Cjroen *2wartsjexeh in het harL> Begroting gemeente Texel voor 1965 vertoont tekort van f63.217,- Woonhuis door bliksem in bouwval veranderd I' Veel aandacht voor rioleringen Gezin aan groot gevaar ontsnapt Elektrische dekens Eén dode: de kanarie... DINSDAG 13 OKTOBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7903 COURANT Uitgave N.V. v/h Langereld de RooM Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, WiUiclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. In tegenstelling tot het vorig jaar kunnen Burgemeester en Wethouders de raad thans geen sluitende begroting aanbieden. De steeds voortgaande stijging der kosten en een aantal nieuwe taken hebben veroorzaakt, dat de ontwerp begroting een tekort vertoont van 63.217,In hun schrijven aan de raad merken B. en W. op dat het tekort aanvankelijk nog groter was, maar dat door een scherpere raming van de inkomsten en door een verhoging van de marktgelden en de rioolgelden en enkele andere inkomsten, het begrotings tekort kon worden beperkt tot het aangegeven bedrag. Voorstellen tot verhoging van de marktgelden en rioolgelden, de laatste met 10%, zullen de raad binnenkort worden aangeboden. B. en W. achten het redelijk, dat tegenover de belangrijke kostenstijging van de schoolmelk de ouderbijdrage van ƒ0,30 per liter wordt verhoogd tot ƒ0,35. Gezien de alge mene inkomstenstijging wordt het billijk gevonden de sedert 1956 geldende ouderbijdrage te verhogen, mede ook omdat de inkoopsprijs van do melk dit jaar reeds twee keer met één cent per liter is gestegen. B. en W. schrijven verder dat zij niet tot een uitgebreider verhoging van de belastingen of van andere inkomsten hebben willen overgaan. De uitgaven van de gewone dienst zijn tot reële bedragen opgenomen. In het algemeen zijn deze bedragen zeer scherp geraamd, waarbij het uitgavenpeil van 1963 als richtsnoer heeft gediend. Dit bedrag is als volgt Voorts is rekening gehouden met de loon- en prijsstijgingen, die in mei 1964 bekend waren. Buiten beschouwing zijn gebleven de inmiddels bekend ge worden looncompensatie in verband met de huurverhoging per 1 juli 1964, de naculculatie in de algemene loonsver hoging die tot de zogenaamde trend- uitkering 1964 heeft geleid en de ver hoging van de verschuldigde pensioen premie van 21 tot 24%. Aangenomen wordt dat de hieruit voortvloeiende lasten zullen worden goedgemaakt door een verhoging van de uitkering uit het Gemeentefonds. Hetzelfde geldt voor de financiële gevolgen van het per 1 januari 1965 invoeren van de Algemene bijstandswet. De Ministers van Binnenlandse Za ken en Financiën hebben het uitke ringspercentage voor de algemene uit kering uit het gemeentefonds voor 1965 voorlopig vastgesteld op 138. De raad voor de gemeentefinanciën echter heeft op grond van het berekende noodzake lijke accres van de middëlenbehoefte der gemeenten van 1964 op 1965 aan genoemde Ministers een uitkeringsper centage geadviseerd van 149, waarvan zes punten kunnen worden toegeschre ven aan het nog in aanmerking nemen van de gevolgen van de Algemene Bij- standwet. Deze vijf punten betekenen voor de gemeente een bedrag van rond ƒ66.000,juist voldoende om het be grotingstekort op te heffen. Hiermee willen B. en W. betogen dat het uit gavenpeil van de gemeente zoals dit is neergelegd in de nu aangeboden ont werpbegroting in het algemeen in over eenstemming is met de door de raad voor Gemeentefinanciën berekende middelenbehoefte. In hoeverre de Rege ring het advies van genoemde raad zal opvolgen, is B en W. nog niet bekend. Wel staat vast dat de al dan niet ver hoogde uitkeringen uit het Gemeente fonds, de zozeer gewenste bewegings vrijheid in het uitgavenbeleid van de gemeente niet toestaat! Bovendien is volgens B. en W op beslist onvoldoen de wijze rekening gehouden met het plaatselijk behoefte-peil. B. en W. denken in dit geval aan de lange lijst met 43 nog steeds niet goed gekeurde kapitaalsinvesteringen, beho rende tot de jaren 1964, 1963 en eerder. In totaal vragen de kapitaalsuitgaven ƒ4.214.625,Voor dekking van de hieruit voortvloeiende kosten van ren te en afschrijving ad. ƒ171.665,zijn geen middelen ter beschikking. Dit geldt tevens voor de bij de ontwerp begroting aangeboden le tot en met de 11e begrotingswijziging 1965, met een totaal bedrag aan investeringen van ƒ1.118 000,en een totaal aan rente en afschrijving van ƒ80.709, Aanvullende bijdrage Het is dan ook noodzakelijk ander maal een verzoek tot de Ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën te richten om toekenning van een aan vullende bijdrage tot een zodanig be drag als nodig is om het feitelijke be grotingstekort, waarbij inbegrepen de kapitaalslasten van de nog goed te keu ren werken, op te heffen. B. en W. stellen de raad voor overeenkomstig te besluiten. Het totale uitgavenbudget is in 1965 ten opzichte van 1964 gestegen met rond ƒ653.000,- te specif eren: (respectievelijk: begrotingsonderdeel, bedrag; en in procenten ten opzichte van 1964) 72.000,— 15.000 Algemeen beheer Openb. veiligheid Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare werken Onderwijs Sociale Zaken Beh. eigendommen Div. andere taken Totaal 40.000,— 52.000,— 56.000 226.000,— 152.000,— 32.000,— 8.000,— ƒ653.000,— 11 2 6 9 35 23 5 1 100 22 18 38 13 16§ worden gegeven, zodat de genoemde voorzieningen voor De Koog reeds in 1966 op de begroting moeten worden geplaatst. Vanzelfsprekend komt dan Den Hoorn in 1967 aan de beurt. Daar het economisch is, tegelijk met het aan leggen van de riolering de verbetering van het weg- en straatoppervlak tot stand te brengen, zijn in de betreffende begrotingsposten tevens bedragen voor deze voorzieningen opgenomen. Samenvattend kan het volgende over zicht worden gegeven: 1965: uitbreiden rioolzuiveringsinstal latie te Den Burg 30.000, voorzien van een riolering en bestra ting van de Burgerhoutstraat te Den Burg 43.000, voorzien van een riolering en verbe tering van de bestrating van een ge deelte van het Schilderend te Den Burg ƒ160.000, Totaal ƒ233.000,— 1966: uitbreiden en vernieuwen van de riolering te Den Hoorn ƒ165.000, aanleggen van een rioolwaterzuive ringsinstallatie te Den Hoorn 50.000,— verbeteren van straten te Den Hoorn 60.000,— Totaal 275.000,— 1967: vervangen van de vloeiweide te De Koog door een zuiveringsinstalla tie en uitbreiding van de riolering van dit dorp. Voor deze werkzaamhe den kan thans nog geen raming wor den gegeven, daar het niet bekend is, in hoeverre de bestaande plannen wijziging behoeven. Een kostenra ming voor de werkzaamheden in het dorp De Waal is evenmin beschik baar. In dit schema zijn niet de riolerings werken begrepen, die voor het tot ont wikkeling brengen van de uitbreidings plannen van de diverse dorpen moet worden verwezenlijkt. De kosten hier van worden ten laste van de bouwter reinen gebracht en zullen bij de ver koop worden terugontvangen. B. en W. besluiten hun begeleidend schrijven aan de raad met de opmerking dat de rio leringen en zuiveringen zeer belang rijke en vooral kostbare voorzieningen zijn. Er is bijzondere aandacht aan be steed door de desbetreffende plannen aan de raad voor te leggen. BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. i(§ is gemiddeld). Duidelijk blijkt, dat het hoofdstuk „Onderwijs", waaronder begrepen sport, kunsten, culturele vorming, e.d., het leeuwendeel opeist van het accres. Dit is eveneens het geval bij het totale budget, waarvan bijna 26% voor onder wijsdoeleinden in de ruimste zin van het woord wordt besteed. Met de finan ciële gevolgen van het in gebruik ne men van de L.T.S. en het toevoegen van een imbecielenklas aan de Beatrix- school te Den Burg is in 1965 voor het eerst rekening gehouden. Een tweede, direct in het oog springend onderdeel is „Sociale Zaken". Van het totale budget wordt voor dit doel in de be groting van 1965 ruim 21% geraamd. Het is een gelukkige omstandigheid, dat ongeveer 70 tot 75% van deze uit gaven door middel van uitkeringen uit het Gemeentefonds in latere jaren wordt terugontvangen. Kapitaaldienst Voor wat betreft de kapitaaldienst willen B. en W. zich beperken tot de toelichting bij de begrotingswijzigin gen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de posten de betrekking hebben op het aanleggen en uitbreiden van rio leringen en rioolwaterzuiveringsinstal laties. Ten aanzien van deze posten wordt het volgende opgemerkt. In de afgelopen jaren werden de dorpen De Koog (1952), Oudeschild (1955), Ooster end (1962) en De Cocksdorp (1963) van een riolering voorzien, terwijl de riole ring in Den Burg (1949, 1955 en 1964) op enkele kleine gedeelten na, vrijwel werd voltooid In De Koog werd een vloeiweide aangelegd (1955) en in de andere dorpen een zuiveringsinstallatie gebouwd. Terugziende op deze periode kan met tevredenheid worden gesteld, dat op het punt van de riolering in de gemeente belangrijke voorzieningen tot stand werden gebracht. Helaas behoeft aan dit onderdeel van de gemeentelijke zorg nog niet minder aandacht geschon ken te worden. Immers, de dorpen Den Hoorn en De Waal hebben nog geen riolering en zuiveringsinstallatie, ter wijl het voorts noodzakelijk is de zui veringsinstallatie van Den Burg uit te breiden wegens onvoldoende capaciteit en de vloeiweide te De Koog te ver vangen door een zuiveringsinstallatie. Gebleken is dat de vloeiweide in de praktijk niet in alle opzichten verant woord is; de weide te De Koog heeft bovendien een te geringe capaciteit. Driejaren-plan Daar het niet mogelijk is de boven genoemde voorzieningen in een jaar te verwerkelijken, hebben B. en W. een driejaren-plan samengesteld. Als eerste onderdeel hiervan wil men in 1965 de riolering van Den Burg voltooien en de zuiveringsinstallatie aldaar uitbreiden. In het tweede jaar, 1966, zou Den Hoorn van riolering en zuivering kunnen wor den voorzien en in 1967 kan de zuive ringsinstallatie voor De Koog worden gebouwd en de riolering in dit dorp worden uitgebreid. In hetzelfde jaar kan De Waal zijn voorzieningen krij gen. Opgemerkt wordt, dat het niet uitgesloten is, dat als gevolg van een snellere ontwikkeling van De Koog voorrang boven Den Hoorn dient te De heer C. de Graaf, zijn vrouw en twee kinderen, zijn donderdagavond aan de dood ontsnapt toen de bliksem in hun vrijstaande woning in Dijk manshuizen sloeg. Door de inslag vloog het gebouwtje niet in brand, maar werd vooral inwendig zo ernstig be schadigd, dat het de vraag is of herstel nog mogelijk zal zijn. De ravage, die in een enkele seconde werd aangericht, was enorm. De pannen werden van het dak geslingerd, de ramen uit de kozij nen gedrukt en de muren van het huisje ontzet Dat zowel het ouderpaar als de twee jonge kinderen ongedeerd uit de brokstukken konden kruipen^ mag welhaast een wonder heten. „Het was de schrik van ons leven", vertelde ons mevrouw W. F. de Graaf- Schijf een dag na het gebeuren. „Om tien voor elf waren we naar bed ge gaan. We lagen nauwelijks toen we die verschrikkelijke klap hoorden. Op het zelfde ogenblik was alles vuur in de slaapkamer. We dachten dat het huis in lichterlaaie stond en renden het bed uit om de kinderen te redden". Er was echter geen brand ontstaan De vlammen doofden direct weer en het werd stikdonker. De elektriciteit bleek te zijn uitgevallen De slaapka mer van het ouderpaar was een afge schutte ruimte op de zolderverdieping. In aangrenzende vertrekjes lagen de twee kinderen, de drie-jarige Anne- mieke en de 11 maanden oude Arco. Het ledikant van Arco was aan spaan ders geslagen. Het jongetje was onder het hout bedolven geraakt en had bo vendien het losgerukte houten schot boven op hem gekregen. Tastende in de duisternis wisten de ouders het huilen de ventje te bevrijden. Van het bed van Annemieke waren de poten afgeslagen. Mevrouw De Graaf trok door gegil de aandacht van de buren, de familie Mantje, hoeve „Ruijsdael". Korte tijd later kan met behulp van lampen wor den gezien wat de natuurkrachten had den aangericht. In het dak van het huis was een ruim één meter groot Deze opname van het woonhuis van de fain. De Graaf in Dijksmanshuizen maakten \vy de ochtend na het schrikwekkende gebeuren. De ramen zijn kapot, de muren gescheurd en de meeste pannen van het dak. Een zwartgeschroeide plaats in een der hoe ken van de kamer wyst de plaats aan waar de meterkast van de elektriciteit zat. De hele kast exploideerde als een hom door de miljoenen volts van het hemelvuur. Op de voorgrond de kinderwagen, waarin brandgaten ontstonden. gat ontstaan. De bliksem was kennelijk op de tëlevisieantenne geslagen en was via het houtwerk en de elektrische lei dingen naar de aarde afgevoerd. Alles wat met de stroom van enorm hoge spanning in aanraking was geweest, was gebarsten of verbrand. De afscheidingen tussen de slaapka- Verschijnt dinsdags en vrtjdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. ELECTROHUIS KOCHT WINKELPAND VAN J. P. STAM Met ingang van 1 oktober j.l. heeft de heer J P. Stam zijn winkelpand Weverstraat 11 verkocht aan Electro- huis Bakkei. Electrohuis Bakker, dat smds vorige week een Naamloze Ven nootschap is, onder directie van de heer M. Bakker, is voornemens het nu ver worven pand, dat een oppervlakte heeft van liefst 300 m2 te benutten voor uit breiding van zijn zaak. De beide gevels zullen met elkaar in overeenstemming worden gebracht, zodat het geheel één grote winkel gaat vormen, die twee maal zo groot is als het nu bestaande Electrohuis. In het voorjaar van 1965 wil men met de verbouw beginnen. De heer J. P. Stam zal met zijn fami lie verhuizen naar het pand Wever straat 5, waar nu nog het accountants kantoor van de heer C. Joustra is ge vestigd. Het accountantskantoor wordt verplaatst naar Weverstraat 41, dat nu nog wordt bewoond door de weduwe Eelman-Witte. Mevrouw Eelman op haar beurt zal gaan inwonen bij haar dochter in de Wilhelminalaan. OUD-TEXELAAR REDDE DRENKELINGEN Zoals bekend kwam vorige week het Duitse vrachtschip Maria Althof voor de Nederlandse kust in* moeilijkheden. De bemanning ging in de sloepen, na dat het schip zware slagzij maakte. De schipbreukeligen werden opgepikt door de lijnboot „Beatrix", die de dienst Hoek van Holland-Harwich onder houdt. We vonden het aardig om even te vermelden, dat de kapitein van de „Beatrix", een oud-Texelaar is, de heer KI. Kikkert, thans wonende te Hoek van Holland. Een foto van de heer Kik kert, die tijdens de redding bij storm weer bijzonder doortastend is opgetre den, heeft in de meeste dagbladen ge staan. GESLAAGD RUI TEREVENEMENT Vorige week organiseerden De Wad- denruiters en de Ponyclub „De Klep- pertjes" een puzzelrit op de wegen rond Den Burg. Ook de Wieringer rui ters deden hieraan mee. Startplaats was De Ruitersplaats. waar de Wieringers waren ondergebracht. De dertig deel nemers beleefden een bijzonder prettige tocht. De uitslag: Ruiters: le prijs Marjan Keijser en Piet Beers; 2e piijs Marlies Bijvoet en Reijer Keijser; 3e prijs Dick Mulder en Rudy Beers. Pony ruiters: le prijs Klazien Sok en Wouter Blok v d. Velden; 2e prijs Ker stin van Wijk, Joke van Loon en Bas van Loon; 3e prijs Marlies du Porto en Adriaan Dirks. De volgende dag werd een gezellig- heidsrit gehouden. Ook deze tocht werd mede door het fraaie weer een groot succes. De tocht werd onderbroken bij de familie Jac. de Graaf in de Westen, waar koffie en koek gereed stond. Na de rit werden de vijftien paarden van de Wiron ruiters weer in de vracht wagens geladen voor de terugreis. Het organisatiecomité verzocht ons allen, die aan het welslagen van de rit heb ben meegewerkt, o.a. degenen, die zich met de controle hadden belast, van har te te danken. VLIEGURENPENNING VOOR OUD-TEXELAAR De heer C. J. M. Kievits te Am stelveen, vroeger woonachtig te Den Burg, werd onlangs onderscheiden met de penning voor 10.000 vlieguren. De heer Kievits is als Boordwerktuigkun dige bij de KLM werkzaam. mertjes waren verdwenen, kozijnen en balken vernield en zelfs was een grote linnenkast in een hoop spaanders ver anderd. Het meubilair was zwaar be schadigd. Alle verlichtingsomamenten, schakelaars en stopcontacten waren los- gesmolten. 'n Groot deel van de elektri citeit was op de lichtleidingen gekomen. De meterkast in een der kamers bene den kon de overvloed niet verwerken en was met zoveel kracht geexploideerd dat de scherven eboniet dwars door de houten wanden vlogen. In hetzelfde vertrek stond ook een kooi met kanarie. Het diertje werd dodelijk door de rond vliegende splinters getroffen en werd daardoor het enige slachtoffer. Een an der huisdier, een Duitse herder, kwam met de schrik vrij. maar was nog dagen na het ongeluk stokdoof door de lucht druk, waarmee de inslag gepaard was gegaan. Last van doofheid en suizende oren had ook de heer De Graaf. In het gezicht had hij enkele onschuldige wondjes. Het hevig geschrokken gezin bracht de rest van de nacht door bij de familie Mantje. De volgende ochtend werd voorlopig intrek genomen bij de familie M. Bos. Doordat de bliksem op de kabel was geslagen, ontstond ook schade aan een naburig transformatorhuisje van de TEM, waardoor het hele buurtschap zonder licht kwam te zitten. Het defect aan de transformator kon echter snel worden verholpen. De schade aan het ca. 50 jaar oude woonhuis, dat niet het bezit is van de bewoner, zal waarschijn lijk door de verzekering worden ge dekt.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1