als het om sparen gaat t i PBHI Nogmaals het „rijke" jaar 1964 Speurtocht door het onbekende BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF De vierde dag vierae rubriek voor LANDBOUW en De strijd om de gezondheid (II) AGENDA MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht Wij hebben de indruk, dat artikel tjes over de hoge opbrengsten van deze zomer in enkele gevallen geïrriteerd heid, in andere gevallen misverstand hebben opgewekt. In de eerste plaats dus enige ont stemming. Dat zal vooral het geval zijn bij de landbouwers, die helemaal niet zo kunnen roepen over de hoge op brengsten van deze zomer. Zoals wij al eerder opmerkten, is dit vooral het ge val op die gedeelten van het eiland, waar de grond zwaarder is. Ik noem daarvoor de omgeving van Oosterend en Spang Inderdaad zijn hier bedrijven waar de opbrengst maar heel gewoon en zelfs lager is dan in de jaren 1962 en 1963. De ontstemming is er echter niet alleen bij deze landbouwers. Ook onder de boeren, die wel behoren tot de ge lukkigen zijn er, die het maar matig waarderen als deze hoge opbrengsten „wereldkundig" worden gemaakt. De meeste mensen lopen niet graag met hun armoe te koop, maar evenmin met hun „rijkdom". Ook misverstand Naast de ontstemming kunnen deze artikeltjes ook misverstand hebben op geroepen. Waarschijnlijk denken heel veel „burgers" bij een rijke oogst ook direct aan een „rijke boer". En dat nu is lang niet altijd het geval. Hoge op brengsten betekenen lang niet altijd hoge inkomens. We behoeven daarvoor maar te wijzen op de situatie in de pootgoedteelt. De bewaarplaatsen zitten boordevol met aardappelpootgoed, maar de telers vragen zich af welk gedeelte hiervan uiteindelijk voor een aanvaard bare pnjs zijn bestemming als pootgoed zal bereiken. En het staat wel vast, dat diverse telers op dit moment bereid zouden zijn dit pootgoed af te zetten voor een prijs, waarbij de kosten maar nauwelijks worden goedgemaakt. Gelukkig liggen de kaarten voor an dere producten minder ongunstig, maar het is absoluut onjuist zonder meer aan te nemen, dat hoge opbrengsten ook een hoog inkomen betekenen. Over meerdere jaren bekijken Verder moeten we ook het volgende onder de aandacht brengen. De winst gevendheid van een boerenbedrijf kan nooit aan het resultaat over één jaar worden afgemeten. Het is voldoende be kend, dat de rentabiliteit van boeren bedrijven van jaar tot jaar sterk va rieert. Niet zonder reden is er daarom door de landbouworganisaties al jaren op aangedrongen voor de belastinghef fing het gemiddelde inkomen over een aantal jaren te nemen. Als we de resultaten, zoals die naar voren komen uit een aantal bedrijfs economische boekhoudingen van de laatste jaren, bekijken, dan moeten we opmerken, dat het echt tijd werd, dat de boeren een goed jaar kregen. Hoewel nog met alle gegevens be kend zijn. staat n.l. al wel vast, dat zeker meer dan de helft van de bedrij ven, waarvoor we nu al jaren een be drijfseconomische boekhouding verzor gen in het boekjaar 1963/'64 (oogstjaar 1963) met verlies heeft moeten werken. Als we zeggen, dat er met verlies is ge werkt, dan betekent dit dat na inreke ning van alle andere kosten het loon van een landarbeider niet gehaald kon worden. En dit was dus het geval op meer dan de helft van de bedrijven. In het voorafgaande jaar was dit maar weinig beter. Als we het voorgaande in aanmer king nemen, dan mogen we aannemen, dat een „rijk" jaar 1964, ook zuiver financieel bekeken, wel heel erg wel kom zou zijn en dat er zeker geen re den is om te gaan denken, dat „die boeren" het toch maar heel goed ma ken. Ter voorkoming van misverstand leek het ons nodig dit artikeltje als aanvulling op onze enthousiaste verha len te schrijven. iiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllll Dinsdag 20 oktober Den Burg, Oranjeboom, Stichting Kunstkring, optreden van Vestzaktheater met „De war hoofdige minnaar". Den Burg, Hotel De Zwaan, N.K.V., mevr. Van Essen over Huidverzorging. Oosterend, Het Centrum, vergadering Herv. Mannenvereniging voor belangstellenden. Den Burg, City-theater, 8 uur, De man met de 5 paspoorten. Woensdag 21 oktober De Waal, ten huize van mevr. Burger-Koop man, gezinsavond N.H. Gemeente. Den Burg, City-theater, 8 uur, Alleman. Donderdag 22 oktober De Cocksdorp, De Hoop, Plattelandsvrouwen, Mevrouw Van Sluijs-Bijl met boekbespreking „Anne Frank" Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen, Lezing met dia's door Ds. Wcsterveld. ..Mensen achter tralies" De Koog, Jeugdhuis, gezinsavond N.H. Ge meente met forum. Den Burg, City-theater, 8 uur. Alleman. Zaterdag 24 oktober De Waal, Dorpshuis, Toneeluitvoering van het Amateurtje, met „Goud Aaltje". Zondag 25 oktober Den Burg, Casino, R K. dansclub Musette. Dansavond alleen voor leden en mtroducées. Den Burg. M.A B.-club, puzzel- en betrouw- baarheidsnt. Deze rit telt mee voor het kam pioenschap. „Ach, oompjelief, laat mij u red den", zei toen de neef weer, die onder ons gezegd Alfredo Capsoni heette. „Volg mij, oompjelief, en neem uw vrienden gerust mee. In een wipje heb ik u allemaal uit de vuurlinie en in veiligheid gebracht". „Uit de vuurlinie gebracht?" vroegen Diavolo en Angelico als uit één mond. „Is er dan soms oorlog?" „Ja...., zo is het. Ik kan het niet ontkennenzuchtte Alfredo. „Nou je het zegt...." vervolgde de dikke Diavolo. „We hebben er midden in gezeten. Ze schoten op ons met een anti tankkanon. Het had maar weinig gescheeld of we waren er aangegaan". „Dan heeft U werkelijk geboft", zei Alfredo, terwijl een ernstige en vastbe raden trek op zijn knappe gelaat ver scheen. „O.het is allemaal zo erg. Als een dief in de nacht zijn ze geko men, de vuige aanvallers! Wee mij het vaderland roept! Het is nu mijn plicht elke duimbreed gronds met eigen lichaam en bloed te verdedigen „Maar wat is er gekomen als een dief in de nacht?" „Vraagt u dat nog?" fluisterde Al fredo Capsoni nauwelijks hoorbaar, „De barbaren zijn gekomen. Je weet wel, de barbaren met snorren en beren mutsen. Met tremwagens vol kwamen ze uit de tunnel en ze stortten zich in een nietsontziende vloedgolf uit over ons mooie vaderland. Héél Campanella is al ingenomen en de burgerbevolking och armedie zal al wel naar Siberië zijn, denk ik. Ons dappere leger heeft zich voorlopig teruggetrokken op elastische egelstellingen en wij hopen de aanval tot staan te kunnen brengen vóór Brindisi. Verder gaan er geruch ten, dat de vijanden gebruik maken van als burgers vermomde spionnen. Kapitein Cacalobbo heeft ze door zijn verrekijker zelf gezien. Er was er een tje bij met een geruite jas. Ze hadden ook petten op en Maar toen begonnen Diavolo en An gelico me toch te lachen! De bergen dreunden ervan! Aan het begin van deze eeuw begon de mens voor het eerst te ontdekken, dat hij voor wat de bestrijding van zijn ziekten betreft, niet afhankelijk was van hetgeen hij in de natuur kon ont dekken. Natuurlijk is de natuur ook nu nog een belangrijke leverancier van grondstoffen voor de geneesmiddelen- fabricage, bijvoorbeeld bij de antibio tica. Maar de monopoliepositie is toch duidelijk verloren. Wel blijft de natuur leermeester van de moderne speurder, die de raadsels van het leven wil ont warren om het leven zelf te kunnen beschermen. De moderne scheikunde heeft zich vooral ten doel gesteld plantaardige en dierlijke stoffen nauwkeurig en syste matisch te onderzoeken om de chemi sche structuur te kunnen vaststellen. Het doel van deze analyse is duidelijk. Door langs kunstmatige weg dezelfde chemische structuren na te bouwen be reidt men zichzelf copieën van het le ven. Als de chemici hebben gevonden uit welke elementen een bepaalde werkzame stof is opgebouwd, probeert men de rangschikking van de atomen in het molecuul van de stof te ontdekken. Het gaat hierbij vaak om zeer gecom pliceerde chemische verbindingen. Deze speurtocht door het onbekende heeft al vaak resultaten opgeleverd. Vele be langrijke geneesmiddelen zijn tot stand gekomen door deze chemische structu ren na te bouwen. Kamfer en coffeïne bijvoorbeeld kon den vroeger alleen uit plantaardige stoffen worden vervaardigd, nu weet men deze produkten synthetisch te be reiden. Boeiend voor de wetenschap is het verhaal hoe chemici jaren geleden via de nogal gebrekkige procedure van zoeken en nabootsen tot de ontdekking kwamen, dat ze een waardevol, pijn stillend middel hadden „gemaakt". Bij pogingen om kinine het natuurpro- dukt tegen hoge koortsen te analy seren, stuitten zij op een verbinding van azijnzuur en aniline, die uitstekend als koortsstillend middel bleek te vol doen. Volgens de redenatie, dat wat men gevonden heeft de basis kan zijn van veel meer ontdekkingen, begonnen de chemici een groot aantal azijnzuur- verbindingen te bereiden. Op deze ma nier ontdekte men tenslotte het anti- pyrine, een pijnstillend middel, en het fenacetine, een middel tegen hoofdpijn en rheumatische pijnen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 13 oktober 1964 Gevonden te Den Burg: speelgoedautootje legerwagen; damesarmbandje, gevlochten rin gen; sleutelring waaraan 3 lange sleutels; lede ren motorkap voor bestuurder, kl. bruin; witte portemonnee zeehondenleer, met ritssluiting inh. 15 et.; jongenstrui, Noors patroon, in kl. zwart, wit en rood; beigeachtige parapluie zon der hoes. Verloren te Den Burg: dubbele linnen don kerbruine fietstas; damespolshorloge, merk on bekend, rond met donkerblauwe lederen band; damessjaal, zijde donkerrood met bruin-geel rozenmotief; zilveren rozenkrans; zilveren kettinkje met hangertje; hondje soort haze wind; armbandje met plm. 9 bedeltjes. Het bureua der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Geneesmiddelen kunnen slechts zel den in pure vorm worden toegediend. De pharmaceutische industrie is ver deeld in twee takken: de bereiding van de werkzame bestanddelen, het feite lijke medicijn, en de fabricage van de pharmaceutische preparaten, de eind producten. waarin de werkzame be standdelen zijn ondergebracht. Synte- tische bereiding, de weg dus langs de reageerbuisjes in het laboratorium, is niet de enige mogelijkheid bij de berei ding van geneesmiddelen. De grond stoffen voor de bereiding van genees middelen verdeelt men in vier groepen; organische stoffen van natuurlijke oor sprong, organische stoffen van synthe tisch oorsprong, anorganische stoffen en tenslotte de radio-actieve stoffen. Terwijl de pharmaceutische industrie veel natuurlijke grondstoffen via syn these „namaakt" of door geheel nieuwe kunstmatige stoffen vervangt, verwerkt de geneesmiddelenindustrie ook nog steeds voor een niet onaanzienlijk deel natuurlijke grondstoffen uit het .plan ten- en dierenrijk van micro-biologi sche oorsprong en zelfs uit het mense lijk lichaam (bestanddelen van het bloed bijvoorbeeld). Vooral de Neder landse geneesmiddelenindustrie heeft zich toegelegd op vervaardiging van grondstoffen uit het plantenrijk. De voornaamste zijn kinine, coffoïne, co caïne en morfine. Een belangrijk deel van de productie hiervan kan worden uitgevoerd. (Wordt vervolgd) HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der „wijzigingen in het handelsregis ter": J. W. Lut, Texel, De Koog, Dorps straat 2. Kleinh. in sportartikelen enz. Fil. gevestigd te Texel, De Koog, Dorpsstraat 31, o. dez. n. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Tcxel-Den Helder v.v. Werkdagen: V. Texel- 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 V. Den Helder: 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.00 20.30 Zon- en algem. erk. chr. feestdagen: V. Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 V. D«n Helder: 8.30 9.30 10.30 12.30 15.30 16.30 17.30 18.30 20.30 VERTROKKEN PERSONEN Ane N. Plaatsman, van Den Burg, Kogerstraat 120 naar Duitsland, Mün- chen-Gladbach; Jan E. Craanen, van Der. Burg, Schilderend 93 naar Am sterdam, Laplacestraat 25; Maarten Boon, van De Cocksdorp, Kikkertstraat 88 naar Voorburg, Gr. v. Pnnstererlaan 29b; Gerarda M. van Dok, van K 99c naar Den Helder, Duinweg 32; Eliza beth Stark van O 1 naar Zeist, Krake- lingenweg 10, Jan H. Dros, van Oude- schild, De Ruyterstraat 62 naar Wage- ningen, Prof. v. Uvenweg 212; Leendert J. Pieterse met gezin, van Den Burg, Binnenburg 9 naar St. Maartensdijk, Markt 68; Joop van Hoorn, van De Cocksdorp, Kikkerts/traat 59 naar 's- Gravenhage, Weteringkade 97. FEUILLETON 42. door H. van Omme. HOOFDSTUK 24. Een beetje flirten De vakantie tussen de Zwitserse ber gen was voor Akke iedere dag een openbaring en een aaneenschakeling van vreugde en verwondering. Het weer werkte voortreffelijk mee, want dag aan dag was de lucht strakblauw en scheen de zon. Dagelijks trok men er tussen uit, hetzij om te wandelen of één der bergen te beklimmen, dan wel met de wagen, om de wijde omgeving te bezien. Hoewel Akke meende voor ieder weer en voor elke gelegenheid passende kleding meegenomen te hebben, zag ze wel, dat ze een uitzondering vormde tussen de andere vakantiegangers, die doorgaans in shirt en short liepen. Doch een zekere schroom weerhield haar ook zoiets te kopen. Éénmaal had Jan er op gezinspeeld. Dat was op een morgen, nadat ze samen gezwommen hadden en op een bergwei lagen te zon nen. Hij had zich naar haar toegewend en gezegd: „Waarom koop je ook niet een short, Akke? Je hoeft je voor je figuur niet te schamen, want je hebt mooie benen, bijzonder mooi zelfs". Ze had een kleur als vuur gekregen en instinctmatig haar badjas dichter om zich heen getrokken. „Dat kan ik toch met doen? Ik heb nooit zoiets ge dragen". „We zijn hier niet in Bollega, Akke, evenmin in Heerenveen. Maar ja, je moet het natuurlijk zelf weten". De volgende dag had ze een short ge kocht. Opnieuw met een vuurrode kleur op haar wangen was ze zo ge kleed beneden gekomen. Tot haar ver wondering had niemand er iets van ge zegd en het schijnbaar heel gewoon ge vonden. Toen ze een half uur later met de Van der Spoels door het donp wan delde, was ze er overheen. Haast elke dag trokken Akke en Jan er samen op uit. Meestal gingen ze 's morgens zwemmen. Of reden 's mid dags, als de oudjes een dutje deden, met haar wagentje het dorp uit, zonder een bepaald doel voor ogen. Stopten ergens, waar ze het mooi vonden, gingen an dere dorpjes bezien, of bleven op een bergweg aan de kant staan en genoten van het panorama. Dronken in een stille Gaststatte thee en knabbelden aan het zoetige Zwitserse gebak, rookten een sigaret en keken alleen maar naar buiten. Akke werd met de dag bruiner en Jan nam enkele kleurenfoto's van haar, die wondergoed gelukt waren en waarvan Akke er een paar naar Bol lega stuurde met een lange brief, waar in ze van haar belevenissen tussen de bergen vertelde. Een enkele keer gingen ze 's avonds dansen. En zaten ze in door lampionnen verlichte tuinen, waar mollige diensters met volgeladen bladen heen en weer liepen en een bandje speelde, waarbij doorgaans een jodelzanger was. Op een avond in de laatste week van de vakantie, na een hete dag, zaten ze uit te blazen van een dans in een hoek je van de tuin, dronken limonade en rookten een sigaret. Ze zaten naast el kaar. De jongen vroeg: „Vind je het leuk?" Ze knikte zeer beslist. „Ik geniet van de vroege morgen tot de late avond. Ik heb nooit geweten, hoe heerlijk het is om hier met vakantie te zijn". „Wij komen hier ieder jaar", ver klaarde Jan, „en dan begin je het lang zamerhand gewoon te vinden. Maar dit jaar is het toch weer heel anders. Het is voor mij net, of het weer nieuw is". „Waarom?" vroeg ze naïef. Hij lachte. „Omdat jij er bij bent na tuurlijk". „Alsof dat wat uitmaakt „O nee? Anders ben ik altijd alleen Nu ja, met vader en moeder na tuurlijk. Maar nu heb ik charmant, jong gezelschap: een knappe vrouw, die me dagelijks vergezelt. Heb je de mensen wel eens zien kijken naar ons?" „Gezwam", vond Akke. „Dat ver beeld je je misschien!" „Kom nu, ik heb m'n ogen ook niet in de zak. Maar ik laat ze rustig kij ken. Per slot van rekening ben ik altijd met je samen en daar ben ik trots op". „Wat ben je van plan? Te gaan flirten?" Hij was in een uitgelaten stemming. „Waarom niet? Als je met vakantie bent, mag je je meer permitteren als thuis. In je kleding bijvoorbeeld, niet waar?" Hij wees op zichzelf. „Ik zou me naturlijk in Heerenveen zo niet ver tonen". Ze proestte het uit. „Ik zie me zo al lopen in BollegaLag ik er hele maal uit". „Kom je maar bij ons. De deur staat altijd voor je open". Ze greep zijn hand en drukte die har telijk. „Dat weet ik, Jan. Je ouders zijn schatten". Hij hield haar hand vast. „Dat weet ik. En ik?" „Hoe ik over je denk, houd ik maar voor me Je bent al verwaand genoeg". „Dat meen je niet". „Als je misschien mijn hand eens wilt loslaten Hij deed alsof hij stom verwonderd was en keek naar hun handen. „Jee, heb ik die vast? Wil je wel geloven, dat ik daar heel geen erg in had?" „Dat geloof ik natuurlijk niet". Ze keek op haar horloge. „We gaan naar huis", besliste ze. „Dat is een heel eind". „Ik bedoel natuurlijk; naar ons hotel" „Waarom? Het is pas elf uur". „Je bedoelt: het is al elf uur. En dat is voor mij bedtijd". Hij hief zijn handen in de hoogte en riep uit: „Jee, wat zijn vrouwen toch wonderlijke wezens. Net als het echt leuk begint te worden, zegt Akke: We gaan naar huis. Elf uur is voor mij bed tijd". Ze knikte beslist, stopte de sigaretten in haar tasje, waarna ze nog een rond keek. „En voor jou ook". „Ik zou anders best eens een halve nacht met jou door willen boemelen". Ze keek hem een poosje aan. „Wat heb jij vanavond gedronken?" „Suikerwater, want de borrels zijn in Zwitserland pet. In Duitsland trouwens ook". „BorrelsZe snoof. „Je bent nauwelijks droog achter je oren". „Gelijktijdig waren ze opgestaan. Jan gaf de dienster, die toegeschoten was een paar biljetten en keek toen Akke knikkend aan. „Dus dat is het". „Wat?" „Gek, dat ik dit niet eerder in de gaten had". „Waar heb je het over?" Ze liepen langzaam naar de uitgang. „Dus ik ben nog niet droog achter m'n oren", herhaalde hij haar woorden. „Met andere woorden: Je bent nog maar een snotneus en ik zie je daarom niet voor vol aan. Jongetjes als Jan van der Spoel zie je nog niet voor vol aan en wat ze zeggen, neem je maar met een korreltje zout. Zo is het toch, nietwaar?" Op de straat pakte ze hem bij de arm en bracht hem tot staan. „Jongetje van der Spoel, je moet je geen gekke din gen in je hoofd halen. Dat van dat droog achter je oren is natuurlijk maar een grap. Je bent een leuke kameraad in deze vakantiedagen en als ik je niet voor vol had aangekeken, zou ik niet eens zijn meegegaan, gesnopen? Dus, laten we het prettig houden. Een grapje kan ik best verdragen, dat weet je wel. Begin echter met te flirten, want dan is het end zoek". Ze gingen weer verder. „O, Akke, wees niet zo verschrikkelijk serieus. We zijn met vakantie en laten we daarom de teugels wat vieren. Conventies zijn erg mooi in het dagelijks leven. Mis schien ook wel noodzakelijk. Maar hier verrek, we zijn toch zeker jong. „Maar Jan.... zo'n banale uitdruk king! Hoort dat er ook bij, dat je in de vakantie geen heer behoeft te zijn in je woorden?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4