Raacl wilde nog niet beslissen over afvoer van betwiste monumenten Een prijsbewuste huisvrouw telt voor twee! BOTERSTAflF af ir 55 Gebr. Gehokt GewlseXNS Appelmoes Speculaas c. 89 ƒ34.- Albert Heijn m Mf* TOKYO 196413 ^5. ONVOLDOENDE TIJD GEHAD VOOR BEOORDELING Vandaag tocht per autobus langs panden m- W „Ik kijk scherp naar f de prijs en let terdege op de kwaliteit!" A - - - - De prijsbewuste huisvrouw geeft zich niet alleen rekenschap van de prijs maar ook van de kwaliteit die zij voor die prijs krijgt. Prijs èn kwaliteit, daar draait het om. Wees óók prijs- en kwaliteitsbewustkom óók naar Albert Heijn. Daar is uw geld verantwoord besteed. ^^^^aardelijk^ kwauiteitsgara% Albert Heijn gógglü Bruine Bonen t/ibiit79 Koffiemelk3 blikjes 98 Mars nu 2 voor 45 AH-Jus d'Orange grote fles 1 Corned Beef blik 340 gram 1 100 gr. Choc. Repen2 voor 88 Cavelli Vermouthuterfles2?8 Sperziebonen i/ibwc 68 «Spinazie uit dc diepvriespak 600 gram 79 CLUBPRIJS Wfees prijsbewust ...kom ook naar De qemeenteraaddie maandagmiddag in het Polderhuis vergaderde, heeft de behandeling van het ontwerp Monumentenlijst uitgesteld tot vanmiddag. Vele raadsleden waren van mening, dat onvoldoende gelegenheid is gege ven voor het vormen van een oordeel over de 35 panden, die volgens B. en W. van de lijst dienen te worden afgevoerd. Nooit tevoren liepen de menin gen van de raadsleden zo uiteen over een voorstel; het was opvallend dat slechts enkelen zich zonder meer met de afvoer konden verenigen. Ande ren meenden dat op de lijst van af te voeren panden verschillende gebouw tjes stonden, die beslist moeten worden gehandhaafd. Op voorstel van de heer J. Daalder (AR) werd besloten de behandeling uit te stellen tot van middag. De raadsleden zullen hedenochtend om negen uur per autobus ver trekken voor een rondrit over het eiland en alle huizen bezoeken, die vol gens B. en W. van de monumentenlijst zouden moeten worden afgevoerd. Men wil op deze wijze in de gelegenheid gesteld worden een persoonlijk oordeel te vormen. Na de excursie, vanmiddag om drie uur, zal een speciale vergadering van de raad worden qehouden, waarin over elk der af te voe ren objecten zal worden gestemd, zodat eerst dan de beslissing zal vallen. beroep tegen de weigering door 13. en W. van een door hem aangevraagde bouwvergunning. De heer G. Wester- laken (CHU) vond, dat de betrokkene ernstig gedupeerd wordt als hij zijn woonhuis niet op de bedoelde plaats mag neerzetten. Hij pleitte voor een vergunning op grond van artikel 20 van de Wederopbouw wet. Bij monde van wethouder Th. R. Hin werd de heer Westerlaken echter verzekerd, dat zo'n vergunning alleen om zeer dringende redenen kan worden verleend. B. en W. zullen bij Gedeputeerde Staten, die in dat geval hun goedkeuring moeten ver lenen, nooit steekhoudende motieven kunnen aanvoeren. De betrokkene kan namelijk op minder dan honderd meter afstand van de gewenste plaats een woning bouwen. Het beroep van de heer Eelman werd daarop ongegrond ver klaard. Voordat dit besluit genomen was, had men uitvoerig over deze belang rijke kwestie gediscussiéerd. De eerste spreker, de heer J. Daalder, wees al op de korte tijd. waarin de raad een oor deel moet vormen. Uitstel tot een vol gende raadsvergadering was evenwel met mogelijk, omdat de beslissing voor 21 oktober aan de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter kennis moet zijn gebracht. De heer Daalder wilde verder graag weten hoe groot de subsidiebedragen doorgaans zijn, die voor de restauratie van de monumenten worden toegekend. Gevolgen De heer P. Smit (KVP) wees op de mogelijke gevolgen, na het vaststellen van de lijst, voor de bewoners van de betrokken panden. De oude huisjes die in de Texelse Courant door de heer J. A. van der Vlis „verknoeid" werden ge noemd, zijn in werkelijkheid aangepast aan de eisen des tijds. zo meende hij. „Als we die huizen op de monumenten lijst zetten, betekent dit voor de be woners ernstig nadeel. Iemand, die in een dergelijk huis gaat wonen, zou ge dwongen zijn van zijn plannen tot be- woonbaarmaking af te zien, tegen zijn zin donkere alkoofjes in stand moeten houden en geen ramen mogen aanbren gen", aldus de l}eer Smit. Hij zei met nadruk vóór bescherming van monu menten te zijn en pleitte voor een rege ling, waardoor de betrokken panden vooral ter beschikking komen van be woners, die bereid zijn te restaureren volgens de aanwijzingen van de monu mentenwet. Men is namelijk niet tot restauratie verplicht. Zou een pand worden bewoond door mensen, die geen zin in restaureren hebben, dan zou zo'n huisje steeds verder achteruitgaan. Ook de heer J. J. Westdorp (PvdA) was bang, dat de mensen die hun op de monumentenlijst geplaatste woning wil len moderniseren, gehandicapt zouden worden. In tegenstelling tot wat door gaans het geval is, bleek de PvdA- fracrtie geen eensluidend oordeel te heb ben. Alles behouden De heer J. K. P. Zwan verklaarde zich zonder meer tegen de voorgestelde afvoer van de 35 monumenten, voor zover deze niet reeds zijn verdwenen. „Wat eenmaal van de lijst gaat is voor altijd verloren". Aan de hand van en kele voorbeelden toonde hij aan, dat de reeds gerestaureerde monumenten voor Texel grote aanwinsten zijn. Hij uitte er voorts zijn verwondering over, dat B. en W. de heer J. A. van der Vlis, die dit jaar om zijn verdiensten voor het behoud van monumenten het ere burgerschap kreeg aangeboden, niet bij deze aangelegenheid is betrokken. Hij weerlegde de bedenkingen van de he ren Smit en Westdorp door aan te voe ren dat de monumentenlijst slechts behoud van het uitwendige eist. Door gaans kan men met het interieur doen wat men wil en het dus naar de mo dernste inzichten inrichten. Er zijn voorbeelden te over, o.a. in West- Friesland, waar talrijke huizen zijn ge restaureerd, maar ook voorzien van douche, toilet en andere moderne voor zieningen. Burgemeester De Koning was het met de heer Zwan eens, maar wees er op dat B. en W. zeer serieus tewerk zijn gegaan bij het samenstellen van de lijst met af te voeren panden. Veel van de daarop staande huizen hebben hun betekenis ais monument verloren door dat ze zo ingrijpend zijn verbouwd, dat er weinig meer van over is. Nadat ook de heer Alb. Dros (PvdA) had betoogd dat de tijd die de raad ter beschikking is gesteld om een oordeel te vormen, veel te kort was, was het duidelijk, dat de meerderheid van de raad voelde voor uitstel van behandeling. Na enige discussie werd overeengekomen, dat men akkoord zou gaan met het ont werp monumentenlijst, maar dat de 35 af te voeren panden tijdens een excur sie zullen worden bekeken, waarna on middellijk een oordeel zal worden ge veld in een speciale zitting. Beroep ongegrond Zoals eerder gemeld ging de heer N. Eelman, „Nieuw Leven" bij de raad in gemeentepersoneel gaat deze vergoe ding eerst na de normale werkuren in. De vaste vergoeding voor de leden van de Texelse brandweer is per 1 januari verhoogd van 30,tot ƒ50,(brand weerman); van 75,tot ƒ100, i(motordrijver); van ƒ40,tot 75, (onderbrandmeester); van 80,tot ƒ150,(brandmeester); van ƒ100,tot ƒ180,(hoofdbrandmeester) en van Aan- en verkopen De raadsleden gingen akkoord met de aankoop van een perceel grond van 3038 m2 van de heer P. M. Langeveld te Den Burg voor 7595,De grond is nodig voor de bouw van de nieuwe woonwijk achter de Wilhelminalaan. Ook tegen de aankoop van een stuk grond van de heer J. van Sambeek en T. A. van Sambeek-Schrama voor ƒ3240,bestond geen bezwaar. Het betreft 700 m2 bollen- en tuingrond in de nabijheid van de Hallerweg, die in het uitbreidingsplan bestemd is voor wegenbouw. Bij de overeengekomen prijs is de geraamde bedrijfsschade ad ƒ2190,inbegrepen. De heer A. C. de Geest te De Cocks- dorp heeft afgezien van het plan om van de gemeente grond te kopen voor de bouw van een Bogaerswoning. De raad ging akkoord met intrekking van het indertijd genomen verkoopbesluit. Nu de heer De Geest zich terugtrekt, kan aan het verzoek van twee andere belangstellenden om een dergelijk stuk bouwgrond worden voldaan. De raad stemde in met het voorstel om aan de heren L. M. Stuurman te Alkmaar en D. van der Vis te Oudeschild, elk een stuk van 448,5 m2 voor ƒ5494,13 te verkopen. Voorts besloot de raad aan de heer G. J. Drijver te Oosterend een per ceel grond bij de hoek Koetebuurt- Oranjestraat, groot 385 m2, te verkopen voor ƒ7.141,75. De heer Drijver wil op dit terrein een woning voor zelfbewo- ning bouwen. Akkoord gingen de raads leden ook met enkele begrotingswijzi gingen. Meer subsidie voor WV De WV-Texel had B. en W. verzocht om verhoging van de gemeentelijke subsidie. Enerzijds om de salariëring van directeur en personeel te verbete ren en de propaganda uit te breiden, anderzijds m verband met de zwaardere belasting van het budget door rente en afschrijving van het nieuwe kantoor gebouw. De voorzitter deelde mee dat aan het bestuur van de WV intussen een brief is gezonden, waarin wordt ge steld, dat voor de uitbreiding van pro paganda en de verbetering van sala riëring geen verhoging kan worden toe gekend. B. en W. zijn van mening, dat voldoende middelen opgebracht kunnen worden door een grote groep belang hebbende leden. Een verhoging zal wèl kunnen worden toegestaan om de rente en aflossing van het nieuwe gebouw te helpen voldoen. Een desbetreffend voorstel zal te zijner tijd aan de raad worden voorgelegd. Verbreding Postweg Aan het begin van de vergadering deelde burgemeester De Koning mee, dat de kosten van verbetering van de Postweg globaal zijn begroot. Dit naar aanleiding van een vraag, in de vorige raadsvergadering gesteld door mej. A. G. Luijsterburg. De kosten over een afstand van 7600 meter, waarbij de rijbaan tot zes meter wordt verbreed, bedragen ƒ1.127.000, Het is dus duidelijk dat de verbetering nog geruime tijd op zich zal laten wach ten. De heer F. L. de Grave vroeg zich af of een nieuwe weg langs de Eier- landse duinen een betere oplossing is. Hij wilde in ieder geval de aanlegkos- ten weten. Voorzitter beloofde ook dit te zullen ramen. Naar aanleiding van een andere vraag, in een vorige raadsvergadering gesteld, gaf de voorzitter een overzicht van de vergoedingen die aan het per soneel van de brandweer worden uit betaald. In 1962 werd voor ruim 115 manuren 256,uitgekeerd; in 1963 voor 166 manuren ƒ393,Bij brand- blussing overdag wordt ƒ3,per uur berekend; bij nacht ƒ3,50 per uur. Bij ƒ600,tot 780,(commandant). De raadsleden gingen akkoord met de door B. en W. voorgestelde plaatsing van een gebouw ten behoeve van de aan de Beatrixschool verbonden imbecie lenklas. Ter voorkoming van misver standen: De klas wordt dus niet aan de Beatrixschool vastgebouwd. maar komt op een tegenover de school gelegen stuk land. (Zie vervolg derde blad) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 oktober op om 7.10 uur en gaat onder om 17.40 uur; 21 oktober op om 7.15 uur en onder om 17.33 uur. Maan: 21 okt. V.M.; 27 okt. L.K Hoog water ter rede van Oudeschild 16 okt. 3 10 en 15.36: 17 okt. 4.40 en 17.03: 18 okt. 6 05 en 18.21; 19 okt. 7.11 en 19.23; 20 okt. 8 09 en 20.18; 21 okt. 8.56 en 2105; 22 okt. 9.38 en 21.45; 23 okt. 10.14 en 22.21; 24 okt. 10.48 en 22 59 GIFTEN WITTE KRUIS over de maanden juli, augustus en september: Den Burg: fam. R. 2,50; fam. B. 10, fam. W. 2,50; fam. B 2,50; fam. S. 2,50 fam, v H. 2,50; fam, R. 2,50; fam. S 2,50; fam. v. H. 2,50; fam. Z. 2,50; fam v W. 2,50; fam. R. 2,50; fam. N. 5,— fam. H. 2,50; fam. K. 2,50; fam. V. 5, fam. K. 2,50; fam. B. 5,fam. T. 2,50 fam. M. 2,50; fam. S. 2,50; fam O. 2,50. Totaal 70,—. De Koog: fam. B 2,50; fam. S. 2,50; fam. L. 2,50; dhr. K. 2,50. Totaal 10, Den Hoorn: fam. Z. 2,50; dhr. D. 2,50; Totaal ƒ5,—. De Waal: fam. R. ƒ2,50. De Cocksdorp: fam. B. 2,50; fam. S. 2,50; fam. v.d. L. 5,fam. B. 1,50. Totaal ƒ11,50 Oudeschild: fam. BI. 2,50; fam. B. 50, fam. d V 2,50; fam. W 2,50: fam. K. 2,50; fam. S. 2,50; Totaal ƒ62,50 Dit is uw l)«te garantie ,00r k" kriiirt het volle bciirag prompt Korrtcnpn. 1 Uitsluitend bereid met I. ROOMBOTER en AMANDELENJ - •C.-y/SjRr-5a>0| £255* tijde op deze ttarantie beroepen. TER KENNISMAKING VAN l.55 VOOR in doos verpakt 1*4 pot 50 gram vacuum-vcrpakt 250 gram <Ër 100 gram 500 gram Anti-vries op glycol-basis .bus2litw4?5 IN ALLE ZB S EN SUPERMARtS Jan Cottaar's Olympische Trilogie I Qrt Bij Quccn margarine IN DE MEESTE AH-FILIALEN Nieuwste PMC-premie De wercldbefaamde SILEX r^ilüntömat5cbe| U doet twee sneetjes brood in de gleuven, u zet dc rege laar op uw "kleur", u drukt de handle inen dc Silex roostert elk sneetje aan beide zijden precies zo bruin of precies zo licht als u maar wilt. Automatisch "wipt" dc toast omhoog, automatisch schakelt dc stroom zich uit. Silex is een wereldmerk, een zwaar verchroomd kwaliteitsprodukt, oren en poten van koclstof, zeer solide snoer. Voor 220 Volt. Garantie1 jaar. Bestelnummer 870 "TjTw PMC- Vcrgelijkbarc winkelwaarde f 49.50 J cheques Gedetailleerde beschrijving vindt u in dc speciale Silex-folder, gratis verkrijgbaar in iedere AH-winkel.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 7