als het om sparen gaat O.a. f182.700,- G.S.W. Investeringsprogramma gemeente Texel 1965 De vierde dag Pu rol heel'de huid Bronchi letten BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Burgerij moet iu actie komen! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht De gemeente Texel denkt in 1965 weer veel geld te steken in tal van uiteraard hoognodige voorzieningen. Voor de aanschaf van nieuw brand- weermaterieel is ƒ74.000,uitgetrok ken volgens het investeringsprogramma van de gemeente Texel, dat gelijk met de ontwerp-begroting aan de raadsle^ den is toegezonden. De aanschaf vloeit voort uit de onlangs door de raad goed gekeurde reorganisatie van de brand weer. Voor een nieuwe hogedrukspuit is ƒ38.000,nodig; voor twee man- schappenwagens, tevens trekkers voor de motorspuit ƒ42.000,Het totaal van deze bedragen wordt verminderd met ƒ6000,de vermoedelijke op brengst van de oude spuiten en trek kers van Den1 Burg, De Cocksdorp, Den Hoorn, De Koog, Oosterend en Oude- s child. Ten behoeve van de aankoop van een vrachtauto en een Volkswagenbusje voor de Dienst Gemeentewerken zal ƒ27.000,nodig zijn. Voor de aanleg van (plantsoenen is ƒ5400,uitgetrok ken. Het wordt noodzakelijk geacht de voormalige tuin van de notariswoning op te knappen, van een afrastering te voorzien en te beplanten met nieuwe bomen. Belangrijk is de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Den Burg. waarvoor totaal J 30.000, nodig is. Gebleken is dat de huidige in stallatie, die een capaciteit heeft voor 3500 inwoners, ontoereikend is. Door het aanbrengen van een tweede na- zinkbak zullen de zich thans voor doende moeilijkheden tot het verleden behoren. Voorts is het noodzakelijk, dat ter plaatse een gebouwtje wordt gezet, waar het water uit de diverse zuive ringsinstallaties op het eiland kan wor den onderzocht. Voor het verbeteren van straten te Den Burg wordt ƒ41.700,uitgetrok ken. Dit bedrag wordt geraamd voor het verbeteren en gedeeltelijk vernieu wen van de Warmoesstraat, Graven straat, Willem van Beierenstraat en de Hogerstraat. ƒ84.800,is nodig voor een opper vlaktebehandeling van een aantal Texelse wegen. Een slijtlaag zal worden aangebracht op de Westerweg door Waalenburg, Postweg, Waalderweg. Ruigedijksweg en Duinweg. B. en W. willen ƒ20.300,besteden aan aanleg en verbetering van de Pontweg/Koger- weg. Op de Pontweg is de verkeers intensiteit zodanig toegenomen, dat het noodzakelijk is een vluchtheuvel met verkeerszuil aan te brengen op de plaatsen waar de Akenbuurtsweg en de Hoornderweg kruisen. De verkeers veiligheid zal er ter plaatse door wor den verhoogd. Voorts wordt ƒ43.000,— geraamd voor de aanleg en bestrating van de Burgerhoutstraat te Den Burg. In dit bedrag zijn de kosten begrepen van trottoirs en riolering, ƒ160.000,is no dig voor de verbetering van het Schil derend. Men wil riolering aanleggen en de bestrating vernieuwen van het ge- FEÜILLETON: door H van Omrne. 41. De negenentwintigste vertrokken ze met twee auto's. Van der Spoel met zijn vrouw in hun wagen; Jan bij Akke in haar wagentje. „Kunnen jullie elkaar eens aflossen", meende Van der Spoel, „want het is een kleine duizend kilo meter". Voor Akke was de grensovergang bij Zevenaar een sensatie. Bij de douane lieten ze de autopapieren zien en de passen. Gelijk verwisselden ze van plaats, want Akke vond het toch wel een beetje griezelig om in een vreemd land te rijden, hoewel Jan verklaard had, dat de verkeersregels nagenoeg gelijk waren. Na slechts enkele minuten oponthoud konden de beide wagens verder rijden, Duitsland in. Jan gaf gas, zich achter de wagen van zijn vader en verklaarde, toen ze de Duitse douane achter zich hadden: „Zo, Akke, nu zijn we Nederland uit. Hoe vind je het?" De vrouw keek eens rond op de auto baan, doch haalde haar schouders op. Ze keek Jan met een teleurgesteld ge zicht aan en antwoordde: „Niets bij zonders. he?" De jongen schoot in een lach. „Nog niet. Wacht maar. tot we een honderd kilometer verder zijn, dan kijk je je ogen uit". Nabij Keulen aten ze in een weg restaurant. Akke, die een portefeuille vol Marken had, kon er nog steeds geen touw aan vastknopen. Hoewel ze een deelte tussen de Keesomlaan en het einde der bebouwing, een totale lengte van 680 meter. Voorts staat de verbetering van de Oosterenderweg op het investerings programma. Voor de verbreding van gedeelten van de weg tussen de eerder uitgevoerde bochtafsmj dingen en weg- verbredin^en wordt ƒ450.000,ge raamd De werkzaamheden zullen om vatten het verbreden van de rijweg, het afwerken van de bermen, het aan brengen van afrasteringen en tuinwal- len en het omleggen van een gedeelte van de bermsloot. Sociale werkplaats Belangrijk is de bouw en inrichting van de gemeentelijke Sociale Werk plaats, waarvoor ƒ182.700,nodig is. Dit bedrag wordt geraamd voor een nieuwe werkplaats, bestaande uit vier werkafdelingen, een kantine, een dok terskamer, vertrekken voor de admi nistratie en de leiding, alsmede voor enkele andere voorzieningen. De Stich- tingskosten voor het gebouw bedragen ƒ131.000,kosten centrale verwar ming ƒ15.000,kosten inventaris ƒ13.800,250 ramen platglas ƒ3600, verwarmde rolkas 260 m2 ƒ9100, verwarmingsketel, werktuigen en ge reedschappen ƒ1000, ZONDER COMMENTAAR Bij de achtervolging van een vluchte ling was een Engelse politieman in Taunton genoodzaakt hem ook in het water na te gaan. „De duik deed mij niets", zei de agent later „maar het gefluit van het publiek toen ik me uit kleedde, was heel pijnlijk!" GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: wieldop VW grijs; herenportemonnee inh. ƒ33,71, loonzakje tnv. B. Nieuwenhoven; sleutel aan groen lint; plastic kinderknipportemonnee wit, inh. wat kleingeld. Verloren te Den Burg: fototoestel Tet Ja pans kleinbceld met bruin étui; loonzakje inh. ƒ115,25 tnv. P. de Vries; damesbril met dub bele focus met steentje op montuur, kl. mon tuur beige bruin in étui; okerkleurige étui met gele rits, 3 scharen en 1 Talens vulpen enz.; herenrijwiel merk onbekend; damesrijwiel Ga zelle met grijs zadeldek; damesrijwiel zwart met lichtbruine zadel, blauw draadje van dynamo loopt naar achterlicht; Kreidler FIo- rett kent. GLEC 2; oud herenrijwiel zwart, merk onbekend; zwart herenrijwiel merk on bekend. achterspatbord pas wit gelakt; zwart gelakt herenrijwiel merk KIM Riam met nieuwe banden, bel zonder dop; damesrijwiel Magneet sportmodel, kl. zwart; zwart dames rijwiel, sport, merk Gomo; zwart damesrijwiel merk Simplex met lichtbruin fictstasje inh. zonneolie; groene meisjesfiets merk onbekend; beige herenrijwiel sport; damesrijwiel merk Peerless; blauw damesrijwiel merk R. S. Stok vis; zwart herenrijwiel merk Gazelle, hoog stuur; zwart herenrijwiel Magneet. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van (6 00 tot 18.00 uur. paar weken te voren een boekje had aangeschaft: „Duits op reis", verstond ze ternauwernood een woord en Jan moest haar bij alles helpen. „Dat went wel", lachte de jongen. „Als we weer thuis zijn spreek je vloeiend Duits". „Dat zal best", meesmuilde Akke. die er niets van geloofde. Ze reden die dag door naar Frank furt, waar Van der Spoel een hotel besproken had, en deden de maaltijd alle eer aan. En omdat ze tamelijk vroeg gearriveerd waren, stelde Jan voor nog een wandeling te maken door de stad. De oudere mensen bleven in het hotel, zodat Akke en Jan de straat op liepen. Ze hadden nauwelijks vijf minuten gelopen, toen Akke plotseling bleef stilstaan. „Zeg. weet je hier de weg? Weet je het hotel terug te vinden?" Jan deed, als of hij hevig geschrok ken was. „Jij hebt de naam toch gele zen, niet?" Akke werd wit. „Die.die ben ik al vergeten. Het was ook zo'n gekke naam. „Ja, maar de straat weet je toch ze ker nog wel?" „De straat? Ik heb heel geen naam bordje gezien.Hebben ze die hier wel?" Als antwoord wees Jan op een bord, dat op een hoek aan de gevel prijkte: Joanitterstrasse. Hij keek haar zuch tend aan. „Wat doen we nou, Akke?" Akke sloeg de hand voor haar mond en zei: „Oen dat in een vreemd land Jan krabde zich achter het oor en zei: „Nou, laten we maar verder lopen. We zullen maar op ons goede gesternte vertrouwen". Doch Akke greep zijn arm. „Kunnen we niet beter teruggaan? (Ingezonden) VOOR 1965 Geachte Redactie, Betreffende de bungalowgrond-van de heer Van Lamoen het volgende: Die 8 ha. woeste grond op Texel had oorspronkelijk geen waarde. Toen werd deze 8 ha. bestemd voor bungalows. Zoals de grond daar ligt, vóórdat er één spade in de grond gestoken is, brengt deze grond ineens IV* millioen gulden op. Wie heeft deze waardevermeerde ring gemaakt? En wie steekt deze lVt millioen gulden in zijn zak? Niet de gemeentekas van Texelmaar „een zakenman" uit Laren. Dat geeft dat „vervelende gevoel", waar alleen de centrale overheid wat aan kan doen bv. door een heffing op de waardevermeerdering van de blote grond (waar de activiteit van de eigenaar part noch deel aan heeft). De waarde van een natuurgave wordt niet door de eigenaar veroorzaakt doch door vele niet-eigenaren tezamen: hén komt de waarde toe. Het juiste middel is grondwaarde belasting niet volgens een taxatie uit achttienhonderdzoveel maar elke 2 jaar herzien. Onze wet op de grondbe lasting moet daartoe beter gehanteerd worden. Het wordt de allerhoogste tijd dat ons land er zich van bewust wordt, dat natuurgaven in dit geval de blote grond, zoals in natuurlijke staat aange troffen het eigendom behoort te zijn van ons volk in zijn geheel. De grond ontleent immers zijn waarde aan wat „men" er voor geeft, aan wat men „er mee kan doen", een stuk grond ont leent zijn waarde aan de aanwezigheid en activiteit van de bevolking er rond om heen. Een perceel in de Kalver- straat is goud waard, ongeacht wat er op staat eenzelfde stukje in de woes tijn is niets waard. Deze waarde, uitge drukt in 'het bedrag in guldens dat men bereid is jaarlijks te betalen om de 87. Al met al kan men niet ontkennen, dat Diavolo en Angelico, die twee ver schrikkelijke schurken, er handig in ge slaagd waren de beroemde Karei Kleuntjes tóch maar in hun vaderland te krijgen. Maar eerlijk gezegd wisten ze niet goed wat ze met die halfbevro ren jongen moesten aanvangen daar boven in de bergen. Ze zaten er erg over in de piepzak hoe ze Karei nu naar Fiorenza moesten krijgen en het beviel hun ook helemaal niet, dat ze al met kanonskogels beschoten waren voordat ze een kwartiertje op Italiaan se bodem waren Maarwederom werden de twee booswichten 'n handje Zo ver zijn we er nog niet vandaan. Kwamen we niet van gindse hoek? Waar al die auto's staan?" Jan keek en antwoordde, wijzend: „Ik dacht, van die kant. „Welnee, daar zijn we de hoek om gegaan. Ófwas het ginds? Nou weet ik het ook niet meer". Jan kon zich niet langer inhouden en begon te grinniken en langzaam kreeg Akke door, dat hij haar voor de gek hield. „Of weet je het wel?" vroeg ze, toen hij langzaam verder ging lopen, hem volgend. „Natuurlijk. Akke. Ik ben hier al zo vaak geweest. Maak je maar geen zorg, ik verdwaal heus niet. En het hotel weet ik ook nog wel terug te vinden". Ze ^osde een zucht. „Akelig jong, om me zo op stang te jagen. Ik zou me in m'n eentje geen raad weten. Ik versta geen woord van dat koeterwaals...." Hij lachte breeduit. „Kom nou, het is toch ook een taal. net als die van ons". „Het lijkt me anders verbazend moei lijk", verzuchtte Akke. „Ik leer 't nooit" Ze wandelden door het centrum en bewonderden de winkels. Steeds weer vroeg Akke naar de prijzen, omgere kend in Nederlands geld en de jongen werd niet moe haar de gevraagde in lichtingen te verschaffen. Waarna Akke op een gegeven ogenblik verklaarde, dat ze alles maar behoorlijk duur vond. „Men verdient hier ook meer" was zijn oordeel. In een rustige gelegenheid, dicht bij het station, dronken ze wat en luister den naar het strijkje. Op een gegeven ogenblik keek hij haar aan en vroeg: ^Dansen? Of.heb je nog bezwaren?" Ze aarzelde even. „Ik heb het na- grond te mogen gebruiken, behoort in de overheidskas. Door de ontsluiting van het Delta gebied vliegen de grondprijzen omhoog. Inplaats dat deze waardevermeerdering gebruikt wordt voor de uitvoering van het Deltaplan, verdwijnt dit geld in de zakken van de toevallige eigenaars. Het zijn onze belastingpenningen, die langs het ommetje van de Deltawerken verdwijnen in de zakken van de specu lanten. En nu met dat bungalowdorp op Texel wordt er ineens de aandacht op gevestigd. „De fout ligt bij de centrale overheid", zegt de burgemeester zeer terecht. Maar het is de burgerij die in actie moet komen, wil de „overheid" ooit in beweging komen om hier iets aan te doen. Documentatie omtrent hetgeen elders op dit gebied reeds gedaan wordt, zend ik belangstellenden gaarne toe. Ir. J. J. Pot, Slikkerveer. WIE IS DE SCHRIJVER? Op ons bureau ligt een ingezonden schrijven dat de weigering van een Bouwvergunning aan de heer N. Eel- man tot onderwerp heeft. De brief is ondertekend met „Een lezer van Uw courant". Zoals bekend nemen wij geen ingezonden stukken op, waarvan de af zender ons niet bekend is. Desgewenst kan het stukje met initialen of pseudo niem worden geplaatst, maar de redac tie wil van de naam en het adres van de schrijver op de hoogte zijn. Het be treffende stukje blijft dus liggen totdat de afzender zich even heeft gemeld. Red. TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden maan dag aangevoerd: 4 koeien van ƒ750,ƒ1000,4 pin ken van ƒ625,tot ƒ700,28 gras kalveren van ƒ400,tot ƒ475,1 nuchter kalf; 15 schapen van ƒ100, tot ƒ140,17 lammeren van ƒ80, tot ƒ125,11 biggen van ƒ55,tot 65,en oude rammen tegen een prijs van ƒ150,tot ƒ250, geholpen door vrouwe Fortuna. want daar kwam een jeep aanrijden. Dit han dige vervoermiddeltje werd bestuurd door een niet onknappe jongeman, die minstens even weelderig van snor- en hoofdharen was voorzien als Diavolo en Angelico samen. Toen hij de langs de weg zittende heerschappen zag, remde hij en bekeek de zaak eens even goed. Toen stapte hij uit zijn wagentje met een vragende uitdrukking op zijn bolle gelaat en toentoen wierp hij zich met een schorre kreet op de dikke Diavolo. Geen kreet van woede was het, maar een echte, welgemeende kreet van ontroering. Terwijl hete tra- tuurlijk in lange tijd niet gedaan". „Zullen we het eens proberen?" Akke had er wel zin in en stond op. Behoedzaam legde hij zijn arm om haar heen en even later dansten ze op de tonen van de muziek door de zaal. Na twee dansen bracht hij haar terug naar hun tafeltje. „Nou, verleerd ben je het niet, Akke". „Jij danst ook verbazend goed. Hoe heb je dat geleerd?" Hij dronk zijn glas uit en gaf haar een sigaret en vuur. „Och, dat gaat zo vanzelf he? Dansen is één van de wei nige dingen, die ik goed ken. Voor het overige ben ik maar een sukkel. „Kom, kom.hoe gaat het met je werk?" Hij grinnikte schaapachtig. „O, ik heb promotie gemaakt. Het werk van de jongste bediende doe ik al niet meer. Ik assisteer nu bij de boekhouding. Je weet wel: de hele dag timmeren op de telmachine. Alles controleren en para feren". Ze keek hem geschrokken aan. „Had je dan toch liever willen studeren?" „Hou op.alsjeblieft niet. Maar op dat kantoor ga je ook hardstikke.o, sorry. Nu ja, je begrijpt me wel". „Ja maar, Jan, wat wil je dan? Je moet toch wat doen. Iedere man werkt, je vader ook". „Ik zeg toch niet, dat ik niet wil werken? Maar ik zou veel liever in de fabriek aan de slag gaan. Heel gewoon in een overal. Maar nee. hoor, daar wil papa niets van weten. Voor Jan van der Spoel alleen het kantoor. En Jan maar netjes dag aan dag cijfertjes tik ken: een-zes-vier-drie-vier-komma-nul- nul en drie-acht-nul-één-één-komma- vijf-nul en GOEDE RAAD IS DUUR (Ingezonden) De heer Van Lamoen kan een goed zakenman zijn, maar het is de vraag of hij ooit gelukkig wordt. Als hij wijs was zou hij voor zichzelf en zijn gezin een kostelijk huisje zetten op zijn acht bundertjes, er wat bomen planten, er wolvee laten grazen en af en toe de Waddenruiters eens uitnodigen. Hij zou dan een pracht leven hebben tussen ons Texelaars. Maar dat doet hij niet. De grondspeculatie is maar één van de gebeurtenissen die een einde maken aan al het goede oude dat wij wilden bewa ren. Nu. in 1964, verrijzen er bunga lowdorpen, wordt er gespeculeerd en lopen onze natuurgebieden werkelijk gevaar. Ook ons privé-leven heeft on der deze ontwikkeling te lijden. We gaan gehaast leven temidden van veel of tè veel badgasten. Ook de onteige ning van grond maakt deel uit van deze afschrikwekkende ontwikkeling. Een eigenaresse van grond te Den Burg, die veel voor Texel over heeft, is één der slachtoffers. Zelfs de tuin van haar mooie huis loopt gevaar. Straks heeft zij en vele andere Texelaars geen re- creatiegrond meer. Stel je voor dat we nog entree moeten betalen voor de Muy of de Slufter. Het is hier nog geen Nor- derney, maar over een aantal jaren kon het wel eens anders zijn. Dat ligt mede aan U, mijnheer Van Lamoen! Maar ook aan onszelf en de overheid die er niet voldoende voor waakt dat het eiland voor zijn bewoners leefbaar blijft. Nu zijn er nog boeren die overigens best de zon in het water kun nen zien schijnen. Meneer Van Lamoen, den'kt U er nog eens over. De redactie van onze Texelse Courant wensende dat zij steeds op de bres zal blijven staan voor het belang van ons, Texe laars, teken ik, G Roeper-Eelman. Dat doen we. mevrouw! Red. Ho»»tdrank in tabletvorm. 95ct nen van blijdschap hem langs de wan gen biggelden, omarmde en kuste hij de dikke Diavolo, wat natuurlijk allemaal erg Italiaans aandoet. Het leek er zo wel op, alsof we hier te maken hebben met een arme jonkman, die zijn reeds lang doodgewaande vader ongedeerd terugvindt in de bergen bij Campanella. Noueen beetje was hier wel van waar, want het betrof hier een neef, die zijn oom Diavolo ongeveer drie we ken lang niet gezien had „Oompjelief eindelijk!" weende de neef. En de dikke Diavolo kreeg het ook te kwaad. „Mijn lieve, beste neef. zei hij schor Ze wuifde lachend met haar hand „Zand er over. We zijn met vakantie. In ieder geval heb je de eerste vier weken niets met cijfers te maken". „Nou zo pas, bij die winkeletala ges. ik dacht een moment: ik wou, dat ik m'n telmachine bij me had" „Ik beloof je, de hele vakantie geen cijfers meer te noemen" „O, zo erg is het niet. Ik doe het met genoegen en dankbaar dat ik iets kan vergoeden". Ze fronste haar wenkbrauwen. „Moet ik nu boos worden?" Hij lachte jongensachtig. „Laten we nog één keer dansen?" Om tien uur waren ze terug in het hotel en Akke verwonderde er zich over, dat de jongen zo gemakkelijk de weg wist te vinden in deze grote, druk ke stad. Met een handdruk namen ze afscheid en op haar kamer keek ze rond, terwijl ze even ging zitten. „Zo, Akke". ze ze zacht, „nu ben je ook met vakantie, en nog wel in het buitenland. Met je eigen wagen en met aardige mensen, die je vrienden zijn. Vier we ken van genieten en ontdekken staan op het programma. En op geld hoef je niet te kijken. Als je wilt, kun je kopen, wat je wilt". Dromerig staarde ze voor zich uit en opeens pakte ze haar tas en haalde er een foto uit, die ze lange tijd bekeek. „Dank je, Jacob, voor wat je me gege ven hebt. Ik heb van je gehouden, lie verd, ook al zou je me niets nagelaten hebben. Ik ben je dankbaar, voor alles .en ik zal altijd aan je blijven den keniedere dag". i(Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3