks te beschrijven genoegen. Gedurende een deel van de openingsuren werkt in het abd een installatie die golfslag opwekt. Hoge golven rollen door de gehele lengte van het bad en slaan stuk op de trappen in het on diepe gedeelte. De fijne waterspatjes, die daar bij ontstaan stuiven door de lucht en maken de gehele verwarmde ruimte boven het bad tot een „riescu-inhalatorium", waar ook de toeschouwers profijt van trekken Het zwembad van Norderney trekt het gehele jaar bezoe kers. Ook rond Kerstmis is het druk bezocht. Dat wij binnen zo kort mogelijke tijd iets dergelijks op Texel moeten hebbeu, zal ieder met ons eens zijn. heet De huizen, vaak vier af vijf ver diepingen hoog, zijn tot aan de zee gebouwd, waar een fraaie boulevard is aangelegd, die kan wedijveren met die van Zandvoort. Er is een smal strand tussen talrijke stenen en houten pieren, waar het doorgaans bijzonder druk is. Desgewenst kan men zich in een trein tje. strandexpresse genaamd, langs de boulevard laten rijden. Het is een echt Duits strand, dat er altijd uitziet alsof hét door artillerie is bestookt: honder den diepe kuilen, voor het merendeel gevuld met dikke mensen. Wie een aanhanger is van de „Frei- körper-kultur" gedachte, m.a.w er prijs op stelt zich geheel zonder kleding over het strand en in de branding te bewegen, kan terecht op het Frei- körper-kultur-strand. Het ligt naar Norderneyse '(begrippen tamelijk ver van de stad: vijf kilometer, een afstand die men met de bus met het opschrift ,NFKK-strand" kan afleggen. Mensen, die het badcostuum blijven prefereren boven de huid alléén, trekken veelal naar het strand „Weisse Dünen", dat echter zo dicht bij het FKK-strand ligt, dat het moeilijk is de overgang vast te stellen. Bloot-zwemmen is overigens (van een bijzondere medewerker) Zaterdagmiddag hebben achttien leerlingen van de RHBS Texel te Den Helder het zwemdiploma A van de Koninklijke Nedcrlandsche Zwembond verworven. Do geslaagden zijn: Anneke Bakker, Gonnie Bakker, Martien Beem- sterboer, Wytse Berkenbosch, Ria de Bloois, Willy v.d. Galiën, Maartje Goënga, Nina de Graaf, Irene van Gro ningen, Ronald Handgraaf, Gerda Hin, Elly Hopman, Tiny Kager, Maarten Laan, Irene Maas, Piet Schrama, Ca- trien de Vey en Nel Zijm. Dit was de eerste keer dat Texelaars een zwem diploma behaalden na een opleiding in een Texels zwembad. De geslaagden, die allen lid zijn van de deze zomer opgerichte zwemclub van de RHBS, zijn de zwemkunst machtig geworden in het fraaie nieuwe bad op het bungalowterrein „Slufterduin" van de heer C. C. Handgraaf, waarover wij in de editie van 3 juli reeds uitvoerig berichtten. Vooral voor de heer G. van Beek, die de jongelui in de afgelopen maanden iedere zaterdagmiddag train de, is het een groot succes, dat alle acht tien leerlingen slaagden. De meeste van de geslaagden hebben overigens slechts acht a tien instructielessen gehad, waaruit de conclusie mag worden ge trokken, dat deze lessen bijzonder vruchtbaar zijn geweest. Naast de nu geslaagden, volgt thans nóg een groep leerlingen de zwemlessen om volgend jaar het diploma te verwerven, evenals enkele candidaten voor het B-diploma. De eisen voor dit A-diploma zijn: 125 meter zwemmen, waarvan de eerste 75 meter met schoolslag en de resterende 50 meter met enkelvoudige rugslag. Voorts één minuut watertrappen met niet zo iets bijzonders in West-Duits- land. Iedere dertiende Duitser doet het, zo werd ons verzekerd. Vliegveld Hoewel men op Norderney maar ma tig is ingenomen met het zeer eenvou dige vliegveld, waarop slechts lichte toestellen kunnen landen en opstijgen, is de activiteit op de kleine luchthaven enorm. Evenals dat bij ons voor de oorlog het geval was, landen dagelijks meerdere toestellen met gasten, die de lucht boven de zee prefereren. Volgens een nauw sluitende dienst regeling vertrekken en landen de twee- motorige vliegtuigen, die elk vier tot zes passagiers vervoeren. De eilanden Juist, Langeoog, Norderney en Wanger- ooge en ook Helgoland worden zo on derling en met de steden Keulen, Düs- seldorf, Hamburg. Westerland, Kiel en Emden verbonden. De tarieven zijn niet bijzonder hoog en de maatschappij, Air Dloyd Deutsche Nah-Luftverkehr GmbH, bloeit. dat wij niet graag een kurtax-sys- teem zoals op de Duitse wadden eilanden, zouden willen propage ren. Maar men kan zich voorstel len, dat toch heel wat eenvoudige begeerlijkheden gerealiseerd zou den worden, wanneer de gasten bijvoorbeeld een kwartje per dag extra zouden betalen. Per jaar be tekent dat op Texel een bedrag van ƒ250.000,Daarmee kan men bij ons nog wel een en ander doen. De toestand zoals die nu op Texel is, kan nauwelijks bevredigen. Het is een merkwaardige zaak dat de gemeente jaarlijks een kolossaal bedrag moet uitgeven om toeristi sche voorzieningen te bekostigen, in plaats van er profijt van te trekken. FKK-strand Het eiland Norderney telt één com pact gebouwde stad, die ook Norderney De Texelse zangvereniging „De Stem des Volks" heeft opgehouden te be staan. De vereniging, die in 1949 werd opgericht, precies vijftien jaar geleden, had de laatste jaren met tal van moei lijkheden te kampen, waardoor het ten slotte niet langer mogelijk werd geacht het kwaliteitspeil te handhaven. De voornaamste oorzaak was de onvol doende toeloop van nieuwe jonge leden, waardoor de gemiddelde leeftijd van de zangers en zangeressen te hoog werd. Dit is overigens een verschijnsel, dat men ook bij andere zangverenigingen aantreft. De belangstelling van de jeugd voor vrijetijdszang is vrywel nihil. Aanleiding tot de opheffing van „De Stem des Volks" was liet besluit van de directeur, de heer H. Craanen, om na vijftien jaar inspanning eindelijk eens wat meer avonden thuis door te gaan brengen. Natuurlijk werd hem dat door de leden niet misgund. Bovendien was geconstateerd, dat het ook met de fi nanciële toestand van de vereniging moeilijker was geworden. Door dit alles was het duidelijk, dat „De Stem des Volks" niet langer bestaansrecht had. Ietwat weemoedig gestemd kwamen de leden woensdag voor de laatste maal bijeen ten huize van de familie Craa nen. Diverse herinneringen uit de afge lopen 15 jaar werden opgehaald, waar bij duidelijk werd, dat de onderlinge samenwerking tot waardevolle banden heeft geleid. De heer Craanen kreeg als stoffelijk blijk van waardering voor het vele dat hij voor de vereniging heeft gedaan een herinnering aange boden. Mevrouw Craanen, die ook al tijd enthousiast haar bijdrage heeft ge leverd, werd verrast met een plant. Voorts werd dank geuit jegens NW, PvdA en vele andere personen en in stellingen. waarmee de nu ontbonden vereniging nauw had samengewerkt EERSTE VOORSTELLING „GOUD AALTJE" DE WAAL De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal zal op de zaterdagavonden 17 en 24 oktober de eerste voorstellingen geven in het dorpshuis „De Wielewaal" van het to neelspel „Goud Aaltje", geschreven door A. Boere. U.D.I. NEEMT STUK IN STUDIE De Reederijkerskamer U.D.I. heeft in studie genomen „Chips", een comedie in 7 taferelen van R. Feenstra. Het stuk zal opgevoerd worden op zaterdag, 14 november in „De Oranjeboom". de vingers boven water. Aan de eisen werd door het merendeel van de candi daten ruimschoots voldaan, ondanks het nogal frisse water (15 gr. Celcius). Het examen werd afgelegd in het ge meentelijk zwembad van Den Helder. De diploma's werden uitgereikt door wethouder Stoop in aanwezigheid van o.a. de heer Vellekooip, afgevaardigde van de KNZB. Moge het particuliere initiatief, dat het mogelijk maakte, dat deze jongelui voor het diploma konden worden opge leid, een stimulans zijn voor onze ge meentelijke overheid om de grootste spoed te betrachten bij de verwerkelij king van de zwembadplannen te Den Burg. RECLASSERING SCOLLECTE De reclassenngscollecte zal dit jaar in de periode van 21 september tot en met 4 oktober worden gehouden. De opbrengst van deze collecte komt ten goede aan verenigingen van alle gezind ten, zowel aan reclasseringsverenigin- gen als aan een aantal drankbestrij- dingsverenigingen. Het reclasserings- werk is een uitermate moeilijk werk en de vele honderden medewerkers van de verschillende bureaus, waaronder zeer vele vrijwillige krachten, verdienen dan oók stellig bewondering. Het lijkt de buitenstaanders vaak een ploegen op rotsen en soms is het dit ook wel. Maar dit doet toch niet af aan het feit, dat de reclassering ook zeer belangrijke resultaten behaalt, mede dank zij het innig samenspel dat er is ontstaan tussen de gerechtelijke auto riteiten en de reclasseringsverenigin- gen. Is het soms niet belangrijk, dat van de mannen en vrouwen in Nederland, die voorwaardelijk worden veroordeeld 90°/o de hun opgelegde proeftijd goed doorkomen. En is het soms zonder belang, dat de reclassering deze mensen, die vaak aan de zelfkant van het maatschappelijk leven hebben gestaan, weer een nieuw perspectief weet te bieden. Om al deze redenen verdient dit werk onze volle steun. Gedenk deze collecte met milde hand, opdat dit zo moeilijke werk voortgang zal kunnen vinden. VOOR DE JEEP VAN PATER BANDSMA Van pater Th. R. S. Bandsma ont vingen wij uit Bauko (Philippijnen) een briefje, waarin hij ons verzoekt de na men te publiceren van de Texelaars, die fiancieel hébben bijgedragen voor de dringende benodigde jeep. In het to taal is nu een bedrag van ruim ƒ800, bijeengebracht. Als de giften in dit tempo blijven toestromen, zal het zeker met lang meer duren voordat de jeep kan worden aangeschaft. Het missie werk in de Philippijnen zal daarmee zeer gebaat zijn. De gevers van de afgelopen periode zijn. J C Bakker, Oudeschild, 25, Jac. Hin. De Waal, ƒ25,—; J. Witte Pzn. Den Burg, 25,Overste Sint Jan stichting, Den Burg. ƒ10,J. Hopman, H 114, De Westen, ƒ7,50; Jb. Maas, „Atalanta", Duinweg, 50,G. J. Veeger, B 143. Den Burg, 25,mej. N. Smit, Molenstraat. Den Burg, 25, mevr. D. Bakker-Maas, Den Burg, ƒ67,50; fam. J Kil jan, Den Hoorn. ƒ10,-. Pater Bandsma verzocht ons alle wel doeners hartelijk te danken. Uiteraard blijven bijdragen voor het reeds lang verbeide voertuig welkom. Giften aan pater Th. R. S. Bandsma, p.a. Jan Dirkszoord 25, Den Burg. of op giro 586210 Leidschendam. De bijdrage kan ook via de boerenleenbank te Den Burg worden gestort. Gevers, die geen prijs stellen op publikatie van hun naam in de krant worden verzocht dit even aan te geven. De bijdrage wordt dan genoemd onder „onbekend" DONDERDAG JAARVERGADERING „DE WIELEWAAL" DE WAAL De jaarvergadering van het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal zal worden gehouden op don derdagavond in het dorpshuis. Men ver wacht dat voor deze vergadering grote belangstelling zal bestaan, aangezien er in totaal drie financiële overzichten zullen worden gegeven, te weten dat van het dorpshuis, van de feestcommis sie en van de bejaardentochtenkas. Tij dens de bestuursverkiezing zal men iemand moeten aanwijzen voor mevr. M. Bakker-Bruin, die zich niet herkies baar stelt. Mevrouw R. du Porto-Kièft en de heer J. Lok treden eveneens vol gens rooster af, maar stellen zich wél herkiesbaar. De vergadering begint om acht uur precies.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1