Het „rijke" jaar 1964 Bij de nswiD is het goed sparen. De vierde dag BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor I °n,lw LANDBOUW en VEETEELTC. »un («rónlnsr» U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Ratten kosten mil joenen - verdelg ze! Plan in strijd met uitbreidingsplan Texelaar tekende beroep aan tegen weigering bouwvergunning - TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Steeds meer komen we onder de in druk van de zeer rijke oogsten, die dit jaar vooral op de wat lichtere gronden worden gehaald. En je moet wel tot de conclusie komen, dat al het werk van mensen (boeren, voorlichters, enz.) maar „kinderwerk" is bij datgene wat zon en regen kunnen bewerken. Om U iets daarvan door te geven een paar illu straties. Nooit eerder beleefd We spraken met een oude Texelaar en vroegen hem of hij wel eerder een zo gunstig groeijaar had beleefd. Uit zijn antwoord bleek duidelijk, dat hij al een paar jaar meeloopt. „Als men mij vraagt naar het slechtste jaar, dat ik beleefd heb. dan noem ik direct het jaar 1893. Ik woonde toen als school jongen in polder Eierland. In de zo mer van dat jaar kon de weg naar school op alle gewenste manieren wor den gelopen Alle vaarten en sloten la gen droog. We liepen rechttoe rechtaan door de graangewassen, want er was niets te bederven". En verder vervolg de hij; „Als je mij vraagt naar het beste jaar, dan zeg ik zonder aarzelen, dat dit het jaar 1964 is". Hieraan be hoeven we niets toe te voegen. Daar bak je hee) wat broden van! Op een bedrijf in polder Eierland, dat weliswaar in de betere hoek van de polder ligt, gaf een perceel van 4 10 ha. wintertarwe van het ras Ibis een op brengst van 26.500 kg droog zaad. Dat betekent een opbrengst per bunder van 6463 kg. Een bedrijf in de onmiddellijke omgevmg kwam met hetzelfde ras tot een opbrengst van net 6400 kg. Dit zijn voor ons eiland ongekende opbrengsten. Zomertarwe op lichte grond Op één van de Eierlandse bedrijven, waar tarwe verbouwd werd op lichte grond langs de duinrand werd van een perceel van 4 ha. een opbrengst van 5843 kg. per ha. verkregen. Het ras was Opal. Dit ras heeft dit jaar op diverse bedrijven op ons eiland zeer hoge opbrengsten gegeven. We stellen ons voor dat de hier genoemde op brengst op nog wel enkele bedrijven is gehaald. Dat dit echter mogelijk bleek op een lichte grond, die van nature maar nauwelijks geschikt wordt geacht voor de verbouw van tarwe is o.i. het vermelden waard. Een uitschieter van het ras Pcko We hadden voor onszelf de gedachte, dat van de zomertarwe het ras Peko zijn tijd had gehad. Misschien was het in bepaalde gevallen nog aantrekkelijk dit ras te verbouwen voor zaaizaad, maar als het gaat om de kilo-opbrengst per ha, dan, zo meenden wij, kon dit ras toch niet meer meekomen. Je staat dan wat vreemd te kijken als een land bouwer je vertelt dat hij van een per ceel van 1.55 ha. Peko zomertarwe een opbrengst van 5484 kg. per ha. met een vochtgehalte van 17.4% dorste. Wie komt hier nog boven? Op een bedrijf van een landbouwer op het zgn. „oude Texel" werd Minerva zomergerst gezaaid op een perceel, dat enkele jaren in gras had gelegen. De bemesting was maar licht, nl. 300 kg. van de mengmeststof 14-14-14. De op pervlakte bleek bij nauwkeurige op meting door ambtenaren, die tot taak hebben na te gaan of de landbouwers juiste gegevens verstrekken 99% are groot te zijn. Van dit perceel werd 6373 kg zaad met een vochtgehalte van 18.4% afgeleverd. Rekenen we dit per bunder om, dan komen v/e tot een op brengst van 6405 kg. per bunder. En tenslotte dit Een veehouder vertelde ons, dat hij een oppervlakte van 2.75 ha grasland deze zomer als „standweide" had ge bruikt. Met een standweide bedoelen we, dat er niet omgeweid is Het vee heeft dus de hele zomer op hetzelfde land gelopen. De bedoelde oppervlakte bestond voor de helft uit grasland, dat een jaar of vijf oud is, de andere helft ligt voor het tweede jaar. Op deze percelen kwamen dit voor jaar (14 april) 10 melkkoeien. De eerste paar weken kwamen de koeien 's nachts weer op stal. Op 14 mei kreeg het rundvee gezelschap van 8 schapen met 12 lammeren. Deze liepen dus gewoon tussen de koeien. Aan deze schapen en lammeren is geen krachtvoer gegeven na 14 mei. Vanaf ongeveer 20 augustus wordt aan de melkkoeien per dag per dier 5 kg. aardappelen bijgevoerd. Op dit moment lopen de koeien nog op hetzelfde land. De schapen en lamme ren zijn voor een gedeelte omstreeks 10 september verhuisd, de rest is blijven lopen tot 20 september. Om te illustre ren, dat de dieren geen honger hebben geleden vertelde ons de veehouder ook nog dit: De productie van de melk koeien was de eerste maanden 23 a 24 kg. per koe per dag. Op het moment was dit nog 15 a 16 kg. Bij de 12 lam meren waren 6 rammen, die blijkbaar ook geen gebrek hebben gehad. On danks het feit, dat geen voer werd ge geven, werd één ramlam verkocht voor ƒ450,een tweede bracht ƒ350,op en de vier anderen gingen van de hand voor 200,per stuk. We zouden zeg gen. dat liegt er niet om. U begrijpt, dat een zo overvloedige groei niet alleen met zon en regen is te bereiken. Daar moet inderdaad de mens ook nog aan te pas komen. Per bunder werd in dit seizoen plm. 350 kg. zui vere stikstóf gestrooid. Gaan we dit omrekenen in kalkammon, dan bete kent dit een bemesting van 15 baal per bunder. De stikstof werd echter niet alleen in de vorm van kalkammon- salpeter gegeven Afwisselend werd van kalkammon en mengmeststoffen gebruik gemaakt. Het is dus wel duide lijk, dat het gras, dat deze dieren ge bruikt hebben niet vanzelf is gegroeid. Toch is dit een zo intensieve bewei ding, dat wij, als dit verhaal door een „wildvreemde" werd verteld, het niet zonder meet: geloofd zouden hebben. De persoon in kwestie kennende menen wij echter, dat er geen reden is om aan de waarheid te twijfelen. Gemeente waarschuwt: Vooral in de herfst kan de door rat ten veroorzaakte overlast en schade sterk toenemen. Daarom wordt van ge meentewege de aandacht gevraagd voor het volgende. Ratten weten overal binnen te drin gen en staan blijkbaar voor niets. Ze doen zich tegoed aan levensmiddelen en opgeslagen voorraden en bevuilen deze. Ze zijn uiterst schadelijk doordat ze van de oogst vreten, knagen aan ka bels en waterleidingsbuizen, ondergra ven fundamenten en vloeren, vermelen emballages, deuren en meubelen, stelen eieren en vallen kuikens, kippen, big gen en kalveren aan. Ratten zijn boven dien zeer gevaarlijk voor dc. gezond heid. Ze verspreiden besmettelijke ziekten, zowel onder vee (varkenspest, besmettelijk verwerpen, mond- en klauwzeer, pseudo-vogelpesi) als onder de mensen; ziekte van Weil en para- tyfus. Het is daarom belangrijk, dat ieder meewerkt aan de bestrijding van de bruine rat Men wordt verzocht stipt de aanwijzingen van de gemeentelijke rattenbestrijder te volgen. Als U zelf het gif moet uitleggen, wordt aangera den samen te werken met buren. An ders komt het ongedierte vrijwel zeker terug. Tijdens de bestrijdingsactie mo gen geen eetwaren, etensresten of afval voor ratten bereikbaar zijn. Leg het gif in ruime mate neer op plaatsen waar ratten voorkomen; doch buiten bereik van kinderen en huisdieren. Controleer de uitleg dagelijks en vul het vergif tigde lokaas zonodig aan. Ga hiermee door tot niets meer wordt opgenomen. Neem na de actie de nodige werings middelen. Sluit de toegangswegen af en ruim alle nestgelegenheden op. Meld elke aanwezigheid van ratten aan de Dienst Gemeentewerken, Parkstraat 3, Den Burg. tel. 2141. De gemeentelijke rattenbestrijder staat ook te Uwer be schikking De heer N. Eelman, B l'i tc Den Burg heeft aan de gemeenteraad een beroep gericht tegen de weigering door B. en W. van een door hem aangevraagde bouwvergunning. Dc heer Eelman wil de op zijn grond aan de Kadijksweg bij de hoek van de doodlopende Marsweg een bedrijfswoning bouwen om er een bollenbedrijfje te kunnen stichten. B. en W. weigerden de bouwvergunning op grond van het feit, dat het bouwplan in strijd is met het uitbreidingsplan. Het betreffende perceel is namelijk be stemd voor agrarische doeleinden. Op het stuk mogen niet voor bewo ning bestemde bedrijfsgebouwtjes wor den gebouwd met een goothoogte van niet meer dan drie meter boven het aansluitende terrein en ten hoogste 60 m2 oppervlak. In zijn beroepschrift tegen de weige ring uitte de heer Eelman zijn teleur stelling over de afwijzing en deelt mee, dat hij van plan was cm zijn nu nog in eigendom zijnde bedrijf over te doen aan zijn zoon Paul us om daarna zelf nag met zijn al enige jaren gevoerd bollenbedrijfje door te gaan. De heer Eelman heeft gebruik ge maakt van de gelegenheid om zijn he rwaren tegen de afwijzing mondeling VOORDRACHT OVER „MANON VAN DE BRONNEN" Voor de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen aid Texel hield mevr. Van 't Kaar-Rademaker uit Amsterdam vorige week een voordracht over het boek van Rogier van Aerde „Manon van de bronnen". Met grote aandacht volgden de dames het gebodene, dat de gebeurtenissen in het boek tot onder werp had. Zowel door de wijze waarop een en ander door de voordrachtskun stenares werd gebracht, als door de inhoud van het boek. werd het een waardevolel en boeiende avond De presidente was dan ook tolk van allen, toen zij mevrouw Van 't Kaar van har te dankte aan het slot van de bijeen komst. toe te lichten in de vergadering van B. en W. op woensdag 30 september j.l. De heer Eelman vroeg of in dit geval een bouwvergunning met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouw - wet kon worden verleend. Bij monde van de heer Th. R. Hin werd hem ech ter meegedeeld, dat dit slechts bij hoge uitzondering mogelijk is en dan alleen als op geen enkele andere manier ver wezenlijking van het bouwplan moge lijk is. Gebleken is dat de neer Eelman •bij zijn boerderij voldoende grond heeft om een bedrijfswoning te bouwen in overeenstemming met het uitbreidings plan. In hun schrijven aan de raad hand haven Burgemeester en Wethouders hun eenmaal ingenomen standpunt en adviseren zij de raadsledou het beroep ongegrond te verklaren. VERKEERSCURSUS OP VRIJDAG DE WAAL Het staat thans vast, dat de verkeerscursus te De Waal, die in de eerste week van november zou beginnen, zeker zal doorgaan. Het aan tal belangstellenden is namelijk verheu gend groot. Voornamelijk ten behoeve van belangstellenden uit Den Burg en Oosterend delen wij mee, dat de cur susavonden steeds op vrijdag zullen worden gehouden. Adspivant-cursisten uit Oosterend kunnen zich opgeven bij de heer Visman. Die uit Den Burg bij de heer K. Stoepker. Zoals bekend zul len de lessen worden gegeven in het dorpshuis De Wielewaal. AFSTEMPELEN VAN KAARTEN VOOR TONEELUITVOERINGEN DE WAAL Zondagochtend zal er tussen 10 en 12 uur gelegenheid bestaan voor de donateurs en donatrices van ,,'t Amateurtje", hun kaan te laten af stempelen voor de eerstkomende to neeluitvoeringen op 17 en 24 oktober. Men wordt dringend verzocht hiervan gebruik te maken, daar er anders niet voor kan worden ingestaan! dat men de gewenste avond ook kan bezoeken. De belangstelling voor ,,'t Amateurtje" groeit. Verzekert U dus van een plaats voor de eerste of tweede avond. 86. Kapitein Fritzl van Köpenick had natuurlijk wel gezien, dat alle berg- jagers er als een haas vandoor vlogen, toen hij met zijn handbedienings wagentje uit de tunnel te voorschijn schoot. En wat deed diezelfde Fritzl nu? Hij klom van het karretje en verzamel de zijn troepen om zich heen. Toen klom hij op de berg puin van het in de prak gereden stationnetje en de kapot geschoten koelwagen, om zijn mannen aldus toe te spreken „Man nen!" riep hij plechtig uit. „De vijand is reeds verslagen. De druk, die onze dappere troepen uitoefenden op de eens zo dappere tegenstander, was zó groot, dat de vijand de smadelijke vlucht ver koos boven de eervolle dood op het slagveld. Ik dank u. Slavonische hel den, voor uw trouw. Ik dank u voor het feit,e dat gij schouder aan schouder met mij deze strijd strijden wildet! Ik ver klaar nu het dorp Campanella en om geving tot bezet gebied. Opperwacht meester Zwiebelmann zal er de orde handhaven en de burgerbevolking moet rustig blijven en haar gewonee werk zaamheden voortzetten. Van mijn leger verwacht ik, dat het zich gedraagt, zo als het behoorlijke krijgslieden be taamt. Spaart de bevolking en be schermt haar in haar grondwettelijke rechten!" „Hoi! Hoi! Hoi!" riepen al de mannen van kapitein Fritzl uit, maar helaas. ze wisten nog niet wat hun nog alle maal boven het hoofd hing Ze werden namelijk van alle kanten bespied door uiterst bekwame bergjagers. die zich in boven, achter struikgewas en zelfs in oude vuilnisemmers verborgen hadden Via draagbare radiotoestelletjes zonden de spionnen berichten door aan hun hoofdkwartier, waarmee we maar zeg gen willen, dat de Italianen hun zaak jes goed voor elkaar hadden. Maar hoe stond het er nu voor met Karei Kleuntjes en zijn twee ontvoer ders? Weldie twee vuige schavui ten waren zich natuurlijk een hoedje geschrokken, toen de puinmassa van het station nog meer in de prak ge schoten werd. Doodsbenauwd waren ze toen met Karei de bergen ingevlucht en ze waren geheel en al onkundig van de verdere gebeurtenissen op het station van Campanella. Ze hadden de nog steeds halfbevroren Karei op de grond neergelegd en blokjas had zelfs de moeite genomen zijn dikke duffel over de koude Karei uit te spreiden. FEUILLETON: door H van Omme 40. De winter ging voorbij en het voor jaar bleef lang guur. Doch het wagentje van Akke was heerlijk warm, als ze met haar moeder tochtjes maakte tot de Noordoostpolder of naar Leeuwarden. Dinsdagsmiddags reeds ze steeds naar Lena, bewonderde haar zoon, die nu begon te staan en probeerde te lopen. Was het redelijk weer, dan gingen ze wandelen, Lena achter de kinderwagen en Akke er naast. Dronken ergens thee en bezochten winkels. Soms ging ze een weekeind naar Heerenveen. In het begin wilde ze haar moeder niet altijd alleen laten, doch mevrouw Feenstra had in de loop der maanden, dat ze nu bij haar dochter m het grote huis woonde, kennis gemaakt ^ïnet andere vrouwen en had nu een eigen kennissenkring, waar ze een graag geziene gast was. Of ze kwamen naar het grote huis en genoten van de thee met gebak, die Akke's moeder hen voorzette. Nu mem haar vriendinnen had, kon ze zonder enige zorg een nacht wegblijven. Een andere keer was de familie de gast van Akke en kwam Lena met haai man en zoon ook over. Dan werd het een gezelige dag en Akke sloofde zich daags tevoren uit om met een uitge breid maal voor de dag te komen. Per slot van rekening kon ze koken. Ze was niet voor niemandal huishoudster ge weest. In de maanden, dat ze nu bij de familie Van der Spoel overhuis kwam, had ze geleidelijk aan kennis gemaak: met de andere zoons en dochters, hun vrouv/en, mannen en kinderen en Akke vond, dat het maar een gelukkige fa milie was. Met wat broers en zusters was het toch veel leuker in huis, dacht ze. Ik ben niets tekort gekomen vroe ger, maar ik was toch vaak wel een zaam. Dat heb ik gemist. Met Jan ging ze kameraadschappe lijk om. Een enkele keer zinspeelde de jongen wel eens op het gebeurde, maar dan legde Akke haar vingers op zijn lippen, fronste de wenkbrauwen en zei op afgemeten toon: „Ik heb je al vaker gezegd, dat ik hierover nooit meer één woord wil horen. Of wil je me graag kwaad maken?" Op een keer antwoordde hij grinni kend: „Ik pas wel op, ik heb je veel liever zoals je nu bent: vrolijk en opge wekt. O, Akke, als jij nog eens een keer hertrouwt.de man, die jou dan naar het altaar mag voeren, wordt de ge lukkigste in de hele wereld". Toen had Akke een kleur gekregen en op dezelfde afgemeten toon antwoordde ze: „Over zulke dingen zullen we even min praten. Zullen we dat ook af spreken?" De zomer kwam en op een zonnige dag in het begin van juli, toen ze op het terras zaten en genoten van koeie limonade en het mooie weer, vroeg Jan opeens: „Zeg, Akke, ga jij nooit met vakantie?" Ze deed haar zonnebril af, draaide zich naar hem toe en keek hem ver ward aan. „Met vakantie?" herhaalde ze. „Nee, daar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht. Je brengt me op een idee". Van der Spoel keek eens naar zijn zoon en toen naar Akke. „Waarom ga je niet met ons mee, Akke? Aan het eind van deze maand gaan we er vier weken tussen uit. Ik denk, dat moeder het wel leuk zou vinden, als je kon besluiten met ons op te trekken". Mevrouw van der Spoel knikte. „Va der, dat is een geweldige inval van je. Akke, we hebben een huisje in Zwit serland, dicht bij het Vierwoudsteden- meer. Heel rustig en het is er fantas tisch mooi. Er is voor jou ook een slaapkamer. Lijkt het je niet?" Akke lachte een beetje. „Ik heb niet eens een pas". Jan keek haar verwonderd aan. „Ben je nog nooit in het buitenland geweest7' „Welnee, wat moest ik daar doen?" „Nou ja.... met vakantie". „Dat kwam bij ons niet op. Maar jullie brengen me in verleiding". „Een pas heb je binnen enkele dagen. Vooruit, Akke, neem meteen een be sluit. Dat doe ik ook altijd. Ik garan deer je, dat je er geen spijt van zult hebben". Ze dacht nog even na en antwoordde toen, verlegen lachend: „Als ik jullie niet tot last ben.... dan heel graag". Mevrouw Feenstra voerde wel enkele bezwaren aan, toen Akke, tamelijk en thousiast, vertelde, dat ze aan het eind van de maand vier weken met vakantie ging, samen met de familie van der Spoel. De oude vrouw vroeg zich af, of dit nu wel nodig was. Zo kort na het overlijden van de heer des huizes. Akke keek haar stom verwonderd aan. „Maar mem, het is al meer dan twee jaar geleden! En wordt Jacob er weer levend door, als ik niet met va kantie ga, doch thuis blijf?" Daar was niet veel tegen in te bren gen, doch er kwamen nog meer bezwa ren". Waarom zo ver weg, helemaal naar Zwitserland. Dat zal me een schep geld kosten. Vind je dat niet zonde en jammer?" Akke glimlachte. „Mem, Jacob heeft eens tegen me gezegd ik geloof, dac het de laatste avond van zijn leven was als ik er niet meer ben, Akke. zei hij, dan moet je niet gaan zitten treu ren of kniezen. Je bent nop" jong en geniet daarom van je jeugd. Ga reizen ga de wereld zien, geniet van wat er te genieten valt. Over het geld hoef je je dan niet meer te bekommeren. Ik heo genoeg. Dat moet je doen en ik wil, dat je me dat belooft. Ja, mem, dat heeft, hij gezegd. Meer dan twee jaar ben ik ternauwernood uit geweest, alleen naar kennissen in Leeuwarden en Heeren veen. Ik wil nu met vakantie naar hel buitenland. Of gunt u me dat niet?" Maar dat wist Akke wel beter. Enfin, er kwamen nog enkele bezwaren, die Akke alle wist te ontzenuwen en ten slotte kwam mevrouw Feenstra zelf tot de slotsom, dat er eigenlijk ook niets op tegen was. Gedurende de weken vóór het ver trek maakte Akke allerlei voorberei dingen Kocht kleren en een paar kaar ten van Zwitserland. Bestudeerde de omgeving van het dorpje, waar ze ge durende vier weken zou verblijven Ze schafte zich een paar stevige berg schoenen aan, want ze was vastbesloten in ieder geval één berg te beklimmen. Af en toe vroeg ze Van der Spoel of Jan om advies omtrent hetgeen ze mee moest nemen en kocht alles, wat ze dacht nodig te hebben. Bij de familie Van Asselt vertelde ze op een avond van haar plan. „Ik ga vier weken naar Zwitserland", verklaarde ze opgetogen, „met de Van der Spoels uit Heerenveen Die hebben daar een huisje. Hoe vinden jullie dat?" En ze keek met schitterende ogen naar de man en de vrouw. Van Asselt knikte en Jikke verklaar de lachend: „Ik denk. dat je nog meer voorpret hebt dan misschien straks, als je er werkelijk bent, niet?" ,.,Ik ben nog nooit in het buitenland geweest", verklaarde Akke, wat terug getrokken. „Dat was er voor ons soon mensen toch nooit bij?" „Tegenwoordig wel", meende de dok ter. „En dat is maar goed ook". „Gaat je moeder mee?" informeerde Jikke. „Ze mag mee", antwoordde de wedu we „Meneer van der Spoel heeft haar zelf uitgenodigd om ook van de partij te zijn. maar ze wil beslist neit. Zo ver van huisdat durf ze heel niet, zegt ze". „Je moeder vermaakt zich hier wel, Akke. Ze heeft tegenwoordig een hele kennissenkring, niet?" Akke knikte „En of. Wel een stuk of acht, en allemaal van haar leeftijd Moet je ze eens horen, samen, als ze bij ons thuis zijn". Ze lachte breeduit „Maar ik vind het leuk, hoor. Zo heeft ze nog wat aanspraak". (Wordt vervolgd) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 oktober worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: en Dc Waal 14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.0016.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3