J§ R.O.B. onderzoekingen leverden weinig resultaat op Onvoldoende afstand bewaren Bij de niwiD is het goed sparen. Duitse commandant was te enthousiast SPORTPROGRAMMA BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Werd ringgracht in 9e eeuw gegraven? FILMNIEUWS V HZ U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Kettingbotsingen komen sinds een aantal jaren veelvuldiger op de auto snelwegen voor. Vrijwel altijd kunnen zij ontstaan, doordat er te dicht op elkaar wordt gereden. Van kleurige plakplaatjes met opschriften als „Boem is ho!" op achterruit of bumper, schijnen weinig automobilisten zich iets aan te trekken. Ook bij het inhalen op autosnelwegen ziet men soms plukjes auto's, die met snelheden van over de honderd kilometer per uur en tussen ruimten van nog geen tien meter voortjagen. De voorwaarden voor een ket tingbotsing zijn daarmee dan al aanwezig. Door het bewaren van voldoende onderlinge afstand kunnen ongelukken worden voorkomen. Die afstand is afhankelijk van de snelheid, waarmee wordt gereden. In het algemeen kan men stellen, dat de veilige afstand, uit gedrukt in meters, tenminste gelijk moet zijn aan de helft van de snelheid in kilometers. Bij een snelheid van honderd kilometer per uur is dus een tus senruimte van minstens 50 meter noodzakelijk. Bij slecht weer ('regen, mist, enz.) zullen deze afstanden groter moeten zijn. Aldus propageren Verbond voor Veilig Verkeer en Korps Rijkspolitie in hun Actie Zwarte Zes. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort is al sinds langere tijd op Texel werkzaam. In de loop der jaren zijn diverse onder zoekingen uitgevoerd in samenwerking met het museum en de gemeente Texel. Zo kon het beeld dat Texel in de steen tijd, bronstijd, ijzertijd, Romeinse kei zertijd en Middeleeuwen bood, worden verscherpt. Maar voordat de archeolo gen van het R.O.B. op Texel hun spade in de grond zetten, waren al eens eer der door anderen onderzoekingen uit gevoerd. Een van hen was de heer Jacob Friesen, een oudheidkundige, die in de oorlogsjaren commandant was van de op Texel gelegerde Duitse troe pen. Hij benutte zijn verblijf met het verrichten van oudheidkundig bodem onderzoek, hetgeen de instemming had van het toenmalige rijksbureau te Lei den. De Duitser heeft vooral in de YVc- zentuin gegraven. De resultaten van zijn onderzoek publiceerde hij in de Deutsche Zeitung der Nederlanden van januari 1944. Ook in de Texelse Courant werd het een en ander over het onderzoek van de Duitse commandant vermeld. Het is nu echter duidelijk geworden, dat Jacob Friesen zich wat al te enthousiast heeft uitgelaten over zijn aanwijzingen. Zo is het R.O.B er niet in geslaagd een be wijs te vinden voor de gracht van een door de commandant beschreven Sak sische ringburcht uit de negende eeuw. Enkele veldtekeningen van het inder tijd verrichte onderzoek, vervaardigd door mej. dr. Clara Redlich kreeg het R.O.B. in handen. Deze tekeningen ma ken een aanmerkelijk soberder indruk dan de opgetogen beweringen van Jacob Friesen. Het R.O.B. heeft onlangs in de Wezentuin enkele opgavingen ge daan omdat de afbraak van het oude raadhuis en de bouw van het nieuwe een dergelijk onderzoek gewenst maak ten: Later zou het niet meer mogelijk zijn. Uit steekproeven in het met be bouwing bedreigde gedeelte van de Wezentuin bleken de tekeningen van mej. Redlich ongeveer te kloppen, maar de gevolgtrekkingen van Jacob Friesen waren niet steekhoudend. Wel is juist, dat zich boven het oorspronkelijke met heide begroeide oppervlak een opho gingslaag van ongeveer twee meter VOLKSDANSGROEP TEXEL ONDER NIEUYVE LEIDING De Volksdansgroep staat thans onder nieuwe leiding. Na overleg met de heer Veldwisch tijdens een dinsdag gehou den vergadering, is besloten de heer A. Binsbergen tot dansleider te benoe men. Voortaan zal iedere dinsdagavond in de kleuterschool „De Woelige Hoek" worden gedanst. Daarbij is ieder wel kom, zowel „oude" als nieuwe leden. Leeftijd of vaardigheid zijn minder be langrijk dan enthousiasme. Volksdan sen is beslist niet moeilijk en een bij zonder genoegelijk tijdverdrijf. Er zul len de komende wintermaanden veel nieuwe dansen uit verschillende landen worden geleerd. Het bestuur van de Volksdansgroep is voornemens van tijd tot tijd een gastleider van volksdans groepen van de overkant uit te nodi gen. Dinsdagavond zal om acht uur worden begonnen met de eerste avond Dansers en adspirant-dansers worden verzocht gymschoenen mee te nemen. RECTIFICATIE In het verslag van de ouderavond van de o.l. school te Oosterend zijn en kele fouten geslopen. De heer Bouw man, directeur van de L.T.S Texel wees ons erop, dat hij in zijn verhan deling over het technisch onderwijs op Texel niet heeft willen beweren, dat de Avondschool te Den Burg binnen af zienbare tijd zal worden opgeheven. Dit is weliswaar een landelijk streven, maar de eerste jaren zal de avond school normaal blijven functioneren. Voorts werd ten onrechte vermeld, dat de LTS te Breda 1200 leerlingen per jaar zou afleveren. Bedoeld werd dat aan deze school totaal 1200 leerlin gen onderwijs volgen. dikte bevindt, die indertijd ook onder de Herv. kerk werd aangetroffen. Deze laag hangt samen met de uitgestrekte ringvormige omgrachte sterkte, waar aan Den Burg zowel zijn naam als zijn plattegrond dankt. Nochtans is het niet gelukt te bewijzen, dat de ringgracht van Den Burg in de negende eeuw werd gegraven. Anderzijds zijn er feiten, die de ver onderstelde Karolingische aard van de ringburcht weerspreken. Men heeft de indruk dat het terrein van deze burcht voor het opwerpen van de heuvel en het graven van de gracht bijna niet was bewoond. Het R.O.B. is voorne mens een voortgezet onderzoek uit te voeren in de bouwputten van het te bouwen nieuwe raadhuis. Men heeft goede hoop, dat dit onderzoek alsnog uitsluitsel zal opleveren. ZONDER COMMENTAAR De 65-jarige Engelsman Arthur Ries kan er zich op beroemen de meest er varen onbevoegde chauffeur te zijn. Hij heeft thans zeventien jaar rijles gehad en heeft reeds tien maal overigens steeds zonder succes rijexamen ge daan. De lessen hebben hem met elkaar zo'n kleine dertigduizend gulden gekost en reeds driemaal had hij een nieuwe auto gekocht omdat hij er zeker van meende te kunnen zijn te zullen slagen. Toen de Engelse pastoor Robert Bird op de vlieghaven van San Francisco aankwarri, werd hem zijn gebedenboek ontstolen De geestelijke zei naar aan leiding daarvan tot een verslaggever: „Gezegend is het land, waarin men vrome boeken steelt!" Doordat een keukenraam openstond zag een dief kans om uit een huis in New Malden in Engeland als het zilver werk te stelen. Op een schrijfmachine die in de kamer stond tikte hij het vol gende briefje Doet U voortaan al Uw ramen goed dicht!" De heer J. Hospers, onderwijzer aan de Rehobothschool te Westerhaar, is geslaagd voor de acte K (nuttige hand werken). De meester zal nu in dit vak mogen doceren. Aan het loket van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam vervoegde zich een 100-jarige dame om een spaar rekening te openen. „Ik heb mijn hele leven nog nooit gespaard en ik vind dat het er nu eindelijk maar eens van moet komen", zei ze. INGEKOMEN PERSONEN Johanna Pol, van Kollumerland, Munnikezijl, Kerkstraat 9. naar Den Burg, Weverstraat 95; IJmkje Pol, van Kollumerland, Munnikezijl, Kerkstraat 9, naar Den Burg, Weverstraat 95; Meta J. Lubbes ev. Bognetteau, van Zaan dijk, Dr. Mulderstraat 13 naar K 93a; Georgius J. Bakker, van Medemblik, Ridderstraat 10 naar Den Hoorn, Diek 30, Maria G. van de Kerkhof, van Kat wijk, Drieplassenlaan 17 naar Den Burg, Kogerstraat 11; Adriana L. Keirsgieter ev. Koopman, van Velsen, Gulikerstraat 10 naar Oudeschild, De Ruijterstraat 17; Hendrik Barnard met echtgenote, van Bladel, Markt 18 naar Oosterend, Kotterstraat 24; Egbert S. Boekei, van Arnhem, Koningsweg 23a naar Den Burg, Wilhelminalaan 58. VERTROKKEN PERSONEN Cornelia C. Verberg, van Den Burg, Schilderend 88 naar Duitsland; Lena R. van Heerwaarden, van Den Burg, Schoonoordsingel 19a naar Duitsland; Cornelia P. G. Bakelaar, van K 30a naar Engeland; Dorothea C. M. Bakker, van Den Hoorn, Diek 3 naar Zwitser land; Maria Smit, van Den Burg, Mo lenstraat 57 naar Nijmegen, Nieuwe Mohenhutseweg 163; Wilhelmus H. J. Bakker, van B 184b naar Heemstede, Cruquisweg 15; Elisabeth Lap, van Den Hoorn. Herenstraat 39 naar Haarlem, Gasthuisvest 47; Hendrika Modderman, van Den Burg, Schilderend 105 naar Groningen, Herenstraat 3; Aris Smits, van H 131 naar Ede, Lunteren, Achter straat 43; Johanna A. van de Ven, van K 83b naar Mierlo, Nachtegaallaan 18; Henry J Bakker, van De Waal, Hoger- eind 10 naar Bunnik, v. Beek Kalkoen laan 26; Johanna M. Geerings ev. Scholte, van K 83b naar Mietlo, Nach tegaallaan 18 (met 4 kinderen); Ber nard J. C. Reusink, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5. Zaterdagavond en zondagmiddag ver toont het Citytheater „Het zwaard van Robin. Hood", een avonturenfilm over de legendarische held uit de Middel eeuwen. Richard Greene en Peter Cushing spelen de hoofdrollen in dit verhaal over de strijd tegen het onrecht en de bescherming van de armen en zwakken. Wanneer Robin Hoods man nen een vreemdeling te hulp snellen, die achtervolgd wordt door de Land drost van Nottingham, ontmoeten zij de jonkvrouw Marian Fitzwater, die hen ervan beschuldigd, dat zij de man heb ben neergeschoten. Als Robin haar van het tegendeel probeert te overtuigen, ontmoet hij de Drost van Nottingham, zijn verbitterde vijand, die Robin gra tie belooft als hij de gewonde man aan hem uitlevert. Robin Hoods wantrou wen wordt bevestigd, wanneer de Drost hem ondanks zijn belofte gevangen pro beert te nemen. De gewonde vreemde ling sterft, hij heeft slechts de woor den „Bawtry" en „gevaar" gemompeld. In zijn buidel vindt men een gouden embleem, Robin Hood trekt naar Baw try en ontmoet graaf Newark, die het zelfde embleem als de overleden vreem deling bezit en hij treedt bij hem in dienst. Newark en de Drost staan de „Kanseliers des Konings" naar het le ven. De vreemdeling was onderweg met deze kwade boodschap naar Bawtry. Dankzij Robins tussenkomst wordt dit verijdeld. In een verwoede strijd delft Newark het onderspit. Leeftijdsgrens 14 jaar. „Dokters zonder masker" is de titel van de film, die zondag- en dinsdag avond in het City-theater wordt ver toond. Otis (Cliff Robertson) en Wor ship (James Mr.Arthur) zijn jeugd vrienden, die samen na hun arbeid als co-assistenten in het North ziekenhuis een eigen kliniek willen opzetten. Zijn vrienden brengen Worship in contact met een leerlingverpleegster Gloria (Stefanie Powers), Otis komt in kennis met een mooie mannequin (Suzy Parker), die een kind zal krijgen en van Otis verwacht dat hij dit zal voorko men. De mannequin en de dokter zijn, met de psycholoog Considine (Micheal Callen), de hoofdfiguren in deze drama tische film. Ook de andere jonge dok toren, die in het ziekenhuis werken, raken in moeilijke zaken verwikkeld. Velen van hen zijn niet bestand tegen de verleidingen van buiten en vernie tigen daardoor hun carrière. De ande ren, die meer karakter tonen veroveren een goede positie, maar dokter Consi dine moet daarvoor van het toneel ver dwijnen. Toegang 18 jaar. ZONDER COMMENTAAR „Een levenskunstenaar is hij, die de kans ziet om van elk jaar van zijn le ven het beste jaar van zijn leven te maken", aldus een uitspraak van Mau- riche Chevalier. „Het is betrekkelijk eenvoudig om de naaste lief te hebben, wanneer het hem niet zo goed gaat als ons. Maar het is verbazend moeilijk de naaste lief te hebben, wanneer het hem beter gaat!" aldus de Amerikaanse schrijver Norman Mailer „Er is een zeer eenvoudig kenteken voor een goed huwelijk", aldus Heinz Rühmann. „Men is gelukkig getrouwd, wanneer men liever thuiskomt dan dat men weggaat!" S.V. TEXEL A.s. zondag geen programma in ver band met de interlandwedstrijd Alba- nië-Nederland voor de Wereldkam pioenschappen 1964. TEXELSE BOYS Programma:. Zaterdag pupillen: Oosterend-Tex. Boys a, 3 uur, en Texel a-Tex. Boys b, 3 uur. Zondag; Tex. Boys.junioren-Helder 2, 12 uur. Voor de senioren zondag rustdag, maar morgen, zaterdag, worden zij verwacht voor de bietencampagne. We. 89. „Wel porco, porcissimo! Wat valt er te lachen?" viel Alfredo Capsoni nijdig uit, „Vinden jullie het soms leuk, dat de kozakken ons land zijn binnenge vallen?" Edoch. Angelico en Diavolo lach ten maar door. „Ha haaa....!! Beste neef! Jij bent een goeie soldaat, zeg!" brulde dikke Diavolo, „Van mij ken je wat! Hij heeft gehoord, dat er twee spionnen zijn met een petje, een snor retje en een geruite jas! En de ezel merkt niet eens, dat-ie er al de hele tijd mee staat te praten!" „Hè!? Watte!?" riep Alfredo ge schrokken uit, „Zijn jullie soms de ge heime agenten van die aanvallende vreemde mogendheid? Ah ja, juist eh nou...., wel wel. Ik ben jullie altijd erg vriendelijk gezind geweest, niet? En ik heb jullie altijd erg braaf goeiendag gezegd, is 't niet zo? Nou iiillilliilllill AGENDA WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrydag 23 oktober De Cocksdorp, Garage Dros (P. Schuil) SVC- bazar, 19.30-23.00 uur. Zaterdag 24 oktober De Waal, Dorpshuis, Toneeluitvoering van het Amateurtje, met „Goud Aaltje". De Cocksdorp, Garage Dros (P. Schuil) SVC- bazar 14.00-17.00 uur en 19.30-23.00 uur. Zondag 25 oktober Den Burg, Casino, R.K. dansclub Musette. Dansavond alleen voor leden en introducées. Den Burg, M.A.B.-club, puzzel- en betrouw- baarheidsrit. Deze rit telt mee voor het kam pioenschap. Maandag 26 oktober Den Burg. Landbouwschool, Cursus Pech onderweg. Den Burg, avondbezoek tentoonstelling „In brons bestendigd" in de RHBS, 7.30 uur en 8 30 uur. Dinsdag 27 oktober Den Burg, avondbezoek tentoonstelling „In brons bestendigd" in de RHBS, 7.30 uur en 8.30 uur. Den Burg, Oudercommissie St Jozefschool, Ouderavond in Casino. Woensdag 28 oktober Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, mevr. Backer-Breed, voordrachtkunstenares. Donderdag 29 oktober Den Burg. City-theater, Huishoudelijke voor lichting, Zuiveldemonstratie De Waal, Dorpshuis, 15.00 uur Herv. Vrou wenver, verkoopdagen t.b.v. N.H. Kerk. Vrydag 30 oktober De Waal, Dorpshuis, 15.00 uur, Herv. vrou wenver, verkoopdagen t.b.v. N.H. Kerk. Oudeschild, Oudercommissie o.l.s Oudeschild, Ouderavond. Zaterdag 31 oktober Den Burg, M.A.B.-club, snertrit. Den Burg, Dorpshuis, dia-vertoning voor de bejaardensociëteit. zou ik misschien kunnen overlo... „Ach vent, hou toch op!" riep dikke Diavolo uit en joviaal diende hij zijn neef een daverende slag op diens schou ders toe, „Wat weten wij van geheime agenten en spionnen! Wij hebben iets véél belangrijkers voor de natie! Wij hebben zojuist 's werelds beste voet baller binnengesmokkeld. Karei Kleun- tjes is zijn naam. Daar ligt-ie! Kijk hem maar eens goed aan, want er is vast ergens een steekje aan los! Ik kan me tenminste niet voorstellen, dat er nog ergens een kerel is, die zo goed voetbalt en toch uit pure overtuiging amateur wil blijven!" Alfredo was evenwel maar half overtuigd. „Karei Kleuntjes uit Olanda ja.daar heb ik wel eens van gehoord", zei hij, „Maar wat waren die wagens met kozakken dan?" CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 oktober worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: en De Waal 14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.0016.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 oktober op om 7.22 uur en gaat onder om 17.25 uur; 28 oktober op om 7.28 uur en onder om 17.19 uur. Maan: 27 okt L K.. 4 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 okt. 10.14 en 22.21; 24 okt. 10.48 en 22.59; 25 okt. 11.24 en 23.33; 26 okt. 12.01 en 27 okt. 007 en 12.41; 28 okt. 0.47 en 13.33; 29 okt. 1.48 en 14.51: 30 okt. 3.15 en 16.25; 31 okt. 4.57 en 17 59. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 25 oktober 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Gemeenschappelijke dienst met de Doopsgezinde gemeente. Voorgan gers: ds. Froentjes en ds. Koopmans, in de Doopsgezinde kerk. De Cocksdorp 10 uur ds. -Soesan, collecte voor de kerkvoogdij. Den Hoorn 10 uur Eerw. heer H. Barnard (Oosterend) De Koog 19,30 uur ds. Waardenburg H. Avondmaal De Waal 10 uur ds. Waardenburg gezins-oogstdankdienst Oostcrcnd 10 uur ds. Beerthuis ntaandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis maandcollcctc kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds Van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal 26 Den Burg 10.00 en 15.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans en ds, Froentjes, gemeenschappelijke dienst met de Hervormden. De Koog 11.15 uur ds. Koopmans Den Hoorn 19.30 uur ds. Koopmans ,Dat kunnen alleen maar die scherts- soldaten uit Slavonië zijn", stelde An gelico hem gerust. „Het hele verhaal vertellen we je nog wel eens" „Welja, dat zal het zijn!" riep Dia volo, „Die domme Slavoniërs zijn na tuurlijk door de tunnel achter ons aan gegaan". „Dus er is he'emaal geen oorlog?" vroeg Alfredo. „Weineen!" lachten de twee clan destiene eigenaren van de voetbalslaaf Kleuntjes. „Rij jij ons in je jeep nu maar gauw naar Fiorenza, dan komt de zaak wel goed". Doch toen dacht de sluwe Alfredo Capsoni even goed na. „Rij hem zélf maar in de jeep naar Fiorenza" zei hij. „Kijk daar snellen Diavolo en Ange lico al over de weg in de geleende jeep. En wat ging Alfredo doen? r»OKT iruoo

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2