Cjrocn cZwartsJexeh in het Op bezoek bij een Texelse uitvinder i Gerard Rijk gaat op in technische hobby Laatste vondst: bollenplantmachine Driejarig meisje door auto geschept DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7899 COURANT Uitgave N.V. tJi. Lange veld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, VVilhelmmalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrjjdagB. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Met de creatieve besteding van vrije tijd is het op Texel maar treurig ge steld, vinden wij. Daarmee is niet ge zegd, dat de Texelaars zich gedurende hun vrije uren zouden vervelen. In tegendeel, men amuseert zich door gaans kostelijk op de vrije zaterdag, zondag en de avonden door de week, maar we zijn evenals trouwens de meeste andere Nederlanders daar voor steeds meer aangewezen op an deren. Het liefst laten we ons in een makkelijke stoel zakken voor het tele visietoestel. Wij zijn lui geworden. Na enige aandrang zijn we nog wel be reid deel te nemen aan het vereni gingsleven, maar dan mag men niet verwachten, dat we meer dan de helft van het aantal clubavonden meema ken of dat we in het belang van de vereniging werk verzetten. Er zijn ge lukkig uitzonderingen, Texelaars, die weigeren zich op passieve wijze bezig te houden en hun vrije uren voor het grootste deel gebruiken om iets met eigen handen te maken. Uit ondervin ding weten zij dat zélf doen de meeste bevrediging schenkt. Zo'n uitzondering is de heer Gerard Rijk in de Kogerstraat te Den Burg, die in de eerste plaats bekend staat als een bekwaam bollenkweker, maar in zijn vrije tijd voortdurend werkt aan de meest fantastische, zelf ontworpen apparatuur. In kleine kring heeft hij zich terecht de naam „uitvinder" ver worven, voor ons reden genoeg om bij hem eens op bezoek te gaan. In de huiskamer vinden we hem ge bogen over een grote grijze kast. Het is een diaprojector van een bijzonder type. Groot weliswaar, maar met unie ke eigenschappen. Het apparaat is uit gevoerd met een zg. laagvoltagelamp, maar geschikt voor dia's van het for maat 7x7 centimeter. Het geprojec teerde beeld is helder en tot in de hoe ken gelijkmatig verlicht. Dat is opmer kelijk, want de grote fabrieken zijn er nog steeds niet in geslaagd een goed- werkende 7x7 projector met laag voltagelamp aan de markt te brengen. Het feit, dat de projector bovendien volkomen automatisch werkt, pleit voor de bijzondere technische knobbel van Gerard Rijk Als hij een der zij kanten van het apparaat opent, zien we een ingewikkeld raderwerk, dat in ver binding staat met een motor. Eén druk op de knop van een afstandsbedienings- snoer en alweer volgens een nog on bekend systeem het dia wordt uit het magazijn gelicht, feilloos op zijn plaats achter de lens gébracht, ge projecteerd en weer teruggezet. Voor de constructie is gebruik gemaakt van de koperen onderdelen van een oude klok. Door de tandwielenoverbrenging ontstaat nogal wat lawaai bij de dia wisseling, wat voor de uitvinder reden is om ijverig naar verbeteringen te zoe ken. Het toestel blijkt overigens be trouwbaar te werken. Een magazijn met dertig sprankelende dia's van de Keukenhof want bollenboer blijft hij ondanks alles wordt zonder storin gen op het eveneens zelf vervaardigde projectiescherm geprojecteerd. Windroos Aan de wand hangt een bronskleu rige ster met aan de punten de letters van de windstreken. De letters ZW zijn verlicht, want er waait een zuid-weste lijke wind. Van dit apparaat maakte Gerard Rijk er tientallen, die in diverse Texelse huiskamers een fraai en nuttig ornament vormen. Het maken van één Auto total loss VOLKSWAGEN VELDE LICHTMAST Zaterdagmiddag om half vijf deed zich op de Pontweg ter hoogte van het K.I.-station in Zuid-Haffel, een ver keersongeval voor. waarbij zeer veel schade ontstond. Een volkswagen, be stuurd door de veehandelaar K. uit ■Hazerswoude in Zuid-Holland, slipte op het natte wegdek en ramde een links van de weg staande lichtmast. De mast knapte als een luciferhoutje af en werd door de auto nog over een afstand van 25 meter meegesleurd. Onherstel baar beschadigd bleef de wagen ten- Slotte links van de weg in een greppel steken. De veehandelaar, die op weg was naar de Ponthaven, moet vrij snel hébben gereden. Door de schok, die bij de botsing ontstond, kwam de man achter in de wagen terecht, zodat hij ongedeerd door de vernielde achter ruit naar buiten kon klimmen. Het wrak van de auto werd door de fa. Kaczor weggesleept. De Lichtmast had een waarde van ongeveer ƒ800,De politie maakte proces verbaal op. zo'n windroos met bijbehorende elek trische installatie, kost vele avonden werk. Ook het installeren van een ap paraat is niet eenvoudig. Op het dak wordt een windvaan geplaatst, die op zichzelf al heel wat hoofdbrekens kost te voordat de juiste materialen waren gevonden. De eerste vanen weigerden na korte tijd dienst door zoutaanslag en corrosie. Nu wordt het geheel uit weerbestendig plastic en koper ge maakt, terwijl een vernuftig smeersys- teem er voor zorgt, dat het instrument soepel blijft fungeren. In de windvaan op het dak bevinden zich de contact punten, die de 12-volts stroom via een glijcontact overbrengen naar de lamp jes achter de letters van de roos. Er be staat grote belangstelling voor de wind rozen van Gerard Rijk. Iedere winter wordt een aantal vervaardigd, die grif van de hand gaan. Gezien de arbeids tijd en de kostbare materialen is een bedrag van honderd gulden voor één installatie belachelijk laag. Een soort gelijk, maar aanzienlijk minder fraai fabrieksinstrument kost ruim ƒ600, Wanneer de handige bollenkweker zich meer op het fabriceren van deze instru menten zou toeleggen en er een zake lijker bedrag voor zou vragen, zou het ongetwijfeld een aardige bijverdienste voor hem betekenen. Maar daar voelt hij niets voor. „Neen, ik wil beslist dat het bij hobby blijft Als mijn onkosten betaald worden, ben ik ruimschoots te vreden. Met het plezier dat ik heb bij het knutselen en het zoeken naar ver beteringen en andere mogelijkheden, ben ik ruimschoots beloond!" Gerard Rijk is doorgaans bezig in de schuur naast zijn huis. Op heel wat winteravonden kan men er tot diep in de nacht het licht zien branden. Reuzenrad In zijn „technische afdeling", zoals hij het gebouwtje noemt, wijst hij ons op een natuurgetrouw model op schaal van het reuzenrad, dat deze zomer op de kermis op de Vismarkt stond. Nauw keurig zijn alle onderdelen overgeno men en het aardigste is dat het ruim één meter hoge wiel werkelijk kan draaien. Een elektromotortje brengt het wiel in beweging door middel van een ingewikkeld stel drijf riempjes, op de zelfde manier als het grote rad. Het apparaat moet nog worden uitgerust met lampjes. Als de heer Rijk zich con sequent aan het grote voorbeeld wil houden, betekent dit dat hij er duizend moet aanbrengen. Waarschijnlijk is dit onmogelijk, omdat zulke minuscule lampjes wel in de handel zijn, maar te veel geld kosten. Gerard Rijk zoekt nu naar een andere oplossing en ongetwij feld zal hij die vinden. Wie denkt dat iemand, die in zijn vrije tijd zó in zijn hobby's opgaat, geen tijd meer heeft om aandacht te beste den aan zijn gezin, komt bedrogen uit. Het gezin Rijk profiteert met volle teu gen van vaders handigheid. Niet in het minst de twee jongens, Jan (7) en Ge rard (3), die zich kostelijk vermaken met een grote modelspoorweg, die op vernuftige wijze op een opklapbare wand in de achterkamer is gemonteerd. Alsof het een opklapbed is, gaan de gordijntjes opzij en wordt de drie me ter brede plaat neergelaten. Uit papier- maché (toilet-papier met stijfsel) is een woest berglandschap nagebootst met bomen, huizen en tunnels. Zelfs staat Gerard Rijk bezig aan z(jn bollenplantinachine er een echt draaiende molen, een groot station en een televisie-zendmast. Alles is nauwkeurig op schaal vervaardigd en vormt een indrukwekkend geheel. Een miniatuur elektriciteitsnet zorgt ervoor dat de treinen rijden en dat in alle modelhuisjes licht brandt. Mevrouw Rijk laat ons tussen de be drijven door haar keuken zien. Een droomkeuken met tal van vondsten, die alle aan het bekende ei van Columbus doen denken, maar voor het merendeel nog niet door de industrie zijn toege past. De heer Rijk timmerde en lijmde alles zélf, nadat hij op de tentoonstel ling „Idee 62" had gezien, dat een keu ken, die aan zijn eisen voldeed, onbe taalbaar was en een betaalbare keuken niet naar zijn zin. Nu werkt mevrouw Rijk in een keuken, die uitstekend be valt en niet meer heeft gekost dan de prijs van het materiaal. Bollenplantmachine Toch heeft de heer Rijk uitvindingen gedaan, die hem nu rechtstreeks zake lijk voordeel opleveren, al was het hem daar niet in de eerste plaats om te doen. Zo'n uitvinding is b.v. de bollen plantmachine, die nu sedert enkele we ken in de praktijk zijn nut bewijst. Om het apparaat is werking te zien gaan we met Gerard Rijk mee naar het bouwland in Eierland, waar hij bezig is narcissen te poten. Het apparaat bestaat uit een inge wikkeld uitziend samenstel van oude fietskettingen, motorfietsonderdelen, rubberriemen, latjes, board en zeil doek. Het geheel is gemonteerd op een normale ploeg, die door een trekker wordt voortbewogen. Aan de ploeg is een stalen wiel gemonteerd, dat op de grond naast de opengeploegde regel rust. Wanneer Gerard Rijk op de trek ker stapt, zien we hoe het wiel, waarop grote ribben zijn gelast, in beweging wordt gebracht. Door middel van ex centrieken, kettingen en schijven wordt deze beweging overgebracht op een band. „Kijk", wijst de ingenieuze bol lenboer. terwijl zijn broer de trekker bestuurt. „De bollen rollen vanuit de bak op de band en worden naar een zinken goot getransporteerd. Via de goot komen de bollen in de door de ploeg gemaakte regel terecht". Ernstig gewond naar ziekenhuis EIERLAND Zondagmiddag werd de 3-jarige Annemarie van Exel op de Postweg in Eierland door een personen wagen aangereden. De kleuter werd ernstig gewond en moest met een extra hoot naar Den Helder worden gebracht. Het ongeluk gebeurde om half een 's middags, ter hoogte van de woning van de familie Van Exel (E 52). Uit de richting van Den Burg naderde de pre dikant H. J. Heersink uit Hellendoorn, die een Taunus 17 m bestuurde. Hij werd volkomen verrast door het plot seling overstekende meisje, dat hij op het laatste moment zag, omdat een ge parkeerde auto het zicht op de berm •belemmerde. Ondanks hevig remmen werd de kleuter met grote vaart ge schept, op de motorkap meegevoerd en doordat de auto plotseling tot stil stand kwam over een afstand van zes meter weggeslingerd. Het kind bleef bloedend op het wegdek liggen met ver wondingen aan het hoofd, een gebroken beentje en inwendige kneuzingen. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van de vader, de heer M. van Exel, die met zijn neef aan de andere zijde van de weg stond. Dokter Siebenga liet het gewon de meisje direct naar het ziekenhuis brengen Haar toestand was gisteren nog zeer ernstig. De auto werd licht beschadigd; de bestuurder kwam met schrik vrij. Transpiratie Het woord van Edison „Uitvinden is voor l°/o inspiratie en voor 99% transpi ratie" is maar al te juist. Dat heeft Gerard Rijk in de afgelopen winter maanden, waarin hij aan de machine werkte, ondervonden. Erg vlot ging het niet. Met monteren, demonteren, een ander ontwerp maken, kwam het apparaat tenslotte gereed, dank zij veel geduld. Maar toen de plantmachine voor de eerste keer geprobeerd werd, kwamen tal van onvoorziene gebreken voor de dag. Het grootste probleem was de bollen op de juiste gelijkmatige wijze naar de lopende band te trans porteren. Eerst werd hiervoor een hou ten trechter gebruikt, maar hierin lie pen de bollen vast. Tenslotte werd een platte bak gemaakt, waarin de zak met bollen met klemmen werd opgehangen. De bak hangt schuin zodat de bollen vanzelf naar beneden rollen. Na nog enkele kleinere verbeteringen heeft de plantmachine, beter gezegd strooima- chine, zijn huidige vorm gekregen. De heer Rijk is voornemens het apparaat in de komende winter opnieuw op te bouwen, maar dan met nieuw mate riaal. De resultaten van de machine zijn overtuigend. Zelf vertelt Gerard trots; „Met twee man kunnen we nu een stuk land van 21/* bunder in minder dan drie weken volplanten. De machine doet bijna al het werk. Slechts één man is nodig om de gestrooide bollen in de juiste stand te plaatsen. Hetzelfde werk werd vorig jaar door drie mensen in zowat vijf weken gedaan!" Van de zijde van de Texelse bollenkwekers bestaat voor de vinding grote belangstelling Gerard Rijk loopt met zijn hobby niet te koop, ook niet in letterlijke zin. ,.Het qeknutsel kost me veel meer dan het opbrengt, maar het qeeit enorm veel plezier. Zelfs als het druk is in de bollen, probeer ik er at en toe een uurtje uit te breken, om nog wat te kunnen schroeven en solderen. Dan reageer is me helemaal op mijn hob by's af!" Ondanks zijn baard, bril en wijs gerige blik, is Gerard Rijk niet het type van de klassieke uitvinder zoals wij ons die doorgaans voorstellen. Hij is ook qeen Willy Wortel of Kweetal, maar een doodgewone, wat stille bollenkweker, die en daar zijn we van overtuigd een bijzonder geluk kig leven lijdt. Van dit model windroos maakte Gerard Rijk er tientallen. Ze hangen in diverse Texelse huiskamers. 33 TEXELAARS IN ZEVEN DORPEN-WANDELTOCHT Zaterdaqmorqen om half zeven ver trokken 33 moediqe wandelaars uit de Wezentuin te Den Burq voor een tocht over 58 km. lanqs de Texelse dorpen, 's Middaqs om half vier kwamen de eersten in hotel „De Zwaan" te Den Burq aan om hun controlekaart voor de laatste keer te laten aftekenen. Zij liepen met een qemiddelde snelheid van 7 km. per uur. Slechts één deelne mer had wegens blaren en stijve spie ren de tocht voortijdig moeten staken. Het was opmerkelijk, dat het aantal deelnemers aanzienlijk kleiner was dan vorig jaar. Toen verschenen er 50 wandelaars aan de start. De dames en heren, die deze keer de tocht uitliepen, zijn kennelijk „beroepswandelaars" want de meeste van hen legden de 58 km. zonder zichtbare inspanning af. Regen Het was nog tamelijk donker toen de twaaLf dames en de eenentwintig heren uit de Wezentuin in de richting van Oudeschild vertrokken. De zon was nog maar nauwelijks op en het was behoor lijk fris. Binnen korte tijd had zich een kopgroep van acht man gevormd, die door hun hoge tempo als eerste in Den Burg aankwam. Om twaalf uur waren alle deelnemers De Cocksdorp al gepasseerd In café ,,De Molen" werd een kop hete kippesoep aan de dorstige wandelaars verstrekt. Men was nu weer voldoende op krachten gekomen om via de Slufter naar De Koog te marcheren. Het was inmiddels zo warm geworden, dat de meesten hun jassen en truien hadden uitgetrokken. Maar toen de kopgroep in De Koog de kaar ten bij de controlepost liet aftekenen, vielen de eerste regendruppels. Het bleef de rest van de dag regenen. Vol komen doorweekt kwamen de wande laars in Den Burg aan. Ondanks dit troosteloze besluit bleef het enthou siasme van de deelnemers tot het einde toe gehandhaafd. Een van hen zei ons: „Het was heerlijk, een beetje jammer van die regen, maar als je er eenmaal mee begonnen bent en dan wil je het afmaken. Zo'n medaille is dan een fijne beloning. Een paar stijve spieren vind ik niet zo erg". Het is voor onze Wandelsportvereni ging „Het Gouden Boltje" bijzonder verheugend, dat bijna alle deelnemers de tocht tot een goed einde hebben ge bracht en dat er zich geen ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan. Ge zien het succes van deze dag zal het be stuur van het Gouden Boltje volgend jaar waarschijnlijk weer een dergelijk evenement organiseren. GEEN BAKKER MEER IN DE COCKSDORP DE COCKSDORP Sinds gisteren heeft De Cocksdorp geen eigen bak kerswinkel meer. De heer Marinus heeft namelijk zijn klantenwijk overgedaan aan de onlangs te Oosterend gestichte bakkers-combinatie ,,'t Gouwe Boltje", van de heren F. Blom, S. Bremer en G. Dros. Dit is wel een feit, waar de Cocksdonper huisvrouwen rekening mee moeten houden, want het „effe gauw om een koekie gaan" is er nu niet meer bij. Toch ligt het uiteraard niet in de bedoeling van de genoemde bakkerscombinatie om De Cocksdorp en omgeving tekort te doen In het dorp zal elke dag huis aan huis worden ge vent met een wagen van de combinatie. GASTHUISSTRAAT GESLOTEN In verband met de aanleg van rio lering zal de Gasthuisstraat voor de duur van de werkzaamheden voor alle verkeer worden afgesloten. Gedurende deze periode zal de Weststraat voor verkeer in beide richtingen opengesteld zijn. GESLAAGD Aan de bijzondere neutrale kweek school voor onderwijzers-(essen) te Den Helder slaagde onze eilandgenoot, de heer Co de Wolf voor het diploma Vol ledig bevoegd onderwijzer (hoofdacte). „NIEUW LEVEN" GEEFT UITVOERING OOSTEREND Op zaterdag 3 ok tober hoopt de zangvereniging „Nieuw Leven" te Oosterend een uitvoering te geven op de zolder van de Openbare lagere school te Oosterend. Het programma omvat voor de pauze zang en spel, waarvoor de leden reeds weken lang repeteren. In het program ma na de pauze zal dokter Renout en kele films veronen. Welke films dit zijn, is voor een ieder nog een verras sing. Vast staat dat het geheel een ge varieerd karakter zal dragen. Mochten er dames of heren zijn, die de gelederen van de zangvereniging „Nieuw Leven" willen komen verster ken, ze zijn van harte welkom. (Zie ook de advertentie in dit blad). WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 29 september Den Burg, „De Graaf", postzegelruilbeurs. Zondag 4 oktober De Waal, bejaardennt

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1