Cjroen rwarL-Jexelsin het harL, Vogels maakten plaats voor toeristen Op de Duitse Waddeneilanden Eiland zonder eï boeren jwntïfjnrs^ Tel uit je winst Hoogste zonnebloem van Nederland .v 3 gxp*-' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7898 COURANT Uitgave N.V. tJl Lange veld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilbelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Wat is er overgebleven van het oor spronkelijke landschap op de Oost friese Waddeneilanden. Vindt men op Norderney, Juist, Baltrum en de andere Duitse Noordzee-eilanden noq iets dat op ongerepte natuur lijkt? Voor een Texelaar, die met de voorstelling van het eigen eiland in het hoofd op Nor derney aan wal stapt, valt het tegen. Een zeer groot deel van het betrekke lijk kleine oppervlak is ingenomen door de huizenzee van de stad en veel van de oorspronkelijk ongetwijfeld boeiende natuur is verdwenen op het resterende stuk, waar zich gedurende een groot deel van het jaar massa's mensen bevinden. Toch geven de Duitsers dit niet grif toe. Zij wijzen steeds weer op het Naturschutzgebiet op het oostelijk deel van het eiland, waar nog enkele vogelsoorten onge stoord kunnen broeden. De kolonie, waar hoofdzakelijk meeuwen zijn, is echter klein en voor een ornitholoog niet bijster interessant. In de trektijd zijn de Oostfriese eilanden echter boeiend. Omdat de eilanden, méér nog dan de Nederlandse eilanden, door hun ligging bij de Duitse Bocht, een pleisterplaats zijn voor vogels uit noordelijker streken, valt er in deze tijd van het jaar wel het een en ander te beleven. Het aantal broedvogels is echter beperkt en gaat eerder achter- dan vooruit. Op de avond van de tweede dag, die wij op Norderney doorbrachten, spra ken we met een Duitse amateur-orni tholoog, die, om zijn liefhebberij aan trekkelijker te maken, voor publiek le zingen met dia vertoningen over de Duitse vogelwereld verzorgde. De man had veel succes. De zaal was stampvol belangstellenden, die ieder DM 2,in tree hadden betaald. Enthousiast lichtte de vogelliefhebber de door hemzelf op genomen dia's toe. voor het merendeel opgenomen in de beschermde Natur- schutz-gebieden van Norderney en de andere eilanden. Na afloop informeer den we of hij wel eens op Texel was geweest. De man knikte bevestigend. Hij was er al meerdere malen geweest en vooral in het voorjaar énorm en thousiast van de overvloed aan soorten. Eén bezwaar had hij: de autoriteiten, die op Texel belast zijn met. het toe zicht op de vogelkolonies, zijn moeilijk te overtuigen van de vreedzame bedoe lingen van de Duitse vogelliefhebbers. Hijzelf had ervaren, dat het uiterst moeilijk is vergunning te krijgen om op eigen gelegenheid foto's te maken en wat rond te kijken. Door het Staatsbos beheer was hij naar het hoofdkantoor in Amsterdam verwezen, waar hij ver- RUIL VERKAVELINGSWERKZAAM HEDEN WEER BEGONNEN In aansluiting aan een kort bericht in de Texelse Courant van dinsdag j.l. kunnen we thans mededelen, dat de draglines weer draaien. Het ligt in de bedoeling om het bedrag van ƒ300.000,dat als aanvullend crediet aan de ruilverkaveing „Texel" is toe gewezen in hoofdzaak te besteden in de omgeving van De Koog. In de afgelopen maanden zijn hier di verse blokken onderhanden genomen, maar mede als gevolg van het feit, dat de gewassen het veld nog niet hadden geruimd kon vrijwel nergens het werk worden afgemaakt. Met het bedrag, dat thans is toegewe zen hoopt de Commissie het werk in de gedeelten, die de laatste maanden werden aangepakt te kunnen afmaken. Een tweetal draglines, die nog op het eiland waren, konden direct worden in gezet. Het ligt in de bedoeling nog drie draglines aan te voeren, zodat als de weersomstandigheden gunstig blijven in de nog resterende maanden van 1964 nog heel wat werk kan worden verzet. Het bericht, dat het enkele weken geleden af eb roken werk weer voortge zet kon worden was niet alleen voor de Plaatselijke Commissie en de be- laghebbende landbouwers verheugend. Dit zal ook het geval zijn voor het per soneel van de Fa. De Vries v. d. Wiel dat door de stopzetting werkloos werd. De mogelijkheden om op het eiland aan het werk te komen zijn op het moment zeer klein. We stellen ons dan ook voor, dat ook voor hen de hervatting van het werk een ongedachte verrassing is. 1 i 11 i gunning zou kunnen krijgen, maar deze procedure kostte zoveel tijd, dat het voor hem niet de moeite waard was. Maar onze vogelman gaf toe: Texel is fantastisch. Omdat er niet alleen duinen en wadden zijn, maar ook uitgestrekte weidelandschappen, die voor een deel zelfs bevloeid worden, is het aantal soorten verbluffend. Geen landbouw Het is waar: op Norderney vindt men vrijwel geen weicte en zelfs geen bouw land. Er wonen op het eiland twee of drie boeren, maar waar die van leven is ons een raadsel. Vrijwel al het land buiten de stad is duingebied. In tegen stelling tot Texel is Norderney voor zijn voedsel geheel afhankelijk van het vasteland. Alles moet worden inge voerd. Kennelijk hebben de bewoners in het verleden al direct meer in het toe risme gezien, dan in de landbouw, want nooit is de gedachte bij ze opgekomen om een deel van het uitgestrekte wad in te polderen, zoals wij ijverige agrarische Texelaars wèl hebben ge daan, waardoor de oppervlakte van óns gebied in de loop der jaren meer dan verdubbeld is. Gedurende de dagen, die we op de Oostfriese eilanden doorbrachten, heb ben we geen gebruik gemaakt van de overvloedige mogelijkheden om onze intrek te nemen in een der dure hotels. We stelden ons tevreden met logies- met-ontbijt in een van de zeer vele par ticuliere huizen, die daarvoor zijn inge richt, Zo'n huis te vinden is niet moei lijk; er is namelijk niet één woning waar geen gasten verblijven. De eiland bewoners pikken op deze wijze allen hun graantje van de toeristische buit mee. De manier, waarop we aan onze kamer kwamen, is de moeite van het vermelden waard. Onmiddellijk nadat we, komende van de haven, uit de bus waren gestapt, en op de drukke Kur- platz in het hartje van de stad stonden, werden we aangeklampt door een man netje. „Zoekt U een kamer?" We ant woordden bevestigend. „Komt U maar mee, ik weet iets goeds!" zei het man netje verheugd. We volgden hem door de nauwe straatjes van het drukke Norderney. De bagage vervoerde het mannetje voort op een handkarretje. We dachten het aanvankelijk met een vérgaande service van de Norderneyse VW te doen te hebben. Mis evenwel, want toen we bij het bedoelde huis aan kwamen hield het mannetje de hand op en zei dat hij DM 1,50 van ons kreeg. Hij kreeg het geld en verdween. Later hoorden we dat deze manier van gas- tenwerving niet ongebruikelijk is op de Duitse eilanden. Tientallen verdienen er iets extra's mee. Als we niet van de diensten van deze figuren gebruik had den gemaakt, zou het ons ook geld ge kost hebben, want de Norderneyse WV vraagt DM 1,voor het geven van adviezen inzake vrije accommoda tie. En dan moet de gast zelf maar zien, dat hij het adres vindt en ook z'n ba gage dragen. De kamer bleek aan hoge eisen te voldoen. Alles zag er keurig helder uit; er was stromend water en verwar mingsmogelijkheid. We betaalden per nacht DM 10,hetgeen voor Norder ney niet bijzonder hoog is. Vis goedkoop Onze eerste indruk was, dat die paar dagen op Norderney ons geen kapitaal zouden kosten. Dat dat beslist wel het geval zou zijn. beseften we pas nadat we één keer hadden gegeten in een be hoorlijk maar niet bijzonder luxueuze gelegenheid. DM 4,voor drie aard appelen, een klein plukje groenten en een snippertje taai vlees is bepaald veel. In een andere gelegenheid kregen we iets meer voor dit bedrag, maar erg Gezicht op de strandboulevard van Norderney. Op de achtergrond hotels. De foto werd ge nomen bü hoog water. Het smalle strand tussen de stenen pieren loopt dan geheel onder. Aan de noordztyde van het eiland is het strand veel breder. Tussen de boulevard en de huizen ziet men grasterreincn, die die nen als zonneweiden. voldaan na afloop waren we met. Aan gezien we, teneinde onze maag te vul len, minstens DM 12,zouden moeten besteden, trachtten we die avond en de volgende dagen op een minder kostbare manier de inwendige mens te verster ken. Dat lukte, door ons genoegen te doen met vis. De volgende dagen koch ten we kolossale makrelen, die niet eens veel kostten; de vis wordt op Nor derney niet duur betaald. Misschien omdat dit het enige voedsel is dat door de eilandbewoners zelf wordt gewon nen. Het eiland beschikt over een flinke vloot, die echter voor het merendeel uit kleine houten garnalenkotters be staat. Die garnalenbootjes zijn in felle kleuren geschilderd: bloedrood, blauw en geel. Ze bieden op zee een fantas tische aanblik. Naar het wad Ondanks het feit dat Norderney, in vergelijking met de Nederlandse wad deneilanden hiervoor beperkte moge lijkheden biedt, tracht men de gasten toch zoveel mogelijk in contact met de natuur te brengen. Zeer terecht wordt beseft, dat men ook wel eens iets an ders wil dan zeewater drinken, in mod derbaden liggen en langs de boulevard wandelen. Veel belangstelling trekken doorgaans de Waddentochten. Onder leiding van een deskundige, die popu lair bekend staat als „Hermannchen" trekken groepjes mensen over de uit gestrekte wadden aan de zuidkant van het eiland en krijgen diverse wetens waardigheden te horen over de daar levende planten en dieren. De wadden- tochten worden dagelijks gehouden. Als deelnemer heeft men niets anders te doen dan zich bij het verzamelpunt te melden tegen de tijd van vertrek, die elke dag verandert in verband met de getijden. „Hermannchen" spreekt zijn gehoor toe door een scheepsroeper; als het een grote groep is door de mega foon. De man houdt er een speciale geestige verteltrant op na, die de deel nemers telkens weer in lachen doet uitbarsten, zodat zo'n trip een niet al leen boeiende, maar ook bijzonder vro lijke onderneming is. Boordevol indrukken, die we in deze artikelen lang niet allemaal hebben kunnen spuien, hebben we de Oost friese eilanden verlaten. De vergelij king met Texel was interessant, maar niet steeds gerechtvaardigd. In be paalde opzichten zijn de Duitse wad deneilanden voor een toerist te verkie zen boven de Nederlandse. In bepaal de andere opzichten weer juist niet. Het zou mooi zijn als wij de gunstige eigenschappen van Borkum, Juist, Norderney, Baltrum, Langeoog, Spie keroog en Wangerooge op Texel zou den kunnen combineren met de hier bestaande pluspunten. De mogelijk heden daartoe verdienen zeker bestu deerd te worden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 23 september 1964 Geboren: Peter, zv. Jelle Visser en Maart je Koorn; Cora Daphne Louise, dv. David Hildering en Louise Ingrid de Jong; Dirk, zv. Bastiaan van der Beek en Trijntje de Roo; Theodorus Freden- kus Jacobus, zv. Petrus Jacobus Frede- rikus van der Gracht en Adriana Jo hanna Huisman; Marco, zv. F. Korten- hoeven en Elisabeth Schagen. OVERDENKING NEE HEB JE, JA KUN JE KRIJGEN Aan verliefden en sollicitanten kan deze nuchtere zegswijze de nodige moed geven. Als je niets doet, gebeurt er ook niets. Het nee heb je al, terwijl je bij de pakken neerzit. Het ja kun je krij gen, de kans is er altijd. Datzelfde geldt eigenlijk ook ten op zichte van de vraag of er werkelijk re den is om te geloven en te hopen. Hoe veel mensen hebben het geloof al lang afgeschreven? Het gaat velen als die vrouw in Am sterdam. die boven aan de trap de do minee in de diepte voor de kruidenier aanzag en riep: doe 't maar in het mandje Je moet dit geloven en dat ge loven en je gelooft er eigenlijk niets van: doe 't maar in 't mandje. Ten opzichte van het hopen geldt dit evenzeer O, het ligt er niet dik boven op, de hopeloosheid. Het leven lijkt zo slecht nog niet. Texel is het beste land van de aarde en we hebben zo'n mooie zomer gehad en ga maar door. Maar als je even door dit bovenlaagje heenprikt, wat zit daar dan onder? Hoeveel moe deloosheid en hoe weinig uitzicht! De sleur en zinloosheid in eigen leven, de dreiging in de wereld. Valt er in alle nuchterheid, maar ook in volle over gave nog werkelijk iets te hopen? Zou den wij niet juist hier onze oren eens moeten spitsen? Het nee hebben we al. Maar valt er toch een ja te krijgen7 Een levende hoop? (1 Petrus 1, 3) Is het misschien voor mij toch waar dat door de opstanding van Jezus Christus in mijn hart een levende hoop ontvlamt? Zonder hoop kun je eigenlijk niet le ven. Het is waar; hoop doet leven. Nu, het nee hebt u al. het ja kunt u krijgen. Door het Evangelie van Jezus Christus, onze Heer. D. J F. 'k Heb geklapperd met mijn oren Toen ik las in onze krant Wat een geld verdiend kan worden Met een stukje Texels land. En ik dacht, als onze vroedschap Zélf zo'n winstje had gemaakt, Dat ons eiland dan een heel stuk Uit de zorgen was geraakt. Stel je voor, Texels ontvanger Krijgt plots anderhalf miljoen, Nou, daar kan je als gemeente Dit of dat toch wel mee doen. 'k Denk het eerst hier aan een raadhuis, Maar als dat te veel zou zijn, Dan zijn er nog vele dingen Op zo velerlei terrein. Dan geen eindeloos gepraat meer Over een lantarenpaal, Of een lekke riolering. Of over een gymlokaal. Nee, je belt gewoon een zaak op En je zegt: „maak snel zo'n ding, En met 't geld komt 't wel in orde Want we stikken in de ping". Maar helaas, dit buitenkansje Viel geméénte niet ten deel, 'n Buitenstaander slurpt de soep op En wij kauwen op de steel. Maar u weet, zaken zijn zaken, Dus valt er niets aan te doen En kan men alleen maar zeggen, Zij 't met spijt: „Pot voor Lamoen". Huib de Rijmelaar. Vcrschynt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. GESLAAGD Aan de Bijzondere Neutrale Kweek school voor onderwijzers(essen) en kleuterleidsters te Den Helder zijn voor het diploma volledig bevoegd onder wijzer (hoofdakte) geslaagd mej. Tine Visser en de heren F. Plantinga en S. Siersma, allen #te Den Burg. Voor het diploma kinderverzorgster van de Centrale Raad voor kinderuit zending is geslaagd mej. N. Smit te Den Burg. ZATERDAG ZEVEN DORPEN-WANDELTOCHT Morgen zullen hopelijk veel Texelse wandelaars hun beste beentje voor zetten in de zeven dorpen-wandeltocht, die voor de tweede maal wordt gehou den. Van de organiserende wandel sportvereniging „Het Gouden Boltje" ontvingen wij de routebeschrijving, die wij hierbij publiceren. De totale af stand bedraagt 58 kilometer. Er wordt 's morgens om half zeven gestart. Start Wezentuin, via Parkstraat rich ting Oudeschild, over de haven, van hieruit richting De Waal. Vlak voor De Waal groene weg inslaan, grote weg oversteken, langs school tot aan de kerk, hier rechtsaf het dorp door rich ting Oosterend. In Oosterend langs Kerkstraat, Peperstraat en Kotterstraat naar Oost, tot aan Waddenzeedijk langs „Krasse Keet", deze weg volgen tot brug, over de brug, aan de andere kant van het water, langs het „Prins Hen drik-hotel", daarna linksaf, over oude dijk links aanhouden tot aan Hoofdweg, deze uitlopen tot aan de dijk, hier langs naar De Cocksdorp, door het dorp naar café v.h. „De Molen", waar even- DEN HOORN Deze kolossale zonnebloem fotografeerden wij een de zer dagen op het terrein van de heer P. Kok Czn. te Den Hoorn. De plant heeft in ruim vier maanden een hoogte bereikt van maar liefst 4,60 meter en is zeker de hoogste zonnebloem op het eiland. De heer Kok hoopt dat het niet alleen de hoogste bloem van Texel, maar van heel Nederland zal zijn. Dat zou voor hem een buitenkansje van ƒ300,betekenen, het bedrag dat als eerste prijs beschikbaar is gesteld door de zaadhandcl Jeltes te Enkhuizen, die een wedstrijd uitschreef. Als de bloem 30 september nog staat, moet de heer Kok de hoogte van deze „Helianthus Gigantha Unifloies" berichten aan de zaadhandel, die daarop de lengte zal vergelijken met andere opgaven. Do heer Kok doet al het mogelijke om de plant zoveel mogelijk tegen de westen wind te beschermen. De bloem wordt stevig, maar veerkrachtig gestut door bamboelatten en heeft alle stormachtige grillen van de weergoden gedurende de afgelopen weken uitstekend doorstaan. als het vorig jaar een kop soep door de wandelsportvereniging wordt verstrekt. Hierna richting vuurtoren, eerste weg links inslaan tot dicht bij „De Slufter- vallei", linksaf het rijwielpad op naar De Koog. Aan het eind van het rijwiel pad rechtsaf naar De Koog, Boodtlaan, Dorpsstraat, Brink, Ruijslaan (linksaf), het fietspad volgen langs „Het Kinder dok", „De Zilvermeeuw". „Bos en Duin" en „Heidehof" naar Den Hoorn. Bij „De Iris" linksaf door het dorp via Hoornderweg naar Den Burg Finish in hotel „De Zwaan".

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1